Leidse Paardendagen Een paardenfestijn voor het hele gezin VOOR DE SIER EN NOG NUTTIG OOK Meeste auto 's kunnen zuiniger en schoner rijden Autogrammeri bc Brommer met variomatic 29 mrt t/m 1 apr 1979 Groenoordhallen - Leiden Aan accessoires geen gebrek da ce Spectaculair riddersteekspel Spannende springconcoursen Interessante veiling Indrukwekkende demonstraties AUTONIEUWS LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 MAART 1979 PAGINAÏR|N Van iedere 100 wagens in Europa ko men er 88 in aanmerking voor verbete ring van brandstofverbruik en prestatie en voor vermindering van vervuiling door de uitlaatgassen. Wanneer alle au to's op dit moment behoorlijk zouden worden afgesteld, zou een gemiddelde brandstofbesparing van 11 procent be reikt kunnen worden, alsmede een ver mindering van vervuiling door koolmo noxide met 54 procent en van koolwa terstof met 59 procent. Behalve schonere lucht, betekent dit dat de Europese olie raffinaderijen 40 dagen per jaar andere prod uk ten zouden kunnen vervaardigen. Dit zijn enkele resultaten van onderzoe kingen verricht door de Champion Bou- giefabriek tussen 1975 en 1978 in de V.S., Canada, Mexico, België, Duitsland, Italië, Spanje en Groot-Brittannië. Het totaal aantal geteste wagens bedroeg 13.609, waarvan 6.278 in de Europese landen. Behalve het onderzoek van alle onderde len die de prestaties en het verbruik be ïnvloeden en de nauwkeurige uitlaatgas analyses, werden de bezitters van de ge teste auto's ondervraagd over de presta ties van hun wagens. Meer dan 40 pro cent was over één of meer aspecten daarvan ontevreden, terwijl ook de vol gende feiten nog aan het licht kwamen: bij één op de drie wagens was de luch- tfilter aan vervanging toe, één op de vier had te weinig olie in het carter, één op de acht wagens had behoefte aan een nieuwe ventilatorriem en één op de tien had te weinig profiel op de banden. De totale verbetering van het brandstof verbruik, bereikt na een volledige en goede afstelling, bedroeg gemiddeld 11,06 procent in Europa, 11,36 procent in de V.S. en Canada en 26,4 procent in Mexi- In Groot-Brittanië had 64 procent een onjuiste contacthoekafstelling, in België was het 58 procent, in Duitsland 66 pro cent, in Italië meer dan 70 procent en in Spanje tenslotte 75 procent. In Engeland had 18,23 procent last van startproblemen, 44 procent van inhouden en 41 procent van slecht stationair draaien. Het percentage auto's waarvan de carbu rateur afgesteld moest worden bedroeg 68,22 procent. Het meest voorkomende en voor de handliggende defect was een te laat afgestelde ontsteking. Het percen tage wagens met niet werkende centrifu gaal- en vacuumvervroegingsmechanis- men, doelbewust gemonteerd om zuiniger te rijden, variëerde van 13,7 procent in Groot-Brittannië tot 8 procent in Italië, 6,4 procent in Duitsland, 5,6 procent in België en 4 procent in Spanje. Eén op de zeven gecontroleerde auto's bleek geen spanningsreserve te hebben. De Europese wetgeving heeft slechts voor koolmonoxide maximum-percenta ges vastgesteld, terwijl in de V.S., zowel het koolmonoxide- als het koolwaterstof gehalte aan wettelijke beperkingen zijn gebonden. Ondanks de voorschriften voor Europese wagens vanaf het 1 jaar 1972, die een maximim CO-percei ge van 4,5 procent toelaten, bleek 34 prï cent van de in Engeland geteste autd een te hoog percentage te heben. Het taal gemiddelde van Europa procent. Het gemiddelde CO-percent^ was 6,43 procent, hetgeen meer tweemaal zoveel is als gemeten fl Noord-Amerika. Uitermate slechte cijf^ van Europese wagens dus. Slechts 13 op de 100 in Engeland gete auto's vertoonden geen defecten. Duitsland was dat 20 op de 100, in I gië 12, in Italië 11 en in Spanje 6. Er was een tijd nog niet eens zo heel lang geleden dat menig voorruit van een auto aan de binnenkant was versierd met een bloemenvaasje. Meestal was er geen bloem In te vinden, maar het kón wel. Zoals je trou wens van je auto een heel knus Hollands bin nenhuisje kunt maken. Lelijke Eendjes-rijders zija nog wel eens zo ludiek om gordijntjes voor de ramen te hangen en laatst zagen we zowaar een auto waarin een heus huiskamer lampje was opgehangen. En er rijden heel wat Rolls Royces door de Arabische woestijn met een ingebouwde whisky-bar, een telefoon, een televisietoestel en een tafeltje en Allah mag weten wat nog meer. Maar dat zijn geen dingen voor de gewone mens. Die zoekt het in mistlampen, bermlam pen, een tweede antenne, lichtmetalen velgen en allerlei metertjes en klokken. De auto-indu strie is daar inmiddels ook achtergekomen (mede dank zij de vergaande toevoegingen die de Japanners standaard in de auto monteren) en zo blijft er langzamerhand voor de door snee automobilist weinig meer te wensen over. Toch is er nog een grote groep die niet zo in genomen is met de standaard toebehoren. Ze treffen bijvoorbeeld een handbediende ruites- proeier aan, maar geven de voorkeur aan een elektrische. Zo'n wens kan met weinig kosten worden vervuld, want er zijn ombouwsets in de handel. Lastiger wordt het als de auto in standaard uitvoering met een autoradio wordt geleverd.' Gewoonlijk is dit dan een toestel in de goed kope prijsklasse met veelal minder mogelijk heden en een mindere kwaliteitsweergave dan de koper zich had gewenst. Hij kan er dan natuurlijk zelf één aanschaffen die wel aan zijn eisen voldoet, maar blijft dan met een overtollig radiotoestel zitten. Een voorbeeld dus van autofabrikanten die te ver gaan met toebehoren in de standaarduitvoering. Ondanks een vrij complete uitrusting van de moderne auto blijven er voor de gebruiker nog tal van wensen over. In vele autotests le zen we bijvoorbeeld: levendige motor, maar wat rumoerig bij hogere toerentallen. Ook hier kan de toebehorenindustrie te hulp ko men: geluiddempende materialen, vaak als „sets" voor bepaalde merken samengesteld, maken de auto stiller. Zo is het thans ook mogelijk om in populair geprijsde auto's een machanisme in te bouwen waarmee zijruiten elektrisch worden bediend of waarmee een schuifdakconstructie elektrisch wordt geopend of gesloten. En wie een zo comfortabel en vei lig mogelijke zitpositie achter het stuur wil in nemen, heeft een grote keus in autozittingen die geheel aan individuele eisen tegemoet ko men. Een mogelijkheid die vooral bestuurders met rugklachten zal aanspreken. Er zijn ook autorijders die vooraf maatregelen willen ne men om onderweg nooit hulpeloos te zijn, on der wat voor weersomstandigheden of tegen slag ook. Zij hebben een flexibele hulpvoorr- uit in hun auto, zodat ze bij een gebroken voorruit toch hun weg kunnen vervolgen. Zij beschikken ook over een degelijke pechlamp naast de wettelijk voorgeschreven driehoek. Een ruitesproeierverwarming is ook nooit weg. Hulpstartkabels waarmee eigen of andermans wagen aan de gang kan worden gebracht als een accu toch te zwak blijkt te zijn, kunnen niet alleen in de winter nuttig zijn. De elektronica heeft meer mogelijkheden geo pend. Aanwinsten van de laatste jaren zijn: elektronische temperatuurregeling om de inge stelde temperatuur van het interieur constant te houden; digitaalaanwijzing van toerental en tijd, wat tijdens het rijden gemakkelijker kan worden waargenomen dan met wijzers; brand- stofverbruikmeters waarmee we onze rijstijl kunnen aanpassen aan een economisch brand stofverbruik. Om nog één voorbeeld te noemen: de achter uitkijkspiegel. Dat kan een gewone zijn, maar ook een die in dimstand kan worden gezet zo dat geen verblinding door de lampen van ach terliggers optreedt. Maar het kan ook een su- perspiegel zijn van een dusdanig formaat dat vrijwel de gehele weg achter ons van berm tot berm kan worden waargenomen. Het kan een buitenspiegel zijn en dan een die ver uit steekt, zodat een caravan achter de auto het zicht door de spiegel niet belemmmert De nieuwe Italiaanse brommer met variomatic. PIAGGIO „SI" OPVOLGER VAN CIAO Na de Vespa Ciao-bromfiets, waarvan er in Nederland enkele tienduizenden zijn ver kocht, hebben de Piaggio-fabrieken een nieuw model op de markt gebracht. De Ita liaanse brommer is eenvoudig „Si" gedoopt en bevat als belangrijkste nieuwigheid een versnellingssysteem, dat overeenkomt met de welbekende Variomatic uit de Volvo- DAF-auto's. Opvallend zijn ook de wielen, waarin de dunne rijwielspaken zijn vervan gen door vier robuuste, in kruisvorm ge plaatste spaken. De Piaggio-fabrieken hebben de naam Ves pa laten vallen, zowel voor de scooters als voor de bromfietsen. Ze worden thans alle uitgebracht onder de eigennaam van de fa brikantenfamilie Piaggio. De vice-president van de directie, ir. Giovanni Sguazzini heeft verklaard dat de naam „Si" is gekozen om dat hij gemakkelijk uit te spreken is in vele talen en toch een Italiaans tintje heeft. Vori ge serienamen van Piaggio-brommers waren Bravo, Boxer en Ciao. Van dit laatste model zijn er meer dan een miljoen stuks vervaar digd, namelijk 720.000 in Italië, 52.000 in Spanje en 220.000 in licentie in andere fa brieken ter wereld. De Piaggio „Si" heeft een motor met een cylinderinhoud van 50 cc en een vermogen van 1,5 PK. De topsnelheid is 40 km. per Autoradio's zijn fijne accessoires maar het geluid is natuurlij! maar lalala vergeleken bij de hi-fi thuis. Philips heeft aantal toestellen op de markt gebracht, die ze Hi Q i oftewel high quality. Daaronder een stereo-autoradio met ca$ settespeler waarbij automatisch van stereo op mono won overgeschakeld als de veldsterkte beneden een bepaald nivea daalt. Daarbij treden dan geen vreemde plop-geluiden op Prijs f 469,-. Een nieuw goedkoop Philips autoradiootje me! twee golfgebieden kost f 99,-. Een vlek op een autohoes gaat er niet gemakkelijk uit. Wèl bi; de nieuwe hoezen uit Frankrijk, van velours en behandeld me Scotchguard van 3M. Vlekken, olie e.d. trekken er niet kunnen met een spons worden weggeveegd. (Imp. Ellermeijer A'dam, Wenckebachweg 75). Het zal wel niet zo lang meer duren of ook op de achterban! is een autogordel verplicht zoals nu al in Frankrijk en Zwe den en binnenkort in West-Duitsland. Een nieuw model op de markt: de Dynasafe automatische driepuntsgordel. Kaji worden gemonteerd mits er originele bevestigingspunten in de auto zitten. (Imp. Ripaults Ltd, Mercuriusweg 13, 3771 NC Barneveld). Wie zelf de roest te lijf wil gaan kan het proberen met nieuwe produkten van Valvoüne. Ze zitten in een tweelingpak en be- staan uit Bodysafe voor de onderkant van auto's en Tectyl ML voor holle inwendige delen. In het pak zit ook eet! sproeier en een slangetje om holle delen beter te kunnen bereiken. Samen, tijdelijk, f.15,35. Er is nu ook een elektronische toerenteller voor dieselmoto ren. VDO brengt er een die aangesloten wordt op de wissel stroomdynamo. Er is slechts één type dat nauwkeurig voor iedere motor kan worden ingesteld. Hij is er in vier uitvoerin gen, waaronder ook een voor bootmotoren. Een extra lampje in de auto kan nuttig zijn en niet alleen bij kaartlezende ralleyrijders. Handig bijvoorbeeld bij het zoeken van een cassette. Hella heeft twee nieuwe kaartleeslampjes op de markt gebracht met flexibele arm en een regelbare lich tbundel. Een met metalen voet voor vast montage kost f 48,1" een voor de stekkerdoos aan de aansteker f 36,10. Lengte v; de armen resp. 58 en 31 cm. (Imp. Sluyter bv, Franciscusdreel 40, Utrecht). De Kon.Landmacht is voor ziekentransport geheel overgescha keld op Land Rover-ambulances. Dezer dagen werd de eerste van de 512 wagens overgedragen. De hele order aan Land Rovers gaat om 3.917 wagens met een totale waarde miljoen gulden. Ze worden geleverd door British Leyland en van een ambulance-carrosserie voorzien door Marshall o( Cambridge. Elke wagen kan vier brancards bevatten. De laat ste Rover wordt in 1982 afgeleverd. Voor Peugeot 305 en 604 is een dieselmotor ontwikkeld. Voor de 305 betekent dat een geheel nieuwe met een cilinderinhoud van 1548 cc (36,4 kW). De 604 krijgt dezelfde motor van de 504 GLD (2304 cc met turbo-compressor). De Zweedse Scania heeft een assemblagebedrijf in Marokko gekregen voor de bouw van trucks en bussen. Het Scania een nieuwe markt. In 1980 wordt de fabriek in gebruik genomen, waarbij gedacht wordt aan een produktie van 20Ö tot 400 trucks per jaar. Ook in Syrië gaat het goed mei Scama: in 1978 werden er 300 vrachtwagens en 45 autobussen geleverd. De Nederlandse Vereniging van Artsen-Automobiliste (VAAA) te Utrecht schrijft een prijsvraag uit voor weteiv schappelijke verhandelingen op verkeersmedisch gebied. Prijs: de Dr. W.L. van Luyn-trofee en geldbedragen tot totaal 30.003 gulden. Deelnemingsformulieren aanvragen bij de vereniging, postbus 8153,3503 RD Utrecht. Minisi (zie ta Et donderdag 29 maart 19.00-23.00 uur Flonkerende show- en demonstratieavond met o.a - een spectaculair riddersteekspel door „Amethyst" volgens authentieke toemooiregels uit de tijd van Jacoba van Beieren; - indrukwekkende dressuurshow door Rikie Eenink, vier jaar achtereen landelijk kampioene Z-dressuun - een verbluffende „indoor"-demonstratie met een achtspan door A. Chardon; - schitterende optredens van de Haagse Bereden Politie, majorettenpelotons, menverenigingen „In 't Gareel" en „Paard en Rijtuig"; - en nog vele andere geweldige nummers met paarden en pony's. Toegangsprijs 10,- (tot 14 jr. 5,-) vrijdag 30 maart 13.00 uur Interessante veiling van 25 paarden en pony's van goede afstamming, ten overstaan van notaris A. van der Veen Meerstadt. Toegangsprijs 10,- (incl. veilingcatalogus) 19.00-23.00 uur Springconcoursen voor paarden klasse L (KNF, NBVR) Toegangsprijs f 5,- (tot 14 jr. 2,50). zaterdag 31 maart 09.00-13.00 uur Springconcoursen voor pony's (KNF, NPC) Demonstraties aangespannen pony's Toegangsprijs f 5,- (tot 14 jr. 2,50) 13.30-17.00 uur Springconcoursen paarden klasse M/Z (KNF, NBVR) Monstering van rij- en tuigpaardhengsten Toegangsprijs 5,- (tot 14 jr. f 2,50) 19.00-23.00 uur Springconcoursen „KIES UW LIJN" en „WIN OR LOOSE" paarden klasse M/Z (KNF, NBVR) Toegangsprijs 5,- (tot 14 jr. 2,50) zondag 1 april 12.00-17.00 uur Nationale springconcoursen paarden C, B. A (NHS) Groots riddersteekspel door „Amethyst" en demonstraties „In 't Gareel" met twintig fraaie aanspanningen. Toegangsprijs f 5,- (tot 14 jr. 2,50)

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8