Haga Vocalis in Opifexkerk Een verwarmde bushalte Verjaardagsfilm koningin eind april in 50 theaters Dustin Hoffman grijpt naar de wapenen En verder d'Ouwe Vest Kinder theater Koffieconcert in Qbus Pantomime in Noordwijk De behandeling Big Band Film Road Show 11 LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 MAART 1979 PAGINA 7 Koningin Juliana was onmiddelijk na de watersnoodramp in 1953 ter plekke aanwezig. Ter gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van Koningin Juliana zal onder auspiciën van het Nationaal Comité, dat daarvoor is gevormd, in het Amsterdamse Tuschinski-theater een film over haar le ven op 26 april in feestelijke première gaan. De film „Juliana in zeventig bewo gen jaren" zal nog diezelfde week in liefst 50 theaters in Nederland, van Steen wijk tot Terneuzen, van Den Helder tot Maas tricht, worden vertoond. Aansluitend zul len via de ambassades vertoningen wor den georganiseerd voor Nederlandse clubs in het buitenland. De film, die voor een groot deel uit oude journaalopnamen is samengesteld, zal voor veertig procent nog niet eerder vertoond materiaal bevatten, onder meer een vraag gesprek met de koningin en opnamen uit de filmotheek van Prins Bernard. Scena rio, samenstelling en commentaar werden verzorgd door Anton Koolhaas. 'Tijdens de persconferentie van het Nationaal Comité Koningin Juliana 70 jaar werd Bert Haan stra als regisseur genoemd, maar deze schudde lachend het grijze hoofd. Hij staat op de titellijst als adviseur vermeld.,, Er was zoveel materiaal waar een keuze uit gedaan moest worden, dat je er niet uit komt als je met te veel mensen gaat selec teren. Ik heb alleen maar gezegd, laat maar zien wat jullie uitgekozen hebben en dan wil ik daar wel een oordeel over ge ven. Ik weet niet eens of er iets inzit van het laatste deel van mijn film „Alleman" - een ongedwongen beeld van het koninklijk gezin in huiselijke kring - wat ik persoon lijk wel leuk zou vinden. Maar ik weet het echt niet." De film werd geproduceerd door Cinecen- trum in Hilversum en door Tuschinski Film Distribution uitgebracht MILO TRIANON Straight time (16) met Dustin Hoffman en Gary Busey. Regie: Ulu Grosbard. Dustin Hoffman heeft sedert 1967, toen hij met „The graduate", plotseling tot ster werd verheven, in tegenstelling tot zijn agressievere opvolger Al Pacino, steeds vriendelijke rollen gespeeld met uitzonde ring van de tot het uiterst getreiterde man in Sam Peckinpah's „Strawdogs", toen hij door de nood gedwongen tot ge weld overging. Het lijkt wel of Hoffman met „Straight time" nu op de Pacino-toer is gegaan, want als de uit de gevangenis ontslagen misdadiger Max Dembo, die na op erewoord te zijn vrijgelaten, probeert wel even een respectabel bestaan op te bouwen, maar als hij dat niet zo ziet zit ten, door het dolle heen raakt en de ene geweldadige overval na de andere pleegt, is hij miscast. Dustin Hoffman heeft blijkbaar zelf voor deze rol gekozen, toen hij het boek „No beast so fierce" van de ex-gevangene Ed ward Bunker te lezen kreeg van zijn oude vriend Ulu Grosbard. Hij kocht de rechten, wilde het zelf verfilmen met zichzelf in de hoofdrol, maar vond die dubbelfunctie ten slotte toch te zwaar en vroeg Grosbard bij wie hij de assistent-regie van de toneelver sie van Arthur Miller's „A view from the bridge" had gedaan, de taak achter de ca mera van hem over te nemen, zodat hij zich geheel kon concentreren op de rol van Max Dembo, waarvoor hij de schrijver van het boek als adviseur in de arm nam. Het klinkt allemaal veelbelovend, maar in de uitvoering moet er toch wel iets mis zijn gegaan. Hoffman kan de rol niet helemaal waar maken, Ulu Grosbard's regie mist zeker waar het Hoffman's tegenspeelster betreft, iedere nuance en zo ontstond een misdaad film, die zonder enig greintje hoop of hu mor het medelijden tracht op te wekken voor de misdadiger, die na zijn straf te hebben uitgezeten, bemerkt dat hij nog aan allerlei beperkingen is gebonden en daarom fanaat zijn oude leven weer opvat. Het is moeilijk voor de figuur van Dembo die oud-collega's ook al hebben zij hem in de steek gelaten genadeloos neer schiet, sympathie op te brengen en Teresa Russell als het meisje Jenny, dat hem mis schien milder had kunnen stemmen, is zo dom, dat je bijna zou verwachten dat zij bereid zou zijn met hem een Bonny and Clyde-toekomst tegemoet te gaan. Maar daarvoor mist zij de fut. „Straight time" is een koude, gevoelloze film met goede rollen van M. Emmet Walsh als de treiterende ambtenaar die Dembo's gangen na zijn invrijheidstelling volgt en Harry Dean Stanton, die van de meer professioneel aangelegde collega van Dembo even een knap bezeten rolletje neerzet. Wie voor Dustin Hoffman komt, wordt dus teleurgesteld. Misschien dat hij zich zo heeft ingeleefd in de rol van ex-gevangene, dat hij meende ook niets menselijks meer te moeten bezitten, en alleen maar nors en verbeten te moeten kijken. Wat Pacino al tijd nog beter afgaat, terwijl deze daarbij ook nog suggereert dat er iets in hem om gaat. „Straight time" is ook voor de liefhebbers van harde actiefilms een teleurstelling, want het eerste uur gebeurt er niets en dan volgen de overvallen elkaar in zo'n snel tempo op, dat er van een goed opge bouwde spanning nauwelijks sprake is. Dustin Hoffman kan beter een ander de rollen die hij moet spelen laten uitzoeken en niet trachten Al Pacino te imiteren. MILO LEIDSCHENDAM - Het gemengd koor Haga Vocalis uit Den Haag onder leiding van Roc us van Yperen geeft zondagmiddag 25 maart een concert in de St. Joseph Op ifexkerk aan de Burgemees ter Sweenslaan in Leid- schendam. Dit door de Stichting Cultureel Contact Prinsenhof georganiseerd concert begint om 14.30 uur en omvat werken a capella uit de tijd van de Neder landse scholen en verder muziek uit later tijd. Van de Zuid-Nederlandse componist Orlando di Lasso worden twee composities uit gevoerd gevolgd door een zesstemmige Anthem van de Engelse componist (en orga nist van de Londense West- minster Abbey) Orlando Gibbons. Na een werk van J. P. Sweelinck volgt een lofzang op het orgel, het laatste werk van de bekende Hongaarse componist Zoltén Kodély. Na de pauze zingt Haga Vocalis drie liederen van Maurice Duruflé en Francis Poulenc. Het concert wordt besloten met twee be roemde werkjes van Gabriël Fauré, een Madrigal en Can- tique de Jean Racine. Liefhebbers van orgelmuziek wordt behalve op het gezon gen loflied op het orgel ge wezen op de medewerking van de organist Ton van Eek. Hij zal op het onlangs gereviseerde orgel van de Opifexkerk, als afwisseling van koorzang, twee orgel werken spelen: de drie vari aties over psalm 36 van Jan P. Sweelinck en de Suite Francaise van de Franse or ganist Jean Langlais. De nu 31-jarige Ton van Eek werd in Schijndel (NB) geboren. Naast de studie van de tandheelkunde waarvoor hij in 1972 het examen tandarts behaalde studeerde hij orgel spel en muziektheorie in Ne derland en na 1972 in Pa rijs. Van 1972 tot 1975 speel de hij de klavierpartijen bij het Nederlands Balletorkest.* De organist behaalde in 1974 het staatsexamen orgel-B en was een van de prijswin naars van het César Franck- concours in Haarlem in 1976. Kaarten voor het concert kosten 5 gulden, voor CJP- en Pas 65-houders 3 gulden 50, en zijn verkrijgbaar Prinses Annalaan 464, Dil lenburgstraat 16 en vóór het concert aan de zaal. Ontmoetingscentrum „d'Ouwe Vest" Oude Vest 81, Leiden. Open: van twaalf uur 's middags tot de gebruikelijke sluitingstij den van één of twee uur na mid dernacht. Zondags gaat de deur een uurtje later open. Snacks: tien verschillende soor ten, waaronder tosti's, broodjes, saté, pinda's en snoepjes uit een grote glazen pot. Cafés zijn een vergrootglas van de ontwikkeling van de stad en maatschappij. Tekst van de expositie „Cafés, Bistro's et Compagnie. Volgens de tekst van de grote overzicht stentoonstelling van Franse cafés, die in september verleden jaar een aantal weken op het Centraal Station in Den Haag werd gehouden, zouden de cafés in de verschillende wijken van een stad, vooral in renovatiebuurten, belangrijke afwijkin gen vertonen met de doorsnee kroeg. In de grote sociale woonkernen zijn de cafés meestal verworden tot cafetaria's, „waar de materiële functie van het consumeren alle andere functies, die zo „bespottelijk" zijn geworden, verdringt". Sympathiek klinkt zo'n tekst niet. Het is trouwens niet waar ook. Althans ten dele niet waar, want juist in de oude stadswij ken, net zo goed in Nederland als in Frankrijk, vindt men nog de gezelligste en authentiekste ouderwetse bruine kroegen. Dat er in oude woonwijken, waar noodza kelijkerwijs renovatie plaatsvindt, nieuwer wetse zaken verrijzen, cafés met een ge heel eigen opvatting over het horecale ge beuren, is zonder meer waar. Maar cafeta ria's zijn het zeker niet. „Verwarmde bushalte" Ontmoetingscentrum „d'Ouwe Vest" vormt zo'n uitzondering op de regel Als voor post van de renovatiebuurt Maredorp hoort dit nieuwe, in december '78 geopen de etablissement wel op een heel bijzonde re manier thuis in het zonet afgestoken verhaaltje. Op alle fronten misschien af wijkend van andere „doorsnee" zaken in Leiden, maar zeker geen patatfritentent, zoals die Franse cynicus beweerde. „Met zijn vijven (Ans, Rein, Henny, Eli en Huib) hebben we deze zaak gebouwd. Aanvankelijk wilden Ans en Henny hier een antiekwinkeltje, annex koffiebar be ginnen maar dat plan is op het laatste nippertje niet doorgegaan, omdat we wat dit soort winkels betreft toch niet zo gun stig liggen. Intussen waren we wel met het verbouwen begonnen", zegt Rein La- dan, „en toen kregen we ineens het idee om er iets geheel anders van te maken. Een cafébedrijf zagen we niet zitten, in ie der geval geen keihard commercieel draaiende kroeg, maar wel iets wat het midden moest houden tussen een ontmoe tingscentrum, een expositieruimte en een gelegenheid waar je vrijblijvend een drankje kunt bestellen. Wat ons betreft mag dat ook een glas water zijn, niemand is tot enige consumptie verplicht in „d'Ou we Vest". Je kunt dit lokaal het best ver gelijken met een verwarmde bushalte, waar je je de tegen kou kan beschutten", aldus Rein Ladan. Renovatie Achter de Oude Vest ligt, zoals gezegd, de woonwijk Maredorp, een van de grootste stadsvernieuwingsgebieden van de Sleutel stad. Waar gehakt wordt vallen spaanders en dat is ook hier het geval. De onbruik bare resten van de renovatie komen meestal in de container terecht, goed voor de vuilverbranding denkt men dan. Het vijftal van „d'Ouwe Vest" dacht daar niet temin anders over toen men bezig was met de inrichting van het ontmoetingscen trum. „Zonde toch, om zulke oude spulle tjes te laten liggen", zeiden ze tegen el kaar. En zo is het geschied dat ongeveer 60 procent van de huidige inrichting van het ontmoetingslokaal bestaat uit in de friko-bak opgeduikelde materialen. De bar is opgebouwd uit oude deuren, de open haard is gemaakt van schrijfbureau-pane len, het timmerwerk bestaat uit balken die in liet Meermanshofje zijn gevonden en het buffet is eveneens met afgedankte deuren in elkaar gebreid. Kunst, dat je als je op zo'n manier een zaak opbouwt, af gaat wijken van de middenmoot. Het wordt tijd dat wij eens een overzichtsten toonstelling van Hollandse kroegen in Pa rijs gaan houden... Daar zouden dan tegelijkertijd de werken van de thans in „d'Ouwe Vest" exposeren de kunstenaars opgehangen moeten wor den. Permanent zijn de wanden van het sfeervolle vertrek opgesierd met schilde rijen, litho's, houtsculptures, en penteke ningen van een groep kunstenaars uit de Leidse contreien. Om de zoveel tijd wordt er in deze zaak voor het publiek (van zo rond de dertig) spontaan gemusiceerd. Het zijn veelal Engelse gitaristen die hier een avondje verdienstelijk komen spelen. Zon dag 8 april is het evenwel de Leidse for matie Vereyan Muse, die een mixture van klassieke Keltische werken ten gehore brengt. Er is nog veel meer te beleven in „d'Ouwe Vest", in die behaaglijke bushal te. Maar helaas, de bus komt er net aan. Tot volgende week'. Ans, Henny en Rein voor de warme haard van hun artistiek ingerichte „bushalte". LUXOR Foul play (a.l.) Regisseur Brian DePalma toont zich een waar opvol ger van Hitchcock met een meer dan voortreffelijke i film. Boordevol humor, actie en spanning (tweede week). LIDO I Live and let die (12). De eerste Bond-film met Roger Moore als agent 007. Uiteraard vol actie, (re prise, tweede week). LIDO II - Exit 7 (16) Ty pisch Belgische produktie vol knullige elementen. Peter Faber doet zijn best om er nog wat van te maken (der de week). LIDO III Een vrouw als Eva (16) Volwassen poging van Nouchka van Brakel om mee te helpen aan de eman cipatie van de Nederlandse speelfilm. De relaties van Monique van der Ven, Maria Schneider en Peter Faber als echtgenoot worden emo tievol in beeld gebracht (ne gende week). STUDIO Interiors (16) Voortreffelijke film van Woody Allen, die als schrij ver-regisseur veel te vertel len heeft. Hij schetst een doorsnee Amerikaans gezin, waarvan de vader na vele jaren weer eens .wat anders wil (derde week). REX Waarom doe je het (16) Weinigzeggende titel voor een nog minder zeggen de sexfilm. EUROCINEMA I en II (Al phen aan den Rijn) Super man (12) Bloedserieuze ver filming van de avonturen van stripheld Superman. Vol Het LAK-theater aan het Le vendaal 150 brengt op zon dag 25 maart in het kader van het wekelijkse kinder theater de voorstelling „Omi- wa Yoshida en Sjaki de Zeeman". Het verhaal behandelt de belevenissen van Sjaki de Zeeman, die het Japanse meisje Omiwa uit handen van een sluwe tovenaar pro- beert te bevrijden. Aanvang 15.00 uur. LISSE Het derde koffieconcert in vormingscentrum Qbus aan de Lissese Ruishoornlaan staat zondag 25 maart in het teken van klavecimbel en fluit. Voor dit koffiecon cert zijn Jan en Jeanne van der Linden uitgenodigd. Jeanne van der Linden studeerde dwarsfluit en blokfluit aan het Haagse Conservatorium. Daarna heeft zij haar stu die gericht op het bespelen van de flauto traverso, de voor loper van de dwarsfluit ten tijde van Bach, Telemann en Héndel. Jan van der Linden studeerde onder meer klavecimbel aan het Amsterdamse Conservatorium. Op het programma staan werken van Loeillet, Rameau, Telemann, Bach en Vinei De toegangsprijs tot het concert dat om 12.00 uur begint bedraagt 4 gulden. CJP-houders en 65-plussers betalen 2,50 gulden. NOORDWUK Pantomi me-meester Rob van Rijn komt vanavond naar Noord- wijk met zijn nieuwe pro gramma „Exegese". Het op treden in de Noordwijkse Kuip is georganiseerd door de Stichting Kulturele Akti- viteiten Noordwijk (KAN). Rob van Rijn (49) werd door een spraakgebrek na zijn middelbaré schoolopleiding geweigerd door de toneel school. Hij studeerde aan de Amsterdamse Rietveldacade mie beeldhouwen, tekenen en schilderen. In die tijd werkte hij mee aan experimentele theatermanifestaties en begon te ontdekken dat hij mensen kon boeien door middel van gebaar en expressie. Later studeerde Rob van Rijn nog ballet en muziek. In „Exegese" brengt Van Rijn het oude testament in bewe ging. Hij ziet de bijbelfiguren als gewone mensen met hun humor, angst, liefde en ver driet. Kaarten voor het programma dat om 20.30 uur begint kos ten 7,50 gulden. De Poolse studentengroep Scena 6 brengt vanavond „De Behandeling" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Scena 6 is afkomstig van de universiteit van Lublin. Op uit nodiging van het LAK-theater maakt de groep een toer door Nederland. Scena 6 is zich de laatste jaren steeds ster ker verbonden gaan voelen met de oppositiegroepen in Po len. „De Behandeling" gaat dan ook over de verschillende manieren waarop mensen er door autoriteiten toe gebracht worden mee te lopen in het systeem. Aanvang 20.30 uur. „Elckerlyc" SASSENHEIM De toneel groep „Elckerlyc" geeft zon dag 25 maart en dinsdag 27 maart een uitvoering van het toneelstuk „Plotseling thuis" van de Engelse schrijver Francis Durbridge. Een team van acht spelers brengt het stuk onder regie van Henk Berg op de plan ken in zaal Cees en Ineke aan de Sassenheimse Hoofd straat. Beide uitvoeringen beginnen om kwart over acht. De Big Band van Frits Lan- desbergen brengt op zater dag 24 maart een avondje swingende muziek in de Leidse Schouwburg. De mu ziek dateert uit de jaren '40. De toegang tot het muzikale spektakel is gratis en begint om 20.15 uur. speciale effecten, maar zon der een sprankje humor. EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) Dr. Chivago (12) Niet uit de vaderlandse bioscooptheaters weg te slaan, deze melodramatische film (tweede week). EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Exit 7 (16) Zie LidoII. Het LAK-theater brengt op zaterdag 24 maart de „Film Road Show" in het theater aan het Levendaal 150. Op het programma staat een serie uitgelezen films van Nederlandse experimentele filmers, zoals Frans Zwartjes, Andras Hamel berg en anderen. Enkele van de filmers zullen aanwezig zijn, tezamen met enige acteurs, hetgeen zal uitmonden in een aantal „acts", die het speciale karakter van de films de juiste entourage zullen geven. Tijden: 15.00-17.30 uur en 20.30-23.00 uur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7