g, Zachte diensten" volop ingewerkt op =3roblemen Nederlandse VN-detachement Coalitievorming wordt steeds gecompliceerder binnenland/buitenland i)VER DRIE WEKEN EERSTE VERLOFREGELING 'VDA BEREIDT IARDE 'ISEN VOOR Politiek Partij Parlement LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 MAART 1979 PAGINA 9 WEKKER Televisiebeelden van een Kamerdebat laten nogal eens een verga derzaal zien, waarin verreweg de meeste bankjes leeg zijn. Dat is vooral het geval, als er gepraat wordt over een specialistisch on derwerp. Bij vele kij kers heeft dit de me ning doen postvatten dat Kamerleden nu niet bepaald de hardste- werkers in dit land zijn. Niets is echter minder waar. De gemiddelde parlementariër maakt ontzettend veel uren- ,maar veelal achter de schermen, bijvoorbeeld m besloten commissie vergaderingen. Daar naast moet een Kamer lid van enig gewicht in de avonduren nog vaak de boer op voor een spreekbeurt in de pro- Onlangs overkwam dit de WD'er Wim Keja, die wel eens de enige arbeider in die fractie wordt genoemd, hoewel hij machinist bij de Koopvaardij is geweest. Een verklaring daar voor is wellicht, dat Keja in tegenstelling Dat pakte echter heel tot veel van z'n partij genoten, niet met de bekende hete aardappel in z'n keel spreekt. 't Was al erg laat toen Keja van een spreek beurt terugkeerde in zijn woonplaats Lands meer bij Amsterdam en het stemde hem tot vreugde het moede hoofd neer te kunnen leggen. Maar plichtsge trouw en punctueel als hij is stelde hij de wekkerradio af op 7.00 uur in de hoop op dat tijdstip met zachte mu ziek te worden gewekt. anders uit. Een rauwe stem scheurde Keja meedogenloos uit de armen van Morpheus. Hevig geïrriteerd strek te het Kamerlid de arm uit om deze ge luidsoverlast te beëindi gen, onderwijl verwen singen mompelend aan het adres van de om roep. Op één millime ter van de volumeknop stokte de arm en drong het tot hem door wie dit rauwe geluid voort bracht: Wim Keja zelf, die in een actualiteiten rubriek ondervraagd werd over het mediabe leid PUNKPLAAT Hans Wiegel verdedig de deze week in zijn kwaliteit van ambtena ren baas de eenzijdig door hem vastgestelde salarissen voor 1979. Traditiegetrouw vond de communist Marcus Bakker dat de ijverige dienaren der overheid er te bekaaid afkwa men en ging dus flink met de minister in de clinch. Centraal daarbij stond zijn overtuiging dat de ambtenaren best tegen de loonmaatregel van baas Wiegel zou den mogen staken. Vol gens Bakker is er geen sprake van dat zij zich daarmee, in strijd met de democratische be ginselen die hier te lan de gehuldigd worden, zouden keren tegen het parlement. Dat sprookje dat ook door de ambtenarenbonden wordt verteld, moet nu maar eens de wereld uit. Het parlement is geen onderhandeling spartner en Wiegel treedt hierop als werk gever, dus waarom zouden zijn werkne mers niet tegen hem kunnen staken", vroeg Bakker zich af. Er ent- stond hierop een staatsrechtelijke diskus- sie tussen Bakker, Ed. van Thijn (PvdA) en Ruud Nijhof (de laatste der DS"70-ers in de Kamer), waarin zich ook de minister zelf mengde en daarbij op vallend partij koos voor de opvattingen van de communistenlei- In het vervolg van zijn betoog stelde Bakker nog eens dat de hele Bestek'81 -operatie in het kader waarvan de ambtenaren wat min der in loon omhoog gaan, alleen maar dient ter verbetering van het rendement van de gro te kapitalistische onder- nememingen. Wiegel, die er eerder geen ge heim van had gemaakt het staatsrechtelijke be toog van Bakker in grote delen te onder schrijven, wilde toch zeker niet de indruk wekken dat hij ook op dit punt het met de communistische afge- vaargdige eens was, greep dus de interrup tiemicrofoon en sprak: „Ik hoor nu een gram mofoonplaat die ik al vaker gehoord heb en die een valse toon heeft". „Da's dan triest voor u, want het is uw collega Van Aardenne die dit hier in alle standen, dwars, over eind en op z'n kop heeft verteld", wierp Bakker hem tegen. „Ik geef niet anders dan de grammofoonplaat weer die vanachter de regeringstafel nu al een jaar lang wordt afge draaid. Wat ik in dit verband zeg is Punk vergeleken bij de Blan ke Top der Duinen".... RIK IN'THOUT ARJEN BROEKHUIZEN 9 vano vi ARRIS De 800 militairen van het derlandse ^N-detachement zijn de rste week van hun verblijf in Zuid-Li- non goed doorgekomen. Zij hebben ihard gewerkt om zich zo goed moge- te kunnen huisvesten en zijn zeer motiveerd in hun werk. In het dorpje ms, waar het hoofdkwartier is geves- d, zal morgen de eerste kerkdienst irden gehouden. In een gebouwtje aan rand van het dorp zijn de dominee, aalmoezenier, de raadsman van het imanistische Verbond en de maat- happelijk werker van de militaire so- ile dienst ondergebracht. ifij zijn blij dat wij bij elkaar zitten", rtelt ds. Stam. De mannen van het esteiijk en materieel welzijn willen in oude ontruimde woning een soort ilzijnscentrum voor de militairen in- :hten. Als bovenbuur hebben zij de [zijnszorg, een dienst die precies past aanvulling op hun werkzaamheden, pitein Schutte van de sociale dienst vacht de nodige problemen bij de .ten. „Het dagelijks patrouilleren bij wegversperringen roept spanningen de mannen op, die zij momenteel on- oende kunnen afreageren. Het batal- is beneden de officiële sterkte uit derland weggegaan en dat betekent er op de mensen een te zware claim irdt gelegd. In afwachting van deze Ddzakehjke aanvulling - ik dacht dat het om 40 man gaat - is er voor de jon gens geen tijd om er eens even uit te breken en de spanning af te reageren." Geestelijke verzorging Wij, dat wil zeggen de geestelijke ver zorging en ik, willen daarom in het be gin de mannen regelmatig langs gaan om te kijken of er ergens hulp nodig is". Volgens kapitein Schutte begint men zo spoedig mogelijk aan een verlofschema waardoor de militairen tweeëneenhalve dag per maand vrij krijgen. Deze verlof dagen moeten buiten het Unifil-gebied opgenomen worden, hetgeen in de prak tijk een bezoek aan Isaël. De sociale dienst zal ook optreden als schakel tussen de soldaat met problemen van welke aard dan ook en zijn com mandant. In overleg met de collega's in Nederland wordt ook hulp geboden als blijkt dat er wat fout gaat bij het thuis front en daar dus hulp nodig is. De geestelijke verzorging in Libanon werkt op alle fronten samen. Ds. Stam en aalmoezenier Querelle hebben een schema opgesteld waarbij zij bij toer beurt de eenheden te velde bezoeken. „De „aal" is vanmorgen al het veld inge gaan", vertelt ds. Stam. „Wij hebben er eerlijk om gedobbeld wie het eerst naar "buiten zou trekken". De geestelijken hebben een enorme kof fer bij zich waarin alle benodigdheden zitten voor kerkdiensten te velde. Er zijn liedboeken, een bandrecorder voor de muziek en ook bekers en schalen voor de avondmaalsviering en kelken voor de eucharistiediensten. De humanistische raadsman werkt niet samen met de pro testantse en rooms-katholieke geestelijke verzorgers, maar wel in overleg met hen. Omdat het ondoenlijk is alle troepen op zondag te bezoeken, worden ook op za terdag kerkdiensten gehouden. De geza menlijke welzijnswerkers zijn druk bezig in de tuin van hun huis een militair te- huisje in te richten. Dat wordt opge bouwd uit drie grote legertenten en geeft de soldaten straks wat ontspanning in hun vrije tijd. Er worden Nederlandse tv-programma's vertoond, er zijn diverse spelen, de jongens kunnen er een pilsje pakken en men denkt er ook over om samen met de welzijnszorg een gezellig terrasje te bouwen. Juridische bijstand aakzaamheid blijft een eerste vereiste ook voor de Nederlandse VN-sol- iten. Daarbij behoort het nauwkeurig controleren van particuliere auto- obilisten en hun inzittenden. Hoewel niet in hetzelfde gebouw gehuis vest, behoort ook overste Diets tot de „zachte sector" van het VN-bataljon. Hij is de stafjurist die door „Den Haag" is meegezonden om alle mogelijke juridi sche problemen op te lossen. Overste Diets: „Ik geef advies aan de leiding wat er moet gebeuren als soldaten zich op de een of andere wijze misdragen. Voorstel baar is dat een straf die in Nederland als zinvol wordt gezien hier geen enkel effect sorteert. Voorts moet ik allerlei schadegevallen re gelen als een Nederlandse militair be trokken raakt bij een verkeersongeluk. Als daar lichamelijk letsel bij voorkomt wordt het nog moeilijker. Stel een Ne derlandse soldaat rijdt een Libanees kind dood. Dan kon het wel eens gebeu ren dat die jongen terug gaat naar Ne derland omdat hij hier niet langer door de bevolking zal worden geaccepteerd. Al deze gevallen moeten echter stuk voor stuk beoordeeld worden waarbij de staf van Unifil uiteindelijk de beslissing neemt", aldus overste Diets. Ook de medische dienst is een van die niet zo puur militaire afdelingen binnen hetVN-detachement. Dokter Mes heeft de leiding over het medische gedeelte dat al enkele dagen volledig operationeel is. Van militaire zijde is er nog niet zo veel werk te doen, maar dagelijks komen wel groepjes burgers naar de eerste hulppost in Harris. „Het zijn veel huis-, tuin- en keukengevaïlen", vertelt dokter Mes op het dorpspleintje van Harris, waar hij klaar staat om met een van de patrouilles mee te gaan. De arts heeft een kogelvrij vest aangetrokken om zich zelf zo goed mogelijk te beschermen. Niet duidelijk is waarom niet meer mili tairen gebruik maken van dit uiterst ef fectieve middel. Volgens dokter Mes zijn er vrijwel nog geen echte medische problemen geweest. „We moeten de hygiëne en het drinkwa ter goed in het oog houden. Zo lang dat afdoende gebeurt denk ik niet dat de si tuatie veel afwijkt van die tijdens een oefening", aldus de bataljonsarts. Ezeltje rijden ter ontspanning is voor de Libanongangers nog steeds een pleziertje. Maar hoe lang nog?. i%. (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Als alles volgens „het boekje" hoopt (maar dat is nog volstrekt onzeker) wden over ruim twee jaar weer Tweede-Ka- fverkiezingen gehouden. Dat betekent dat de derlandse partijen zich volgend jaar intensief deze stembus moeten gaan voorbereiden, en k de discussie over de coalitiemogelijkheden deze verkiezingen weer volop aangezwengeld worden. Partij van de Arbeid neemt daarop nu al een 16 41. °rschot. Op het eind volgend maand in Am- irdam te houden partijcongres zal uitvoerig ge- aat worden over de samenwerkingsmogelijkhe- fj na de volgende verkiezingen. Dat dit nu al teurt heeft twee oorzaken. In de eerste plaats °pt de PvdA dat de Kamerverkiezingen op een ^ger tijdstip gehouden zullen worden (vanzelf- 'ekend hoopt de PvdA op een snelle val van :t kabinet-Van Agt), maar ook kampt de partij 'g steeds met de naweeën van de kabinetsfor- atie van 1977, toen de PvdA ondanks een kloe- Verkiezingsoverwinning (tien zetels winst), en feit dat ze de grootste fractie in de Kamers IUIS was gebleven, toch in de oppositie terechtkwam. Den Uyl en de zijnen hebben er een soort poli tiek trauma aan overgehouden en willen voorko men dat ontwikkelingen als zich in 1977 voorde den, in de toekomst worden voorkomen. Links In een onlangs gepubliceerde beleidsnota van het partijbestuur (waarvan de conclusies op het Am sterdamse congres aan de orde komen) wordt voorkeur uitgesproken voor linkse samenwerking. Dat is geen nieuws, maar de partij is zich ook bewust van de geringe kans dat deze linkse sa menwerking na de verkiezingen vertaald zal wor den in een linkse meerderheidscoalitie. Maar ook afgezien van de vraag of zo'n meerderheid te be halen valt, is het ook twijfelachtig of ze helemaal op één lijn zullen komen. De ervaringen van begin 1977 (toen PvdA en PPR op het punt van de strategie né de Kamer verkiezingen uit elkaar gingen lopen) stemmen PvdA en PPR niet' al te optimistisch. Niet voor niets doet dr. Bas de Gaay Fortman in zijn giste ren verschenen boekje „De kunst van het ivoor draaien" een dringend beroep op de linkse par tijen om tot eenheid van optreden te komen. AI met al zal de PvdA ook andere coalitie-alternatie ven na de volgende Kamerverkiezingen onder ogen moeten zien. Dan doemen mogelijke coali ties met CDA of WD op. WD Met de WD heeft de PvdA na de tweede we reldoorlog maar eenmaal samengewerkt, nl. in het ministerie Drees-Van Schaik, dat in 1948 werd geformeerd. Nadien is in de verhouding PvdA-WD helemaal de klad gekomen, met als belangrijkste politieke gevolg dat een van beide steeds een christen-democratische partij als coali tiegenoot nodig had om een kabinet te vormen. Pas de laatste tijd treedt de kans van socialis- tisch-liberale samenwerking weer wat naar voren, in het bijzonder WD-voormannen als Geertsema, Vonhoff, Jacobse en Nijpels willen binnen de partij een gesprek over een ^entuele coalitie met de FVdA in gang zetten err ze hebben daarvoor ook concrete bouwstenen aangedragen. De PvdA wijst deze pogingen, zoals uit de beleidsnota van het partijbestuur blijkt, „vooralsnog" van de hand. Het partijcongres een beetje kennende mag men daarvan volgende maand in Amsterdam een bevestiging verwachten. Voor 1981 zijn de kansen dat er een kabinet van leden van PvdA, WD en D'66 komt dus uiterst gering. CDA Dan blijft voor de PvdA dus een nieuwe samen werking met het CDA over. De vorming van het CDA is de FVdA een doorn in het oog omdat ze nu de christen-democraten veel moeilijker uit el kaar kan spelen dan in de periode waarin KVP, ARP en CHU nog gescheiden optrokken. Volgens het PvdA-bestuur zal het CDA aan tal van voorwaarden moeten voldoen wil er een ka binet van PvdA-ers en CDA-ers komen. Een belangrijke voorwaarde is dat het CDA zich zal moeten distantiëren van het beleid van het kabinet-Van Agt. Het is de vraag of dat een erg reële eis is. Het CDA zou toch wel erg in de ver nieling moeten zitten om tot verwerpingte kun nen komen van het beleid van een kabinet waar in tien van de zestien leden tot het CDA beho ren. Bovendien zal het stellen van allerlei eisen- vooraf net als in 1976-1977 weer tot allerlei te rechte of onterechte irritaties in het CDA aanlei ding geven, waardoor bij de christen-democraten een neiging om één front te gaan vormen zal worden versterkt. De PvdA moet zo langzamer hand toch wel weten dat FVdA-uispraken over .meerderheidsstrategie" en „harde eisen aan het CDA stellen" het klimaat voor de totstandkoming van een FVdA-CDA-D'66-coalitie zeer ongunstig beïnvloeden. Kortom: de kans op alweer een verschrikkelijk moeilijke kabinetsformatie is bijzonder groot, te meer omdat de mogelijkheid van een nieuw kabi net van CDA-ers en WD-ers steeds geringer wordt, omdat daar wellicht geen parlementaire meerderheid meer voor is. We houden in het algemeen niet van klaagzangea over de regeerbaarheid van ons land, maar niet. temin kunnen we onze bezorgdheid over de be reidheid van de grote Nederlandse partijen om tot een hechte coalitie te komen op dit moment bepaald niet onder stoglen of banken steken. EVERT MATHIES

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9