Voorhoutse bridgeclub geeft Leidse jeugd kans geen eindstation voor MMO" Dickvan der Meer: "Niveau thans erg laag SPORT VOORHOUT —„Het bridgeniveau in het district Leiden is in vergelijking met de rest van het land nogal laag", vertelt Dick van der Meer, wedstrijdleider van BC' 77. Bridge club'77is van plan in dat lage Leidse bridgepeil verandering te brengen. De Voorhoutse vereniging wil dat doen door het geven van bridgecursussen aan de jeugd uit Leiden en omstreken. Van der Meer: Voor de jongeren zijn erin de omgeving helemaal geen mogelijkheden op bridgegebied. Daarom gaan we niet alleen lessen geven aan de I Voorhoutse jeugd maar willen we ook belangstellenden uit de Leidse regio een kans geven". BC'77gaat zelfs zover in zijn streven dat het een gedeelte van de financiële consequenties op zich neemt. Het inschrijfgeld hoeft dan geen belemmering te vormen voor jongeren, in de leeftijd van 12 tot 16 jaar, die zich willen bekwamen in dit kaartspel. BC'77, een jonge en thousiaste vereniging, werd twee jaar geleden opgericht door een groepje jongeren dat zich afscheidde van een Voorhoutse bridgeclub. Van der Meer: „Die vereniging was meer een gezellige kaartclub die niet eens was aan gesloten bij de landelij ke bond. Daar kwam nog bij dat ze niet wil den groeien. Toen heb ben wij besloten een ei gen bridgeclub op po ten te zetten". Een ini tiatief dat met succes werd gehonoreerd. BC'77 telt momenteel 72 leden en doet dit jaar voor het eerst met de districtscompetitie mee. Van de drie teams wer den er twee kampioen in de tweede klasse en promoveerden. Voor zo'n jonge vereniging een opvallend resultaat. Toch staan prestaties niet centraal bij de Voorhoutse bridgers. Van der Meer daarover: „Bij de oprichting heb ben we drie dingen af gesproken. We moeten als club zo hoog moge lijk zien te komen. Dick van der Meer, wedstrijdlei der van BC'77: "Bridgen is een combinatie van techniek, tactiek en geluk." BC'77 moet een gezelli ge vereniging worden en we moeten de jeugd zoveel mogelijk kansen geven". Aan die twee eerste ei sen is volgens Van der Meer al aardig voldaan. Aan het derde punt wordt nu alle aandacht geschonken. Is natuur lijk de vraag, bestaat er voldoende belangstelling voor brige, oftewel is de jeugd wel genegen plaats te nemen aan de kaarttafel. Van der Meer: „Bridge wordt steeds populairder, ook bij de jeugd. Er zijn zelfs middelbare scho len waar het als facul tatief vak op het roos ter staat. We hebben al een aantal aanmeldin gen binnen". BC'77 vangt met dit ini tiatief twee vliegen in een klap. De Voorhout se vereniging stimuleert het bridge in het Leidse district en tevens hoopt men door het geven van deze cursus een aantal nieuwe leden te winnen. Van der Meer: „We willen de cursisten na hun opleiding ook daadwerkelijk de gele genheid geven het ge leerde in de praktijk te brengen. In overleg met de heer Van 't Hof, dis trictsjeugdcommissie. zullen we dan ook een jeugdafdeling aan onze vereniging koppelen. Op het ogenblik bestaat er geen jeugdcompetitie in het district Leiden maar misschien kunnen we in overleg met Al phen en Bodegraven iets dergelijks opzetten. Dick van der Meer, ge diplomeerd wedstrijdlei der en bridgedocent, speelt hoofdklasse in het district Rotterdam. Vorig jaar werd hij zes de bij het Nederlands jeugdkampioenschap. Dit jaar hoopt hij, sa men met zijn partner Hans Jumelet, hoger te eindigen. Een optimisti sche Van der Meer: „Dit jaar worden Hans en ik eerste bij de jeugd". Het kaartspel bridge is wel degelijk een denksport, Van der Meer: „Je kunt stellen dat bridgen een combi natie is van techniek, tactiek en geluk. Daar bij heb je volgens mij het geluk helemaal zelf in de hand. Het gaat er bij bridge om zeveel mogelijk slagen te ma ken. Van te voren moet je aangeven hoeveel sla gen je gaat halen. Hoe dichter je dan bij het van te voren bepaalde aantal uitkomt, des te meer punten je krijgt. In dit spel is partner schap enorm belangrijk, alles gaat in nauwe sa menwerking met jf partner, daarom is he' erg belangrijk een goe de collega te hebben Opvallend is dat ei vrijwel geen echtparer zijn die samen bridgen Man en vrouw hebber tijdens dit spel nogal vaak ruzie". Kan iedereen bridger leren? Van der Meer: „Ja, hoewel ik meestal in de eerste les al zir of iemand een goed< bridger wordt of dat dt leerling zijn hele lever maar wat aan zal mod deren. Je hebt voor di, spel toch wel kaartge- voel nodig". Het wachten is dus op de jeugd uit de Leidse regio om te reagerer op dit opvallende ini tiatief van BC'77. In ie der geval is nu de kan.' aanwezig om het brid gespel onder de knie tc krijgen. Dick van dei Meer, te bereiken op tel. 02522-12656, gelooft wel in voldoende aan meldingen: „Ik hel zelfs al telefoontjes var volwassenen gekreget of ze ook niet mei mochten doen aan de cursus". Kees van Herpen Vloeken Vloeken hoort niet. Daar zal iedereen het wel mee eens zijn. Een krachtterm bezigen op het sportveld is ook niet netjes maar soms wel begrij pelijk. Wie heeft er niet eens enkele lelijke woorden gezegd na het missen van een kans voor open doel of na een har de charge van een tegenstan der. Zoiets gebeurde ook met Frans van der Veen in de wedstrijd De Zwaluwen Noordwijk afgelopen zater dag. Van der Veen miste dan wel niet voor open doel. Van der Veen werd ook niet hard bejegend door zijn direkte te genstander. De Noordwijkspe- ler maakte zich alleen vrese lijk kwaad over een beslissing van scheidsrechter Frikken en luchtte zijn gemoed door het slaken van een paar hard-' grondige vloeken. En dat schoot Frikken in het ver keerde keelgat. Gevolg, een boeking voor een stomver baasde Van der Veen. De Groningse arbiter sprak de Noordwijkspeler ook verma nend toe. Frans mocht niet vloeken op het voetbalveld en zeker niet in de directe nabij heid van de tribune. Van der Veen werd wel toegestaan om. wanneer hij daaraan be hoefte mocht Hebben, thuis onwelvoeglijke taal uit te slaan. Die boeking zal trou wens wel met een sisser aflo- Groter groeien Waar een klein district al niet groot in kan zijn. Want klein is het district Leiden van de Nederlandse Tennisbond. Met 19.000 leden op een totaal van 370.000 tennissers neemt het een bescheiden plaats in on der de vijftien districten. Wel scoort de regio hoog, wanneer het gaat om grote verenigin gen, zeg maar giganten. De grootste van Nederland bij voorbeeld, de T.C. Hillegom met 1550 leden er. negentien banen. Bij de Top-50 van de Bond vinden we nog meer be kende namen. Zoals TEAN uit Alphen met 1150 leden. Ook de Oegstgeestse L.T.C., i het Voorschotense Forescate en De Munnik uit Leiderdorp horen bij de „clubs van 1000". En met duizend leden kom je nog maar net op een twintigste plaats Groter groeien (2) Dat tennis een snel groeiende sport is, wisten we. Maar dat het zó hard zou gaan. Sinds 1975 is het ledenaantal van Leiden verdubbeld, werden er de laatste drie jaar zeventig nieuwe banen aangelegd en negen verenigingen opgericht. Vooral „in de polder" neemt de populariteit van deze sport zeer snel toe. Zo is naast de e'ub aan de Rijndijk (de Ha- k zerswoudse T.C. met 350 le den) twee jaar geleden een Dames- handbal MMO: driemaal scheepsrecht Frans van der Veen om wordt het gewichtheffen in ons land extra gesteund door de overkoepelende orga nisatie. Om deze tak van sport met zijn ruim 400 actie ve beoefenaren te helpen zich verder te ontwikkelen.... Ontwikkelen (2) Één van de weinige bolwer ken van het gewichtheffen in Nederland vinden we hier in Leiden. In het sportcentrum aan de Groenesteeg werken de gewichtheffers van de Leidse Krachtsportvereniging De Spartaan zich viermaal per week in het zweet. En met resultaat, zoals u in onze krant hebt kunnen lezen. Voor de achtste keer werd vorige week de nationale titel voor teams behaald. Het ging daar in Breda in het duel te gen Simpelveld om een echt Nederlands kampioenschap. Maar heeft u daar nu iets van gehoord of gezien via ra dio en tv? Dus toch een ont wikkelingsland...? Weer Trainer Karet Caron na Horrlo Hi\/icio behalen kampioenschap: UC LflI V1 oa w (Van onze handbalmedewerker) HOOGMADE Driemaal is scheeps recht! Dat geldt zeer zeker voor het damesteam van de handbalvereniging MMO, dat na twee vergeefse pogingen in voorgaande seizoenen (beide malen moest met een tweede plaats in de eindrangschikking genoegen worden genomen) er afgelopen zondag in slaagde het kampioenschap van de af- delingseersteklasse in de wacht te sle pen. Door dit resultaat zijn de Hoog- madese dames automatisch gepromo veerd naar de landelijke derde divi sie, waar zij onder meer te maken krijgen met streekgenote OASE. Voor een betrekkelijk kleine vereniging als MMO, die tot nu toe duidelijk in de schaduw heeft gestaan van haar gro tere „streekzusters" (Foreholte, HVS, OASE en Northa), een geweldige pres tatie. Het beslissende duel tegen de reserves van Hercules zal de roodwitte aan hang overigens nog heel lang heugen. MMO leek in de eerste helft met schijnbaar gemak op de titel af te ste venen. Met een ruime 63 voorsprong kon worden gerust Na de veldwisse- ling speelde de nervositeit de Hoogma- dese dames echtermerkbaar parten. Aanvoerster José Elstgeest daarover: „Door de zenuwen lukte gewoon niets meer, het leek wel of we groene zeep aan onze handen hadden, er werd bij zonder veel balverlies geleden. Hercu les kon daardoor gevaarlijk terugko men". Bij de .stand 6—5 in het voordel van MMO en met nog slechts vijf minuten te spelen leek het er evenwel op dat MMO stand zou houden, immers ook een gelijkspel was al voldoende. Voor zitter Gerard den Dubbelden spoedde zich daarom opgetogen naar z'n auto om de kampioensboeketten op te ha len. Toen hij echter drie minuten later terugkwam had de Rijswijkse ploeg inmiddels de achterstand omgebogen in een 6—7 voorsprong. Van pure schrik liet Gerard den Dubbelden ten overstaan van het publiek de boeket ten uit z'n handen vallen. Zou MMO nu op het nippertje wederom de boot nissen? Het pleit voor de mentaliteit van José Elstgeest c.s. dat men toch niet de moed het zakken, maar gecon centreerd terugknokte. Het duurde evenwel tot dertig seconden(!) voor het einde voor Coby Wolvers een einde aan de slopende onzekerheid maakte door met een fraaie treffer MMO op geüjke hoogte te brengen met Hercu les, daarmede de Hoogmadese forma tie het verdiende kampioenschap (en de ietwat gekneusde boeketten) bezor gend. Mede verantwoordelijk voor dit succes is ontegenzeglijk trainer Karei Caron, die bij de Hoogmadese dames nu ze ker een potje kan breken. Jose Éls- tgeest: „Je kunt wel stellen dat we het kampioenschap hoofdzakelijk aan Ka- rel Caron hebben te danken. Hij is niet alleen technisch en tactisch een goede trainer, maar bovendien voelt hij bij ons de sfeer precies goed aan en dat is dacht ik een gper belangrijk aspect We gaan met hem als trainer en zo mogelijk ais coach met vertrou wen het avontuur in de derde divisie tegemoet". De coaching vormt echter nog een moeilijk punt. Karei Caron is namelijk niet alleen „gebonden" aan MMO, maar ook als trainer/coach aan het Noordwijkerhoutse Northa, dat he laas dit seizoen van de landelijke der de divisie naar de afdelingseersteklas- se is gedegradeerd. De rollen zijn nu dus omgedraaid. Of Karei Caron nu ook „wisselt" is nog een open vraag. Karei Caron houdt zich in ieder geval op de vlakte: „Over de coaching vin den binnenkort met de respectievelijke besturen nadere besprekingen plaats. Ik wacht maar rustig af wat daar uit rolt. Ik heb op dit moment nog geen duidelijke voorkeur. Wel vind ik dat MMO in de landelijke divisie door een vaste coach moet worden begeleid". Waaraan heeft MMO dit kampioen schap te danken? Speelster Corrie Borst (vooral in defensief opzicht een klasse apart) meent: „We hebben een goede teamgeest en vormen daardoor als ploeg één geheel. We weten elkaar zowel tijdens de training als in een wedstrijd goed te inspireren en dat werkt uiteraard positief op het eindre sultaat". Karei Caron beaamt dit: „Ja, de instelling van deze jonge ploeg (ge middelde leeftijd 22) is optimaal. Het is duidelijk te merken dat de speel sters nog echt plezier hebben in het handballen en dat is heden ten dage met de belangen,die in de topklassen Gelet op de smalle basis (naast de jeugdteams en het herenteam „bezit" MMO slechts één damesteam) is hei de vraag of MMO zich in de moeilijke derde divisie zal kunnen handhaven Karei Caron denkt van wel: MMO moet in staat worden geacht zich Of z'n minst in de derde divisie te hand haven. Zelf geloof ik echter eerder aan een klassering bij de bovenste vier. Vergeet niet dat ik door mijn co aching bij Northa de derde divisie var. haver tot gort ken. Volgens mij is zelfs OASE te „pakken". Het is de be doeling dat onze selectie wordt aange vuld met een tweetal getalenteerde ju nioren. Voorts ziet het er naar uit dal ook topschutster Margré Volwater (di: zaalseizoen vanwege een blijde gebeur tenis uitgeschakeld) weer van de parti; zal zijn. Kwantitatief mogen we dar niet sterk zijn, kwalitatief gooien wt echter hoge ogen. Zonder de andere tekort te doen, kan gesteld wordér dat Riekie Brunt, Elly van Leeuwen en José Elstgeest ook in de tweede di visie geen gek figuur zouden slaaft. Als nu ook nog de trainingsfaciliteitdti zouden verbeteren (de bouw van sporthal in Hoogmade of Woubruggc zou door MMO zeer op prijs worder gesteld) zie ik ons in de komende ja ren nog wel hogerop komen. In ieder geval is de derde divisie niet one eind- stationü. nieuw tenniscomplex in Ha- zerswoude-Dorp aangelegd, met vijf banen. Tocht wordt nü al gewerkt aan uitbreiding met drie banen, waarvan één overdekt en zal het aantal tennisenthousiasten van Teha- do tot ongeveer 600 toenemen. Dit betekent wel, dat dan één op de tien Hazerswoudenaren het racket hanteert.... Groter groeien (3) Ook in de gemeente Ter Aar is al plus minus tien procent van de bevolking actief op het rode gravel. Ter Aar zelf beschikt over drie banen voor bijna driehonderd leden. In Langeraar worden de vijf pas aangelegde banen al weer door 400 tennissers bevolkt en is er een wachtlijst aangelegd. Zo is tennissen niet alleen de snel groeiende sport in Neder land, maar ook de sport met de snelst groeiende wachtlijs ten.... Ontwikkelen Bij het horen van het woord ontwikkelingsland denkt de gemiddelde Nederlander niet direkt aan zijn eigen veel te natte kikkerlandje, maar aan ver weg gelegen staten in tro pische streken. Toch is het waar. Ook Nederland is een ontwikkelingsland. Tenminste, zo oordeelde de International Weightlifting Federation. Maar wel veelbelovend. Daar- „We gaan weer voetballen", schreven we vorige week nog optimistisch. Maar weer gooi de het weer roet in het eten. Nu niet met zware vorst of dikke lagen sneeuw, maar ge woon met talrijke maartse buien. Met als gevolg, dat een groot deel van het program ma niet afgewerkt kon wor den. Afgelopen woensdag werd ook de eerste wedstrijd in het kader van het Zilveren Molen-toernooi het slachtoffer. Het LFC-terrein was onbe speelbaar. Maar dit weekein de gaan we het gewoon wéér proberen. IJs en weder die nende natuurlijk.... Een goede teamgeest en plezier in handbal vormden de basis voor het kampioenschap van het dameshandbalteam van MMO

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13