Mogelijk Kamervragen over huuraffaire in Katwijk Meer inspraak Stompwijkers in Dorpsraad Nog geen beslissing over oefenterrein van v.v. Meerburg JR Overbelasting ambtenaren oorzaak van late begroting Warmond Pleidooi om blazoen Voorschotense baron te zuiveren Een geit maakt nog geen zomer maar drie. C HERNIEUWDE DISCUSSIE OVER BRUG NAAR KOUDENHOORN Lenteklokjes REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 MAART 1979 PAGINA, 'ÏÏfi De Hoornes-flatwoningen KATWIJK De PvdA in Katwijk heeft over het conflict tussen bewoners van de Hoornes- flatwoningen en de Katwijkse Bouwvereni ging contact opgenomen met de socialistische Tweede-Kamerfractie. De parlementariër Hans Kombrink (specialist volkshuisvesting) zal het feit dat de Katwijkse Bouwvereniging (KBV) weigert teveel betaalde huren te resti tueren, aankaarten bij de minister. Als dit niet tot resultaat leidt, wil de PvdA'er vra gen stellen in de Tweede Kamer. Een ruime maand geleden kwam deze zaak in •Katwijk aan de orde nadat een bewoner een proces tegen de huurverhoging van 1977 tegen de KBV had gewonnen. Het ministerie stelde hierop voor dat een huurverlaging voor één bewoner van het flatgebouw, niet reëel zou zijn tegenover de andere bewoners. Als de woningbouwvereniging het teveel betaalde aan alle huurders wil terugbetalen, zou de minis ter van Volkshuisvesting het hierdoor ontstane exploitatietekort aanvullen. De KBV voelt hier niet veel voor en zegt geen zin te hebben in de "administratieve rompslomp". In totaal gaat het om een bedrag van bijna 120.000 gul den (750 gulden per huurder) die de KBV na mens de minister aan haar huurders "cadeau" kan doen. De Katwijkse PvdA is van mening dat de Bouwvereniging zich schuldig maakt aan laak baar en asociaal gedrag. Het raadslid J. Haas noot (PvdA/PPR) heeft over de zaak vragen gesteld aan het college van b en w. Hij ver wacht hier binnenkort schriftelijk antwoord op. Als dit antwoord de progressieve fractie niet bevalt, wil de PvdA een motie indienen om desnoods zo het gemeentebestuur tot han delen te dwingen. Het gemeentebestuur van Katwijk en de Katwijkse Bouwvereniging wei geren commentaar te geven op de huurkwes- tie. Wethouder Van Oosten (PvdA) heeft in middels wel een gesprek gehad met de Bouw vereniging en het ministerie. Op korte termijn wil het gemeentebestuur een officiële verkla ring uitgeven. VOORSCHOTEN De gemeenteraad krijgt volgende week onder de ingekomen stukken een brief te behande len van de architect Al. La uren ti us over de zaak „Baron W. Schimmelpenninck van der Oye" en de burgemeester heeft een brief ontvangen van de halfzuster van de ba ron, mevrouw C. M. Prins-Schimmelpenninck van der Oye. Beide brieven hebben betrekking op de onthullin gen gedaan in het boek van de Leidschendammer Bart Rijnhout. In dat boek wordt boeiend verhaald de lotgevallen van een Engelse bommenwerper en zijn Tsjechische beman ning onder de titel „Het mysterie van de L 7788". Aan de hand van diverse documenten wordt aangetoond dat ba ron W. Schimmelpenninck van der Oye een deel van de Tsjechische bemanning na de noodlanding op de grens tussen Voorschoten en Leidschendam heeft overgedragen aan de Gestapo. De beide briefschrijvers houden een pleidooi voor de baron, die als laatste Ambachtsheer van Voorschoten en Veur een naam geeft aan een laan in een wijk, waar de overige straten en lanen vernoemd zijn naar verzetstrijders en ridders Militaire Willemsorde. De gemeenteraad zal voorgesteld worden om de brief van de heer Laurentius voor kennisgeving aan te nemen. De brief gezonden door mevrouw Prins aan de burge meester komt niet op de agenda voor. Bart Rijnhout zegt: „Op de pagina's 118, 119 en 159 valt alles te lezen over de lotgevallen van drie bemanningsleden bij aan komst op het kasteel Duivenvoorde. Het boek is tot stand gekomen met medewerking, van officiële instanties en ook Prins Bemhard gaat volledig akkoord met de inhoud van het boek. Thans wordt gezocht naar het zuivering srapport van de baron en dat rapport kan misschien een oplossing geven voor enkele overblijvende vragen." Na de zuivering van de baron herkreeg hij de ere-titel van Kamerheer in b.d. Koningin Wilhelmina benoemde echter een andere Opperjagermeester direkt na de oorlog en deze titel kreeg de baron niet meer terug. ,,Rode rozen" in raadzaal OEGSTGEEST - De ge meenteraad toonde zich gisteravond welwillend ten opzichte van de oper ettevereniging „De Trou badours". De zangers en zangeressen zullen voort aan van de gemeente een subsidie ontvangen omdat de raad zich met de door b en w gedane voorstel len kon verenigen. De le den van de operettevere niging die op de publieke tribune in ruime mate aanwezig waren stonden direkt na het Ja-woord" van de raad op en pakten de muziekboeken. De D'66'er Wuisman kon- stateerde dat het om een historische gebeurtenis ging: de belangstellenden hadden nog een spree krecht Maar wij gaan een historische gebeurte nis meemaken: „zan- grecht", aldus Wuisman. En daarna liet de operet tevereniging als dank „Duizend rode rozen bloeien Er klaterde een gemeentebestuurlijk applaus door de raadzaal. Ook van de publieke tri bune klonk een applaus maar dat was bestemd voor de raadsleden die zich konden verenigen met aanlegplannen voor de voetbalvelden in de Voscuyl voor UDO. Vel den die overigens pas in het najaar van 1981 in ge bruik genomen kunnen worden. Bestuursleden van UDO waren in de raadzaal, in de geel-zwar- te clubkleuren gehuld, aanwezig. LEIDSCHENDAM De leden van de Stompwijkse Dorpsraad zullen voortaan minstens een half uur voor de aanvang van de vergadering voor eventueel overleg met Stompwijkse ingezetenen aanwezig zijn. Verder zal de bijeenkomst op ver zoek van raadsleden voor nader overleg met niet-dorpsleden kunnen worden ge schorst Aldus het resultaat van de gister avond in „Het Blesse Paard" in Stomp- wijk gehouden hoorzitting over het functi oneren van de Dorpsraad. Op de vraag naar uitbreiding van het spreekrecht vestigde voorzitter wethouder J. J. Meijer de aandacht van de circa 25 aanwezigen op de in de betreffende veror dening opgenomen mogelijkheid tot het stellen van vragen door de raad aan ge bruikers van het spreekrecht. Tenslotte werd door de wethouder toegezegd dat niet alleen de agenda maar ook de stuk ken voor bezoekers aanwezig zullen zijn. Het gebruik van het spreekrecht bij elk agendapunt en het meedoen i gen aan de rondvraag was volgens de heer Meijers onmogelijk. Het Stompwijkse meis je dat dit voorstelde meende dat hiertegen- weinig bezwaren konden worden aange voerd „omdat er toch altijd maar weinig publiek is". De voorzitter beloofde de Dorpsraad ver der dat de door het bestuur van de pony vereniging „de Blesruiters" veel te hoog geachte huur voor het nieuwe terrein aan de Huysssiterweg door burgemeester en wethouders opnieuw zal worden bekeken. De voorgenomen aankoop van een terrein voor de grasdrogerij Hilmapers aan de Meerlaan werd door de Dorpsraad met in stemming begroet. De vestiging van- een sporthal op het overblijvende stuk grond zag de wethouder in zijn ambtsperiode nog niet zitten en evenmin zag hij een moge lijkheid daar garages te bouwen. Behalve Hilmapers is er nog plaats voor drie be drijven, aldus wethouder Meijer waarbij hij bedrijfswoningen niet uitsloot. Wat de grond aan de Huyssitterweg betreft daar voor hebben zich twee Stompwijkse Leidschendams bedrijf gemeld die elk oi geveer 1000 m2 kunnen krijgen. Op verzoek van de Dorpsraad zal de ta wijzing pas plaats vinden als Gedeputeerd Staten goedkeuring hebben verleend de reeds uitgegeven grond. Naar aanle ding van een vraag over de bouw v< kels aan de Meerlaan zei wethouder Meije dat binnenkort een oproep zal verschijnt voor aanmelding voor zes kavels in de pn miesector. Een geit maakt nog geen zo mer, maar als er drie op de eerste dag van het juist ontlo ken voorjaar worden geboren, rechtvaardigt dat enig optimis me. Eindelijk werd dan de rijke- lui's wens van de 8-jarige Wil Duyvenvoorde uit Noordwijker- hout verwezenlijkt. Twee bokjes en een geitje vormen de lang verwachte uitbreiding in het pleeggezin van kersverse peetva der Wil. „Hij is er weg van", zo verméldt moeder Duyvenvoorde van de Noordwijkerhoutse tweede-klas- ser. „Elke dag gaat hij naar het loonbedrijf van zijn oom Nico waar de 6-jarige dwerggeit „Tik- kie" haar hok heeft. Wil helpt altijd met voeren en het uitmes ten van het hok en beschouwt Tikkie als zijn eigen dier. ZOETERWOUDE Of het oefenterrein van v.v. Meerburg nu een halfverhard veld of een grasveld zal worden is nog steeds niet duide lijk. Gisteravond werd in de vergadering van de kommissie voor sport, recreatie en jeugd zaken in ieder geval wel duidelijk dat publi caties in het officiële orgaan van de voetbal vereniging als zou zonder overleg met Meer burg door de gemeente voor een grasveld ge- besprekingen en excursies die de gemeente met Meerburg (én SJZ) heeft gehouden op. Hieruit bleek duidelijk dat óók Meerburg voor een grasbedekking heeft gekozen. Nu men van die zijde van gedachten is veranderd en een brief naar de gemeente is gestuurd met het verzoek om in plaats van gras een halfver- hard trainingsveld aan te leggen zal de hele situatie nog eens door B W en gemeente werken worden bekeken. Met de verbetering BI het hoofdterrein van SJZ zal begin aprl gestart worden. Ook zal op korte termijn worden begonne: 0Er met de aanleg van een wandelpad en trim yyj baan op het stuk van de Oranjelaan naar df ..-3, spoorweg. Voor de aanleg van een ruiterpai op hetzelfde gedeelte wordt geen provinciali subsidie verleend en van een ruiterpad word dientengevolge afgezien. Wel zal ook de inrich j ting van de voormalige speeltuin nabij de J v. Banningstraat spoedig gebeuren. Hier zal een rolschaatsbaan-basketbalveld komen. Er zal worden getracht de verenigingen te sti muleren een open sportdag te organiseren. Dl bedoeling van deze gemeentelijke open sport dag is- dat Zoeterwoudse sportverenigingen een dag als gastheer optreden voor niet-leden zodat ook deze de kans krijgen eens een (an dere) sport te beoefenen. Zo'n dag zou da: den WARMOND Gisteravond reageer den burgemeester en wethouders op de algemene beschouwingen die 's middags door de raadsleden waren gehouden. De vragen naar een meer jarenbegroting moest burgemeester De Vreeze afwijzend beantwoorden. Voorlopig zal er binnen het ambtena rencorps nog niet voldoende tijd ko men voor de voorbereiding van een meerjarenbegroting. De late behande ling van de begroting 1979, waar alle raadsleden hun ontstemming over uit spraken, werd ook voornamelijk ver oorzaakt door overbelasting van de ambtenaren. In 1978 was het verlooppercentage in Warmond bij het gemeentepersoneel 16%. Landelijk is dit percentage 12 1/2. Bovendien maken veel ambte naren gebruik van het recht op studie verlof, veelal een dag per week. Hulp van buitenaf, zoals door enkele raads leden werd voorgesteld, zou volgens burgemeester De Vreede een zeer kostbare zaak worden. De achterstand is echter niet op alle afdelingen zo groot. Toezeggingen dat de begroting voor 1980 op tijd zal worden behan deld werden niet gedaan. Op vragen van de WD over de aanleg van een fietstunnel onder de spoorlijn tussen Endepoel I en plan Lommerlust, moest wethouder Van Schagen ant woorden dat de kosten zoals die door Articon BV waren berekend erg hoog zijn. De NS stelt zulke hoge eisen aan zo'n tunneltje dat de kosten voor aan vullende werken net zo hoog zijn als voor de tunnel zelf. Burgemeester De Vreeze noemde de uitdrukkingen „gescharrel" en „met kunst en vliegwerk" ten aanzien van het sluitend maken van de begroting onterecht. De concept-begroting ver toonde aanvankelijk een tekort Na enkele, bijstellingen kon de begroting sluitend worden gemaakt. Dit noemde de burgemeester heel normaal en al lerminst „gescharrel". De zorgen die Progressief Warmond zich maakte over de gevolgen van het eventueel verlengen van het zandwincontract zouden volgens de burgemeester onge grond zijn omdat het contract slechts zandwinnen in een langere periode toestaat en niet op grotere diepte. De discussie over de plaats van de brug naar Koudenhoom wordt op nieuw geopend. Er is een voorlopige schets gemaakt waarop de brug staat getekend naast het park Groot Lee- rust De brug zou dan geschikt kun nen zijn voor vrachtverkeer naar het agrarisch Zwanburg. De weg naar Koudenhoom voor autoverkeer zou worden afgesloten door een smalle brug over het te graven Zomergat. Zo zou het principebesluit van de raad (een voetgangersbrug naar Kouden hoom) niet worden aangetast en zou den de agrariërs in Zwanburg toch bereikbaar worden. De boerderij naast het park Leerust zou dan plaats moe ten maken voor de aansluiting van de brug. Een vervangende boerderij zou in Zwanburg gebouwd kunnen wor den. De in Koudenhoom geplande bootjeshaven zou direkt naast de brug kunnen komen evenals parkeergele genheid. De raad zal volgende week de voorlopige plannen verder bespre ken. Burgemeester De Vreeze toonde zich verbaasd over de mening van de WD dat er onder de burgerij wantrouwen zou heersen ten aanzien van het ge meentebestuur. „Ook al kunnen niet alle bouwaanvragen e.d. worden geho noreerd toch wordt iedere burger hier steeds zeer voorkomend behandeld en wordt alle informatie desgevraagd graag verstrekt. Dat er wel ingezete nen zijn die het niet eens zijn met ge nomen beslissingen is onvermijdelijk maar van wantrouwen is ons niets be kend", aldus burgemeester De Vreeze. Dat er bovendien twijfel zou bestaan over voldoende loyaliteit van het colle ge omd e belangen van de gemeente bij officiële instanties te bepleiten vond De Vreeze onterecht. Wethouder Van Schagen zei zelfs onthutst te zijn door de uitlatingen van de WD. Donderdag 29 maart zullen de raadsle den nog eens aan het woord komen over de begroting en wordt de rest van de agenda afgewerkt. Tot de vele verenigingen die in het Sassenheimse bejaardenhuis Bernardus ont spanningsavonden verzorgen, behoort ook het chr. meisjeskoor 'De Lenteklokjes'. De drie verschillende afdelingen traden afzonderlijk op, eerst de jongsten (zie foto) Koolmonoxidever giftiging LEIDEN Een 72-jarige Leidse vrouw is gisteren in ernstige toestand overge- derzoek bleek dat de gaska chel in ondeugdelijke staal bracht naar het Leids Acade misch Ziekenhuis. verkeert. De conditie van d« In haar woning aan het Vaij bejaarde vrouw werd vanmor- Banchemhof was de vrouw gen „ernstig" genoemd. Zij onwel geworden door de gro- ligt 0p de afdeling beade- te koolmonixide-ontwikkeling ming. in het huisje. Bij nader on-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4