"Boomplantdag wordt weer een veelbelovend feest Mies zit al maanden in het dierenasiel Big Band Frits Landesbergen: tien jaar jazzgeschiedenis op amateurbasis ALS SWINGEND VOORBEELD MET COUNT BASIE Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. fAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 MAART 1979 PAGINA 5„ Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: \ieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. De toeloop in de van het diere- weer eens enorm. In er twaalf Er zaten dus bet totaal is op negentien gekomen, to genoeg voor beheerder Tiele om voor te stellen ?vef week één van die negen- li bijn wat nader onder de r tp k nemen in deze ru- Vanzelfsprekend koos tiet een van de twaalf ïel W( ï- **agekomenen, maar dier dat er al wat langer Mies werd de geluk- Nou ja, gelukkige? Het waarschijnlijk dat Mies 5 lf l^ns meer weet hoe het het asiel nu uitziet. Mies namelijk rustig de meer serieuze kandi- rekenen die een aanval het record asielzitten. derde plaats zit dat betreft voor Mies hi. De prijs die hier- kan worden uit- is een enkele reis naar de nieuwe baas. Haar nieuwe baas zal ongetwijfeld veel plezier beleven aan het karakter van Mies. Want ka rakter is haar sterke kant, zoals beheerder Will Tiele zonder twijfel zal bevestigen „Er zijn niet veel dieren die het op deze manier zo lang volhouden. Mijn bewondering, hoor". Aldus Will Tiele. Deze toegezwaaide lof is te danken aan een simpele da tum 8-10-1978. Toen werd Mies letterlijk en figuurlijk gevangen. En wel in een spe ciale kattenval van de Dieren bescherming, afdeling Leiden. De afdeling heeft een aantal van dit soort apparaten in en om Leiden geplaatst met het doé! zo veel mogelijk zwerf katten od te kunnen vangen. Mies was echter beslist geen zwerfpoes. Ze zag er verzorgd uit en ze was bovendien erg dik. Zo dik zelfs dat Will Tie le aanvankelijk dacht dat ze zwanger was. Een nader on derzoek door de dierenarts wees echter uit, dat Mies een lichte leverafwijking had. Ge lukkig niet ernstig en met medicijnen te bestrijden. Haar gewicht zou maar langzaam afnemen en zo komt het dat Mies zelfs nu nog iets dikker is dan normaal. Mies is nogal groot van stuk en heeft een dikke pels, dus iets aan de gezette kant zal ze altijd wel blijven. De kleuren van ha ar vacht zijn wit en rood in een cygerse- tekening. Een zeer ge slaagde combinatie. Mies is drie jaar oud en is, nadat haar leverkwaaltje bedwongen was, gesteriliseerd. In de hondenafdeling van het asiel gaat het helemaal niet zo goed. Ook de hond van vo rige week, Blacky het kees hondje, heeft nog geen nieuw thuis mogen vinden. Zelfs de hond van twee weken geleden zit nog steeds in het asiel. Een trieste zaak, want juist voor deze twee honden is er nog maar zo weinig tijd. Als er, net zoals in de kattenafde ling is gebeurd, binnen een korte tijd veel honden nieuw binnenkomen, is het ongetwij feld afgelopen met Blacky en Hektor *1 BART SPIJKER Karper is het sterkste punt van Mies medewerkers van de Lei- derdorpse Plantsoenendienst de aanplant verzorgen van de zogeheten „Groene Dolk" (zelf heb ik steeds gemeend, dat het uitverkoren gebied de Groene Long heette, maar mijn bron heeft het nu een keer over een „dolk"), een wandelgebiedje dat dwars door nieuwbouw wijk Voorhof-Noord loopt, van het Heelblaadjesbad tot de Dwarswatering. Groener kan het al bijna niet. Het materiaal dat voor de schooljeugd klaarhgt be staat uit vierduizend stek ken voor bosplantsoen en men. Uiteraard helpen de Leiderdorpse schoolkinde ren op deze manier volop mee aan het verfraaien van hun woonomgeving. En het is niet alleen „zomaar bo men planten". Ter voorbe reiding op de boomplantdag hebben de jongens en meis jes een heleboel informatie gekregen over bomen, over welke soorten in Nederland voorkomen, hoe ze groeien, welk belang ze hebben voor het milieu en hoe ze in de gemeentelijke plantsoenen worden gebruikt. Het plant- werk zal woensdag worden geklaard door twee groepen die 's morgens aantreden. Burgemeester Van der Have is dan ook van de partij. Hij zal niet alleen de kinde ren welkom heten als een goede burgervader, de eer ste burger gaat bovendien zelf de handen uit de mou wen steken en een schop ter hand nemen. Ook in Leidschendam wordt een nieuwe wijk woensdag verder „aange kleed". Daar is het „Dui venvoorde", dat boomfeest dag gaat beleven. Rond twee speelterreintjes en in de voortuintjes van een aantal gelukkige bewoners worden ongeveer vijftig bo men en duizend struiken week woensdag 21 is het Boomplantdag. jaarlijks terugkerend met tienduizenden en duizenden bo- struiken en planten, gaan de stammetjes grond in. Welhaast geen of er worden jon- geplant met het een groenere toe- In onze regio wor- ook tal van plantactivi- ontplooid. In Leider zijn het van de hoog- klassen der lagere scho- die de spade in de klei De 450 Leiderdorpse gaan samen met geplant. De bomen zijn in 1977 door het Leidschen- damse Plantencentrum aan de gemeente toegezegd. Be lofte maakt schuld. Nu is het zover. De bewoners hebben een keuze mogen maken uit vijf boomsoorten. De wijk zal door de mooie verscheidenheid van bo- men naar wordt aange nomen een beter aanzien krijgen. Ook hier zijn het de leerlingen van de hoog ste klassen, van de Duiven- voordeschool, Dillenburg- school en de Prins Alexan- derschool die aan het spit ten slaan. inspanning. En we kregen een beste be zetting bijeen, waarvan de grote kern nog steeds dezelfde is na al die jaren In die eerste tijd waren er praktisch nog geen muziekstukken voor een big band voorradig. Dolf del Prado: „die part it ui~en lieten we komen uit Enge land, later uit Amerika. Daar had Sten Kenton een soort workshop die hij de Creatieve Wereld van Sten Kenton noemde en waarin hij zijn arrangemen ten te koop aanbood. Op amateurnive au waren die arrangementen soms bij na niet te spelen, maar ze vormden wel een prachtige studieobject dat de hecht heid van het orkest wel ten goede is gekomen". Tien jaar Big Band Frits Landesbergen. Vooral Frits is de man geweest van huisuit pianist die zelf de stukken voor zijn Big Band ging arrangeren. Steeds hebben ongeveer twintig mensen plezier binnen de band opgekund. Er werd aanvankelijk gereperteerd in de Caeciliastraai, tegenwoordig verheft het koper zijn stem. in harmonie met de andere secties, in de voormalige kantine van de Morspoortkazerne, waaruit de kokende militairen nu verdwenen zijn. Daar staat elke week weer repetitor Ab Struik uit Amsterdam, die met zijn 67 jaren nog volop toonaangevend is (met zijn eigen orkest „Caledonians" heeft Struik zijn sporen wel verdiend), voor de troep. Lansbergen, die vaak zelf moet meespelen m de band. kan niet tezelfdertijd als dirigent fungeren. Van daar dat Ab werd aangetrokken. Hij is volgens Del Prado, een man met veel ervaring, die hij goed op het orkest weet over te brengen Veel groten uit de jazzwereld komen in Frits Landesbergens Big Band over het voetlicht: niet alleen Basie, maar ook de vindingen van Ellington, Holman, Theo Jones, Quincy Jones, Woody Her man, Sten Kenton en niet te vergeten Glenn Miller Stuwende jazz, zou je kunnen zeggen. Daar zou je op moeten afvliegen, als het goed was. Nou is het ook wel goed, maar de grote massa proeft toch met het fijne van deze ma nier van samen muziek maken. Zoals Dolf del Prado zegt: „Er is nog steeds weimg emplooi voor zo'n orkest. Zo'n band zou in feite veel meer naar buiten móeten treden. Per jaar doet de Big Band dat zo rond de tien keer. Dat is gewoon te weinig. Ik hoop, dat men eens gaat praten met Henny Kwik, de man die onlangs in de Groenoordhal „Jazz on Sunday" op poten heeft gezet. De ruimte voor een big band, is daar, in het restaurant. Daar kan je best op treden maken, bijvoorbeeld voor de af sluiting van een seizoen of iets der ge- In tien jaar heeft de Big Band een ste- vig repertoir opgebouwd, „mede omdat Frits die muziek zelf arrangeert, schrij vend op het orkest. Niet te moeilijk, maar toch zo dat 't lekker klinkt, hè", meent Dolf. „Gelukkig, dat die weke lijkse repetities er zijn. Dat zijn feestjes van enthousiasme en muziekplezier, ook al trekt Ab Struik er stevig aan en moet je a/s sectie wel eens wachten tot dat een andere groep behoorlijk de zaakjes onder de knie heeft. Je vraagt me nou wat het fijnst gaat in die band. Nou, die Basie-arrangementen blijven toch wel het grote swingende voorbeeld. Dat loop als een trein. Een Big Band moet actie zijn Lekker gewoon. Dat gaat volgende week zaterdag in die Leidse schouwburg fantastisch klinken. Een prima ruimte is dat voor een con- Toch vindt Dolf del Prado, die zelf niet meer voor „vast" in de band speelt, maar nu en dan nog wel bijspringt, dat de jubilerende Big Band veel meer uit de verf zou moeten komen. Het is een orkest dat de moeite van het luisteren meer dan u-aard is. Het is toch een prestatie, die tien jaar. Uitstekend vind ik dat. Er zijn genoeg orkestjes, zelfs m een kleinere bezetting, die dat niet ha len". Twintig amateurs met een vonken de geestdrift: vijf trompettisten, vijf trombones, vijf saxen, pianist, bas, gi taar en drums. Er werd nog geen grammofoonplaat gemaakt: de Big Band van Frits Landesbergen timmert niet zo geweldig aan de weg ofschoon de kwaliteit goed is voor wel een heel stel „gouden platen !„Big Band" tijdens de repetitie onder repetitor Ab Struik in de voormalige Morspoortkazerne ),00 ds. is eigenlijk allemaal begonnen met 10.00 di ,The Blue Moon's", een combo dat zo'n ds. De 2 f5 jaar geleden werd opgericht. Dolf )en Tonk lel Prado nu 0611 bijna bedachtzame n Dorpi 'ongeman van 42 herinnert het zich 0 00 Mesog uitstekend. Dolf perste destijds zijn 1 Prot i idem m een trombone en tegenwoordig si Kerk foj njn vaardigheid en muzikahteit 1 en tóf op dikke snaren van de contrabas. Bouman. ïoe dan ook, hij is er helemaal bij ge- 9.30 en veest toen tien jaar terug de musiceer- inft van een handjevol jongemannen Nicoi* ?idde tot de Big Band van Frits Lan- tier am, een Leidenaar die niet stil kand. »n zitten als hij jazz hoorde. Frits 10.00 di 'andesbergens Big Band tien jaar. Za terdag 24 maart kunnen alle liefhebbers ter gelegenheid van het jubileum in de f J ieidse Schouwburg gratis komen genie ten van een klinkende uitvoering. Zo gaat tien jaar Big Band er geheid in, ynef hetzelfde elan als waarmee in '69 ird begonnen. Praat erover met Frits \desbergen en je krijgt niet veel te )ren. want Landesbergen is een exce- mt musicus en bandleider, maar enige :lame voor zijn bloedeigen ensemble it nauwelijks over zijn hppen. daar is Dolf del Prado beter in, maar hij verwijst bij zijn verhaal wel nadrukke lijk in de richting van Frits. „The Blue Moon's, ja die zit nu nog in het orkest, als het ware aldus Del Prado. Met dat combo heeft Dolf met vier bandgenoten het twaalf seizoenen uitgehouden in het Noordwijkse Lido, een vaste stek 's zomers. „De leider was toen drummer Piet Lo gem arm. Frits zat erin en Joop Massaro en Jan Carré. Ik was toen een jaar of 18. Het was best fijn spelen met Blue Moon, maar we wilden iets groters op den duur. Uit die laatste periode van The Blue Moon's ontstond de Big Band. Bij de harmonievereniging Nieuw Leven hadden we al ervaring opgedaan in het „grotere werk", ik als trombonist. Tja, als we snabbelen zoeken we elkaar in die oude formatie nog wel eens op; dan zijn we weer even dat ouwe Blue Moon, weet je wel. Wat die Big Band aangaat, nou ja, we wilden eigenlijk een soort Count Basie-bezetting in el kaar tmvneren. Dat was een ideaal dat niet in één keer rond te krijgen was. Uiteindelijk is het gelukt, na de nodige

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5