Bereidheid tot staken neemt toe Zeven wetenschappers laan omstreden Moerman-therapie aan studie onderwerpen STAATSSECRETARIS VRAAGT ADVIES OVER ELEKTROSHOCK CDA wil wet tegen investeringen in Zuid-Afrika STORING OP HILVERSUM 3 MAN DOODGESTOKEN BIJ BURENRUZIE: EIS 2 JAAR TBR Minister Albeda bang voor nieuwe „loongolf' Vietnamese vluchtelingen in Nederland aangekomen CRITIEK OP OFFICIEEL KANKERONDERZOEK Specialist moet minder doen LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 MAART 1979 PAGINA 15 OPKOMST Snel gelijke berechtiging in onderwijs (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Binnen enkele dagen zal bij de Tweede Kamer een spoedwetsontwerp wor den ingediend dat een einde moet maken aan de discriminatie tussen mannelijke en vrou welijke leerkrachten in het onderwijs. Minister De Ruiter kondigde dat gisteren in de Tweede Kamer aan, waar hij werd onder-- vraagd door fractieleden van PvdA,D'66,PPR,PSP,CDA en WD. Namens hen wees mevrouw Haas-Berger (PvdA) nog eens op het feit dat Nederland achter blijft lo pen op het terrein van de gelijkberechtiging van mannen en vrouwen, zoals die door de Europese Commissie is voorgeschreven. Dat leidt met name in het bijzonder onderwijs nog tot de voor vrouwen die geen kostwinner zijn nadelige situatie dat zij het in voorkomende gevallen het eerst voor ontslag in aanmerking komen. Volgens minister De Ruiter moet het spoedwe- tje aan deze ongewenste situatie een einde maken. Zijn collega Pais (Onderwijs) liet we ten een circulaire aan alle schoolbesturen bij het bijzonder onderwijs in voorbereiding te hebben, waarin gewezen wordt op de aan staande nieuwe wettelijke regeling en waarin uitdrukkelijk gevraagd zal worden vanaf he den dienovereenkomstig te handelen bij ont slagen en afvloeiing van onderwijzend perso neel. Bepalingen in strijd met deze richtlijnen zullen dan nietig zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA-Tweede Kamerlid J.N. Scholten heeft namens zijn fractie minis ter Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) ge vraagd een wettelijke regeling te ontwerpen tegen investeringen in Zuid-Afrika. Scholten wil, dat Nederland het goede voor beeld van Zweden volgt, dat al zo'n wetsont werp op tafel heeft liggen. De CD A-er wees in dit verband op het feit, dat ons land één van de indieners in de Verenigde Naties is ge weest van een resolutie waarin tot stopzetten van leningen en investeringen in Zuid-Afrika werd opgeroepen. Minister Van der Klaauw wil eerst proberen alle negen EEG-landen het beleid ten aanzien één noemer te krijgen. i Zuid-Afrika onder Muzikaal protest Leerlingen van theaterscholen hebben giste ren op ludieke wijze gedemon streerd tegen een eventuele korting op de uitkeringsduur van studiebeur zen. Musice rend trokken zij door de Amsterdamse grachten. BOND ONDERWIJZEND PERSONEEL: UTRECHT (ANP) - Acties zoals tot nog toe door de on derwijsvakorganisaties ge voerd zijn, hebben geen ef fect meer. De bereidheid tot staken blijkt toe te nemen. In tegenstelling tot vroeger roept het woord staking geen verontwaardiging meer op. Aldus Jan van den Bosch, al gemeen voorzitter van de Al gemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP), tij dens de jaarvergadering van de bond gisteravond in Utrecht. De vraag is hoe en wanneer zullen we het middel van sta king gebruiken. Heeft overleg over rechtspositionele zaken voor het onderwijspersoneel nog enige zin? Minister Pais gebruikt het om er bezuirii- ingsplannen door te jagen. Werkelijke verbetering van arbeidsvoorwaarden kan in het overleg niet worden be reikt, zo meent Van den Bosch. Hij constateerde dat de rege ring niets wil of kan doen om de werkloosheid terug te drin gen of op te heffen. „Intussen wordt het bestaansminimum gekort en worden andere on zalige plannen opgesteld. Het eigenlijke regeringsbeleid is niet meer maar vooral ook niet minder dan een bezuini gingsprogramma. In het on derwijs groeit het aantal werklozen. Werkgelegenheid vormt daarom een belangrijk onderdeel in het arbeidsvoor waardenbeleid van de ABOP. Daarnaar gaat de grootste zorg uit De werkgelegenheid moet de hoogste voorrang krijgen, maar die wordt door minister alleen met de mond beleden maar niet verleend". Het „miserabele bezuiniging sbeleid" wordt volgens Van den Bosch opgetuigd met overspannen benamingen als „Aktieplan '78" en "zorg voor de werkgelegenheid". HILVERSUM De middengolfzender voor Hilversum 3, die op de frequentie 675 kHz (444 meter) uitzendt, wordt sinds enkele we ken gestoord door een fluittoon. Deze storing wordt veroorzaakt door buitenlandse zenders, met name een Franse zender in Marseille, die niet uitzenden op een in het Lange golf/Mid den golf-plan Genève 1975 overeengekomen frequentie. Omdat de voortplantingscondities van verafge legen zenders in de avond- en nachturen het beste zijn, komt deze storing gedurende die periode van de dag het sterkst voor. De sto ring wordt dus niet veroorzaakt door een de fect in de zender of in de ontvangers. De PTT heeft stappen ondernomen om te berei ken dat de storende zenders gaan uitzenden op de in het plan overeengekomen frequen ties. AMSTERDAM - De 29-jarige werkloze Van Z. uit Amster dam heeft gisteren voor de Amsterdamse rechtbank we gens doodslag op zijn 24-jari- ge bovenbuurman K. van der H. 2 jaar gevangenisstraf plus onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling tegen zich horen eisen. De uitspraak is op 5 april Het drama, dat Van der H. het leven kostte speelde zich af op 19 november vorig jaar, toen Van Z. na thuiskomst van een feestje de nachtrust verstoorde door zijn geluidsin stallatie wijd open te zetten. Zijn bovénbuürman bleef hardnekkig aan zijn deur bel len en toen Van Z. voor de tweede maal de deur opende stak hij Van der H. met een sierzwaard neer. Het slachtof fer stierf 24 uur later aan ernstig hersenletsel. Het is de derde keer binnen vrij kort tijdsbestek, dat de aan drank verslaafde Van Z. voor een geweldsdelict terecht staat CAO-overleg Philips vastgelopen DEN HAAG Minister Al beda van sociale zaken is bang voor een nieuwe „loon golf als gevolg van de reso lute afwijzing door de werk gevers van de korter werk week. Hij vreest dat als deze houding van de werkgevers niet verandert, de vakbonden ter compensatie met extra looneisen zullen komen. Om de impasse in het cao-overleg te doorbreken, moet er vol gens de minister zo snel mo gelijk een drie partijennover- leg (werkgevers, werknemers, overheid) op gang komen om het vraagstuk van de werke- gelegenheid te bespreken. Minister Albeda zegt dit in een interview in het blad van de FNV. Hij wil weten op welke analyse de werkgevers hun afwijzing nu precies ba seren. In het artikel stelt hij ook graag een bijdrage tot een oplossing van de impasse te willen leveren. Hij wil daarmee echter wachten tot een gunstig moment zich voordoet Hoewel de industriebond FNV de eis van directe invoering van een 35-urige werkweek in het cao-overleg bij Philips heeft laten vallen zijn de on derhandelingen gisteren toch weer stukgelopen. De indus triebond, waarin NW en NKV samenwerken, gaat zich nu over nadere acties bera den. De Unie BHLP gaat wel door met het overelg over een nieuwe cao. De industriebond FNV is boos, omdat Philips weigert te praten over een werkweek korter dan 40 uur en niet verder wil gaan dan arbeidstijdverkorting door langere vakanties en ver vroegde uitttredeng een handreiking die voor de Unie BHLP voldoende was. igen aangekomen van de ongeveer driehonderd die dit jaar in Nederland zullen worden opgeno men. De vluchtelingen zijn volgens mr. C. Brouwer, vertegenwoordi ger van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen, maanden geleden uit zee opgepikt door schepen die wat hij noemde „banden met Nederland hebben". Zij zijn overgebracht naar opvangscentra in Bennekom en Steenwij- kerwold. Na enige weken op verhaal te zijn gekomen, krijgen zij lessen in de Nederlandse taal. Voor de andere groepen die nog zullen komen moeten nieuwe opvangcentra worden gevon den. Volgens de heer Brouwer zal Nederland van de Hoge Commissaris een verzoek krijgen om daarna nog meer Vietna mese bootvluchtelingen op te nemen. Onhoffelijk protest De bewoners van de Boerhavelaan in Leiden zijn niet onverdeeld geluk kig met de verfil ming in hun straat van het boek van Jan Wolkers „Kort Amerikaans". De bewoners van het pand op de foto werden door de producenten per brief min of meer gesommeerd hun wagen uit de straat te verwijde ren. Ook op hun antwoord werd door de produ centen vrij onhof felijk gereageerd. Vandaar dit „on hoffelijk" protest. VOOR GOEDKOPERE GEZONDHEIDSZORG: UTRECHT (ANP) - „Door de specialisten in vast dienstver band te nemen zou geen bij drage worden geleverd aan de kostenbeheersing in de ge zondheidszorg. Het inkomen van de gemiddelde specialist ligt nu al op het niveau van een vergelijkbare - hogere - ambtenaar. Van en kosten besparing kan alleen maar sprake zijn als de specialist minder doet". Dr. A. Kastelein, ondervoor zitter van de Landelijke Spe cialisten Vereniging, schrijft dat in het blad „Het Zieken huis" van de Nationale Zie kenhuisraad. De specialisten kunnen vol gens hem meedoen aan de kostenbeheersing door niet langer mee te werken aan het „meervoudig bevestigen van het alweten". Het is, zegt hij. niet nodig om op drie manie ren vast te stellen dat iemand galstenen heeft UTRECHT Staatssecretaris Ve der-Smit (Volksgezondheid) heeft de Gezondheidsraad een advies over de elektroshocktherapie gevraagd. Ze wil onder meer weten, welke geva ren eraan zijn verbonden, wat de medisch-ethische aspecten van deze behandeling zijn en welke alterna tieve behandelingsmogelijkheden er bestaan. De elektroshocktherapie is binnen en buiten de psychiatrie al geruime tijd in discussie. De actiegroep „Nasa 120 volt" (nationale anti shock actie) vindt deze behandeling in de moderne psychiatrie ontoelaat baar en ze wil volledige afschaffing ervan. De tegenstanders voeren op grond van geestelijke en lichamelijke reac ties van patiënten aan, dat de elek troshock ernstige bijkomende schade kan veroorzaken, dat wetenschappe lijk onderzoek naar de resultaten van deze behandelingsmethode nooit tot ondubbelzinnig positieve conclu sies heeft geleid en dat er de laatste jaren talloze nieuwe behandeling smogelijkheden zijn ontwikkeld. Mevrouw Veder-Smit wil van de Ge zondheidsraad ook horen of er mo gelijk een wetswijziging nodig is met betrekking tot de elektroshockthera pie en wat de consequenties zullen zijn als deze therapie verdwijnt. Ze vraagt zich af of er misschien be paalde aandoeningen zijn waarbij deze behandeling toch van nut kan zijn en zo ja, of die behandeling in die gevallen dan - onder stringente voorwaarden - mogelijk moet blij- Bijzonder zegel voor koningin Koningin Juliana heeft gisteren uit handen van staatsse cretaris Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat een bijzon dere postzegel ont vangen, die wordt uitgegeven ter gole- genheid van de 70e verjaardag van de koningin op 30 april. Het formaat van de zegel is groter dan gebruikelijk. De voor stelling is als volgt: op de achtergrond in goud het silhouet van de koningin, als staatshoofd, de blik gericht op het land sbelang, dat verbeeld wordt door de natio nale kleuren. (Van een onzer verslaggeefsters ANDVOORT Zeven weten- chappers, verenigd in de Stick ing Interdisciplinair Kankeron- erzoek Nederland (Sikon) gaat en onderzoek instellen naar de kethode om kanker te voorko ken en te bestrijden, zoals die pontworpen door de Nederland- lie arts, dr. C. Moerman uit wlaardingen. Jlehalve de methode-Moerman zal 4ien ook andere niet-gangbare Bethoden voor het behandelen É^n kanker bestuderen. Volgens me Sikon, die onlangs werd opge- icht, worden deze niet-gangbare nethoden niet onderzocht door miversitaire en andere reeds be- taande instituten. Bij de kanker- iestrijding wordt momenteel nog leeds uitgegaan van de bestaan- le medische opvattingen en be- lerkt men zich slechts tot symp- Jom-bestrijdende behandelingen, oals operaties, bestraling, chemi- che middelen en hormonen. Het s bekend, aldus de Sikon, dat de esultaten hiervan, zelfs bij roegtijdige ontdekking en be- andeling, nog steeds bij de ieeste soorten kanker teleurstel- end zijn. Vaak steekt na een be- landeling de kanker opnieuw de :op op. Voor wat de preventie «treft staat het wetenschappe- ijk onderzoek nog in de kinder- ehoenen. Maar al geruime tijd ijn er zowel in Nederland als in het buitenland aanwijzingen dat indere methoden belangwekken de resultaten opleveren. Daaraan mag volgens de Sikon niet wor den voorbijgegaan. De stichting wil de leemte in het huidige on- lerzoek opvullen door zich te jaan bezighouden met deze niet- angbare methoden, h het wetenschappelijk onder- leksteam zitten een socioloog, en voedingsdeskundige, natuur- retenschappers die zich bezig- louden met dierproeven op dit gebied en artsen. Er komen steeds meer aanwijzin gen, aldus de wetenschappers, dat vooral voedingsgewoonten in- Dr. Moerman vloed hebben op het ziektever loop bij een kankerpatiënt. Ook kan de samensteling van de maaltijden belangrijk zijn bij de preventie van deze gevreesde ziekte. Uit eerder onderzoek is gebleken dat kanker minder voorkomt bij mensen die veel verse groenten, vers fruit en vol koren graanprodukten eten, en minder vlees, suiker, witmeel-pro- dukten en andere geraffineerde voedingsmiddelen. Deze uitgangs punten zijn terug te vinden in de reeds sinds 1940 toegepaste be handelingsmethode van de door de officiële medische wereld ver guisde dr. Moerman, die echter opmerkelijk gunstige resultaten heeft geboekt. Een aantal artsen heeft zich in de loop der jaren evenwel tot de methode-Moerman bekeerd en past deze ook in hun praktijk toe. De zeven wetenschappers gaan de officiële medische onderzoeks methoden nu omdraaien: dus niet in een laboratorium chemi sche middelen uitvinden om deze dan toe te passen, maar uitgaan de van de de gunstige resultaten van dr. Moerman bezien deze methode succesvol is. De Sikon werpt zich allereerst op de methode-Moerman omdat hier een praktijk met resultaten aanwezig is. De onderzoekers zijn van plan om gedurende twee tot drie jaar patiënten dagelijks te volgen in hun leef- en voe dingswijze. Zij zullen een „log boek" bijhouden waarin alle ele menten van de therapie zijn op genomen, waarna bekeken kan worden wat de effecten zijn. Daarnaast zal er in de laborato ria van de Katholieke Universi teit in Nijmegen onderzoek wor den verricht. Over een jaar of vier, vijf wil men het onderzoek hebben afgerond. De grote moeilijkheid voor deze wetenschappers, die een nieuwe weg willen inslaan, wordt veroor zaakt door gebrek aan financiën. Het onderzoek zal volgens een eerste berekening ongeveer 1,6 miljoen gulden gaan kosten. Zo wel bij het Koningin Wilhelmina Fonds als bij het ministerie van volksgezondheid zijn verzoeken om financiële bijdragen inge diend. Veel hoop op een succes volle uitslag heeft men echter niet. „Het is erg moeilijk om een voet aan de grond te krijgen in deze officiële medische wereld, die zich zo vastklampt aan geëi gende methoden, die echteMang niet succesvol zijn gebleken", al dus de voorzitter van de stich ting, drs. P.L.M. Zijlstra uit Zandvoort. „Het zit hem waar schijnlijk in de onzekerheid van de medici die worden geconfron teerd met een succesvolle metho de, die echter niet in het labora torium is uitgevonden. Het is voor hen moeilijk om deze me thode uit te voeren. Het komt namelijk niet neer op het voor schrijven van pillen, bestralingen en „komt u over veertien dagen nog maar eens terug". Nee, het is een hele moeilijke opgave voor zowel de arts als de patiënt. Het is geen kwestie van een ziek plekje; integendeel, de hele mens is er bij betrokken. Dat is een geweldige klus. De problemen moeten van tevoren onder ogen worden gezien. Er kan niet meer na lange tijd worden gezegd: „Ja u blijkt wel flink ziek te zijn". Samen met de patiënt moet de arts de therapie opbouwen. De tegenwoordige artsen zijn zo ech ter niet opgeleid. Bovendien staan we voor het feit dat ontzet tend veel geld is geïnvesteerd in dure apparatuur en dure onder zoeksprojecten, waarin sommigen hun hele bestaan vinden. Wan neer dan zou blijken dat er een veel voordeliger methode is, waarbij men met minder appara tuur toekan, dan zouden die dure projecten wel eens discutabel kunnen worden. Enigszins begrij pelijk is de ónwil dus wel maar je zou van de wetenschap mogen verwachten dat zij soepel is en in staat om dan alles overhoop te halen en op haar schreden te rug te keren", aldus drs. Zijlstra, „maar dat lijkt niet tot de moge lijkheden te behoren". „In de medische wereld werd het rapport Delprat uit 1958 dan ook gretig ontvangen. Hierin kwam men tot de conclusie dat de me thode-Moerman geen resultaten opleverde. Echter met argumen ten als „deze Moerman-patiënt is eerder een keer bestraald ge weest en dat moet dan de c zaak zijn geweest van zijn gene zing". Inmiddels heeft een dege lijke bestudering van het rapport aangetoond dat Delprat met ver keerde argumenten foutieve con clusies heeft getrokken". De Sikon, die tegen een muur van onwil bij de officiële instan ties is opgelopen, zal dus door bijdragen van welwillende geïnte resseerden aan de nodige pegu- 1 an ten moeten komen (giro 41.67.041 te Zandvoort). „Het blijft echter vreselijk gek dat men niet bereid is de metho de-Moerman, die toch vele goede resultaten lijkt te hebben, te on derzoeken. Temeer daar men met het gebruikelijke onderzoek niets klaarmaakt", aldus drs. Zijlstra.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15