Onderzoek naar daders aanslag ambassadeur op een dood spoor Vanden Boeynants maakt noodsprong £cidóe 6otua/nt Schipbreukelingen overleefden hel van Alaska Meisjeslokker veroordeeld BELG GEGIJZELD IN TILBURG BINNENLAND/BUITENLAND Mars op Parijs ontaardt in ernstige rellen Vrouw verplicht werkzoekende? pagl LEIDSECOUF'ANT ZATERDAG 24 MAART 1979 PAGINA 7 EUBE Premier Van Agt was een van de velen die het condoleance-register ondertekende In de Britse ambassade. Op zijn wekelijkse persconferentie wil de Van Agt niets concreets zeggen over verscher ping van de veiligheidmaatregelen, maar hij wekte wel de indruk dat verscherping van de bewaking te verwachten is. DEN HAAG - De Haagse politie neemt de eerste claims die haar heb ben bereikt over de moordaanslag op de Britse ambassadeur in Nederland 'niet serieus'. De eerste indruk die wij hebben van deze claims is dat zij niet veel waarde hebben, maar we leggen ze nog niet terzijde, aldus de Haagse gemeentepolitie. Een aantal dagbladen kreeg gisteren te lefoontjes binnen van mensen die de aanslag opeisten. Daarbij was er een binnengekomen bij een Amsterdams dagblad. Een Engels sprekende man met een Iers accent eiste daar namens de IRA de verantwoordelijlcheid voor de aanslag op. Met al deze informatie is de Haagse po litie nog geen stap verder gekomen om trent de identiteit van de daders van de aanslag en hun motieven. Ook het buurtonderzoek dat de Haagse politie gisteren in de buurt van de ambtswo ning van de Britse ambassadeur heeft gehouden, heeft volgens de Haagse poli tie „niets meer opgeleverd dan we al wisten en dat is niet veel", aldus de la conieke reactie. De vermoedens dat het hier een actie betreft van de IRA zijn echter niet minder geworden na het bekend wor den van de aanslag op een bankem- ployee in Brussel. Donderdagavond werd in de Brusselse gemeente Ukkel André Michaux van de Nationale Bank van België doodgeschoten. In Brusselse politiekringen is bevestigd dat er een ernstig vermoeden bestaat dat dat de twee onbekende mannen die de aanslag pleegden het in feite gemunt hadden op de Britse ambassadeur bij de NAVO in Brussel, Sir John Killick. De daders zouden al enkele dagen geleden op de NAVO-ambassadeur een aanslag heb ben beraamd, maar daarvan hebben af gezien wegens de zware bewaking van de woning van de ambassadeur. Killick verbleef op het moment van de aanslag elders in Brussel. Twee rechercheurs van Scotland Yard zijn gistermiddag in Nederland gearri veerd om de Haagse politie te assiste ren bij bij het onderzoek naar de moord op ambasadeur Sir Richard Sy- kes en diens huisknecht K. Straub. Door functionarissen die op het ogen blik met het onderzoek bezig zijn, wordt algemeen aangenomen dat Sykes geen onbekende was voor de IRA. Hij was degene die door de Britse premier James Callaghan werd aangewezen om het onderzoek te leiden naar de moord op de Britse ambassadeur in Ierland, Christopher Ewart-Biggs, een goede vriend van Sykes. Kort na zijn terug keer van zijn opdracht in Dublin werd Sykes benoemd tot ambassadeur in Ne derland. Volgens sommige waarnemers zou hij daarbij de geheime opdracht ge kregen hebben om Nederlandse groepen die sympathiseren met de IRA, in de gaten te houden. Een andere reden voor zijn aanstelling zou zijn geweest dat het niet onwaarschijnlijk is dat Ne derland wordt gebruikt voor wapenver- voer van de IRA. Het is nog niet bekend waar en wan neer de vermoorde ambassadeur wordt gecremeerd. Een woordvoerder van de ambassade heeft verklaard dat dit in ieder geval in familiekring zal plaats vinden. Sykes krijgt geen staatsbegrafe- ting, 1 BRUSSEL De Belgische régeringsforma- el. 12 teur, Paul Vanden Boeynants, heeft vrijdag KEU besloten tot een noodsprong. Na vrijdagmid- wjjdag opnieuw overleg te hebben gehad met ko ning Boudewijn heeft, hij aan de zes partijen oordv die deelnemen aan de huidige, demissionaire regering, een brief geschreven. Daarin stelt hij voor die huidige coalitie (van Vlaamse en Waalse Christen-democraten, Vlaamse en Waalse socialisten), de Vlaamse volksunie en de Brusselse taaipartij FDF, voorlopig als 371 - ^overgangsregering voort te zetten. ;iden .De Waalse socialistenleider André Cools (Parti e' Socialiste) was eerder woedend uit het kabi- tetsformatieoverleg in Brussel gestapt, na de y, leiders van de Vlaamse Socialistische Partij ij (BSP), Karei van Miert, en van de Christelijke 'Volks Partij (CVP), Wilfried Martens, van woordbreuk te hebben beschuldigd. Cools „verweet beide politici dinsdag jl. „ja" te heb- •n gezegd tegen formateur Paul Vandenboey- ,nants (Waalse christen-democraat) over diens sociaal-economische en staatshervormingsplan. Donderdag hebben beide Vlaamse politici ech ter na raadpleging van hun achterban enkele vraagtekens gezet bij het plan-Vanden Boey nants inzake de staatshervorming, omdat dit opnieuw nadelig uitvalt voor de positie van de Nederlandstalige bevolking in Brussel en om dat bij aanvaarding van de voorstellen van de formateur Vlaanderen tot in lengte van jaren verplicht zou zijn grote finaciële bijdragen te verlenen aan het Franstalige gewest Wallonië en aan Brussel. In zijn brief aan de zes partijen constateert de formateur, dat het land in de huidige soci aal-economische omstandigheden niet langer zonder een regering mag blijven. Niet alleen de economische crisis maakt een oplossing noodzakelijk, maar door de gang van zaken dreigt ook de parlementaire democratie ge vaar te gaan lopen, aldus Vanden Boeynants. Vanden Boeynants wil zaterdagavond om zes uur. de antwoorden op zijn voorstel binnen hebben. op Bouwbonden tenen getrapt UTRECHT - De federa- tie Bouw- en Houtbonden van de FNV heeft uiterst nijdig gereageerd op de suggestie van mr. B. Bies heuvel om de door de winter ontstane achter stand in de woningbouw weg te werken door in de zomermaanden een half uur per dag extra te wer ken. Daar zouden dan al dus mr. Biesheuvel een aantal fiscale faciliteiten tegenover moeten staan om het langer werken aantrekkelijk te maken. „Als Biesheuvel zo be gaan is met de woning bouw, dan moet hij maar een tijdelijke stop invoe ren voor de bouw van bankgebouwen en luxe bungalows", zo luidt de kwade reactie van de fe deratie. De vakbonden vinden de houding van de oud-politi cus verder 'provocerend' in een tijd waarin gepraat wordt over arbeidstijdver korting. In de nieuwe bouw-CAO zijn immers zeer duidelijke afspraken gemaakt om het overwerk te beperken en dan wil deze „wijze man" terug naar het verleden", aid ti de vakbonden. Herdenkingsdienst In de Synagoge aan de Bezuiden- ,houtseweg 361 wordt aan staande zondagavond (25 [maart) een herdenkingsdienst {ehouden ter nagedachtenis /an de vroegere chazzan Meier Mossel. De kerkrede wordt'uitgesproken door rab bijn B. Drukarch. (Van een onzer verslaggevers) ZUTPHEN Een 20-jarige man uit de Noord Oost Pol der, die op een groot aantal plaatsen in heel Nederland vijf- en zesjarige meisjes on zedelijk behandelde, is giste ren in Zutphen veroordeeld. De rechtbank stelde zich ach ter de eis van de officier: acht maanden gevangenis straf, waarvan zes voorwaar delijk. Voorts moet hij zich onder toezicht stellen van een psychiatrische behandeling. De man trok per bromfiets of auto door het land en pikte meisjes van de straat op. Zo gebeurde dat o.m. in Utrecht, Balkbrug, Elburg, Apeldoorn, Meppel, Steenwijk, Blokzijl, Emmer, Arnhem, Slagharen en Wapenveld. Lange tijd bleef hij onvind baar, totdat hij in Apeldoorn werd betrapt, waarna hij de gehele reeks delicten bekende. Volgens een reclasseringsrap- port zag „en ziet" S. het fou tieve van zijn handelingen niet in. In Groningen heeft de politie in het begin van deze week een dertienjarig meisje uit Veendam uit een Groningse sexclub weggegaald. Zij bleek daar al vijf weken te werken als bardienster. Tegen de 54- jarige eigenaar is proces-ver- baal opgemaakt Het centrum van de rellen concentreerde zich op de Place de l'Opera. «16» Een beeld van de massale, later door ernstige rellen verstoorde demonstratie van metaalarbeiders door Pa rijs. De mars werd door de Parijse pers omschreven als de grootste demonstratie die sinds 1963 in de Franse hoofdstad is gehouden. TILBURG (ANP) Rechercheurs van de gemeentepolitie Tilburg geassisteerd door collega's uit Antwerpen hebben gistermiddag om vier uur een einde ge maakt aan de gijzeling van 24 uur van de 38-jarige Antwerpenaar Francois Ca- luwe. De Belgische koopman werd aan getroffen in een woonhuis aan het Smidspad in Tilburg. In verband met deze zaak zijn drie verdachten gearres teerd: de 31-jarige Chinese restauran thouder J.L., de 42-jarige W. van S. en de 22-jarige HL de K., allen afkomstig uit Tilburg. De Caluwe had veertien dagen geleden aan de gearresteerde restauranthouders op verzoek van Van S. een partij kunst stofdiamanten te koop aangeboden. L. betaalde het dubbele van de marktwaar de voor de partij, die hij als echt be schouwde. Hij voelde zich na taxatie eni ge dagen later behoorlijk bedrogen door de Belg. Bij hem en Van S. rijpte toen het plan om De Caluwe met een aanlok kelijke nieuwe koop naar Tilburg te la ten komen om hem vervolgens het be drag betaald te zetten. De Antwerpenaar ging direct in op de vraag om een partij diamanten ter waar de van 75.000,- te laveren en kwam af gelopen donderdag in Tilburg aan. In de woning van Van L. vond direct na aan komst een stevig onderhoud plaats tus sen L. en Van S. enerzijds en De Calu we anderzijds. Om vier uur die middag kreeg de vrouw van De Caluwe het eer ste telefoontje van de Tilburgers, dat haar man pas vrijgelaten zou worden als zij 50.000 gulden losgeld op tafel wist te leggen. De politie wist de wagen van De Caluwe op te sporen, die voor het Til- burgse station stond. Vervolgens wist zij een van de retauranthouders in zijn kraag te grijpen die op post had gestaan bij de auto van de Belg. Het spoor leid de vervolgens naar het huis aan het Smidspad waar de Belg op de wc gekne veld werd vastgehouden. De Caluwe ver klaarde na zijn bevrijding, dat hij steeds met vuurwapens is bedreigd. Men nam hem direct alle waardevolle spullen af, waar onder een portefeuille met iets meer dan tweeduizend gulden aan Bel gisch geld. PARIJS (AFP) - Bij botsin gen tussen politiemannen en „ongecontroleerde ele menten" tijdens een mars op Parijs zijn vrijdag 116 Rolitlemannen gewond, zo eeft het hoofdcommissari aat van politie bekendge maakt. Er zijn 165 mensen verhoord. Er is nog geen enkel offi cieel cijfer gegeven van het aantal burgers dat gewond werd tijdens mars op Parijs waaraan tienduizenden me taalarbeiders deelnamen om te protesteren tegen de cri sis in de staalindustrie. Men schat echter dat er tientallen gewonde burgers zijn. Tijdens de manifestatie, die georganiseerd was door de communistisch georiënteerde vakbond (CGT), mengden zich, ondanks de ordedien sten, groepen in de menigte die uit waren op rellen. Het waren voornamelijk jonge ren, leden van de linksextre- mistische „autonomen". Zij raakten slaags met de politie die traangasgranaten op de menigte afvuurde toen de onruststokers vuilnisbakken in brand staken. De betogingen, die in de ochtend waren begonnen, droegen overigens een rus tig karakter. Enkele honder den demonstranten hadden de Notre Dame bezet en luidden de klokken. Het college van de Algemene Bijstandwet heeft on langs in een advies de mogelijkheid geopperd, om bij langdurige werkloosheid van de man, ook de vrouw van het gezin te verplichten om naar een baan te gaan zoeken. Dat advies geeft blijk van een vernieuwende kijk op het rollenpatroon van man en vrouw. Een fris se kijk, waarvan het principe nadere bestudering ten volle verdient. Deze positieve benadering geldt vooralsnog uitslui tend het principe van de gedachte, want er zitten vele haken en ogen aan een daadwerkelijke uitvoering van het plan. Door de traditionele taakverdeling tussen man en vrouw, die in vele gezinnen praktijk is, kan een plotseling invoeren van een dergelijke verplichting veel kwaads aanrichten. Een te bruuske maar overigens wel gewenste doorbreking van het rollenpatroon kan voor de individuele mens meer schade aanrichten dan er op korte termijn aan een dergelijke regeling zou worden gewonnen door bijvoorbeeld een beperking van de sociale uitkeringen. Maar vast staat, dat bij een volstrekt gelijke behan deling van zowel man als vrouw er een bijdrage gele verd kan worden aan de zo broodnodige bezuiniging op de collectieve lasten. Er zijn delen van de arbeids markt, waar het voor de man vaak zeer moeilijk is om aan een baan te komen, terwijl de vrouw er in veel ge vallen minder moeite mee zal hebben. Voorwaarde voor een regeling, waarbij ook de vrouw na verloop van tijd als werkzoekende zal moeten worden ingeschreven, is behalve het bovenstaande ech ter ook, dat er nog nadrukkelijker dan tot nu toe gewerkt wordt aan de emancipatie, de gelijkberechti ging van de vrouw. Dat er op dat gebied in Nederland nog een terrein goeddeels braak ligt bleek deze week weer eens door de aankondiging van Europees commis saris Vredeling, dat Nederland zich voor het Europese Hof zal moeten verantwoorden voor het achterwege blijven van emanciperende maatregelen. ZONDER volstrekte maatschappelijke aanvaarding van gelijkheid van man en vrouw in alle omstandigheden, zal een verplichting zoals het College van de Algemene Bijstandswet geopperd heeft, slecht werken. Het zal, ge zien de huidige stand van zaken op het emancipatie- veld, dan ook wel een zaak van lange adem worden, voordat een dergelijke regeling ten volle, zonder vele uitzonderingsbepalingen, van kracht zal kunnen zijn. Meer bescherming voor huurders van woningen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft gehoor gegeven aan de aandrang van de Tweede Ka mer om in de nieuwe huur wet een grotere bescherming te geven aan huurders van woningen. Reeds eerder was de regering, in het kader van het streven naar één huurre- giem voor het hele land, de Kamer in dit opzicht tege moetgekomen, maar later for muleerde de volksvertegen woordiging nieuwe verlan gens. „Wij hebben nu gezorgd voor een aanmerkelijk verder gaande versteviging van de positie van de huurders", al dus premier Van Agt na de vergadering van de minister raad. Hij wilde de feitelijke inhoud van de wijziging van het wetsontwerp nog niet mededelen. Italiaanse industrieel doodgeschoten VARESE (AP) Een Itali- aanse industrieel is gistera vond door mannen die hem wilden ontvoeren, doodge schoten, zo heeft de politie in Varese meegedeeld. De over val deed zich voor in het stadje Bezosso in de bergen bij de Zwitserse grens. Het slachtoffer was de 52-jarige Giuseppe Bellori, eigenaar van een veevoederfabriek. Hij werd door een aantal mensen aangevallen toen hij naar huis terugkeerde. Bij een vechtpartij met zijn ont voerders is hij kennelijk neergeschoten. KETCHIKAN (Alaska) Elmo Wortman, die met zijn drie kinderen 26 dagen zonder voedsel, stormen en vrieskou in Alaska heeft overleefd, wil niet uit weiden over zijn ervaringen. Iemand van de kust wacht heeft echter een tipje van de sluier opge licht. De 53-jarige Wortman, zijn 16- en 12-jarige dochters Cindy en Jeane en zijn 15-jarige 2oon Randy zijn nu in Ketchi kan, waar zij genezen van be vriezing, uitputting en voed selgebrek. Het drama begon 13 februari toen zij in een zelfgebouwde zeilboot var Port Refugio, op de Prince of Waleseilanden, op weg togen naar hun tandarts in Prince Rupert, Brits Columbia, 200 kilometer verder. Onder nor male omstandigheden duurt zo'n tocht 30 uur. 's Nachts werd hun tien meter lange boot echter door een vliegen de storm totaal verwoest Dat gebeurde bij het onbewoonde Long Island, dat ongeveer 240 kilometer ten zuidwesten van Ketchikan ligt. Terwijl het vaartuig ten onder ging zag het viertal kans een tweeper soons kano, het zeil, zes ap pels, lucifers, wat hout schuimrubber en vier liter dieselolie in veiligheid te brengen. Vechtend tegen de ijzige storm en golven van vijf meter hoog, ontdekte men eindelijk land. De schipbreu kelingen slaagden erin de kust te bereiken, maar de branding was zo hevig dat zij hun schoeisel verloren en Cindy ook nog haar broek. Nadat zij de kano enigszins hadden opgeknapt en met be hulp van het schuimrubber en het hout het vaartuig had den omgebouwd tot een vier- persoonskano, zetten zij koers naar de D all-eilanden die on geveer 16 kilometer verder weg lagen. Het kostte hun zes dagen om dit doel te bereiken want de storm was nog niet in kracht afgenomen. Op 25 februari zetten Elmo en zijn zoon koers naar Rose Inlet, waar een buurman. Pat Tolson, in een blokhut in de wildernis woonde. Pat Tolson, wisten zij, beschikte ook over een kano. Toen zij de blokhut bereikten bleek Tolson niet thuis te zijn. Ook zijn kano was er niet. Inmiddels waren hun voeten bevroren en zij moesten der tien dagen in de blokhut blij ven voordat zij weer kracht genoeg hadden om terug te reizen naar de D all-eilanden, waar de twee meisjes waren achtergebleven. Elmo vreesde dat zijn dochters de ontberin gen niet hadden overleefd, maar de meisjes bleken nog in leven te zijn. Zij hadden zich gevoed met zeewier en rauwe vis en sneeuw als drinkwater gebruikt Vuur konden zij niet meer maken omdat de kleine voorraad die selolie al snel was uitgeput Intussen was Tolson naar zijn blokhut teruggekeerd, waar hij een briefje vond met de noodkreet van vader en zoon. Via zijn scheepsradio waar schuwde Tolson de kust wacht. Deze stuurde een heli kopter, die Wortman en zijn .kinderen op 11 maart ophaal de. Levenslang voor moordenaars Letelier WASHINGTON (AFP) Een rechtbank in Washington heeft gisteren twee Cubaanse ballingen veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf wegens de moord op de voor malige Chileense minister van buitenlandse zaken Or lando Letelier. De rechtbamc achtte bewezen dat Guiller- mo Novo Sampol en Alvin Ross Diaz in 1976 een bom legden onder de auto van Le telier en diens medewerkster Ronnie Moffitt. Een derde Cubaan heeft acht jaar ge vangenisstraf gekregen we gens medeplichtigheid. Letelier was tijdens het be wind van de socialistische president Allende minister van buitenlandse zaken. Na de bloedige militaire coup in september 1973 werd hij ge vangen gezet Naderhand werd hij vanwege buitenland se druk op de junta van ge neraal Pinochet vrijgelaten. Het proces in Washington heeft veel beroering gewekt omdat de vroegere Chileense geheime dienst DINA, de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA en Pinochet in verband werden gebracht met OESO tevreden Nederlandse ont wikkelingshulp DEN HAAG (ANP) De commissie voor ontwikkeling sbijstand DAC van de Orga nisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) is tevreden over zo wel de omvang als de kwali teit van de Nederlandse ont wikkelingshulp. Dit blijkt uit de resultaten van het onder zoek dat de DAC onlangs heeft gedaan naar de Neder landse hulpinspanningen, al dus een mededeling van bet ministerie van ontwikkelings samenwerking. In 1977 steeg de zogenaamde zuivere overheidshulp vanuit Nederland naar ontwikke lingslanden met 16 procent tot 900 miljoen dollar. Dit komt overeen met 0.85 pro cent van het bruto nationaal produkt (BNP). In 1976 was dat 0.82 procent. Volgens de DAC zullen op basis van de nu reeds beschikbare gege vens de uitgaven ook in 1978 boven de 0.8 procent van de BNP blijven.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7