litartgelden wielerprofs oorzaak van ruzie yikant duel tussen Je vaderlandse \top-drie in de waarste klassen TRAINING EN RACES Sportwereld siELGEN WOEDEND t )P EDDY MERCKX Resultaten van koersen Hilversum Boek van de maand- Over de dag dat de rails krom trokken en de koeien in deljssel zwommen... Over noodweer, zeilweer, elfstedentochtweer enhonde- weer. In speciale Boek van de Maand oplage f22,50. Na 31 maart f37,50. Amerikaans volley team ongeslagen i'NAlÈÓRT LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 21 MAART 1979 PAGINA 17 Twaalfde Olofraces op circuit in De Beekse Bergen HLVARENBEEK Dat adden ze van hun leven - yet gedacht toen ze, zes ludenten sterk, twaalf jaar eleden op het lumineuze tan he enkbeeld kwamen motorra- ïSChol'K te organiseren in het lilvarenbeekse recreatie- ord „De Beekse Bergen", jaar voor zondag 25 maart taan de niet meer. weg te lenken Olofraces, nog teeds op hetzelfde circuit, rfderom op de internatio nale motorsportkalender. w Het wegseizoen voor de at- I eten in het leer begint en nn heinde en ver zullen leze week de coureurs toe- tromen. Wat begon als een ardigheidje omdat in 1968 iet studentencorps St. Olof an de Tilburgse Economi se Hogeschool het achtste ustrum vierde en festivitei ten organiseerde onder het motto „snelheid", is uitge- Toeid tot een van de voor- anstaande motorsporteve- jementen van ons land. fes studenten namen des- ijds de taak op zich als on- 1 lerdeel van de lustrumvie- VB-bd jjjg motorraces - ze wilden !rwinfl orspronkelijk autoraces s acht naar daarvoor was „De Be- Ie fort kse Bergen" ongeschikt - te irganiseren. Een aardigheid- voor één keer, meenden dsrecl mitenstaanders, en zijzelf mo«l uok Maar toen er twintig- Engb juizend toeschouwers kwa- Jack Middelburg, die in de zware klassen het duel aangaat met de andere twee van de Nederlandse topdrie, Wil Hartog en Boet van Duimen. Takazumi Katayama „ineengedoken" op zijn gloednieuwe motor waarmee hij in de 350cc-klasse zal starten. Katayama geniet in eigen land ook bekendheid als popzanger, een merkwaardige combinatie met motorrennen. men, waren de zes aan hun stand verplicht om het jaar daarop weer „Olofraces" in het leven te roepen. En zo ging het jaar na jaar. Er vielen organisatoren af maar elk jaar stonden er weer ge reed, gegrepen door de mo torsport, om de zaak op po ten te zetten. Henk van Mar ie en Frans Kramers beho ren tot de mannen van het eerste uur maar een van de stuwendste krachten achter het gebeuren is Swiet van Rossum die al sinds jaren de gehele vaderlandse publi citeit achter de broek zit om de liefhebbers op het evene ment te attenderen. Vol trots wordt gemeld dat alle Nederlandse kampioe nen van zowel de Koninklijk Nederlands Motorrijders Vereniging als de Neder landse Motorsport Bond, die nu niet bepaald de dikste vrienden zijn, aan de start zullen verschijnen plus een kleine veertig toppers uit het buitenland, onder wie de Ja panner Takazumi Katayama, winnaar in 1977 en 1978 in de klasse 750 cc, waarin hij houder van het ronderecord is met 168,729 km. per uur. In deze klasse van de grote kanonnen, die pas in 1975 zijn intrede deed - Wil Har- HILVARENBEEK De trainingen voor de twaalfde Olofraces worden zaterdag 24 maart gehouden van 9 uur tot 16 uur op het cir cuit van „De Beekse Ber gen". Daarna rijdt de natio nale 125-cc-klasse. Op zon dag 25 maart wordt begon nen, om 12 uur, met de na tionale 250-cc-klasse, waarna alle zes internationale klas sen volgen. Omstreeks half zes zijn de races beëindigd. Toegangsprijs voor deze eer ste wegraces van het sei zoen voor de training vijf gulden (kinderen tot 12 jaar gratis), vijftien, twintig en vijfentwintig (hoofdtribune) gulden. tog werd toen winnaar - zal het pikante gevecht ontbran den tussen de Nederlandse toppers Wil Hartog, Jack Middelburg en Boet van Duimen. Na zijn echec in Venezuela in het afgelopen •weekeinde zal de als snelste ter wereld te boek staande. Wil Hartog willen bewijzen dat hij het ook inderdaad is. Daartoe zal hij zich, behalve zijn landgenoten, coureurs als de Fransman Patrick Pons, de. Oostenrijker met de toepasselijke naam Wie ner, de Zwitser Phil Coulon en Katayama van het lijf moeten houden in de laatste race in de 750cc-klasse op „De Beekse Bergen" die on der de oude reglementen zal worden gereden. Volgend jaar zal de Internationale Motorsport Federatie nieuwe hanteren. Beste kans De Nederlandse top-drie mogen evenwel de beste kansen op de hoogste plaats van het erepodium worden toegedacht in de 500cc-klas- se, vorig jaar gewonnen door Van Duimen, de keer daarvoor door Wil Hartog na een constante buiten landse hegemonie. In de zwaarste klasse is Hartog met zijn Suzuki een witte raaf temidden van de Ya maha's, in de halve literk lasse zullen tussen de Suzu ki's slechts vijf motoren van een ander merk cirke len. In de andere klassen - alle internationale klassen zijn vertegenwoordigd benevens de nationale 125- en 250cc- klassen - zal het een helse toer worden de buitenlan ders van de eerste plaats af te houden. Ex-wereldkampi- oen Katayama start in de 350cc-klasse met een splin ternieuwe Kawasaki. Voorts de Zuidafrikaan Jon Eke- rold (winnaar 1978) en Brit Roberts en de Fin Pekka Nurmi. Nationaal kampioen Jack Middelburg zal het zwaar te verduren krijgen. Jon Ekerold zegevierde vo rig jaar ook in de 250cc- klasse waarin sinds het ont staan van de Olofraces nog nimmer een Nederlander won en het zit er in dat het ook op 25 maart niet zal ge beuren. Coureurs als Anton Mang (Duitsland), Hans Mul ler (Zwitserland), Ekerold, Roberts, Nurmi lijken te snel voor nationaal kam pioen Bert Struyk. De Brit Cüve Horton (win naar 1978), de Zwitsers Mül- ler en Dörflinger, de Ooster- ijkse Harald Bartol o.a. ver dringen elkaar om de zege in de 125cc-klasse en bij de „bromvliegen", waarmee de Belg Julien Van Zeebroeck vorig jaar nog een rondere cord van 137,371 km. reed, lijkt het waarschijnlijk dat de oude rot Cees van Don gen noch Peter Looijestein het buitenlandse geweld het hoofd zullen kunnen bieden. Maar een ware motorsport- liefhebber zal alleen al voor dat duel tussen Hartog, Van Duimen en Middelburg in de 500- en 750cc-klasse naar Hilvarenbeek gaan. HERMAN VAN BERGEM lat ft C' -L ■ft bestuur van de VOB (Vereniging Or- iutoren Beroepswielerwedstrijden) be- Jen de aangesloten leden een advieslijst ste du ft startgelden te verstrekken. Een han- ►e Fm iinj die door Peter Bonthuis, de officlë- ?.d J coördinator van de SBB (Stichting Be rin bering Beroepswielersport), waarbij de esen i )b |8 aangesloten, niet in dank is afge- Araai Ben, Verbolgen roept hij uit: „Ik ben lijk n rover zeer ontstemd. Als de VOB be lt op een botsing uit is, kan dat gebeu- van l Maar dan meteen goed. Dan ga ik me nneke keens fanatiek opstellen". °y mnneer de al lang slepende controverse 3 gete de hoogte van de startgelden van de Jd gel profs in Nederlandse criteria inderdaad opnieuw opbloeit, is het niet onmogelijk dat de wielerprofs daarvan het slachtoffer zullen worden. De oorzaak van de nieuwe problemen ligt in de vorig jaar gehouden algemene ledenvergadering van de VOB. Daar verklaarde Peter Bonthuis zich be reid mee te werken aan een systeem waar door de hoogte van de startgelden volgens redelijke normen zou kunnen worden vast gesteld en waarbij tevens een soort promo tie- annex degradatiesysteem zou worden ingebouwd. Volgens VOB-secretaris Harry Kamphuis is dat niet gebeurd. „Hoewel er inmiddels al weer een misverstand is ontstaan over de vraag of Peter Bonthuis al dan niet heeft bedoeld over dit onderwerp in overleg te willen treden, kan wel met zekerheid wor den gesteld dat er een groot verschil van mening bestaat over de inhoudelijke ma nier van zijn aanpak. Hij heeft alleen 'maar bedragen ingevuld en hier en daar gemotiveerd waarom dat bedrag in zijn ogen zo hoog moet zijn". Onderwerp „Wellicht heeft de VOB verkeerd begrepen dat de startvergoedingen onderwerp van gesprek zijn, maar wel staat vast dat Peter Bonthuis zijn huiswerk slecht heeft ge daan.Volgens de ons ter beschikking staande gegevens tellen voor het vaststel len van ae hoogte van de startgelden slechts uitslagen, gemaakt in buitenlandse wedstrijden. Het gevolg is dat alleen ren ners, die via een sponsorploeg aan die wedstrijden kunnen deelnemen, daarvan profiteren". „Teneinde de zaak nu voor eens en altijd goed te regelen heeft het bestuur van de VOB daarom aan de leden voorgesteld tij dens een op 26 maart in Den Bosch te houden bijzondere vergadering een com missie in het leven te roepen die een sy steem ontwerpt waarbij enerzijds rekening wordt gehouden met de kwaliteiten van de renner en anderzijds met wijzigingen, zo wel naar boven als beneden, gerelateerd aan de al of-niet geleverde prestaties". Peter Bonthuis die deze nieuwe affaire on getwijfeld in de SBB ter discussie zal stel len heeft al te kennen gegeven geen kans te zien de resultaten in binnenlandse koer sen in een totale (financiële) waardering te betrekken. „In de praktijk blijkt dat het voor een ongesponsorde renner heel moei lijk is om prestatie te leveren. Een derge lijk coureur zie ik bijvoorbeeld niet tien koersen winnen". Toch zal over dit laatste feit niet de groot ste moeilijkheid ontstaan. Maar rekening moet worden gehouden met de hoogte van de op de advieslijst geplaatste startvergoe dingen voor coureurs van het kaliber-Kne- temann. Wanneer de bij de VOB aangeslo ten comité's en de coördinator van de SBB, Bonthuis, die niet om de belangen van de renners heen kan, het been stijf houden, zijn criteria zonder nationale top pers niet denkbeeldig. PETER VAN RUTTEN Cricketcompetitie gaat normaal door DEN HAAG De cricket- competitie word dese zomer normaal gespeeld. Er mag worden aangenomen dat de wedstrijden niet op de ge plande datum sollen begin nen. De cricketclubs zijn af hankelijk van de velden van de voetbalclubs en door bet winterse weer heeft het com petitieprogramma van de voetballers ernstige vertra ging opgelopen. Het bestuur van de Koninklij ke Nederlandse Cricketbond heeft op basis van een eerder ingediend voorstel aan de al gemene ledenvergadering in tussen besloten de degradatie regeling in de hoofdklasse voor ae komende competitie te laten vervallen. Dit besluit is genomen voordat de alge mene ledenvergadering (7 april) gehouden wordt Eerder hadden de cricketclubs zich tegen het voorstel uitgespro ken. Competitieleider De Wolff heeft tijdens de bestuursver gaderingen van de cricket bond om persoonlijke redenen zijn functie ter beschikking gesteld. Oliesjeiks in de atletiek BRUSSEL Arabische olie sjeiks hebben zich bereid ver klaard in de maanden juli, augustus en september vier grote internationale atletieke- venementen te financieren. De oleisjeiks, voornamelijk uit Koeweit afkomstig, staan ga rant voor alle onkosten om een zo groot mogelijk deel van de wereldelite aan de start te krijgen. Het gaat om de wedstrijden in Boedapest (10 juli), Oslo (17 juli), Zurich (15 augustus) en Brussel (4 september). Oefenwedstrijden (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het betaalde jeugdelftal van FC Den Haag heeft gisteren in het Zuider park met 5—1 gewonnen van Waddinxveen. Bij de rust leidde Waddinxveen door een doelpunt van Wim de Beste. In deze oefenpartij namen Linders (2), Treling (1) en Van Delft (2) de Haagse tref fers voor hun rekening. Op het sportpark Ockenburgh leidden Knoppert, Kleine en Ger Oosterveen RVC naar een overwinning van 30 op DZS. Ook morgen wordt er geoe fend: om 19.30 uur ontmoet WIK de betaalde jeugd van FC Den Haag en om 20.00 uur speelt Zwart-Blauw tegen VUC. De wedstrijd ODB-RVC begint om 20.30 uur. MILAAN De Amerikaan Jimmy Connors heeft afge zien van deelneming aan het WCT-tennistoernooi in Milaan dat op 26 maart begint. NIJMEGEN De twintigjari ge Jan Goossens van NEC gaat in Canada spelen voor Edmonton, de club die wordt getraind door Hans Kraay. IdyMerckx: „Ik rook zelf ook". nd, he o in N' ?.,®SEL In Nederland kreeg Johan Cruijff een storm van et botlek te verduren, omdat hij xijn medewerking verleende nr Tj «n reclamecampagne voor een sigarettenmerk. In België ej „o «errtnr Eddy Merckx hetzelfde lot tennj de met voetballen gestopte Cruijff verscheen de afbe- lunti Jjng van de oud-wielrenner in een advertentie met sigaret- nena reclame. Het Belgische volk reageerde hevig verontwaar- loern Voor radio en televisie werd er zelfs uitgebreid over - Ds Miscussieerd. Merckx raakte er niet van onder de indruk, tega actief sportman zou ik het nooit gedaan hebben. Nu ik enrijl p®Pt ben, bekijk ik het anders. Ik rook, zoals vele anderen, lenu' [f* geloof dat ik dan ook reclame kan maken. Zeker als dat *0 betaald wordt". HILVERSUM Uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden koersen: Xandro S-prijs, 2000 m: 1. Rachel D (J. M. Vóórhaar), 1.28.4, 2. Robby Performer, 3. Sainte Nitou- che. Toto winn. 8.00, pl. 2.60, 2.70, 1.30, kopp 30.20, trio 188.90. Xanno Hanover-prijs, 2440 m: 1. Rebecca Signal (A. J. Mollema) 1.26.4, 2. Paris, 3. Rinky. Toto winn. 1.50, pl. 1.40, 2.40, kopp. 6.10. Xenograaf-prijs, 2440 m: 1. Patter son (A. de Wrede) 1.24.6, 2. Rotel- lo, 3. Prins Padua. Toto winn. 15.00, pl. 3.50, 1.70, 3.20, kopp. 15.10, trio 430.70. Xerxes-prijs, 2920 m: 1. Nico Roodnoot (P. R. R. Koppejan) 1.27.2, 2. Penney Williams, 3. Ni- nen la Plate. Toto winn. 2.90, pl. 1.40,1.40, kopp 5.20. Xiphias-prijs, 1600 m: 1. Onno Silk (Ao. de Wrede) 1.22.9,-2. Nisja P., 3. Prins Alkestis. Toto winn. 4.60, pl. 2.00, 1.90, kopp 14.70, trio 72.90. X van Gonny-prijs, 2000 m: 1. Otto (L. A. van Dooyeweerd) 1.24.3, 2. Mr. Alkestis, 3. Madjau du Bois. Toto winn. 4.90, pL 2.20, 3.70, kopp. 18.10. Xoli-prijs, 2000 m: 1 Nanouk (M. Vergay) 1.21.7, 2. Kid Eemshom, 3. Lee D. Toto winn. 1.80, pl. 1.50, 3.00,1.40, kopp 14.40, trio 116.60. Xiphias W-prijs, 1600 m: 1. New Roodnoot (R. L. Pools) 1.23.4, 2. Myres Buitenzorg, 3. Our Pride. Toto winn. 11.80, pL 3.60, 7.20, kopp 30.20. Xylandra V-prijs, 2440 m: 1. Ma- nolito Gregor (R. J. T. Maring) 1.24.8, 2., Onne Zwier, 3. Milly. Toto winn. 2.80, pl. 1.90, 1.80, kopp 9.00, trio 92.10. Niet gestart Kalief. Xenophom-priis, 2200 m: 1. Pan- che (S. A. Hartmann) 1.25.7, 2. Permano, 3. Paranimf. Toto winn. 2.60. pl. 1.80,2.70, kopp 5.70. Totalisator-omzet 366.548,- ROTTERDAM - De Harlem Globetrotters zijn in april weer in Nederland voor het spelen van demonstratiewed strijden basketbal. Ze bezoe ken achtereenvolgens Utrecht (20), Rotterdam (21) en Gro ningen (22 april). ADVERTENTIE De mens en het weer. Een schitterend kijk-, lees- en opzoekboek.Geschreven door Chriet Titulaer. Een boek dat zo'n 70 onverwachte aspecten van daags onderwerp behandelt. Zoals „weer en veiligheid „weer en economie": energie, kleding, werkgelegen heid,landbouw; verder over windwijzers, molens, kunst, wadlopen etc. Dit alles rijk géillustreerd met meer dan 300 foto's,waarvan 160 in kleur. Deze aanbieding is geldig t/m 31 maart. Echter zolang de Voorraad strekt. DOORN Het Nederlands heren volleybalteam is de oefen campagne voor de Lentebeker in het kwalificatietoernooi voor de Europese kampioenschappen met een nederlaag van 3—2 (17—15, 5—15, 8—15, 15-8, 13—15) tegen de Verenigde Staten begonnen. De selectie van de bondscoaches Jaap Korsloot en Ben Krysic die voor een groot gedeelte uit spelers van AMVJ bestaat, speelde over het geheel genomen een zeer goede partij. Zeker in de eerste set waren het enthousiasme en de werklust opval lend. Vooral de blokkering van Martin de Groot en Ruud de Wit sloot uitstekend. Bert Goedkoop en Rob Lantsheer scoor den veèl. De Amerikanen beschikten echter over een goed team. Daardoor kon Nederland pas op 17—15 de set besluiten. Dat het een oefenwedstrijd betrof, toonde Korsloot in de twee de en derde set Zijn vele wissels brachten onrust en de Verenigde Staten kon beide sets simpel met 15—5 en 15—8 winnen. Ook voor de Amerikaanse coach Coleman was het een oefenpartij. In de vierde set wisselde ook hij zijn sterkste spelers. Oranje bewees toen sterker te zijn dan de Amerikaan se tweede keus en won met 158. De vijfde set gaf een gelijkopgaande strijd te zien, die met 1513 in het voordeel van de Verenigde Staten eindigde. Daarmee hielden de Amerikanen het ongeslagen record ook in sporthal Steinheim te Doorn tegen Nederland staande. Etappeschema Olympiad Ronde DEN HAAG De 25e na oorlogse editie van Olympia's internationale amateurwieler- ronde van Nederland, die van donderdag 24 mei tot en met vrijdag 1 juni zal worden ge houden, is in totaal 1255,9 kilometer lang. Er nemen twintig ploegen van ieder zes renners aan deel. Het etappeschema luidt als volgt: Donderdag 24 mei: Bladel, proloog: koppeltijdrit over 9,2 kilometer. Vrijdag 25 mei: eerste etappe van Bladel naar Schijndel over 107 kilometer. Zaterdag 26 mei: tweede etap pe, gesplitst in twee gedeel ten: eerste gedeelte: Schijndel: individuele tijdrit over 20,2 kilometer. Tweede gedeelte: Schijndel-Hulsberg over 136 kn^ Zondag 27 mei: derde etappe: Hulsberg-Hulsberg over 158 km. Maandag 28 mei: vierde etap pe: Hulsberg-SL Willibrord over 193 km. Dinsdag 29 mei: vijfde etappe van St Willibrord naar Die ren over 187 km. Woensdag 3 mei: zeste etappe, gesplitst in twee gedeelten: eerste gedeelte: Dieren-Neede over 94 km. twee gedeelte in Neede een individuele tijdrit over 22,5 km. Donderdag 31 mei: zevende etappe: gesplitst in twee ge deelten: eerste gedeelte: Nee- de-Veenendaal over 89 km. tweede gedeelte Veenendaal- Den Haag (Kijkduin) over 120 km. Vrijdag 1 juni: achtste etappe van Der.' Haag (Kijkduin) naar Amsterdam-Noord (Qrootwinkelcentrum) aver 120 km.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17