De wereld rond met Beyen in 25 minuten Nederlands produkt is (en blijft) te duur Saldo binnenland»* ondernamingen Buitenlands* ondernemingen Schadeverzekering (saldö) Reisverkeer Niet-ingezetansn Ingesetenen Xspitaalopbrengs te n Ontvangsten iï.b...V... Uitgavan Overheid, voor «over niet in andere poet* begrepen (incl* overgedragen inkomens) Ontvangsten Uitgaven, Overige diensten en ovepg^ga inkomens (v.o. overgedragen inkomens) Arbeidsinkomen, ontvangsten Arbeidsinkomen, uitgaven Rest, ontvangsten 4) Rest, uitgaven 4) WERSCHOT OK «KORT (-) LOPEWJE REKENING Saldo korte handelskredieten en statistische verschillen Overschot of tekort (-) lopende rekening kasbasis (Ned. Bank) Waarde-indexcijfers Prijsindexcijfers j OFFICIËLE RESERVES iVermeerdering (-') of vermindering goudvoorraad bijzondere trekkingsrechten I rechten op het I.M.P. deviezenvoorraad Ned. Bank f :a v BBESIIWliraiCBgig^ BBHKfif w.v. obligaties in het beursverkeer Directe investeringen in het buitenland Kapitaaldeelnemingen Kredietverlening binnen concernverband Directe investeringen in Nederland Xapitaaldeelnemingen Kredietverlening binnen concernverband Overige kredietverlenftig op lange termijn, Nederlands kapitaal Overige kredietverlening op lange termijn, buitenlands kapitaal Orerig langlopend Nederlands kapitaal Overig langlopend buitenlands kapitaal Kortlopend Nederlands kapitaal Kortlopend,buitenlands kapitaal Nog te rubriceren betalingen Langlopend kapitaal Kortlopend kapitaal. Vermeerdering (-) o£ vermindering netto deviesenvoprjftsd devlezenbekken TCEWIJ^NG BIJEOfOERE TREKXINSSRECWEN KAPITAALVERKEER (geregistreerd) Overheid Eenzijdige kap, overdrachten Verplichte aflossing langlopende schuld Overig Nederlands kapitaal Overig buitenlands kapitaal Particuliere'sector (axel. banken) Eenf ijdigo k«p.>ert»erdjracliten .iévf. Transacties buitenlandse effecten...... w.vaandelen ip-het beursverkeer w.v. obligaties'in het beursverkeer Transacties binnenlandse effecten...... Hoeveelheidsindëxcijférs II) Samengesteld door De Nedcrlandsclje,y> 2) i uitgavenzijde van de beta1" 13) Incl. nie.t-monetair gov* j 4Incl. ne^to-vared"1 dat als favoriet exportar tikel de vaderlandse kas sa's stevig deed rinke len. Maar dat aardgas zou opraken, de export zou daardoor een flinke klap krijgen en die zou alleen kunnen worden opgevangen als op tijd voor een vervangend ar tikel gezorgd kon wor den. Gebeurde dat niet dan zat er weinig an ders op dan het snoei mes, te voorschijn te ha len en zelf minder uit te gaan geven. verrassing toen in de re geringsverklaring voor bezuinigingen en export bevordering een meer dan prominente plaats bleek te zijn ingeruimd En voor dat laatste werd zelfs een aparte staats secretaris naar voren ge schoven. Maar nu, anderhalf jaar later, wil het nog steeds niet zomeren. Integen deel: de praktijk toont frappante gelijkenissen met een slagveld waarop in wezen vaak goede bedoelingen en nobele motieven het bij voort during moeten afleggen tegen het dictaat van een wel zeer beladen verleden. Menig bij het welvaren van Nederland als handelsnatie betrok- DEN HAAG Het gaat slecht met onze beta lingsbalans, het huis houdboekje van de staat waarop in twee keurige kolommen wordt aangegeven wat we in het buitenland uitgeven en wat er ver volgens door buitenlan ders bij ons wordt be steed. Liet dat staatje in het verleden altijd een overschot zien, hal verwege het vorig jaar werd duidelijk dat dat overschot ging verande ren in een tekort. Dat een zonnige toe komst was weggelegd, als een combinatie van beide voorwaarden werd gerealiseerd, was al snel duidelijk. Het was dan ook voor niemand een ken ondernemer en be stuurder blijkt zich in een wat al te lange win terslaap te hebben ge koesterd. De kleine, maar fors ge bouwde boom, die de stormen van kritiek moet trotseren, heet Karei Beyen. Jurist van huis uit, het meest recent als bankier werkzaam en tot voor kort VVD'er in stil te. DEN HAAG Nederland is nog steeds te duur voor het buitenland en zo lang dat zo blijft zal het een zware klus zijn om het nog steeds stijgende tekort op de handelsbalans, het huishoudboekje van nering drijvend Nederland, te laten ver dwijnen. De nog altijd vrij harde gulden en de hoge prijzen in ons land zijn daar debet aan. Het Is dus zaak Nederland weer aantrekkelijk te maken, aantrekkelijk als exporterende natie, maar ook als toe- ristenland. Dat verkopen van Nederland is de belang rijkste taak vaa mr. Karei H. Beyen (55), ,..c Neerlands eerste staatssecretaris van bui tenlandse handel, die na een loopbaan in Washington, bij het NATO-secretariaat in "'In Parijs en de Raad van Bestuur van de v° AMRO-bank, werd belast met het buiten lands bedrijf bij de geboorte van het kabi net Van Agt en als VVD-man op deze stoel bij het ministerie van Economische Zaken terecht kwam. In de voetsporen van zijn vader (oud-minis ter van Buitenlandse Zaken) heeft de jonge Beyen zich in het eerste jaar van zijn loop baan als bewindsman ontpopt als een soort Marco Polo van Nederland. Hij ging voor Nederland naar Japan, China en Korea, vloog met de regeringsfriendship dè Hol land Expo. de drijvende handelstentoonstel ling van 10 miljoen-, naar het Midden-Oos ten vooruit en heeft bezoeken aan landen van het Zuidamerikaanse continent, waaron der Mexico en Venezuela in zijn agenda staan. Dat alles om Nederland en zijn pro- dukten te verkopen, voor een goeie prijs uiteraard. Dat er nog heel wat moet gebeuren om een stukje van de oude glorie van onze handelspositie te heroveren is wel duidelijk. ..Ik ben al blij als we niet verder achteruit gaan", zegt Beyen bescheiden in de 25 mi nuten die hij voor een babbeltje heeft. ,,We zijn als handelstand wel erg kwetsbaar. Ook door wat in het buitenland gebeurt. Juist onze internationale concurrentiepositie is de laatste jaren erg verzwakt, vooral door de hoge lonen en prijzen in Neder land. Over de kwaliteit maak ik me veel minder zorgen". Verre reizen Juist die kwetsbaarheid en afhankelijkheid, met name van West-Duitsland, moet de staatssecretaris er toe bewogen hebben eens buiten Europa te gaan kijken. Daar liggen door het stijgen van de welvaart in de ontwikkelingslanden en niet te vergeten door de oliedollars nog volop exportmark ten. Juist deze landen blijken nog wel eens gevoelig voor een bezoekje van een rege ringsvertegenwoordiger op het niveau van een (onder)minister en de bedrijven maken dankbaar van de aldus geopende deuren gebruik. In dat kader moeten de verre rei zen van mr. Beyen worden geplaatst. Direct tastbare resultaten lijken die tripjes nog niet opgeleverd te hebben. „Volgens de deelnemers aan de Holland Expo in het Midden-Oosten met wie ik gesproken heb, zijn er heel goede zaken gedaan. Dat con crete bedragen nu nog niet bekend zijn is natuurlijk niet zo verwonderlijk: er wordt vaak nog maanden onderhandeld voor er contracten worden afgesloten. Het ging er om contacten te leggen en daarin zijn we dacht ik wel geslaagd", zegt de staatsse cretaris. Uit het feit dat Beyen als een Marco Polo naar het oosten trekt mag niet worden af geleid dat de Nederlanders hun waren ver der maar in hoofdzaak daar moeten probe ren te .slijten. Exportbevorderaar Beyen: „Onze handelspositie met West-Duitsland, dat onze grootste afnemer is, mag zeker niet verwaarloosd worden. Ik denk dat het even belangrijk is dat we ons richten op de Zuidduitse markt als dat we meer han del proberen te drijven met bijvoorbeeld Ja pan. Als we met een derde van de totale export naar Duitsland daar een procent op inboeten is dat in cijfers veel erger dan het winnen van een derde landje ergens ver weg", zegt Beyen. „Ik maak met de Neder lands-Duitse Kamer van Koophandel op dit moment een hele studie over de positie van het Nederlands produkt in West-Duits land. Er is nu sprake van een marktverlies en we moeten proberen die situatie niet verder achteruit te laten gaan. Het is de Zwitsers bijvoorbeeld de laatste tijd gelukt ondanks een dure munt hun positie in Zuid-Duitsland aanzienlijk te versterken". In dit verband denkt staatssecretaris Beyen aan de omgeving van Lyon in Frankrijk, waar ook een industriële opbloei plaats vindt waarbij de Nederlandse handel baat kan hebben. Niet alleen de export naar het buitenland moet het tekort op de betalingsbalans pro beren weg te werken. Ook de bevordering van het bezoek van buitenlanders aan Ne derland kan daaraan een bijdrage leveren. De toeristenbalans, de weegschaal van be dragen die Nederlanders in het buitenland uitgaven en wat daar tegenover door bui tenlanders in ons land werd gespendeerd, vertoonde aan het einde van 1978 een te kort van maar liefst 5 miljard gulden. Het toerisme in Nederland daalt ziendero gen terwijl de Hollander in steeds toene mende mate de grens overtrekt om zijn va kantiegeld daar te besteden. Staatssecreta ris Beyen spreekt in dit verband van een „ontzettend probleem". „Dat tekort van 5 miljard is ontzaglijk groot. Daar is vrijwel niet tegenop te exporteren". Beyen wijt het tekort vooral aan de, bijvoorbeeld voor Amerikaanse toeristen, dure gulden en de hoge prijzen in de Nederlandse hotels en restaurants. „Amérikanen komen niet veel meer hier heen, maar er gaan wel steeds meer Ne derlanders naar Amerika. Daaraan kun je alleen maar wat doen als je Nederland weer aantrekkelijk maakt. We moeten meer bekendheid geven aan gebieden die nog niet zo bekend zijn, de oude steden bij voorbeeld". Toch gelooft de staatssecretaris niet dat de toeristenbalans weer snel in po sitieve richting zal ombuigen. „De hart stocht van de Nederlander om zijn vakantie in het buitenland door te brengen blijft. Ik geloof ook niet zo in het idee om een soort belasting op buitenlandse vakanties te heffen, zoals onlangs is gesuggereerd. Dat vind ik wat kunstmatig. Ik zou overigens niet weten hoe je zo'n belasting effectief zou moeten maken. Veel mensen zullen graag bereid zijn wat meer te betalen en dan toch naar het buitenland gaan. 't Is net als met de auto: daar ontzeggen de Nederlanders zich ook graag-wat voor. Nee, ik geloof dat we moeten proberen wat meer buitenlanders hierheen te halen. Denk maar eens aan de Arabieren. Die besteden jaarlijks een vermogen in een land als En geland. Dat gaat echt om enorme bedra gen. Nederland zou eens moeten proberen daar een graantje van mee te pikken", vindt staatssecretaris Beyen. Boycot Het woord Arabier is weer gevallen en be halve ..olie" zegt tegenwoordig iedereen ook direct daarop ..boycot". Het rapport van de kamercommissie Van den Bergh over de gevolgen van de Arabische boycot verscheen op een voor de staatssecretaris hoogst ongelukkig moment: tijdens zijn trip met de Holland Expo door het Midden-Oos ten. Desondanks is er daar met geen woord over het rapport en de onthutste re acties daarop gesproken. Nu. enkele weken na terugkeer, lepelt staatssecretaris Beyen gevraagd naar zijn standpunt over de boycot en de maatregelen die er tegen ge nomen zouden moeten worden keurig het kabinetsstandpunt zoals dat een week na zijn terugkeer werd bepaald op: „We kunnen maatregelen die een inbreuk maken op onze rechtsorde niet accepteren. Daar ligt de grens. Dat wil zeggen dat tegen niet-Jood-verklaringen moet worden opge treden, maar dat de negatieve goederen verklaringen (waaruit blijkt dat de goederen, niets te maken hebben met Israël) onge moeid gelaten worden. Staatssecretaris Beyen ziet minder problemen in verklarin gen bij visaverstrekkingen waaruit moet blij ken dat men christen is. Beyen waagt zich niet aan een voorspelling van de reactie in Arabische kring op moge lijke kabinetsmaatregelen tegen de Arabi sche boycoteisen. „We zullen die maatrege len zo duidelijk moeten afwegen en formu leren dat ze ook in het Midden-Oostep acceptabel voor een beschaafde sami ving zullen worden ervaren", aldus dP1 windsman. Hij wil zolang die maatref niet zijn genomen ook geen oordeel over de bedrijven die zich onderwfl aan de boycoteisen van de Arabieren:', moet iedereen zelf weten". Bij het Hot Expo-gebeuren heeft de Arabische ook geen enkele rol gespeeld. Of dij eventuele volgende soortgelijke prorïi trips wel het geval zal zijn vraagt B zich overigens af: ..Als er een duid uitspraak ligt van wat wel en niet mag] je er verder ook niet over te praten",' hij. Geen ander beleid Heeft de komst van een staatsseerd 0 voor exportbevordering in dit kabinet een heel ander beleid ten gevolge g? vergeleken met dat van het kabinet Uyl? Staatssecretaris Beyen vindt zelf niet. „Het exportbeleid heeft meer act gekregen. Wat overigens niet wil zeg! dat de vorige minister van Econom Zaken op dit terrein niet deed wat hij' Maar de man was natuurlijk overbelast was niet meer te doen om als minister dit gebied te bestrijken. Dat is de waarom er iemand bij gekomen is. 'V( hebben we nu een aantal instrumenten schapen om het vooral de middelgröti kleinere bedrijven mogelijk te maken S menlijk wat aan export te gaan doen.1 buigen in de zin van een radicale om keer was niet nodig. Ook de vorige f ring zag heel duidelijk het belang var export in. Wij zijn alleen meer gaan si' leren en activeren, proberen nieuwe ningen te maken. Dat zie ik eerder als1 taak dan het roer nu eens fundame' om te gooien". ARJEN BROEKHUI Nu was al een aantal ja ren tegen die onafwend bare ommekeer gewaar schuwd. Nederland moest zich gelukkig prij zen met het aardgas, Werknemers, werkgevers, en op die van zijn eigen partij na, vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer zijn ontevreden over wat deze nieuwe bewindsman doet. Een toegezegde nota, waarin een visie wordt ont vouwd op het beleid dat Nederland op het gebied van export moet gaan voeren, is er niet geko men en zal, zo heeft Beyen inmiddels her haaldelijk gezegd „ook nooit verschijnen". „Non-valeurs" en „men sen die op de winkel passen, maar er geen echte visie op na hou den", luidt de steeds te rugkerende kritiek van de oppositie op de rege ringsploeg van Van Agt Wie alle kritiek van de meest uiteenlopende kanten op de staatsse cretaris van exportbevor dering op een rijtje zet, krijgt het gevoel dat hij als geen ander past in het door tegenstanders van het kabinet geschet ste beeld. Het lijkt Beyen allemaal niet te deren. De vaste kamercommissie riep hem tijdens een vorig jaar geheel aan het ex portbeleid gewijde ver gadering op het matje en toonde zich uiterst ontevreden en teleurge steld over de tot dan toe bereikte resultaten. Het bedrijfsleven neemt een zelfde houding aan, maar roept aan de an dere kant dat diploma ten geen handelaars zijn en dat de rol van am bassades en ministeries nooit groot kan zijn. Het Nederlands Centrum voor Handelsbevorde ring, traditioneel de grootste exportpromotor, vindt dat ook. Het vraagt Beyen voorname lijk om meer geld en lijkt hem voor niet meer geschikt te vinden dan voor het opfleuren van openingsceremonies zoals tijdens de recente mammoetpromotie „Hol land Expo" in het Mid den-Oosten. Inmiddels gaat de staatssecretaris gewoon door en lijkt hij zich in de regeringsfriendship beter thuis te voelen dan in het politieke be drijf. Mexico en Venezu ela staan nog op zijn agenda, bezoeken aan andere landen zullen on getwijfeld volgen. Maar ook de kritiek zal blij ven. Want hoewel inmid dels algemeen geaccep- teerd is, dat het n! landse produkt interl onaal al lang geen vallende ogen gooit en dat de verl er ook niet simpele wordt, blijven vrj waar al die activil toe leiden steeds antwoord. En het gezegd, de staatss taris lijkt er alles aa doen om dat zo te den, want een uur de aanvankelijk al wat magere honor van een verzoek tol ophelderend gesj maar de uiteindelijk, gekende 25 min konden zich nauw voor meer lenen wat reacties op acl zaken. TON VAN BRUS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 18