IJSHOCKEYTEAM VERSLAAT JAPAN <3 Sanders machteloos tegen opslag Noah Sr SF THOONEN WIL KORT GEDING Basketbalclubs willen uitbreiding eredivisie Anatoli Gantwarg wereldkampioen dammen AFGELASTINGEN „DIK VOOR ELKAARBUFFET" Bk fiauu SvuiC Sportwereld TENNISTEAM KAN GEEN AFSTAND NEMEN VAN FRANKRIJK SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 MAART 1979 PAGINA 11 AMSTERDAM - Zoals mocht worden verwacht is het Nederlandse tennisteam gisteravond er niet in geslaagd op de eerste dag van het DavisCup-duel tegen Frankrijk een voorsprong te nemen. Na dat Tom Okker zich had ontdaan van de Franse nummer twee, de twintig-jari ge Pascal Portes, kon Louk Sanders ook rijn derde ontmoeting tegen Yannick Noah niet in een zege omzetten. Twee maal eerder stonden Sanders en de vo rig jaar omhoog geschoten kleurling te genover elkaar en beide keren werd de Nederlander gedecideerd verslagen. Gis teravond in een tamelijk on-Nederlandse entourage leek Sanders een goede kans te hebben om Noah te verrassen. Maar op de beslissende momenten schoot de Leidenaar toch weer te kort. De manier, waarop hij de partij uiteinde lijk uit handen gaf, riep herinneringen op aan zijn gedenkwaardige treffen van vorig jaar op het Melkhuisje tegen de la tere winnaar, de Hongaar Taroczy. Toen hoefde Sanders (die na een zondag opge lopen blessure tot woensdag niet kon trainen) slechts één smash doeltreffend binnen de lijnen te plaatsen om voor een stunt te zorgen. Zijn klap deed de bal echter vele meters buiten de baan belan den. Gisteravond betrof het weliswaar niet het winnende punt, maar een identieke fout maakte wel een eind aan zijn aspi raties. In de derde set, nadat hij de derde reeks op een knappe wijze had ingepalmd, kon Sanders op eenvoudige wijze de stand op 3-3 brengen. Maar te gehaast en wild deponeerde de Nederlander de bal ver buiten de lijnen. Noah, die even eerder bij de scheidsrechter zijn beklag had ge daan over het in zijn ogen te grote ru moer op de tribunes, incasseerde dit bui tenkansje dankbaar en liep vervolgens uit naar een beslissende voorsprong van 5-2. Hoewel de donkere Fransman zijn vorm van eerder in de partij niet meer kon etaleren, bleek vooral zijn opslag een dermate imponerend wapen, dat Sanders na een gevecht van ruim drie uur capituleerde: 6-2,6-4,5-7,6-3. Perspectieven De jonge Fransman Yannick Noah, tegen wie Louk Sanders gisteravond niet opgewassen bleek te zijn. Daarmee lijken de kansen van het Ne derlandse team om voor het eerst in vijf tig jaar de kwartfinales van een Europe se zone in het Daviscuptoernooi te berei ken, aanzienlijk verkleind. Zoals ver wacht spelen vandaag Okker en Rolf Thung tegen de niet van ervaring ge speende combinatie Dominguez - Moret- ton. Indien het Nederlandse gelegen- heidsdubbel dit duel verliest, zijn de per spectieven om de hele ontmoeting alsnog zegevierend te beeindigen, zeer gering. Want Tom Okker zal het tegen de jonge Franse reus Noah ook nog zeer moeilijk krijgen. De ooit door Arthur Ashe in Kameroen ontdekte zoon van een oud-profvoetballer van Saint Etienne bleek op het snelle ta pijt van de Amsterdamse Frans Ottenhal zeer behoorlijk uit de voeten te kunnen. Vooral zijn service was van niet te on derschatten betekenis en daarin lag ook de basis van de nederlaag van Sanders. Niet minder dan dertien keer scoorde de Fransman regelrecht uit zijn opslag, ter wijl hij ook aan het net redelijk solide opereerde. Het is voor Okker, die pas na verlies van de eerste set het juiste ant woord had gevonden op het spel van Portes, te hopen dat Noah morgenmid dag opnieuw geïrriteerd raakt door het publiek. Want dan draait de Franse ma chine onmiddellijk in een lagere versnel ling. Mogelijk heeft ook Louk Sanders mor gen tegen de tweede Franse speler, Por tes, een (kleine) kans. Portes bleek een meestal wat te wild acterende tennisser, die pas tot bedaren kwam toen Okker wat meer pressie in zijn spel legde. Aan vankelijk moest de vijfendertig-jarige Ne derlander het in loopvermogen afleggen tegen zijn vijftien jaar jongere tegenstan der, maar de grotere routine van de Ne derlander gaf uiteindelijk de doorslag. Naarmate het wedstrijdverloop niet meer naar de zin was van de Franse wilde bras, zakte diens spel af. Kon Portes in de tweede set nog lange tijd in het spoor blijven van Okker, in de derde en vierde reeks moest hij het zichtbaar afleggen (3- 6, 6-4, 6-3, 6-1). „Hij slaat alles hard", verklaarde Okker later. „Ik had hem al verscheidene keren zien spelen, maar steeds was me opgevallen dat hij op de beslissende momenten mentaal te kort schiet. Daarin ligt dan ook de kans van Sanders zondag." Of de ontmoeting van Sanders, die als zestiende speler is aangewezen voor de kwahficatiestrijd van het proftoernooi in Rotterdam begin april, tegen Portes nog van belang is, zal zoals gezegd in het dubbelspel van vandaag blijken. „We hebben een paar keer goed geoefend", vertelde Okker over zijn optreden met zijn partner Thung. Of dat voldoende is zal tegen Dominguez en Morreton moe ten worden afgewacht. FRANK WERKMAN Gerrie Mühren naar Volendam (Van onze sportredactie) VOLENDAM „Het is voor negenennegentig pro cent zeker, dat Gerrie de komende drie seizoenen voor Volendam speelt", al dus vertelde vader Mühren gistermorgen! Met deze mededeling komt een einde aan het bijna drie jaar lan ge avontuur bij Bctis Sevil- la van de nu drieëndertig jarige Gerrie Mühren die zijn faam opbouwde in de periode dat Ajax zijn glo rietijden beleefde. Het bestuur van Betis Sevil- la wil niets weten van de eisen van de Volendammer die zijn contract met slechts één jaar wil verlengen, ter wijl de eis van Sevilla drie jaar is. Daarnaast wil de Spaanse club niet ingaan op de financiële verlangens van Mühren. Gerrie Mühren zal vrijwel ze ker de komende drie seizoe nen in dienst van Volendam voetballen. akkoord bereikt met Volen dam, die hem naast een uit stekende financiële vergoe ding ook een stuk maat schappelijke zekerheid heeft geboden in de vorm van een werkkring in de grafi sche wereld. Vader Jan Mühren tenslotte: „Het is altijd al de wens van Gerrie geweest om zijn carrière bij Volendam af te sluiten". sner Roy Ley: terug in team Parker LEIDEN Na één seizoen afwezigheid zal guard Roy Leysner het volgend seizoen weer bij Parker terugkeren. Hiermee heeft Leiden zijn guard, die Plaat „gedurende enige minuten kan vervangen zonder dat het team er onder lijdt" weer terug en zowel Leysner als Parker zal met de overgang tevreden zijn. Officieel ontkent noch beves tigt coach Hennie Blom een en ander, maar afgelopen woensdag toen Parker tegen de huidige club van Leysner Amstelveen speelde, bleek an dermaal dat de liefde tussen Leysner en Leiden nog altijd leefde. Naast Leysner zal ook Harrie Kip bij de Leidse ploeg blijven. Kip verlengde gisteravond zijn overeenkomst met twee jaar. Vanavond speelt de Leidse landskampi oen om negen uur tegen Do- nar in de Vijf-meihal. Corky de Graauw (donker tenue) scoort het tweede doelpunt voor het Nederlands ijshockeyteam in de verrassend gewonnen wedstrijd tegen Japan. GALATI In de eerste de beste wed strijd voor het ijshockeytoernooi om het wereldkampioenschap groep B heeft Ne derland in de Roemeense plaats Galati gisteren misschien wel de belangrijkste zege geboekt. Tegen de torenhoge favo rieten uit Japan werd het in een wed strijd met sterk wisselende kansen uit eindelijk 65 voor Nederland. Het was de eerste maal in de geschiedenis van het vaderlandse ijshockey dat van Ja pan werd gewonnen. Vier jaar geleden zat Oranje de Japanners overigens wel al een keer dwars. De Aziaten misten toen de kans op promotie naar de A- poule door tegen Nederland 11 te spe- In het Roemeense ijspaleis, waar vijftien honderd toeschouwers zaten, zag het er lange tijd naar uit dat een gelijkspel het resultaat zou zijn. Aan beide zijden wer den nogal wat blunders gemaakt Daar door kon de ploeg, die op achterstand stond, 'telkens weer langszij komen. Coach Hans Westberg was met een ver rassing in de basisopstelling gekomen. In plaats van de Amsterdammer William Klooster, zoals werd verwacht, naast de Groninger Rick van Gogh te zetten, kwam er een geheel noordelijke defensie- lijn op het ijs: Allan Pluijmers - Van Gogh. Jan Janssen (Heerenveen) opende in de derde minuut de score voor Nederland in samenwerking met Larry van Wieren. Daarna begon het stuivertje wisselen, met dien verstande dat Nederland drie maal tegen een achterstand moest aan kijken en pas bij 54 weer aan de voor delige kant op de score zat. Een misver stand tussen doelman Gerry Göbel (Til burg) en Pluijmers vormde de inleiding van de eerste Japanse treffer van de stick van Hanzawa (1—1). De eerste peri ode werd met een gelijke stand beëin digd na doelpunten van achtereenvolgens Wakabayashi en de Amsterdammer Corky de Graauw (2—2). Japan kreeg in de vierde minuut van de tweede periode feitelijk een doelpunt in de schoot geworpen. Volkomen onnodig liep Henk Hille toen tegen de eerste straf van de wedstrijd aan. Tonozaki maakte van de numerieke meerderheid gebruik door 3—2 voor Japan op het scorebord te brengen. Daarna bewees Dick Decloe, topscorer in de Westduitse competitie, zijn waarde. Hij passeerde op knappe wijze twee man en deponeerde vervolgens de puck achter doelman Mis- awa (3—3). De zoveelste defensief out bij Nederland bood Itoh een niet te missen kans," maar ditmaal stond Van de Broek (Tilburg) klaar om de partijen weer op gelijke voet te brengen (44). Overigens gingen daar enkele bloedstollende situa ties voor het Nederlandse doel aan voor af. Ook verzuimde Nederland tot twee maal toe een numerieke meerderheid in i een treffer om te zetten. Met 44 ging ook de derde periode in Larry van Wieren zette Nederland op net goede spoor, maar Wakabayashi had nog een antwoord in petto. Zes minuten voor het eindsignaal zorgde Jack de Heer voor grote vreugde in het Nederlandse kamp door Misawa het nakijken te ge ven: 6—5. In deze score kwam geen ver andering meer. DEN IIAAG De Nederlandse bokskampi oen in het zwaargewicht bij de professionals, De Eindhovemaar Hennie Thoonen, over weegt een kort geding aan te spannen tegen de Nederlandse Boksbond. Thoonen is het met eens met de profcommis sie van de NBB, die tot tweemaal toe weiger de toestemming te geven voor een partij van de Brabander tegen de Europese kampioen Alfredo Evangelista uit Spanje. Hierbij zou de titel overigens niet op het spel staan. De prof- commissie is van mening dat het klassever- schil te groot is. Het boksprogramma voor de voorronden van de strijd om de Nederlandse titels, dat zater dag 10 maart in Eindhoven moest worden af gebroken wegens het overlijden van voorzitter Hans Hofman van de Nederlandse Boksbond, wordt zondag 25 maart voortgezet in Hel mond. Maandag 2 april worden nu de partijen voor de halve finales gebokst in de Houtzage rij te Den Haag en een week later, op maan dag 9 april, zijn de finales eveneens in deze Haagse sporthal. DEN HAAG Verenigingen uit de eredivisie basketbal he ren hebben, tijdens de vergadering van de clubvoorzitters inet het bestuur van de topsportliga, voorgesteld de eredivi sie voor het volgende seizoen uit te breiden. Het bestuur heeft die voorstellen niet aanvaard. Gevraagd werd tevens te voorkomen dat goed gekwalificeerde ploegen als bijvoorbeeld BV Amstelveen en Frisol via degra datie in een voor hen te zwakke eerste divisie zouden moeten spelen. Op die grond zou het bestuur een uitbreiding van de eredivisie alsnog moeten oveiwegen. Het bestuur heeft het recht de eredivisie, die in beginsel uit tien ploegen bestaat, in bijzondere gevallen uit te breiden tot ten hoogste veertien teams. Doordat EBBC Den Bosch volgende week de finale van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars moet spelen, is het begin van de nacompetitie een week uitgesteld. De strijd tussen de top vier om het Nederlands kampioenschap begint nu op 7 april. Anatoli Gantwarg mag zich sinds gisteravond wereldkampioen dam men noemen K ARCO Anatoli Gantwarg is gisteren in de Italiaans plaats Arco wereldkampioen dammen geworden. De dertig-jarige Rus speelde de zesde en laatste partij voor de beslissings tweekamp tegen Harm Wiersma. Daardoor kwam de eind stand op 7—5 voor de speler uit Minsk, die in dit treffen voldoende had aan winst in de tweede partij. Gisteren bood Wiersma remise aan op de 56e zet. Hij had wel een redelijk gunstig eindspel weten te bereiken met wit, maar dat was niet voldoende om voor winst te vechten. De fries mag nu in oktober opnieuw tegen Gantwarg aantreden in een revanchet weekamp. In de tweekamp tussen de Rus Nikolai Mitsjanski en Rob Clerc werd de eindstand 6-6 omdat ook de zesde en laatste parij in remise endigde. Hierdoor verkreeg Mitsjanski door toepassing van het Sonnenborn-Berger systeem het recht om volgend jaar direct in het finaletoernooi om de wereldtitel, dat m Mali wordt gehouden, te spelen. Clerc zal zich via de halve finales moeten kwalificeren. EIST Alle wedstrijden voor de jeugdcompetitie van het betaalde voetbal van vandaag ijn afgelast Ook heeft de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond in district Noord alle amateurwedstrijden voor de zaterdagcompetitie afgelast. De keuring van de terreinen van de eerste en tweede klassers en de terreinen in de overige districten worden overgelaten aan de consuls en scheidsrechters. Ook hebben de afdelingen Dordrecht, Drente, Friesland. Ge lderland, Gouda, Groningen. Limburg, Noord Holland, Nijme gen en Utrecht alle wedstrijden voor vandaag afgelast. Voor morgen hebben de volgende afdelingen van de KNVB hun wedstrijden reeds afgelast: Dordrecht, Drente, Friesland, Gro ningen en Noord Holland. Het veldkorfbalprogramma voor de districten I (Noordwest), IV (Noord) en V (Zuid) en de wedstrijden in de afdelingen van deze districten, is voor dit weekeinde afgelast. De keuring van de velden voor het landelijk programma en dat in de distric ten II (Zuidwest) en III (Oost), alsmede dat van de afdelingen in deze districten, wordt overgelaten aan de verenigingen en de conculs. Strijd om schaaktitel weer open LEEUWARDEN De strijd om de nationale schaaktitel is na de partijen voor de tiende ronde weer volledig open. Dat kwam voorname lijk door een nederlaag van koploper Gert Ligterink te gen grootmeester Genna So- sonko. Daardoor is de nege nentwintigjarige Groningei weer binnen het bereik geko men van een groepje achter volgers. Jan Timman won in de eerste zitting van Kick Langeweg en Jan-Hein Don- ner versloeg met wit Christo- phoor Baljon. Ligterink staat na nog een half punt voor op Timman en één punt op Hans Ree. die met zwart re mise speelde tegen Fred van der Vliet. Van der WeideVan der Wiel 0— 1; Van der Vliet— Ree 1/2—1/2; Hofland—Hartoch 1/2—1/2; Bohm—Van Dop 1—0; Sosonko Ligterink 10; Timman—Lange weg 1—0; Donner—Baljon 10; Stand: 1. Ligterink 7,5 punt; 2. Timmar 7; 3. Ree 6,5; 4. Sosonko en Don ner 6; 6. Baljon en Böhm 5,5, 8. Van der Wiel 5; 9. Hartoch 4,5; 10. Van der Vliet, Langeweg 4; 12. Hofland 3,5; 13. Van Dop 3; 14. Van der Weide 2. Rugbycompetitie wordt gestaakt UTRECHT Tijdens een bij zonder algemene vergadering van de Nederlandse Rugby bond is gisteravond besloten de competitie stop te zetten. Met 87 stemmen voor, 70 te gen en twee onthoudingen is men tot de conclusie geko men om een verplicht-vriend schappelijk programma te spelen volgens het competi- tierooster. Er zullen daarom ook geen play-offs worden gespeeld, zodat het seizoen 1978/79 geen nationale rugby- kampioen zal krijgen. Wel zal het nationale seven-a-side toernooi op 6 mei in Hilver sum worden gespeeld. De wedstrijden, die het natio nale vijftiental moet spelen voor promotie naar de a-pou le voor de Europese competi tie. worden gespeeld op 29 april (in Hilversum) en 5 mei. Nederland speelt dan tegen de winnaar van West Duits land - Marokko. Deze ontmoe ting wordt op 8 april in Han nover gespeeld. Indien de Westduitsers winnen, speelt Nederland op 5 mei in Han- nover tegen de Westduitsers. Het gezinsfestijn bij Uitnemendheid. Honderden gingen u voor. a.s. zondag van 16.00-21.00 uur het een gezellig druk bezocht gezinsbuffet met culinaire hoogtepunten en zoveel u wenst voor £D,UU p*p- kinderen tot 12 jaar 12,50 p.p. Tel. 07 &wAftkui£i0«u»fi. DUISBURG MSV Duisburg' heeft gisteravond met 3-1 ge wonnen van VfB Stuttgart. Dubski, Worm en Büssers scoorden voor de thuisclub, Bernd Förster redde de eer. DEN HAAG - Voor de ere divisie basketbal dames won Racing Amsterdam gistera vond de thuiswedstrijd tegen stadgenoot AMVJ met 78-54. WENEN - Het Russische paar Natalia Linisjoek en Ge nnadi Karponosov heeft de wereldtitel ijsdansen geprolon geerd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11