Leidse raad schrikt door stagnerende woningbouwproduktie unmeche Groen licht voor renovatie Haagwijk Scholen binnenstad naar de Kaasmarkt RAADSLID HAM (CDA): WETHOUDER WAAL SCHIET TE KORT Nieuw raadslid PvdA Zuiver zijden damesondergoed LEIDSE COURANT DINSDAG 20 MAART 1979 PAGINA 3 ilnmwi op wij LEIDEN —Het Tjflf, achtervolg en van andere en* Tüweggebruikers op de snelweg is een sport die over bet algemeen niet jn dank wordt afgenomen. Een Leidenaar die xich op de piesmanlaan met deze bumper bij bumper"- methode bezighield bij een overigens toegestane snelheid van 60 kilometer per uur kwam van een koude kermis thuis, toen bleek dat hij 3.55 J eenpolitie-autoopde 25 Ank hielen zat, die aan deze 19-30 j| omgekeerde wereld snel L_ "'f een einde maakte. Op het kantongerecht bleek dat alles volgens de verdachte geheel uit de lucht gegrepen. „Ik haalde die politie-auto in en dat konden die agenten zeker niet hebben. Ik denk dat het voor die ene jongen de eerste keer was dat hij Uu 'emanc* aanhield, want ,hij was vreselijk nerveus", aldus de Leidenaar die meende dat een korte afstand tussen twee auto's bij een inhaalmanoeuvre niet geheel ongebruikelijk is. Kantonrechter Van Dijke had meer vertrouwen in het uFm J>roces-verbaal waar de aantijgingen „rechts sseren" en „schaduwen zes meter" haarfijn in uiteen werden gezet. „Ja, maar het was maandagmorgen", hield [De Leidenaar nog even vol. „Maar dan moet U ook goed rijden hoor", Joumivond Van Dijke die 51 gulden boete oplegde om de verdachte de gelegenheid te geven zijn verweer in hoger beroep voort te zetten. Hm. lil «i Sleutels enn«-s 55 Stri De Leidse politie heeft d). het niet zo op onbeheerd Tounl staande auto's, dat ondervond een Leidenaar die even de sleuteltjes in - "het contactslot van zijn (J auto had laten zitten. De man had op het levrijdingsplein bodschappen gedaan, i?ed een paar meter met zijn auto en ontdekte toen dat hij zijn portemonnaie kwijt was. Toen hij omkeek zag hij 3 3^ zijn geldbuidel bij een m«. paar kratten bier liggen, è-Fnzette zijn auto terstond op de stoep en rende terug om te voorkomen dat :mand anders zich aan zijn bezit zou vergrijpen. De inzittenden van een ilitiebusje dat toevallig igskwam zagen alleen die fout geparkeerde auto die onbeheerd was Ghnt achtergelaten, stopten een briefje onder de ruitewisser, namen de autosleuteltjes mee en maakten zich uit de voeten. De totaal verblufte eigenaar zag het zijn neus wegrijden. Op het kantongerecht verhaalde de Leidenaar van de moeilijkheden die hij na dit incident met de politie had gehad. Iemand had hem naar huis moeten rijden, hij moest naar het politiebureau om zijn sleuteltjes terug te halen en om uit te leggen dat hij maar heel even de auto verlaten had gesprekken volgden met s) "kh wachtcommandant en met een hoof dinspecteur, waar de verdachte zijn beklag deed over de razendsnelle handelswijze van de verbalisten. Het ergste was misschien nog wel dat hij de twee p, uiteindelijk aan huis had gekregen waar ze zich onbeschoft zouden hebben gedragen, zo in de trant van „wie bent u wel helemaal om iets tegen ons te hebben". Van Dijke maakte een einde aan het breedsprakige relaas en vonniste 15 gulden boete. Trekpaard Bij verstek werd nog een Noordwijker veroordeeld, die in Noordwijk had gereden zonder rijbewijs terwijl zich in de achterbak van zijn auto iemand bevond die een paardenwagen bij de bomen beet had. De paardenwagen werd zo bij gebrek aan aansluitingsmateriaal voortgetrokken. De Noordwijkse politie had er zo haar eigen ideeën over en kreeg van de verdachte de kreet "zoek het zelf maar uit zooitje, ik kom toch niet voor de rechter" te horen. Hij bleek woord te «ebben gehouden en Krijgt binnenkort een boete van 350 gulden in frank buurman bt. U y Scha le. 11 Report n 2 Tlp-T.f ufcb: LEIDEN De Leidse gemeenteraad is gisteren accoord gegaan met het voorstel van wethouder P. H. Schoute (maatschappelijke aangelegenheden) om het verzorgingstehuis Haagwijk een krediet te verlenen voor de reno vatie van het complex aan de Beetho- venlaan. Kanttekening bij dit fiat was wel dat het krediet min of meer nit noodzaak was geboren, omdat het verzorgingstehuis in vele opzichten voor wat het de voorzieningen betreft tekortschiet, maar toch niet kan wor den gesloopt. „Een goedkope bouw destijds van het tehuis, dat nu duur koop blijkt te zijn", was de mening van een aantel leden van de raad. Liever zouden de raadsleden van de verschillende partijen zien dat er in Leiden zo snel mogelijk geld beschik baar komt voor de bouw van een nieuw groot verzorgingstehuis. De pro vincie echter gooit nogal wat roet in het eten om zo'n plan in de nabije toekomst te realiseren. Op provinciaal niveau gaat men er vanuit, dat de be hoefte aan bedden voor dergelijke te huizen voldoet aan de landelijke nor mering van 7 procent. De Leidse situ atie is niettemin anders dan elders in het land en iedere partij in de ge meenteraad vindt de maximaal te ha len capaciteit van 9 procent al aan de krappe kant. De renovatie van Haagwijk levert een verlies op van 14 bedden. Ook dat was een punt waarover de raad gister avond even moest nadenken om een fiat te geven aan de verstrekking van het krediet Er zat evenwel niets an ders op dan het geld beschikbaar te stellen aan Haagwijk, omdat de toe stand aldaar er alleen maar erger op zou kunnen worden. In de 13 jaar dat het verzorgingstehuis er is zijn de voorzieningen (de eisen die men daar tegenwoordig voorstelt) sterk verou derd. Een veel gehoorde klacht is on der meer dat de kamers er te klein zijn. De bewoners van Haagwijk zouden het toejuichen als de renovatie voort gang zou vinden: een doorslaggevend argument voor het geven van het kre diet. Mevrouw C. Kramp (CDA) vond dat indien er tot renovatie van Haag wijk over zou worden gegaan er door de gemeente voor een goede tijdelijke huisvesting voor bejaarden gezorgd zou moeten worden. Geen mens was tegen dit voorstel. Mevrouw H. Pas- schier (PSP) merkte ten aanzien van het bejaardenbeleid van de gemeente op, dat het noodzakelijk is om ook in de buurten waar geen renovatie plaatsvindt een spreekuur voor bejaar den opent en dat, indien wenselijk, de bejaarden thuis bezocht worden door de huisvestingsambtenaar. M. G.J. Ham: te laat LEIDEN Optimisme en tegelijkertijd pessimisme bij de Leidse gemeenteraad gisteravond over de bouwplannen van de gemeente Leiden. Optimisme over de ambities van de stad om binnen een kleine vijf jaar zo'n 6000 woningen uit de grond te stampen. Pessimisme daar om temeer, omdat zulke plannen nooit van zijn leven binnen deze tijdspanne te realiseren zijn. De balans van meningen van de raadsleden vertoonde gistera vond dan ook nagenoeg geen uitslagen naar links of rechts, maar bleef in het midden staan. Men was geen stap ver der gekomen met betrekking tot de bouw in de Leeuwenhoek, Roomburg en de Stevenshof jespolder. Het pessimisme van de raad: De heer M. G. J. Ham (CDA) kon er gisteravond wel een boekdeel over vol schrijven. Ham verweet wethouder Waal (Ruimtelijke Or dening en Openbare Werken) te kort te zijn geschoten in het "tijdig" opstellen van bestemmingsplannen voor de Sleutel stad. De wethouder zou nalatig zijn ge weest met het duidelijk onderkennen van de noodzaak om dergelijke bestemmings plannen aan de raad voor te stellen. "Nu is het te laat", zo stelde de heer Ham verbitterd vast, "want nog "duidelijker is in deze bijstellingspota (volkshuisves tingsbeleid 1979 red.) naar voren geko men dat er in de komende jaren een groot gat zal vallen in de woningproduk- tie". Ham betreurde het dat het college bij de becijfering van de Leidse woon wensen slechts rekening had gehouden met de wensen zoals die in het bevol kingsregister en bij de Stichting Studen tenhuisvesting bekend zijn. Dit gold in de eerste plaats de woonwensen van al leenstaanden en studenten. Geen reke ning zouden wethouder Waal en de zij nen gehouden hebben met bijvoorbeeld de spoorstudenten en met andere men sen die zich niet bij dergelijke instanties hebben laten inschrijven. De gemeente komt in haar nota tot een woningtekort voor genoemde categorie woningzoeken den van 1700 1900 wooneenheden, maar het CDA voorspelt echter een veel groter tekort. In het totaalpakket van bouwplannen voor de eerste twee jaren ontwaarde de P. Bordewijk: geen laksheid heer Ham een gat van ongeveer 550 wo ningen, dat op geen enkele manier te dempen zou zijn. Waal is daar optimisti scher over dan raadslid Ham en denkt binnen deze termijn (tussen '79 en *80) ongeveer 2400 woningen te kunnen bou wen. Maar waar? Volgens de bijstelling snota allereerst in de Merenwijk, Koppel- stein/Bokhorst, het Waardeiland en in de open gaten van de stad, een paar jaar later in de Leeuwenhoek en Roomburg en halverwege de jaren '80 in de Ste- venshofjespolder. Het CDA zou de laat ste kaart uit het rijtje liever bij de twee andere troeven willen stoppen (de Leeu wenhoek en Roomburg) en deze tegelijk- tijdig in de vorm van een bestemmings plan op tafel leggen. Ontwikkeling van het bestemmingsplan voor de Stevenshof mag volgens Ham en de zijnen niet wor den uitgesteld, omdat er te veel onzeker heid bestaat over de toekomstige bebou wing in de Leeuwenhoek, een terrein dat vol staat met al dan niet gevaarlijke la boratoria. Een onderzoek naar de geva ren in dit stadsdeel wordt tegelijkertijd met het uitwerken van een bestemmings plan ingesteld. Als deze risico-analyse ongunstig voor woningbouw zou uitvallen dan zou, zo gaf het CDA het college in overweging, de gemeente er misschien toe over kunnen gaan, om in de Leeu wenhoek méér bedrijven te vestigen en in Roomburg meer woningen te realise ren: een ruil zogezegd. Het al eerder gesignaleerde gat in de bouwproduktie zou volgens de heer P. Bordewijk niet te wijten zijn aan bepaal de laksheid van zijn partijgenoot Waal (PvdA), maar aan het feit dat er in Bok- horst/Koppelstein te laat gebouwd is. Overigens was de heer Bordewijk het wel met de oppositie eens dat de Ste venshof in ieder geval zo spoedig moge lijk kandidaat moet worden gesteld voor het vergaren van een bestemmingsplan, omdat de kans bestaat dat de Haagse agglomeratie met steun van het Rijk deze polder voor de neus van de Leidse stadsbestuurders inpikt. Minder pessimis tisch was Bordewijk gestemd over de haalbaarheidskansen van woningbouw in de Leeuwenhoek. De gevaren aldaar be stempelde hij weliswaar niet zoals wet houder Waal dat onlangs deed als "india nenverhalen", maar vrees voor echte rookpluimen was deze woningbouwdes- kundige van de PvdA niet van het ge zicht te lezen. Meer fantasie op het ge bied van de avonturenroman hadden de kleinere linkse fracties (PSP, PPR en D'66) en zij raden de wethouder dan ook aan om de Stevenshof pas in het uiterste geval voor woningbouw aan te boren. Met dien verstande dat de toewijzing van woningen voor 100 procent aan Leidse woningzoekenden zou gelden indien de Stevenshof wel bebouwd gaat worden. De amendementen die over de bestem ming van de Stevenshof en andere bouwlocaties door de verschillende par tijen in omloop werden gebracht, konden vanwege de tijd niet meer in tweede in stantie besproken worden en komen daarom in de raad van maandag 26 maart weer aan de orde. LEIDEN Mevrouw P. M. Kessen van Teylingen is gis teravond door burgemeester A. J. Vis benoemd tot ge meenteraadslid van de PvdA in Leiden. Nelleke Kessen vult hiermee de leeggevallen plaats in van het voormalig raadslid de heer Leo Meijer, die sinds kort adjunct-hoofd is van het Bureau Voorlich ting van het stadhuis. Mevrouw Kessen is 31 jaar, gehuwd en moeder van drie zoons. Van 1965 tot 1973 heeft zij in de verpleging gewerkt, ondermeer in het Diacones- senhuis en het A.Z.L. Van april '73 tot april '74 werkte zij als secretaris/bureaukracht bij de Stichting Werkgemeen schap Kindercentra Leiden; tevens was zij een van de op- richtersters van de stichting. Binnen de PvdA heeft Nelle ke Kessen activiteiten ont plooid als mede-oprichtster van de Rooie Vrouwen Afde ling Leiden. Buiten de PvdA was zij lid van de Stichting Kinderkantines Leiden en mede-oprichtster (initiatief neemster) van het Gezond heidscentrum in de Meren wijk. Economisch wel en wee O Aan de Oude Vest 97 is in een leegstand v.m. café be drijf, café-bar "Klein Duim pje" gevestigd. O Aan het Zwenkgras 18 is "Tadex Products" groothandel in zeefdruk, reclame- en deco ratie-artikelen, gevestigd. O Van het Noordeinde 19 wordt in april '79 de kantoor- machinehandel Ben Jansen B.V. verplaatst naar de Zijl singel/hoek Overrijn (nieuw bouw). Kreatief bezig zijn Het wijkkomitee Tuinstadstaalwijk organiseert met in gang van vandaag elke dinsdag een ochtend waarop men kreatief kan bezig zijn. Van 10.00 tot 11.30 uur kan er worden gewerkt aan wandkleden, raamweven of kunnen er poppen worden gemaakt. Dat alles vindt plaats in de voormalige Juliana kleuterschool, Herenstraat 64 in Lei den. Voor informatie of opgaven: Yvonne van Beelen, Magd. Moonstraat 34a, tel. 14.95.39 of Tineke Karni, Drie Octoberstraat21a,tel. 14.69.10. Snackbar geen nachtclub „De snackbar annex partycentrum „Boerhaave", geves tigd aan de Leidse Mariënpoelstraat is geen nachtclub", aldus de terechte melding van eigenaar J. E. K. Smit van het bewuste etablissement. Hierbij reageert de ex ploitant van de snackbar/partycentrum op een publicatie in onze krant van afgelopen vrijdag. Daarin werd ge meld, dat tegen een 25-jarige Leidenaar een jaar celstraf en tbr was géëis wegens diefstal uit en brandstichting in het partycentrum. Eigenaar Smith meldt tevens, dat de brandschade volledig is uitgewist en zijn partycen trum nn al weer enkele weken in vol bedrijf is. JabJab In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt vrijdagavond 23 maart de Engelse groep Jab Jab op. Deze groep heeft op het ogenblik erg veel succes in Londen, waar de muziekpers lovend schrijft over hun uitverkochte optredens. Momenteel zijn ze voor een korte toernee in Nederland om de aandacht op zich te vestigen en een wat bredere belangstelling te krijgen. Ze weten tijdens hun optreden een warme uitstraling te bewerkstel ligen met een opzwepende show. De muziek van Jab Jab is moeilijk onder één noemer te vangen, maar kan het best omschreven worden als Funky met reggae- en roc- kinvloeden. De groep bestaat uit Richard Augustine op gitaar, broer Dick Augustine op drums, neef Joe Augusti ne op bas en Richard Washington op Hammond orgel. Het optreden begint rond half tien. De zaal is open vanaf 20.00 uur. Toegang 5,-(CJP 4,-enLVC/ 3,-). De Maatschappij tot bevordering van de toonkunst be staat 150 jaar. Dat was aanleiding voor de PTT om twee zegels in de nieuwe serie Zomerpostzegels te wij den aan het culturele werk van „Toonkunst": het bevor deren van muziekbeoefening door iedereen. De kunste naar Wim Cr ouwel werd er door geïnspireerd tot twee bijzondere ontwerpen: een zegel toont een blad muziek uit het door Jurriaan Andriessen gecomponeerde jubi leumstuk en de andere zegel toont het Amsterdams Toonkunstkoor met orkest. Dit zijn de postzegels van 40 (+20) cent en 45 (+20) cent. De twee andere zegels in de serie 55 (+20) cent en 75 (+20) cent hebben de „Goudse glazen" tot onderwerp: de beroemde gebrandschilderde ramen van de St. Jan in Gouda. De restauratie van deze prachtige kerk krijgt dit jaar zijn voltooiing en om dat te vieren worden deze postzegels uitgegeven. Ook hier van is Wim Crouwel de ontwerper; hij heeft van de twee verschillende onderwerpen een harmonische serie gemaakt, die een eenheid vormt. Burgemeester Vis van Leiden heeft zich bereid ver klaard om op dinsdag 3 april de verkoopactie te accen tueren door op de eerste dag van de verkoop enkele zo merpostzegels te kopen in het hoofdpostkantoor, Geres- traat in Leiden. Tevens worden er zegels verkocht op het postkantoor Bevrijdingsplein en in de Kopermolen. ADVERTENTIE Exclusiefin onze kollektie: zuiver zijden damesondergoed zoals: hemdjes, onderblouses en slipjes. In alle opzichten heerlijk in het dragen en de prijs valt mee. In naturel en wit. Breestraat 126 Leiden 071-130960 BEHALVE KATHOLIEKE SCHOLEN LEIDEN De gemeente is van plan om een aantal Leidse scholen voor lager- en kleuteronderwijs in de binnenstad bin nen afzienbare tijd te gaan huisvesten in een gebouw aan de Kaasmarkt. Het gaat om de protestants-christelijke school aan de Hooglandse Kerkgracht, de openbare Lucas van Ley- denschool aan de Aalmarkt, de protestants-christelijke kleu terschool „Clara Dozy" aan de Oude Rijn en de bijiondere neutrale Haanstra-kleuterschool aan het Rapenburg. Deze scholen zijn hard aan nieuwe huisvesting toe. Dat geldt ook voor Rooms-Katholieke Hartebrugschool en de Rooms- Katholieke kleuterschool „Maria", beiden aan de Haarlemmer straat Het katholieke onderwijs zal proberen om voor deze scholen aan de Haarlemmerstraat een nieuw gebouw te krij gen. Van groot belang is daarbij of het Rijk bereid is om subsidie te geven, dat geldt zowel voor de katholieke scholen als voor het plan Kaasmarkt. Het probleem is dat het protes tants-christelijke onderwijs en het katholieke onderwijs eigen lijk te weinig leerlingen hebben om een nieuwe school te mogen bouwen. De gemeente vindt het niet haalbaar om de oude schoolgebouwen in de binnenstad op te knappen. De protestants-christelijke school zit aan de Hooglandse Kerk gracht in een gebouw dat veel te groot is, oorspronkelijk bedoeld als ULO-school. De Lucas van Leydenschool zit daar entegen weer in een te klein gebouw, dat dateert uit 1865. De overige scholen zijn gebouwd in het begin van deze eeuw. Aanvankelijk bestond het plan om een nieuw schoolgebouw neer te zetten op het parkeerterrein aan de ir. Driessenstraat. Dat plan heeft echter het bezwaar dat de kinderen de drukke Hooigracht moeten oversteken. De plannen voor een schoolgebouw aan de Kaasmarkt voor zien in vijf klassen voor kleuteronderwijs en twaalf klassen voor het lagere onderwijs. Leids meisje wint reis naar Amerika De Leidse Louise Ruys gaat volgende maand met ouders, broer en zusje op een ne gen dagen durende vakantie naar Amerika. Dat is de prijs die zij heeft gewonnen in een wedstrijd van een was middelenfabrikant. Zij won de hoofdprijs door het in zenden van twee werkstuk jes: een fantasiedraak en een toverheks. Zij werd ge kozen uit ruim 35.000 inzen ders door een jury bestaan de uit Harry Geelen (schrij ver), Felicia van Deth (pop- penspeelster) en Irma Goe- demondt (hoofdredactrice van Ariadne). In Amerika worden onder meer Disney land en Cape Canavaral be zocht. Op de foto het gezin Ruys op Zestienhoven na een voorproefje van de Ame- rika-reis in een NLM City hopper Burgerlijke stand LEIOEN Geboren: Dirk-Jan zn. v. J. Admiraal en M.J. Groenewoud Willem Frederik zn. v. W.F. van der Kaay en M. Sierat Linda dr. v. G.A. Schutte en J. van Loenen Hans zn. v. J. van der Meij en J.J. Onderwater Cornelis zn. v. C. van der Plas en W.A. de Bruin Jan-Wiljem zn. v. P.N.M. Moll en I. David Bryan zn. v. M. Hales en S.A. Arjan zn. v. P. Wischmeijor en P.M Hoek Kim dr. v. T.J.F. Rood en R. Terpstra Pieter Oaniël zn. v. P. van Vliet en M. Bruijn Nicole dr. v. CA. Düyvesteijn en C.E.M. Laas Hidde Boudewijn zn. v. F.J. Kuijpers en N.l. Lange Patricia dr. v. H P Balsink en J. van Klaveren Shirley dr. v. N. den Hoed en A. de Mooij Elise Marisa dr. v. R.J.A. van Zon en C.I. van Wijk Paulina Silvana dr. v. A.G. Bos en AA. de Jonge Adrianus James zn. v. J.PJ. Wolff en C. Zandbergen Ingeborg dr. v. C.P. de Vreugd en C.L. Brouwer Selina dr. v. JA. van Krieken en A.J. Swinkels Martijn Jacobus Petrus zn. v. A.J. Caspers en M A.G. Waelpoel Johan zn. v. T. van Egmond en T. van Duijvenbode Janine Corine dr. v. B. van Rijn en A O. van Duijvenbode Wendelina dr. v. AJ.P. Lucie en W. Carolina Johanna dr. v. C. Zwaan en N.H. van Schie Jessica Geertruida Maria dr. v. R.J. Knetsch en A.P.M. Turk Karel Herman zn. v. J.M. de Jong en C.J. de Mooij Nico zn. v. W.P. van der Torre en C J. van Kleef Ruben Arnold zn. v. M. de Bock en R.M. Kooijman Willem Lambertus zn. v. W.L. Hovius en M.C.W. Verhoek Jennifer Elizabeth dr. v. F. de Bruin en E.C. Hassing Reinier Emil zn. v. CA. Vrolijk en T.C. Reich Gehuwd: H. Bink en M.J. Anker

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3