it Daders van aanslag op ambassadeur op de hoogte van situatie en gewoonten ^NNEN LAND V y ONDERZOEK GAAT IN RICHTING VAN IRA Betrokkenheid IRA bij moord op ambassadeur wordt onderzocht Ouders van Karei radeloos door zijn dood fieidócSoivumt Moordaanslag Minister ontkent prijslimiet bij woningrenovatie Verbod jacht vlaamse gaai SN*!3*?ïT rWarfll miljoen chade bij Ebrand in Ede Volledige beveiliging kazernes nooit te garanderen Klachten chauffeurs over Duitse politie worden onderzocht ROTTERDAM AKKOORD MET EROSCENTRUM L.EIDSE COURANT VRIJDAG 23 MAART 1979 PAGINA 13 Ie rpen, 1'raai St€ (Van een onzer verslaggevers) -EN HAAG In Doli- tionele en politieke kringen houdt men er steeds meer rekening mee, dat het verboden Ierse leger, de IRA. iets te maken heeft met de moordaanslag gistermorgen op de Britse ambassadeur in Nederland Sir Richard Sykes en zijn huisbe diende, de 19-jarige Hagenaar K. Staub. De manier waarop gister morgen rond negen uur de aanslag bij de Britse ambassadeurs woning aan het West einde in Den Haag werd gepleegd, wijst er volgens deskundigen op dat men met koel bloedige beroepskrach ten te maken heeft ge had, die geheel op de hoogte waren van de situatie ter plaatse en van de dagelijkse ge woonten van de am bassadeur. Het sectie rapport heeft .uitgewe zen, dat de ambassa deur en ziin huisbe diende in net hoofd zijn geraakt, waarbij zeer ernstig hersenlet sel is veroorzaakt. Uit de sectie is ook duidelijk geworden dat in tegenstelling tot eerdere vermoedens beide daders hebben geschoten. De een met een zwaar kaliber, de ander met een licht pis tool. De ambassadeur werd getroffen toen hij al achter in zijn auto zat, de huis knecht werd geraakt staande naast het nog geopende por tier van de Rolls Royce. Naast de ambassadeur zat mevr. Alyson Bailes, secreta resse van de heer Edmond Dell, het Engels lid van de Europese Commissie van Drie Wijze Mannen, die woensdag een bezoek had ge bracht aan minister-president Van Agt. Mevrouw Bailes is daarbij aan de dood ont snapt De heer Dell had, evenals zijn secretaresse, als gast van de omgekomen ambassadeur de nacht van woensdag op donderdag in diens ambtswo ning doorgebracht Edmund Dell was gistermorgen al om half zeven naar Schiphol ver trokken in de auto, waarin enkele uren later Sir Sykes werd neergeschoten. Me vrouw Bailes zou met de am bassadeur naar de Britse am bassade meerijden. Uit haar officiële verklaring tegenover de Haagse politie werd dui delijk, dat zij wèl de schoten heeft gehoord, maar niets heeft gezien, omdat zij in stinctief haar tas voor haar hoofd hield. Later, op weg naar het ziekenhuis, merkte zij pas dat de ambassadeur naast haar ernstig gewond was geraakt en bewusteloos was, in het schokkend besef, dat zijzelf als door een won der aan de dood Was ont snapt. Zij moest zich later op de dag door de doorgestane emoties en spanningen onder medische behandeling stellen. De politie heeft gisteren ook enige tijd rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de aanslag op Edmund Dell ge munt zou kunnen zijn. Deze theorie werd later echter ver worpen omdat de twee da ders kennelijk op de hoogte waren van het gewoontege drag van ambassadeur Sykes om iedere dag op dezelfde tijd en op dezelfde manier met zijn Rolls Royce op weg te gaan naar de Britse am bassade aan het Lange Voor hout in Den Haag. Deskundi gen verbazen zich over dit gewoontegedrag van de am bassadeur omdat deze als een deskundige gold in vei ligheidsmaatregelen voor En gelse diplomaten. Uit het gedrag van de twee daders is opgemaakt, dat zij uitstekend op de hoogte zijn geweest van de omgeving van de ambassadeurswoning. Deze woning kan aan de kant van het Haagse Westein de weliswaar worden afgeslo ten, maar is toch bereikbaar via een gemakkelijk begaan bare steeg langs de katholie ke kerk, waarvan de ingang aan hetzelfde pleintje ligt als de toegang tot de ambassa deurswoning. De twee daders hadden gis termorgen een zodanige posi tie bij de ingang van ae kerk ingenomen, dat zij de ambas sadeur op een afstand van ongeveer 10 meter niet kon den missen. Waarschijnlijk zijn ze daar vóór de aanslag niet eens opgevallen, omdat steeg en pleintje ook benut worden door allerlei passan ten. Op het moment van de aanslag werd de woning van Sir Sykes niet bewaakt. Wo ningen van diplomaten vallen wel onder de zgn. objectbe- waking. Dit houdt in dat er B|J de vele ambassades aan de Lange Voorhout in in ieaer geval regelmatig Den Haag hingen gisteren na de moord op Sir Ri- wordt gesurveilleerd. chard Sykes de vlaggen halfstok. DEN HAAG Nu het ver- dere inzittenden zwaar ge- moeden steeds meer ernaar wond. Aan beide kanten van uitgaat dat de daders van de de Ierse Zee veroorzaakte de moordaanslag op de Britse- bloedige aanslag een diepe ambassadeur en zijn huisbe- verslagenheid, die gevolgd diende moeten worden ge- werd door een massale klop- zocht in kringen van de IRA jacht, waaraan 9000 agenten is ook duidelijk geworden en militairen deelnamen, dat de omgkomen ambassa- Daarbij werden acht mensen deur enkele keren direct of aangehouden die verdacht indirect van doen heeft ge- werden lid te zijn van de had met het verboden Ierse IRA. leger. Dit was het geval in Begin 1978 werd de IRA-lei- 1976 in Ierland en in 1978 in der Gallagher die toen al eni- Nederland. ge tijd in Nederland verbleef en hier werd verdacht van Sir Richard Sykes was, vlak een overval uit Nederland voor hij in 1977 ambassadeur uitgewezen. Als ambassadeur Situatieschets van de omgeving waar de Britse ambassadeur en zijn huisknecht werd m Nederland, betrok- is oir Richard oykes van de ,A/orHon warmnnrH ken bij het onderzoek naar behandeling van deze zaak weraen vermoora. Dublin, Christopher Ewart- Biggs. Begin vorig jaar werd de voormalige IRA-leider Pa trick Callagher uit ons land uitgewezen, ondanks zijn ver zoek om politiek asiel. Sykes was toen al een jaar in Ne derland. De Britse ambassadeur in Ierland, Christopher Ewart- Biggs werd op 21 juli 1976 in Dublin gedood toen een op afstand bediende bom onder zijn auto ontplofte, op enkele tientallen meters van zijn ambtswoning. Daarbij werd een medewerkster eveneens gedood en raakten twee an- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de HTM in Den Haag, waar de vader van de gisteren bij de aanslag op de Britse ambassa deur eveneens omgekomen 19-jarige Ka- rel Straub als buschauffeur werkzaam, is, heerst grote verslagenheid over de dood van Karei. Men is er vooral be zorgd over de toestand van de ouders, die een verschrikkelijke schok moeten verwerken. Moeder en vader Straub waren gisteren na het vernemen van de dood van hun zoon zo radeloos, dat „Het kan niet waar zijn", was het enige wat de moeder kon uitbrengen, nadat enkele Haagse politiemannen haar van de tragische dood van Karei op de hoogte gesteld haddden. Het was het al lerzwaarste wat deze politiemannen tot- nutoe hebben moeten meemaken. In de Norgstraat in Den Haag heerst nu rouw. Buren proberen zo goed zij kunnen iets voor de familie Straub te doen, al is het slechts medeleven. Vader Straub probeert zijn vrvouw zoveel mo-/ gelijk te helpen. Hij wijst erop, dat Ka- rel door de kogel in zijn hoofd, ook al zou hij in leven zijn gebleven, nooit meer de oude Karei zou zijn geworden. Karei, afkomstig van de Haagse kok en kelnerschool, was nog geen jaar in dienst bij de omgekomen ambassadeur. Hij kwam daar op aanbeveling van de directeur van de school en had het er goed naar zijn zin. Deelneming voor lady Ann Sykes van koningin en prins (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben, evenals de Neder landse regering, Lady Ann Sykes, de weduwe van de gisteren omgekomen Britse ambassadeur, schriftelijk hun deelneming betuigd met het tragische scheiden van Sir Sykes. Koningin Juliana heeft Koningin Elizabeth van Engeland haar afschuw kenbaar gemaakt over de aanslag op de ambassadeur in Den Haag. De zoon en de twee dochters van de overledene, die in En geland studeren, zijn gisteren in allerijl overgevlogen naar Nederland. Bij de ambassa deurswoning en de Britse ambassade zijn sinds gisteren veel blijken van deelneming binnengekomen uit allerlei kringen in Nederland en uit het buitenland. De bewijzen van deelneming voor lady Ann Sykes waren vanmorgen al overstelpend groot gewor den, zowel van Nederlanders als van buitenlanders, waar onder tal van vooraanstaande persoonlijkheden. Het is nog niet bekend wan neer de begrafenis zal plaats vinden van Sir Richard Sy kes en van diens huisbedien de Karei Straub AANSLAGEN, ontvoeringen en gijzelingen dreigen door steeds meer mensen in toenemende mate als een normaal onderdeel van het wereldgebeuren te worden ervaren. Er doet zich zo vaak een dergelijk voorval voor, dat velen er nauwelijks meer van opschrikken. DOOR die ontwikkeling is het langzamerhand zo ge worden, dat een koelbloedige moordaanslag alleen nog maar echt aangrijpt, als zo'n aanslag ergens dichtbij is gepleegd, ergens in de nog herkenbare, vertrouwde ei gen omgeving. Eerst dan raakt men geschokt, waar schijnlijk omdat het vertrouwen in de veiligheid en rechtvaardigheid van de eigen omgeving gekreukt raakt, een vertrouwen dat men voor het wereldgebeu ren als geheel dan kennelijk allang niet meer had. Zo is het ook met de moordaanslag op de Britse am bassadeur en zijn huisknecht, gisteren gepleegd op het Haagse Westeinde. Nu het gewelddadige feit zo dicht in onze omgeving heeft plaatsgevonden, is de verslagen heid groot over het brute gegeven dat zo'n gebeurtenis in de huidige wereld plaats kan vinden. Gebeurtenissen ais deze moeten vanzelfsprekend altijd met kracht veroordeeld worden. Dan doet het er niet toe of ze nu plaatsvinden vlakbij of ver weg, of ze nu gericht zijn tegen extreem rechtse of extreem linkse staatsvormen, of ze nu plaatsvinden in El Salvador, in Libanon, in Zuidelijk Afrika, in Israël of in Nederland, of ze door een radicale of minder radicale organisatie zijn gepleegd. De plaats waar een brute gewelddaad plaatsvindt mag niet bepalend zijn voor de mate van verontwaardiging of verslagenheid die in ons opkomt. Er is geen sprake van dat in het renovatiebeleid door de rijksoverheid een maximum prijs wordt gehanteerd die de verbetering per woning mag kosten. Dat stelde minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) gisteren in de Tweede Kamer. Volgens minister Beelaerts wordt er op het departement hoogstens een bepaald richtbedrag ge hanteerd, waarboven met wat meer nauwkeurigheid naar de ingediende renovatieplannen gekeken wordt. Dat plannen boven een be paald bedrag geen of minder kans op goedkeuring zouden krijgen werd door de be windsman ten stelligste ont kend. De 54.000 gulden per woning die in dit verband vaak wordt genoemd is vol gens Beelaerts een gemiddel de en zeker geen maximum. Overigens stijgt dit gemiddel de naar het oordeel van de minister onrustbarend. In 1977 lag de gemiddelde renovatie- prijs per woning nog op 31.000 gulden, in 1978 werd dit 42.000 en thans ligt het ge middelde al boven de 55.000 voor de renovatie van een vooroorlogse woning en op bijna 27.000 gulden voor een naoorlogse woning. Daarbij komt nog eens de enorme stijging van het aantal voor renovatie ingediende plannen. Een en ander maakt volgens de bewindsman van volks huisvesting het stellen van prioriteiten noodzakelijk. Toch legde hij er herhaalde lijk de nadruk op er niet over te piekeren met een maxi mum renovatieprijs te zullen gaan werken, omdat hij hier van een prijsopdrijvend effect vreest. DEN HAAG De jacht op de vlaamse gaai is in het vervolg van 1 mei tot 15 juli verboden. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft op advies van de Jachtraad tot dit verbod gedurende de broedtijd besloten, aangezien deze vogel momenteel geen noemenswaardige schade aan de landbouw aanricht. Let morgenavond op de grote PTTed-Showom 19.10 uur T op Nederland 1, NCRV. Medewerkenden zijn o.a.: Ted de Braak, Lee Towers, Oscar Harris. Piet Hendriks, Mini en Maxi, Wilma Driessen en vele anderen.. Zie de programmabladen. pttpost EDE Bij een brand in de Gelderse plaats Ede is afge lopen nacht een opslagloods Ier grootte van 35.000 vier- tante meter van de groot- landel Neerlandia bv volle- lig uitgebrand. De brand weer schat de schade op ruim acht miljoen gulden. Er fjeden zich geen persoonlijke lukken voor. De brand op het industrieter rein De Frankeneng is ver moedelijk ontstaan door kort sluiting in een accu-oplaa- deenheid voor vorkheftrucks. Kort na het uitbreken van de wand om kwart over twaalf zich een explosie voor, maar een gasvoorraad bij de loods kon bijtijds worden ver wijderd. In de loods waren onder meer auto-accessoires, caravan- en kampeerartikelen. DEN HAAG Een volledige beveiliging van kazernes te gen overvallen is nooit hele maal te garanderen. Dat heeft minister Scholten van Defensie geantwoord op schriftelijke vragen van ka merleden van CDA en VVD, die informatie wilden over de overval op 25 februari op de Detmars-kazerne in Eefde. Wel is de beveiliging van mili taire objecten de laatste jaren sterk vebeterd. Een studie daarover nadert zijn afron ding, aldus de minister, die meedeelt dat bij de overval in Eefde drie karabijnen, een Fal-geweer, dertig patronen, drie binnenhelmen en twee zaklantaarns zijn meegeno men. (Van onze parlementaire re-' dactie) DEN HAAG - Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) stelt een onderzoek in naar de juistheid van de klachten van de Vervoers- bond CNV over onheuse be handeling, mishandeling en discriminatie van Nederland se vrachtwagenchauffeurs door de Westduitse douane en politie. Van der Klaauw heeft naar aanleiding van een CNV-rap- port hierover contact met zijn collega's van Justitie en Ver keer en Waterstaat. Ook bij de Nederlandse ambassade in Bonn is navraag gedaan. Vol gens Van der Klaauw is op dit moment nog geen echte klacht bekend. Mocht het CNV-rapport echter juist zijn,' dan zal de minister over de kwestie met de Bondsregering contact opnemen. Hij kon „geen zinnig woord" zeggen over de invloed van de film Holocaust op de Duitse televi sie op de slechte ervaringen van de vrachtwagenchauf feurs, zoals het CNV en Walt- mans dachten. Op verzoek van het PPR- Tweede Kamerlid Waltmans zal Van der Klaauw met staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) de mogelijkheid van een betere informatie aan Nederlandse vrachtwagenschauffeurs be zien over datgene wat hen in Duitsland kan overkomen en hoe ze in dergelijke gevallen het beste kunnen handelen. Tegenstanders van het nieuwe eroscentrurri in de Rotterdamse wijk Feyenoord-Noordereiland lieten zich gisteren tijdens de behandeling van het voorstel in de gemeenteraad niet onbetuigd, zowel binnen- als buiten het stadhuis. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een acht uur duren de, zeer emotioneel verlopen vergadering heeft de Rotterdamse gemeenteraad gister avond op voorstel van het PvdA-college met krappe meerderheid (24 voor, 19 te gen) besloten tot de vestiging van een prostitutiecentrum bij het Poortgebouw. Met het nieuwe centrum wil Rotterdam de traditionele rosse buurten, zoals Katen- drecht, van hun sex-problemen verlossen. Als het centrum gereed is, komt er voor de hele verdere stad een tippelverbod. Het nieuwe prostitutiecentrum zal bestaan uit een hotel met enkele honderden kamer, bars, sexbioscopen en andere vermakelijk heden. Na afloop van de vergadering vielen bewo ners van de wijk Feyenoord-Noordereiland vanaf de publieke tribune woedend uit naar de voorstemmers. Zij zijn bang, dat hun wijk, ondanks bufferzones, grote over last van het sexhotel zal ondervinden. Zij hebben inmiddels besloten tegen de ge meente een kort geding aan te spannen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13