Kardinaal Arns: kerk in Brazilië trekpleister voor jongeren Meer bioscoopzalen betekent niet meer films Verjaardagsfilm koningin eind april in vijftig theaters HTIOS excelleert in „Sil de strandjutter' r;Bi ANGLICANEN PRATEN MET WERELDRAAD OVER BELEID kerk wereld BINNENKORT DRIE NIEUWE DOCUMENTEN VAN PAUS BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 MAART 1979 PAGINA |PO Koningin Juliana tijdens de watersnoodramp in begin 1953 meteen paraat in het rampgebied. Ter gelegenheid van de ze ventigste verjaardag van Ko ningin Juliana zal onder au spiciën van het Nationaal Co mité, dat daarvoor is ge vormd, in het Amsterdamse Tuschinski-theater een film over haar leven op 26 april in feestelijke première gaan. De film „Juliana in zeventig bewogen jaren" zal nog die zelfde week in liefst 50 thea ters in Nederland, van Steen- wijk tot Terneuzen, van Den Helder tot Maastricht, wor den vertoond. Aansluitend zullen via de ambassades vertoningen worden georgani seerd voor Nederlandse clubs in het buitenland. De film, die voor een groot deel uit oude journaalopna men is samengesteld, zal voor veertig procent nog niet eer der vertoond materiaal bevat ten, onder meer een vraagges prek met de koningin en op namen uit de filmotheek van Prins Bernard. Scenario, sa menstelling en commentaar werden verzorgd door Anton Koolhaas. Tijdens de perscon ferentie van het Nationaal Comité Koningin Juliana 70 jaar werd Bert Haanstra als regisseur genoemd, maar deze schudde lachend het grijze hoofd. Hij staat op de titel lijst als adviseur vermeld.,. Er was zoveel materiaal waar een keuze uit gedaan moest worden, dat je er niet uit komt als je met te veel men sen gaat selecteren. Ik heb al leen maar gezegd, laat maar zien wat jullie uitgekozen hebben en dan wil ik daar wel een oordeel over geven. Ik weet niet eens of er iets inzit van het laatste deel van mijn film „Alleman" - een on gedwongen beeld van het ko ninklijk gezin in huiselijke kring - wat ik persoonlijk wel leuk zou vinden. Maar ik weet het echt niet." De film werd geproduceerd door Cinecentrum in Hilver sum en door Tuschinski Film Distribution uitgebracht. MILO Prinses Juliana omhelst moeder Wilhelmina tijdens een van haar bezoeken aan Londen. Ontroerend beeld uit de „verjaardagsfilm" van de huidige koningin. Muziek schadelijk voor geh jaar ATLANTA Onderzoekers van de Emory Universiteit in Atlanta hebben bewijzen ge vonden voor hetgeen veel ou ders al jaren vreesden: harde muziek kan schadelijk zijn voor het gehoor. Een onderzoek van anderhalf besloten met de con clusie dat voortdurende bloot stelling aan buitensporig la waai kan resulteren in perma nente oorsuizingen,- bekend als tinnitus, waaraan meer dan 36 miljoen Amerikanen lijden. Volgens de onderzoekers kan deze beschadiging van het ge hoor optreden door langdurig verblijf in discotheken, maar ook op andere plaatsen waar veel lawaai heerst, zoals vlieg velden of fabrieken. Liberale Omroep in beroep tegen weigering zendtijd tie) Den Haag Het dagelijks bestuur van de Liberale Om roep zal in beroep gaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State tegen de weigering van minister Garde niers de Stichting Liberale Omroep zendtijd toe te ken- Toen enkele jaren geleden de kleine bioscoopzaaltjes, vaak door het splitsen van grote theaters ontstaan of door het benutten van overtollige ruimte in bestaande bios cooppanden, als paddestoelen uit de grond of van het bal kon schoten, leek dit een gunstige ontwikkeling voor de filmliefhebber. Immers, zo werd gezegd, nu kunnen films die commercieel het grote theater niet halen een kans krijgen in een van de kleinere zaaltjes. Maar de profeten, die verklaarden dat dit groter aantal vertoning smogelijkheden alleen maar zou leiden tot eindeloze .move-overs" van het ene theater naar het andere van succesvolle films, kregen ge lijk. Het werd een onafgebro ken stuivertje wisselen, waar bij films op grond van de weekrecette verhuisden naar kleinere en in sommige ge vallen zelfs naar grotere za len. Het filmaanbod in de bi oscopen werd niet groter, het aantal „wachtende" films wel. Eén blik op het weekpro- gramma bewijst voldoende. Terwijl het lijstje nog niet in Den Haag vertoonde films met de week groeit, voert John Guillermin's verfilming van Agatha Christie's „Moord op de Nijl" met liefst 21 we ken de indrukwekkende lijst van prolongaties aan. Het is natuurlijk verheugend dat een Nederlandse film als „Een vrouw als Eva" evenals Woody Allen's voortreffelijke „Interiors" hun negende week ingaan en dat Ettore Scola's „Una giornata particolare" al weer acht weken in De Uit kijk staat We gunnen de sim pele „Superman" met zijn in drukwekkende speciale effec ten best een zesde week en „They called him Bulldozer" terwijl er nog zoveel films de wachtlijst staan, is niet duidelijk. Het „uitmelken" heeft bovendien zijn nad( want verdwijnt zo'n film tal van prolongatie-' plotseling van het repertoi dan is de kans om hem nog eens terug te zien ui gering. En de trage bioscoi ganger, die gedacht had volgende maand wel esfcr jaar f4 toe te gaan „omda jjai toch wel zou blijven" zit dan lelijk naast. De politiek v£ kantoren is tegenwoordig films - inhakend op de pul citeit er omheen - met een weldige dreun uit te br 15 tot 30 copieën tegelijk heel normaal geworden _ch W Xuldelij al i af te wachten hc eert v; 'tin tgezeg vorlj Eur< niet vttckeyp herei oÉet een laten. D rs is Alistair MacLean's uit 1968 daterende „Ice station Zebra" teruggebracht moet worden, U zult ze in Den Haag niet te zien krijgen. Oscar-winnaar George Burns. Richard Benjamin en Walter Matthau in „The Sunshine boys". Een voortreffelijke komedie maar vernietigd voordat Den Haag aan de beurt was. doorwerkt. De bioscoopbezo en aai ker, die vroeger rustig wachtte tot de füm in „l, buurttheater teruggebracl liriï ja werd, bestaat niet meer. D typische buurtbioscopen zi met de komst van de televis j trouwens één voor een vt ie dwenen. Vandaar dat de ta^et inte i de overige theaters nu genlijk zou moeten zijn zoveel mogelijk variatie bieden op het witte doek. praktijk is echter anders. A| eg voc kan het geen enkel theatt aer en kwealijk lekker lopende film proloi geert - tenslotte staat me^ernooi hoge wekelijkse kosten de oorspronkelijj opzet om zaaltjes vai plaatsen te benutten vertonen van de zogenaamd „moeilijke" films is bitter nig terecht gekomen. En blijven we wekelijks met lange lijst prolongaties zi en groeit het aantal films nog niet in Den Haag geweejboete En misschien ook komt omdat na enige tijd rechten voor Nederland verlopen en „de bijl e moet." Een droevige situatw K0V verandering in zien komen. NOORDWIJK De Oranje vereniging Noordwijk-Binnen bestaat over enkele maanden zeventig jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum heeft het bestuur een reeks festivi teiten op haar programma gezet, waaronder een tweetal toneelavonden voor haar hon derden leden. Men verzekerde zich daartoe van de mede werking van HTIOS. Gistera vond vond in De Kuip de première plaats. Noordwijks oudste toneelgezelschap kwam voor het voetlicht met „Sil de strand jutter". Er is lef nodig om een toneel bewerking van Cor Bruijns beroemde roman aan te pak ken, temeer omdat het nog niet zo lang geleden als serie op de televisie verscheen, ge speeld door beroepsacteurs. HTIOS had niet alleen de moed, maar ook de kwaliteit. Het gezelschap beschikt over natuurtalenten, die zich speci aal in hun element voelen in stukken over zee en het zee mansleven. Zo werd destijds „Op hoop van zegen" een top per, die vele malen volle za len trok. Zo was het ook gis teravond. Stuk voor stuk ver tolkte men de rollen met zo veel glans en overtuiging, dat •de nagenoeg volle „bak" ge heel in de ban van het spel geraakte. Doodstil was het. Geboeid zag de schare bezoe kers hoe een club ras-tonelis tten in dit stuk over de „Schil- lingers" excelleerde. Hoofdrol spelers als Ab Barmentlo (Sil), Riet Barmentlo-de Jong (Jaakje, de vrouw van Sil), „tante" Gras de Jong-Rijnders als buurvrouw Gonne, Wim Rijnders (Gert, de vriend van Sil), Martine Hermans in de luchthartige rol van Maam, gastspeler Ab van Oudgaar- den en Jos Westgeest als de zoons Jelle en Wietze, voerden het naar een climax'. Subliem was Ellen de Vries als Lobke, Sils aangenomen dochter. De rol van ontwapenende teener, die steeds weer de ruwe jut ter om haar vinger windt, was haar op het lijf geschre ven. Zij verdiende haar plaats in dit team van nimmer fa lende routinés in het vak. Henk Steenvoorden weet zijn figuren feilloos te kiezen en zijn regie liet niets aan het toeval over. Een compliment verdient de inrichting van het toneel tot kamer van een Terschellinger hoeve, met alles erin, erop en eraan. Het kwam tot stand door medewerking van enkele Noordwijkse zakenlieden, die attributen beschikbaar stel den. Vanavond wordt een re prise van de voorstelling ge geven, wederom in De Kuip, aanvang 20 uur. N. Leeflang. Opera Peter Schat naar V5 AMSTERDAM Peter Schats opera „Houdini" zal in augustus in de Verenigde Staten worden opgevoerd. Dat gebeurt op het muziek festival in Aspen (Colorado), waar zeker twee voorstellin gen van de opera in een cir custent worden gegeven. Het is de eerste keer dat een ope ra van een Nederlandse com ponist buiten Europa wordt uitgevoerd, aldus de organi satie Donemus. Donemus publiceert eigentijd se Nederlandse muziek. „Hou dini" ging op 29 september 1977 in premire in het Am sterdamse theater Carré, toen in een produktie van de Ne derlandse Operastichting en het Concertgebouworkest. De uitvoering in Aspen komt in handen van een Ameri kaans gezelschap en orkest. Schat vertrekt drie weken voor de eerste uitvoering naar de Verenigde Staten om de leiding van de opvoeringen op zich te nemen. De Nederlandse Operastich ting brengt in 1 1980-'81 „Houdini" opnieuw ons land op de planken. Dichter houdt mil Jfka joenen Russen aai de buis gekluisten föl MOSKOU - Miljoenen Russl J"ke' sche televisiekijkers hebl naar een twee uur dur< eenmansoptreden ar ,w|es et EIST Éverse, J econd bebbti dat een did Het blijkt ter massa's mensen op de bi kan brengen, want de certzaal in Moskou, waai televisieopnamen werden maakt, was tot de laatste plaats bezet Wim Kan op oudejaarsavond HILVERSUM Wim Ka heeft een contract gesloten met de VARA voor een tele visie-uitzending op oudejaa» avond. Het ligt in de bedoeling dai een show van één uur uit te mer zenden uit het programma, dat Kan vanaf begin novem ber in het Nieuwe de La Mai theater in Amsterdam gaal brengen. DEN ILAAG „De kerk en de nieuwe politieke strategieën in La- tijns-Amerika" is de titel van het symposium, dat gisteravond in Noordwijkerhout is begonnen en tot zondagavond zal duren. Aan het symposium nemen 134 personen deel, van wie er 37 rechtstreeks uit Latijns-Amerika zijn overgekomen. De bekendsten onder hen zijn kar dinaal Evaristo Arns (57), aartsbis schop van Sao Paolo in Brazilië, mgr. Mendez Arceo, bisschop van Cuernavaca in Mexico en dom An tonio Fragoso, bisschop van Crateis in N.O.Brazilië. Toch gaat het hier niet om een ka tholieke of zelfs christelijke bijeen komst, zoals prof. F. Houtart uit Leuven ter inleiding op het colloqui um uiteenzette. Het is een open be raadslaging, waaraan wordt deelge nomen door vertegenwoordigers Van basisgemeenschappen, boerenbewe- gingen, arbeidersorganisaties, sociale instituten en studiecentra, politici, bevrijdingstheologen en geëngageer de bisschoppen. Het initiatief is nog genomen door de in december overleden Italiaanse senator Lelio Basso, onder anderen stichter van de Internationale Liga voor de Rechten van de Volkeren, die werd opgezet om het werk van het tweede Russel-tribunaal voort te zetten. Het symposium heeft wel als aanlei ding de bisschoppenconferentie van Puebla, maar men zal zich, aldus prof. Houtart, zeer vrij tegenover deze gebeurtenis opstellen. Iedereen is zich zeer bewust van het belang van de religieuze factor in Latijns- Amerika en van de rol, die de ker ken daar kunnen spelen. De deelne mers, die voornamelijk in groepen bijeen komen ter bespreking van deelonderwerpen, zoals de politieke situatie in Latijns-Amerika en de kerken, kerk en politiek, de basisge meenschappen en christendom en marxisme, zullen aan het eind een werkdocument samenstellen, dat zo wel in Europa als in Latijns-Ameri ka gepubliceerd zal worden en kan worden benut als studiedocument. Kardinaal Arns van Sao Paolo zei in Den Haag, dat hij bijna van deel neming aan het colloquium had af gezien, omdat momenteel in deze stad een grote staking wordt gehou den van metaalarbeiders uit protest tegen het invoeren van een wet, die voor hen zeer nadelig is. Zij ver wachten daarbij steun van de kerk, die de afgelopen vier jaar op basis van hetgeen uit de mensen zelf naar voren is gekomen, haar aandacht is gaan richten op de verdediging van de rechten van de mens, de evange lisatie van de wereld van de arbeid, de pastoraal aan de rand van de stad en op de kerkelijke basisge meenschappen. De kardinaal, die zich zeer erkente lijk betoonde voor de hulp uit Ne derland, vooral in religieuze man kracht, die sterk heeft geholpen de kerk in Brazilië te vernieuwen, zei onder meer, dat na Puebla de macht van de kerk ligt in de keus, die is gemaakt voor de armen. Een andere keuze is die voor de wereld van de jongeren, op wie de kerk een sterke aantrekkingskracht uitoe fent. Dit komt vooral.omdat de jon geren geen kans krijgen zich in het politieke leven te uiten. Tien jaar geleden, zei de kardinaal, was het ondenkbaar, dat een bisschop een uitnodiging zou krijgen om op een staatsuniversiteit te spreken vanwe ge de anti-clericale geest. Nu krijgt hij er zeer veel.„Geen zaal is groot genoeg om de studenten te herbe rgen als wij komen spreken", aldus de kardinaal, die sprak van een zeer bijzondere tijd voor de kerk nu, die deze situatie moet benutten om ook lijnen van actie voor de praktijk uit te stippelen. De gespannen verhouding tussen de Britse anglicanen en de Wereldraad van Kerken wordt deze week besproken tijdens een bezoek van een Engelse delegatie aan Genève. De voorzitter van het Centrale Comité van de we reldraad, de anglicaanse aartsbisschop Edward W. Scott uit Toronto, en de secretaris-generaal, dr. Philip Potter, hebben al negen vertegenwoordigers van de anglicaanse kerk ontvangen. Tijdens de algemene synode van de anglicaanse kerk, in februari te Londen, is scherpe kritiek geleverd op de gift van hèt speciale fonds van het anti racisme fonds aan het Patriottisch Front van Rhodesiè. De delegatie zal ech ter ook over het gehele beleid van de wereldraad spreken. De delegatie, die onder leiding van bisschop David Say van Rochester staat, telt twee kritici en twee sympathisanten van het anti-racisme fonds, en ver der stafmedewerkers van de Kerk van Engeland. Na de encycliek „Verlosser van de mens" zal paus Johannes Paulus II bin nenkort drie nieuwe documenten publiceren. In het Vaticaan wordt momen teel hier de laatste hand aan gelegd. Allereerst zal de paus een boodschap aan alle priesters en ordeleden zenden. Hierin zal hij een totaalbeeld geven van de ideeën, die hij tot nu toe in ver schillende lezingen naar voren heeft gebracht. De werkzaamheden voor een document over een hervorming van theologi sche hogescholen en over de priesteropleiding zijn reeds afgesloten. Bij de voorbereidingen hebben de nationale bisschoppenconferenties grote invloed gehad. Het derde document werd reeds in de encycliek aangekondigd. Dit zal ge wijd zijn aan de catechese, overeenkomstig een wens van de bisschoppensy node van 1977. KORTE METTEN De bisschoppenconferentie heeft voor het lopende jaar een aanvullende begroting van de interdiocesane rekening goedge keurd. Onder meer zal honderdduizend gulden worden be steed aan daadwerkelijke hulp vanuit de kerkprovincie bij ongewenste zwangerschap. Nader zal worden bekeken via welke instellingen en projecten deze steun het beste kan worden geboden. Voor de zielzorg onder buitenlandse werkne mers wordt als garantie drie ton gereserveerd. Voorts gaat zeventigduizend gulden naar de Nederlandse commissie Justi- tia et Pax, 75.000 gulden naar een project voor katechese buiten de school en dertigduizend gulden naar de vorming van lekenkader. De algemeen secretaris van de Unie van Baptistengemeenten, ds. J. van Dam (53) is plotseling overleden. Ds. Van Dam, die op verscheidene plaatsen predikant is geweest, schreef ook een zeer uitvoerige geschiedenis van het baptisme. In de periode 1975-1976 was hij voorzitter van de unie en sinds 1976 alge meen secretaris. Paus Johannes Paulus heeft de Egyptische vice-president Hos- ni Moebarak in privé-audientie ontvangen. Vernomen wordt, dat deze de paus op de hoogte heeft gebracht van de Egyp- tisch-Israëlische vredesonderhandelingen en het komende desverdrag. Het Vaticaan had destijds al laten weten de po gingen van de Verenigde Staten en vooral die van president Carter om te trachten in het Nabije Oosten de vrede te bereiken, te steunen. De Britse katholieke bisschoppen hebben de katholieken Engeland en Wales opgeroepen op 7 juni massaal naar stembus te gaan voor de verkiezing van een Europees parle ment. In een herderlijke brief zeggen zij, dat de verantwoorde lijkheid van de christenen niet alleen op het plaatselijke nationale maar ook op het Europese vlak ligt. De gesuspendeerde Franse aartsbisschop Marcel Lefebvrë wenst dat de paus zelf een oordeel over hem zal vellen. Dit verklaarde hij in een interview met het Florentijnse dagblad „La Nazione". In een brief heeft hij de paus van deze wens op de hoogte gesteld. Tot nu toe werd in Rome aangenomen, dat mgr. Lefebvrc voor een college van kardinalen zou moe ten verschijnen. Dit college zou moeten beslissen of er voor de bisschop nog plaats in de kerk is. Op zaterdagavond 14 april, die de Paasnacht inluidt, zullen in de oecumenische kloostergemeenschap van Taizé verschillende aankondigingen worden gedaan. Onder meer zal worden be kend gemaakt waar aan het einde van het jaar de „Handelin gen 1980 van het concilie van jongeren" zullen worden geschre ven. Voorts zullen de plaatsen worden aangegeven waar de volgende grote bijeenkomsten zullen worden gehouden. Tevens zullen mededelingen worden gedaan over de mondiale oecume nische bijeenkomst van jongeren, die twee jaar geleden werd aangekondigd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16