Iraanse minister Sandjabi afgetreden Meeste stoffelijke resten van drama Jonestown staan op luchtbasis Aardbeving in Mexico City VIER VRIJSPRAKEN VERWACHT IN MAJDANEK-PROCES Luchtaanvallen op Angola en Mozambique Israëlische regering aanvaardt vredesvoorstel buitenland Britten signaleren martelpraktijken in El Salvador LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 MAART 1979 PAGINA JW uit (Van onze correspondent Arie van Vree) BONN In het nu al meer dan drie jaar durende Majdanek-proces in Diissel- dorf, waar 13 voormalige bewakers van bet gelijknamige concentratiekamp te rechtstaan, heeft de rechtbank gisteren met instemming van het openbaar mi nisterie en de verdediging besloten vier verdachten van de overige af te zonde ren om hen apart en vervroegd te be rechten. Het staat wel vast (anders had deze be slissing geen zin), dat deze vier, drie be waaksters en de kamparts Heinrich Schmidt, binnenkort zullen worden vrij gesproken, aangezien geen van de vele opgeroepen getuigen over hen belastende verklaringen heeft afgelegd. Het proces tegen de overgebleven negen verdachten kan hierdoor sneller worden afgewikkeld; de verwachting bestaat, dat het dit jaar kan worden beëindigd, nadat nog 20 getuigen zijn gehoord. Volgens waarnemers zullen deze verdachten wél worden gestraft, in enkele gevallen waar schijnlijk met levenslange gevangenis straf omdat tegen hen belastend materi aal is ingebracht. Het Majdanek-proces is het grootste pro ces in de na-oorlogse geschiedenius van de Duitse justitie. Het heeft tot nu toe circa tien miljoen mark gekost. Meer dan 300 getuigen uit het beruchte vernie tigingskamp in Polen zijn gehoord, onder wie nazi slachtoffers uit Polen, Israël en de Verenigde Staten. Enkele keren is de rechtbank ook zelf naar Polen en Israël gereisd om getuigen die niet naar Duitsland wilden of konden komen, te verhoren. Een aantal bij het proces betrokkenen zijn door ziekte niet meer in Düsseldorf aanwezig of zijn in middels overleden. Pas na de uitzending van Holocaust is het proces weer in de publieke belang stelling gekomen; daarvoor hoorde men er op enkele uitzonderingen na bijna niets over. Tot uiterst negatieve publici teit, vooral in het buitenland, leidde het optreden van enkele verdedigers, die het onverhuld voor hun cliënten opnamen en getuigen probeerden te intimideren. Indira Gandhi in gesprek metKosygin De voormalige premier van Indiaf mevrouw Indira Gandhi is hier in gesprek met Sovjet-premier Kosygin tijdens een receptie in de Russische ambassade in New Delhi. In het midden de Russische ambassadeur in India, Y. M. Vorontosov met naast hem een tolk. LONDEN (AP) - Britse par lementariërs hebben onlangs ia het hoofdkwartier van de nationale garde van de Mid- denamerikaanse republiek El Salvador een geheim cellen blok aangetroffen, alsmede een aanzienlijke hoeveelheid bewijzen van martelpraktij ken, zo hebben zij gisteren bekendgemaakt, De parlementaire delegatie, bestaande uit een Hogerhui- slid en twee Lagerhuisleden, waarschuwden dat, tenzij El Salvadors militaire dictatuur „de democratische rechten herstelt, een bloedige opstand kan uitbreken, niet ongelijk aan de rebellie van 1932 die het leven kostte aan 10.000 mensen vóór de militairen deze konden onderdrukken." Het Hogerhuislid, Lord Chit- nis, en de Lagerhuisleden Pe ter Bottomley en Dennis Ca- navan hebben een 70 pagina's dik rapport opgesteld over hun bevindingen. Zij deden verslag van onverklaarbare verdwijningen en willekeurige arrestaties en verschaften bij zonderheden over foltermetho den en geweldplegingen tegen politieke gevangenen. Zij merkten tevens op dat sinds hun bezoek van decem ber 1978, uitgaande van de parlementaire commissie voor de mensenrechten de draco- nistische wet op de openbare órde door de regering van El Salvador is ingetrokken. De delegatie gaf uitdrukking aan haar hoop dat dit zou leiden tot de invrijheidstelling van vier zakenlieden die nog steeds worden gevangen ge houden door.de guerrillastrij ders van het FARN. Onder de gegijzelden bevinden zich twee Britse bankiers, Ian Massie en Michael Chatterton. Zij worden reeds ruim drie maanden vastgehouden. ADVERTENTIE Veldslag ten zuiden van Kampala NAIROBI (UPI-Reuter) Uit Oegandese ballingenkringen in Nairobi is gisteren verno men dat een zware veldslag heeft plaatsgehad ten zuiden van de Oegandese hoofdstad Kampala. De slag zou aan ruim hon derd Libiërs die vechten aan de kant van soldaten die trouw, zijn aan president Idi Amin van Oeganda het leven hebben gekost. Twee vliegtuigen met gewon de Libische soldaten zouden al in Entebbe zijn opgestegen met bestemming Libië, waar de soldaten worden behan deld. Een van Amins hoogste leger leiders, kolonel Godwin Soele van het wapen der artillerie, zou in de slag van zes uur het leven hebben verloren. De slag zou hebben plaatsge had acht kilometer ten westen van Mitala Maria, een dorp halverwege Kampala en het bolwerk van de opstandelin gen, Masaka. MAPUTO (REUTER/AP) Voor de tweede maal deze week hebben Rhodesische vliegtuigen gisteren de stad Chokwe in Mozamique be stookt. Daarbij zouden zes tien mensen om het leven zijn gekomen. „Vooruitgang- 5" gekoppeld aan ,,Saljoet-6" MOSKOU Het Russische vrachtruimtevaartuig „Voor- uitgang-5" is gisteren aan het bemande ruimtelaboratorium „SaIjoet-6" gekoppeld, aldus TASS en radio Moskou. Het bevat ongeveer 2,5 ton aan brandstof, levensbeno digdheden, instrumenten en materiaal voor wetenschappe lijk doel en een zak post voor de twee ruimtevaarders die nu al langer dan twee weken rond de aarde draaien: Vladi mir Ljachov en Valery Rjoe- Wetsontwerp tegen verjaring van oor logsmisdaden BONN (Reuter) In totaal 215 sociaal-democratische en liberale leden van de Bonds dag hebben gisteren een wetsvoorstel ingediend waar in de verjaringstermijn (30 jaar) van oorlogsmisdaden wordt afgeschaft. Vóór eind juni moet er over gestemd worden. Als dit voorstel niet wordt aangenomen, verjaren door de nazi's gepleegde oorlogs misdaden per 31 december 1979. Ongeveer 30 leden van de oppositionele CDU hebben steun toegezegd: Wil het voor stel aangenomen worden, dan zijn 250 stemmen nodig. China ontkent vliegramp met 200 doden PARIJS (DPA) Naar mede delingen van de Franse radio heeft een ongeluk met een Chinees militair vliegtuig in de buurt van Peking aan on geveer 200 mensen het leven gekost. Het toestel stortte volgens ooggetuigen neer op een fa briek. Twee gebouwen hier van werden vrijwel geheel vernield, waarna het toestel op het derde gebouw ontplof te. Het verongelukte toestel zou een „trident" van Britse ma kelij zijn. De militaire voorlichting in Peking heeft evenwel ontkend dat zich een vliegtuigongeluk heeft voorgedaan. Zuidafrikaanse gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren een aanval gedaan op een guerril lakamp van de Namibische bevrijdingsbeweging SWAPO. Daarbij zou een Zuidafrikaan se vliegtuig verloren zijn ge gaan. Waar het betrokken kamp gelegen is, is niet be kend gemaakt, maar naar alle waarschijnlijkheid is het in Angola. Angola heeft Zuid-Afrika be schuldigd van het gebruik van napalm bij de aanvallen op guerrillakampen van de SWAPO in het zuiden van Angola. In het industriegebied in de Rhodesische hoofdstad Salis bury wordt zaterdag de avondklok van kracht. Dit in verband met aanvallen van nationalistische guerrillastrij ders. Deze avondklok loopt van zeven uur des avonds tot acht uur des morgens. Alleen mensen met een pasje en vei ligheidstroepen mogen het ter rein betreden. Ieder ander loopt het risico te worden doodgeschoten. Rijnconferentie op 29 en 30 mei STRAATSBURG (ANP) Op 29 en 30 mei wordt in Straatsburg, onder auspiciën van de Raad van Europa, de tweede parlementaire Rijncon ferentie gehouden. Doel van deze conferentie is druk uit te oefenen op de regeringen om de chemische vervuiling van de Rijn zo veel mogelijk te rug te dringen. De conferentie zal worden bijgewoond door parlement sleden uit Nederland, Frank rijk, West-Duitsland, Zwitser land en Luxemburg. Voorzit ter is het eerste kamerlid Hans de Koster, voorzitter van de assemblee van de Raad van Europa. De Nederlandse deelnemers aan de conferentie hopen dat zij zal uitmonden in een ver zoek aan de Franse Nationale Vergadering, het verdrag goed te keuren dat onder meer de lozing van zout uit de Franse kalimijnen in de Rijn moet beperken. School turn- wedstrijden LEIDEN De Gemeentelijke Schoolsportcommissie houdt morgen schoolturnwedstrijden in de Leidse 5-mei hal. Dit sportevenement begint om een uur. Veertien Leidse scholen ne men deel: Rijnland Lyceum, Oranje Nassau Mavo, Stede lijk Gymnasium, Rembrandt scholengemeenschap, Bona- ventura s.g, Visser 't Hooft, Lucas College, de Noorder- wiek, Agnes s.g, De Vliet- schans, Louise de Coligny, RIO en de Willem Alexander Mavo. In totaal vijftig spring- ploegen zullen hun prestaties leveren onder het toeziend oog van juryleden van Turn kring Leidsenhage. In en in de omgeving gen hebben aangericht, van Mexico City heeft Vier mensen zijn om het zich een reeks zware leven gekomen. Op de aardschokken voorge- foto: een beels van de daan, die grote vernielin- aangerichte ravage. OPNIEUW EXECUTIES DOOR ISLAMITISCHE RECHTBANKEN TEHERAN De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Karim Sandjabi, heeft zijn ontslag aangeboden aan pre mier Mehdi Barzagan. In zijn ontslag brief volstaat Sandjabi met de opmer king dat het hem onmogelijk is gewor den in de huidige situatie op zijn post te blijven. De 75-jarige Sandjabi was kort na de vorming van de regering-Barzagan aan het hoofd geplaatst van de Iraanse diplo matieke dienst. Op datzelfde moment be stond er nog een door de sjah benoemde regering Sjapoer Bakhtiar aan het hoofd. Sandjabi is de eerste minister die er de brui aan geeft. Hij was secretaris-gene raal van het Nationale Front, een partij van leken met een voorkeur voor de re publikeinse staatsvorm en een nationalis tisch programma. In zijn hoedanigheid van leider van het Nationale Front had Sandjabi dinsdag nog een oproep doen uitgaan waarin hij zijn landgenoten op riep bij het referendum van 30 maart voor de islamitische republiek te stem men. In Iran gaan de terechtstellingen onver minderd voort. Gisteren werd een gene raal en vier politiefunctionarissen van de sjah doodgeschoten. De terechtgestelde generaal Akbar Ghaf- farian, bevelhebber van een gepantserde brigade in de garnizoensplaats Dezful was de vijftiende topofficier die het le ven liet voor een vuurpeloton sinds het begin van de revolutie. De vier anderen kwamen eveneens uit Dezful waar zij hardhandig waren opgetreden tegen anti- sjahbetogers. Amir Abbas Hoveida, die van 1963 tot 1977 minister-president was, is voor een revolutionaire rechtbank geleid, waar hij zich moet verantwoorden voor corruptie. Hoveida werd al in 1978 nog onder het bewind van de sjah gearresteerd. GROTE MEERDERHEID IN KNESSET VERWACHT JERUZALEM/CAïRO (Rtr/U- PI) Het Israëlische kabinet heeft gisteren de twee Ameri kaanse compromisvoorstellen tot sluiting van een vredes verdrag tussen Egypte en Is raël vrijwel eenstemmig goedgekeurd. Alleen minister van onderwijs Zevulun Ham mer van de religieuze partij onthield zich van stemming. De overige vijftien ministers stemden voor. Zondag gaat het Israëlische kabinet het hele pakket van het vredes verdrag met alle aanhangsels bekijken en daarover stem men. Een positieve uitkomst staat volgens verscheidene bewindslieden bij voorbaat vast. Ook in het parlement dat zich daarna over het pak ket zal buigen, kan de rege ring op een grote meerder heid rekenen. Ook in Egypte rekent men erop dat de rege ring en het parlement van daag de verdragstekst zullen aanvaarden. Een aantal zaken uit de ver dragstekst is nog steeds in duister gehuld. Israël zou hebben ingestemd met het compromisvoorstel voor een uitwisseling van ambassa deurs tussen Cairo en Jeruza lem binnen acht maanden na de afsluiting van de eerste fase van de ontruiming van de Sinaï. Verder zal Israël Egypte een exact tijdschema voor de ontruiming voorleg gen. De Israëlische troepen zullen tot de lijn van El Arish in het noorden tot Ras Moha- med in het zuiden worden te ruggetrokken. Over het punt van de leve ring van Egyptische olie aan Israël is niets nader meege deeld. De Israëlische minister van energie Modai, die in te genstelling tot vorige stem mingen ditmaal voor het com promisvoorstel stemde, zou zich hebben beperkt tot de opmerking dat de nieuw voor gestelde regeling „bevredi gend" is. De regeling zou in houden dat Egypte olie aan Israël verkoopt, zonder dat het zich in het vredesverdrag daartoe verplicht. Daarnaast zouden de VS op zich nemen Israël gedurende vijftien jaar van olie te voorzien, als dit land erom vraagt. Israël heeft niet ingestemd met de vestiging van een Egy ptisch verbindingsbureaubin Gaza. Wel zou Israël ermee akkoord zijn gegaan dat er eventueel in de strook van Gaza eerder dan op de Weste lijke Jordaanoever autonomie komt. De kwestie van de Egyptische verbindingsfunctio narissen zou overigens op nieuw aan de orde kunnen komen na de ondertekening van een vredesverdrag. Vandaag zijn de Israëlische minister van defensie Ezer Weizman en de juridisch advi seur van minister Dajan, Mos je Rosen, naar Washington vertrokken om te spreken over de rol van Washington in het Midden-Oosten na de ondertekening van het vredes verdrag, alsmede over de eco nomische en militaire hulp van Amerika aan Israël. Isra ël wil precies weten tot welke steun de VS bereid zijn, en zij wil de gegevens hierover aan de Knesset voorleggen. Israël zou 20 miljard willen hebben, waarvan ruim 8 miljard in de vorm van een gift voor de herinrichting van zijn militaire installaties uit de Sinaï in de Negevwoestijn. De Verenigde Staten hebben zich nog niet uitgelaten over de steun aan Israël en Egyp te. Van Congreszijde is mee gedeeld dat president Carter om aanvullende hulp voor Is raël en Egypte ten bedrage van 4 miljard dollar 8 mil jard) heeft gevraagd. Volgens senator Baker, de leider van de Republikeinse fractie moet de prijs voor de vrede wor den afgemeten aan de kosten van een oorlog. (van onze correspondent Dick Toet) WASSHINGTON De grote hangar op een Amerikaanse luchtmachtbasis in Dover (Dela ware) biedt nog steeds een macabere aanblik. De hangar, die ook tijdens de oorlog in Viet nam als tijdelijk moratorium dienst deed, is al enige maanden gevuld met lange rijen doodskisten. Er staan er op dit moment nog 566. Vier maanden na de zelfmoord en moordpartij onder volgelingen van de Peo ples Temple in Jonesstown (Guyana) is het merendeel van de 913 stoffelijke overschotten nog door niemand geclaimd. Omdat veel van de volgelingen van sekteleider Jim Jones ontheemden waren of bij de intre de in de commune alle banden met familie en relaties hadden verbroken, is de kans dat er nog veel stoffelijke resten zullen worden opge vraagd niet groot. Als er al belangstellende familieleden zijn, dan is er nog een flinke fi nanciële barrière te overwinnen. Het verzen den van een kist van Delaware aan de Oost kust naar Californië, waar vrijwel alle sektele den vandaan zijn gekomen kost tenminste 20.000 gulden. Bovendien springt het ministe rie van Justitie, dat nog een bedrag van bijna 9 miljoen te vorderen heeft voor het vervoer van de kisten van Guyana naar de Verenigde Staten, er bij elke claim meteen tussen. Een plan om de resterende 566 doden een massagraf te geven in Delaware is door het parlement van deze staat afgewezen. Gevreesd wordt dat het massagraf een toeristische at tractie en een soort pelgrimsoord zal worden. Ook andere staten hebben een dergelijk voor stel al afgewezen. Een plan van een aantal kerkelijke groeperin gen in Noord-Carolina om via een inzameling sactie en de inbeslaggenomen gelden van de Peoples Temple een transport van elf grote trucks op touw te zetten voor het vervoer van de kisten naar Califonië is nog nauwelijks van de grond gekomen en stuit, in verband met de grote claim van de overheid, ook nog op juridische bezwaren. In de Verenigde Staten is tot nu toe circa 1,8 miljoen gulden op de Peoples Temple ge claimd (6 ton contanten en 1,2 miljoen aan ge bouwen en grond). Op banken in Zwitserland, Guyana en Panama zou nog eens 12 miljoen gulden staan. De verdeling van dat geld kan echter nog een jarenlange juridische strijd op leveren. Bovendien komen de talloze claims van overlevenden, afvalligen, familieleden en relaties en van allerlei instanties uit op een veel hoger totaal. Onlangs nog kwam er een claim bij ruim een half miljoen. De claim is ingediend door het district in Californië van het in Jonestown vermoorde congreslid Leo Ryan. Het bedrag staat voor kosten, die zijn gemaakt om een opvolger voor Ryan in het Congres te kiezen. Onderzoekingen naar de gang van zaken in Jonestown zijn intussen nog lang niet afgeslo ten. Onder meer een speciale Congrescommis sie en de justitie in San Francisco zijn druk bezig met pogingen antwoorden te vinden op de vele nog resterende vragen. Zo worden ge ruchten nagegaan als zouden de grote hoe veelheden vergif pas enkele dagen voor de moordpartij naar Guyana zijn verscheept. In Guyana zelf zijn de processen tegen twee le den van de sekte, respectievelijk beschuldigd van de moord op een sektelid en haar drie kinderen en die op Ryan, twee tv-mensen en een fotograaf, nog maar nauwelijks op gang gekomen. Als een sleutelfiguur in het Ameri kaanse onderzoek wordt de door Jones aange trokken advokaat Mark Lane beschouwd. Lane heeft inmiddels een boek over zijn erva ringen in Jonestown geschreven en geeft raison van ruim 5.500 gulden per avond lezin gen door het hele land.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11