Mijnwerkers fonds handelt uitgesproken a-sociaal" „Het Hof" van Noordwijk-Binnen kan er weer jaren tegenaan Raad Oegstgeest verontwaardigd over AMF-verkoop GINA ti— --"STAD/REGIO LEIOSE COURANT VRIJDAG 23 MAART 1979 PAGINA 5 EEUWENOUDE BEHUIZING GAAT VAN OEHL NAAR VINK Over anderhalve week kan deheerW.J. F. Oehl (spreek uit „eul") met een gerust hart zijn ruim veertigjarige horecacarrière afsluiten. Al jaren peinsde hij erover, hoe het met zijn hotel-restaurant „Het Hof van Holland,, aan de weergaloze Voorstraat in Noordwijk-Binnen zou moeten gaan als hij tegen de zeventig zou lopen. Een familiebedrijf met zo'n eigen gezicht, dat al in de jaren '10 van deze eeuw van zich deed spreken, kun je niet zomaar laten verpauperen en laten opdoeken als een kapitaalkrachtige onverlaat zin in de laatste mogelijkheid mocht hebben. Bij W. Oehl en zijn vrouw A. Oehl- Rodenburg heeft altijd voorop gestaan bij verkoop of pacht, dat deed er niet toe dat „het Hof" moest blijven, helemaal dezelfde stijl en sfeer ademend zoals dat was in de jaren van vóór de Eerste Wereldoorlog, met dezelfde grandeur en donkere welgesteldheid. Oehl hield op den duur z'n hart vast, totdat onlangs een energieke reddende engel definitief besloot het rijk van Oehl uit de impasse te halen en de hofhouding onaangetast voort te zetten. „Het Hof" blijft voor de toekomst, voor de Voorstraat en voor de Noordwijkse gemoedsrust behouden. De „engel" is Noordwijker Win Vink, nimmer rustende telg van het bekende Noordwijkse horeca-geslacht der Vinken. Wim Vink is per 1 april, eventueel zonder moppen te tappen, de nieuwe eigenaar. Op 5 april biedt de familie Vink het echtpaar Oehl dat tientallen jaren lang z'n stempel op het bedrijf heeft gedrukt, een afscheidsreceptie aan. Daarna begint Wim Vink pas goed „Hof' te houden, tegenover het schitterende Lindenplein met zijn historische waterpomp. Vink, niet gauw voor een kleintje vervaard, heeft inmiddels eerbiedig zijn hoofd gebogeij voor de waardige rust die er overal in „het Hof" duimendik op ligt. Hij is er zich nu wel van bewust, dat hij iets uitzonderlijks gaat voorzetten. „Kijk eens naar die schouw in de eetzaal, al dat blinkende koper, die wapenschildjes tegen de binten, die prenten, die tientallen geborduurde „schilderijen" van mevrouw Oehl. Is het met magnifiek?" Alle curiositeiten van het Hof van Holland, inclusief die tijdrovende kleurrijke handwerken van mevrouw Oehl, zijn bij de overdracht inbegrepen. De Voorstraat blijft een sieraad rijk. En passant wees mevrouw Oehl me gisteren op „haar" Renoir en de Nachtwacht; ze blijven allemaal hangen. Het is gered. Wég met die geïnteresseerde projektontwikkelaar die niet „het Hofwilde ontwikkelen maar slechts belangstelling had voor de grond waarop een Gouden Eeuw z'n Hof van Holland had gevestigd. Wim Vink, wie ik vroeg of hij „erg blij" was, zei inderdaad „erg blij" te zijn met de kans die hij kreeg de oudste horeca- onderneming van Noordwijk-Binnen met alles erop en eraan te kunnen kopen. Hij gaat door op de in de laatste jaren gevolgde koers. „Niets zal worden aangetast. „Het Hof' zal behouden blijven en zijn identiteit ook. Het is ondenkbaar om dit bedrijf in te stellen op massa toerisme. Wel zullen we natuurlijk de eigen exploitatie van „het Hof" met kracht en geestdrift aanpakken", aldus Wim Vink. Hij heeft een vernieuwingsplan klaarliggen, maar dat richt zich uitsluitend op het verbeteren van de hotelaccommodatie van „het Hof'. In september wil hij beginnen met de ongeveer twintig hotelkamers drastisch te renoveren en ze te voorzien van bad, toilet en dergelijke. Vink: „In Noordwijk is een gebrek aan hotelaccommodatie van niveau. Daarom is dit renovatieplan zuinig. Het Hof van Holland blijft ik zeg het nogmaals zijn eigen sfeerrijke beeld bewaren en zal, waar mogelijk en noodzakelijk, worden verbeterd". Hoe oud precies Het Hof van Holland is, valt niet te zeggen. In de hal is een tegel aangebracht met het jaartal 1609, maar het staat vast, dat die tegel werd ingemetseld bij een verbouwing. Het „Hof" moet dus eigenlijk nog ouder zijn. Vóór 1609 was het gebouw namelijk ingericht als „herenlogement", onder de naam „Moelenshoffdat tot 1954 werd gedreven door de baljuw jonkheer Jacob van der Moeien. Deze zou er een bloeiend en goed logement van hebben gemaakt. In „Moelenshoff' werd destijds ook de Vierschaar „gespannen", met andere Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. woorden: de plaatselijke rechtzittingen werden er gehouden. Sinds 1609 evenwel is de naam Het Hof van Holland door de eeuwen heen blijven bestaan. Ook het historische gebouw trouwens, hoewel er van tijd tot tijd wel wat werd aangepast. Het ging niet ten gronde, ook niet toen ten tijde van de Franse bezetting er soldaten werden ingekwartierd. Rond die tijd kwam „het Hof' in bezit van de familie Raai van Konijnenburg die het bijna een eeuw in eigendom had. Tot en met 1909 toen„het Hof" door brand werd geteisterd en vervolgens grondig gerestaureerd. Na ene meneer Zemrowsky ging de vader van W. J. F. Oehl zich met „het Hof' bemoeien en werd eigenaar. En nu neemt Wim Vink, als late twintigste eeuwer het heft in handen. Met ontzag voor het verleden en met het doorzettingsvermogen van iemand die alles nog kan „maken". De heer Oehl was bij hem wel aan het goede adres om de zaak volgens zijn intentie verder te bestieren. Vink is behoorlijk moe, „maar lekker moe", want er valt nog zo veel te regelen („ik mag wel verklappen dat de „Noordwijkse pannekoeken" terug komen"). „Het is een bedrijf met een „oude stijl". Je hoeft er niet op je tenen te lopen of te fluisteren, maar toch.De adeldom straalt ervan af. Het is een fijne sfeer om in te werken en waar we onze toekomstige gasten willen gaan verwennen. Is het niet uniek, dit Hof van Holland?" Noordwijk is vandaag niet meer het Noordwijk van 1910. In die dagen vermeldde een „Hof van Holland"-brochure met Nederlandse en Duitse teksten, dat het aantal 1 gasten „jaarlijks steeg". Zo sterk zelfs, dat in de zomer Wim Vink, de nieuwe eigenaar van '10, ondanks de „deftige rust van de badplaats" (kom daar nü eens om.„de vijfduizend werd overschreden". Dat was nog eens wat. Toen bood de Electrische Tram „eenige malen per dag gelegenheid van Leiden naar Noordwijk te komen, terwijl men met den trein ook tot Piet-Gijzenbrug kan rijden, van welk station men in een uurtje te voet het dorp bereikt". Van Piet Gijzen tot bisschop Gijsen. Het heeft allemaal met „het Hof" te maken. Meneer Oehl kwam even met een verlucht gastenboek aanzetten, ter inzage. Wie zagen we daar, op een foto met signatuur? Bisschop Gijsen. In klein- paars. Hotelier Oehl: „de bisschoppenconferentie of zoiets in Leeuwenhorst. Daar wilde hij niet bij zijn kornuiten blijven slapen. Hij kwam hier. Ik kon niets met hem praten, maar hij was wel iemand van „daar stap ik niet vanaf.Datzei-iedan ook. Ook de oude heer Drees kwam hier vaak met (politieke tegenstander) senator Van Riel. Over politiek werd dan niet gesproken, maar de heer Drees kwam „incognito" en wilde niet in het hier staat-ie op de foto; denkend en overwegend, vermoed ik. Die kwam hier dikwijks. En altijd verstrooid. Samen met zijn vriend de schilder Kees Verweij. Altijd. Dan stonden er soms twee Opeis voor de deur en Bomans rammelde dan steevast natuurlijk aan de verkeerde auto. Dan kwam-ie terug en zei: „Merkwaardig; nu kan ik m'n auto niet in. Wonderlijk. Ik vraag me werkelijk af, wat er niet mag kloppen. Bomans ging weg en andere gasten kwamen niet meer terug omdat alles is gedoemd verleden tijd te worden. Maar ik krijg sterk de indruk, dat Het Hof van Holland, met zijn palm boven op tafel, al het glimmende poetswerk, de tapijten, de prenten en borduursels van mevrouw, het glas-m-lood in het „bovenlicht" van de eetzaal, zijn neiging tot het horen van de uitroep „de tram komt eraan!", met zijn bruine „portiersloge", dat het kortom met al die hoffelijkheden tot in lengte van dagen zal blijven bestaan. En dat is een goed ding. Ook voor Noordwijk. Ook in een Oehlloos tijdperk. BEWONERS BUNDELEN ZICH IN COMITÉ OEGSTGEEST De fracties van CDA, WD, PvdA, D'66 en de PPR kwamen gis teravond in de Oegstgeestse gemeente raadsvergadering met een gezame olijke verklaring over de handel en wandel van het Algemeen Mijnwerkers Fonds te Heer len. Direkt nadat burgemeester Van Ey- singa de gang van zaken nog eens uit de doeken had gedaan las de CDA-fractie- vooratter Th. van Hazel de verklaring voor. „Gehoord hebbende de mededeling van b. en w. dat een belangrijk deel van het woningbezit van het Algemeen Mijn werkers Fonds (AMF) in Oegstgeest, te weten 130 drie- en vier-kamerflats en 28 eengezinswoningen door dit fonds aan der den werd verkocht", aldus de woordvoer der, „betreurt de raad deze handelswijze van het AMF omdat daardoor een aan merkelijk aantal huurwoningen, die met overheidssubsidie zijn gebouwd, onttrok ken dreigt te worden aan de door de ge meente te verdelen woonruimte". De raad betreurt het voorts des te méér, omdat hierdoor grote onzekerheid is ge schapen voor de huurders van betreffende huizen. Uit de verklaring blijkt verder dat de gemeenteraad verontwaardigd is omdat het AMF de verkoopactie heeft uitgevoerd zonder enig overleg met de gemeente. Dit, ondanks de in een eerder stadium duide lijk gedane toezeggingen, dat bij eventuele plannen tot verkoop het gemeentebestuur tijdig zou worden geïnformeerd. „De raad omschrijft en waardeert de intiti- atieven van het college van b. en w. gedu rende de afgelopen week om te trachten inzicht te krijgen in de verkoopaktiviteit van het AMF, alsook om te pogen zelf als koper op te treden", aldus Hazel. Eensgezind nodigen de raadsleden het col lege van b. en w. uit om na te gaan welke institutionele beleggers nog meer groepen woningen in Oegstgeest bezitten en met deze instanties in overleg te treden om zo mogelijk schriftelijk met hen overeen te komen op welke wijze door de eigenaren in dergelijke situaties zal worden gehan deld. De raad drong er bij b. en w. op aan de bewoners van de door het AMF ver kochte huizen uit te nodigen voor een bij eenkomst waarin informatie wordt gegeven over de huurbescherming en zo mogelijk een te volgen gedragslijn wordt vastge steld. Tenslotte drong men er gisteravond bij het college met nadruk op aan actief te blijven optreden om te trachten te berei ken dat een zo groot mogelijk aantal wo ningen voor het huisvestingsbeleid van de gemeente Oegstgeest beschikbaar blijft, desnoods door aankoop door de gemeente c.q. een erkende woningbouwvereniging. Intussen heeft het college van b. en w. een brief aan de directie van het Administra tiekantoor Zuid-Limburg gericht waarin met nadruk wordt gewezen op de grote te leurstelling die men te Oegstgeest te ver werken kreeg toen vorige week bleek dat eerder gemaakt afspraken, zoals tijdige mededeling van verkoop van woningen AMF, niet waren nagekomen. B. en w. van Oegstgeest kwamen achter de transacties omdat zij gebeld werden door een veront ruste huurder. Dat was vorige week vrij dag. Dezelfde dag werd een telegram ver zonden met melding als gegadigde voor het projekt. Als antwoord kwam hierop dat onderhandelingen met derden al zover waren gevorderd dat een gesprek met Oegstgeest niet meer kon plaatsvinden. „Uw telegram is des te meer grievend om dat er voor de niet-ingewijden uit te lezen valt dat wij te laat zouden hebben gerea geerd....", zo besluiten b. en w. het schrij ven aan het AZL. Intussen hebben bewoners in het AMF-Flo- raplangedeelte een komité opgericht en hoopt men maandagavond bijeen te komen in het gemeentecentrum aan de Lijtweg waar de wethouders mevr. Blom en Thorn alsmede een vertegenwoordiger van het Bouwfonds Ned. Gemeenten toelichting zullen geven op de gang van zaken. Te vens zullen overdag met een deskundige van het BNG te Hoevelaken besprekingen worden gehouden over de rechtspositie van huurders en andere zaken die van belang kunnen zijn. SOCIALISTISCH KAMERLID OVER WONINGVERKOPEN tN LEIDEN EN OEGSTGEEST DEN HAAG/LEIDEN Uitgespro ken a-sociaal. Zo karakteriseert het PvdA-Tweede Kamerlid Nora Salomons de voortdurende stroom verkopen door het Algemeen Mijn- Werkersfonds, een onderdeel van de Algemene Ziektekostenverzeke ring Limburg (AZL) van grote complexen huurwoningen aan du bieuze beleggers, verkopen waar van honderden huurders het slachtoffer dreigen te worden. De recente verkoop van 158 woningen in het Zuid-hollandse Oegstgeest en bijna afgeronde verkoop van 162 woningen in Leiden tonen nog eens aan dat er door de regering ïou moeten worden ingegrepen, vindt mevrouw Salomons. Namens haar fractie pleitte zij in de Ka mer voor het herbenoemen van een regeringscommissaris bij de AZL die een stokje zou moeten steken voor het voortdurend afsto ten van het huizenbezit van dit Pensioenfonds aan op speculatie beluste beleggers. Tot nog toe heeft de AZL al bijna 7000 woningen afgestoten om hier mee geld vrij te krijgen voor de uitkering van pensioenen aan voor malige mijnwerkers. Er zit weinig anders op om de huizen te verko pen, omdat er immers geen pre mies meer binnenkomen nu er geen mijnwerkers meer zijn. Met de opbrengst van de verkoop wor den ook nieuwe, meer rendabele beleggingen gedaan. Dat het pensi oenfonds dit doet vindt Nora Salo-- mons op zichzelf heel begrijpelijk. Dat de AZL echter alleen maar za ken lijkt te doen met dubieuze be leggers die slechts van plan zijn het aangekochte woningbezit weer zo snel mogelijk met dikke winst van de hand te doen noemt me vrouw Salomons „een maatschap pelijk schandaal". Op de bijna 7000 huizen die onderdeel van deze transacties waren is naar schatting door beleggers zo'n 200 miljoen gulden verdiend. Het gaat hier om woningcomplexen van het pensi oenfonds in Amersfoort, Zutphen, Groningen, Gouda, Den Bosch, Middelburg, Badhoevedorp, Zwa nenburg, Dordrecht, Eindhoven, Aalst, Tilburg, Breda, Vlaardingen, Rotterdam, Hellevoetsluis, Nijme gen en nu dan ook Oegstgeest en Leiden. Telkens gaan de huizen voor een vrij lage prijs van de hand en worden dan druk tussen beleggers onderling verhandeld met grote winsten. De huurders en de betrokken gemeenten wordt niets gevraagd: zij vissen beide achter het net en kunnen slechts machte loos toekijken hoe vrij goedkope huurwoningen door dit optreden van beleggers veranderen in rela tief prijzige koopwoningen. De huizencomplexen in Oegstgeest zijn een fraai voorbeeld. De 158 woningen zouden deze weel^ 7 mil joen hebben opgebracht en nu aan de gemeente worden aangeboden voor 15,6 miljoen gulden. Het ge meentebestuur had zich vorige week al telegrafisch als koper van de huizen bij de AZL aangemeld toen bleek dat het afstoten van deze woningen op handen was, maar in Limburg bleek men niet gevoelig voor de wens van de ge meente. Oegstgeest lijkt nu weinig anders te kunnen doen dan de twee keer zo hoge prijs te betalen om de huizen in de goedkope huursector te houden. De gemeente Hellevoetsluis zag zich onlangs ook voor deze weinig aantrekkelijke keuze geplaatst toen na vier tran sacties in 24 uur tijd de complexen alsnog aan het gemeentebestuur werden aangeboden voor 30.000 per woning meer dan de prijs die de AZL ervoor gekregen had. Niet ingaan op dit aanbod zou enkele tientalle gezinnen in een zeer lage inkomenscategorie in grote moei lijkheden hebben gebracht omdat zij dan voor de keus van kopen of verhuizen geplaatst zouden worden en daarmee een beroep op de zeer krappe markt van goedkope huizen zouden hebben gedaan. Een zelfde onverkwikkelijke geschiedenis lijkt nu in de gemeente Leiden met een schrikbarend hoge woningnood voor de deur te staan. Ook hier heeft het gemeentebestuur zich in tussen als koper gemeld om nog te redden wat er te redden valt, maar het is eigenlijk al weer te laat: er is al wilsovereenstemming tussen het pensioenfonds en een belegger die liever onbekend wenst te blij ven.... VOORKEURSRECHT PvdA-kamerlid mevrouw Salomons is zeer ontstemd over de handel wijze van het mijnwerkerspensioen fonds. „Allereerst siert het een so ciale instelling als een pensioen fonds natuurlijk niet zo als zij zich inlaat met dubieuze beleggers, waaronder twee weinig kapitaal- krachte Leidse BV's, zonder dat daarbij duidelijke waarborgen voor de zittende huurders worden be dongen",aldus Nora Salomons. „Bovendien is het maar zeer de vraag of het pensioenfonds zakelijk gezien wel zulke goede transacties doet, want telkens blijkt de prijs van de afgestoten woningen in en kele dagen tijd vele tienduizenden guldens te stijgen.Er wordt dus kennelijk tegen een te laag bedrag verkocht". Naar de mening van het socialistische kamerlid zou het AMF de woningen die het wil ver kopen éérst aan de gemeenten en aan de zittende bewoners moeten aanbieden. Zij wijst er hierbij op dat het in de meeste gevallen gaat om met flinke rijkssteun gebouwde woningen voor mensen met een smalle beurs. Eq£ wettelijk voor- Kamerlid Nora Salomons keurs recht bestaat echter nog met. In de loop van dit jaar komt er wel een voorkeursrecht voor bewo ners, maar daar zijn de mensen wier woning nu verkocht wordt niet mee geholpen. „Het enige dat zij kunnen doen is zoveel mogelijk op één lijn gaan zitten en door een gezamelijk optreden proberen de beleggers de wind uit de zeilen te nemen. Dat wil zeggen niet afzon derlijk ingaan op de verzoeken de woning na zoveel winstgevende transacties te kopen, maar vast blijven houden aan een verkoop van het geheel tegen een redelijke prijs, bij voorbeeld met als inter mediair het Bouwfonds Nederland se Gemeenten dat m dit soort ge tallen blijk heeft gegeven als een redelijk bemiddelaar te kunnen op treden", is het advies van het Tweede Kamerlid. De overheidv kijkt intussen machte loos toe. De PvdA-fractie heeft ge vraagd zo snel mogelijk de lege stoel van de regeringscommissaris in de AZL weer op te vullen, maar staatssecretaris De Graaf volstond in de Kamer met de toezegging dat de verzekeringskamer zich over de handelwijze van het Algemeen Mijnwerkersfonds zal buigen. Vol gens Nora Salomons kan een wat krachtiger optreden van de rege ring zeker geen kwaad, te meer niet omdat het rijk jaarlijks uit de schatkist maar liefst 44 miljoen gulden extra op de mijnwerker spensioenen toelegt en dus wel de gelijk over een machtsmiddel be schikt. „Maar de bewindslieden wekken tot op heden niet de in druk erg bezorgd over deze affaire te zijn",oordeelt mevrouw Salo mons. ARJEN BROEKHUIZEN Oegstgeest smeert duivekit aan regenpijpen OEGSTGEEST De dienst gemeentewerken van Oegst geest gaat bninnenkort 'dui vekit' smeren aan de bove neinden van regenpijpen van de kleuterscholen De Bokkes- prong aan de Jan Vermeer- laan en 't Mierennest aan de Rembrandt van Rijnlaan. 'Duivekit' is een plastisch blijvende substantie, onge vaarlijk voor de gezondheid, maar zeer moeilijk te verwij deren van huid en kleding. Met het aanbrengen van de substantie neemt de Oegs tgeestse dienst een proef om vernielingen aan schoolgebou wen doordat kinderen op de daken spelen, te voorkomen. Voorschoten ving 'slechts' 36 wilde katten VOORSCHOTEN - De be- plantingsdienst van Voor schoten heeft in de afgelopen vijf weken 'slechts' 36 wilde katten gevangen. Zeven daar van werden wegens ziekte af gemaakt; de overige werden H na sterilisatie weer vrijgela ten. De schaarse vangst, toont volgens directeur G. Buijs van de beplanting- sdienst aan, dat er niet de verwachte honderden wilde katten in de gemeente rond liepen. Het zijn er thans naar schatting nog zo'n zeventig tot honderd. Voorschoten was met de vangst van wilde katten be gonnen om een eind te ma ken aan de overlast De totale vangst over de afgelopen vijf weken bedroeg in de Vliet- wijk 4 stuks. Boschgeest 3, Adegeest 26 en elders 3 stuks. De vangst wordt vandaag be ëindigd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5