Drie manieren om geld te lenen [sraëlisch kabinet erdrag akkoord is Amin houdt stand met Arabische hulp f Bouwfonds-hypotheken helpen mensen in een eigen huis. ioerden voerden felle strijd in West-Iran Nederland: meer begrip Palestijnse opvattingen NI De NMB denkt met u mee. gllfUlTENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 20 MAART 1979 PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) Uit de verklaring die premier Van Agt vorige week over het Midden-Oosten heeft afgelegd, blijkt dat de Ne derlandse regering geleide lijk meer begrip krijgt voor de Palestijnse opvat tingen. De premier verklaarde na- melijk dat de Egyptisch-Is- raëlische regeling - „een eerste belangrijke stap" - „hoop geeft dat kan wor den voortgegaan met de voorbereiding van een alge mene regeling die aan alle volkeren in het Midden- Oosten de gelegenheid geeft over hun lot te beslis sen en in vrede te leven binnen veilige en erkende grenzen". Met „alle volkeren" wordt duidelijk ook op de Pales- tijnen gedoeld, het „de ge legenheid geven over hun lot te beslissen" wijst in de richting van het recht op zelfbeschikking, het „bin nen veilige en erkende grenzen" in de richting van een Palestijnse staat. Nederland heeft zich lang op het standpunt gesteld zoals dat was neergelegd in de verklaring over het Mid den-Oosten van de negen EEG-landen van 29 juni 1977, waarin wordt gezegd dat bij het totstandkomen van een rechtvaardige en duurzame regeling „reke ning moet worden gehou den" met „de legitieme rechten" van de Palestij- nen. Als minister van bui tenlandse zaken onthield mr. Van der Stoel zich zorgvuldig van het invullen van deze „legitieme rech ten", van het spreken over „zelfbeschikkingsrecht" voor de Palestijnen of een „Palestijnse staat". UZALEM /WASHING- IN Alle militaire aspec- van het vredesverdrag in Israël en Egypte zijn bevrediging van Israël regeld. Naar de verwach- ieuws van de Israëlische defen- er mei ïminister Ezer Weizmann et forsvredesverdrag tussen %pte en Israël aanstaande aandag ondertekend wor- J it voo ivoor rs.Teg 1 uit eig ke n jdens een persconferentie een ontmoeting met zijn nerikaanse collega Harold own zei Weizmann dat de irenigde Staten zich ak- lord hebben verklaard aan ■aël drie miljoen dollar te rstrekken als hulpverlening de Israëlische terugtrek- ng uit de Sinai. ;t laatste punt dat een vre- sverdrag tussen Israël en jypte nu nog in de weg lat volgens Israël is de da rn waarop Israël zich zal te- gtrekken uit de olievelden de Sinai, maar volgens mi- ;ter Weizmann zal dit punt ker worden opgelost. ;t Israëlische kabinet heeft een bijeenkomst van vijf het vredesverdrag met [ypte, inclusief alle aan hangsels, goedgekeurd. Van betrouwbare zijde verluidt dat veertien ministers vóór stem den en 2 tegen, namélijk mi nister van landbouw Sharon en minister van vervoer Lan dau. Onder druk van de Nati onaal-Religieueze Partij werd een debat over zelfbestuur voor de Palestijnen gehouden, maar hierover werden geen standpunten ingenomen om niet op het laatste moment een struikelblok voor de on dertekening van het vredes verdrag op te werpen. Volgens de havik Sharo n moet de regering haar zelfbe stuur-plannen op tafel leggen, het Israëlische volk de waar heid vertellen en de grenzen van de Israëlische terugtrek king uit de bezetting bepalen. Landau vindt dat de toekomst vein de bezette gebieden voor de ondertekening geregeld moet worden, wanneer Israël met de Sinai als onderpand in een betere onderhande lingspositie verkeert. De beide tegenstemmende ministers we zen op de verschillende uitleg die nu reeds in Cairo en Je ruzalem, aan het vredesver drag wordt gegeven, zoals door de Egyptische premier Chalil die Oost-Jeruzalem al weer als Arabische stad heeft opgeëist. Voor het historische Knes- seth-debat dat vandaag wordt gehoudenzijn 17 uur uitge trokken. In Jeruzalem wordt verwacht dat een grote meer-' derheid van de meer dan 100 van de 120 Knesseth-leden zich voor het vredesverdrag zal uitspreken. Israël zal maandag bij de plechtige en feestelijke ondertekening van het vredesverdrag in Washing ton door een bijzonder grote delegatie worden vertegen woordigd. Behalve premier Begin en zijn echtgenote zul len ook de elf leden van de ministeriële comnmissie van defensie en buitenlandse za ken, de voorzitter van de Knesseth, ex-premier Rabin en oppositieleider Perez de plechtigheid in Washington bijwonen. De plechtigheden in Jeruzalem en Cairo zijn op verzoek van president Sadat van Egypte afgelast. Een dag voor de ondertekening zal Is raël met terugtrekking uit de Sinaï-woestijn beginnen, waar van de eerste fase voor het eind van het jaar moet zijn voltooid. Bezetting van proefterrein Gorleben opgeheven HANNOVER (DPA) Boeren hebben gis teren na 12 nor actie de blokkade opge heven, die zij hadden ingesteld op het terrein in de bunrt van het dorp Gorle ben in het Westduitse Nedersaksen, waar proefboringen worden gedaan om na te gaan of de ondergrond geschikt is voor de opslag van radio-actief afval. De boeren, ongeveer 50 in getal, hadden niet alleen tractoren, maar ook aanhang wagens en gierwagens bij zich, waarmee zij de voertuigen van de boorfirma inslo ten. De politie had de boeren rond midder nacht een ultimatum gesteld, dat om 8 uur in de morgen afliep. Waren de boeren niet vrijwillig vertrokken, dan hadden zij schadevergoeding moeten betalen. Gehelmde politie voert een betoger af tijdens de demonstraties in Gorleben in West-Duits- land. De betogers protesteerden tegen proef boringen, die ten doel hadden te onderzoe ken of in de grond radioactief afval opgesla gen zou kunnen worden. Giscard genoemd inMuldergat e"- schandaal LONDEN (Keuter) Bet .Muldergate-schandaa 1" rond het inmiddels opgeheven mi nisterie van voorlichting in Zoid-Afrika zou ook belas tend kunnen zijn voor politi ci in West-Duitsland, Frank rijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Het Britse blad Daily Tele graph, dat dit gisteren heeft gemeld, noemt in dit verband de naam van president Gis card d'Estaing van Frankrijk. Volgens het blad zijn geluids banden van Eschel Rhoodie, de in het buitenland onderge doken voormalige staatssecre taris van het Zuidafrikaanse' ministerie van voorlichting, in handen gekomen van Britse en Amerikaanse televisiemaat schappijen. De banden en an dere documenten zouden aan tonen dat Zuid-Afrika steek penningen heeft betaald aan westerse politici. Mensen, die ervaring hebben opgedaan met het Bouwfonds, wéten dat 't allemaal wat per soonlijker gaat, menselijker zou je kunnen zeggen, met begrip voor je eigen problemen en de mogelijkheden die je hebt. Wat let u om voor uw hypotheek Rente vanaf 8,9%. Effektieve rente 9,65%. ook eens een afspraak te maken? Zowel voor nieuwbouw als bestaande panden geldt: Bouwfonds-hypotheken helpen mensen in een eigen huis. Leiden.Botermarkt 2. Tel.: (071)134343. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten HERAN (Rtr./AFP) Koerdische op- ndelingen hebben maandag felle ge- chten geleverd met de Iraanse lucht- cht, die regeringstroepen in de weste- te Iraanse stad Sanandaj te hulp was meld. De opstandelingen hadden het atselijke radiostation en het hoofdbu- u van politie overvallen. Daarnaast egerden ze de legerbarakken in Sa- idaj. Volgens de Iraanse radio „de van de revolutie" zijn er tientallen n gevallen voordat maandagavond bestand werd overeengekomen. Het r zou de situatie nu onder controle •ben. lgens betrouwbare bronnen in Sanan- de hoofdstad van het Iraanse Koer- tan, kon slechts een wapenstilstand rden bereikt na interventie van de [ste religieuze leiders van de Koer- (met name sjeik Ezzddine Husséini). n voegde eraan toe dat ook na het in- an van het bestand nog schoten wer- gehoord. gevechten, die zondagavond uitbra- zouden volgens cijfers van de zie- ïhuizen in Sanandaj, 5 doden hebben tost en 156 gewonden. Maar het slag- ei is nog niet schoongemaakt. Prak- 1alle huizen die zich in de omgeving de legerbarakken bevinden zijn met grond gelijk gemaakt door beschietin- met bazooka's en zware artillerie. De 'initieve verliescijfers zouden daarom nakkelijk op 100 doden en meer dan 1 gewonden kunnen uitkomen. Het ra- station van Sanandaj is nog steeds in iden van de „bevolking" en zendt, vol- >s niet-bevestigde berichten, program 's in het Koerdisch uit. Iraanse religieuze leider Khomeini gisteren op tot militair verzet tegen opstandelingen. Hij verbond daaraan "ons de wens dat de eenheid wordt rsteld tussen de sji'ïtische meerderheid o Iran en de soennitische minderheid, lartoe de meeste Koerden behoren. De foep van de ayatollah leek erop te jzen dat religieuze meningsverschillen deeltelijk de oorzaak waren van de ge iten in het politiek-gevoelige gebied n de Koerden, nabij de grens met Een groep gewapende Koerden in een dorp bij Sanandaj in het westen van Iran. Deze opname is gemaakt kort voor de gevechten uitbraken tussen eenheden van het iraanse legeren de Koerden. Irak. Khomeini zei dat allen die politie mensen of legerbarakken aanvielen bui tenlandse agenten waren die niet tot de islamitische bevolking behoren. Maar Koerdische leiders stelden de nog overgebleven delen van het leger van de sjah verantwoordelijk. Een woordvoerder van de Koerdische Democratische Partij (KDP) in Mahabad, een eveneens in het noordwesten van Iran gelegen stad, zei dat provocateurs van de omvergeworpen monarchie en leden van de sjahs gehate geheime politie Savak het op een ak koordje hadden gegooid met reactionaire elementen van de sji'itische geestelijk heid om aanvallen uit te voeren op de Soenniten in de Koerdische stad Qorveh. Volgens de woordvoerder gebruikte het leger dezelfde taktiek als de vader van de sjah, die de Koerden een kopje klei ner maakte aan het begin van zijn be wind in de jaren twintig. De pers in Teheran meldde maandag dat de luchtmacht het belegerde garnizoen in Sanadaj te hulp was geschoten met twee helikopters die van boordkanonnen wa ren voorzien, terwijl phantom-gevechts- vliegtuigen over de stad scheerden. Een inwoner van Sanandaj vertelde buiten landse correspondenten in Teheran per telefoon dat hij zeven boordkanonnen had zien vuren op het bezette radiostati on en het hoofdbureau van politie. NAIROBI (AFP—Reuter) Dankzij de steun van Arabische landen aan het Islamitische Oeganda is maarschalk Idi Amin nog steeds aan het bewind. Dit wordt opzienbarend ge noemd, aangezien alle waarnemers, die de ontwikkelingen in Oeganda volgen, Amin drie weken geleden al hadden opgegeven. Het feit dat onmiddellijk gevaar voor de Oe- gandese president voorlopig geweken lijkt, blijkt uit conclusies die men gisteren in de Keniase hoofdstad Nairobi getrokken heeft aan de hand van berichten van het gevecht sterrein. Volgens deze berichten is de aanvan kelijk snelle opmars van de Oegandese op standelingen bijna tot staan gebracht. De „huurlingen en Oegandese verraders", zoals radio Kampala hen noemt, veroverden in het begin van hun aanval met groot gemak het zuiden van Oeganda. Blijkens de jongste berichten is het verzet van de regeringstroe pen de laatste dagen zo groot geworden, dat de opstandelingen, die door Tanzania ge steund worden, vrijwel passen op de plaats moeten maken. Naar is vernomen uit kringen van Oegandese ballingen in Dar-es-Salaam zijn de invasietroepen gevorderd tot de lijn Mbara-Masaka, de twee belangrijkste plaatsen in Zuid-Oeganda. De beide steden schijnen volledig onder controle te zijn van de opposi tie, die het economisch leven in de veroverde gebieden tracht te reorganiseren. Radio Kam pala heeft deze stand van zaken gisteren niet ontkend. Er werd slechts gemeld dat president Amin zijn troepen in de „omgeving van Mba- ra" heeft bezocht, zonder over de stad zelf te reppen. De geruchten over de Arabische steun zijn door voldoende eensluidende berichten beves tigd. Weliswaar heeft radio Kampala tot nog toe slechts de hulp van Palestijnen toegege ven, maar volgens het merendeel van de waarnemers worden er uit Libië, Irak en Sy rië versterkingen aangevoerd. Twee Noorse journalisten die net uit Oeganda zijn terugge keerd, hebben gezegd dat duizenden Libische soldaten naar Kampala zijn overgebracht. Zij toonden een foto van een Russische Toepolev- 22 bommenwerper, die zij op het vliegveld En tebbe bij Kampala hadden gezien. Volgens de journalisten, die drie dagen in de Oegandese hoofdstad waren geweest, was het rustig in de stad. In tegenstelling tot berichten van Oegandese ballingen hadden zij geen te kenen van sabotage op grote schaal gezien. Ook de Keniase krant Daily Nation, die Ara bische bronnen in Beiroet aanhaalde schreef dat 2000 tot 3000 Palestijnen en Libiërs de kern vormen van het verzet van het Oegande se regime tegen de opstandelingen. Aanzienlij ke hoeveelheden militair materieel zijn on langs in Kampala aangekomen, aldus de krant. De Arabische steun gaat nog verder. Ruim een week geleden, midden in het con flict, is in Kampala tijdens de jaarlijkse bij eenkomst van de gouverneurs van de Islamiti sche ontwikkelingsbank het voorstel gedaan Oeganda een financiële steun van 4 miljoen dollar (8 miljoen gulden) te verlenen. Weer aanhouding in aannemers-schandaal HAARLEM De Haarlemse politie heeft opnieuw een ar restatie verricht in verband met een miljoenenfraude in bouwkringen in de Haarlem se regio: de 31-jarige aanne mer M.N. uit Haarlem, die ervan verdacht wordt voor vijf miljoen valse factoren te hebben uitgeschreven. Vorige week werden reeds twee 29-jarige aannemers uit Hoofddorp en Haarlem aange houden op verdenking van valsheid in geschrifte en het niet betalen van sociale pre mies. Ze zouden ook belasting hebben ontdoken. Bij deze twee verdachten gaat het om ruim vijf miljoen gulden. Belgen ontduiken massaal belasting BRUSSEL (ANP) De Belfi- scbe fiscus aai dit jaar ecu bedrag van ZOO miljard frank (ongeveer 14 miljard gulden) aan inkomsten derven als ge volg van belastingfraude. Dit is becijferd door de belas tingdeskundige Max Frank, die hoogleraar is aan de Franstalige vrije universiteit van Brussel. Volgens Frank is het inkom stenverlies van de Belgische staat als gevolg van fraude in vijf jaar tijd verdubbeld. Acht pet van de fraude heeft betrekking op de inkomsten belasting. Volgens de Brusselse hoogle raar zijn de rijksten de groot ste fraudeurs. Hij raamt dat de vijf pet burgers die het hoogste inkomen verdienen, verantwoordelijk zijn voor 54 pet van het staatsinkomens- verlies als gevolg van de fraude. De tien pet Belgen die het geringste inkomen hebben zijn maar voor 0,2 pet van de fraude verantwoorde lijk. Prof. Frank zegt in zijn stu die dat het beleggen in bui tenlandse „belastingparadij zen" een van de grote fraude- middelen is. Dit jaar zal on geveer een kwart van de in komstenbelasting niet worden aangegeven. Van erfenisrech ten wordt 40 pet niet aange geven. Ook op tien pet van de transacties in onroerend goed wordt geen belasting be taald. Dat zal de Belgische staat alles bijeen dit jaar 19,2 pet van zijn totale fiscale in komsten kosten, aldus de Brusselse hoogleraar. Het is met lenen al precies zo als met sparen: u kiest de vorm die het beste past bij uw situatie, en die precies past op het doel waarvoor u lenen wilt. Drie veel gebruikte manieren om geld te lenen bij de NMB zijn de volgende: HET WONINGKREDIET Is bestemd voor het reali seren van verbeteringen of uit breidingen aan uw woning. Vaak gaat het hierom grotere bedragen. Daarom ook kunt u wat langer doen over het aflossen. DE PERSOONLIJKE LENING. Wordt het meest gebruikt voor duurzame aanschaffingen zoals een caravan of een auto. U krijgt alle geld in één keer, en weet precies hoe lang en hoeveel u moet aflossen.Overzichtelijk! ciële speelruimte te geven. In overleg met de NMB wordt de hoogte van het krediet bepaald. Daarover kunt u dan,naar gelang uw behoefte, op elk moment beschikken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u reeds heeft afgelost. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Geld lenen bij de NMB is overigens niet alleen voorbehouden aan degenen die bij de NMB een Privérekening hebben, ledereen die geld nodig heeft, om wat voor reden dan ook, is welkom bij de NMB. HET DOORLOPEND KREDIET Een uitstekende manier om altijd geld achter de hand te hebben,om uzelf wat extra finan-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11