Katwijk gaat kleinere woningen bouwen Zeventien bezwaarschriften plan Centrum Leiderdorp Geen fietspad langs Katwijkse Boulevard Bezwaren tegen bouwplan voor Noordwijkse school ZOETERWOUDSE HUIZENKOPERS VERENIGEN ZICH Noordwijkse Mariaschool en Jeroenschool fuseren Wandkleed Rijnlands Lyceum Uibreiding Stompwijkse bebouwde kom: oneigenlijk gebruik van wegen-wetten REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 MAART 1979 PAGINA T i LEIDERDORP Tegen het ontwerp- bestemmingsplan „Centrum", waarvan de termijn van ter visie legging inmid dels is verstreken, zijn 17 bezwaar schriften ingediend. De bezwaren heb ben voornamelijk betrekking op de be stemming van het huidige raadhuis aan de Hoofdstraat en directe omgeving. Zoals bekend heeft het college van B en W gebruik gemaakt van de bevoegdheid aan dit gedeelte van het bestemmings plan de globale bestemming „Woondoe- leinden, bijzondere bebouwing" te geven. Dit heeft op 5 februari tot heftige dis cussies in de gemeenteraad aanleiding gegeven. Het feit, dat het college het unanieme advies van de commissie Ruimtelijke Ordening en Openbare Wer ken om de bestemming van het raad- huisgebied tot in details te regelen naast zich had neergelegd, werd door een deel van de raad niet in dank afgenomen. Uiteindelijk werd een motie van het WD-raadslid Th. Stuivenberg waarin het college werd gevraagd de ter visie legging terug te nemen door een voltalli ge raad met zeven tegen tien stemmen verworpen. Een verdeelde WD-fractie behoedde het college voor een neder laag. Onder de bezwaarden bevinden zich verschillende middenstanders. Zij vrezen bij voorbaat dé gevolgen van de eventu ele vestiging van een winkelcentrum in het oude raadhuis. Voorts hebben de omwonenden van het raadhuis massaal bezwaar aangetekend tegen de gevolgde procedure. De bewoners van de Berken kade, de Kastanjelaan en de Dr. van Rhijnstraat vinden dat de gemeenteraad het gedetailleerde bestemmingsplan had moeten vaststellen. Zij weten niet wat er boven hun hoofd hangt en vrezen ook straks bij de invulling van het plan in hun beroepsmogelijkheden te worden beperkt. Het feit dat er op de plaats van het raadhuis een zeven meter hoog gebouw mag komen staat hen ook niet aan. Het raadslid Th. Stuivenberg heeft ver der met betrekking tot het ter inzage leggen van het ontwerp bestemmingsplan „Centrum" vragen aan het college ge steld. Hij verwijt het college de burgers onvoldoende te hebben voorgelicht. Hij is ontstemd over het feit, dat het college ondanks gedane toezeggingen nalatig is gebleven de bewoners van de wijk via een circulaire in te lichten over de wijzi gingen die zich hebben voorgedaan in het bestemmingsplan na de op 11 en 12 december 1978 in het Dorpshuis gehou den hoorzittingen. „Gelet op het grote belang van dit soort voorlichting, moet voor diegenen die de voorlichtingsavon den hebben ervaren als een min of meer officiële ter visie legging, deze voorlichting als onvoldoende en mislei dend zijn overgekomen", aldus de heer Stuivenberg in zijn kritiek op het colle ge van B en W. KATWIJK Het Katwijkse college van b en w gaat ex tra aandacht besteden aan de huisvesting van een- en twee persoonshuishoudens. Dit doet zij naar aanleiding van een landelijke prognose, die stelt, dat de behoefte hiertoe in de komende jaren sterk zal toenemen. Het college wil op drie manie ren proberen iets voor de huisvesting van deze huishou dens te doen. Ten eerste zal in de vijfde fase van Rijnsoe ver een honderdtal woningen met deze bestemming ge bouwd worden. De bedoeling is om voorjaar 1980 de eerste te bouwen, en de laatste, drie jaar later. Het voordeel hier van is, dat gedurende die drie jaar, woningen aan een- of tweepersoonshuishoudens toe gewezen kunnen worden. Ver der wil het college aan de bouwverenigingen voorstellen, om voortaan de leeg gekomen woningen van de bovenste la gen van de torenflats (Colijn- straat, Treubstraat, Visser straat), alleen aan deze cate gorie toe te wijzen. Nog een ander plan dat onderzocht gaat worden i^ de aanpassing door splitsing van de flatwo ningen van de Boerslaan tot de Langeveldstraat. In de commissie van Jeugd-, Sport en Culturele zaken, kwam de aanleg van een zee-jachthaven ter sprake. In overleg met het gemeentebestuur heeft de Stichting Jachthaven Katwijk aan een öp dit terrein gespe cialiseerd bureau verzocht een voorstudie te maken. In deze voorstudie werden drie moge lijkheden genoemd: een jacht haven voor de kust, kosten circa 28 miljoen gulden, een haven tussen gemaal en bui- tensluis, geraamde kosten op ongeveer 16 miljoen, en een haven met twee sluizen nabij gemaal en buitensluis, waar van de kosten dan 30 miljoen gaan bedragen. Wethouder J. van Oosten (PvdA/PPR) zei eerlijkheidshalve, dat gezien de hoge kosten, realisering haast ondoenlijk is. Derhalve besloot de commissie het plan ter beoordeling door te sturen naar hogere instanties. Over de mogelijke bestem ming van de oude bibliotheek, gelegen aan de Voorstraat, is de commissie het niet eens geworden. Men vond de kos ten voor de restauratie erg hoog, 1,6 miljoen, en wilde daarom eerst het advies van de commissie Openbare Wer ken afwachten. NOORD WIJK - Een aantal bewoners van de Stakman Bossestraat heeft in een brief aan burgemeester en wethou ders bezwaar gemaakt tegen de plaats, waar het gemeen tebestuur de openbare school in de wijk Boerenburg wil bouwen. Volgens de plannen zal het complex gesitueerd worden op het open terrein aan de Stakman Bossestraat, waar aan de noordzijde reeds de protestants-christelijke school „De Vierboet" en de rooms-katholieke school „De Schapedel" zijn gevestigd. Met nadruk stellen de bewo ners, die zeggen ook namens het oudercomité van de aan wezige scholen te spreken, geen enkel bezwaar te hebben tegen de bouw van de school op het terrein. Waar zij op te gen zijn is het feit, dat de school te dicht aan de straat wordt gebouwd. Een deel van de westgevel zou zelfs aan de weg grenzen. „Zet de school minstens vijftien meter en lie ver nog iets verder van de straat af", vragen de bewo ners aan raad en college. Er ligt daar grond genoeg, me nen zij, en dit gedeelte van de mooie wijk Boerenburg zou daarmee haar open en vriendelijk karakter behou den. Voor hun standpunt voeren de „buren" van de Stakman Bossestraat een reeks argu menten aan. Zo zou in het bouwplan de rooilijn worden overschreden, er zouden ge vaarlijke verkeerssituaties ontstaan voor de schooljeugd en het zou ontbreken aan in spraak bij de vaststelling van het bouwplan. Honderd jaar Bloembollen cultuur LISSE De Lissese afdeling van de Koninklijke Algemene vereniging voor Bloembollen cultuur hield gisteren in het Huis Dever een receptie in verband met het honderd-ja rig bestaan. Velen waren naar de receptie gekomen om het bestuur van de eeuweling geluk te wensen. Voorzitter Harry Vreeburg kenschetste de inzet en onder nemingslust die de oprichters indertijd hadden gekenmerkt. Burgemeester Berends van Lisse, sprak de hoop uit, dat het bollenvak in Lisse nog vele jaren een grote betekenis zal hebben. Voorzitter De Jonge van het hoofdbestuur van de vereniging zegde een gedenkplaat toe, die ter herin nering aan het eeuwfeest van de diverse afdelingen zal wor den aangebracht in een van de muren van het Internatio- Toespraken tijdens de receptie van 'Bloembollencultuur' naai Bloembollencentrum in Hillegom. Namens de Lissese afdeling werd burgemeester Berends een verzameling an tieke foto's aangeboden. Voor lopig zijn deze prenten in het Huis Dever te bezichtigen. La ter zullen zij een plaatsje krij gen in het gemeentebestuur. Gistermiddag werd ook de uitslag van de tekenwedstrijd bekend gemaakt. Van de 170 ingestuurde prenten werd het werkstuk van Marco Mijnders als fraaiste gekozen, gevolgd door de tekeningen van So- royan Kleian en Remco Tiele- mans. De tekeningen zijn te zien tijdens de handenarbeid- stentoonstelling in de CNB- hallen op 30 en 31 maart. ZOETERWOUDE De toe komstige bewoners van de 40 premiekoopwoningen in het plaji Westeinde 11 hebben zich gisteravond, tijdens een bijeenkomst waar 37 van de 40 kopers aanwezig waren door middel van de oprich ting van een „vereniging be langenbehartiging" van el- kaars steun verzekerd. Vooral problepien met bouwer Noor- lande r b.v. hebben tot het idee van een vereniging ge leid. Hoewel de verhoging van de koopprijs met 10 mille die vlak voor ondertekening van het koopcontract door deze aannemer werd doorgevoerd, juridisch moeilijk aanvech tbaar is, zullen problemen die bij de oplevering kunnen ont staan door een vereniging veel beter opgelost worden. Veel meer wilden de initiatief nemers, Wil en Joke Peters, Gerard en Marja Olsthoom en Henry Loeters, gisteravond gelijk tot bestuursleden van de nieuwe vereniging be noemd, nog niet kwijt. Eerst willen ze in eigen kring evalu eren wat zoal naar voren is gekomen IN AFWACHTING VAN NIEUWBOUW Noordwijk De twee rooms-katholieke basisscho len in Noordwijk-Binnen, de Mariaschool en de St. Jeroenschool worden in augustus 1979 samenge voegd tot één school. In een gezamenlijke brief van de teams, de ouderverenigingen en het school bestuur zijn alle belanghebbende ouders hierover ingelicht. De nieuwe school zal onder leiding komen te staan van de heer H. W. Groenevelt, thans hoofd van de St. Jeroenschool. Dat de fusie van de twee lagere scholen niet hele maal zonder consequenties is, zullen ook de twee kleuterscholen „De Wigwam" en „De Bengelenbak" Mariaschool: sloop voor nieuwbouw. in de toekomst gaan ondervinden. Omdat volgens de nieuwe wet op het basisonderwijs het lager- en het kleuteronderwijs in de jaren '80 worden geïnte greerd, zullen de 2 R.K. kleuterscholen samen met de nieuwe lagere school deel uit gaan maken van het nieuwe scholencomplex. De voorgenomen fusie is niet helemaal onverwacht gekomen. De planning van slechts één nieuw schoolgebouw in de Noordwijkse kern is reeds lan ger bekend. De beide lagere scholen zijn gehuisvest in oude gebouwen (resp. uit 1882 en 1906), die niet meer voldoen aan de eisen van het moderne onder wijs. Om deze reden is het dan ook noodzakelijk om op een zo. kort mogelijke termijn de bouw vwfr een nieuwe school te realiseren. Het nieuwe schoolgebouw wordt op de plaats de huidige Mariaschool gebouwd onder leiding va de Rijswijkse architect Ir. Pól Stipkovits. Een naam voor de nieuwe school is nog niet kend. Het ligt in de bedoeling een prijsvraag uit schrijven, waarin alle belanghebbenden hun sugge ties hieromtrent kunnen mededelen. Voorts kunnen alle belangstellenden op maand! 19 maart op de „Open Avond" vanaf 19.30 ui kennis nemen van de werkwijzen en leermethodi van de nieuwe school. Deze bijeenkomst zal gehouden in het gebouw van de Mariaschoc S^onckhorststraat 32 te Noordwijk. KATWIJK Langs de Bou levard komt voorlopig geen fietspad. De plannen die O- penbare Werken daarvoor ge maakt hebben, op verzoek van het raadslid J. Vink (CDA), zijn vooreerst richting ijskast verzonden. Ook het aanbrengen van verkeers drempels, of andere verkeers veiligheid bevorderende aan passingen van wegen in de gemeente, werd door de le den van de commissie Be- stuurs- en Juridische Zaken minder wenselijk geacht. Op verzoek van het raadslid Vink heeft Openbare Werken een aantal mogelijkheden on derzocht om het fietsverkeer op de Boulevard te beveili gen. Het vierde plan wat gis teravond op tafel kwam, be oogde een speciale strook voor de fietsers, waardoor de scheiding tussen het lang zaam- en snelverkeer geregeld word. Dit zou inhouden dat een strook van ongeveer an derhalve meter van het voet- pad aan de westkant gebruikt gaat worden voor de dan noodzakelijke verbreding van het rijweg-gedeelte op de Boulevard. De leden van de commissie betwijfelden of hierdoor de veiligheid voor de fietser vergroot zal worden. Alleen het raadslid J. Haas noot (PvdA/PPR) stemde met het plan in. Volgens hem was de situatie voor fietsers, voor al in de zomer, te gevaarlijk op de Boulevard en kon op deze wijze de veiligheid voor de fietser verhoogd worden. Een andere verkeerszaak die speelde, was het verzoek van de bewoners van Schouthof om verkeersdrempels aan te leggen. Ook hiervan zagen de meeste commissieleden het nut niet. De heer De Ruyter van Openbare Werken was bang dat hierdoor een prece dent geschapen zou worden. Verder geloofde hij niet dat de drempels enig effect zou den hebben. „Tussen de drempels proberen de auto mobilisten toch weer snelheid te maken, zodat de gevaarlij ke situatie blijft", volgens de heer Den Ruyter. Adjudant Stubbe vond verkeersdrem pels zelfs hinderlijk. Deze drempels zouden allerlei scha de aan voertuigen veroorza ken. Ook voor fietsers zouden de verkeersdrempels hinder lijk zijn, kinderen zouden uit mandjes bij moeder achterop botsen, en meerdere malen een verkeersdrempel nemen zou de gemoedrust verstoren. Oplossing voor deze proble men zou de adjudant meer in herinrichting van de woonwij ken zien. Burgemeester C. A. Bos zei, dat er vanuit de ge meente steeds meer verzoeken komen, om iets te doen o snelheid van voertuigen doen verminderen. Ook heer Buitendijk (WD) von, dat er iets tegen deze overti ders gedaan moet worden. De commissie besloot echti voor te stellen, brieven naa, de bewoners van Schouthi te doen uit gaan. In dej brief zal gewezen moete worden op de gemeenscha; pelijke verantwoordelijke van die bewoners, aan c. weg ten aanzien van de vei keersveiligheid. De brandweer krijgt een com mandoverbindingsvoertuig, dat onder rampomstandigh» den dienst kan doen als m» biel verbindingscentrum, der normale omstandighi zal het voertuig bestemd als dienstwagen voor de oL_ cier van dienst en voorts voo brandpreventiewerkzaamhe den en onderhoud van water winplaatsen. Met de aanscha is een bedrag van 23.000.- gemoeid. Een groot aantal leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar werkt op het ogen blik aan een groots wand kleed. dat straks de nieuw bouw bij de school zal sieren. Mevrouw Riek Meyer geeft lei ding aan dit project, waaraan ook ouders meewerken. In het wandkleedmozaïek worden een aantal oude zeilschipvormen aangebracht. De schipmotieven zijn bedacht omdat de school al heel lang in het schoollied „Het Rijnlandse Schip" ge noemd wordt. KORTWEG LISSE De verenigingen Sint Hubertus en Poeleway houden op 17 en 18 maart verenigingsdagen op manege Puntenburg aan de Lissese Spekkenlaan. Beide dagen staan in het teken van het paard en pony. Op het pro gramma staan dressuren, vol tige-oefeningen en springcon coursen. De toegang tot het manege-terrein is gratis. LISSE De Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehan dicapten vergadert vrijdag 16 maart in de Witte Zwaan aan de Lissese Heereweg. Het the ma van de bijeenkomst die om 20.00 uur begint, is „Hoe denken ouders over de uit huisplaatsing van hun kind?" HAARLEM In de Wilhelmi- nakerk aan de Haarlemse Oude Gedempte Gracht is zondag 18 maart een Interker- keljke Gezinsdienst voor Ge handicapten. Ds. J. J. Rebel uit Sassenheim spreekt over „Het Laatste Avondmaal". Muzikale medewerking wordt verleend door het kindercom- bo uit Woubrugge en organist Teke Bijlsma. De dienst be gint om 15.00 uur. GS IN ANTWOORD OP VRAGEN DEN HAAG/STOMPWIJK „De opname van een wegge deelte binnen de bebouwde kom met het doel, de maxi mumsnelheid op dat deel te verlagen, is een oneigenlijk gebruik van de Wegenwet en de Wegenverkeerswet". Dit schrijven Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland in ant woord op vragen van het lid van Provinciale Staten mr. C.Th. Smit (D'66). Deze had zich verwonderd over het lange uitblijven van een ant woord van GS, op het ver zoek van de gemeente Leid- schendam de grens van de bebouwde kom van Stomp- wijk te mogen verleggen, om zo op de Stompwijkse weg een maximum snelheid in te kunnen voeren. Dit alles in verband met de gevaren voor de schoolkinderen. Het lange uitblijven van een reactie is volgens GS ont staan, omdat er tegelijkertijd een verzoek van de gemeente Leidschendam in behandeling was om op het buiten de be bouwde kom vallende deel van de Stompwijkseweg een maximum snelheid van 60 km. in te voeren. Dat verzoek is inmiddels door de minister van Verkeer en Waterstaat af gewezen. Tegen deze beslis sing is Leidschendam in be roep gegaan bij de Kroon. Motieven Het verzoek van de gemeente Leidschendam om de grenzen van de Stompwijkse bebouw de kom te verleggen naar een punt, even voor de kruising van de Kniplaan en de Stompwijkseweg, berust vol gens GS op verkeerde motie ven. Wijzigingen van de be bouwde kom gebeurt alleen op grond van bepalingen, die zijn opgenomen in de Wegen verkeerswet en de Wegenwet. Zodoende komt voor de naam „bebouwde kom" alleen dat gebied in aanmerking, waar huizen en erven direct aan el kaar grenzen. En dat is in Stompwijk niet het geval. Oneigenlijk gebruik Het vaststellen van maximum snelheden op wegen buiten de bebouwde kom. die bij het rijk in beheer zijn, valt onder de minister van Verkeer en Waterstaat. Bij andere wegen wordt er door het ministerie overleg gevoerd met GS en de eventuele eigenaar. Hoewel GS het verzoek om een snel heidsbeperking van de ge meente hebben ondersteund, is men van mening dat het opnemen van een weggedeelte binnen de bebouwde kom, om de maximum snelheid te ver lagen, op een oneigenlijk ge bruik van de wet neerkomt en daarom niet kan worden toegestaan. LI Comité coördineert Koninginne- - dag in Zoeterwoude ZOETERWOUDE In plaat: van de Oranjevereniging, dit jaren (vanaf 1945 officieel, festiviteiten op Koninginn» dag organiseerde, zal een cfrj mité activiteiten op deze da; coördineren. Gisteravond werden de voormalige bé stuursieden van de Oranjevt reniging (vorig jaar staakt! deze vereniging haar aktivi teiten) onder aanbieding vai een klein present;*, astaak bedankt voor all* In Sr oof der jaren gelev«rdr ttt.-pan ningen. Ook wei dék *e be scheiden van deze verenifinf aan het comité overgedragen. Het karakter van het comité zal heel anders zijn dan da.' van de Oranjevereniging. W< het in het verleden zo dat Oranjevereniging alles org: seerde, nu is het de bedoel dat de Zoeterwoudse verenij gingen organiseren en dat comité de verschillende acti' teiten coördineert, opdat evenwichtig programma ontstaan. Een voorlopig pro gramma werd gisteravond samenwerking met vertegi woordigers van verschillen! verenigingen, ook al opgo| steld. Zo zal er een rondgang door het dorp zijn m.m.v. VTOS en de St Jansfanfare, een volley baltoernooi (KPJ), kinderspe len (soos "de Ruïne"), eer vliegerwedstrijd (VIOS), Kla-, verloop (IJsclub), een voetbal; en handbaltoernooi voor dei teams van de lagere scholen,; een discobal, een Oranjebal en een kindervoorstelling (St Jansfanfare). Wielerwedstrij den worden niet georgani seerd, vooral omdat dit eer dure zaak is en het comité bijzonder arm is. Maandag 2 april zullen hel comité (naar een passende naam wordt nog gezocht) en •andere belanghebbenden weer bijeenkomen in Ons Huis nader over het programma voor 30 april te spreken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4