Italiaanse pelgrims stromen toe naar Sant' Arpino Uranium-complot: werkelijkheid fantastischer dan de waan Duizenden en nog eens duizenden zijn uit vroomheid of nieuwsgierigheid naar het nieuwe pelgrimsoord getrokken SANT' ARPINO Van één „miracolo" in Sant' Arpino staat onomstote lijk vast dat het echt is: dit weekeinde is het wrakkige oord tussen Caserta en Napels overstroomd door meer dan honderdduizend toeristen. Dat ze zich eerst thans geroepen voelen op te trekken naar het achtduizend inwoners tellende stad je, dat al meer dan tweeduizend jaar in al zijn armoede, onopval lend gehurkt heeft gele gen in de laagvlakte aan de voet van de Ap- penijnen, vindt zijn oor zaak in het feit, dat er In de week na carnaval een reeks wonderen heette te zijn geschied in de kerk van Sant' El- pidio. Een kindje Jezus van geplastificeerd pa- pier-maché, twee gipsen crucifixen, een door amateurshand geschil derde christuskop en een levensgroot beeld van de gestorven Chris tus onder het zij-altaar hebben bloed gestort. In deze streek waar het gestolde maar soms als door een wonder vloeiende bloed van de heilige Januarius uit het naburige Napels vurig wordt vereerd, heeft dat grote opwinding veroor zaakt Vanuit het noord elijke Milaan en Turijn, zo goed als vanuit het Siciliaanse Syracuse, beroemd om zijn. We nende Madonna, zijn mensen komen kijken naar het „miracolo" van Sant' Arpino. De pompbediende in de buurgemeente Capua, wie we de weg vragen, zegt het met duidelijke spijt: „Waarom moest dat nou in Sant' Arpino gebeuren? Waarom niet hier in Capua?". Later wordt ons duidelijk dat zijn klacht niet alleen door vrome gevoelens werd ingegeven. Aan het tankstation van Sant' Ar pino staan de auto's in een lange rij op hun beurt te wachten. In het „Gran Caffé" naast de kerk kan de blinkende espresso-machine de vraag niet bijbenen. Ge vulde koeken en honing- wafels vliegen sneller van de bakplaten op het buffet dan de waardin ze er op kan leggen. Een dorpskapelaan trekt Belangstelling Tussen haastig gespij kerde dranghekken voor de ingang van de kerk staat een rij van honder den mensen te wachten op het moment, dat ze van de inderhaast hier heen gedirigeerde cara binieri en het spontaan gevormde ordecomité worden toegelaten. On der hen bevinden zich veel moeders met kinde ren, soms wel een half dozijn, de jongsten met een fopspeen tussen de lippen op moeders mol lige arm. Ze wachten soms langer dan een uur, maar gelukkig is het lente en de zon schijnt welwillend. Onze uitbundig bestempelde perskaart van de Itali aanse Republiek maakt diepe indruk. De uitgang wordt voor ons ingang en we komen eerst in de sacristie terecht. 'Daar wordt juist vanuit de kerk een meisje van een jaar of achttien bin nengebracht. luid schreeuwend, slaand en schoppend naar de vier mannen die haar in be dwang houden. Een priester grijpt de stola van de spijker, legt zijn hand op het voorhoofd van het meisje en begint hardop te bidden. Het meisje kalmeert. „Ik heb het gezien! Ik heb het gezien!" is het laatste dat ze uitschreeuwt. We krijgen tekst en uit leg van de kapelaan: ..Carnavalsdinsdag is het begonnen. Er zat een groepje mensen in de kerk voor een begrafe nis. Opeens begon een vrouw achter in de kerk te schreeuwen: „Het kruisbeeld heeft ge bloed". Ik ging kijken en zag geronnen bloed druppels op de handen, voeten, borst en knieën van het crucifix. Op het muurgedeelte onder het kruis was een bloed spoor getrokken. Ook op de vloer lag bloed. Twee dagen later zag ie mand dat ook het Chris tuskind. dat we pas voor het afgelopen kerstfeest hadden aangeschaft, be bloed was. De 6e maart zag iemand dat de ogen van de Christuskop bloed hadden geweend. Een vrouw werd bijna hysterisch toen ze bloed ontdekte op het liggen de beeld van de gestor ven Christus onder het altaar. Later ontdekte ik zelf vers geronnen bloed op het crucifix in de sa cristie". Als wij om zijn oordeel vragen heft de kapelaan beide armen in de lucht: „Er is een tribunaal ge vormd dat de zaak gaat onderzoeken. Monseig neur Luigi Pezzuelo zit er in en dottore Pagano Raffaele. lector aan het seminarie en bisschop pelijk afgevaardigde. Het derde lid is Nicola Com- parole. Er wordt nog ge zocht naar een notaris die alle bijeenkomsten zal notuleren. Verder kan ik niets zeggen. Of er gebedsverhoringen zijn geweest? Nee. tenminste niet dat ik weet". Tentoonstelling In het middenpad van de kerk is een kleine tentoonstelling ingericht. Fotograferen is streng verboden. Als het pu bliek de pilaar is gepas seerd waarachter een pas aangebrachte glasr uit de bloedsporen zichtbaar zijn, wordt het langs een tafel geleid waarop het eerste kruis beeld ligt uitgestald. Er zit inderdaad bloed op verschillende plaatsen. Met viltstift staat op een stuk karton geschreven: „Piccolo Crucifix-27 feb- braio" Op een volgende tafel ligt in een gloed nieuwe rieten mand. die afkomstig lijkt te zijn uit een speelgoedwinkel, een van nieuwigheid blinkend Christuskind. Rond de ogen, op de wangen en In de hals van het dertig centimeter hoog. Rechteroog en -wang zijn besmeurd met bloed. Het stuk karton vermeldt: „2 maart". Op de afschuwelijk ge schilderde christuskop zit een druppel bloed in het rechteroog: 6 maart. Volgt het grote crucifix en tenslotte het liggende Christusbeeld. allebei onder de bloedspetters. Door de glasruit onder het altaar is een stapel bankbiljetten te zien die in de gleuf erboven wer den gestopt. Voortdu rend worden verse bloe men aangedragen en kaarsen ontstoken. Een stramme, oude man valt -op de knieën voor de „bambino" en begint met hese stem luidop te bidden. Een vrouw in een blinkend. zwart schort met dito hoofd doek heft een Marialied aan. Sommige stemmen mee in, andere lopen zwijgend verder. Leden van het geïmproviseerde ordecomité zorgen voor een snelle doorstroming. Ze dragen witte armban den waarop een sticker van het Heilige Hart. Het moet geen probleem zijn geweest hen te vinden: het Nezzogiorno-stadje heeft werklozen in over vloed, 1 op de 8 inwo ners. Politiek Een van hen spreekt zo waar wat gebroken Ne derlands. Hij is gastar beider geweest in Rot terdam. „Sant" Arpino heeft het gewonnen van Napels", legt hij uit. „Verleden week heeft kardinaal Urso in de Dom van Na pels na urenlang gebed geprobeerd het bloed van de Heilige Januarius te laten vloeien in het kader van de massale babysterfte. Het is niet gelukt. De Heilige Janu arius heeft verstek laten gaan. Nog altijd gaan er baby's dood aan de my sterieuze ziekte. En kijk u eens wat hier in Sant' Arpino gebeurt. Alle pelgrims die vroe ger naar Napels trokken komen nu hierheen", zegt hij geestdriftig. Geldstroom Om het lid van het or decomité en de „giorna- lista olandese" vormt zich een groepje men sen. Eén van hen brengt de zaak in de politiek. „De laatste tien jaar heeft Sant' Arpino me rendeels op de commu nisten gestemd. Ik denk dat daarom de beelden in de kerk van verdriet zijn gaan bloeden". Te oordelen naar de uit drukking van zijn ge zicht, meent hij het. Een ander, meer van het Ongelovige Tomas-iype. zegt: „Als dat waar is. zitten de christen-demo craten er achter. Er zijn nieuwe verkiezingen op komst en dan komt het „miracolo" hen goed uit". Voor een potige arbei der met een baard van drie dagen is het alle maal lood om oud ijzer: „Er gebeurt hier nooit iets in het dorp. Wij zijn rood en het provincie bestuur is christen-de- itèie mocratisch. Daarom k M gen wij hier ge d< school, geen gezoi heidsdienst, geen nil we wegen of fabrieki M>en. Sant' Arpino krijgt no J8 iets van ze. Ze noem 9en- ons hier „het stinken r dorp". Ga ginds nu P» eens ruiken beek, die het afvalwal van de hele streek i ^ing voert. Ook daar hebb 1 n ze nog nooit iets aan: 1'ss,r daan Of het wond|ril is echt is of niet, op h ogenblik komt er binnen in Sant' Arpini en dat kunnen we goe61 gebruiken". De geldstroom lijkt bescheiden van omvar 16 De ballonnenverkoopsi ns,er doet geen beste zake de straathandelaar m zijn kitsch-schilderijtj evenmin. Vlotter loc: |9 kf de negotie van de mi ei die kleurenfoto's van d bloedende beelden vê koopt onder de poorte 9eco van een particuliere g 1 en rage. Hij vraagt 500 li ipare 2,50) voor een bric kaart. De jongetjes ai lin9 de uitgang van het de vragen 700 lire. Soms is de werkelijkheid fantastischer dan de waan. Deze overtuiging krijgt men na lezing van het door Elaine Davenport, Paul Eddy en Peter Gil- man geschreven boek „Uranium-complot", waarin de verdwijning van 200 ton uranium uit de EG-lan- den centraal staat Zoals bekend is deze uranium- voorraad terecht gekomen in het Israëlische kem- centrum Dimona, waar het uranium ongetwijfeld ge bruikt is voor de aanmaak van kernwapens. Wat heeft de schijnbaar zinloze moord op een kel ner van Arabische afkomst in het vreedzame Noorse stadje Lillehammer in juli 1973 te maken met de ver dwijning van die uraniumvoorraad en met de ge ruchtmakende vlucht van vijf, voor Israël bestemde kanonneerboten uit de haven van Cherbourg? Heel veel. Niet alleen omdat deze drie activiteiten het werk waren van de Israëlische geheime dienst, de Mossad, maar ook omdat de ontraadseling van die moord de stoot heeft gegeven tot de oplossing van het mysterie van het verdwenen uranium. Bij de vlucht van de vijf kanonneerboten was hetzelfde schip betrokken, als waarmee het uranium Israël- waarts was vervoerd, de Scheersberg A. In 1973 hadden de Israëliërs ontdekt, dat hun doodsvijand Ali Hassan Salameh van de Zwarte Sep- tember-beweging, die verantwoordelijk werd geacht voor de beruchte aanslag op de Israëlische Olym pische ploeg in München, in het Noorse Lillehammer vertoefde. Het Israëlische moordcommando, dat met de liquidatie van Ali Hassan was belast, perforeerde vakkundig de verkeerde man: de kelner Ahmed Bou- chiki, toen deze met zijn hoogzwangere Noorse vrouw na een avondje bioscoop naar huis terugkeer de (Later hebben zij Ali Hassan Salameh toch te pakken gekregen, want onlangs is hij, in Beiroet, met auto en al, letterlijk opgeblazen). Het geluk was met de Noorse recherche, want een van de gearres teerde leden van het commando, Dan Aerbel, die als gevolg van een gebeurtenis uit zijn jeugd claustrofo bie had opgelopen, sloeg, na enige tijd cel, door en noemde bij die gelegenheid de naam van het schip dat destijds het uranium naar de Middellandse Zee had vervoerd, waar het overgeladen werd op een boot met bestemming Israël. Als joods kind was Dan Aerbel in Denemarken tij dens de oorlog een tijdje ondergedoken geweest in een kelder, die veiligheidshalve was dichtgemetseld. Daar heeft hij zijn claustrofobie (de angst in geslo ten ruimten) letterlijk aan overgehouden. Cherbourg De opzienbarende vlucht van vijf voor Israël bestem de kanonneerboten uit de haven van Cherbourg in 1969 had een duidelijk politieke achtergrond. In 1968 had een Arabisch moordcommando op de luchtha ven van Athene de passagiers van een El Al-vliegtuig onder vuur genomen en zo een groot aantal doden veroorzaakt. Als wraak deden enige dagen later Isra ëlische commando's een aanval op de luchthaven van Beiroet en vernietigden bijna alle lijnvliegtuigen van de Libanese luchtvaartmaatschappij. Hierover was De Gaul'e. toen president van Frankrijk, zo woe dend, dat hij bevel gaf alle wapenleveranties aan Is raël te staken met inbegrip van de door Israël be stelde kanonneerboten, waarvan er nog vijf op stapel stonden. Tenslotte had De Gaulle nog zeer goede herinneringen aan de Libanon uit de tijd dat hij daar als jong luitenant gediend had. De Mossad zat intussen niet stil en bedacht een even minutieus als stoutmoedig plan om de vijf in middels van stapel gelopen kanonneerboten uit de haven van Cherbourg te halen. Dit lukte in decem ber 1969 wonderwel en de Scheersberg A, die des tijds braaf het uranium naar zijn bestemming had gebracht, voorzag ditmaal bij Kaap Finisterre de vijf vaartuigen van de benodigde brandstof. De Gaulle was toen al, als gevolg van een zeer onbevredigen de uitslag van een volksstemming, afgetreden en was opgevolgd door Pompidou. Dank zij deze en de eerder afgeleverde kanonneerboten, behield Israël tij dens de Yom Kippoeroorlog de suprematie op zee en bleek het in staat om bases en installaties van de tegenstander aan te vallen en te vernietigen. Dit uiterst boeiende boek. samengesteld na een diepgaand onderzoek door de drie publicisten, geeft een uitermate goede kijk op de werkwijze van de Mossad en van de geheime diensten in het alge meen. Een werkwijze, waarin niets onbeproefd wff gelaten: het speculeren op menselijke zwakhedf zoals geldzucht, en voorts het oprichten van alleii legaal ogende handelsondernemingen. Het boek bovendien in een zeer ontspannende stijl gesel» ven. Men kan het ook met recht een „politieke tl» Ier" noemen. T. VAN GRINSVE Elaine Davenport, Paul Eddy en Peter Gllmi „Uranium-complot". Ultg. Tlebosch Amsterdi 17,50.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 20