CDA. VVD en PvdA voor nieuw politiebureau aan de Langegracht „BIBLIOTHEEK IN —Raad verontwaardigd over uitstel AZL NOODSITUATIE Nachtrit: mislukte poging .Directeur De Caluwé in commissie: RAAD VERHEUGD OVER OPENGRAVEN TREKVT JET BUURTCOMITÉ NOORDVEST KONDIGT BEZWAARSCHRIFT AAN „Het eerste Leidse kievitsei" Monumentenzorg- directeur bracht bezoek aan Leiden "pac TAD leidse courant vrudag 23 maart 1979 pagina 3 voor een 19*0 32 (S)| Amigfl Het BURGERLIJKE LEIDEN Geboren' Angelo Marljn Paulus. zn. v. G. C. Schijven en M A. Herb; Mariëlle Helena, dr. v P. van Laar en H. M. Priem, Constance Jo hanna Jeanne, dr. v. M. H. Slagmo- len en J. L. M. Thoret; Leendert Cor nells, zn. v. C. Zwanenburg en B. den Hollander; Elisabeth Josina, dr. v. J. de Heer en F, S. de Visser; Ilse Caroline, dr. v. C. M. van Loon en E. van der Kwaak; Liesbeth, dr. v. H. H. van der Plas en W. C. de Bruyn; Bas, zn. v. A. M. van der Wal en D. M. Röhrman; Wiebe Jetse. zn. v. W. de Vries en H. Groeneveld; Bou- dewijn Jacob, zn. v. R. F. Blok en M. E. van der Meij; Debbie, dr. v. J. van Berge Henegouwen en J. M. C. Voordouw; Margaretha Catharina. dr. v. J. Minnaard en A. C. Domburg; Carima, dr. v. A. A. M'gharbl en M. Essfia; Arno, zn. v. J. Dreef en A.J. Ouwehand; Alexander, zn. v. J. Buijs 'en J. E. Talsma; Jeroen, zn. v. J. G. M. Elstgeest en J. F. van Rijn; Francisca Johanna Jacoba. dr. v. J. A. A. Wijnands en F. van den Berg; Shane, zn. v. H. Krapels en R. A. Carlon, Sandra, dr. v. W J. den Hartog en H. M. T. Perre; Miranda Petronella. dr. v. H.J. Oostdam en H. A. Boot. Overleden; A. van Moppes. geb. 1 mei 1900 man; A. S. Wilkems, geb. 4 dec. 1958, echtgenote van A A. M. van der Harg; J. A. Visser, geb. 22 dec. 1895 man; D. Jonker, geb. 18 nov. 1898, gehuwd geweest met K. Messemaker; A. van Beelen, geb. 15 juni 1897 man; P. C. de Blanken, geb. 22 maart 1914. echtgenote van C. Wittebol; H. van Loef. geb. 28 feb. 1905 man; A. Koemans. geb. 15 Cn. 1947. echtgenote van E A. van rk; A. A. A. Vermeulen, geb. 29 okt. 1942. echtgenote van J. A.C. A. Brinkhaus LEIDEN Men heeft slecht toneel en slecht toneel. Het ene soort is slecht, omdat het niets probeert, niets na streeft, niets bedoelt, niets betekent, slecht wordt uitge voerd, nergens over gaat Bij het andere soort slechte to neel gaat het om mislukking. Men kan bepaalde bedoelin gen van de makers zien, aan zetten, pogingen tot maar te gelijkertijd ziet de toeschou wer dat de realisatie niet ge lukt is. Tot dit laatste soort moet „Nachtrit" gerekend worden, - zo bleek gistera vond in een matig bezette Schouwburg -, geschreven door J. Bernlef en uitgevoerd door vijf acteurs van de The- aterunie. „Nachtrit" speelt op drie plaatsen: de telefooncentrale van het Amsterdamse taxiwe zen; de taxi van de chauffeur Cor en het huis van de telefo niste Lilly. Het stuk gaat over twee dingen: de houding van de wereld van de taxi tegen over mensen met afwijkend gedrag of uiterlijk, en de ver houding Cor-Irma, de andere telefoniste. Als een slagroom taart wordt „Nachtrit" boven dien gevuld met nog enige ne venthema's zoals de liefde van Cor's compagnon Theo voor Irma, Irma's verleden, het ongehuwd-zijn van Lilly, Cor's zin in Lilly, opbloeiende solidariteit tussen de vrouwen Lilly en Irma. „Nachtrit" begint met een sfeerschildering van de taxi wereld, gaat langzaam over in de politie-roman „Cor en acht chauffeurs slaan een traves tiet in elkaar" om te eindigen in het melodrama „hoe Irma de ware Cor te zien kreeg". „Nachtrit" is overladen en on gestructureerd. Bernlef heeft geen enkele mogelijkheid aan gegrepen om werkelijk toneel te scnrijven en nergens de hulp ingeroepen van echte dramatische middelen. Dat laatste zou niet erg zijn als het bewust bedoeld was; maar dat wordt ook niet dui delijk. Nu probeert hij the ma's dramatisch te maken door ze als toneel te presente ren. De opvoering probeert realis tisch te lijken, maar kan dat uit de aard van het stuk nooit zijn. Een echte taxi-rit maak je niet op het toneel, zoals je ook niet echt paard kan rijden op de planken. Nadoen met de bedoeling echt te lijken, is het meest amateuristische wat ik me maar kan bedenken. Kortom: de poging was gisteravond duidelijk, de mislukking ook. PAUL VAN DER PLANK Antenn 19'5!TV 10TWor 9 (My filnf3(l'i I Alan Art 18.55 H.4. 19.2 LEIDEN Nagenoeg alle politieke partijen uit de Leidse gemeenteraad hebben met verontwaardiging gereageerd op het besluit van minister Pais (onderwijs en weten schappen) om de bouw van het nieuwe Academisch Ziekenhuis in Leiden voor on bepaalde tijd op te schorten. Overwogen wordt om zo snel mogelijk een delegatie ivan Leidse politici naar Den Haag te laten "^vertrekken om tegen de beslissing van de minister te protesteren. De kwestie van het AZL (zie krant van gis teren) wordt maandag in de gemeenteraad besproken. Hier zal dan worden beslist op welke wijze het ongenoegen van de raad het best aan de heer Pais duidelijk kan worden gemaakt. Mevrouw M. Koning (PvdA) noem de het opschorten van het bouwplan „onver antwoord", Beijen van de PPR vond het „onverteerbaar en irrationeel", Glaubitz van D'66 was „verontwaardigd" en Van Zijp van het. CDA vond „protesteren" het enige wat misschien nog zou kunnen helpen. LEIDEN De Leidse gemeenteraadsleden toonden zich gisteravond tijdens de commis sievergadering voor ruimtelijke ordening en openbare werken verheugd over het besluit van de gemeente om de Trekvliet in zijn ge heel open te graven. Het college van b en w heeft deze week besloten om het zuidelijke deel van de Trekvliet in zijn oude staat (als in 1971) te herstellen. Het noordelijke ge deelte van de vliet wordt in het kader van het universitaire project op het Witte Singel- en Doelenterrein opengegraven. Wethouder Waal gaat er van uit dat het plan zo vlug mogelijk zal worden uitge voerd. De heer Beijen heeft hier op aange drongen, omdat de bewoners van de Rijn en Schiekade niet langer meer aan een lijn tje mogen 'worden gehouden. Het liefst zou, aldus Beijen, het opengraven nog moeten beginnen voordat de werkzaamheden van de universiteit (over een paar weken) hier wor den aangevat. Het raadslid is bang dat de omwonenden anders veel last van vrachtwa gens zouden ondervinden. f. Jeug zag, i 5ept si Utelten. s chatjw iEIDEN De drie grote fracties uit e Leidse gemeenteraad (PvdA, CDA WD) zijn voor de bouw van een euw politie-bureau op de plaats van Ie voormalige textielfabriek van trantz aan de Langegracht. Een al- natiff om het bureau op het Schut- sveld te bouwen, waar de kleine litieke partijen voorstander van ijn, werd gisteravond tijdens de ommissievergadering voor ruimtelij- e ordening en openbare werken, loor de meerderheid verworpen. Jewoners van Noordvest, die in een 'erkgroep samen met de gemeente di eet bij de plannen voor hun buurt betrokken worden, hebben gisteravond hun ongenoegen over de keuze van de „grote drie" geuit. Buurtcomité Noord- vest verzet zich tegen de bouw van een politiebureau op de Langegracht, omdat deze de mogelijkheid voor wo ningbouw aldaar zou verdringen. Voor een aantal commissieleden was be langrijk om te weten of het bouwen van een parkeergarage onder het poli tiebureau eerder of later dan de bouw van een parkeergarage op het terrein van Sanders op het Levendaal gereali seerd zou worden. Voor D'66 was dat eigenlijk de hamvraag. Want indien de Sandersgarage eerder gebouwd zou worden dan die op het terrein van Krantz, dan zou dat laatste plan er misschien wel anders uit moeten gaan zien. Eigenaar van het Sanderscom- plex, projectontwikkelaar Bakker uit Nieuw-Vennep (dezelfde die verleden jaar de vleesfabriek van Van den Berg op de Morsweg heeft gekocht), heeft nog niet besloten om een par keergarage te gaan bouwen. De situa tie is volgens wethouder Waal daarom nog niet goed te overzien. Aangeno men wordt dat Bakker binnenkort toch wel een beslissing gaat nemen over de bebouwing van het Sanders- complex. Overigens heeft het buurtcomité Noordvest gisteravond in de raadszaal nog gezorgd voor een verrassende wending in het overleg dat zij tot voor kort met de gemeente heeft gevoerd. In een brief deelde Noordvest mede, dat men niet meer in de werkgroep zitting wil hebben naast de gemeente, omdat gebleken is dat de informatie die over de hoofden van de bewoners wordt uitgestort steeds weer op het al lerlaatste moment, vlak voor een werkgroepb ij eenkomst, aan hen wordt verstrekt. Noordvest wacht nu tot het bouwplan voor het politiebureau op tafel ligt, zodat op dat moment een bezwaarschrift kan worden ingediend. Staten]id Van der Vlist: „In strijd met provinciaal beleid" Minder treinen Leiden-Den Haag DEN HAAG „De door de Nederlandse Spoorwegen voorgenomen verlaging van de treinfrequentie tussen Lei den en Den Haag betekent een verslechtering; van de kwaliteit van het openbaar vervoer en is in strijd met het voorgenomen beleid van de provincie Zuid-Holland", aldus de heer J. van der Vlist uit Schiedam, lid van de Provinciale Staten voor de PvdA. Van Vlist stelt over de beslissing van de NS vragen aan mr. M. Vrolijk, voorzitter van het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De NS hebben naar de me ning van de vragensteller in de nieuwe zomerdienstrege ling de treinfrequentie tussen Leiden en Rotterdam ver laagd. Deze verlaging houdt tevens in dat alle reizigers die zijn ingestapt op een station tussen Leiden en Den Haag, met een station tussen Den Haag en Rotterdam als be stemming, in Den Haag moe ten overstappen", zegt Van der Vlist. r The Marx Brothers Het Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden ver toont maandag 26 maart de film „Monkey Bussiness" met in de hoofdrol de Marx Brothers. Er zijn twee voor stellingen gepland, de eerste om 20.00 uur en de tweede om 22.00 uur. Toegang f 4.50, ledenf 2.50. Wichelen en Pendelen De serie alternatieve geneeskunde, een lezingencyclus in het gesprekscentrum, vrouwenkerkkoorstraat 17 in Lei den wordt donderdag 27 maart voortgezet door de heer H. den Hartog met een inleiding over Wichelen en pende len. Aanvang20.00 uur, toegang f 3.—, voorleden gratis. Komt de ijstijd terug? Theo Opsteegh van het K.N.M.I. houdt donderdag 29 maart een lezing in het Gesprekscentrum, Vrouwenkerk koorstraat 17 in Leiden, onder de titel „Komt de ijstijd terug?" Hij gaat in op de oorzaken van de klimaatveran deringen van de aarde, zowel in het verleden als in de toekomst. Ter illustratie wordt een filmpje vertoond over de klimaatsverschillen van Noord-Amerika. Aanvang 20.00 uur, toegang f 3.—. Magisch Realisme De Belgische schilderes Paula Lonneville exposeert in het Gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden. Haar werk wordt gerekend tot de Magisch Realistische richting. De tentoonstelling is geopend: maandag, woens dag en donderdag vanaf 19.00 uur en zondags vanaf 16.00 uur. Onwetendheid Het Rozenkruisers Genootschap belegt op dinsdag 27 maart een openbare lezingenavond met als onderwerp „Onwetendheid gesel der mensheid". De bijeenkomst wordt gehouden in het zalencentrum 't Parlement, Nieu we Rijn 52, Leiden en begint om 20 uur. Expressiewedstrijd De Vereniging Koninginnedag van Leiden viert dit jaar haar 50-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan en het ju bileumjaar van de verjaardag van H. M. Koningin Juliana heeft het bestuur het initiatief genomen, naast de jaarlijkse activiteiten die voornamelijk in de wijken plaatsvinden, een expressiewedstrijd te organiseren waar aan kinderen van 6 tot 15 jaar kunnen meedoen. Er wor den 7 onderwerpen opgegeven waarvan tekeningen, scheur-, knip- of plakwerk, kijkdozen en dergelijke kun nen worden gemaakt individueel of in groepsverband. De bekroonde werken worden tentoongesteld in het gemeen te-archief, Boisotkade 2a van 10 t/m 12 mei. Op zaterdag 12 mei zal de prijsuitreiking plaatsvinden. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij de buurt- of wijkverenigin- gen; ook over de sport- of andere activiteiten die op 30 april zullen plaatsvinden. „Jazz on Sunday" Na de succesvolle start van „Jazz on Sunday" kunnen de liefhebbers van swingende jazz zondag weer terecht in de Bistro van de Groenoordhal aan de Willem de Zwijger- laan te Leiden. Deze middag is grotendeels gereserveerd om individuele jazz-musici gelegenheid te geven deel te nemen aan sessions. Uitgenodigd zijn onder anderen de Haagse trompettist Wim Minnaar, de Vlaardingse gitarist Hans van Leeuwen en de zanger Kenny. Voor de zondag middagen in april zijn ook al contacten gelegd met ande re combo's, onder wie het kwartet van tenorist Bob Rig ter, het kwartet van Rob Schoenmaker, trompettist Rob bie Tichelaar uit Den Haag en de jubilerende Big Band van Frits Landesbergen. Jazz on Sunday" is voor verde re informatie te bereiken onder postbus 1020, Leiden en onder telefoonnummer 071-765317. [roe] ag i iEIDEN „De bibliotheek zal de komende aren in een noodsituatie komen te verkeren. )nzc werkzaamheden zullen enorm toenemen erwijl de hoeveelheid personeel, toch al niet uim bemeten, constant blijft. Ook de verhui- ingen zullen een zware overlast betekenen, (iettemin zullen we proberen onze service te ïandhaven", aldus de directeur van de Leidse )penbare Bibliotheek, de heer De Caluwé isteravond op een vergadering van de raads- 1 ommissie Cultuur waar de problematiek Kame onc* bibliotheek aan de orde kwam. ie, k 'o£Üs bekend zijn de ontwikkelingen rond de ipipenbare bibliotheek in een stroomversnelling •u [ekomen. Onlangs werd het filiaal Merenwijk eopend, de werkzaamheden aan de nieuwe lentrale in het Heerenlogement zijn in volle rang (verwachte ingebruikneming juli 1980), er vorden plannen gemaakt voor een vestiging n Morskwartier en daar tussendoor moet ook iet filiaal Noord verhuizen naar het nieuwe rulturele centrum De Zevensprong. „Ik ver kracht met de opening van de Centrale een j), oename van het aantal lezers met meer dan én-derde van het huidige aantal", voorspelde le heer De Caluwé. „Daarbij zullen we reke ning moeten houden met arbeidsintensieve ta- ten zoals het bemannen van de studiezaal in >t Heerenlogement (capaciteit 150 man), za ten als de artotheek en de discotheek en ons streven om ook iets te doen aan bijzondere pen zoals gehandicapten". De directeur ig overigens bij een constant blijven van de enlogement, die maar één personeelslid ver eist. „De rest zit nu nog geblokkeerd. Een dis cotheek (uitlenen van platen) zou vijf werk krachten opeisen, en die hebben we niet". Het bestuur van de Stichting Openbare Biblio theek en de directie drongen gisteravond bij wethouder Schoute en de raadsleden aan op snelheid bij de planning van het filiaal Mors kwartier. „Zodra het filiaal Steenschuur sluit moet het filiaal Morskwartier in gebruik wor den genomen. Anders komen we van de for mule centrale plus vijf filialen op centrale plus vier filialen en dat zou volgens de rijks- norm het verlies van vier krachten beteke nen", aldus De Caluwé. „Begin 1981 moet de Mors er zijn, anders gaat het over", stelde de bibliotheek-directeur. De bibliotheek heeft bij de gemeente al een lijstje voorwaarden inge diend waaraan het filiaal Morskwartier zou moeten voldoen. De voorkeur gaat uit naar een behuizing die deel uitmaakt van een gro ter geheel, zoals een cultureel centrum. De Merenwijk-vestiging zou daarvoor als voor beeld moeten dienen. Door het wegvallen van de filialen Steen- schuur en Plantage (naar Heerenlogement) is volgens de bibliotheek op den duur een vesti ging voor de Professoren wijk gewenst. Het raadslid B. Oosterman (D '66) deed gistera vond nog de suggestie om de bijdrage voor het lidmaatschap vanaf 18 jaar (tot 18 jaar is het lidmaatschap gratis) te verhogen, om daarmee de financiële problemen wat op te lossen. Volgens bestuur en directie zou echter alleen een zeer drastische verhoging enig ef fect hebben en men wil toch liever geen po tentiële lezers afschrikken. Marcel (14) en Robert (13) Rijpma tonen met on verschillige trots het kievitsei, dat zij gisteroch tend in het weiland achter de Haagseschouwweg hebben gevonden. „Het eerste Leidse kievitsei", stellen de jongens glimlachend vast. Al dagen struinen de broers de weilanden in de omgeving waar zij wonen af, om een achtergelaten eitje te vinden. „We zijn heel wat nesten tegengekomen", zegt Marcel, de ontdekker van het gestippelde ei tje, „maar als er meer dan één ei in zit, mag je er niet aankomen, want dan worden ze bebroed. Eén ei kan wel, omdat een kievit daar nooit de hele dag op gaat zitten broeden. Kijk maar (Mar cel laat een gewatteerde doos met kievitseieren zien), deze zijn allemaal uitgeblazen en nooit be broed geweest". De Rijpma's zijn een Friese fami lie en vanouds gewend om in de lente de weilan den in te trekken. Het naambordje boven de deur van hun woonboot aan de Morskade 31, is wel heel toepasselijk gekozen, er staat ab driuwnêst, wat betekent ..het drijvende nest". Tja, en in ie der nest hoort natuurlijk een ei thuis, vandaar... Jhr. Ir. L. L. M. van Nispen tot Sevenaer, directeur restaura tiezaken van de Rijksdienst voor Monumentenzorg bracht gis teren een bezoek aan Leiden. Samen met wethouder Waal van stadsontwikkeling en de bij de Leidse monumentenzorg be trokken ambtenaren werden een aantal Leidse monumenten bezocht. De heer Van Nispen tot Sevenaer werd achtereenvol gens geleid langs het Heerenlogement, de Groenestegen in Pancras-Oost, de Herengracht, het Meermanshofje, de Synago ge aan de Korevaarstraat, Pieterskerkgracht 9—11, het Jean Michelshofje, de Latijnse School en dé Waalse Kerk. Het doel van het bezoek was Monumentenzorg inzicht te geven in de besteding van de aan Leiden toegekende monumentengelden. Ook werd de heer Van Nispen tot Sevenaer op de hoogte gebracht van de financiële gevolgen van het Leidse monumen tenbeleid. Het bezoek had uitsluitend een informatief karakter. Na afloop van de wandeling volgde nog een interne lunchbes- preking.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3