Vier dagen als toerist99 in Islam in Sovjet-Unie: groeiend probleem Kremlin Garantie tot 1992 Meubelfabriek Oisterwijk buitenland Politieke crisis in Portugal nu op dieptepunt Rijkswacht zou gegevens doorspelen naar onderwereld LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 MAART 1979 PAGINA 11 De berichtgeving over de oorlog in Oeganda geschiedt voornamelijk aan de hand van mede delingen die per radio of door vluchtelingen naar de buurlanden worden overgebracht. De Zweedse journalist Rolf Svendsen maakte een reis naar Oeganda's hoofdstad Kampala om de stand van zaken daar ter plaatse op te nemen. (Door Rolf Svendsen) NAIROBI Vermomd als toeristen gingen we op weg, mijn fotograaf en ikzelf. Maar toen we vorige week uit Nairobi vertrokken, richting Kampala, hadden we nog geen idee van het risi co dat we liepen. Wij verbleven vier dagen in Oeganda voor onze Zweedse krant, de Verdens Gang. We logeerden niet in hotels, maar bij mensen thuis, en we hadden gesprekken met wat men een dwars doorsnede van de Europese gemeen schap in Kampala zou kunnen noemen: zakenlui en diplomaten. Het leven van die Europeanen gaat vrij opmerkelijk zijn gangetje, en er wordt rustig feest gevierd, alsof niet op vijftig kilometer afstand een oorlog woedt. De Europeanen zijn niet bang, zij heb ben niet het gevoel dat de oorlog een persoonlijke bedreiging voor hen in houdt. En niet iedereen is het ermee eens dat Amin ten dode is opgeschre ven. Vorige week landde in Kampala nog elke dag een vliegtuig uit Tripoli, volbe- laden met wapens en munitie. Een week eerder kwamen er nog twee vlieg tuigen per dag. Op de kisten, zo vertelt het luchthavenpersoneel, stond duidelijk aangegeven waar de geweren en muni tie gekocht waren: Engeland, Spanje en België. Eerdere vluchten voerden per dag zo'n 600 Libische soldaten aan. Op zaterdag reed ik van Kampala naar het vliegveld bij Entebbe. In de avond schemering zag ik Arabische soldaten patrouilleren. Na het invallen van de duisternis verliet ik het vliegveld weer, en stuitte op een wegversperring. Drie Arabische soldaten hielden de wacht. Hun wapens waren veel zwaarder dan ik ooit Oegandese soldaten had zien dragen. De Arabieren hadden overigens een Oegandees bij zich, die blijkbaar als tolk fungeerde. De soldaten waren erg aggressief en zenuwachtig, en plo zen onze papieren helemaal na. Toepolev Die avond had ik op het vliegveld een Toepolev 22 gezien, die ook door een collega werd gefotografeerd. De Toepo lev 22 is een Russische bommenwerper, ontworpen om op grote hoogte te vlie gen. Het vliegtuig was de vorige dag aangekomen, zo werd ons verteld. Op zondag zagen we het vliegtuig twee maal opstijgen en landen, blijkbaar als oefening. Het vliegtuig droeg geen mar keringen, afgezien van een groene schijf op de romp, en was verder alleen in camouflagekleuren geschilderd. Mili taire experts in Noorwegen wisten uit de foto op te maken dat dit model van de Toepolev alleen afkomstig kon zijn van de Russische, Libische of Iraakse luchtmacht Onze bronnen op het vliegveld vertel den ons dat onder de geleverde wapens zich een complete zelfaangedreven artil leriebatterij van zes kanonnen bevond, evenals een eveneens zes kanonnen tel lende getrokken zware veldbatterij. Ver der waren ook nieuwe Land-Rovers en daarop passende lichte artillerie afgele verd. Niemand heeft vliegtuigen met lijkkis ten terug zien gaan, en ook lijken er geen gewonde Arabische soldaten naar Libië gebracht te zijn. Het Moelago ziekenhuis in Kampala is, zo hoorden we, omgebouwd tot militatir hospitaal. Er zouden zich daar 120 ge wonde Arabieren en een groot aantal Oegandezen bevinden. Omdat we im mers voor toeristen moesten doorgaan, zijn wij maar niet gaan kijken in het ziekenhuis. In de straten van Kampala hebben we geen ambulances gezien, maar wel veel militaire voertuigen en een paar parti culiere. In de straten was het rustig, hoewel er wel veel soldaten te zien wa ren. De winkels leken leeg, en de Europese gemeenschap in Kampala houdt zich in leven door regelmatig te gaan winkelen in Nairobi en op de plaatselijke zwarte markt, waar de prijzen overigens schrikbarend zijn gestegen. We hadden nog een dag langer willen blijven, maar toen kwam ons ter ore dat het gerucht ging dat wij journalis ten waren. En in tegenstelling tot de plaatselijke Europeanen voelden wij ons wel in gevaar. copyright The Guardian (Van onze correspondent Michael Simmons) MOSKOU In Rusland wordt een vrouw die tien kinderen heeft, officieel geëerd met de titel Heldin-Moeder van de Sovjet-Unie. Moeders van zeven tot negen kinderen moeten het doen met de Orde van de Moederschapsglorie. Een vrouw die niet verder is gekomen, dan zes kinderen krijgt de Moeder schapsmedaille eerste klas opgespeld, en de Moederschapsmedaille tweede klas, als het bij vijf nakomelingen is gebleven. In het Kremlin wordt elke bijdrage tot bevolkingsaanwas dus ge waardeerd, maar van de andere kant baart het de leiders ook enige zorgen dat vooral hun islamitische onderda nen zulke grote gezinnen hebben. Op het ogenblik leven er 45 miljoen islamieten of mensen van islamitische afkomst in de Sovjet-Ünie. Maar de be volkingsaanwas onder deze groep is zo groot, dat in minder dan één generatie er al 100 miljoen islamieten zouden kunnen zijn, tegen 150 miljoen „pure" Sovjetburgers. Huwelijken tussen isla mieten en niet-islamieten hebben nau welijks plaats. Tussen de twee bevol kingsgroepen bestaan grote barières op het gebied van taal, cultuur, en ge woonten. Met andere woorden: het is niet ondenkbaar dat de islamitische be volking zal uitgroeien tot een formida bele macht, waarmee de beleidsmakers in het Kremlin terdege rekening moeten houden. Het is immers niet zo heel lang geleden dat de sjah van Iran, bij wie de Russen overigens meer dan eens over de vloer kwamen, nog zeer stevig op zijn pauwentroon leek te zitten, maar onder islamitische druk het veld moest ruimen. De recente problemen in Afghanistan wijzen op een soortgelijke ontwikkeling. In recente maanden hebben de Sovjets steeds verschillende en schijnbaar te genstrijdige houdingen aangenomen ten opzichte van de islam, en hun reactie op de val de sjah was daar slechts een voorbeeld van. Eerst verwierpen de Russen impliciet de islam in Afghanis tan, door steun te verlenen aan presi dent Tarakki, de nieuwe leider van Rusland s jongste satellietstaat. Tarakki heeft echter sinds kort een tegenstander in de belangrijkste religieuze leider van zijn land, Miagul Jan Aghal, die het Tarakki-bewind de „heilige oorlog" heeft verklaard! Ajatollah Khomeini heeft echter juist weer de volle steun van het Kremlin gekregen. Khomeini's premier Bazargan werd door zijn Russische collega Kosy- gin ongewoon vriendelijk geluk ge wenst, bijna op dezelfde dag dat hij zijn ambt aanvaardde. Tenslotte werd er een opening gemaakt naar Saoedi- godsdienst gepubliceerd, en in 1972 werd de Koran voor het laatst in een oplage van 20.000 gedrukt Zakat, de islamitische aalmoes voor de armen, is verboden. De meerderheid mag ook niet op pelgrimstocht naar Mekka: per jaar mag slechts één busvol gelovigen deze voor de moslims zo belangrijke reis maken. Het officiële standpunt van de Sovjets is dat de islam een onwetenschappelijk, reactionair idee is, dat niet samen kan gaan met het orthodoxe Marxisme-Leni- nisme, en „de fundamentele belangen van de Sovjetvolkeren" niet dient. Al van voor de revolutie wordt de strijd tegen het geloof geleverd met „verrus- singen" en speciaal voor de gelegenheid ontworpen hervormingen. Centraal-Azië is van groot belang voor het Kremlin. In ethnische en religieuze zin neemt het een geheel aparte plaats in binnen de Sovjet-Unie. Maar het is ook bijzonder rijk aan bestaansbron- nen. De meest productieve oliebronnen, de beste katoenvelden en de enkele van de beste landbouwstreken bevinden zich in islamitisch gebied. Een paar jaar geleden vertelde een schrijver aan een Russische krant dat de islamieten in de Sovjet-Unie nog steeds sterk aan hun geloof en religieu ze tradities hechten, en dat er eigenlijk te weinig over de moslims bekend is. Copyright The Guardian BEZUINIGINGSPLANNEN AFGEWEZEN LISSABON De sluimeren de crisis die de afgelopen da gen in politiek Portugal zichtbaar werd, heeft gistera vond concrete vorm gekregen toen het parlement de bezui nigingsplannen van de rege ring van premier Mota Pinto afwees. De uitslag van de stemming in het parlement belet de regering haar beleid verder normaal uit te voeren. Ze beschikt nu niet meer over de middelen om aan dat beleid een economische en fi nanciële basis te verschaffen. De keiharde maatregelen die de Portugese regering aan het parlement had voorgesteld om een bezuinigingsbegroting sluitend te maken, vormden het sein tot openlijk verzet van de zijde van de linkse partijen en de vakbonden. Vanaf zondag al waren, daar toe aangezet door de Portuge se CGT, grote manifestaties gehouden waarop het ontslag van de regering Mota Pinto werd geëist. Aan die manifes taties hadden tienduizenden mensen deelgenomen in de straten van Lissabon en van de andere grote steden in Portugal. Het regeringsbeleid inzake de landhervorming, dat er volgens een lid van de revolutionaire raad in bestond de bij wet onteigende grond met geweld terug te geven aan de oude eigenaren, had al tot grote ontevredenheid geleid in kringen van landar beiders. Al deze elementen te zamen zouden gemakkelijk tot een politieke, zelfs maatschap pelijke crisis kunnen leiden. Juist deze ontevredenheid heeft gisteren in het parle ment concrete vorm aangeno men. Waarnemers in Lissabon wijzen speciaal op de ver deeldheid die zich tijdens de stemming manifesteerde bin nen de sociaal-democratische partij (PSD), de tweede partij van Portugal. Ondanks 'de vermaningen van haar voor zitter, Francisco sa Cameiro, die stemonthouding aanbeval, stemden enkele afgevaardig den van de PSD voor de be groting, terwijl vele anderen niet eens in het halfcirkelvor mige gebouw aanwezig waren om zo hun ontevredenheid te uiten. Deze interne verdeeld heid zou op korte termijn tot een scheuring binnen de PSD kunnen leiden, een partij die een sleutelpositie in het Por tugese parlement inneemt. Vijf PSD-afgevaardigden stemden samen met de con servatieve Centrumdemocra ten en een onafhankelijke af gevaardigde voor de begro ting, die werd verworpen met 46 stemmen de communis ten en andere linkse afge vaardigden tegen 43, en 116 onthoudingen. Alle par tijen hadden hun afkeer van het bezuinigingspakket laten blijken, met name van een plan om een belasting van 56 procent te leggen op de „13de maand" en om een plafond van 18 procent aan te bren gen op de loonsverhogingen in 1979. Na de stemming is de politieke situatie in Portu gal zeer verward. De premier heeft verklaard dat hij, vier maanden na zijn start, de mo gelijkheid niet uitsluit dat hij bij president Ramalho Eanes zijn ontslag zal indienen. De president keert zondag terug van een reis door Oost-Euro pa. De verantwoordelijkheid voor de politieke toekomst van Portugal ligt dan weer bij het staatshoofd. Deze heeft drie mogelijkheden tot zijn be schikking: Hij kan Mota Pinto vragen in funktie te blijven, hij kan een nieuwe premier benoemen, en hij kan het parlement ontbinden en ver vroegde verkiezingen uit schrijven, al gelooft niemand dat dit de politieke kaart van Portugal fundamenteeel zal veranderen. aantal ministers van deze Sovjetrepu bliek, die aan Iran grenst en veel met dat land gemeen heeft, werd ontslagen. Meer naar het oosten ligt Kirgizië, dat weer veel gemeen heeft met zijn eveneens van oorsprong vaak islamiti sche Chinese buren. Daar werden in januari de president en de premier van de republiek vervangen. De meeste Russische moslims behoren tot de soennitische secte. In het begin van de revolutie van 1917 zagen zij in het communisme een kans om het Rus sische kolonialistische juk van zich af te schudden. Vandaag de dag is er nog steeds merkbaar verzet tegen de metho des van de Sovjets, ondanks allerlei economische en sociale hervormingen, zoals de ontwikkeling van de industrie en de landbouw, en de strijd tegen het analfabetisme. Volgens Gazet van Antwerpen (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De centrale computer van de Belgische rijkswacht zou 'lekken' verto nen in die zin, dat gegevens eruit doorgespeeld worden naar het misdadigersmilieu. Dat heeft de Belgische krgnt de Gazet van Antwerpen gis teren geschreven. Het blad meldt, dat de onderwereld van Luik en Brussel zou heb ben weten te bewerkstelligen, dat er vanuit de provincie, vervalste gegegens naar de computer worden doorgege ven en dat bezwarende gege vens eruit verwijderd zouden worden. Bij de generale staf van de Rijkswacht in Brussel wilde men gevraagd om een com mentaar, slechts kwijt, dat het "artikel" blijk geeft van een ongebreidelde fantasie en een klaarblijkelijke zucht naar sensatie, waarop het commando van de rijkswacht geen commentaar wenst te geven". Het Belgische blad dat overi gens geen feitelijke gegevens verschaft, suggereert dat er grote geldbedragen gemoeid zijn met het verschaffen van inlichtingen uit de centrale computer, waarin tal van ge gevens inzake misdadige acti viteiten en andere persoonsge gevens opgeslagen zouden zijn. Het verwijst daarbii naar een recent gesignaleerd geval, waarbij een adjudant van de rijkswacht inlichtingen verstrekt zou hebben over de op handen zijnde invallen door de rijkswacht bij 'sauna- instellingen'. De Belgische rijkswacht is een strak militair opgezette organisatie, die in feite onder drie departementen (Justitie. Binnenlandse Zaken en De fensie) valt. Ze telt bijna 14.000 man, van wie 445 offi cieren. Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. 112 jaar garantie i geloogd massief Europees eiken i voorzien van eigen brandmerk ongekende service Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670. 38 Meisjes uit de Sovjetrepubliek Toerkmenië, waar de Islam onder de bevolking nog sterk verbreid is. Arabië, met welk land de Sovjet-Unie 40 jaar lang geen diplomatieke betrek kingen heeft onderhouden. De moslimleiders in en rond de steppen van Centraal-Azië in de Sovjet-Unie zelf ging het ondertussen minder goed. De regering van Azerbeidjan werd meer malen van wanbestuur beticht Een Vóór de revolutie waren er naar schat ting 24.000 moskeeën en tienduizenden moellah's voor een islamitische bevol king die destijds veel kleiner was dan nu. Tegenwoordig moeten de gelovigen in Centraal-Azië, de Kaukasus en het Wolga-Oeralgebied het doen met offi cieel 300 „operatieve" moskeeën en minder dan J 000 ingeschreven moellah's Er is slechts één medresseh, of oplei dingscentrum, dat niet meer dan 50 af gestudeerden per jaar aflevert. Er wordt bijna niets op het gebied van 4

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11