April ladert ;71Z' Gidsen door belastingland Beloning voor gezond, straf voor S onoozond Iqvqh d 1 r ir Omsk oo; gezoi ie ga N HAAG - De fatale lum nadert. De in- reteur der directe be lingen heeft zijn ilèle enige tijd gele- al duidelijk ge- ikt, dat hij uiterlijk 1 de aangifteformu- len voor de inkom- nj «belasting binnen wil ibrieke ^en- Nu kan men wel enig uitstel n, bijvoorbeeld tinken^31 men alle noodza ng tjke gegevens nog binnen heeft en op valwaifcrecMjden van de in- wJingsdatum staat niet meteen gevan- aangfrssfraf, maar toch: 1 is de belangrijke in ons fiscale le- elk jaar opnieuw. iedereen behoeft aangifteformulier in vullen. Weliswaar zaïJiet ieder van ons in- :oops! nstenbelasting bèta- zate maar de belasting- ar m nst le9t aan degenen. loon of een uitke- krijgen doorgaans een vóórheffing op, loonbelasting heet. im het leven niet al iri{ gecompliceerd te ma- en zichzelf werk te paren heeft de fiscus bni laa'd. dat die loonbe- a> ling meteen eindhef- is als men in 1978 één werkgever heeft 'kt en daar niet dan 42.400 heeft diend. In dat geval bij anderen nog 600 - bijverdiend ook dan valt men onder de inkom- nbelasting. het vaststellen van antwoord op de lag of men onder die 12.400-grens blijft men wel weten, het hier om het be- Ibaar jaarinkomen dus het brutoloon minderd met betaalde isioenpremie, maar meerderd met het 'deel van de werkge- ziekenfond- lie, maar weer ver- iderd met' de inge- premies voor 'et, werkloosheids- DM" h -1 8Pi a e wet en w.a.o.. En onder die 600.- bijverdien sten vallen ook huurver- goedingen, echtschei dingsuitkeringen en ren te (voor zover die rente meer dan 200 gulden heeft bedragen). Een belangrijke uitzon» dering vormt de waarde van het privéjgebruik van de auto van de werkgever. Dit voordeel is voor de loonbelasting niet belast en blijft voor het bepalen van de 600-grens buiten be schouwing. Maar voor wie wél inkomstenbelas tingplichtig is telt dat privè-gebruik wél mee. En tenslotte moet men dan nog weten, dat wie onder de 42.400-grens en beneden de 600- grens is gebleven, maar gedurende 30 dagen of langer bij meer dan èèn werkgever heeft gewerkt, ook I.B.-plichtig is De fiscus heeft aan miljoe nen Nederlanders aangif teformulieren toegezon den. Wie er geen heeft ontvangen maar wel I.B.- plichtig is mag niet gaan zitten afwachten maar moet een formulier aanvragen. Wie er wél een heeft ontvangen maar niet I.B.-plichtig is moet het formulier toch ihvullen en inzenden. Belastingen vormen geen eenvoudige zaak. Dat heeft het voren staande al wel duidelijk gemaakt. En dat was nog maar het begin. Over de juiste wijze van het invullen van het aangifteformulier en fouten kunnen geld kos ten worden jaarlijks vele verklarende hand boeken uitgegeven (de fiscus geeft ook een al gemene handleiding plus gespecialiseerde folders uit) en belastingconsu lenten verdienen er een boterham aan. Deze als handreiking bedoelde beschouwing kan dan ook slechts enkele tips voor een niet al te ge compliceerde situatie omvatten. Belangrijk is, dat men tal van kosten van het inkomen mag aftrekken voordat het bedrag ont staat waarover belasting geheven wordt (uiteraard wordt van de uiteindelij ke aanslag afgetrokken wat men al aan loonbe lasting heeft betaald). In de eerste plaats kunnen beroepskosten worden afgetrokken. Wie niet veel kosten maakt of 't allemaal niet meer weet kan zonder meer 4 pro cent van het inkomen aftrekken met een mini mum van 200 en een maximum van 800. Zijn de werkelijke be roepskosten méér dan 4 procent geweest dan mogen de werkelijke kosten worden afgetrok ken. maar die moeten dan wel gespecificeerd en aangetoond kunnen worden. Het is vaak nog verrassend hoeveel za ken daaronder vallen. Laten we er een paar noemen: contributie voor de vakbond, kosten voor het bezoeken van vergaderingen van die bond, vakliteratuur, kos ten werkkamer (verlich ting. verwarming, af schrijving meubilair, deel van huur en onderhoud), bijdragen jubilea en ver jaardagen van collega's, verhuiskosten bij het aanvaarden van een an dere dienstbetrekking (niet alleen reis- en tran sportkosten. maar ook vele inrichtingskosten doch geen nieuwe aan schaffingen), sollicitatie- kosten. reis- en verblijf kosten in ambulante functies (vertegenwoordi gers -e d.) voorzover niet door de werkgever ver goed. Reiskosten mogen ook worden afgetrokken voorzover de werkgever ze niet vergoedt. Stelt de werkgever een auto ter beschikking dan moet het privè-gebruik van die wagen als een stuk inkomen worden opgevoerd; in het alge meen 20 procent van de cataloguswaarde. Eigen woning Een zaak waarover steeds veel te doen is, is die betreffende de ei gen woning. De huur waarde van die woning wordt beschouwd als een stuk inkomen en moet worden bijgeteld. Hoeveel er moet worden O' V DEN HAAG Miljoenen Nederlanders hebben geen enkel probleem met de fiscus. Periodiek wordt van hun salaris de loonbelasting ingehouden en daarmee is de kous af. Maar even zo velen, die door bijzondere omstandigheden of meerdere inkomens van de belastingdienst een vragenformu lier voor de inkomstenbelasting krijgen voorgelegd, gaat het duizelen als ze zien welke vragen er alle maal moeten worden beantwoord. Het beantwoor den van die vragen vereist wel enige kennis van de materie, wil men althans voorkomen, dat er te veel moet worden betaald of wil men de schijn vermijden, dat er wat wordt verzwegen. Het is natuurlijk wel betreurenswaardig, dat het de mensen allemaal zo moeilijk wordt gemaakt. Dat komt echter omdat de wetgever het allemaal zo rechtvaardig wil laten verlopen en voor elke bijzon dere situatie een regeling heeft getroffen. De belas tingdienst geeft zelf elk jaar al een uitgebreide toe lichting op wat hij bedoelt. Maar soms is dat nog niet genoeg. Gelukkig bestaan er naast belastingcon sulenten voor de doe-het-zelvers nog gidsen in be lastingland. welke bij elke boekhandel te koop zijn. Elseviers weekblad geeft al bijna een kwart eeuw zijn Belasting Almanak uit (prijs 14.50), samenge- steld door mr. J. Viersen en E. N. Jonker De vragen van de belastingformulieren worden op de voet ge volgd en de bedoelingen van die vragen worden hel-, der uiteengezet. Vele praktijkvoorbeelden maken voorts nog duidelijk, hoe het allemaal moet en kan. Ook bij het aangeven ten behoeve van de vermo gensbelasting is deze almanak behulpzaam. Kluwers Belastinggids (prijs 12.-) wijkt van die al manak niet veel af. Ook hier worden alle fiscale za ken helder en overzichtelijk beschreven, puntsgewij ze en in dezelfde volgorde als de aangifteformulie ren. Nieuw in deze gids is een aparte rubriek voor gehandicapten met speciaal voor hen belangrijke af trekposten. Net als in de genoemde almanak kent ook deze gids een uitgebreid trefwoordenregister, alsmede hulpstaten en model-aangiftebiljetten. Eenzelfde formaat en vergelijkbare inhoud heeft de Telegraaf Belastinggids (prijs 14.50). De indeling is iets anders, want het boekwerk begint met uitgebrei de algemene beschouwingen voordat de onderwer pen van de aangifteformulieren puntsgewijze worden behandeld. Auteur J. L. van Hedel heeft kans gezien de zaken begrijpelijk te formuleren. Ock op de ver mogensbelasting wordt uitvoerig ingegaan. Het ge heel is gemakkelijk te overzien en door een goede inhoudsopgave gemakkelijk te vinden. De Prisma Belastinggids 7.50) is een uitgave in pocketformaat. Het staat er van de hand van mr. A. G. F. Lindeijer allemaal wel in maar veel com pacter en soms wel wat moeilijker te bevatten als men niet veel voorkennis heeft. Voor het lezen van de tabellen e.d. heeft men wel goede ogen nodig. Maar het is toch een goede handleiding, die voor deel kan bieden. Tenslotte vermelden we dan nog de Belastingkrant 3.95), die zeker geen schoonheidsprijs zal beha len. maar door zijn directe aanpak, zonder al te veel beschouwingen, een uiterst bruikbaar hulpmiddel is. We missen er een trefwoordenregister in en over de vermogensbelasting wordt niet gerept. Echt een gids voor mensen, wier situatie niet uitgesproken gecom pliceerd is. Deze „krant" komt ook uit het Elsevier- huis en men kan haar beschouwen ais een eenvou dige uitgave van de almanak. mek DEN HAAG Het zo geheten ziekenfondsvijf je, dat een groot deel van het Nederlandse volk zo zwaar op de maag is gevallen, lijkt een zeer ongeschikte methode om te komen tot een beter gebruik van gezondheidszorg voorzieningen. Mensen, die in een ziekenhuis worden opgenomen zijn trouwens niet meer in een situatie dat zij af kunnen wegen of zij aan de besparingen kunnen bijdragen door zich aan behandeling te onttrekken. discussie staande „on deugdbelasting", die mensen met een onge zonde levensstijl meer premie wil laten betalen, aldus de Stichting Bio- wetenschappen en Maat schappij In 1977 besteedde de Nederlandse samenleving ruim 21 miljard gulden aan de gezondheidszorg. In 1982 zal dit bedrag volgens ramingen opge lopen zijn tot ruim 32 miljard. Nieuwe technieken ver leggen de grenzen van de medische hulpverle ning en de welvaarts- ziekten kunnen zich op almaar grotere klandizie verheugen. De laatste jaren is, met name om het aantal pa tiënten met hart- en vaatziekten terug te dringen, erg gehamerd op de zogenaamde risi cofactoren. Het resultaat daarvan is niet dende rend. Vandaar dat er stemmen zijn opgegaan om de levensstijl op een andere manier dan door voorlichting te beïnvloe den, bijvoorbeeld door geldelijke prikkels. In Nederland bestaat, zij het niet formeel, een soort ondeugdbelasting. Als er geen accijns op jenever bestond, dan zou men voor 1,50 aardig in de olie kunnen zijn. De zeer hoge ac cijnzen op alcohol en tabak hebben ten dele het doel het ongebrei delde gebruik van deze genotmiddelen tegen te gaan. Maar in deze soort ondeugdbelasting schuilt wel de oneerlijk heid, dat welgestelden zich wel allerlei riskante luxes kunnen veroorlo ven en de op de nullijn levende lieden niet. Deugd belonen In de VS hebben som mige verzekeringsmaat schappijen al verschil lende premieschalen in gevoerd. leder, die zich wil verzekeren wordt eerst medisch gekeurd. Is hij te dik, dan krijgt hij enige weken de gele genheid om te vermage ren. Lukt dat niet, dan moet hij onverbiddelijk meer premie betalen. Er is al eens voorgesteld om mensen, die niet ro ken, weinig drinken en geen auto hebben, te belonen door hen een lagere premie te laten betalen. Het probleem blijft evenwel, hoe de in formaties te vergaren en te controleren zonder ie mands privèleven aan te tasten. Wanneer mensen iets doen, waarvan zij weten dat zij daardoor extra-ri- sico's lopen, dan lijkt het billijk dat zij hier voor wat meer betalen. Dat gebeurt al bij ge vaarlijke sporten en er is een premieverhoging om ski-risico's tijdens de wintersportvakanties te dekken. Gezondheid moet even wel gezien worden als een schilderij dat meer schakeringen heeft dan zwart en wit. Het roken van sigaretten mag dan een gevaarlijke bezig heid zijn. het schenkt de mensen ongetwijfeld ook enige gemoedsrust. Bo vendien kunnep de op vattingen over een ge zonde levenswijze danig veranderen. Een eeuw geleden, toen de tuber kelbacil nog niet ontdekt was. werden leefregels voor het voorkómen van tbc gepropageerd, die nu funest voor het hart heten te zijn: het consu meren van veel vlees, melk. boter en eieren en veel lichamelijke rust Uiteindelijk draait het in alle voorstellen om on gezond gedrag te belas ten en gezond gedrag te belonen, om één ding: de westerse burger moet zich meer verantwoorde lijk voelen voor zijn ei gen gezondheid. Of ge ldelijke prikkels hem zul len stimuleren een ge zondere levenswijze te kiezen blijft de v Er bestaan maatschap pelijke belemmeringen voor „gezond gedrag". In Nederland is bijvoor beeld gezelligheid bijna onverbrekelijk verbonden met eten. Denk aan het koekje bij de koffie of aan het -gezellige avond je met pils en chips. Bovendien wordt er vol op reklame gemaakt voor snoep. sigarettehT auto's. eieren enzp; voorts. Al deze geneug ten liggen voor het op rapen en wie ze lï^t lig gen wordt snel voor gek verklaard. bijgeteld staat in een ta bel in de toelichting op het aangiftebiljet. De waarde van de (bewoon de) woning in het eco nomisch verkeer is be palend. Daartegenover kan de rente van de hy potheek worden afge trokken en als het gaat om een in 1978 gekocht huis zijn ook de kosten van het afsluiten van de geldlening (afsluitprovi- sie, taxatiekosten, nota- riskosten) aftrekbaar. Onderhoudskosten kun nen niet worden afge trokken. Het aangifteformulier kent ook een rubriek „persoonlijke verplichtin gen" als aftrekmogelijk heid. Hiertoe behoren de AOW-AWW-premie, de rente van de schulden (huurkoop, persoonlijke leningen, continu-krediet, rood-staan), premies voor lijfrente tot een maximum van 11.781 (niet premies voor le vensverzekeringen), echt scheidingsuitkeringen, giften (de eerste 300.- niet en voorts tot een maximum van 10 pro cent van het onzuivere inkomen) aan kerkelijke, liefdadige, culturele, we tenschappelijke of het algemeen nut dienende instellingen. Tot de per soonlijke verplichtingen behoort ook de vrijstel ling van rente. We schreven al, dat de eer ste 200 gulden ontvan gen rente van uitstaand geld belastingvrij is. Maar als men bijvoor beeld 400 gulden rente heeft ontvangen moet men dat eerst als vol bedrag vermelden (vraag 17) en elders (vraag 39) de 200 gulden vrijstel ling aftrekken. Het is dus niet toegestaan om het saldo van rente-op brengst en rente-vrijstel- ling te vermelden. studie voor een beroep, alsmede uitgaven voor gezinshulp bij onvolledig gezin, dit alles ook weer met een drempel en een maximum. Het zou veel te ver voe ren om hierover details te verstrekken, we heb ben slechts willen aan geven welke aftrekmoge lijkheden er zijn. Er zijn plaatsen genoeg waar men de bijzonderheden kan vernemen, de bro chure van de belasting dienst bijvoorbeeld. Terugvragen De fiscus, rechtvaardig als hij is, heeft nog veel meer formulieren om be lastingzaken te regelen dan het A-biljet dat re gel is. Als u bijvoor voor gehuwde werkende vrouwen en een formu lier voor het aanvragen van teruggaaf van AOW- AWW-premie als er meer is ingehouden dan 5010 gulden (op de inkomens van man en vrouw sa men). En zo zijn er nog wel wat formulieren. Nogmaals: We hebben niet volledig willen zijn, we hebben de invullers van formulieren slechts op het spoor willen zet ten. En als u alles goed hebt ingevuld op het A- formulier en tot de con clusie komt dat u meer dan 100 gulden terug krijgt, scheur dan het zwarte hoekje van de eerste pagina af, dan krijgt u een voorrang- sbehandelingl. JO SMITS Tenslotte dan nog het hoofdstuk buitengewone lasten. Dat zijn in de eerste plaats de uitga ven ter zake van ziekte, bevalling, adoptie en overlijden voorzover ze een bepaald niveau te boven gaan. Het formu lier vermeldt enkele „drempels" en tevens de maximale aftrek; ook kan er nog een verme nigvuldigingsfactor bij gelden, ook hierover geeft de toelichting van de fiscus uitsluitsel. Af trekbaar zijn ook reis kosten over meer dan 10 kilometer voor be zoek aan langdurig zie ken, uitgaven voor het levensonderhoud van naaste familieleden, uit gaven voor opleiding of beeld niet onder de in komstenbelasting valt omdat de inkomsten on der de desbetreffende norm zijn gebleven, doch vorig jaar voor buitengewone lasten ge plaatst bent geweest (ziekte, sterfgeval, om maar wat te noemen, maar ook als men in 1978 is gehuwd of ge scheiden, 35 of 65 jaar is geworden, slechts een deel van het jaar hebt gewerkt, kortom als zich iets bijzonders heeft voorgedaan, dan kunt u belasting terugvragen. Daarvoor bestaat een T- formulier, dat binnen 2 jaar moet worden inge leverd. Dan zijn er nog biljet-B voor het aange ven van inkomen plus vermogen, G-biljetten

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21