Vijftien missieposten in Mozambique gesloten HUMANISTISCH VERBOND OVER LEDENTAL EN BUITENKERKELIJKHEID Wat heeft Rhoodie nog meer te vertellen? Omvangrijke organisaties van call-girls België opgerold -"wjitenland FDP: CDU/CSU wil munt slaan uit Kohl-uitzending KORTE METTEN kerk wereld LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 14 MAART 1979 PAGINA 7 Eschel Rhoodie, die het inmiddels opgeheven ministerie van voorlichting leidde, en wiens onthullingen in de Zuidafrikaanse Rand Daily Mail voor grote onrust hebben gezorgd. Een commissie onder leiding van rechter Er asmus, die een onderzoek instelt naar het schandaal van de regeringsgelden bij onder meer het dagblad Citizen, had geprobeerd de onthullingen te verbieden, maar opperrechter Coetzee heeft de krant toegestaan vraagge sprekken met Rhoodie te publiceren. Rhoodie beschuldigt ondermeer president Vorster en de ministers van financiën en justitie, resp. Horwood en Kruger, ervan dat zij voorkennis hadden van de aanwending van de regering sgelden. Kruger heeft overigens delen uit een vraaggesprek met Rhoodie, die op hem be trekking hadden, door de censor laten schrap pen. (Van onze correspondent David Beresford) LONDEN Je kunt de ge schiedenis op twee manieren lien, laat John Le Carré een CIA-agent in zijn laatste spio nageroman zeggen. Of er is een samenzwering aan de gang, óf het is allemaal een grote troep. Wie zo de ontwikkelingen van het inmiddels beruchte Zuidaf rikaanse „Muldergate"-schan- daal heeft gevolgd, zou wel licht eerst geneigd zijn dit stukje moderne geschiedenis onder de laatstgenoemde cate gorie te plaatsen. Maar de ver moedens die gerezen zijn om trent de onthullingen die mis schien nog naar buiten zullen komen, heeft menigeen tot de gedachte gebracht dat daar in Zuid-Afrika toch een duivelse samenzwering werd gesmeed. Vorige week vloog generaal Hendrik van den Bergh, voormalig hoofd van de Zuidafrikaanse veiligheidsdienst BOSS, plotseling voor een hoogst delicate mis sie naar Europa, met zes koffers onder de arm en in zijn kielzog zijn echtgeno te, een advocaat en een bevriende mil jonair. Van den Bergh was op zoek naar Eschel Rhoodie, voormalig hoofd van de Zuidafrikaanse voorlichtings dienst, die wel het een en ander te ver tellen zal hebben. Anders zou zijn voor malige baas niet met zoveel materiaal op weg zijn gegaan om hem om te pra ten, te bedreigen of om te kopen. Rhoodie heeft gedreigd de inhoud van de transcripties van 41 bandopnamen te onthullen. Wat er op die banden staat weet uiteraard, afgezien van de betrok kenen, nog niemand. Welke geheimen Rhoodie in zijn koffer heeft zitten kun nen we daarom alleen raden, aan de hand van het Muldergate-schandaal zelf en de gebeurtenissen die ertoe geleid hebben dat een van de meest vooraan staande ambtenaren van Zuid-Afrika het land heeft moeten ontvluchten. „Muldergate" heet voluit „het schandaal rond het ministerie van informatie", maar dat is een bedrieglijke term, want het gaat om veel meer dan dit inmid dels opgeheven departement. De hoofd rolspelers in dit drama zitten of zaten namelijk in een exclusieve kliek, die tot voor kort alle touwtjes in Zuid-Afrika in handen had. Dit knusse clubje stond onder leiding* van premier John Vorster en generaal Van den Bergh, die overigens beide in Tweede Wereldoorlog werden geïnter neerd wegens Nazi-sympathieën. Verder waren lid de voormalige minister van informatie, Connie Mulder, die tevens Vorsters aangewezen opvolger was. Tenslotte was er dan Eschel Rhoodie, de beschermeling van Van den Bergh. Deze vier mannen smeedden zowel op het gebied van de buitenlandse betrek kingen als van de binnenlandse veilig heid allerlei geheime plannen. Een en ander was nogal tegen het zere been van de Zuidafrikaanse diplomatieke dienst, die geleid werd door minister van buitenlandse zaken Pik Botha, en van de militairen, tot voor kort onder leiding van minister van defensie P.W. Botha, de huidige premier. Wat de ver houdingen er ook al niet beter op maakte, was het vermoeden dat Vorster de binnenladse veiligheidsdienst BOSS gebruikte als een soort privé spionage- netwerk. Het begon Van den Berghs club pas echt tegen te zitten, toen vorig jaar Vorster als premier aftrad. Waarom Vorster opstapte is nog steeds niet dui delijk, maar mogelijkerwijs blijkt dat nog uit de verdere ontwikkelingen rond het schandaal. Connie Mulder was de kroonprins van de Nasionale Partij, tot de Rand Daily Mail en de Sunday Ex press met onthullingen kwamen over de vrij duistere financiële avonturen van deze Zuidafrikaanse „Bende van Vier". Vorig jaar september kwam de parle mentaire fractie van de Nasionale Par tij bijeen om Vorsters opvolger te kie zen. Van den Bergh ging druk aan de slag in een poging Mulder in het zich snel ontwikkelende schandaal te be schermen. Zo liet de generaal een ge heim BOSS-rapport „uitlekken", waar uit zou blijken dat de minister onschul dig was. Ondertussen verspreidden aan hangers van de heren Botha informatie waarin Mulder juist wel als schuldige naar voren kwam. Geheimen De rest is geschiedenis. P.W. Botha won en Van den Bergh en Rhoodie waren plotseling hun beschermheren kwijt. Van den Bergh en Mulder besloten maar de eer aan zichzelf te houden. De in diskrediet gebrachte minister legde zijn ambt neer, en de generaal, die al eerder zijn ontslag had genomen, biechtte alles eerlijk op bij de commis sie-Erasmus, die de zaak in onderzoek had. Rhoodie daarentegen weigerde voor zondebok te spelen. Hij verdween uit het land en kwam vorige week in Europa weer boven water, met de mededeling dat hij alles openbaar zou maken, tenzij de inmiddels premier ge worden P.W. Botha hem zou ontvangen als de verloren zoon van het Afrikaner- dom. Rhoodie lijkt volkomen zeker van zijn zaak te zijn, en dat moet er haast wel op wijzen dat hij de beschikking heeft over buitengewoon belangrijke gehei men. Van den Bergh liet op weg naar Parijs, waar hij een ontmoeting had met Rhoodie, en op weg terug door schemeren dat deze geheimen vooral met buitenlandse aangelegenheden te maken hebben. Tot nu toe is wat betreft het buitenland maar één onthulling van belang als ge volg van Muldergate naar boven geko men, en dat is de poging een internatio naal propagandanetwerk op te zetten, met als basis een Britse uitgeverij. De operatie stierf echter een vroege dood, vanwege de ontwikkelingen rond Mul dergate. Hoewel de Zuidafrikaanse re gering waarschijnlijk van plan is ge weest grote Engelse dagbladen in het geheim over te nemen, is het vanwege het voortijdige einde van dit plan niet waarschijnlijk dat dit nu een van de skeletten is die Rhoodie uit de Zuidafri kaanse kast dreigt te halen. Slijl-Nixon heime betalingen heeft verricht aan rechts-georiënteerde journalisten en pressiegroepen in het buitenland, die reclame moesten maken voor het strate gisch belang van de Zuidafrikaanse delfstoffen en de Kaaproute naar het Westen. De Johannesburg Sunday Ti mes kwam onlangs met het bericht dat de Zuidafrikaanse regering een profes sor in de anthropologic betaald had. Die onthulling heeft het oude vermoe den gevoed dat BOSS geprobeerd heeft de internationale wetenschappelijke ge meenschap te manipuleren (vooral op het gebied van de anthropologic en de genetica), in een poging de apartheid spolitiek wetenschappelijk te verant woorden. De stijl van generaal Van den Bergh en Rhoodie lijkt erg op die van Richard Nixon, en het zou best wel eens kunnen dat de twee Afrikaanders dezelfde me thoden hebben aangewend als de voor malige Amerikaanse president: bemoeie nis met de verkiezingscampagnes van „onwelgevallige" politici en pogingen „vijandige" groeperingen, zoals anti- apartheidsbewegingen, ten gronde te richten. Toch lijkt Rhoodie nog veel belangrij ker zaken voor ogen te hebben, wan neer hij dreigt alles te zullen vertellen. In het verleden is altijd aangenomen dat de belangrijkste Zuidafrikaanse staatsgeheimen liggen op het gebied van de betrekkingen tussen de eigen en de Amerikaanse veiligheidsdiensten, de gevoeligheid van het land voor oliesanc ties, de détentepolitiek tegenover Zwart Afrika, en geheime militaire verdragen met de zogenaamde „parialanden": La tijns-Amerika en vooral Israël. Na Kissingers afgang tijdens de Ango lese burgeroorlog moeten de betrekkin gen tussen de Zuidafrikaanse veilig heidsdiensten en de CIA wel op een laag pitje komen staan. Sinds de val van de sjah zijn bovendien de oliepro blemen van Zuid-Afrika nauwelijks meer een geheim, en de détentepolitiek van Pretoria is al een tijd geleden in eengestort. Blijft dus over: de betrek kingen met Latijns-Amerika en Israël. Rhoodie kan wetenschap hebben van nog een staatsgeheim, dat niet direct met Muldergate te maken heeft, en dat is de massale stroom van Zuidafrikaan se reserves in het buitenland. In som mige kringen gelooft men dat deze zaak ook te maken heeft met de wrede moord op Robert Smit en zijn vrouw, eind 1977. Smit was de voormalige vertegenwoord iger van Zuid-Afrika bij het Internatio nale Monetaire Fonds, en wilde minis ter van financiën worden. Hij werd ver moord kort nadat hij vrienden verteld had dat hij van plan was een minister op de hoogte te brengen van een zaak die het land „in beroering zou bren gen". Sommige Zuidafrikaanse dagbla den hebben geopperd dat de moord wel eens gepleegd zou kunnen zijn door Westeuropese huurmoordenaars. Op mijn vraag of Rhoodie voor zijn le ven diende te vrezen, antwoordde gene raal Van den Bergh vorige week dat ik, bij het verlaten van zijn hotel, direct door een taxi zou kunnen worden aan gereden, en hij stelde mij de weder vraag of ik daarom bang voor mijn le ven was. Wellicht doet Eschel Rhoodie er dus goed aan op te passen voor ta xi's. Copyright The Guardiar. Olivia onderscheiden De Australische zangeres Olivia Newton-John is door koningin Elizabeth onderscheiden vanwege haar ver dienste voor de Australische muziek. Zij ontving het insigne van de Order of the British Empire (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De secretaris van de liberale FDP, Günther Verheugen, heeft de CDU-CSU gisteren in scherpe bewoordingen verweten politieke munt te willen slaan uit de omstreden uitzending van het tweede Duitse net (ZDF) waarin Helmut Kohl in Den Haag door Nederlanders werd on dervraagd. Afgelopen vrijdag hebben de CDU-CSU-leden van de „com missie politiek en tijdsgeschiedenis" van het ZDF felle kritiek 'op deze uitzending geoefend en in een motie geëist dat chef redacteur Reinhard Appel voortaan de serie „Burgers vragen, politici antwoorden" niet meer zal presenteren. Deze motie kon niet in stemming worden gebracht omdat de SPD en FDP- leden voortijdig de zaal hadden verlaten. De kwestie komt nu in de vergadering van de TV-raad van het ZDF, de hoogste controlerende instantie op vrijdag 23 maart aan de orde. Volgens Verheugen „wil de CDU het ZDF met de partijcentra les van CDU en CSU gelijkschakelen" door „lastige" journalis ten terzijde te schuiven. Hij verweet de Uniepartijen dat zij systematisch proberen kritische journalisten onzeker te maken en te intimideren. Kritiek had de FDP-secretaris, die zelf ook lid van de ZFD-raad is, dat de CDU de uitzending gebruikt als verkiezingsslogan in de deelstaat Reinland-Palts. In eerdere publikaties, o.a. van het weekblad Der Spiegel, is eveneens erop gewezen dat de oppositie de uitzending met Kohl in Den Haag als aanleiding wil aangrijpen om zijn in vloed op het ZDF te vergroten. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL In België, waar men nog al hypocriet de schouders ophaalt voor het „sex-eiland"Nederland, hebben po litie en Rijkswacht de afgelopen dagen enkele grote successen geboekt tegen de georganiseerde prostitutie en enkele sexclubs. „Brussel is eens te meer een groot eros-cen trum gebleken aldus zei ons een majoor van de Rijkswacht. De vangst van de Brusselse politie en de Rijkswacht mag er dan ookzijn: Maakten we twee maanden geleden reeds melding van het bestaan van een call-girl organisa tie in Brussel, die dure meisjes, onder wie minderjarigen, aan bood aan welgestelde rijke lui tegen exorbitant hoge vergoedingen, thans heeft de politie deze organisatie opge rold. Gearresteerd werd de 38-jarige, voormalige mannequin Lydia Montari- court, in Brussel beter bekend als Ma dame Claude. Deze Frangaise woonde in de Schaarsbeekse krottenwijk in de woontoren Brasilia, temidden van gast arbeiders en zoals de Brusselaars over Schaarbeek plegen te zeggen -„ander laag volk". Haar personeel, een honderdvijftigtal meisjes van allerhande nationahteiten die alleen via de telefoon waren te be stellen, werd zorgvuldig door Madame Claude geselecteerd alvorens losgelaten te worden op de clientèle. Madame Claude ging er prat op chique waar te verkopen en zij selecteerde behalve haar personeel ook de klan ten. Het mi nimumtarief bij Madame Claude was 650 gulden per uur. De meisjes van Ma dame Claude fungeerden als gezel schapsdames ofhostessen op recepties of buitenlandse reizen, meestal op Afri kaanse ambassades en voor Arabische sjeiks, politici en anderen. Ze werkte niet alleen in Parijs en Brussel, maar ook in München, Geneve en Rome. De meisjes werden telkens telefonisch door Madame Cla ude opgeroepen voor dit of dat karwei. Ze moch ten geen geld aan nemen maar wel persoonlijke geschen ken. Madame Claude werkte alleen me dure bankcheques. Daarnaast schuwde Madame Claude ook de bijverdiensten niet: ze was tevens eigenaresse van en kele bordelen van lager allooi, in België en Frankrijk. Haar „hogere personeel mocht niet mopperen over de verdiensten. De sterren van Madame Claude verdien den volgens eigen zeggen bedragen tot 300.000 Belgische frank per maand (bij na 20.000gulden). Een gemiddelde klant van Madame Claude betaalde algauw 3000 tot 4000gulden per avond en zes duizend tot zevenduizend gulden per nach t, of nog meer. Da t hing ui teraard af van de prestaties. Over het vermogen van Madame Clau de, dat naar een Zwitserse bank ver huisde, doen de wildste verhalen de ronde. Het laagst genoemde bedrag is nog altijd de lieve som van 18 miljoen gulden aan geld, waardepapieren en ju welen. De tweede slag die de Brusselse politie toebracht aan een internationale call- girl organisa tie speelde zich deze week af in Marseille, maar het sein tot het oprollen ervan werd gegeven in Brus sel. In Marseille werden zestien beruch te pooiers opgepakt, nadat te Brussel een Frangaise uit een bordeel was ont snapt waar ze werd vastgehouden en mishandeld, waarna ze de politie haar verhaal ging vertellen. Voor dit net van call-girls, dat tweehonderd meisjes om vatte, werden de slachtoffers met name gerecruteerd aan de Franse Rivièra. Daar werden meisjes geronseld met de belofte over goed betaald werk in nachtclubs als zangeres of danseres. Maar wanneer zij al die mooie verhalen geloofden dan belandden zij doorgaans m bordelen of sexclubs in Frankrijk en in de Benelux-Janden. Ook deze meisjes werden ingezet voor rijkere klanten, behalve dan een groep van twintig van hen, die ten behoeve van een compagniesoldaten van het Franse Vreemdelingenlegioen in Bonfat cio op het zuiden van Corsica beland den. Daar werd geweld toegepast, om dat de meisjes aanvankelijk hun dien sten weigerden. Het onderzoek in deze tweede zaak bracht aan het licht, dat het opgerolde net van Marseille vertakkingen had tot in Brussel, Antwerpen en Amsterdam. Inmiddels deed zich nog een derde ge val voor van sexuele uitspattingen in een Brusselse priveélub, de Videoclub. De Belgische hoofdstad bezit honderden privéclubs waar sterke drank mag wor den geserveerd in tegenstelling tot in een gewoon café of restaurant, waar krachtens de huidige wetgeving geen sterke dranken zoals whiskey en cognac mogen worden geschonken. Gezien het mysterieuze karakter van talrijke privéclubs in Brussel en elders m België zijn ze nogal eens in op spraak. en dat niet voorniets. In Schaarbeek trof de Rijkswacht de meeste klanten aan in ontklede en dronken toestand. Ook de eigenaar van de club, die al eerder met de politie in aanraking is geweest, werd in de kraag gevat, maar trachtte zijn vrijheid te herwinnen door op te merken: Weetje wel wie ik ben Ik ben de neef van de commissaris van politie". Maar ook al was dat waar, na alle politieschandalen die de Belgische hoofdstad het afgelo pen jaar heeft gekend, maakte die op merkinggeen enkele indruk meer op de Rijkswacht. De autoriteiten in Mozambique hebben de laatste weken vijftien katholieke missie posten gesloten. Aan deze missieposten waren scholen, ziekenhuizen en centra voor maatschappelijk werk verbonden. De bisschoppen van Mozambique hebben tegen deze sluiting en tegen de beperking van bewegingsvrijheid van priesters in het noordoosten van het land geprotes teerd. Zij zien in de maatregel een po ging van de overheid de maatschappelij ke activiteiten van de kerken terug te dringen. Bovendien vrezen zij de sluiting van meer missieposten. Een hoge functionaris van de marxistische eenheidspartij Frelimo heeft verklaard dat zijn partij niet van plan is de godsdienst in Mozambique te verbieden. Alleen in ge bieden waar de staat de gezondheidszorg en het onderwijs heeft overgenomen, zijn missieposten gesloten, zei hij. De sluiting van kerken in dit gebied is echter in strijd met deze verklaring. De houding van de regering van Mozam bique tegenover de katholieke kerk is tweeslachtig. Enerzijds worden priesters gearresteerd, anderzijds ontvangen nieuwe missionarissen nog steeds een inreisvisum. Als belangrijkste argument voor het optre den tegen de kerk noemt Frelimo de nog onduidelijke positie van de kerk tegenover het nieuwe regime. De katholieke bisschoppen van Mozambi que hebben kortgeleden een herderlijk schrijven gepubliceerd waarin ze enerzijds de schending van het recht op godsdienst vrijheid aanvallen en anderzijds de gelovi gen oproepen aan de opbouw van de on afhankelijke staat mee te werken. Zij ma ken gebruik van veel citaten uit concilie documenten, een manier die veel bisschop pen uit de derde wereld hanteren. „De houding van de kerk in Mozambique in deze fase van de revolutie is voor ons allen reden tot grote hoop en niet geringe bezorgdheid", aldus de bisschoppen. Veel christenen hebben grote moeilijkheden om trouw aan het geloof te blijven. De bisschoppen begroeten met vreugde de erkenning van de fundamentele vrijheden en rechten in de grondwet van de volksre publiek Mozambique. Hierin wordt de vrij heid van meningsuiting en godsdienst er kend en discriminatie op basis van ras, geslacht en afkomst verboden. Met een citaat uit de encyliek „Gaudium et Spes" prijzen de bisschoppen diegenen, „die in dienstbaarheid aan de mensen zich aan het welzijn van de staat wijden". „De christenen die in het politieke leven werk zaam zijn, vormen een getuigenis van naastenliefde en een teken van hoop, zelfs voor hun tegenstanders", aldus het herde- lijk schrijven. Het tweejaarlijks congres van het Hu manistisch Verbond op 26 en 27 mei te Hilversum zal zich voornamelijk bezig houden met de beleidsnota over leden tal en buitenkerkelijkheid. Daarbij gaat het om de ontwikkelingsmogelijkheden van het HV in de komende tien jaar en om het door veel overheidsinstanties nog gehanteerde getalskriterium voor confessionaliteit en buitenkerkelijkheid. Het Humanistisch Verbond meent al lang, dat er in ons land sprake is van achterstelling van humanisten en andere buitenkerkelijken. Momenteel onderzoekt het sociologisch instituut van de Rijksu niversiteit te Utrecht waarom de bereid heid tot organiseren onder kerkelijken groter is dan onder buitenkerkelijken. Het resultaat hiervan zal eind april wor den gepubliceerd. Op basis van dit rap port zal het hoofdbestuur van het HV bovengenoemde beleidsnota schrijven. Op de congresagenda staat verder een voorstel van de afdeling De Bilt/Biltho- ven dat een systematische, actievere deelneming van het HV aan het politie ke en maatschappelijke bestel bepleit Het voorstel beoogt de invloed van de fors groeiende groep buitenkerkelijken te versterken. Het hoofdbestuur deelt de opvatting dat de confessionele invloed groot is. Toch acht het hoofdbestuur het voorstel over bodig, omdat het Humanistisch Verbond nooit het alleenrecht als inspiratiebron voor een of meer politieke partijen kan opeisen. Dr. Anne Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer, is kandidaat voor de verbondsraad van het Humanistisch Verbond. Voor het hoofdbestuur staat onder meer mr. F. Bolkenstein, lid van de Tweede Kamer-fractie van de WD, kandidaat. Onder het motto „het verbond bij het verbond" zullen Koot en Bie optreden tijdens het congres van het Humanis tisch Verbond. Zij zijn gevraagd omdat zij, zo deelt het HV mee, „simpelweg al heel wat maatschappelijke misstanden aan de kaalt stelden, die het Humanis tisch Verbond dok signaleerde". Paus Johannes Paulus II heeft een aantal internatio nale joodse leiders ontvan gen en hun verzekerd, dat de r. k. kerk alle vormen van anti-semitisme veroordeelt, omdat daarmee fundamente le menselijke en godsdiensti ge rechten worden geschon den. Het was de eerste ont moeting sinds vier jaar tus sen een paus en internatio nale joodse leiders. De Zuidafrikaanse minister vein buitenlandse zaken. Roe lof Botha, is samen met zijn vrouw door de paus in parti culiere audiëntie ontvangen. Uit Pretoria wordt medege deeld, dat de audiëntie is verleend op verzoek van de Zuidafrikaanse regering. Zij wilde met het Vaticaan over leg plegen over de zelfstan digheid van Namibië en over Zuidafrikaanse vraagstukken. De bijbel en de werken van Lenin zijn de meest gelezen boeken ter wereld. Uit cij fers, gepubliceerd door de UNESCO blijkt, dat de bijbel vorig jaar in 286 talen werd vertaald en de werken van Lenin in 201 talen. De bekendste schrijvers zijn Shakespeare, Tolstoj, Home rus, Goethe en Molière. Van de schrijvers van kinderboe ken is Jules Verne de be kendste. De katholieke bisschoppen van India hebben protest aangetekend tegen het aanne men van een wet, waarin be kering wordt verboden. De wet heeft tot doel religieuze bekering „door dwang, door bedrog en onder welke druk dan ook" te vermijden. De wet is speciaal gericht tegen het christendom, dat tot een voor het land vreemde gods dienst wordt verklaard. Mar Theophilus, metropoliet van Bombay, acht de wet regel recht in strijd met de grond wet, waarin staat, dat ieder een zijn geloof mag belijden. India heeft ongeveer 622 mil joen inwoners. Van dezen is bijna drie procent christen. Tot eerste bisschop van het in 1977 opgerichte bisdom Same (Tanzania) is benoemd Josaphat L. Lebuiu. Met zijn zesendertig jaar is hij een van de jongste bisschoppen ter wereld. Hij promoveerde in de sociologie aan de uni versiteit van Leuven. Tot nu toe werd het nieuwe bisdom bestuurd door de Nederlan der H. J. Winkelmolen (57), van de paters van de Heilige Geest, als apostolisch admi nistrator. Hij had nadrukke lijk om het benoemen van een geestelijke uit het land zelf gevraagd. Een onderzoek van de luther se kerk in Finland naar de godsdienstigheid van de Fin nen heeft uitgewezen, dat 71 procent van hen in God ge looft. Veertig procent kan zich niet voorstellen de kerk te zullen verlaten. Een kwart van de Finnen bidt dagelijks. Zes procent noemt zich Actie „40.000" werd 50.000 De actie „Veertigduizend" waartoe een vijftigtal ka tholieke Limburgers besloot om vier landelijke kerkelij ke instellingen aan de jaar lijkse subsidie te helpen die de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen, niet meer aan deze instituten wilde beschikbaarstellen, is met succes bekroond. De penningmeester van de actie, de heer Knops uit Ge leen, kon meedelen dat de actie nog meer heeft opge bracht dan het streefbedrag van veertigduizend gulden namelijk: 50.700 gulden. De bedragen zijn afkomstig van 940 donateurs, onder wie 84 groeperingen als kerkbesturen, actiegroepen en kloostergemeenschappen. Daarvan waren er 54 van buiten het bisdom Roer mond. Met de door mgr. Gijsen van Roermondse steun uitge sloten instellingen, het Lan delijk Pastoraal Overleg, het Centraal Adviesbureau voor Priesters en Religieuzen, de Raad van Kerken, en de Na tional Raad voor Catechese, neemt het inititiatiefcomité van Lunburgse katholieken dezer dagen contact op over de wijze waarop de gelden overgedragen zullen worden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7