ENTE FRjNT EMEIM B#LLEIM 0 Ook België steeds meer aan de markt met potplanten 1 Trosanjers: leeuwendeel van importbloemen in ons land Nederlandse tuinbouw houdt weer „open dag KOMKOMMERAANVOER STERK GEGROEID AMIGOS: KWEKERS VAN LELIES VERENIGD ^AfTND EN TUINBOUW LEIDSE COURAN MAANDAG 19 MAART 1979 PAGINA 11 zegt niet lomofie 'iel, is. twijfi bedoe lie va rk. Ui iets -hrista taal ?n mot - heel inkend dage G>i armhai ^ezelin eid da ósscho icht >nd. ens eptei er e( n or tweed tig. D gereik an d-Afn NIET ALLEEN IN NEDERLAND SNELLE GROEI Den HAAG Nederland blijkt niet het enige land te zijn waar de potplantenteelt een snelle groei doormaakt, ook België komt steeds meer aan de markt. En zelfs in West-Duitsland is sprake van een „stormachtige" ont wikkeling van de potplan tencultuur. Ook is er sprake van een toenemende aan dacht voor ruimere variatie. Niet dat Nederland hierbij achterblijft, daarvan getui gen ook de diverse tentoon stellingen en de jongste beurs bij de CCWS. Maar het betekent wel dat we het niet meer gemakke lijk aan kunnen doen en de teelt op peil moeten houden. Het jongste onderzoek inge steld door het LEI heeft aangetoond dat in 1977 de opbrengst van de potplan tencultuur is toegenomen met twee procent, de snij bloemen met vijf procent verminderde en de groente teelt zelfs elf procent in pro- duktie achteruitging. Gezien deze cijfers valt het niet te verwonderen dat de potplanten bovenaan de lijst van de kwekers zijn geko men, een verschijnsel, dat zich ook in andere landen van Europa vertoont. De CCWS had over de eerste maand van dit jaar welis waar een lager omzetcijfer aan potplanten dan vorig jaar, doch dit is allerminst tekenend voor de ontwikke lingen. De weersomstandig heden lieten zich zwaar gel den. Bovendien liet de prijs vorming veel te wensen over. Uitbreiding In België nam de produktie- waarde van de bloemisterij in 1977 toe met ongeveer 13 procent. Hiervan maken de rozen en anjers het grootste deel uit. De teelt van jaar- rondchrysanten heeft een belangrijke uitbreiding on dergaan. Maar ook hier dringen de potplanten op en werd kortgeleden gestart met de eerste klokverkoop van potplanten. Men is tot dusver over de gang van za ken best tevreden en heeft grote verwachtingen voor. deze speciale potplantenvei ling in het gebied van Gent. En ook in België vindt een sterke uitbreiding plaats van de snijbloemencultuur ten koste van de groente. Mogelijk dat de snelle ont wikkeling van de bloemen cultuur in Duitsland invloed uitoefent op de import waar van ook Nederland de dupe is. Zo werd in het afgelopen jaar slechts ruim vier pro cent snijbloemen naar West- Duitsland geëxporteerd uit ons land. Het is niet on waarschijnlijk dat de toene mende concurrentie van Is raël hier van invloed is. Engeland bleek goed in de markt te liggen voor ons land, er werd een stijging van ruim zeven procent tot een totaal van bijna twee miljoen gulden geconsta teerd. In West-Duitsland blijkt de omzet van de bloemenwin kels in 1970 met de helft te zijn gestegen, doch het aan tal klanten verminderde met dertig procent. De eerstge noemde stijging wordt voor namelijk toegeschreven aan de grotere persoonlijke inzet van de bloemenhandelaren, die dus niet zonder resultaat is gebleven. Omzet Gemeld wordt dat de omzet per personeelslid sinds 1970 is verdubbeld. Er is ook veel gedaan aan het bijscholen van personeel. In West-Duitsland legt men zich toe op kweken vein pot planten die niet in Neder land of Denemarken worden geteeld. Doordat de kwekers direct aan de handel leveren be steedt de kweker meer aan dacht aan het door hem ge leverde produkt. Het verwer ken van de bloemenaanvoer uit Israël gebeurt zeer zorg vuldig en efficiënt via de groothandel. Het is dan ook wel noodzakelijk dat in ons land de eisen die gesteld worden aan bloemen en pot planten scherper worden, zoals onlangs werd medege deeld. Het ligt in de bedoeling dat potplanten die niet aan de minimale eisen voldoen, uit de markt worden genomen. Thans worden reeds speciale cursussen georganiseerd voor de keurmeesters aan bloemenveilingen om op de hoogte te komen van de mi nimale eisen. De potplant wint snel terrein „KOMIN DE KAS" al DEN HAAG Kom in de .kas! Onder dit motto wordt op zaterdag 7 april in alle belangrijke Nederlandse tuin bouwcentra weer een Open Dag gehouden. Voor de twee de maal zullen honderden tuinders op dezelfde datum de deuren van hun kassen voor het publiek openen. In de tuinbouwgebieden Groningen, Friesland, Zuid-Oost-Dren- the, Vleuten (bij Utrecht), Aalsmeer, Roelofarendsveen, Rijnsburg, Pijnacker, het Westland, Voorne Putten en Noord-Limburg kan een ieder dan de kassen binnenstap- De bezoekers - het zullen er vast weer vele duizenden zijn net als op de voorgaande open dagen - kunnen dan kennis nemen van de rijke verscheidenheid aan groenten, bloemen en potplanten die de tuinbouw onder glas voort brengt. Ze zullen gewaar worden, dat er een revolutionai re technische ontwikkeling in de glazen werkplaatsen van de tuinder heeft plaatsgevonden. De Nederlandse tuinders leveren niet slechts aan de Ne derlandse konsument. Ook elders in Europa kan de huis vrouw vrijwel het jaar rond produkten van hoge kwali teit kopen, die uit Nederlandse kassen afkomstig zijn. Op de Nederlandse veilingen werd in 1978 voor circa twee miljard gulden aan groente en fruit omgezet. Van de bloemen die in de Duitse winkels worden verkocht, is ongeveer 80% afkomstig uit de Nederlandse tuinbouwge bieden. Deze twee willekeurig gekozen cijfers duiden op het ekonomische belang van deze bedrijfstak. Op de Open Dag zullen de tuinders graag toelichten wat er alle maal komt kijken om zulke resultaten te behalen. DEN HAAG -v- Trosanjers hebben tot dusver het leeuwendeel gehad bij de in voer van bloemen in ons land volgens de nieuwe regeling. Dat betrof geduren de de maand januari aan de CCWS in Honselersdijk bijna twee miljoen anjers met een opbrengst van bijna 400.000 gulden. Gemiddelde prijs was 23 cent. Dan volgen de gyp'sophila met bijna 350.000 stuks voor bijna 120.000 gulden en gemiddelde prijs 35 cent. De aan voer van statice waarvoor nogal werd gevreesd, viel wel mee, bijna 200.000 voor ruim 85.000 gulden en gemiddelde prijs van 45 cent. In totaal werd in januari aan de CCWS voor 741.343 aan importbloemen ge veild, warbij Israël de boventoon voer de. Geconstateerd wordt dat de kwali teit van de importbloemen de laatste maanden sterk is verbeterd, vooral wat betreft de trosanjers en rozen. Daarbij moet evenwel rekening worden gehou .den met het feit dat ook de exportlan den als Israël in overleg met de EEG met ongeveer vijftig procent werd be perkt teneinde algeheel bederf van de markt te voorkomen. Juist in de laatste weken van 1978 en eerste weken van dit jaar was er een enorme stroom van anjers en statice zelfs driemaal zo groot als in dezelfde tijd van voorgaande ja ren. Reeds herhaaldelijk is erop gewe zen dat de uitbreiding van de bloemen teelt in Israël veel te snel ging, maar dat bleef zonder resultaat. Juist West- Europa was een belangrijk afzetgebied van bloemen uit Israël, niet alleen ons land maar bijzonder ook Duitsland. Waarschuwing Het is de vraag of als gevolg van de waarschuwing die de natuur afgelopen maanden gaf, de rigoureuze uitbreiding van de bloementeelt in Israël nu zal worden beperkt. Veel grond voor een dergelijke verwachting is er niet, want volgens de berichten zal op korte ter mijn het pakket bloemen uit Israël nog worden vergroot. Men zoekt ook naar andere afzetgebie den zoals naar Amerika-Zuid-Afrika en Japan naast West-Europa. De overheid in Israël verleent financiële steun aan de bedrijven voor nemen van proeven, niet alleen tot verbetering van de teelt maar ook voor de export. Ook de kwe kers zelf proberen met alle kracht het afzetgebied te verruimen en nieuwe ge wassen te telen. Men richt zich vooral op tijden waarin op andere markten de aanvoer van ei gen bloemen beperkt is. Evenwel is ook in die landen waaronder ook Neder land, een streven om gedurende het hele jaar een zo groot mogelijk pakket bloemen beschikbaar te hebben, zodat botsingen met de importbloemen niet kunnen uitblijven. Kennelijk richt men in Israël zich voor al op de rozen en trosanjers. De ver werking van de exportbloemen vindt sterk centraal plaats hetgeen de kosten beperkt. Indien de bloemenimport zich in de eerste plaats blijft richten op de Europese wintermaanden, zal de hinder daarvan niet zo groot zijn, behalve dan onder de abnormale omstandigheden zoals deze afgelopen maanden golden. Ruimer Het kan zelfs voordelen bieden door een ruimer gevarieerd bloemenaanbod, hetgeen trouwens een factor was voor toepassen van de nieuwe importregelin gen. Maar er zijn ook nog andere ka pers op de bloemenkust. Engeland heeft aangekondigd een gooi te doen naar de „daffodils", de narcissen dus, waarmee in Engeland vierduizend hectare is be plant en waarvan vele variëteiten in Hillegom op een tentoonstelling te be wonderen waren. De aankondiging was: „Groot-Brittannië heeft het grootste narcissenareaal van de wereld". En Engeland staat bovenaan de lijst met virusvrije, narcissen. Polen heeft onlangs bekend gemaakt dat een bloe- meninkoopcentrale is opgericht door een kwekers-coöperatie, die per week 300.000 anjers levert waarvan twee der de voor export bestemd is, vooral naar Rusland, Oost-Duitsland en Tsjecho-Slo- wakije. De centrale heeft zelf in Polen 150 winkels tot klant. En dus weet de Nederlandse bloemenkweker wat hem nog te wachten staat! Kwaliteit var. de importrozen verbeterd. In de loop van de vorige week sloeg het weer om. De zon verdween en regen en sneeuw kwamen er voor in de plaats. Het gezegde maart roert zijn staart werd dan ook eer aangedaan. Het valt te ho pen dat de gunstige vooruitzichten die de weerdeskundigen voor de 2e helft van maart voorspeld hadden ook werkelijk heid zullen worden. Na een rustige start is de aanvoer de af gelopen weken snel groter geworden. In de week van 5 tot en met 10 maart werd er ruim 9000 ton aangevoerd. Het ver schil met vorig jaar was nog maar 800 ton. Voor veel gewassen is de stroom van stamkomkommers bijna voorbij. Dit betekent dat er in een wat rustiger tem po geoogst gaat worden. Het donkere weer van de afgelopen week zal ook remmend werken op de groeisnelheid van de vruchten. Een verdere sterke groei in het aanbod wordt er daarom nog niet verwacht. De prijzen zijn de af gelopen week wel duidelijk gedaald. Op Veiling Westland Noord werd er op don derdag 15 maart voor de sortering 36/41, 65 cent betaald, de sortering 31/36 bracht 56 cent op. Dit komt erop neer dat er sprake is van een prijsverval van zo'n 2 dubbeltjes per stuk. De eerste plaats van Griekenland op de West-Duitse markt is inmiddels overgenomen door Nederland. Naast invoer uit Nederland en Grieken land is er import uit Bulgarije, Roemenië en de Canarische Eilanden. Er is dus nog steeds sprake van een behoorlijke concurrentie. De Commissie van de Eu ropese Gemeenschappen heeft besloten op de 7 maart ingestelde compenserende heffing op Spaanse komkommers te her zien. Deze is met ingang van 14 maart verlaagd van 23,72 naar 17,28 per 100 kg. Naar verwacht zal de aanvoer op bescheiden wijze toenemen, de prijsdruk zal groter worden. Ruim aanbod van tomaten. Voor de tijd van het jaar is er sprake van een ruim aanbod van tomaten, zeker als er een vergelijking gemaakt wordt veilingen zal snel groeien, de concurren tie zal aanhouden. Aan een verder prijs verval lijkt niet te ontkomen. Overige gewassen Het snijden van Komkommers met het vorige seizoen. In de week van 5 t/m 10 maart werd 65,5 ton aangevoerd, dit was 40 ton meer als vorig jaar in de zelfde week. Mede als gevolg hiervan zet te de prijsdaling verder door. Voor de A-I-tomaten zakte de gemiddelde prijs onder de 6 gulden per kilo, n.l. 5,97. Nederland moet op de West-Duitse markt nogal knokken tegen concurrentie van Marokko en de Canarische Eilanden. In de periode van 6 t/m 12 maart lever de Marokko 1224 ton en de Canarische Eilanden 448 ton. Op de groothandels markt in Keulen werd er op 14 maart 6,8 DM voor een kilo Hollandse tomaten betaald. De Canarische brachten 3,1 DM op. In München werden de Marokkaanse tomaten voor 2 DM verhandeld (12 maart). Het Marokkaanse aandeel bestaat in hoofdzaak uit geribde tomaten (vlees tomaten). Het Hollandse aanbod op de Het snel gegroeide sla-aanbod kon rede lijk goed door de handel opgevangen worden. De gemiddelde prijs daalde wel, maar kan met 2 kwartjes per krop nog steeds goed genoemd worden. De concur rentie op de West-Duitse markt is van zeer beperkte omvang en dit zal waar schijnlijk nog wel enige tijd het geval blijven. Toch ziet het ernaar uit dat de prijs geleidelijk verder zal dalen. Dit wordt dan veroorzaakt door een toene mend aanbod op de Hollandse veilingen. De aanvoer van radijs groeit inmiddels sterk, dit heeft tot gevolg dat de gemid delde prijs voor een bosje radijs daalde van 1,23 naar 98 cent. Door grotere aanvoeren zal de prijsdruk de komende week groter worden. Spinazie wordt thans in grotere hoeveelheden aange voerd. De prijs daalde naar 3,19 per kilo. Het is nog steeds een goede prijs. Het aanbod neemt verder toe, de prijs daalt. De prijs voor andijvie veranderde de af gelopen weken nagenoeg niet. Dit was duidelijk een meevaller. Het is duidelijk dat een verandering in de situatie nu met lang meer zal uitblijven. Menig tuin der had de afgelopen week al haast met snijden. Van koolrabi worden er ook weer grotere hoeveelheden aangevoerd. De gemiddelde prijs voor deze kostelijke groente daalde naar 89 cent per stuk. Het aanbod neemt verder toe, de prijs is dalende. Prei blijft nog steeds een schaars produkt. De aanvoer wordt wat groter, de prijs zal wel wat dalen, maar goedkoop wordt deze groente beslist nog niet. In de afgelopen week werden de raapstelen goed betaald. Het is dan toch weer een leuke opvulling voor een gat in het teeltplan. De eerste soort bracht on geveer 4 dubbeltjes per bosjes op. Het is wel een hele prijs, maar het is dan ook een uitzonderlijke voorjaarsgroente. IN DE BLOEMENHANDEL BLIJFT HET „KWAKKELEN" Enkele opmerkingen vooraf. Secretaris penningmeester van de CCWS, de heer M. J. Varekamp is dezer dagen terugge keerd van een oriënteringsreis door Isra ël, het land dat momenteel wel de voor naamste concurrentieplaats bezet in de internationale bloementeelt en handel. De heer Varekamp geeft als diens con clusie dat goede maatregelen door de EEG noodzakelijk zijn teneinde preferen tie aan de landen binnen de EEG te kunnen geven. Hij constateerde dat alge meen bij de kwekers in Israël de ge dachte leeft, dat de jongste slechte bloe menmarkt alleen een gevolgd is van de winterse toestanden. Men beseft niet vol doende dat een overstromen van de bloe menmarkt funeste gevolgen kan hebben niet alleen voor de landen binnen de EEG maar ook voor Israël zelf. En het is reeds van voldoende bekendheid dat met alle kracht in Israël niet alleen aan teeltuitbreidingen wordt gedacht, maar ook aan het veroveren van nieuwe mark ten waarbij een harde strijd wordt ge streden. De import anjers kwamen ook afgelopen week tot hoger gemiddelde prijzen dan die uit eigen land namelijk respectievelijk 32 tegen 22 cent. Hetzelfde beeld vertoonden de trosanjers met ruim een half miljoen invoer en ge middelde prijs van 34 cent tegen 22 cent voor de Nederlandse soort waarvan er ruim anderhalf miljoen ter veiling kwa men. De woorden van de heer Varekamp wor den hiermee dus wel onderstreept. „Al met al zal er zowel intern als extern grote waakzaamheid noodzakelijk zijn wil er in de bloemteelt in ons land geen grote vuurhaarden ontstaan, „aldus het oordeel van de heer Varekamp. Over de resultaten van de afgelopen week is er geen reden tot enthousiasme. Het bleef evenals met de weersomstan digheden „kwakkelen", en dat komt de stemming in de bloementeelt niet te goe de. Hierbij komt de ergernis over de hoge gasrekeningen die nu los gaan ko men terwijl door het ministerie nog steeds pogingen worden aangewend die gasprijs te verhogen. Dat alles brengt toch wel ongerustheid in kwekerskringen en doen explosieve situaties ontstaan bij zonder in kringen van bolbloementelers. De totale aanvoer aan de CCWS bedroeg afgelopen week 29.701.858 bos of stuks met een opbrengst van 10.262.510, 90 welke beide cijfers vrijwel gelijk zijn aan die van het vorig jaar. Dit is echter vooral ook te danken aan de nog steeds toenemende aanvoer van potplanten, na melijk 704,395 stuks met opbrengst van 1.589.120,25 tegen 610,690 en 1.145.598,34 in dezelfde week van het vorig jaar. Wat gemiddelde prijzen zijn met tussen haakjes die van het vorig jaar: Ameri kaanse anjers 22 (33) trosanjers 22 (22) anthuriums 1,65 (1,79) snijgroen 24 (27) jaarrond tros-chrysanten 51 (60) idem ge plozen 78 (80) freesia 23 )22) gerbera 24 (37) irissen 16 (19) leliekelken 61 (72) le- lietakken 52 (59) grote rozen 53 (59) idem klein 35 (49) sonia 46 (53) red garnette 28 (31) tulpen 17 (19). De aanvoer van ge rbera was afgelopen week bijzonder groot, ruim 1 1/2 miljoen hetgeen bijna het dubbele was van de aanvoer vorig jaar. Het lentebeeld begint lanzaam aan door te dringen in de veilinghallen. Niet alleen de hoeveelheid bloemen en plan ten breidt zich uit, maar ook het assorti ment dat het kleurig beeld vergroot. Waarschijnlijk zal deze gang van zaken zich deze week voortzetten. Amigoshet lijkt op de naam van een vriendenclubje dat zich ten doel stelt de vrije tijd op de meest genoeglijke wijze vol te maken. Maar dat gaat in dit geval beslist niet op. Amigos is nl. de naam van een fraaie nieuwe lelie èn van een kwekersvereniging die zich met de teelt van deze nieuweling zal gaan bezighou den. De eerste kwekersvereniging - een producentenorganisatie als U wilt - in de lelie-branche. De klaroenstoot voor deze vereniging werd gegeven door de heren Hoff uit het Noordhollandse Hem, die deze nieuwe lelie hebben gewonnen. Voor de afzet gaat de Lissese bloembol lenveiling Hobaho zorgen. De lelie Amigos is uiteraard onder het Kwekersrecht gebracht, want als men te maken heeft met een lelie die Jan-en-Al leman mag telen, heeft het totaal geen zin een kwekersvereniging op te richten. Bovendien moet de aanwinst zelf ook over verschillende unieke eigenschappen beschikken. Want als anderen er een tweede of derde naast kunnen zetten die even goed of bijna even goed is, kan men het natuurlijk ook nooit goed gaan "maken". Hoge eisen Wel, de nieuwe Amigos blijkt aan hoge eisen te voldoen. Deze aanwinst is niet alleen erg mooi - dat bleek wel op de wekelijkse bloemenkeuring in de Hille- gomse bloembollenbeurs - maar Amigos groeit ook goed. Het is een sierlijk ge bouwde lelie, waarbij de kelken niet (zoals bij de meeste oudere Midcentury- hybriden) dicht opéén staan. De bloemen zitten verder uit elkaar en dat maakt de tak veel eleganter van compositie. De donkergoudgele bloemen zijn middel groot en licht gespikkeld. De heren Hoff hebben Amigos tot en met getest op produktiviteit, gezondheid, groeikracht, enz. Deze winter zijn ze voor het eerst op wat grotere schaal door een Westlandse bedrijf in bloei ge trokken. De groei op het veld is zonder meer goed. Amigos heeft verder hard en bijna ongevoelig kruid wat met het oog op vuuraantastingen erg belangrijk is. Machines Tegenwoordig is het machine wat de klok wenst te slaan. Ook in het bloem- bollengebeuren. De bollen moeten dus goed tegen mechanische verwerking kun nen, want als men de bollen "met het handje", moet gaan planten, rooien en verwerken, kan men het wel vergeten. Dat word te duur. Die extra handelingen worden niet betaald en per slot van re kening is het allemaal om de pegulanten begonnen. Met de gladiolen is het al zo dat rassen die zich niet vlot mechanisch laten pellen, van het toneel verdwijnen. Veredelaars dienen met dit punt dan ook heel ernstig rekening te houden, 't Moet vandaag allemaal snel en goed kunnen gebeuren, hoewel men achter het woord je "goed" ook wel eens een vraagteken mag plaatsen. Men wordt door de om standigheden gedwongen om bepaalde handelingen door machines te laten ver richten, maar de ruwe verwerking vraagt vaak (te) veel van de bollen en de knol- Veel stuks op de meter Om op Amigos terug te komen: deze le lie moet het in de allervroegste trek af leggen tegen Enchantment wat betreft de trekduur. Enchantment komt bij een ge lijke behandeling zeven tot tien dagen eerder in bloei en dat kan bij de tegen woordige energiekosten een slok op een borrel schelen. Daar staat weer tegen over dat Amigos veel dikker geplant kan worden omdat het loof smal en kort is. Ook al een punt voor de serieuze lelieve redelaar. Van 1 maart tot 1december komt Amigos probleemloos in bloei. Ook in de maanden maart en oktober en no vember is geen bij-belichting nodig. Met belichting worden ook prima resultaten bereikt in de periode van 1 december tot eind februari. Beheersing van areaal Hoe gaat die kwekersvereniging nu wer ken? Een selectie groep van betrouwbare en vakkundige kwekers is aangezocht deel te gaan nemen. De leden krijgen voor een redelijke prijs plantgoed, maar men gaat jaarlijks rond de tafel zitten om vast te stellen hoeveel er van Amigos opgeplant mag worden. Voor alles wil men voorkomen dat het aanbod de vraag gaat overtreffen. Daarnaast gaat men gezamenlijk doen aan marketing, promotie, voorlichting, enz. Jaarlijks wordt de basisprijs vastgesteld. De Lisse se bloembollenveiling Hobaho zal de ver koop verzorgen en ook de administratie ve rompslomp - de computers staan daar in huis - van de kwekers overnemen. Ho baho kan echter geen lid worden, heeft dus geen stemrecht en heeft buiten de verkoop dus geen stem in het kapittel. Stemrecht berust alleen bij de leden en het aantal stemmen wordt bepaald door de omvang van het areaal dat men teelt. Geen dumping Kan door bijzondere omstandigheden voor een aantal leverbare bollen geen baas worden gevonden, dan is er geen man over boord. Onder geen voorwaarde zullen de bollen dan voor lagere prijzen aangeboden worden. In zo'n geval denkt men ze dan wel zelf te gaan afbroeien, omdat verschillende leden een fors glasa reaal tot hun beschikking hebben. - Nog i meer: Het ziet er naar uit dat het bij deze ene leliekwekersvereniging niet zal blijven. Het is nl. bekend dat De Jong Lelies BV uit Andijk al geruime tijd in onderhan deling is met de andere Lissese bloem bollenveiling, de CNB. Het zal interes sant zijn te vernemen wanneer die on derhandelingen afgerond worden. Want ook De Jong heeft zeer mooie nieuwe le lies gewonnen, die onder het Kwekers recht zijn gebracht. Ook hij wil tot iede re prijs een overproduktie voorkomen. Dat kan alleen als een groep kwekers het met elkaar eens kan worden. Het gaat de laatste jaren in de lelies niet best. Enkel en alleen een gevolg van veel te veel telen van één soort en wel En chantment. Veredelaars voelen er niets voor om straks weer met een crisissitua tie te worden geconfronteerd. Vandaar dat Amigos wel eens meerdere navolgers in het kielzog zal krijgen!

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11