FC in halve finale iilvermolentoernooi Waarom houdt prinses A!>[>a's Agnetha: Christina haar n\ kind kon ons zangtalent voor ons l£gk verborgen? - n,etredden* fl 20.000,- -K erk in Ghana bereidt zich voor op honderdjarig bestaan i 'ranse zakenman van oorlogsmisdaden beschuldigd Westduitse predikant ambt gezet /ml ar" Een tweede Waar is Robert Paul gebleven? ig T Zin in belastingvrij? KORTE METTEN JORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 MAART 1979 PAGINA 9 j ZEGE OP ARC PAS IN VERLENGING BEREIKT 'an onze sportredactie) *EN Met moeite beeft zich gisteravond ge ëtst voor de halve finale bet eigen Zilvermolen- De Leidenaars na- pas in de tweede verlen- afstand van tegenstan- ARC. Gerrie Nagtegeller orde vlak voor tijd twee punten en bezorgde LFC \JZ overwinning. Het was zege die tot stand kwam een aantrekkelijke wed- ij. Zowel LFC als ARC en het accent op aanval- e activiteiten. was in de eerste twintig uten van dit duel de bete- ploeg. LFC kreeg in die slechts één scoringskans, combinatie tussen Aad teboom en Cock van rlee mondde uit in een ot van Van Weerlee. ARC- man Ruud Vogel, keeper het derde elftal, reageer- Icnap en ranselde de bal zijn doel. Een actie van sbuiten Bert Stenvers leid- het eerste doelpunt voor in. Stenvers dolde tegen- ider Hans Selier, iets wat or zou gebeuren en liet voorzet los. Gerard Ge- n kopte de bal in het LFC-doel. Na die achterstand kwam er steeds meer verbete ring in het spel van LFC. De combinaties liepen wat vlotter en Piet Gubler verzond meer en meer nauwkeuriger passes. Een ontwikkeling waaruit kansen voortkwamen. Cock van Weerlee bood Aad Neute boom een niet te missen kans. De aanvoerder van LFC faalde niet en schoot zijn ploeg naast ARC. Goed keeperswerk van Ruud Vogel, Vogel belette John Verschoor en Gerrie Nagtegeller het sco ren, stond verder Leids suc ces in de weg. Maar ondanks het overwicht van LFC nam ARC opnieuw een voorsprong. Wederom stond Stenvers aan de basis van dit doelpunt. Ditmaal be diende Stenvers Hugo Schlet- te die ARC in de vijfde mi nuut van de tweede helft met een fraai schot voor de twee de keer aan de leiding bracht. Een doelpunt waar LFC be paald van onder de indruk was. Piet Gubler snelde langs de zijlijn, zette de bal schitte rend voor en Van Weerlee kopte het leer even fraai ach ter Vogel. ARC leek op dat moment stormrijp. Maar in valler-doelman Vogel toonde zich een betrouwbare sluit post van zijn verdediging door Nagtegeller, Van Weerlee en Frans Boogaart van sco ren af te houden. Het werd dus een wedstrijd met een vervolg. ARC en LFC kregen na negentig mi nuten voetbal nog eens veer tien minuten extra om dit duel in hun voordeel te be slissen. Gebeurde dat niet dan zouden strafschoppen de doorslag moeten geven. Niet een serie strafschoppen vorm de de ontknoping van dit duel, slechts één schot, afge vuurd vanaf elf meter bete kende de definitieve uitscha keling van ARC. Aanvoerder Neuteboom werd in kansrijke positie neergelegd door colle ga-captain Hennie van Duijn. Scheidsrechter Ladan legde de bal op de stip en Nagte geller schoot LFC naar een 3—2 voorsprong. Even later bereikte een slim passje van Verschoor Nagtegeller die doelman Vogel op simpele wijze passeerde en de bal in het lege doel schoof. Eind stand 4—2. Programma Zilverenmolen- toernooi: Morgenavond om acht uur speelt Rijnsburgse Boys tegen Texas DHB. Plaats van handeling is het 'LFC-terrein aan de Boshui- zerkade. Cleijn Duin Cleijn Duin is gedegradeerd uit de hoofdklasse zaalvoet bal. De Katwijkers verloren met 31 van Glasbergen de Best. Een nederlaag die Cleijn Duin volledig aan zich zelf te wijten heeft. In de eer ste helft miste Wim Haasnoot een strafschop voor de Kat- wijkse ploeg. Na rust zette Ron Kamphues Glasbergen de Best op een 10 achterstand. De Rijnsburgers schrokken wakker en via doelpunten van Wil Groenendijk, Henk de Mooy en Anne Ouwersloot werd de 3—1 zege veilig ge steld. Van der Plas BMW leed een 84 nederlaag tegen EKL Boys. Frans Sjardijn verze kerde zich van de topscorer- stitel door vijf doelpunten te maken. Van der Plas: Lau rens Mouter, Arie Remmelz- waal, Jan van der Plas (2). EKL Boys: Frans Sjardijn (5) en Ronald van der Pot (3). KEES VAN HERPEN ZERSWOUDE Avanti's coteam wacht het komend tkeinde een zwaar pro- mma in het kader ipetitie in derdeklasse van NTTB. Zaterdagmiddag is lo Lingerie uit Apeldoorn jast bij Bettine Vriese- p, Theo Louwers en Ro- Rijsdorp. Zondagmiddag lelt de Hazerswoudse for- iling. lie in Alkmaar tegen 't »endi «tHu5's' j.vai Zwaar programma Avanti Genoemde drie clubs zijn, sa men met Midstars, verwikkeld in een enorm spannende strijd wat betreft de bezetting van de twee onderste plaat sen. Voor Avanti rest na het „double-weekend" nog één match: de thUswedstrijd op 31 maart tegen kampioensge gadigde nummer 1, Tempo Team. Nog steeds staat niet vast of deze partij inderdaad op genoemde datum zal wor den gespeeld. Immers, Avan ti's damesteam, intussen al de promotie naar de ereklasse terug verdiendhebbend, moet op 31 maart in Praag aantre den tegen Spartak in het ka der van het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker. Daar wil de Hazerswoudse ploeg spelen mét Bettine Vriese- koop, de dame die in natio naal verband uitkomt in de herencompetitie. Zonder de nationale kampioene is Avanti in de hoofdstad van Tsjecho- slowakije te enenmale kans- ''ooi; ms op kampioenschap voor herenteam Orion ZERSWOUDE Orions idaardherenteam kan vrij- ivond het kampioenschap de eerste klasse van het jn Leiden van de NeVoBo binnen halen. Voorwaarde is dat de uitwedstrijd tegen SKC in de Leidse Universi teitshal in winst wordt omge- De titel bezorgt de door Bob de Jong gecoachte formatie tegelijkertijd een plaats in de promotieklasse. Orion, dat nog vier wedstrijden heeft te spelen, behaalde uit 18 wed strijden 34 winstpunten; slechts DAC uit Alphen aan den Rijn slaagde erin de Ha- zerswoudenaren een neder laag te bezorgen. In intieme kring wordt onze jongste prinses bewonderd om haar zangtalent Maar waarom l--ii r durft ze nog steeds niet voor „HiuJUjk publiek op te treden? s p^ristina .v 'ngeweld, Nauwelijks een jaar na de geboorte van hun zoon Christiaan besloten Abba's Agnetha en Björn te gaan scheiden. Exclusief aan Story vertellen ze hoe ook de allerlaatste wanhopige poging om de breuk te lijmen mislukte. Vijf maanden achtereen presen- i teerde imitator Robert Paul i r~\ zijn eigen showprogramma, j m|f I Plotseling was dat afgelopen. .mm Nu pas vertelt hij over de spanningen achter de schermen die hem dwongen te verdwijnen. Doe mee met Story's grote puzzelactie en win! RUS In Frankrijk is een gepensio- srd zakenman, Jean Leguay, beschul- van „misdaden tegen de mensheid", {tns vermeende medeplichtigheid aan noord op duizenden joodse kinderen volwassenen in vernietigingskampen de Tweede Wereldoorlog. Voor het it wordt een in 1964 ingevoerde wet, iria vastgesteld wordt dat dergelijke «laden niet kunnen verjaren, toege- /as in de oorlogsjaren politie- rtionaris belast met verbindingen tus- het bezette Parijs en het Vichy-be- d. Twaalfduizend joden, waaronder ■duizend kinderen, werden destijds bijeen gejaagd in een stadion, in afwach ting van hun deportatie naar de kampen. Leguay wordt aangeklaagd door Serge Klarsfeld, een advocaat die aan het hoofd staat van een joodse organisatie die zich als doel stelt Franse oorlogsmis dadigers voor het gerecht te brengen. Klarsfeld treedt op in naam van nabes taanden van gedeporteerde en vermoorde Franse joden. Klarsfeld: „De mensen, die verantwoor delijk zijn voor de deportatie van joden uit Frankrijk, zijn nooit op de juiste ma nier berecht". Zo is Darquier de Pellepo- ix, de commissaris voor joodse aangele genheden in Vichy, na de oorlog bij ver stek ter dood veroordeeld. Frankrijk heeft Spanje nooit om uitlevering ge vraagd van Darquier de Pellepoix, die naar Madrid was gevlucht René Bousquet, Leguay's superieur in de niet-bezette zóne, is in 1949 veroordeeld tot twee jaar „nationale ongenade", maar hij werd al snel vrijgelaten, omdat hij verzetsmensen zou hebben geholpen. Klarsfeld vertelde dat hij na acht jaar zoeken beslag had weten te leggen op documenten van de nazi's, waaruit bleek dat joodse kinderen uit Parijs naar de vernietigingskampen waren gestuurd op initiatief van de verbindingseenheid van de politie, waartoe Leguay behoord had. Uit de Duitse documenten blijkt dat, na dat de Parijse joden verzameld waren, Darquier voorgesteld had de kinderen onder de zestien jaar naar tehuizen te brengen. Maar „vertegenwoordigers van de Franse politie vroegen bij herhaling ook de kinderen te deporteren". Uit de papieren blijkt ook dat Leguay's eenheid het initiatief genomen had voor de arrestatie van Joegoslavische, Litauw- se en andere Oosteuropese joden. De nu 70-jarige Leguay is in staat van beschuldiging gesteld wegens „misdaden tegen de mensheid, te weten willekeurige arrestaties, misbruik van gezag, barbaar se daden, ontvoering van kinderen, en mishandeling van kinderen". Leguay heeft aangekondigd dat hij zich zal ver dedigen op grond van het feit dat hij al leen de orders van Bousquet uitgevoerd had. Na in staat van beschuldiging te zijn gesteld mocht hij, in afwachting van de rechtzaak, naar huis. Kort geleden werd in Frankrijk het laat ste deel uitgezonden van de Amerikaanse televisieserie Holocaust, gevolgd door de van verschillende kanten gestelde eis, dat het lot van de Franse joden eens goed onderzocht zou moeten worden. Niet lang geleden is een conferentie over dit onderwerp gehouden. Getuigen en ex perts toonden aan dat de Franse joden in de tweede wereldoorlog het slachtof fer waren geworden van een sterk anti semitisme onder de Fransen zelf, dat zelfs onder het verzet merkbaar was. Het Vichy-bewind en de Franse politie in het bezette gebied hebben het de Duitsers zeer gemakkelijk gemaakt Klarsfeld brach heeft enkele getuigen bijeen gebracht. Een van hen, Maurice Baum, herinnerde zich hoe de politie om vier uur in de morgen op 16 juli 1942 zijn huis binnen was gedrongen. Zijn ou ders en negen kinderen werden meege nomen. Baum werd vrijgelaten omdat hij ouder dan zestien was. Hij vertelde dat, toen hij wat melk naar zijn ouders en broer tjes en zusjes wilde brengen, hij „alleen Franse politie zag, totaal geen Duitsers". De andere gezinsleden kwamen uiteinde lijk terecht in Auschwitz, waar ze ver gast werden. De wet waaronder Leguay is beschul digd, is nog nooit eerder toegepast. Twee jaar geleden werd de minister van bui tenlandse zaken gevraagd of de wet niet in strijd was met internationale verplich tingen van Frankrijk. De minister heeft tot op heden geen antwoord gegeven op die vraag. Na de bevrijding van Frankrijk werd Jean Leguay bij een administratieve zui veringsactie ontslagen als prefect. Dat vonnis werd later weer ingetrokken. Tot hij met pensioen ging, was Leguay be drijfsleider van een aantal cosmeticabe drijven. copyright The Guardian Na Oeganda, dat dit jaar plechtig het feit heeft her dacht, dat daar honderd jaar geleden de kerk werd gesticht, is Ghana aan de beurt. Volgend jaar zal de kerk daar honderd jaar zijn gevestigd. De bisschoppen conferentie van de vroegere Goudkust heeft al een nati- commissie ter voorbe reiding van de viering ge vormd De geschiedenis van de kerk in Ghana is evenwel zeer veel ouder. Zij gaat terug op het jaar 1471, maar de kerk heeft er zich niet blijvend kunnen vestigen. In 1471 plantten de Portugezen in Shama voor de eerste maal een kruis en een jaar later droeg een Portugese geeste lijke in Elmina Hill voor de eerste keer de heilige mis op. In 1507 werd in de buurt van deze plaats het stamhoofd van Efutu en dertienduizend van zijn on derdanen gedoopt, maar daarbij bleef het eigenlijk. Franse dominicanen hebben tevergeefs geprobeerd om tussen 1687 en 1704 missie posten in Ghana te vestigen. Pas in de laatste decennia van de vorige eeuw begint de eigenlijke geschiedenis van de katholieke kerk in Ghana. In 1879, een eeuw geleden dus, werd de apos tolische prefectuur Goudkust 'gesticht en op 18 mei 1880 bouwden twee leden van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën, de paters Auguste Moreau en Eugen Murat weer een kerk in Elmina. Alle parochies en bisdom men van het land zullen vol gend jaar hun eigen vierin gen hebben. De voornaamste bijeenkomsten zullen zijn in Kumasi, vanwege de centra le ligging, op 16 en 17 au gustus. Het thema van de herdenking is „Laat uw licht schijnen". In een verklaring daarbij wordt gezegd, dat Christus, het licht der volke ren in de afgelopen eeuw het licht is geweest voor het volk van Ghana. De katholieke kerk in Gha na telt momenteel 1.263.518 katholieken, ruim tien pro cent van de in totaal elf mil joen Ghanezen. In de negen bisdommen van het land werken 445 priesters, van wie 181 uit het land zelf. Van de 443 vrouwelijke reli gieuzen, die in Ghana wer ken komt bijna de helft uit Ghana. De missionarissen maken deel uit van elf man- nelijke en zestien vrouwelij ke orden en congregaties. Er zijn 143 priesterstudenten. De kerk in Ghana heeft de zorg voor 1.717 lagere scho len en 41 scholen voor voortgezet onderwijs, die in totaal 304.072 leerlingen tel len. Voorts beheert de kerk 39 ziekenhuizen. De Hamburgse predikant dr. Paul Schulz is |jit het ambt gezet, omdat hij zich niet aan °e belijdenis van de Verenigde Evange- hsch-Lutherse Kerk van Duitsland (VELKD) heeft gehouden. Dit blijkt uit een "tte week te Hannover gepubliceerde uit spraak van de commissie voor rechtspraak van de VELKD. In een drie jaar durend onderzoek is vast Romen te staan dat voor de predikant „de. wil van God niet bestaat, Christus geen be tekenis heeft en de bijbel en de traditie al leen historische, maar geen actuele beteke- jjj? heeft". Hij heeft daar in het openbaar jjlijk van gegeven en wenst daar aan vast te houden, aldus de uitspraak. Dr. Schulz (41) werd in 1970 predikant van de St-Jacobikerk in Hamburg. Reeds in 1971 kwam hij vanwege zijn preken en le zingen in openlijk conflict met de kerkelijke autoriteiten. In 1975 werd hij met verlof ge zonden en een jaar later geschorst. In dat jaar werd een leertuchtproces tegen hem ge opend, dat enkele malen onderbroken moest worden. De commissie verklaart in het zeven bladzij den tellend besluit dat het in dit leertucht proces niet ging om de inperking van de rechten van een individu, maar om de vraag of dr. Schulz in overeenstemming met zijn verplichtingen heeft gehandeld. Het pro ces was volgens de kerkelijke wetten ge voerd. In de commissie, die zeven leden telt, zaten twee hoogleraren theologie en een rechter. Voorzitter was bisschop Eduard Lohse van Hannover. Deze heeft verklaard dat de afzetting van ds. Paul Schulz geen bedreiging voor de vrijheid van de theologie betekent. Bij Loh se ging het echter om een „fundamentele zaak". Wanneer iemand tot het inzicht komt dat hij niet meer kan getuigen van God en van de hoop op een leven na de dood, dan kan hij niet langer predikant zijn, omdat hij zich van zijn opdracht losmaakt, aldus bis schop Lohse. De zaak-Schulz is volgens de bisschop „een hoge uitzondering". Boven dien zou ds. Schulz alle pogingen om tot een oplossing te komen, hebben afgewezen. De verdedigers van ds. Lohse hadden het leertuchtproces onrechtmatig genoemd. De commissie voor kerkelijke rechtspraak heeft dit echter afgewezen. Daar in deze zaak geen beroep mogelijk is, sloot bisschop Loh se de weg naar het constitutioneel gerechts hof (van de Westduitse staat) niet uit. Ds. Schulz verliest nu alle rechten, verklaar de de woordvoerder van de VELKD te Hamburg, ds. Dietrich Sattler. Hij mag niet meer preken en geen sacramenten meer be dienen. Hij verliest bovendien zijn salaris- en pensioenrechten. Waarschijnlijk zal de kerk hem wel zijn huidige uitkering, onge veer 2300 gulden per maand, blijven beta len.. De leider van de sectie „oe cumene" in het algemeen secretariaat van het aarts bisdom Paderborn, prof. dr. Aloys Klein, is door het Va ticaanse secretariaat voor de eenheid der christenen benoemd tot leider van de afdeling „dialoog met de lu therse en hervormde we reldbond". Prof. Klein is ook sectieleider aan het Jo- hann-Adam-Möhlerinstituut voor oecumenica. Aartsbisschop Luigi Poggi, nuntius voor bijzondere op drachten bij de Vaticaanse raad voor de openbare za ken van de kerk, brengt mo menteel een bezoek aan Hongarije. Tijdens zijn be zoek zou hij spreken met kardinaal Laszlo Lekai, aart sbisschop van Esztergom en voorzitter van de Hongaarse bisschoppenconferentie, als mede met andere bisscho- pen. Ook zou hij een onder houd hebben met de presi dent van het Hongaarse staatsbureau voor kerkelijke zaken, staatssecretaris Imre Miklós. In een open brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad hebben de secre taris van de Wereldraad van Kerken, dr. Philip Pot ter en de secretaris van de Lutherse Wereldfederatie, dr. Carl Mau, hun bezorgd heid geuit over de situatie in Namibië. Zij stellen Zuid-Afrika in de eerste plaats daarvoor verantwoor delijk. Zij steunen het plan van secretaris-generaal Waldheim van de VN, om in Namibië verkiezingen te houden onder toezicht van de Verenigde Naties. Een groot aantal fruitimpor- teurs en supermarkten in Stuttgart, Ulm en andere grote steden in Württemberg wil de boycotactie „Koopt geen vruchten uit Zuid-Afri ka" van de vrouwenbond van de Evangelische Kerk Duitsland steunen. Met de actie, die deze week wordt gehouden, willen de vrou wen protesteren tegen de Zuidafrikaanse apartheidspo litiek. De handelaren en de supermarkten hebben de vrouwenbond toegezegd deze week af te zien van reclame voor en „speciale aanbiedin gen" van Zuidafrikaanse vruchten. De aartsbisschop van Sao Paulo heeft zich solidair verklaard met de metaalar beiders in die stad die al meer dan een week staken. De arbeiders willen hogere lonen. Het aartsbisdom heeft verklaard, dat de sta king een vreedzaam middel is om de looneisen ingewil ligd te krijgen. Als gevolg van de staking liggen onge veer zeshonderd fabrieken stil. De regionale arbeids rechtbank heeft de staking onwettig verklaard, omdat zij grote schade zou toe brengen aan de nationale economie. Zeventigduizend Zwitsers hebben m 1978 van de mo gelijkheid gebruik gemaakt telefonisch twee minuten naar bijbelteksten te luiste ren. Het aantal bellers ver toont een stijgende lijn. In de telefonische bijbeldienst zitten mensen van zowel ka tholieke als van reformatori sche huize. De „telebijbel" werd vijftien jaar geleden ingesteld.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9