K Binnen vissers door winter zwaar gedupeerd fieidae Sowa/nt BELANGSTELLING VOOR NATUURBEHOUD DAALT Belgische formateur stuurt aan op rooms-rode coalitie 1olitierapporten e kijk op uilnisbelt ipionnen- aar eeft ich aan Irrestatie- level tegen thoodie Agent schiet ophinderlijke weggebruiker 99 Verkorting werktijd is pure noodzaak Energieprobleem Toenaderingsoverleg Namibië begint morgen 'AGINA UITENLAND/BINNENLAND zaterdag 17 maart 1979 pagina 7 JCHEN Enige jongelui hebben op de ge- 75.000,. entelijke vuilnisstortplaats van Wijeben 3en tuin i tfjjmegen een kartonnen doos met recber- uken*?' e-rapporten gevonden. De vinders bemerk- 1 te g' itot hün verbazing dat in deze rapporten .erde ^gegevens over hen zelf vermeld stonden. doos is volgens de rijkspolitie in Wijchen abuis op de stortplaats terechtgekomen, rapporten waren afkomstig van een poli- if, die enige maanden geleden grondig is uimd. De rapporten werden in een doos 'pakt met het opschrift: „kan vernietigd \rden". Op onverklaarbare wijze zijn de tporten toch terechtgekomen bij andere .,ij] uUen< die wel naar de ioiilnisplaats gebracht :htèrtuji dden worden. De doos is inmiddels weer te- ""•"ikj gin politiebanden. 25.000J ijkeukea 'dmeubii gebondf 25.000, n'"g onkamé badki 1GENSBURG Een nieuw onagegeval is in West- litsland aan het licht geko- m. Een jong echtpaar uit jeren heeft zich bij de po- Ie aangegeven. Het bekende maanden voor de vei- idsdienst van de DDR te bben gewerkt. *1 echtpaar heeft onder ik van grote schulden zelf igeboden de DDR informa- te verschaffen. Het heeft li', [evens over gebeurtenissen de universiteit Van Regens- en foto's van verscheide- Irijven doorgespeeld. n To» ft kardinaal: ncycliek nspireert 1 ET ILVERSUIM Bewegingen Nederland die ijveren voor vrede kunnen in de ency- ek van paus Johannes Pau- s II veel inspiratie opdoen, ok voor de prediking is er tel nieuwe stof in te vin- sn. Dit zei kardinaal J. Wil- brands gisteren voor de RO-radio. dinaal Willebrands bena- ukte vooral de dialoog4die paus voorstaat. De dialoog „de wereld", dat wil zeg- met niet-katholieken en lorai met atheïsten. Hij zei it-de paus godsdienstvrijh- id wil, maar dat hij ander- ids meent dat godsdienst kan worden opgedrongen mensen die er weinig K)r voelen. Hij dacht hierbij kj »ral aan Oost-Europa. Het ristelijk geloof moet met •Peet voor anderen verkon- Id worden in een eerlijke loog, zo zei Willebrands. gens de kardinaal, die lorzitter is van het Vaticaan- secretariaat voor de een- id, heeft ook de oecumeni- beweging veel aan de tyeliek. Die zou niet moe- streven naar een grootste Nene deler, maar naar de >lheid van het christendom. 'eijnenburg iets beter" ar Rotterdams lekenhuis EN HAAG Minister Peij- fflburg (Wetenschappen) was sferen in „voldoende stabie- gezondheidstoestand" om worden overgebracht naar Academisch ziekenhuis in 'tteraam. Volgens een maai °„0rdvoerder van het minis- q j "e va« onderwijs en we- fe* ppen 's gebeurd in ">and met verder harton- ftoek dat de zieke be- >.rve& J|dsman moet ondergaan, ''jnenburg moest begin deze een operatie aan een F 111 zijn been ondergaan het Haagse Westeinde-zie- hnius. RAPST AD Tegen het lonnalige hoofd van het jddafrikaanse departement Voorlichting, Eschel goodie, zal een arrestatiebe- worden uitgevaardigd we- 5 fraude en diefstal. Dat itjbtttt de Zuidafrikaanse pre- „|Tm« Pieter Botha gisteren Jw het parlement meege- odie verblijft op het ogen- in Europa. Hij is de sleu- iguur in een schandaal de ta*i: w geheim gebruik van (JI| Erheidsgelden voor propa- fnda-doeleinden. Rhoodie ift in recente interviews ge ld dat het hele kabinet op hoogte was van de gehei- projecten, die alle waren richt op verbetering van t imago van de Zuidafri- anse regering, met name in (buitenland. Familie OIRSCHOT De Officier van Justitie te Breda heeft opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar het wapengebruik gisteren middag door de 19-jarige wachtmeester van de rijkspolitie De H. De agent heeft op de rijksweg Eindhoven—Tilburg een aantal scho ten afgevuurd op een andere weggebruiker. Deze werd niet geraakt en wist te ontkomen. Volgens de rijkspolitie van het district Breda reed de wachtmeester in zijn privéwagen na zijn werk naar huis. Voor hem reed een auto mobilist opvallepd agressief en hinderlijk. De wachtmeester passeerde de man en gaf hem stoptekens. Toen daarop niet gereageerd werd, gebruikte hij zijn dienstpistool. Dat kon de ander evenmin tot stoppen dwingen. Na een onderzoek kon de politie de identiteit van de man (20 jr.) vaststellen, en hem aanhouden. Massale vissterfte in ondiepe wateren UTRECHT De strenge winter heeft bij de binnenvissers in het noorden van het land in veel gevallen genade loos toegeslagen. Bij zuurstofmetingen is gebleken dat in sommige ondiepe wateren in Friesland tachtig procent van alle vis is gestorven. Hier en daar werd zelfs geen enkele levende vis meer aangetroffen. Dit heeft tot gevolg dat in Friesland twintig van de vijftig binnenvisserij be drijven de komende drie a vier jaar geen werk hebben. De schade is ai- leen al voor deze provincie begroot op bijna één miljoen gulden. Dit bleek gisteren in Utrecht op de al gemene ledenvergadering van de com binatie van binnenvissers. Een lid van de centrale commissie zelfstandigen van het ministerie van landbouw en visserij lichtte de binnenvissers, die in groten getale waren opgekomen, voor over de rijksgroepsregeling zelfstandi gen. Vele gedupeerden zullen straks door deze regeling op de been moeten worden gehouden. De vissterfte in diepe wateren, zoals de grote meren, was aanzienlijk min der. Dit komt omdat de zuurstof hier minder snel is geconsumeerd. Behalve in Friesland zijn ook veel binnenvis sers in Gróningen en Noord-Holland gedupeerd. In de Noordhollandse Krimpenerwaard was het zuurstofge halte nul en de vissterfte honderd pro cent. In het zuiden van het land en in Zeeland hebben de binnenvissers hoe genaamd geen schade ondervonden. Geneesmiddelen Tot eincf deze maand kunnen inwoners van Gelderland oude of ongebruikte geneesmiddelen inleveren bij de apotheken. Onder deskundig toezicht worden de medicijnen vernietigd. Als de Gelderse proef slaagt, zullen waarschijnlijk ook in andere provincies inzamelingsacties gehouden worden. Europees commissaris Vredeling: EINDHOVEN Ir H. Vredeling vindt arbeidstijdverkorting een pure noodzaak. Zonder een herverdeling van werk is er geen zicht op een oplossing voor het werkloosheidsprobleem. Vredeling vice-voorzitter van de Europese commissie zei dit vanmorgen op de Brabantdag van de FNV in Eindhoven. „Wij zullen het niet meer kunnen redden met het recept waar mee wij in de jaren '50 en '60 nog een redelijk succes haal den". De hoofdbestanddelen van dat recept, herstel van de economische groei en bevordering van werkscheppende inves teringen, blijven volgens hem niettemin onontbeerlijk. Hij maakte daarbij echter de kanttekening dat deze groei niet ongecontroleerd en normloos mag zijn. Voorts merkte Vrede ling op dat zowel bij de Europese Gemeenschappen als in de lidstaten onvoldoende wordt gelet op de werkgelegenheidsef fecten van de genomen maatregelen. Daarbij mogen niet uit sluitend economische afwegingen een rol spelen, ook de maat schappelijke aspecten moeten ten volle worden meegewogen, aldus Vredeling. De vooruitzichten op de arbeidsmarkt noemde Vredeling alar merend. Hij zei onder meer dat de Europese arbeidsmarkt tot diep in de jaren tachtig overstroomd zal worden met de ge boortegolf van de jaren zestig. Het was voorspelbaar: de ontwikkelingen in een van de grootste olieleverende landen ter wereld, Iran, krij gen hun gevolgen voor de planning van de toekomstige energieopwekking. De druk om snelle voorbereidingen te treffen voor grootscheepse toepassing van kernener gie is plotseling weer sterk toegenomen, omdat dit een van de manieren is waarop de afhankelijkheid van olie- leverende landen kan worden verminderd. In optima forma deed die vergrote druk zich deze week voor op de Europese top in Parijs, waar Nederland met het wat afhoudende standpunt ten opzichte van de toepassing van kernenergie, onder de brute wals van vooral buur land West-Duitsland dreigde te komen. ZEER nadrukkelijk is in het regeerakkoord van het kabinet Van Agt vastgelegd dat er eerst volstrekte dui delijkheid moet zijn over de gevolgen van het gebruik van kernenergie, met name over de mogelijkheid om het radio-actieve afval op een veilige manier op te slaan. Op het moment dat die afspraak werd gemaakt was er weliswaar geen groot probleem met de olieleve ring, maar evenzeer als nu was duidelijk dat Nederland en heel Europa voor de energiegrondstof sterk afhanke lijk zijn van andere landen. De situatie in Iran mag dan ook nu geen aanleiding zijn om over het gebruik van kernenergie van gedachten te veranderen; bepalend daarvoor dient te blijven de toekomstige veiligheid voor het land en de inwoners, en dus de zekerheid dat het gevaarlijke afval op een verantwoorde manier kan wor den geloosd. Het zou al te gek zijn om onder de druk van het moment een keuze te doen die voor de toer komst ernstige gevolgen kan hebben. Bovendien ligt er nog een andere mogelijkheid om tot geringere afhanke lijkheid te komen. Dat is de energiebesparing, waar veel meer dan tot'nu toe aan gedaan zou kunnen wor< den. Het is toe te juichen dat premier Van Agt in Parijs tot op zekere hoogte voet bij stuk heeft gehouden, te gen de zware druk van bondskanselier Schmidt vap West-Duitsland in. Door toedoen van Nederland en De nemarken werd uiteindelijk in het slotcommuniqué de passage dat „de nationale energieprogramma's zullen worden versneld", afgezwakt met de toevoeging „tel kens wanneer dat mogelijk is". Het is te hopen dat Van Agt voet bij stuk weet te houden, ook tegen druk van uit zijn eigen kabinet in. Zijn minister van Economi sche Zaken, Van Aardenne, hecht blijkens recente uitla tingen inmiddels niet zo erg meer aan de strikte letter van het regeerakkoord. v VOOR de nabije toekomst is het de vraag hoelang kleine landen als Nederland en Denemarken met de te rechte terughoudendheid stand kunnen houden. Dat de druk uiterst zwaar is, blijkt wel uit een uitspraak van bondskanselier Schmidt dat de landen die niet aan een versnelling van invoering van kernenergie meewerken, straks duur moeten betalen als ze later alsnog willen meeprofiteren van de inmiddels verkregen technologi sche voorsprong van de andere Europese landen. Het is jammer dat Nederland daar niet tegenover kan stellen dat de kernenergie-landen straks duur zullen moeten betalen als ze steun van Nederland willen indien het grootscheeps gebruik van kernenergie uiteindelijk de sastreuze gevolgen blijkt te hebben. Zo'n omgekeerd dreigement is omnmogelijk, omdat het gebruik van kernenergie dermate grensoverschrijdende gevolgen kan hebben dat bij eventuele rampzalige gevolgen Neder land zeker mede het slachtoffer zal zijn. Vereniging tot behoud Natuurmonumenten: UTRECHT De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten heeft hahr bezit in de afgelopen 25 jaar meer dan verdub beld. De oppervlakte van dat bezit was in 1954 ongeveer 14.000 hectare, nu is het ruim 33.500, terwijl nog bijna 2500 hecta re bij de vereniging in beheer is zonder eigendom te zijn. Dat staat in het jaar verslag van Natuurmonumenten. Dit ver slag is vandaag in het jaarbeurscongres centrum in Utrecht uitgebracht. Natuurmonumenten heeft in het afgelopen jaar voor het eerst sinds lange tijd nauwe lijks ledenwinst geboekt, zo blijkt verder uit het verslag. Het ledental is blijven ste ken op ruim 255.000. Als mogelijke oorza ken van deze stagnatie worden genoemd steeg niettemin van 4,8 naar 5.1 miljoen de ongunstiger wordenden economische, gulden. Natuurmonumenten heeft momen omstandigheden, en het dalen van de be- teel 245 mensen in vaste dienst, waarvan langstelling voor het milieubehoud. De 50 op het centrale kantoor in 's Grave- contributieopbrengst van de vereniging land. WINDHOEK De binnen landse vleugel van Swapo, de nationalistische onafhanke lijkheidsbeweging van Nami bië, zal deelnemen aan het Namibië-overleg dat morgen in New York moet beginnen, zo is gisteren in de hoofdstad Windhoek bekendgemaakt. Swapo vaardigt drie bestuurs leden af naar het overleg, dat is bijeengeroepen door de „contact-groep" van de Vere nigde Staten, Canada, Enge land, Frankruk en West-Duits land. Deze landen, die inder tijd het initiatief hebben ge nomen tot het huidige VN- plan voor een vreedzame on afhankelijkheidsoverdracht, hopen met deze bijeenkomst de huidige impasse te door breken. Ook Zuid-Afrika zal deelnemen, evenals de meeste politieke groeperingen in Na mibië. Swapo's belangrijkste tegenstander, de democrati sche Turnhall-Alliantie (DTA) heeft tot deelneming besloten nadat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance aan zijn Zuidaf rikaanse collega Pik Botha had verzekerd dat het niet gaat om nieuwe onderhande lingen, maar om de uitvoering van het overeengekomen plan. Diplomatieke zegslieden in New York, die niet geïdentifi ceerd wensten te worden, ver klaarden gisteren dat Vance persooonlijk voor de bezwa ren, die donderdag waren op geworpen door de Zuidafri kaanse minister van Buiten landse Zaken, een oplossing had weten te vinden. Illllllllllllllllllllllllllll Oorlogstuig Een politieman heeft hier een wapenarsenaal uitgestald, dat is aangetroffen in de kelder van het huis van een inge nieur in Düsel- dorf. Onder het goed onder houden wapen tuig, afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog, zaten onder meer 32 mi trailleurs, en acht geweren. Illlilllllllllllllllllllllll (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische kabinetsformateur Vanden- boeynants heeft gisteravond meegedeeld, dat hij aanstuurt op een rooms-rode coalitie van christen-democraten en socialisten. Zowel de Waalse christen-democraten als de Vlaamse Christelijke Volks partij en de Vlaamse Socia listische Partij (VSP) hebben de formateur gisteravond meegedeeld, dat ze bereid De Waalse Socialistische Par tij (de PS van André Cools) houdt de beslissing nog in be raad. De PS wil namelijk eerst, dat het FDF (Front der Francofonen) tot de nieuwe Belgische regering zal toetre den. Maar in die situatie is thïins .wel enige verandering gekomen. In de nacht van donderdag op vrijdag was een geheel nieuwe situatie ontstaan in de Belgische kabinetsformatie. De beide taaipartijen (het FDF en de Vlaamse Volksu nie) lieten toen namelijk we ten aan kabinetsformateur Vandenboeynants dut ze niet accoord konden gaan met de communautaire voorstellen, dié hij aan de zes partijen had voorgelegd. De Volksunie wilde op papier een garantie dat het toekomstige gewest Vlaanderen fiscale autonomie zou verkrijgen. Het Brusselse Front der Francofonen wei gerde te aanvaarden, dat de Brusselse randgemeenten, die nu reeds faciliteiten voor de Franstalige inwoners verle nen, in de toekomst niet ver der zouden kunnen worden verfranst, omdat het Brussel se ^grondgebied definitief tot de 19 gemeenten van thans zal worden beperkt. Manusama ontmoet Indonesische ambassadeur in Bonn (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Binnenkort zal RMS-leider Manusama een gesprek hebben met de nieuwe Indonesische ambas sadeur in Bonn, generaal Muskita. Het gesprek zal een persoon lijk karakter hebben, zo is door ambassadeur Muskita gezegd. Hij is zelf van de Mo- lukken afkomstig en daardoor in staat een gesprek „van Mo- lukker tot Molukker" te voe ren. In geen geval kan aan het onderhoud een officiële status gegeven worden; de In donesische regering peinst er niet over de RMS-regering te erkennen. Ir. Manusama is blij met deze gespreksmoge- lijkheid omdat dit een begin van enig contact kan zijn. KABINET TEGEN RECLAME IN REGIO-OMROEP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is tegen de invoering van recla me in de regionale omroep. Minister-president Van Agt deel de dit gisteravond mee na afloop van de vergadering van de ministerraad, die zich gebogen heeft over een aan de Tweede Kamer te zenden brief over de financiën van de regionale omroep. Binnenkort vallen er beslissingen over de financiering van radio STAD (Amsterdam) en radio Brabant. Van Agt zei dat het wel moeilijk was om de verleiding te weerstaan om recla me toe te staan, omdat de financiële problemen van de regio nale omroep niet gering zijn. Derde Rhodesische luchtaanval SALISBURY Rhodesische gevechtsvliegtuigen hebben gis termiddag, tijdens de derde aanval in vijf dagen over de grens, een belangrijke opslagplaats van de guerrillastrijders in Mozambique onder vuur genomen. In een beknopt commu niqué werd gezegd dat aanvalleiv»zijn uitgevoerd op „een grote opslagplaats van munitie en andere voorraden nabij Dondo in Mozambique. Vooruitzichten voor zondag en maandag: nu en dan wat regen of sneeuw. Koud, met lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temp.: omstreeks min 1 graad Max. temp.: omstreeks 3 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks min 1 graad Max. temp. omstreeks 3 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Mu Neer- Amsterdam geh.b Deelen regen Eindhoven regen Den Helder gen t* Luchth R'dam regen lis lil Ui Brussel geh.b Frankfort sneeu Genève zw.be MajfridDUr9 11

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7