jaar Rijksherbarium bestaat 150 ^Spreekuur voor woningzoekenden in Stadsbouwhuis slaat aan Tweeëneenhalf miljoen collecties gedroogde planten Da Costastraat wil geen nieuw riool Problemen rond invulling Vacatures opVoorgeest'9 'n BLOEMEN GROET met een boodschap LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 MAART 1979 PAGINA 3 !uws. UDEN Het spreekuur dat voor Leidse oingxoekenden Ln het Stadsbouwhuis aan Langegracht is ingesteld blijkt een succes isar (LijjZijn. Volgens de chef van Bureau Huisve»- aanse tg zijn er tot dusverre van de kant van de Mervynjoekers geen klachten over het nieuwe In- snks?r Wtiesysteem binnengekomen: sterker nog, burgerij toont zich erg verheugd over het reekuur. tef van het GHB, de heer K. H. Dekker, elde gisteravond tijdens een vergadering van de commissie inzake huisvestingsvraag stukken mee, dat woningzoekenden voor wat de informatie die zij willen hebben betreft, nagenoeg direct op hun wenken kunnen wor den bediend door de drie informanten die het bureau rijk is. „Wachttijden van langer dan twee dagen komen slechts zelden bij ons voor. Als men op de ene dag belt voor een af spraak dan wordt men meestal de volgende dag al geholpen. Per bezoeker wordt er een kwartier uitgetrokken om te praten over aller lei problemen die voor een Leidse woningzoe kende belangrijk kunnen zijn. De mensen worden aan een bureau ontvangen en hoeven niet meer, zoals op de Hooigracht gebruikelijk was, in de rij te staan om aan de beurt te ko men. Ook de telefonisch hebben we al heel wat informatie doorgegeven," aldus de heer Dekker. In het kader van de woonruimteregeling die ieder jaar door de gemeente wordt bijgesteld, zei de chef van Bureau Huisvesting, dat ver anderingen in de regeling in fases moeten worden gerealiseerd. Zo zou de gelijkschake ling van ongetrouwde samenwonenden met ge huwde paren met betrekking tot het toewij zingsbeleid van woningen speciale aandacht moeten krijgen. „Iemand zou zomaar tijdelijk een vriendje op een kamer kunnen nemen en dan in aanmerking willen komen voor een ruimere woning. Dat moet natuurlijk worden voorkomen en daarom heb ik voor speciale gevallen als deze wel de nodige achtergrondin formatie nodig," stelde de chef van het GBH. Kraakberichten Krakers hebben in bet afgelopen weekeinde opnieuw een binnenstadswoning zijn oorspronkelijke bestemming terugggeven. Met behulp van de Leidse Kraak bood na men zij de woonruimte van bet pand Haarlemmerstraat 79 in gebruik. Het bovenhuis stond, evenals bet aangre- zende achterbuis al langer dan 6 jaar leeg. Pogingen van de gemeentelijke vorderingscommissie om aan deze, vol gens de Kraakbond, „onrechtmatige" leegstand een einde te maken bleven zonder succes. JDe speculatieinteressen bleken machtiger dan het maatschappelijk belang", al dus de Kraakbond. Door deze kraakactie kregen werken de jongeren en een alleenstaande vrouw met een kind een onderdak dat de gemeentelijke huisvesting ben tot nu toe niet kon geven. De krakers verwachten de onder steuning van gemeentelijke instanties, in bet bijzonder van de politie, omdat zij vrezen dat de eigenaar van bet pand een partikuliere knokploeg in zal zetten. Kraakberichten II De krakers van het pand Vrou wens teeg 5 hebben met de eigenaar, de firme Teekens onderhandelingen ge voerd. Deze onderhandelingen liepen op niets uit en de krakers hebben vanaf maandag de staat van alarm afge roepen. ,JDe firma Teekens-slagerijen", zegt de Kraak bond, liet namelijk door tussenkomst van een bemidde laar weten dat een knokploeg, onder bet mom van een werkploeg bouwvakkers, bet huis zou proberen binnen te dringen". Filmhuis Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum draait don derdag 29 maart om kwart over negen de Boliviaanse film "De moed van het volk" van Jorge Sanjines. Toe gangf 4,-CJPf 3,50 en leden f 3,-. Losjaivas De Chileense groep Los Jaivas treedt vrijdagavond 30 maart op in het Leidse Vrijtijdscentrum aan de Brees- traat 66. De groep, die uit 24 personen bestaat, is in 1963 door de broers Parra in Chili opgericht Thans woont de groep in Parijs. De muziek van Los Jaivas is zeer bijzon der. Het is een samenvoeging van oude rituele Incamu- ziek en moderne popmuziek, waarbij gebruik wordt ge maakt van zo'n 35 instrumenten. Het optreden begint om half tien. De toegangsprijs is vijf gulden, vier gulden voor CJP-houders en drie gulden voor leden van het Vri jetijdscentrum. Zuid-Amerika-dagen Scholengemeenschap Bonaventura-Kijckenborg houdt de komende weken een project over Zuid-Amerika. ln bet kader hiervan worden maandag 2, /Wns/faf 3 en woens dag 4 april 's avonds bijeenkomsten in de kantine van het gebouw aan de Mariënpoelstraat voor leerlingen van de hoogste klassen, docenten en ouders gehouden. Kaar ten voor de bijeenkomsten zijn te krijgen in de Zuid- Amerikaanse winkels, die in elk gebouw van de scholen gemeenschap zijn ingericht Maandag 2 april is er in de kantine een forumavond onder leiding van de studenten pastor H. Litjens. Het thema is "Recht op eigen land en industrie". Dinsdag 3 april worden films vertoond en wel "Psalm 18", een indringende reportage van een dienst in Chili, enkele dagen na de val van Allende, "In het woud is veel te doen", een ontroerend allegorisch verbaal van een gevangen vader aan zijn dochter, en "De hoofdvijand", een spannende film gespeeld door Zuidamerikaanse boeren die zich ontworstelen «in het grootgrondbezit Woensdag 4 april staat in bet teken van de muziek. Vanaf zeven uur 's avonds treden achtereen volgens de dansgroep "Caluche", bestaande uit twintig Chileense jongens en meisjes, de muziekgroep "Amaran- to", bestaande uit zeven personen en Hextor Numa Mo- raes uit Uruguay op. Koopa vondconcert Het laatste concert in de serie koopavondconcerten in de Lutherse kerk wordt niet zoals wij in de krant van giste ren meldden, donderdagavond 29 maart gegeven. In te genstelling tot wat de naam van het concert, waarin An nie Blankenstein-Offenberg optreedt, doet vermoeden, wordt het laatste concert van dit seizoen zaterdag 31 maart gegeven om half negen. Dichtersavond De Leidse dichters Boudewijn Büch en Leo van Zanen komen vrijdagavond 30 maart naar studentenvereniging SSRL aan de Hogewoerd 108. Het gaat hierbij om de confrontatie tussen moderne en traditionele poëzie. Büch schrijft moderne poëzie. Weliswaar sonnetten, maar het enige traditionele daaraan is dat die sonnetten veertien regels hebben. Van Zanen houdt in zijn gedichten nauw gezet vast aan rijm en metrum. Hij is initiatiefnemer van de stroming "nieuw tachtig", een stroming die zich vas thoudt aan de lijn van de welbekende tachtigers. De bij eenkomst begint om kwart over acht De toegangsprijs is een gulden. Het is mogelijk vooraf kaarten te bestellen, via telefoonnummer 120900. „Imca" De Delftse Komedie brengt op vrijdag 30 maart bet stuk "Imca" in de Leidse Schouwburg. De Delftse Ko medie bestaat uit studenten van de Technische Hoge school in Delft De toneelgroep laat in een aantal scènes zien hoe het bet jonge meisje Imca en baar ouders ver gaat wanneer op een gegeven moment nadat bet meisje is mishandeld door baar stiefvader de hulp van de kin derbescherming wordt ingeroepen. Aanvang 20.30 uur. Rotary-elub Het Rotary-District 160 houdt op vrijdag 30 en zaterdag 31 maart in de Hooglandse kerk een grote bijeenkomst voor zijn leden. Tijdens deze districtsconferentie zijn als speciale gasten de vertegenwoordiger van de president van de Rotary International mr. Leslie Bunker en echtge note te verwachten. Voorts zijn uitgenodigd: de Commis saris der Koningin mr. M. Vrolijk en de burgemeester van Leiden, dr. A. J. Vis en echtgenote. Boom der wensen De LAK-cinema geeft op donderdag 29 maart twee voor stellingen vaa de film ,J$oom der Wensen" van Aboulad- ze. Aanvang 20.00 en 22.30 uur. Het huidige onderkomen van het Rijksherbarium aan de Schelpenkade. „GEMEENTE JAAGT ONS ONNODIG OPKOSTEN" LEIDEN Dc stadsvernieuwingsplannen van de gemeente Leiden jagen de bewoners in verschillende delen van de stad op onvoorziene en volgens hen onnodige kosten. Zo ook in de j Da Costastraat (Haagwegkwartier). Bij het vaststellen van het definitieve plan voor de sierbestra ting van de Da Costastraat besloot de gemeentelijke project groep gelijk maar de vernieuwing van de riolering te betrek ken. Dit, volgens de bewoners, in tegenstelling tot meerdere vorige publicaties hierover. De bewoners van de straat wijzen de plannen van de gemeente met overgrote meerderheid af." De door de plan commissie gedreigde rioleringsplannen werpen voor de bewoners, waarvan de meesten ook eigenaren van de huizen zijn, onverwachte financiële problemen op", verklaren de bewoners. Bij de aanvankelijke plannen voor noodzakelijke vernieuwing van de straatriolen in het Haagwegkwartier viel de Da Costas traat erbuiten. In tegenstelling tot een aantal andere straten, waar de riolering meer dan 50 jaar oud is, is de riolering in I de Da Costastraat in 1959/1960 geheel vernieuwd en volgens de laatste mededeling van de betreffende gemeentedienst is het riool nog in prima conditie. Voor de bewoners staat het als een paal boven water dat er dus voor vernieuwing geen enke le noodzaak bestaat en dat de gemeente hen onnodig op kos ten zou jagen. ga's, dr. W. T. Steam van het British Museum (Natural History) te Londen en ere doctor van de Leidse Univer siteit en tenslotte prof. dr. C. Kalkman, directeur van het Rijksherbarium. Daarna volgt een receptie. Op vrijdag 30 maart zal als onderdeel van het jubileum een mini-symposium worden gehouden met als thema „Prioriteiten in de plantensy stematiek", waarop gediscus sieerd zal worden over het heden en vooral over de toe komst van de gehele plan tensystematiek in Nederland. Na afloop van het symposi um wordt het „Open Huis" geopend, waar men aan de hand van een rondleiding door het gebouw, een ten toonstelling, een film over het tropisch bos en een dia serie een goede indruk van de werkzaamheden op het Rijksherbarium krijgt. Omdat er geen museum-afdeling is, is er onder normale omstan digheden geen gelegenheid het werk-op het instituut te bezichtigen. Het Open Huis op het Rijksherbarium, Schelpenkade 6 kan men vanaf zaterdag 31 maart tot en met donderdag 12 april bezoeken. Het zal zijn geo pend op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op zondagen van 12.00 tot 17.00 uur. In het kader van het jubi leum zullen nog twee exposi ties worden ingericht. Van 5 april tot 20 mei zal in het stedelijk museum De Laken hal aan de Oude Singel 28 30 de tentoonstelling „Flora verbeeld, botanische teke naars en hun werk" te be zichtigen zijn. Van 19 juni tot en met 26 september wordt in de Hortus Botanicus aan het Rapenburg 73 de exposi tie „Plant en Dier" gehouden, die zal worden samengesteld door het Rijksmuseum van Natuurlijk Historie in samen werking met het Rijksherba rium. Deze is op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur geo pend. voert het Rijksherbarium een actief beleid. De laatste jaren is vooral veldwerk verricht in Nieuw Guinea. Dit jaar zullen zes wetenschappelijke medewerkers van het herba rium onderzoek gaan verrich ten in het laagland en het bergland van Celebes en in het Orang Oetan-reservaat in 1 Noord-Sumatra. Voor het on derzoek van de Nederlandse flora's van (zee) wieren, pad destoelen, mossen en bloem planten vervult het instituut een „moederfunctie". Hoewel het onderzoek pri mair leidt tot wetenschappe lijke publicaties wordt ook in toenemende mate een meer praktisch gebruik gemaakt van basisinformaties die door wetenschappelijk onderzoek beschikbaar komen. Dat ge beurt bijvoorbeeld in de bos bouw, bij het onderzoek naar het medicinaal gebruik van planten en door natuurbe schermingsinstanties. Het laatste aspect is zeer actueel aangezien binnen 20 jaar de gehele tropische laaglandflo ra voorgoed zal zijn verdwe nen. Het onderzoek van de Nederlandse flora heeft on der meer geleid tot de ont wikkeling van een methode voor de bepaling van de bo tanische waarde van natuur gebieden, een gegeven dat hoe langer hoe meer wordt betrokken bij de keuze van nieuwe woon- en industrie wijken in Nederland. J ubileumprogramma Ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van het Rijks- iEIDEN Het Rijksherba- JS 1 I"™ van de Leidse Univer- iteit, één van de grootste i fler bar ia ter wereld bestaat ,5* 21 maart 150 jaar. Het aan „Y igje Schelpenkade 6 gevestig- itacts, je Rijksherbarium werd in 829 opgericht in Brussel, Pèr»ange2ien Nederland en Bel- ië in dat jaar nog éen staat •ormden. Tijdens de woelin- p ;en van 1830, die leidden tot Ie afscheiding van België verden de collecties uit vei- slgheidsoverwegingen naar noordelijke Nederlanden to' verscheept. Op die manier nse sfwam het Rijksherbarium Capraiaar Leiden, waar toen al de lortus Botanicus en het lijksmuseum Natuurlijke '^"^istorie (opgericht in 1820) Aanwezig waren. In 1876 m/erd het instituut onder be- gesteld van de universi teit, waar het nu nog steeds teel van uitmaakt iet Rijksherbarium werd op gericht door Koning Willem I lis instituut voor het zorgvul- 9-41 lig bewaren en onderzoeken aai; I3ran plantencollecties uit Ne- Oost-Indië, die in I peteiet begin van de 19e eeuw Tarzcegonnen binnen te komen. (T arzDe functies collectiebeheer f 9.' plantensystematisch on- 08r ®$erzoek zijn nog steeds de «0 j/oomaamste bestaansgrond vido, /an het instituut, al is er op allerlei gebieden veel veran derd. oenen Rijksherbarium heeft een Itaf van 25 wetenschappelij ke medewerkers en 35 man ■J grtiet-wetenschappelijk perso- leel. Het herbarium beweegt tich nu op het gebied van de iystematiek der algen, schim- nels. mossen, varens en laadplanten, zowel van Zuid- tost-Azië als van Europa, i Les (leeft een grote bibliotheek >rdej*n geeft vier tijdschriften uit Het Leidse herbarium bevat ïirca tweeëneenhalf miljoen van voornamelijk gedroogde planten. Daarmee behoort het tot de tien groot- ite herbaria ter wereld. De afdeling tropische flora is het internationale centrum voor het onderzoek aan de Malei sische flora (Filippijnen, In donesië, Malaysia, Papua en Nieuw Guinea), hetgeen on der meer uitmondt in het se riewerk Flora Melasiana. Een groot aantal buitenland se wetenschappen draagt bij tot de totstandkoming van deze flora. Niettemin is tot op heden slechts 15 procent van de soorten zaadplan ten en varens in voldoende mate onderzocht, en haar beteke nis voor de mens bekend. De totale flora omvat naar schatting 30.000 verschillende zaadplanten. Activiteiten Ten aanzien van de explora tie van de natuurlijke rijk dommen in tropisch Azië herbarium zal op donderdag 29 maart in het Groot Asudi- torium van de Leidse Univer siteit aan het Rapenburg 73 de officiële viering plaatsvin den te beginnen om 15.00 uur. Er zullen korte toe spraakjes worden gehouden door prof- dr. D. J. Kuenen, rector magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. J. J. A. van Iersel, namens de subfaculteit biologie, prof. J. P. M. Brenan, directeur van de Royal Botanie Gar dens Kew in Engeland, prof. dr. Didin S. Sastrapradja, vice-president van de Indone sische Academie van Weten schappen namens de buiten landse collega's, prof. dr. J. G. H. Wessels, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Botanische Vereniging na mens de Nederlandse colle- p,P|,SOLLICITATIEPROCEDURE SCHRIKT KANDIDATEN AF" 10 (i ws. jEIDEN De uitbreiding van personeel op sisjes Voorgeest, de zwakzinnigenafdeling Endegeest, vormt nog altijd een pro- Volgens geneesheer-directeur G. Mojet at de toestand van het gebouw sollicitan- i afschrikt en nieuwkomers in Leiden geen isvesting kunnen vinden. Volgens anderen 'at de sollicitatieprocedure gegadigden af- Ijhrikt. Jijdens de vergadering gisteravond van het pidige bestuur van Endegeest, de commissie c art. 61, bracht de heer Dekker, die namens ouders in de commissie zit, deze sollicita- iprocedure ter sprake. Een van de psychia- ïrs van Endegeest bevestigde het verhaal van Je heer Dekker: „De mensen die hier komen Jlliciteren worden door een paar oudere for mele mensen ontvangen in een zeer indruk wekkende zaal in het kasteeltje. Daar worden ze echt met vragen bestookt en dan mogen ze nog een kijkje nemen op de afdelingen, maar daar is geen georganiseerde ontvangst. Dus ze lopen maar een beetje op de gangen tot ze weer naar buiten kunnen. Dan vraag je je toch af: moet ik daar gaan werken? Het is dringend nodig dat er aan die sollicitatiepro cedure iets verandert," aldus een van de psy chiaters. Mevrouw Hes, die sinds kort aan de commis sie Endegeest deelneemt in de plaats van Leo Meijer, stelde voor dat er een sollicitatiecom missie zou komen waarin ook personeel zit ting heeft. De heer Mojet wilde echter over deze zaak niet discussiëren en bleef bij zijn standpunt dat er aan de huidige procedure niets mankeert. "EIDEN In totaal 373 run eren en schapen zullen lorgenochtend worden ge tond in de Runderhal van gP Groenoordhallen tijdens gje 29ste Paasveetentoonstel- loing. Dit is voor de Vebo, die tentoonstelling organi- een record-aantal. Het komt uit alle delen van Er is zelfs sprake liraftn een inzending uit Belgic. fertig juryleden zullen de Record-aantal dieren op Vebotentoonstelling lajp lento' ™k'*rt. een komt land. hele moi'gen in touw zijn om de 34 klassen runderen te keuren. De stelletjes schapen (moeder met lammetjes) wor den apart geshowd. De toegang tot de Paasveeten- toonstelling, die de grootste in haar soort in Nederland is, bedraagt twee gulden vijftig per persoon. Kinderen tot twaalf jaar en 65-plussers be talen een gulden vijftig.Vanaf negen uur zijn de dieren te bezichtigen. Fleurop kent iedere straat In stad en land. 'n Bloemengroet uit Rotterdam naar oss en Tokio is geen probleem, u zegt welke bloemen, voor welk bedrag en Fleurop regelt dat. De Fleurop-bloemist belt zijn collega in Oss om de groet te willen verzorgen. De order voor Tokio loopt vla interflora. Altijd perfect geregeld, verzorgd en bezorgd. U herkent de Fleurop-bloemist aan het Fleurop-vlgnet. Fleurop interflora staat garant voor uw bloemengroet. Konlnginne- f gracht 135, f 2514 AM Den Haag.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3