"Nederlandse patrouille >ndergaat de vuurdoop ur usiedatum CDA ■litgesteld tot 11 okt 1980 Tweede kabinet-Van Agt politiek ongewenst Te weinig infanterie bij Moederlands VN—detachement itt< ijkl "Wie is lid van Koninklijk Huis Kandidaat-voorzitters PvdA sluiten samenwerking met CDA niet uit BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 19 MAART 1979 PAGINA 7 Van onze speciale verslaggever SJOERD POST) (1ARIS - Het Nederlandse VN-detache- joent dat dit weekeinde in Libanon de vuurdoop heeft ondergaan is onjuist Ikf"! jamengesteld. Het bataljon heeft min- ^XXjtens één infanterie-compagnie (130 man) extra nodig, en kan dit gedeelte lijk inruilen voor een halve compagnie jtaf- en verzorgingspersoneel, waar n" zichten ruim inzit. Volgens enkele stafof- iiropa ficieren is inmiddels een verzoek ui» extra infanteristen gedaan bij het Mi nisterie van Defensie. Bataljonscommandant Lensink heeft dit vrijdag ontkend. Hij wilde nog eni ge tijd wachten met het trekken van conclusies over de al of niet juiste sa menstelling van het detachement. Het gebrek aan infanteristen heeft in Libanon voor enige irritatie onder de militairen gezorgd, omdat nu staf- en verzorgingspersoneel voor infanterieta- ken wordt ingezet. Dit is niet hiervoor opgeleid en komt door het vele nachte lijke wacht- en patrouillelopen niet aan het eigen werk toe. Een groep van onderofficieren heeft al een brief aan hun vakbond gericht, met het dringen de verzoek te bewerkstelligen dat er op korte termijn meer infanteristen naar Libanon komen. minLHERMUTSELINGEN IN ZUID- Hij] -LIBANON De eerste officiële Nederlandse VN—patrouille op weg naar het gebied dat onder controle van het de tachement ligt. hel e fun"!; en de t, *^4 aard in ider Ie -'ling ring verei ifdbest 'v weri 'an onze speciale verslaggever SJOERD POST) "IS - De zon verdwijnt bloedrood achter de els nabij het Libanese dorpje Haris, waar Nederlandse VN-detachement zijn hoofd- irtier heeft opgeslagen. Soldaten wandelen de dorpsstraat op weg naar de eetzaal. De lelaars sluiten hun golfplatenwinkeltjes met sloten af, want zonsondergang betekent hier rbiddelijk winkelsluiting. Het is 17.40 uur i de eerste schoten worden gehoord. Ik sta op l moment mijn militaire plunje te passen om nacht mee te gaan op patrouille. Het heeft veel overredingskracht gekost, maar uitein- ijk was de toestemming afgekomen. iaf een heuveltop net buiten het dorp tuur ik 1 enkele militairen de einder af. Het is nu vrij- donker en in één van de diepe valleien moet Nederlandse patrouille nu aan het lopen zijn. vertrekt iedere middag om drie uur en ikt dan een tocht van vijftien uur door de Ie omgeving van Haris. Plotseling begint op te afstand een machinegeweer te ratelen, 'ïtspoormunitie tekent zich helder af aan de iddels inktzwarte hemel. „Verdomme", roept sergeant-majoor, „dat is op onze patrouille •«4> stan drie de V( *e :d: t word| jaar ringen 1 het en vai a Lieert)*] port hrevei foor et hoo Ultf mg nenf' Rond bben ig op tan de de biir1 Jii, ter'. Ier cht." de bataljongs-commandopost is de spanning mijden. Dan komt luid en duidelijk over de de stem door van sergeant-majoor Schnei- de commandant van de patrouille. „We lig- onder vuur", roept hij. Even later antwoordt commandopost: „Zoek zo snel mogelijk dek- en schiet als het even kan niet terug." „Oké >or", antwoordt Schneider even later enigs hijgend over de radio. De stem klinkt sonoor niet geëmotioneerd. Het blijf.t een tijd rustig, "ds meer militairen stromen samen bij voer en, die over een radio beschikken. Dan wordt Nederlandse patrouillewagens gereed voor de eerste tocht plotseling het schieten hervat, maar nu veel hevi ger. Een punt-50 machinegeweer braakt een ver nietigend vuur uit op een afstand, die door mili tairen geschat wordt op ca twee kilometer. Als het automatische wapen even zwijgt, klinken dro ge knallen van handvuurwapens. „Dit is de eerste grote confrontatie", zegt adju dant Dijkhuis van de Koninklijke Marechaussee. Overal staan militairen In groepjes te praten. Een onderofficier staat zich vreselijk op te winden. „Wat een tuig. 't Is goed dat ik er niet bij ben, want ik schoot die lui voor hun donder". In de heuvels klinken nu ook doffe dreunen. Het lijken mortieren, maar later blijkt dat de Palestijnse groep die de Nederlandse patrouille onder vuur heeft genomen, handgranaten heeft gebruikt. Via de radio hoor ik dat hun Nederlandse comman dant de hulp heeft ingeroepen van één van de onderhandelingsgroepen die de Verenigde Naties in tal van dorpen heeft gevormd. Ze bestaan uit vertrouwensmannen van de PLO, de links-Liba- nese beweging en de militie van majoor Haddad. Na een uur onderhandelen wordt het schieten de finitief gestaakt. De patrouille krijgt opdracht zich goed gedekt terug te trekken en direkt naar Haris te komen. „Dat is dan 1-0 voor de PLO", zegt een kapitein. De spanning neemt af en het wachten is nu op de terugkeer van de patrouille. Om kwart over negen is het mijn beurt om op patrouille te gaan. Onder leiding van sergeant der eerste klasse Gerrit van der Laan uit Veen- dam vertrekt een vier man sterke groep voor een korte verkenningspatrouille. De opzet is deze: tus sen zonsondergang en opkomst met een zekere regelmaat te laten lopen rond het dorp, waarbij gelet moet worden op mogelijke infiltraties rond de diverse strijdende groeperingen. De mannen hebben me vriendelijk in hun mid den opgenomen en geven adviezen hoe ik het beste kan lopen op de ruwe en zeer steile hellin gen. Het is volle maan en het geitepad. dat we volgen, is goed te overzien. Er is geen sprake van spanning onder de militairen. Er wordt gepraat en soms vliegen de grapjes over en weer. Dan houdt het pad plotseling op en staan we voor een diepe kloof in de heuvels. „Zeker tweehonderd meter diep", schat sergeant Van der Laan. „Dit kan één van de routes zijn waarlangs de PLO re gelmatig infiltreert." Men besluit af te dalen ten einde de kloof goed te kunnen bekijken. Ik strui kel over een los liggende kei en val anderhalve meter naar beneden. „Alles goed?" roept Gerrit van der Laan. „Ja, oké", schreeuw ik, hoewel mijn handen pijn doen en vol zitten met doorns. Spanning Na een dodelijk vermoeiende daling bereiken we het laagste punt van het dal. Nu voel je de span ning in iedere vezel van je lijf. Het hart bonst in mijn keel en meerdere keren wenste ik niet aan deze onderneming te zijn begonnen. Het viertal sleept me erdoor heen en na een korte pauze be ginnen we aan de klim, weer omhoog dus. Mijn hart doet overwerk, mijn ongetrainde voeten pro testeren en ik raak volkomen achter adem. „Jongens, stop even", smeek ik als we een kwar tier aan het klimmen zijn. „Ik kan niet meer". Tot mijn schrale troost blijken ook de vier mili tairen kapot te zijn. Onze adem klinkt gierend in de onmetelijke stilte van deze heuvelpartij. Maar we behoeven ons ook niet stil te houden. In te genstelling tot een patrouille in oorlogstijd is het nu juist de bedoeling dat de militairen gehoord worden. Het moet voor iedere intrigant duidelijk te zijn, dat hier een VN-palrouille loopt, een par tij zonder vijanden. Vlakbij Haris worden we plotseling staande gehouden door een Nederland se wachtpost. „Halt, wie daar", roept een soldaat- We maken ons bekend en na een korte uitwisse ling van ervaringen keren we terug naar de com mandopost. Dan blijkt dat onze groep de komen de drie uur is aangewezen om op wacht te staan bij een wegversperring. „Saai en koud werk", moppert Jacob Hemmes, die als goed getrainde sportman liever patrouille loopt. De vorige wacht post blijkt twee grote jachtgeweren in beslag te hebben genomen van Libanezen. De eerste buit die in Haris wordt binnen gehaald. Onze wacht wordt inderdaad saai en koud. Om drie uur duik ik even op een veldbed om een tukje te doen. Meuren, noemen de soldaten dat, maar ik slaag er niet in de slaap te vatten. Het is erg koud in de tent waar ik een bed heb we ten te vinden, en de wind jaagt onder de tent door. Later heb ik een slaapzak in de compag nies-commandopost en slaap ik twee uur op de grond. Vroeg in de morgen maken de soldaten me ver kleumd tot op het bot wakker. In de kom van het dorp is onraad bespeurd. Samen met zes mi litairen lopen we naar een in aanbouw zijnde wo ning, waar even tevoren schimmen gezien zijn. We horen voetstappen die zich snel verwijderen, maar er is niemand meer te zien. Sergeant Van der Laan plaatst een wachtpost, en meldt het ge beuren aan zijn commandant. Het is vijf uur en bij de wegversperring arriveren de eerste voertui gen. Veelal vrachtwagens die goed doorzocht worden. Het zonnetje klimt boven de heuvels als de patrouille om half zeven het werk er op heeft zitten. De militairen kunnen nu uitslapen tot vier uur 's middags. Ik praat nog wat na met een groep of ficieren en onderofficieren. Duidelijk wordt dat het merendeel van de militairen meent dat er veel te weinig infanteriepersoneel in het bataljon is opgenomen. Daarom moeten militairen van de staf en het verzorgingsgedeelte werk doen, waar ze in het geheel niet voor opgeleid zijn. Dat bete kent ook dat hun normale werk blijft liggen. Hoewel overste Lensink dit officieel heeft ont kend, weet iedere officier mij te vertellen, dat een extra contingent infanterie van 130 man is aangevraagd. Duidelijk is dat de samenstelling van het Nederlandse VN-bataljon onjuist is. Er is een overschot van plusminus zestig man aan staf- en verzorgingspersoneel, en een tekort van ruim honderd man aan infanterie. Het inzetten van staf- en verzorgingspersoneel betekent ook, dat zij behalve onvoldoende getraind, vaak ook niet over het juiste materieel beschikken. De patrouille waar ik zelf mee liep had bijvoor beeld geen énkele verbinding met de commando post en beschikte zelfs niet over lichtkogels. Als we afgeschoten waren geraakt door infiltranten, was het zeer moeilijk geweest om dit aan de commandopost duidelijk te maken. Enkele solda ten die ik 's nachts ontmoette wisten zelfs niet hoe zij het machinegeweer op het dak van de commandopost moesten bedienen. Van onze parlementaire redactie) >EN HAAG De regering vindt dat van de leden van pe koninklijke familie slechts een deel tot het Konink- ijk Huis gerekend mag worden, nl. koningin Juliana, rins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Margriet __jnet hun echtgenoten en kinderen. Na jarenlange discus- es is hierover overeenstemming bereikt tussen konin gin Juliana en het kabinet. Op het ogenblik buigt de ijltaad van State zich over het betrokken wetsontwerp, daarna bij de Tweede Kamer ingediend zal worden. d at )e eerste discussies over de vraag wie tot het Koninklijk gerekend kunnen worden hadden ten tijde van het tabinet-De Jong (1967-1971) plaats. Vele jaren bleven di- erse kabinetten van oordeel dat het Koninklijk Huis be- erkt zou moeten worden tot de koningin en haar ge- ïaal. de kroonprinses, haar gemaal en haar kinderen, oningin Juliana keerde zich tegen deze opvatting; zij lalde de kring van leden van het Koninklijk Huis ruimer 'remier Van Agt slaagde erin overeenstemming met het itaatshoofd te bereiken. Deze houdt in,dat tot het Ko- iinklijk Huis alle leden van de koninklijke familie beho- en die niet door hun huwelijk zonder toestemming van Ie Staten-Generaal dan wel om andere redenen van er- opvolging zijn uitgesloten. hor het doen en laten van de leden van het Koninklijk luis kan het kabinet in het parlement ter verantwoor ding worden geroepen. Alleen al om praktische redenen vas daarom een beperking noodzakelijk. In de memorie an toelichting op het wetsontwerp staat dat, naarmate Ie afstand tot de Troon groter wordt, de actieve verant- voordelijkheid van de leden van het kabinet afneemt. )e financiële regelingen staan buiten het wetsontwerp, imdat die in het z.g. financiëel statuut vermeld zijn. Kortsluiting Als gevolg van kortsluiting brandde zaterdagmiddag een trolleybus van het Arnhems gemeentevervoer ge heel uit. Ook de voorgevel van een woonhuis liep brandschade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Man verbrand in school STADSKANAAL Bij ccn brand in een peuterspeelzaal in Stadskanaal is gisteren morgen een 23-jarige man om het leven geko men. Het slachtoffer werd gevonden in de ro kende lerarenkamer. De politie vermoedt dat hij in het gebouw een slaapplaats heeft gezocht en dat terwijl hij sliep een kussen door oververhitting van de kachel in brand is gevlogen. Vandaag wordt sectie verricht. «co. aVP, ARP en CHU tot het CDA ■t op 11 oktober 1980, tijdens CDA-congres, zijn beslag igen. Dit heeft het dagelijks tuur van het CDA zaterdag Utrecht besloten. Het bestuur hiermee afgeweken van de pronkelijk geplande fusieda- 1 juni 1980. volledige samensmeling van de drie par tijen is vooral tot stand gekomen onder druk vanuit de ARP. De ARP-partijrad pleitte op 3 maart voor uitstel van de fu siedatum, omdat vele organisatorische werkzaamheden nog niet zijn afgerond, en tevens omdat nog niet duidelijk vast staat welke politieke koers het CDA moet gaan varen. Wat dit laatste betreft, besloot het dagelijks bestuur van het CDA tot instelling van een commissie, die zich moet gaan bezinnen op het hui dige en toekomstige politieke profiel van het CDA. De commissie zal onder leiding staan van CDA-voorzitter prof. J.Steen kamp. De andere leden zijn de Tweede Kamerleden Beinema (afkomstig uit de ARP) en Gerritse (afkomstig uit de CHU), de CD A-bestuursleden mevr. Te gelaar en de heer Van der Toorn, minis ter Albeda (Sociale Zaken) en staatsse cretaris Hazekamp (Economische Zaken) en een vertegenwoordiger van de CDA- jongeren. Prof. Steenkamp zei zondagmiddag voor de AVRO-radio: „De commissie heeft tot taak de politieke smaak van het CDA- beleid te gaan bepalen. Dat wordt een heel zwaar werk." VOLGENS VAN HOUWELINGEN (CDA): (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CD A-Twee de-Kamerlid Jan van Houwe lingen vindt dat er geen twee de kabinet-Van Agt moet ko men. Voortzetting van de coali tie CDA-WD na de geplande Kamerverkiezingen in het voor jaar van 1981 acht hij „politiek zeer ongewenst" en „niet goed voor het land". Van Houwelingen zei dit zaterdag in het VAR A-radioprogramma „In de Rooie Haan". Hij betoogde, dat het CDA na de verkiezingen eerst met de PvdA moet gaan praten over de vor ming van een kabinet. Volgens hem is het onmogelijk om met de WD funda mentele veranderingen in de maat schappij aan te brengen. „PvdA en CDA hebben weliswaar verschillende ideologieën, maar ze willen toch vaak dezelfde kant uit voor wat betreft ver nieuwing in de politiek, in de samenle ving en in de economie en ten aanzien van de controle op de economische machten", aldus Van Houwelingen. Inmiddels heeft CDA-fractieleider Lub bers in een dagbladinterview laten we ten, dat ook hij niet automatisch wil aankoersen op voortzetting van de coa litie tussen CDA en VVD. Hij komt hiermee terug op eerdere uitlatingen, dat een tweede kabinet-Van Agt wél moet worden nagestreefd. CDA-voorzitter Steenkamp beaamde zondagmiddag voor de AVRO-radio de opvatting van Lubbers. „We moeten er piet automatisch van uitgaan, dat de samenwerking met de WD verlengd wordt. De CDA-partijen hebben trou wens nooit eerder een kabinet van een bepaalde gemengde samenstelling tot inzet van de verkiezingen gemaakt Pas na de komende verkiezingen moet be zien worden welke coalitie het meest wenselijk is." WD-fractieleider Rietkerk reageerde in dezelfde bewoordingen. „We moeten niet zonder meer uitgaan van een twee de kabinet-Van Agt, maar een her nieuwde samenwerking van CDA en WD moet ook niet bij voorbaat wor den uitgesloten, zoals Van Houwelingen doet. Er moet trouwens eerst maar eens afgewacht worden, wat in 1981 de re sultaten van het huidige kabinetsbeleid zullen zijn", aldus Rietkerk. Van Houwelingen haalde zaterdag ook fel uit naar D'66, de partij waarvan Rietkerk had gezegd, dat die de coalitie van CDA en WD zou kunnen verster ken. Van Houwelingen verzette zich hier fel tegen. „D'66 is een modernis tisch gebeuren met een politiek betrek kelijk lege huls. Zelden of nooit doet D'66 fundamentele uitspraken over de richting die de maatschappij op moet en over de gewenste structuur van de economische orde. D'66 is een vorm van vertrossing in de Nederlandse poli tiek", zo zei hij. De voorzitter van D'66, dr. J.F.Glastra van Loon bestreed deze uitspraken zon dagmiddag in „Avro's Magazine". Vol gens hem is Van Houwelingen bezorgd en gefrustreerd door het feit, dat het CDA in de opiniepeilingen achteruit gaat, terwijl D'66 flinke winst boekt Hij zei dat D'66 een veel duidelijker partij is dan het CDA, „dat zich ba seert op vage beginselen en dat via partnerruil zowel een links als een rechts beleid kan voeren.,, (Van onze parlementaire redactie) AMERSFOORT De twee kansheb bers voor het voorzitterschap van de Partij van de Arbeid, Max van den Berg en Wiro Meijer, sluiten een moge lijke samenwerking met het CDA in een volgend kabinet niet helemaal uit. Zij spraken zaterdag op een bijeen komst van de Jonge Socialisten in Amersfoort. Van den Berg beperkt een mogelijke samenwerking tussen PvdA en CDA tot een gelegenheidscombinatie, voor het geval een linkse meerderheidscoalitie niet mogelijk zou blijken. „In dat geval krijg je weer een mogelijkheid om bres sen in het CDA te schieten door split singen aan te brengen", aldus Max van den Berg. Op deze wijze zou opnieuw een stapje in de richting van een linkse meerderheid gezet kunnen worden. Meyer zei de linkse meerderheid op korte termijn niet te zien zitten. Daar om moet naar zijn mening een tijdelij ke coalitie met een centrumpartij niet uitgesloten worden. Als de PvdA in zo'n coalitie de grootste is, wordt het CDA vanzelf in de richting van de VdvA gedwongen. Een minimum-pro gramma is niet nodig: de PvdA kan im mers duidelijk maken dat ze alleen wil meeregeren als een aantal belangrijke zaken wordt verwezenlijkt", aldus Meijer. Wim Meijer wees samenwerking op lan delijk niveau met de CPN van de hand. „Op een aantal punten, zoals het inko mens-en het onderwijsbeleid, wordt de CPN niet als een krachtcentrale voor links ervaren. De CPN is bepaald geen natuurlijke bondgenoot zoals bijvoor beeld de PPR." Van den Berg zou graag zien dat de PvdA met de CPN overlegt in hoeverre de communisten hun steun aan een regeerakkoord zou den kunnen geven. De Jonge Socialisten werden door Meijer en Van den Berg met overtuigd. Zij bleven samenwerking met het CDA afwijzen en wilden een coöperatie met de CPN niet uitsluiten. „De PvdA moet het streven naar een linkse meerder heid veel centraler in haar beleid stel len", aldus de Jonge Socialisten, die zich zeer sceptisch over D'66 uitspra ken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7