Regering-Callaghan met ondergang bedreigd Polen-grappen in Amerika vallen slecht bij de Polen boerden met :evec htsp ikkoord auze Begin verliest veel goodwill na harde uitspraken Palestijnen pit, ÜITENLAND Klasse staking bij Alitalia wekt wrevel Premier Botha: regering wist niet van financiering ,,The Citizen" CONSERVATIE VEN VINDEN MEDESTANDERS Vietnam geeft vöor het eerst verliezen toe ZDF wijst kritiek af LEIDSE COURANT/I VRIJDAG 23 MAART 1979 PAGINA 9 WARSCHA U In Polen maakt men zich boos over de vele grappen die in Amerika de ronde doen over de Polen. Men vreest zelfs voor een verslechtering van de relaties. De Poolse regering heeft „officieel geprotesteerd tegen grappen die van een slechte smaak getuigen en die van mond tot mond gaan op het ministerie van buitenlandse zaken en op nog hogere niveaus", zo heeft een hoge Poolse ambtenaar die anoniem wenst te blijven, in Warschau gezegd „Deze zogenaamde grappen zijn de grootste doorn in onze betrekkingen met de Verenigde Staten", zei hij, „met Poolse humor hebben ze niets uitstaande. Naar zijn zeggen heeft Washington „met begrip" op de Poolse protesten gereageerd. ,rMaar wij willen meer dan begrip zo gmg hij verder, „wij vinden dat deze gemene grappen verboden moeten worden". Door diplomaten is bevestigd dat zowel de Amerikaanse ambassade in Warschau als het ministerie van buitenlandse zaken in Washington protestnota's over de Polen-grappen hebben ontvangen. Volgens hen heeft de regering in Warschau fel geprotesteerd tegen de film „The End" metBurt Reynolds in de hoofdrol, die speelt in een gesticht en waarin het wemelt van de „Polen-grappen". „De Poolse regering is zeer gevoelig voor het feit dat Polen afgeschilderd worden als Uilskuikens", zo zei een westers diplomaat. „Wij kunnen echter niet meer doen dan haar vriendelijk te woord staan. We leggen haar uit dat de Amerikaanse regering de filmindustrie niet in haar macht heeft, maar dat gelooft men in Polen niet Omdat de Poolse overheid een grote invloed heeft op de binnenlandse filmindustrie, vinden de autoriteiten het merkwaardig, dat in de Verenigde Staten andere verhoudingen bestaan". De meeste inwoners van Polen zijn Amerika en zijn inwoners vriendelijk gezind en zij verbazen zich erover dat zij nu het voorwerp zijn van zodanige vernederende humor. „Waarom steken Amerikanen toch zo de gek met ons?" moeten Amerikaanse bezoekers vaak aanhoren. De Verenigde Staten hechten grote waarde aan goede betrekkingen met de regering in Warschau, onder andere omdat er tien miljoen Poolse immigranten zijn. Daar komt bij dat Polen van de landen in Oost-Europa er het best op staat wat betreft het beleid ten aanzien van de mensenrechten. „Deze nare grappen dragen bepaald niet bij aan de wederzijdse verstandhouding", zo zei een diplomaat, „feitelijk doen ze juist afbreuk aan het klimaat van vriendschap tussen Amerikanen en Polen". Volgens westerse diplomaten gaan Poolse functionarissen vaak uit van de vooronderstelling, dat achter de „Polen- grappen" een Joods-komplot zit orp de Polen zwart te maken. „Zij menen dat de Joden de Amerikaanse media beheersen en de media brengen een vertekend beeld van Polen op de Amerikaanse kijkers en luisteraars over", zo zei een westers diplomaat Ironisch genoeg maken de Polen bij voorkeur grappen over Joden. De belangrijkste categorie binnen de Poolse humor is echter de politieke satire, die ook populair is in andere staten in Oost-Europa. Enkele voorbeelden van zulke humor: Wat is het verschil tussen het socialisme en een lijk? - een lijk gaat tot ontbinding over bij kamertemperatuur en het socialisme bij 10 graden onder nul. Man tot zijn hond: „wat doe je? Elke dag zie ik je heen en weer rennen over de grens met Tsjechoslowakije". Hond: „Ik steek de grens over om daar vlees te eten en ren terug naar Polen om hier te blaffen". (Van onze correspondent Roger Simons) ONDEN Margaret Thatcher, leid- van de Britse Conservatieven* binnen afzienbare tijd premier jopt te kunnen worden, heeft gister- rond een motie van wantrouwen in ziend tegen de socialistische min- trheidsregering-Callaghan. Het La- trhuis zal vermoedelijk woensdag- rond hierover debatteren. Volgens oppositie zou premier Callaghan rslagen kunnen worden met een eerderheid van ongeveer zeven emmen. dat geval moet de Labourleider on- i liddellijk nieuwe parlementaire ver ezingen uitschrijven. Een mogelijke itum daarvoor is 26 april, maar het ook een week of zelfs veertien da rn later kunnen zijn. De socialisten luden op 3 april toch nog een nieu- begroting indienen. Minderheidspremier Callaghan heeft geprobeerd de gevaarlijke klip nog te omzeilen door aan alle andere partijen besprekingen voor te stellen om sa men een oplossing te zoeken voor het probleem van de Schotse decentralisa tie. Eind april zou dit overleg afgelo pen zijn, waarna de Lagerhuisleden zouden kunnen debatteren over de on ontkoombare vraag of de wetsontwer pen inzake toekenning van meer auto nomie aan Wales en Schotland gean nuleerd moeten worden. De Conservatieve Partij wees dit voor stel praktisch onmiddellijk van de hand. Door de Schotse nationalisten werd een motie van wantrouwen inge diend, omdat Callaghan het wettelijk vereiste Lagerhuisdebat voor onbe paalde tijd uitgesteld had. De Libera len, die wel neiging vertoonden om te onderhandelen met premier Callaghan, bleven toch bij een vroeger besluit dat ze m een vertrouwensvotum tegen ae regering zouden stemmen om nieuwe, parlementaire verkiezingen noodzake lijk temaken. Zodra dit alles duidelijk geworden was en de Conservatieven ook de Uni onisten van Ulster en twee van de drie Welse nationalisten achter zich geschaard hadden, besloot Margaret Thatcher de doorslaggevende motie van wantrouwen in te dienen. Ditmaal scheen ze absoluut zeker van haar zaak. Er is inderdaad een grote kans dat de regering-Callaghan volgende week zal sneuvelen. Annulering De elf Schotse nationalisten hadden van Callaghan geëist dat hij het La gerhuis zou voorstellen de autonomie- wetsontwerpen niet te annuleren, die overigens bij een referendum op 1 maart niet de vereiste meerderheid hadden behaald. Callaghan is echter aan handen en voeten gebonden door een groot aantal socialistische tegen standers van Schots federaal zelfbe stuur. De Labourpremier baseerde zijn voor stel om de decentralisatie opnieuw te bespreken op het argument, dat al tien jaar over het onderwerp gepraat wordt Wales sprak zich op 1 maart met een grote meerderheid van stem men uit tegen de voorgestelde decen tralisatie, die onder andere een eigen parlement met beperkte bevoegdheden inhield. Aan Schotland was federaal zelfbestuur met vrij ruime mogelijkhe den beloofd. Hoewel op 1 maart de meerderheid van ja-stemmen ver bene den het wettelijke vereiste percentage gebleven is, was er toch een positieve meerderheid, die men volgens premier Callaghan niet zomaar kan negeren. IHERAN De Koerden in noordwesten van Perzië, naar autonomie streven, de Perzische strijdkrach- hebben gisteren opnieuw iloten het vuren te staken, de gevechten, die vier da- geduurd hebben, zijn !T dan 50 doden en vele iwonden gevallen in de oerden-hoofdstad Sanandaj het noordwesten van het d. fgezanten van Khomeini, on- wie ayatollah Taleghani, .ebben de Koerden gevraagd in beleg van de kazerne in madaj op te heffen. Taleg- ani zei met een megafoon )t de menigte dat het leger r was om het gebied te be- ihermen. „Als het leger er kt was, zou u zich dan kun- verdedigen?" vroeg hij, raarop de aanwezige Koer- len hard „ja" schreeuwden hun wapens in de lucht Ooiden. De ene na de andere spreker iep daarop terug dat het le- jer tegen het volk was en dat perscensuur voorkomt dat mening van de, Koerden fordt gehoord. len guerrillastrijder zei: „Wij dien niet rusten voordat wij ïze rechten hebben verkre- :n. Geweld lijkt nu de enige banier". De guerrillastrijders IJ ooraanstaand liticus ermoord a Guatemala ÜATEMALA Een voor uitstaande politicus in Guate- 1 lala, Manuel Colon Argueta, a zijn twee lijfwachten zijn isteren in de hoofdstad Gua- mala-City doodgeschoten. Irgueta reed in zijn auto chter die van zijn lijfwach- n naar de universiteit van k e stad waar hij een college I kiou geven. Beide auto's wer- door drie andere auto's twee motorfietsen tot stop- n gdwongen en vervolgens iet machinegeweervuur door- Hefd. "gueta, oud-burgemeester n de hoofdstad, was leider in de Revolutionaire Front- ütij, een linkse groepering, gemeen werd verwacht dat zich kandidaat zou stellen de presidentsverkiezingen 1982. Guatemala wordt Jlïans door militairen gere- w\ féerd. zijn in linkse en conservatief- religieuze groepen verdeeld, maar beide eisen zelfbestuur voor het Koerdengebied. Er zijn ongeveer drie miljoen Koerden in Iran, meest Soen nieten, terwijl de overige Per zen behoren tot de Sjiieten, maar volgens de burgers van Sanandaj heeft dit met de ge vechten niets uitstaande. Onder het bestand dat nu is bereikt zullen 160 gijzelaars uit de kazerne worden vrijge laten. Taleghani heeft ook be loofd met de regering in Te heran de eisen van de bevol king te zullen bespreken en voor hun rechten te zullen pleiten, aldus is van betrouw bare zijde in Sanandaj verno men. Gisteren was het in de stad voor het eerst sinds zondag weer rustig, al bleven veel be woners nog liever in huis. De spanning tussen Perzië en Afghanistan was gisteren ook voelbaar. De-Afghaanse zaak gelastigde in Teheran moet binnen 48 uur het land verla ten. Eerder had de Perzische consul in Herat in Afghanis tan eenzelfde uitwijzingsbevel gekregen. Het Sovjet-gezinde regiem in Kaboel, dat met een moslem opstand te kampen heeft, be schuldigde Teheran enkele dagen geleden van inmenging. Teheran heeft dat verwijt met beslistheid van de hand gewe zen. VS willen Thai land vliegtuigen leveren WASHINGTON - De Ameri- kaanse regerig heeft gisteren het Congresopgeroepen ak koord te gaan met de ver koop van gevechtsvliegtuigen aan Thailand. Thailand zou hiermee in staat moeten wor den gesteld .een eventuele toekomstige dreiging van de Vietnamese luchtmacht te weerstaan. Volgens de Amerikaanse rege ring hebben Vietnamese vlieg-' tuigen op 9 januari en 4 maart het Thailandse lucht ruim geschonden. De Vietna- mezen beschikken over mo- 5's en A-37's, evenals over Russische Migs-21 en Migs-19. Sinds de Vietnamese inmen ging in Cambodja grenst de Vietnamese invloedssfeer rechtstreeks aan Thailand. Premier Jom Callaghan Koning Hoessein van Jordanië (links) en koning Chaled van Saoedi-Arabie waren gisteren tijdens be sprekingen het er over eens dat er eerst een oplossing moet voor de Palestijnen wil er een vredesver drag getekend kunnen worden. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Precies een maand duurt reeds de wilde sta king van stewardessen en stewards, die praktisch de hele luchtvloot van de Italiaanse luchtvaartmaatschap pijen Al Italia en ATI heeft lam gelegd. Voor de beide semi-staatsondernemingen heeft deze, niet door de grote vakbonden gesteunde staking catastrofale gevolgen. Tot nu toe werd een strop geleden van naar schatting tegen de honderd miljoen gulden. Rome en andere grote Italiaanse steden leverden de laat ste weken verschillende keren het beeld op van demon strerende en luidkeels schreeuwende en vuisten ballende stewardessen, die meer loon en minder werkuren eisten. Voor het dagblad La Repubblica vormde dat aanleiding tot een bitter commentaar, waarin het de vraag opwierp of het hier gaat om arme, vertrapte proletariërs die voor hun met voeten getreden rechten opkomen, of om een staking van „klasse". De overwegend jeugdige stewardessen verdienen een sa laris van tussen de 1500 en 2100 gulden per maand plus toelagen, voor een zeer geringe werktijd. Als gevolg van de staking zijn ook de overige werkne mers van de beide luchtvaartmaatschappijen, alsmede een deel van het personeel van de luchthavens, tot ge dwongen stilzitten gedoemd. Een stakingscomité dat bui ten de grote vakbonden opereert, heeft de staking op nieuw met enkele dagen verlengd tot en met zondag aan staande. Sinds enkele dagen is er een beperkte luchtdienst met militaire vliegtuigen tussen het vasteland van Italië en de eilanden Sicilië, Sardinië, Pantellaria en Lampedusa. Het reizen met deze Spartaans-ingerichte, weinig comfortabele toestellen is geen pretje. De luchtvaartmaatschappij Al Italia vreest dat een deel van de vaste klanten ook na afloop van de staking de voorkeur zal blijven geven aan buitenlandse maatschappijen waarmee over het algemeen goede ervaringen worden opgedaan. WASHINGTON In de Amerikaanse hoofdstad lijkt nogal wat verbittering te le ven rond de jongste uitlatin gen van premier Begin die vanmorgen naar Washington is afgereisd. Er is volgens di plomaten In Washington een flinke domper gezet op de feestvreugde door Begin's jongste uitspraken over de Palestijnen. De opvatting heerst dat Begin zulke nega tieve taal ten aanzien van de Palestijnen (een Palestijnse staat op de westelijke Jor- daanoever en in de Gazas- trook zou nooit mogelijk worden) niet nodig had om het vredesakkoord door het Israëlische parlemnet te krij gen. Hij heeft onderhandelin gen waartoe hij zichzelf heeft verbonden in feite al op voorhand onmogelijk ge maakt, aldus een hier veel gehoorde reactie. Begin heeft het laatste half jaar veel goodwill verloren. Uit opinie peilingen blijkt dat er een groeiend begrip bestaat voor de Egyptische positie. Bij re cente bezoeken aan de grote joodse gemeenschap in New York werd er steeds een vrij algemene aandrang op Begin uitgeoefend om wat meer soepelheid te tonen. Gisteren vertrok naar Was hington reeds de Israëlische defensieminister Moshe Dayan voor overleg met zijn Ameri kaanse collega Cyrus Vance over kwesties die nog moeten worden geregeld vóór de on dertekening van het akkoord op maandag. Bij zijn vertrek zei Dayan dat hij met Vance gaat onderhandelen over een overeenkomst waarin wordt vastgesteld welke verantwoor delijkheid- de Verenigde Sta ten op zich nemen om te ver zekeren dat het vredesverdrag wordt geëerbiedigd en uitge voerd. Ook zal gesproken worden over de vrijlating van politieke (Palestijnse) gevange nen in Israël ter gelegenheid van de ondertekening van het vredesverdrag. De New York Times schreef gisteren dat het politieke akkoord spoedig zou worden ondertekend. In Israël is gisteren beroering ontstaan over berichten dat de Israëlische regering haar fiat heeft gegeven aan de plannen voor tien nieuwe ne derzettingen op de bezette westelijke Jordaanoever sa men met Egypte. Israël wei gerde gisteren een commissie uit de Verenigde Naties in de bezette gebieden toe te laten om de klachten van „repres sie" in deze gebieden te on derzoeken. In de bezette ge bieden is het verzet tegen het vredesakkoord bijzonder groot en de minister van de fensie Ezer Weimann heeft met het oog op mogelijke ac ties in dit gebied een ver hoogde staat van paraatheid afgekondigd. Het wordt niet uitgesloten geacht dat Syrië tijdens de komende onderte kening een militaire actie te gen Israël zal ondernemen. In eigen huis heeft president Sadat het nog zwaar te ver duren gekregen bij de verde diging van het vredesverdrag. Tijdens een stormachtig debat noemden twee commisssies uit het parlement het verdrag een „ramp voor Egypte". De Egyptische secretaris-generaal van de Arabische Liga, Mach- moed Riad is gisteren afgetre den „omdat hij de onenigheid tussen de Arabische staten niet kan helen", aldus een verklaring in het Egyptische dagblad Al Achram. Illllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllilliiii Man bijt agent JOHANNESBURG - Ik ge loof niet dat ik hem pijn heb gedaan, en bovendien smaak te hij vreselijk, zo verklaarde de 26-jarige Michael Goodwin voor de rechtbank in Johan nesburg. Hij doelde hiermee op de politieagent die hij had gebeten, nadat deze hem we gens dronkenschap had gear resteerd. Behalve een slechte smaak in zijn mond hield Mi chael er een boete van 432 gulden aan over. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllli KAAPSTAD Premier Pieter Botha van Zuid-Afrika heeft gisteren gezegd, dat de Zuidafrikaanse regering nooit heeft ontkend te hebben afgeweten van de geheime projec ten van het ministerie van voorlichting. Wel heeft de regering ontkend, dat de leden van de huidige regering afwisten van de financie ring van het dagblad „The Citizen" met staatsgelden of van onregelmatigheden in projecten van het ministerie. Hij zei dit naar aanleiding van een interview voor de BBC met de voormalige secretaris-ge neraal van het ministerie van voorlichting, Eschell Rhoodie. Een juridische commissie, onder leiding van rechter Rudolf Erasmus, die een onderzoek instelt naar de kwestie, is giste ren begonnen met het horen van getuigen om te kunnen vaststellen of leden van de regering iets afwisten van de financiering van „The Ci tizen" voordat de feiten openbaar werden. De anti-apartheidsbeweging heeft er gisteren bij de Britse regering op aangedrongen een onderzoek in te stellen naar clandestiene Zuidafrikaanse handelingen in Engeland. De beweging wil voorts, dat de geloofsbrieven van de nieuwe Zuidafrikaanse ambassadeur niet worden aanvaard en dat de afdeling voorlichting van de Zuidafrikaanse ambassade direct wordt gesloten. HONG KONG - Voor het eerst heeft Vietnam toegege ven» dat het zware verliezen heeft geleden in de strijd met China. Het officiële dag blad Nhan Dan schrijft dat China tijdens de strijd, die een maand heeft geduurd, 600.000 man geregelde troe pen op de been had. „De reactionairen hebben ons veel moeilijkheden en verlie zen bezorgd. Onze 19 grens districten zijn verwoest. Veel gezinnen zijn vermoord en andere gezinnen hebben leden verloren", zo schrijft het blad, dat geen aantallen noemt. Het Vietnamese persbureau heeft verder gemeld dat de eerste Russische vrijwilligers in Viet nam zijn aangekomen. Minister Van der Klaauw redt begroting EEG BRUSSEL Na wekenlang overleg zijn de ministers van de EEG-lidstaten het eens ge worden over de nieuwe be groting van de Europese Ge meenschap. Eens is men het nog niet over de ruimte die het Europese Parlement in de toekomst moet krijgen om zelf posten in die begroting te veranderen. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken speelde gisteravond in het debat de rol van „reddende engel", door zich fel te blijven verzet ten tegen een voorstel van on der meer Frankrijk om de macht van het Europees par lement in deze te beperken. Dat voorstel was ingediend, nadat het parlement had be sloten de bijdragen aan de achterstandsgebieden in de EEG dratsisch te verhogen. Van der Klaauw, die zich na afloop van de bijeenkomst ui terst tevreden voelde over het behaalde resultaat, zag in het voorstel van Frankrijk, dat ook gesteund werd door Groot-Brittanië en Denemar ken, een onaanvaardbare in perking van de bevoegdheden van het parlement MAINZ (DPA) De redac teuren van het Tweede Duitse televisienet, het ZDF, hebben gisteren in een buitengewone vergadering de kritiek van de hand gewezen op de uitzen ding van het programma „Bürger fragen Politiker antworten" (Burgers vragen politici antwoorden) van 22 februari uit Den Haag. Door de scherpte van de vragen aan CDU-leider Helmut Kohl raakten in Duitsland de ge moederen zeer verhit Men kantte zich zowel tegen Ne derland als tegen hoofdredac teur Reinhard Appel.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9