Ji MM Filippijnse dansen vertellen van een Aziatisch eilandenrijk Bisschop wijdt Jan Hendriks tot diaken EN OEIEND UURTJE IN VOLKEN KUNDE" Tweede Leid se Cabaretfestival Universiteitsraad ■zint zich opnieuw f) contacten Z-Af rika Duitse winkeljuf had mode-manie Universiteitsraad tracht studentenstop bij „rechten" te voorkomen Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen iien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Goed nieuws voor de wijngaard des Heren. Weer wordt er „één genomen uit ons midden", om te zijner tijd gewijd te worden uitgezet binnen de Zuidhollandse zielzorg. Komende zaterdag, 24 maart, 's avonds om zeven uur komt Rotterdams bisschop dr. A. J. Simonis die diakenwijding toedienen aan de theologant Jan Hendriks. Deze plechtigheid vindt plaats in de Petruskerk aan de Lammenschansweg in Leiden, de kern van de parochie waarin de nieuwe diaken sinds september van het vorig jaar als „stagiair" werkzaam is. Jan Hendriks werd op 17 november '54 in Leidschendam geboren. In die gemeente ook bracht hij als oudste met nog vier zusjes zijn jeugdjaren door Vader Hendriks heeft in Leidschendam een tuinderij. Al een best voorbeeld voor zoon Jan, die, zoals mijn informatie verluidt, „het zaaien en oogsten thuis heeft geleerd". En, zo gaat het verder, „al volgt Jan zijn vader niet in het bedrijf. ook hij wil zaaien en hoopt straks te mogen oogsten in de wijngaard van het geloof'. De vormende voorgeschiedenis van dit pastoraal zaaien en oogsten voltrok zich allereerst op college Leeuwenhorst, Noordwijkerhout (lagere studies, afgesloten met het eindexamen in 1973). Hoewel Jan Hendriks uit het bisdom Rotterdam afkomstig is, ging hij toch na één jaar studie aan de Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam (de KTH te A.), waar in de vrije uurtjes men vrijelijk z'n gedachten laat gaan over gehuwde of nog te huwen priesterlijke docenten) over naar het Zuidlimburgse Rolduc en dan hou ik me verder maar letterlijk aan de verschafte informatie om „daar in een gelijkgerichte gemeenschap zich door studie, gebed en verdieping van geloof verder voor te bereiden op het priesterschap". Dat men zich in het Rolducse niet als de predikende in de woestijn voelt moge blijken uit een enkel cijfer: in het groot seminarie Rolduc zijn dit cursusjaar 66 kandidaten, van wie er 19 afkomstig zijn uit het bisdom Rotterdam. Zeker dit bisdom heeft jonge priesters hard nodig en voor dit pastoraat is het daarom verblijdend te horen, dat de diaken Hendriks zeer beslist van plan is, na zijn priesterwijding in het bisdom Rotterdam te blijven werken. •ste ro keer onde er twi spor v« i mog? in de Lei< rinnas laar t. iet alleen om het feit, dat de [lippijnen uit (niet welgeteld) 7000 landen bestaan, mag je er iets van >rwachten. Men volgt er een lecifieke manier van leven en het iltuurpatroon is navenant, tegen het totische aan; in elk geval hilderachtig en oosters. Voor mijn voel hoorde je als Europeaan pas it substantieels over deze archipel in itweede wereldoorlog, toen Japan middellijk na Pearl Harbor de ilippijnen op bommen en granaten rgastte en er de grimmige vechtjas acArthur bracht tot diens rotsvaste merikaanse (want het was toen nog lemaal U. S. wat de klok sloeg op 'Filippijnen) overtuiging dat hij „er ns zou terugkeren". Dat is, teraard, ook gebeurd en na 1945 de „generalissimo" met z'n vier erren een soort „onder-keizer" van ipan en toen had-ie de Filippijnen et meer nodig. it was een inleiding op een ilippijns gebeuren, dat komende indag 25 maart in het rijksmuseum an Volkenkunde in Leiden oltrokken zal worden. Een inleiding niet de lading van de presentatie daar dekt, maar ik wilde even kwijt weinig ik eigenlijk van die ipijnen afweet. Vlees noch vis, it ik. Vreemd, „gemengd" ras, die .ipino's. Dat is het ook wel een tje, want de laatste ontwikkeling tegen het begin der 17e eeuw •t door de Spaanse overheersing, hdie Spanjaarden konden zich al /etslo* oeilijk beheersen. Dan mag je de rhogii volgen niet al te licht opnemen. zeker niet als je beseft, dat „Espana cani" daar tot 1898 geklonken heeft Nou, en daar is wat „afgezongen", op z'n Spaans en ook later, toen in dat jaar 1898 Amerika er de Spanjolen op de knieën dwong en het eilandenrijk kocht voor een slordige 20 miljoen peso's. De Filippijnse cultuur zal dus op haar minst „gemengd" wezen. En inderdaad, men vindt er een mengeling van inheemse, Arabische, Chinese, Spaanse en Amerikaanse elementen. Een „mixture" die zich bovendien uit in zowat 60 verschillende taalgroepen. Inmiddels zou men mogen concluderen (als we de componenten even onbesproken laten), dat in de Visayas en op Mindanao de Filippijnse ziel het best tot uitdrukking komt, zeker in dans en muziek. Daar zijn van nature muzikale mensen met een groot gevoel voor dansen. Het is zelfs zó, dat daar bijna iedereen kan zingen of dansen „en slechts weinigen schamen zich hiervoor in het openbaar". Dit is een typische brochuretekst, maar het zal wel goed bedoeld zijn. Hoe dan ook, muziek is een exportartikel van de Filippijnen. Van welke grondslag ook (Maleisisch, Engels, Frans, Amerikaans, of Spaans), de klanken zijn alle grondig aangepast aan het Filippijnse karakter om aan de lokale smaak tegemoet te komen. Het gaat nu zondag om die dansen in „Volkenkunde", dansen die populair zijn in dat Filippijnse zuiden, afgewisseld met beelden en muziek, die een algemene indruk geven van het land en zijn bevolking. Zondag dus „Filippijnse dansen" aan de Steenstraat. „Live", wat tegenwoordig betekent: helemaal echt en direct, bloedwarm en in levenden lijve. Het gaat om dansen „van genegenheid en hartstocht (overal bekend in de Filippijnen), dans van de eendjes, het planten van rijst en over de „tinikling", wat een soort reiger is -na afloop is het publiek van harte welkom deze dans te proberen, een soort oefening die ook de gemoederen beheerste in de dagen van Zorba de Griek. Ditmaal geen Griek en ook niet (al is de datum misleidend) „alleen op zondag", maar dansen tussen lange bamboelatten die op de maat van de muziek tegen elkaar wórden geslagen. De kunst is, ertussendoor te dansen zonder ze met de voeten aan te raken. U bent voorbereid. Voor zondag. Volop romantiek ook. Dat is beloofd. De Filippijnse dansen beginnen zondagmiddag met een eerste reeks om kwart over twee en de tweede serie start rond drie uur. Tussen de dansen door worden dia's van land en volk der Filippijnen vertoond. Toegangsprijs: 4 gulden voor een volwassene, beneden de 18 jaar en voor een 65-plusser twee gulden. Harald S. van der Straten van Voorlichting verzekert me, dat met het oog op de te verwachten toeloop reservering van plaatsen aan te bevelen is: telefoon portiersloge (071) 13 26 41. Plaatsen uiterlijk daags vóór de uitvoering (dus tussen het boodschappen doen door) op te halen. Voor inlichtingen: Harald S. Van der Straaten, via de portiersloge. Filippijnse dansen OPROEP VOOR „GEËNGAGEERDE AMATEURS Of ik erg veel beginnende en gevorderde amateur-cabaretgroepen onder mijn lezersbestand mag rekenen, betwijfel ik ten zeerste, maar het is misschien toch dienstig dat men het volgende ter harte neemt. Wie het aangaat en wellicht eerder met dit fenomeen in aanraking is geweest, zal niet kunnen nalaten een juichkreetje te slaken. Er komt namelijk weer een finale, en wel de finale van het „Tweede Leidse Cabaretfestival". Het is een gebeurtenis die op zaterdag 26 mei (er kunnen dus nog aardig wat dramatische werkstukjes worden bijgeschaafd indien nodig) in de Leidse Schouwburg op de planken wordt gezet. Ek maak me sterk, dat je zelfs als éénmans- cabaret je een plaats in zo'n finale kunt veroveren. Het is, zo verneem ik, voor iedereen die zich „op serieuze wijze" met cabaret bezighoudt in principe mogelijk aan dit waarschijnlijk veelbelovende Tweede Cabaretfestival deel te nemen. Het is het tweede. Het eerste festival op cabaretbasis had vorig jaar in maart plaats. Het feest gaf een overzicht van wat Nederland zowel als Vlaams België aan nieuw cabarettalent te bieden had. Dat was niet gering en het festival werd een slaand succes. Het tweede cabaretfestival in Leiden gaat nu een stapje verder. Ditmaal niet zonder meer een geslaagd samenstel van grappen en vrijblijvende aardigheidjes, nee, het Tweede Leidse Cabaretfestival beoogt het zogeheten „geëngageerde cabaret" te stimuleren. Je moet derhalve wel ergens mee begaan zijn, al was het met het verdedigen van de hondebelasting of met het onderstrepen van het feminisme. Geëngageerd is geëngageerd. Wie beginnend of gevorderd voelt als liefhebber en in een programma naar voren kan laten komen op welke manier men een verbintenis onderhoudt met maatschappelijke omstandigheden, kan zich via een voorronde op 23 mei in de finale plaatsen. Belangstellenden, verworpenen der aarde of anderszins snakkenden naar het erkennen van problemen, kunnen zich tot 5 april eerstvolgende wenden tot de organisatie van het Tweede Leidse Cabaretfestival, Groenesteeg 60,2312 SR Leiden, tel. 071- 156548. kwa: t runissig dekert )EN De Universiteits- van de Rijksuniversiteit moet zich opnieuw «n op de inhoud van officiële standpunt ten tn van Zuid-Afrika. Men de indruk dat de motie de raad heeft aangeno- tegen contacten met ■Afrika niet duidelijk ge- om naleving vraagt, de contacten betref- het Ziekenhuis Infor- Systeem (ZIS) die het' met "Het Grote Schuur" tiis in Kaapstad on- It met het daaraan ge koppelde bezoek van drie be langrijke Nederlandse functi onarissen aan een congres in Zuid-Afrika, roepen de vraag op of de motie van de raad als verbindend wordt gezien. Om wat duidelijkheid te scheppen in de bedoelingen van de universiteitsraad ten aanzien van haar voorwaar den met betrekking tot de buitenlandse contacten heeft men nu een concept-besluit voorbereid, dat in de vergade ring van de Raad op 2 april op de agenda zal worden ge zet. ft™ iOOBDWIJK Bij een huiszoeking in het appartement i h ni30 660 Duitse winkeljuffrouw (22) troffen rechercheurs |Pfie en grote hoeveelheid van de meest modieuze kleding iV+r verkoopster uit het Noordwijks modemaga- waar sinds vorig jaar werkzaam was, had weg- n VenomeiL Zij maakte daarbij misbruik van het vertrou- ijen, dat de directie in haar stelde en wist door allerlei an e Klministratieve kunstgrepen ontdekking van de diefstal- Lij tn te voorkomen. siaar voorkeur ging uit naar de nieuwste mode en wat n P lij haar in de smaak viel nam de vrouw maar naar haar volgzamer. tiOp de daar aanwezige voorraad zou de directie jan een weeshuis jaloers zijn geweest", meldden de re- hereheurs in hun rapportage. portv ij dg recontructie van de feiten werd duidelijk, dat de JjW. «"koopster aan een mode-manie leed. Soms droeg zij de Tron intvreemde kleding maar één keer. Ze verkocht deze dan ristra irer aan een van haar talrijke vriendinnen. Men raamt jo et totaal van het ontvreemde op enkele duizenden gul- at, J ens. a^' e^a've de voorraad kleding, bleek de vrouw ook geld Zaa^ hebben weggenomen. Aanvankelijk haalde U de kassa en toen dit in de gaten liep ^puleerde zij door ontvangen geld niet op de kassa ar£| slaan en het bedrag zich later, geheel of voor een - jjj^ta, toe te eigenen. De directie kreeg intussen ach tste* i en toen 6611 dezer dagen de administratie niet luip^opte met de inhoud van de kassa, liep de winkeljuf te- 01 de lamp. Van het toen ontvreemde bankbiljet van g 'onderd gulden was zij uit dineren gegaan. èt* Pi De dienst Gemeentewerken is gisteren (maandag) begonnen met de bestrating van de Oude Rijn in Leiden. Dat karwei zal als het zonder vertraging ver loopt ongeveer zes weken gaan duren. Begonnen wordt aan de kant van de Hoogstraat, waarna ge leidelijk naar de Hooglandse Kerkgracht wordt toegewerkt. Tijdens dit werk wordt dit ge deelte van de Oude Rijn afge sloten voor het verkeer. Ook zal Herbestrating Oude Rijn het in die periode niet mogelijk zijn om er te parkeren.. Met be dienend verkeer (bevoorrading) zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden. A|s er zich vanwege de afsluiting verder nog problemen voordoen kun nen de bewoners deze bespre ken met de opzichter die regel matig op het werk zal komen kijken. Als de opzichter niet op deze manier bereikbaar is dan kan de afdeling bestrating van Gemeentewerken worden gebeld via telefoon 769241, toestel 447. Ook de wagens die het huisvuil ophalen kunnen tijdens de uit voering van het werk de straat niet in. De reinigingsdienst ver zoekt daarom de bewoners om de vuilniszakken op de hoek van de dichtstbijzijnde straat neer te zetten. LEIDEN De universiteitsraad heeft gister avond een extra vergadering gehouden, waar in vooral het probleem van een studenten stop bij rechten is besproken. In deze verga dering verzocht de raad het College van Be stuur na te gaan welke financiële middelen er zijn om eventueeel extra personele midde len en extra onderwijsruimte ter beschikking te stellen van de rechtenfaculteit. Hiermee zou dan een toekomstige numerus fixus voor rechten voorkomen kunnen worden. Dit is zeker niet uitgesloten; want het aantal aanmeldingen in Leiden voor het komende studiejaar bedraagt 940, terwijl er volgens de met de minister gemaakte afspraken plaats is voor 800 studenten. Dit alles is vooral daarom een probleem omdat rechten nog steeds de goedkoopste studierichting is. Het gevolg van een stop bij rechten zal dan zijn dat de uitge lote student zijn heil gaat zoeken bij een an dere, maar duurdere studierichting; waardoor er ook hier eventueel stops ingesteld moeten worden. De extra financiële middelen zouden kunnen komen uit de overschotten die er zijn uit het afgelopen jaar.'Deze zullen waarschijnlijk be staan uit een bedrag van ongeveer twee mil joen gulden. Maar, zo zei de heer Koornstra van het College van Bestuur, dit is geen structurele oplossing voor het probleem. Deze overschotten ontstaan namelijk uit niet beste de gelden van de budgetten van de verschil lende faculteiten. Maar voor de komende ja ren kun je deze faculteiten niet het recht ont zeggen op het geld dat ze volgens hun budget mogen besteden. Het raadslid mevrouw Barendsen-Cleveringa tekende hierbij nog wel aan dat je van even tuele extra financiële middelen niet te veel moet verwachten. Zelfs wanneer je met het geld meer personeel kunt aannemen, is het de vraag of dit personeel er inderdaad zal ko men. Volgens haar blijken vele vacatures niet opvulbaar te zijn. En het gevolg van een toe nemend aantal studenten zal onder meer zijn dat het aantal problemen en frustraties toe neemt. De wezenlijke belangen en gevaren zullen dan verdoezeld worden. Wat betreft de eventuele extra onderwijsruim te valt volgens het College-lid Koppelaars o.a. te denken aan het complex op de Vondellaan. Een nadeel is dan wel dat het streven van de rechtenfaculteit om het onderwijs te concen treren tussen het Gravensteen en de Hugo de Grootstraat, waar het grootste deel van de fa culteit is gevestigd, geweld wordt aangedaan. Hét feit dat de universiteitsraad nog niet wil spreken van een numerus fixus, wil nog niet zeggen dat deze nu van de baan is. Allereerst zal de faculteitsraad van rechten aanstaande vrijdag zijn definitieve oordeel kenbaar ma ken in deze zaak. Waarna er maandag 26 maart opnieuw over zal beslist worden in de universiteitsraad. Waarschijnlijk zal deze de beslissing marginaal toetsen. Dit wil zeggen dat de raad dan alleen nagaat of de facul teitsraad in redelijkheid tot zijn besluit heeft kunnen komen. Vervolgens zal er in de Academische Raad, waar alle universiteiten zitting hebben, een de- finitef advies opstellen; waarna minister Pais zal beslissen over een eventuele stop. „Maar, zo zei het progressieve raadslid van Lieshout, een eventuele numerus fixus voor rechten zal in ieder geval een betreurenswaar dige zaak zijn." Baldadige jeugd in Noordwijk NOORDWIJK Een groepje Leidse jongelui in de leeftijd van 16 tot 22 jaar werd giste ren door de politie ingere kend wegens vernielingen en openlijke geweldpleging. Na in een dancing flink wat bier naar binnen te hebben geslagen, ging het goed in de olie zijnde gezelschap naar de bushalte op de Koningin Wil- helmina Boulevard. Uit pure verveling en overmoed begon ïen daar elkaar met stenen te gooien. Eerst gebeurde dat met gewone kiezels en toen die op waren, haalden de jon geren tegels uit het trottoir en bekogelden zij elkaar met brokstukken van de stuk ge gooide plavuizen. Toen men dit spelletje beu was, kozen de tegelwerpers de thermopla- ne glazen ruiten van het ap partementencomplex „Heem- borch" als doelwit van hun aktiviteiten. Aan de bouwerij van Dura werd voor honder den guldens schade aange richt. Bij de komst ian de politie namen de daders de vlucht. Twee van hen werden ter plaatse gearresteerd, de ande re vier konden later worden aangehouden. 's Avonds zorgden twee ande re Leidenaars (20) voor op schudding aan de boulevard. Zij klommen onder invloed in een tientallen meters hoge bouwkraan. Een terrein bewa ker ontdekte het duo en waarschuwde de politie. Zij kwamen er deze keer met een standje af. AD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 20 MAART 1979 PAGINA 5

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5