PvdA durft Roomburg geen woonbestemming te geven Successen komen voort uit goede sportcomplexen Voorstel tot studiesplitsing remt toekomstmogelijkheden „Toekomst Vrouwen- ïuis blijft in nevelen ehuld ÏgikETAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 MAART 1979 PAGINA 3 ^SOCIALISTEN IN HET NAUW DOOR MOGELIJKE GEVAREN LEEUWENHOEK SS ,EIDEN „Het is politiek moeilijk verkoopbaar tegen- ,ver de VVD om alsnog een woonbestemming te geven an het terrein in Roomburg lat nu een bedrijfsbestem- ning heeft", aldus de heer A. tanner, Leids gemeenteraad lid voor de PvdA. Hij ver jaarde dit gisteravond tij- ens de fractievergadering an zijn partij waar de bij stelling van het Volkshuis- ht- h westingsbeleid ter sprake Wethouder H. van voegde daaraan toe: ffe moeten ons houden aan iet collegeprogram, anders lomen onze eigen prioriteiten ook op losse schroeven te staan" en J. Peters, fractie voorzitter, maakte het rond door te zeggen dat het „tac tisch niet handig" was om af '5 Ro t wijken van vastgestelde (!®chc «stemmingen. Ico, zDe bespreking over deze pre- ndput taire zaak was een voorberei ding op de raadsvergadering 0. mandag. Mevrouw Joyce Hes naakte de discussie los naar aanleiding van een motie die maandag zal indienen. n 2 Ranner relatie met VVD. Mevrouw Hes stelde de irac- tie voor om, als de risico analyse van het terrein De Leeuwenhoek aantoont dat het gevaarlijk is om op dat gebied woningen te bouwen, er alsnog een bed rijf sbestem- ming aan Roomburg te geven. Zoals bekend maken de labo ratoria van de universiteit in De Leeuwenhoek dat gebied mogelijk voor woningbouw ongeschikt. Om te onderzoe ken hoe groot het risico is zal er een onderzoek plaatsvin den. Voor er van dat onder zoek enig resultaat is te ver wachten zullen er minstens 8 maanden voorbij zijn. Men verwacht dat er nog twee maanden voorbij gaan met de onderhandelingen tussen ge meente en universiteit over de vraag wie het onderzoek zal verrichten en het onderzoek zelf zal minstens 5 6 maan den duren. Vooral door het CDA wordt er daarom voor gepleit de ontwikkelingen be treffende de bebouwing van De Leeuwenhoek voorlopig stop te zetten en de plannen met betrekking tot bebouwing van de Stevenshofjespolder aan te pakken. Van de kant van D'66 is nu ook een geluid in die richting te horen. Wanneer De Leeuwenhoek voor woningbouw te riskant zou blijken, kan het gebied bestemd worden als bedrijf sterrein. Dit zou dan weer de bewoners van de wijk Meer burg, die grenst aan het ge bied Roomburg, bijzonder goed uitkomen, omdat de ge meente nu 20 hectaren van Roomburg tot bedrijfsterrein heeft bestempeld, geheel te gen de wensen vein de bewo ners in en voorbijgaand aan vier jaar inspraak. Wanneer alle bestemmingsplannen zou den worden teruggedraaid, betekent dat een vertraging van de stadsontwikkeling op velerlei plaatsen. De binnen stadsvernieuwing kan niet doorgaan omdat de bedrijven uit de binnenstad in Room burg geplaatst zouden wor den, Roomburg kan niet ver der en De Leeuwenhoek even min. Toch wil de PvdA er niet aan om plannen te maken voor de bebouwing van de Stevens hofjespolder. Jan Duivesteijn: „We moeten onverkort vast houden aan woningbouw in De Leeuwenhoek anders drij ven we onszelf naar de Ste venshofjespolder waardoor we precies in het straatje komen van het CDA". Deze opmer king kwam bij mevrouw Hes niet goed aan: „We moeten wel los van het CDA een ei gen beleid kunnen uitstippe len en ons niet tegen het CDA blijven afzetten". J. Hes: eigen beleid voeren. Wethouder Waal had tijdens een vorige vergadering over dit onderwerp als argument aangevoerd dat de gemeente de grond in De Leeuwenhoek slechts van de staat kon ko pen wanneer er een woonbes temming aan gegeven zou worden. Hij gebruikte daarbij als bewijs een brief van de voormalig staatssecretaris Jan Schaëfer. Na lezing van de brief bleek het dwingende ka rakter van de bewoordingen voor enkele fractieleden niet overtuigend. Jan Duivesteijn stelde gistera vond voor om de gemeente een wijzigingsbevoegdheid te geven voor gebied I in Room- j burg, zodat, wanneer uit de risicoanalyse van De Leeu wenhoek zou blijken dat daar j geen woningen konden wor- I den gebouwd, de gemeente toch de vrijheid zou hebben daar de bedrijven uit Room- burg te plaatsen. De heer 1 Mentzij was het hier niet mee eens: „Je wekt daarmee weer verwachtingen bij de wijkbe woners". Mevrouw Hes veeg de dit argument meteen van tafel door op te merken, dat de gemeente al vier jaar lang verwachtingen had gewekt en dat toch geen belemmering had gevonden om anders te handelen. Jit Peters sloot het onderwerp af door te stellen dat de PvdA nu vast moet houden aan het geloof, dat er in De Leeuwenhoek gebouwd kan worden, „totdat harde feiten het tegendeel hebben aange toond, ga ah we gewoon door met de plannen zoals ze nu zijn vastgesteld", aldus de so cialistische fractievoorzitter. ie,wl H>EN Zelfs tegenover de vrouwelijke raadsleden zijn eigen partij wenst rethouder Van Dam geen lijdelijkheid te scheppen over de toekomst van het Imuwenhuis. De overigens reinig eensgezinde dames in de PvdA, M. Koning, H. Dongen en J. Hes deden fisteravond gezamenlijk een lanval op him partijgenoot zijn voor hen duistere leleid ten aanzien van het Vrouwenhuis. „Tijdens rerkiezingscampagne heb ik Jlerlei beloften mogen doen Sc.^n na de verkiezingen is daar van terechtgekomen. Ik irnaii^oel me in mijn hemd gezet rrump n nu duidelijk weten 'QOl 'aar het Vrouwenhuis aan ig oe is", sprak M. Koning, ackan laar als Van Dam iets niet ril zeggen, krijgt zelfs de leest volhardende partijgeno- ruets uit hem. „De bespre kingen zijn voortdurend inten- uef gaande. Ik wil alles eerst iet de vrouwen van 'rouwenhuis bespreken voor duidelijke uitspraken doe. e wordt altijd vastgeprikt op litspraken in het openbaar". Maffia enig aandringen was de 9Uln vethouder bereid orr\ te mei dat het preadvies van b if over de huisvesting van et Vrouwenhuis waarschijn- jk begin april in de raad zal fomen. De vrouwen van de ictie wilden met name we- i wat de consequenties zijn [anneer het voor de verbdu- van het pand aan de lieuwe Rijn toegezegde be- ze; B rag niet genoeg blijkt te OS: 2 ijn. Hierover echter kregen en. J jj gggn uitspraak van Van lam. „We worden met een luitje in het riet gestuurd. Ik VTJ( ind dat we dat niet kunnen j erkopen aan onze vrouwelij- achterban", verklaarde me- rouw Van Dongen veront- 'aardigd. SCHEIDENDE DIRECTEUR SPORTSTICHTING PHILIPSEN: 9? LEIDEN De heer G. J. Philipsen. di recteur van de Sportstichting Leiden, gaat deze para-gemeentelijke instelling deze maand verlaten. Het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is de reden voor dit vertrek. Philipsen was dertien jaar directeur van de Sport stichting. De overige drieëndertig jaar van zijn ambtsperiode bij de gemeente Leiden was Philipsen werkzaam op de bureaus Maatschappelijk Hulpbetoon en Huisvesting. De heer J. Duivesteyn is benoemd tot opvolger van Philipsen. Een keuze waar de huidige directeur liever geen uitspraak over doet: „Ik weet alleen dat Duivensteyn een goed raadslid is. Ik hoop dat de Leidse sport in goede handen komt. En ik moet zeggen dat ik daar alle vertrou wen in heb". Zesenveertig jaar geleden begon de toen negentienjarige Philipsen zijn car rière bij de gemeente Leiden. Een loop baan die een aanvang nam bij de afde ling Maatschappelijk Hulpbetoon, tegen woordig genaamd Sociale Zaken. Phi lipsen: „Ik heb in de meest ellendige ja ren daar gewerkt. In die crisistijd ben ik ook een tijdje armenbezoeker ge weest". In 1943 werd Philipsen gewor ven voor het evacuatiebureau. Na de oorlog werd deze afdeling omgedoopt in het huisvestingsbureau. Philipsen, die al snel directeur van het huisvestingsbu reau werd, werkte drieëntwintig jaar op die afdeling. In 1966 volgde zijn benoe ming tot directeur van de Sportstich ting. Philipsen „Omdat ik al zo lang bij huisvesting zat, vond men het wel eens tijd worden dat ik een ander baantje kreeg. Daarom ben ik directeur van de Sportstichting geworden. Maar ik ben niet tegen mijn wil benoemd, die job wilde ik graag hebben". Philipsen was in zijn jeugd een actief sportbeoefe naar: „Ik heb gevoetbald, gezwommen en aan volleybal gedaan. Verder had ik nogal wat relaties door sportuitwisselin- gen. Ik had genöeg in de sport gedaan om me geen kat in een vreemd pakhuis te voelen in mijn nieuwe baan". In het begin viel dat toch wel een beet je tegen: „Ik dacht iets van sport te weten maar in feite wist ik er niets van". Een situatie waarin langzamer hand verandering kwam. Philipsen kan zich zijn eerste officiële daad nog le vendig herinneren: „Ik moest iets ont hullen bij de kantine van VTL. In die' tijd waren alle clubgebouwen van hout. Wij hebben toen het bouwen van stenen kantines gepropageerd. Met behulp van het fonds bijdrage clubgebouwen zijn die kantines danig verbeterd. Sommige verenigingen zijn nu in het bezit van ware paleisjes". De Sportstichting hield zich ook bezig Philipsen in het Vijf Mei-bad. het laatste grote project dat onder zijn leiding is gei seerd: „Ik hoop dat de Leidse Sport in goede handen komt". met de verlichting van de sportvelden: „Vroeger had je van die provisorische verlichtingen. Levensgevaarlijk was dat. Nu is er bijna geen trainingsveld meer zonder goede lampen", aldus Philipsen. De laatste jaren is er op sportgebied veel gerealiseerd in de gemeente Lei den. De bouw van de 5-Meihal, de aan leg van nieuwe voetbalvelden, tennis parken, en een atletiekbaan, de bouw van zwembad De Zijl en het onlangs geopende Vijf Mei-bad zijn daar voor beelden van. Accommodaties die er, volgens Philipsen, toe hebben bijgedra gen dat Leiden tot tweede sportstad van Nederland werd gekozen: „Het is een bewijs dat successen voortvloeien uit goede sportcomplexen". In het kader van de reorganisatie van de sociaal-culturele sector is de gemeen te van plan de Sportstichting onder te brengen in een ondersteuningsinstituut. Philipsen is het daar wel mee eens: „Ik heb daar in principe geen bezwaar te gen. De Sportstichting kan waarschijn lijk vlotter functioneren. Voorwaarde is wel dat de juiste mentaliteit aanwezig Philipsen heeft altijd nauw samenge werkt met Piet Biegstraten, voorzitter vein de Sportstichting: „Biegstraten is er voor de representatie en ik deed het veldwerk. Piet Biegstraten is enorm waardevol voor de Leidse sport". Ook voor de wethouder van sportzaken, Tes- selaar, heeft Philipsen niets dan lof: „Ik kan me geen betere wethouder wensen, Tesselaar houdt ons druk aan het werk. Toen zwembad De Zijl werd geopend, zei Tesselaar dat Leiden er in korte tijd weer een zwembad bij zou hebben. Tes selaar heeft inderdaad woord gehouden, afgelopen zaterdag hebben we het Vijf Mei-bad officieel in gebruik genomen. Tesselaar heeft ons de instrumenten ge geven en wij hebben de job gedaan". Hoe heeft Philipsen die dertien jaar bij de Sportstichting ervaren? „Een tijd waarin veel moeilijkheden uit de weg moesten worden geruimd. Manager schap is de belangrijkste eigenschap in deze baan. Maar ik heb altijd plezier gehad in mijn werk." Zondag 25 maart wordt Philipsen 65 jaar. Een verjaardag die automatisch gepaard gaat met het onvermijdelijke afscheid van de Sportstichting. Wat zijn de plannen voor de toekomst? „Ik ga geestelijk luieren. Met de Sport stichting zal ik me helemaal niet meer bemoeien. Je opvolger op de vingers kijken vind ik een misselijke zaak. Zoiets zal ik dan ook zeker niet doen." KEES VAN HERPEN Ambtelijk meubilair verdwijnt LEIDEN Het Leidse PvdA- I raadslid mevrouw A. Koning j maakt zich bezorgd over het verdwijnen van meubilair uit het stadhuis. „Er verdwijnen zomaar prachtige eikehoute bureaus en stoelen. Die wor den dan aan derden te koop aangeboden. Dit is vaak met de hand gemaakt meubilair helemaal in de stijl van het stadhuis". Mevrouw Koning wilde van wethouder Van Dam weten hoe dat kon en of hij wist dat het gebeurde. Wethouder Van Dam wist dat door de verhuizing naar het Stads- bouwhuis een aantal meubel stukken vervangen waren en op een centrale plaats werden opgeslagen om verkocht te worden. Hij bekende echter geen inzicht te hebben in het gebeuren en niet te weten wat precies de kosten waren I van het vervangen meubilair. I Mevrouw Koning drong er daarom op aan dat hij zich daar dan snel van op de hoogte zou stellen. Zij zal hierover vragen stellen in de raad en verwacht dan van haar partijgenoot inzicht in de materie. T rouwambtenaar overleden LEIDEN Geheel onver wacht voor familie en vrien den is gisteren de bekende ambtenaar van de Burgerlij ke Stand, de heer Martin es Paats overleden. De heer Paats heeft m de tien jaar dat hij bij de Bur gerlijke Stand werkte talrijke huwelijken gesloten. Hij heeft zich hierbij zeer geliefd ge maakt bij de Leidse bevol king. Het bericht dat de heer Paats was overleden kwam bij de ambtenaren van het stadhuis als een klap aan. Martmes Paats werd op 12 september 1918 in Leiderdorp geboren. Op 1 december 1956 trad hij in dienst van de ge meente Leiden en kwam te werken op de afdeling Bevol king. Tien jaar later werd Paats benoemd tot ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Al geruime tijd was de heer Paats vanwege zijn ziekte niet meer werkzaam op het stad huis. Toch hebben tot voor kort de collega's van de heer Paats dagelijks nog telefoont jes moeten beantwoorden, waarbij het verzoek werd ge daan om huwelijken door hem te laten sluiten. Volgens het stadhuis is Martines Paats een niet weg te denken per soon voor de Leidenaren ge weest. Rudolf Steiner School 1 Het hoofd van de Prof. Teldersscbool heeft heel wat los gemaakt met zijn opmerkelijke pogingen om het leerlin genbestand voor het volgende schooljaar wat op te krik ken. De oudercommissie van de Sint Antoniusschool ont stak in woede bij het lezen van een stencil waarin werd gemeld dat „er in de wijk gelegen tussen de Vijfmeilaan - Churchilllaan - Haagweg per 1 augustus geen lagere school meer is, van welke zuil dan ook". De oudercom missie betitelde deze kreet als een grove leugen. Het schoolhoofd van de Prof. Teldersscbool moest een en an der derhalve terugnemen. Dat deed hij dan ook in de Leidse Courant van 9 maart. De man zei: „Ik bedoelde eigenlijk de wijk die het dichtst bij Voorschoten ligt. Daar zullen per 1 augustus de protestants christelijke school „De Wegwijzer" en de Rudolf Steinerscbool ver dwijnen. Na dat tijdstip is alleen nog onze depencance aan de Job. Wagenaarlaan over". Rudolf Steiner School (2) En opnieuw blijkt het schoolhoofd van de Prof. Telders scbool zich te vergalopperen. In een brief aan onze re dactie zegt de Rudolf Steiner School, dat het absoluut onjuist is, dat deze school uit Leiden Zuid-West gaat verdwijnen. „De Rudolf Steiner School, die een streek- functie vervult, beeft in Zuid-West twee schoolgebouwen in gebruik. Het hoofdgebouw staat aan de César Franck- straat 9 en de dependance is gevestigd aan de Joh. Wa genaarlaan (hetzelfde gebouw waar de Teldersschool een dependance beeft) Het bestuur van de Rudolf Steiner School heeft bij de gemeente een aanvraag ingediend voor uitbreiding van het aantal lokalen in de dependan ce". Rudolf Steiner School (3) Het hoofd van de Prof. Teldersschool blijkt het derhalve tweemaal volstrekt bij het verkeerde eind te hebben in zijn uitlatingen over de scholen in Leiden Zuid-West. Van een schoolhoofd kan men toch op zijn minst een wat zorgvuldiger berichtgeving verwachten. De redactie van Aller leids beeft de man overigens niet meer om commentaar gevraagd op de brief van de Rudolf Steiner School. Dat leek ons de meest zorgvuldige weg. Hofstads Jeugdorkest Het Hofstads Jeugdorkest geeft vrijdag 23 maart een concert in de Stadsgehoorzaal. Kaarten zijn vanaf 19 maart aan de zaal te krijgen. Het concert begint om kwart over acht. Jazz on Sunday In tegenstelling tot eerdere berichtgeving kunnen liefheb bers van oude jazz niet elke zondag terecht in het restau rant van de Groenoordhallen. De eerstkomende „Jazz on Sunday" vindt plaats op 25 maart en zal vervolgens om de 14 dagen draaien. Een teleurstelling voor degenen die zich op iedere zondag jazz hadden verheugd, maar in de toekomst zal het misschien wel eens voorkomen dat men twee weken achtereen in de Groenoordhallen terecht kan PvdA partijvoorzitterschap De streekfederatie Leiden en omstreken van de PvdA, bestaande uit de afdelingen Leiden, Leiderdorp. Oegst- geest. Zoeterwoude, Voorschoten en Wassenaar houdt op 23 maart een discussie tussen de twee belangrijkste kan didaten voor het PvdA-partijvoorzitterschap: Max van den Berg en Wim Meijer. De avond wordt gehouden in het Antonius clubhuis. Lange Mare 43 in Leiden, aan vang 20.00 uur. De avond zal worden besloten met een „politiek café". Ookniet-partijleden zijn welkom. SIMA VI-colleete Simavi. de vereniging voor directe medische hulp in de tropen, houdt in de week van 19-24 maart een jaarlijk se. landelijke collecte. Simavi heeft als uitgangspunt de armste mensen in de tropenlanden te helpen zelf hun ge zondheidszorg ter hand te leren nemen. Zij doen dit on der andere door het verschaffen van medicijnen en in strumenten. de financiering van eenvoudige polikhnieken en het opleiden van eigenlandse medische krachten. In de collecteweek gaan collectanten langs de deur Ook kan men een bijdrage storten op girorekening 300100 tn.v. Simavi, Haarlem of bij alle banken rekenmgnum- mer 140 t.n.v. Simavi, Haarlem. Philidor-ensemble Het Philidor-ensemble geeft op vrijdag 16 maart een concert in de dorpskerk van Leiderdorp. Het ensemble bestaat uit instrumentalisten die blaasinstrumenten uit de barok-periode bespelen en een clavecinist/organist. Op het programma staan werken van Frescobaldi, Schickhard, Handel, Scarlatti, Vivaldi en Philidor. Het concert begint om 20.15 uur, kaartverkoop bij K&O, Oude Vest 45, Leiden, tel. 141141. Mendelssohn-trio Het Mendelssohn-trio geeft op zondag 18 maart een con cert in het Groene Kerkje van Oegstgeest. Op het pro gramma staan werken van Schubert en Mendelssohn. Het trio bestaat uit pianist Jan van der Meer, de cellist Elias Arizcuren en violist Richard Kilmer. Het concert begint °"l J4-0° uurToegangskaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45, de firma Van der Luit. Lange Voort 20 m Oegstgeest en de firma Van Weizen. De Kempena- erstraat 23 in Oegstgeest. FARMACIE-STUDENTEN OVER NOTA PAIS: 'EIDEN In het gebouw van de jongerenvere- jging Augustinus werd gisteravond een forum Inhouden door enkele studenten farmacie over gevolgen van de onderwijsnota van Pais, mi nister van onderwijs. Speciale aandacht besteed de men aan de gevolgen die deze nota heeft psor de farmacie-studie. Het forum bestond uit e heer Dees, Tweede Kamerlid voor de WD en lerwijsspecialist van de fractie, professor Ge- ritsma, hoogleraar en voorzitter van de subfa- mlteitsraad farmacie, en enkele studentenverte- 'inwoordigers, die zich sterk met de herpro- ■ammering bezighouden. Pitgangspunt van de nota is dat de studie wordt frerdeeld in twee fasen. De eerste fase, die vier jaar duurt, geeft, na een met goed gevolg afge legd examen, recht op de doctorandustitel. Bij deze fase is inbegrepen een propaedeusejaar Dit eerste jaar van de studie krijgt een selectieve, oriënterende en verwijzende functie. Wanneer men dit jaar met goed gevolg doorloopt, kan men de doctoraalstudie beginnen. De tweede fase is de post-doctorale fase. In deze fase, die twee jaar duurt, legt men sterk de nadruk op onderzoek en specialisatie. Volgens de heer Dees waarborgt deze post-docto- rale fase de kwaliteit van de wetenschappelijke opleiding. Omdat juist in déze fase sterk de na druk wordt gelegd op het onderzoek, waarvoor in de eerste fase geen plaats is. Maar hier tegenover stelde hij wel dat, wanneer men deze fase tot zijn recht zou laten komen, het nodig zou zijn dit eventueel ten koste te laten gaan van de eerste Een ander gevolg van de nota is, dat slechts 40% van alle doctoraal studenten door zal stomen naar de post-doctorale opleiding. Dit percentage wordt vastgesteld op grond van de behoefte. Dit betekent dus dat 60% van de studenten niet of nauwelijks met wetenschappelijk onderzoek te maken krijgt. Waardoor het voor velen moeilijk zal zijn om later een plaats te vinden in de maat schappij. Het bedrijfsleven zal in vele gevallen de voorkeur geven aan HBO-ers die een veel meer op de praktijk gerichte opleiding hebben. Bij farmacie zal men zich sterk maken om een doorstroming van 100% te bereiken, omdat men hier zonder deze tweede fase geen toekomstper spectief heeft. Het is bijvoorbeeld niet mogelijk voor een doctorandus farmacie een apotheek te beginnen zonder het post-doctorale apothekerse xamen. En volgens professor Gerritsma is het nu zo dat afgestudeerden zonder deze extra oplei ding niet plaatsbaar zijn in de maatschappij, ten zij er eventueel veel nieuwe banen gecreëerd zou den worden. Dat deze 100% doorstroming inder daad bereikt wordt is nog onzeker. Het gevolg zal namelijk zijn dat door de grotere doorstro ming bij farmacie andere faculteiten met een kleinere doorstroming genoegen zouden moeten nemen. Hetgeen men uiteraard met man en macht tracht te voorkomen. Bovendien bestaat er nog grote onduidelijkheid over de door de minis ter te hanteren toelatingscriteria tot deze tweede fase. In zijn inleidend praatje stelde professor Gerrits ma dan ook: „Er valt eventueel wel met deze nota te leven, wanneer er meer duidelijkheid wordt geschapen". Of er inderdaad met deze nota te leven valt, zal blijken in november, wan neer de concrete wetsvoorstellen naar aanleiding van deze nota in de Tweede Kamer worden be handeld

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3