Agrariërs uit polder hekelden Zwanburg besluit voetgangers brug Koudenhoorn Rijnsburg aarzelt met aanleg scatebaan WARMONDERS WILLEN BEREIKBAAR BLIJVEN Uitbreiding hotel 'Royal' Spreekrecht voor Voorhoutse burgers bij raadsvergadering Eindelijk zekerheid' voor ,,Elsgeest"J tbr geëist tegen Leidse brandstichter Grunerie blij met andere wijze van aanleg sportvelden Eerste paal Rijnsburgse bibliotheek WARMOND De eigenaren en gebrui kers van agrarische grond in de polder Zwanburg kwamen gisteravond in een spoedvergadering bijeen om vrijwillige ruilverkaveling en de mogelijkheden tot ontsluiting van de polder te bespre ken. Enkele jaren geleden is de polder Zwanburg gesplitst in het eiland Kou denhoorn en Zwanburg. In de raad rijn zeer lange discussies gevoerd over de ontsluiting van Koudenhoorn. Uiteinde lijk is de beslissing gevallen en werd besloten de brug, die ook voor ontslui ting van Zwanburg zou kunnen dienen, uitsluitend toegankelijk te maken voor voetgangers. De agrariërs in Zwanburg protesteren nu fel tegen deze beslissing omdat moderne en economisch verant woorde bedrijfsvoering onmogelijk wordt als de bedrijven niet over de weg te bereiken rijn. De aanwezige raadsleden vonden dit protest wel erg laat klinken en wezen de agrariërs erop dat de beslissing tot aanleg van een voetgangersbrug in feite al is genomen. Wel gaven de raadsleden toe dat de argumenten van de agrariërs onvoldoende hebben geklonken in de discussie rond de keuze van een oever verbinding. Er is eigenlijk altijd gespro ken over ontsluiting van Koudenhoorn en het ernaast liggende deel dat Zwan burg is blijven heten, is nagenoeg bui ten de discussie gebleven. De eigenaren en gebruikers van grond in Zwanburg stelden dat zij zo lang op de achter grond gebleven waren omdat zij min of meer vasthielden aan beloften die ge daan zijn op het moment dat met het zandwinproject werd begonnen. Toen de gemeente Warmond destijds bij de agrariërs aandrong op verkoop van hun grond werd daarbij in het vooruitzicht gesteld dat de rest van Zwanburg te zijner tijd ontsloten zou worden. Mede op grond van die overwegingen zijn stukken grond verkocht. Er werden veel voordelen voor een wat zwaardere brug genoemd zoals de mo gelijkheid voor ambulance en brand weer om op het recreatie-eiland te ko men. De onderhoudsdienst zou met ma teriaal van de brug gebruik kunnen maken e.d. Voor de agrariërs werd een zware brug onontbeerlijk genoemd. Er worden bijna geen melkbussen meer opgehaald en binnen afzienbare tijd zal dat helemaal tot het verleden behoren zodat alleen het zgn. „tankmelken" mo gelijk zal zijn. Het aanvoeren van krachtvoer per zakken behoort nu al tot de uitzonderingen zodat bereikbaar heid per auto van levensbelang is voor het boerenbedrijf. De belangen van de agrariërs zouden niet strijdig zijn met de belangen van de milieubeschermers. Als het de boer onmogelijk wordt gemaakt zijn bedrijf voort te zetten en hij de polder Zwan burg zou verlaten is deze prachtige pol der binnen korte tijd geheel verwaar loosd. Alle aanwezigen waren het er over eens dat de agrariërs te weinig aan het woord zijn geweest tijdens de discussie rond de keuze van een oever verbinding. Wethouder Van der Zalm raadde dan ook de agrariërs aan ko mende dinsdag massaal naar de hoor zitting te komen om daar hun proble men ter tafel te brengen. Ten slotte blijft er altijd de mogelijkheid bestaan dat de raad op zijn beslissing terug komt. De kosten die een zwaardere brug meer vergt dan een brug geschikt voor voet gangers, zullen niet zodanig zijn dat zij onoverkomelijk zijn. De beslissing van de raad is destijds genomen uit angst dat door toelating van auto's op Kou denhoorn het stiltegebied bedreigd zou worden. Volgens de deskundigen van de LTB, die ook gisteren aanwezig wa ren, zou het technisch zeer wel moge lijk zijn uitsluitend agrarisch verkeer toe te laten op een landweg langs Kou denhoorn voerend naar Zwanburg. De discussie over het al of niet vergra ven van het zgn. „Zomergat" t.o. het park Groot Lee rust zou ook opnieuw op gang moeten komen. Een doorvaart naar 't Joppe zou vooral bij veel wind schadelijk kunnen zijn voor de nabij gelegen jachthavens. De noodzaak van de direkte verbinding naar 't Joppe zou ook ter discussie gesteld kunnen wor den. Ten slotte vaart men voor z'n ple zier en zou een omweg die nu ook ge maakt moet worden niet zo bezwaarlijk hoeven zijn. De raadsleden zegden de agrariërs toe de oeververbinding op nieuw ter sprake te brengen hoewel zij het betreurden dat de plannen van deze groep pas nu ter tafel zijn gebracht. Na annexatie van belendende perce len, zoals 'Petit Royal' en de voorma lige bioscooop 'Stalles' zal Jan Alders, eigenaar van hotel, cafe-restaurant 'Royal' aan de Noordwijkse Hoofd straat op 28 maart zijn twaalf nieuwe hotelappartementen in gebruik nemen. Het idee voor de hoteluitbreiding is van Jan Alders en echtgenote. Hij liet de uitwerking over aan het architec tenbureau Brandt en Korbee. De nieuwe vleugel aan het bestaande hotel omvat acht appartementen voor vier personen, twee voor zes gasten en twee kamers voor eenpersoon. Onder de vleugel bevinden zich een garage, stookkelder, magazijn en was serij. De nieuwe appartementen heten 'luxueuste zijn ingericht. REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 MAART 1979 PAGINA4 ff' Gehandicapten onderzoeken voorzieningen Sportfondsenbad WASSENAAR In Wasse naar heeft zich een werkgroe pje gevormd van gehandicap ten. dat wil nagaan welke voorzieningen kunnen worden aangebracht voor invaliden in een nieuw of een ver nieuwd Sportfondsenbad. Het initiatief hiervoor is genomen door de directie van het Sportfondsenbad. Gedacht wordt onder meer aan een speciale ingang, grotere kleedkamers, een helling in plaats van trappen naar het water, een tilstoel en ver hoogde watertemperatuur. De werkgroep zoekt contact met gehandicapten, die er wel voor zouden voelen te gaan zwemmen als daartoe de mo gelijkheden geschapen zouden worden.De groep zou ook graag in contact komen met gehandicapten, die met ver voersproblemen naar het zwembad hebben te kampen. De bedoeling is met elkaar te overleggen wat er kan wor den gedaan om deze proble men op te lossen. Belangstellenden wordt ver zocht zich te melden bij me vrouw J. Hammer, Storm van 's-Gravesandeweg 70, telefoon 17453, mevrouw P. de Boer, Hogerbeetsstraat 24, telefoon 14878 of de heer P. van den Berg, Van Duivenvoordelaan 424, telefoon 11050. Drugs verslaafde roofde dagelijks voor duizend gulden RIJNSBURG Het is nog land niet zeker, dat Rijnsburg over enige tijd gaat beschikken over een scate-baan (een baan voor zoge naamde schaatsplankrijders) in de wijk Fre- deriksoord. In een aantrekkelijk plan voor de inrichting van een speelterrein in deze wijk is de aanleg van een dergelijke baan opgeno men, maar gisteravond bleken diverse frac ties nogal wat bezwaren te hebben Het was overigens de eerste keer, dat de commissie Welzijn in het openbaar vergaderde; er waren een tiental belangstellenden op de publieke tribune. Commissielid Van Egmond, meende dat Rijns burg niet voorop behoefde te lopen. Hij doel de daarbij op de aanleg van de scate-baan in Frederiksoord. Hij vond het ook een te kost bare zaak. Commissielid Brul vond het begro te bedrag van 49.000 gulden ook aan de hoge kant en de heer Van der Zwet voorzag veilig heidsproblemen. Mevr. De Haas vroeg de voorzitter om een alternatief voor de baan de heer Oudshoorn noemde het 'scaten' een modeverschijnsel. Wethouder Van der Meij constateerde, dat ie dereen blij was met de voorgestelde inrichting van het speelterrein, maar dat er wel vraagte kens werden gezet bij de bewuste schaats- plankbaan. De hoge kosten verklaarde hij, door te melden, dat het asfalt met de hand moet worden aangebracht. Overigens wordt de baan niet zo hoog. Het worden eigenlijk drie banen in één met een maximale hoogte van een meter. De ouders zullen voor de vei ligheid van de schaatsplankrijdsers moeten zorgen door hun kinderen te voorzien van val helmen en knie- en elleboogbeschermstukken. Hij meende dat een baan veiliger was dan de huidige situatie waar kinderen op een schaats- plank heen en weer roetsjen over trottoir en rijbaan. DEN HAAG/LEIDEN - Voor duizend gulden per dag roof de een 21-jarige Leidenaar om aan zijn behoefte aan verdovende middelen te kun nen voldoen. Alles was van zijn gading. Hij werd bij zijn stelende activiteiten gesteund door een 18-jarige stadsge noot. Het tweetal stond gisteren te recht bij de Haagse recht bank. Tegen ieder van hen eiste de officier van justitie acht maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk. In de dagvaarding was overigens slechts een kleine greep uit het enorme aantal diefstallen gedaan. Zo wel de officier als de verdedi ger zagen voor het tweetal weinig kansen. Het tweetal verdachten verklaarde graag te willen stoppen met het ge bruik van heroine, zodat op name in dagverpleging werd geopperd. De rechtbank doet uitspraak op 29 maart. VOORHOUT De ingezeten van Voorhout kunnen voort aan aan het begin van een raadsvergadering het woord voeren. Dit besloot gistera vond de gemeenteraad met algemene stemmen. In princi pe wil men aan zes burgers gedurende maximaal vijf mi nuten spreektijd gunnen, maar deze regel zal soepel gehanteerd worden. Burge meester M. van de Wouw was gevoelig voor de door raadsleden uitgesproken wens tot een soepele hantering, mits het beschikbare halve uur maar niet werd over schreden. Raadslid W. de Wit (PvdA) stelde gisteravond vragen over de geruchten omtrent de verdere uitgroei van Voorhout met zo'n zesduizend wonin gen. Hij noemde het een pro cedurele fout, dat de raad zonder enige uitleg in beslo tenheid had vergadert en had geconstateerd dat binnen de gemeente verontrusting was ontstaan. Burgemeester Van de Wouw was bereid in de vergadering van april de op merkingen van het socialisti sche raadslid op de agenda te plaatsen, zodat er dan in de openbaarheid over gesproken kan worden. VOORHOUT Een rig contract en recht van q stal voor de volkstuin veren ging „Elsgeest" werd gisten) vond goedgekeurd door d raad. Hiermee komt een ein aan een jarenlange onzekw situatie voor de volkstuicU ders, die tot nu toe hun co* tract jaarlijks slechts een jaar verlegd zagen. U Tien mille voor aan schaf uniformen 'Echo der Duinen' NOORDWIJK Als de I Jj. meenteraad accoord gaat, e er is niemand, die daaraf >ef twijfelt, dan krijgt het Chri tel ijk HarmoniegezelschJ "De Echo der Duind 10.000,- voor het kopen vi e uniformen. tigjarig bestaan van het 1 zijn verschillende akties voerd voor het uniformfond ilfl Deze hebben 13.000,- opfl bracht, maar dit bedrag W* niet voldoende om alle mui£n kanten van harmonie •He steken. Men had namelijk bijna 6.500,- moeten uitg ven voor de uniformen va de majorettes. Deze liept j( dus, zoals gebruikelijk, voo op. Bijzonder welkom was de te zegging van het AnjerfoW ejt dat De Echo op een bedfs n(j van 3000,- kon reken« qq Daarmede werd het tekort W t j ruggebracht tot 10.410. Daarin gaat de gemeed|oo thans voorzien. Neurologie Ursulakliniek T i o verhuist Jaar celstrai en De neurologische en neurochi- rurgische afdelingen van de Wassenaarse Ursula-kliniek ma ken zich op voor de verhuizing naar het nieuwé Westeinde Zie kenhuis in Den Haag. In de nacht van 19 op 20 maart (maandag op dinsdag) zal de verhuizing haar hoogtepunt vin den, als zo'n honderd patiënten in taxi's, busjes en ambulances naar hun nieuwe onderkomen worden vervoerd. Na die verhui zing houdt de Ursula-kliniek zich nog alleen maar met psy chiatrie bezig. Het grootste deel van de inventaris is overigens al naar Den Haag verhuist (foto). DEN HAAG/LEIDEN Twaalf maanden gevangenisstraf voorwaardelijke terbeschikking stelling eiste de officier v justitie gisteren tegen een 25-jarige Leidse verdachte. De n stond terecht voor de Haagse rechtbank wegens diefstal vi 45 gulden en brandstichting in een nachtclub aan de Leidt Marienpoelstraat. De man pleegde de diefstal in de club waar hij goed beken was. Volgens de officier pleegde hij brandstichting om eventi) ele sporen van de diefstal weg te werken. De brandstichtin leverde de clubeigenaar een stevige schadepost op. De Leide naar beweerde, dat hij de brandstichting niet opzettelijk ha gepleegd. De verdediger meende, dat de brandstichting nil bewezen was en bepleitte vrijspraak c.q. clementie. De rech bankwijst vonnis op 29 maart OEGSTGEEST Na een tweede informatieavond voor bewoners van de Grunerie in Oegstgeest is overduidelijk dat de diepspitmethode voor aanleg van sportvelden ten noorden van 'De Voscuyl' voorgoed van de baan is. Dit tot grote tevredenheid van de bewoners, die zelfs verbaasd bleken over de invloed die men door het voeren van ac tie op het gemeentelijk be leid heeft gehad. Zoals bekend vreesden de be woners verzakking van hun huizen door de methode waarop de gemeente de nieu- we sportvelden voor voetbal vereniging Udo wilde aanleg gen. Na actie van de bewo ners besloot het gemeentebe stuur te kiezen voor een an dere manier. Thans zal het terrein worden 'omgespoten'. Tijdens de gisteravond in een genoeglijke sfeer gehouden in formatie-avond bleek iedereen met de gevonden oplossing te vreden. Ook de gemeente, die meent voor een vrijwel gelijk bedrag de aanleg te kunnen bekostigen. Volgende donderdag wordt de gemee teraad om een uitspraak vraagd. Gezien de stemrai gen in de commissies zal voorstel het ruimschoots k Mevr. van Oosten-Vink, bestuurslid van de stichting Boekerij de Kloosterhof, heeft gis teren tijdens een hevige sneeuwbui de eer ste paal geslagen voor de nieuwe Rijnburg- se bibliotheek. De bibliotheek komt aan de Smidstraat. Boven de boekerij komen vier woningen van de woningbouwvereniging Spinoza. Dit zijn woningen voor alleenstaan den en 2-persoonshuishoudens. Na de officiële daad ging het gezelschap naar het gemeentehuis, waar voorzitter G. Blankert de genodigden toesprak. „De bibli otheek was als klein bibliotheekje in 1923 opgericht. Hij vond dat elke heipaal een mijlpaal was en dat het een bouwwerk zou worden, waar Rijnsburg trots op mocht zijn." Ada de Haas sprak namens de raad. Het college en ook de raad hadden de gn van de bibliotheek met verbazing gevolg Ze was erg blij voor de vrijwilligers medewerkers dat hun werk zo'n vooruitga had geboekt. De serviceverlening zal, wji neer de bibliotheek gereed is, overgenome worden door beroepskrachten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4