Raad van State laat Digros bouwplan aan Langegracht ongemoeid adidas )A voortennis adidaS' de top in kwaliteit en mode pagis, STAD dealers ADVERTEREN MET GEMEENTEBEZIT HOUDT RISICO IN Vrachtwagen Agnes B. te hard Meer dan 300 rashonden demonstreren hun schoonheid CS Dekker Sport B.V. LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 MAART 1979 PAGINA 3 ND LEIDEN Meubelkoning Mijnders kan ongehin derd doorgaan met het plannen maken voor de vestiging van een Digros-supermarkt aan de Lan- eegracht. De Raad van State heeft gisteren een uitspraak over deze kwestie gedaan, waaruit SG blijkt dat men het niet eens is met de door de (C~ gemeente Leiden aan Mijnders opgelegde eis om bet bouwplan voor een dergelijke supermarkt op l bepaalde punten te herzien. De verwachting van Rep<" Mijnders dat de bouw van deze grote zelfbedie- RaS« jingszaak nu zeker door kan gaan, is volgens een woordvoerder van het stadhuis evenwel te hoog d wit) gestemd. Ook de Kroon moet nog over de vesti ging van de supermarkt een uitspraak doen. Deze i'« Ci .beslissing is op 1 mei te verwachten en zal niet alleen delen van het plan, maar het project in rijn geheel betreffen. Het hoger beroep bij de Kroon is door burgemeester Vis ingesteld, omdat deze het niet eens is met de beslissing van de commissie voor de beroepschriften, die het in trekken van de bouwvergunning van Mijnders 1 destijds ongegrond heeft verklaard. GEMEENTE ONEENS MET OPTIMISME DIRECTEUR MIJNDERS TV.» dus' 01 Gifts) Movie De heer Mijnders die zich gisteren optimis tisch toonde over de behaalde puntenoverwin- -. ning op de gemeente, stelde dat burgemeester 'Vis een beslissing van zijn eigen raad had ge torpedeerd om hem een bouwvergunning toe te kennen. „Het hoger beroep' bij de Kroon houdt alleen maar in dat onze schadeclaim die we bij de gemeente hebben ingediend ho ger wordt. We willen nu wel eens gaan bou- (Invai i en \ye zjjn nu twee keer achterelkaar door jeH e Har tegen I 19.351 TV*! a se» wacht dat dit een derde maal ook wel zal luk ken. 't Liefst zou ik zo snel mogelijk met b en w rond de tafel gaan zitten om alle moeilijk heden uit te praten". Volgens de Kamer van Koophandel is er nog niet met duidelijkheid te zeggen welke invloed de vestiging van een Digros-supermarkt (een bedrijf waarin grootgrutter Dirk van den Broek belangen heeft liggen) voor de Leidse middenstand heeft. „De zaak is grotendeels aan onze waarneming onttrokken geweest. We kunnen er weinig over zeggen", aldus drs A. Berkhout van de Kamer van Koophandel. Wel wist de heer Berkhout te vertellen dat op dit moment in Amsterdam door het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf een onder zoek wordt gehouden naar de consequenties van een dergelijke vestiging voor het bedrijfs leven. Dit onderzoek wordt verricht naar het model van het distributie-planologisch onder- om G eerde ït Ju i theofc uitzend ioir, rej ttkroniet 2 roor k Am»., Jour» zoek, een project dat door het C.I.M.K. in op dracht van het Rijk is ingesteld om de detail handelsituatie in de regio te doorgronden. Vol gens dit onderzoek, dat overigens nog niet is afgesloten, zou de verrijzenis van een Digros- supermarkt nadelige effecten hebben voor de winkelcentra in de binnenstad. De omzetten van de winkeliers zouden aanzienlijk achteruit gaan lopen als dit bedrijf aan de Langegracht er komt, zo luidt de globale conclusie van het C.I.M.K. LEIDEN/DEN HAAG Een 23-jarige Leidse verdachte is door de Haagse rechtbank gisteren veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf, waarvan drie vooraardelijk wegens het in het bezit heb ben van heroine en het ver handelen daarvan. De Leidse jongeman stond te recht met enkele kameraden, die allen bij de handel in drugs waren betrokken. Tot hen behoorde ook een 24-jari- ge inwoner van Lisse, die hasj had verhandeld. Hij werd veroordeeld tot vijftien weken celstraf waarvan tien voorwaardelijk en een ge ldboete van 2500 gulden. De in beslag genomen hoeveelhe den verdovende middelen werden verbeurd verklaard. Een 25-jarige vrachtwagenbes tuurder uit het Brabantse Oir- schot beleefde gistermiddag een aantal hachelijke momenten toen hij met zijn vrachtauto na een aanrijding de middenberm op het laramerschansplein op schoot en kantelde. Het ongeluk gebeurde doordat een andere vrachtwagenchauf feur, een 39-jarige man uit Uden, de voorrangskruising op reed en daarbij de wagen van zijn beroepsgenoot uit Oirschot over het hoofd zag. Daarbij werd de wagen links achter ste vig geraakt, waardoor de Oir- schotenaar de macht over het stuur verloor, de middenberm in schoot en vervolgens door de hoge bermrand zijn wagen niet meer kon houden en kantelde. De wagen liep daarbij behoorlij ke schade op. De man zelf bleef echter ongedeerd. LEIDEN Het plaatsen van advertenties in dagbladen van door de gemeente Leiden te koop aangeboden woningen brengt als gevaar met zich mee dat mensen die zo'n ad vertentie lezen het gemeente lijke bezit voor kraakdoelein- den gaan gebruiken. Gemeen teraadsleden van verschillen de politieke partijen waar schuwen wethouder Waal en andere collega's ervoor, dat de nieuwe procedure om met woningen te adverteren uit de hand kan lopen. De ontwerp- procedure, die door b en w is voorgesteld gaat de huidige methode van de gemeente om via het opzoeken van gegadig den een woning te verkopen vervangen. Volgens wethouder Waal zou de bemiddeling van een ma kelaar voor het aan de man brengen van gemeentewonin gen geen nut hebben, omdat de makelaar in kwestie even eens via advertenties en ande re publikaties belangstellen den van het aanbod van hui zen op de hoogte brengt. De wethouder vindt het raad zaam dat direct nadat bekend is dat de gemeente een wo ning voor verkoop aanbiedt een advertentie in de krant verschijnt, zodat krakers zich in ieder geval niet kunnen be roepen op de lange leegstand van zo'n woning. LEIDEN Na „de Vroed vrouw" en „Pijlers van de samenleving" was „Agnes B", gisteravond in de Leidse Schouwburg door het Pu- bliekstheater het derde stuk op rij dat bepaalde maat schappelijke verhoudingen aan de kaak stelt. Agnes B. is een bewerking door de jonge Duitse auteur Franz Xaver Kroetz van een oor spronkelijk 19e-eeuws stuk. Kroetz heeft, in de nieuwe Duitse traditie van de jongste Duitse film- en toneelschrijve rij (Fassbinder etc Agnes B. een filmische structuur gege ven. Een waterval van veel korte scenes, die eerder een visueel beeld geven dan een werkelijke ontwikkeling. De ontwikkeling die de hoofdper soon Agnes B. doormaakt wordt nogal fragmentarisch geschetst. Men ziet in ieder geval niet haar momenten van omslag, maar eerder de resultaten van die momenten. De sfeer van het stuk is hard, grauw en grof. Agnes B. is een dochter uit de middenklasse in een mid delgrote Duitse stad. Zij trouwt de zoon van de onder nemer die het enige bedrijf in de stad beheert en ook alle arbeid van de stad in zijn macht heeft. In haar naïviteit probeert Agnes B. individueel hulp te verlenen aan de be hoeftige proletariërs. Tenslotte komt zij tot het inzicht dat zij het milieu van haar man dient te verlaten en een leven voor zichzelf moet beginnen. Zij ziet kans haar echtgenoot ook mee te slepen. Het is een larmoyant verhaal, waarin melodramatiek alle kans krijgt. Ook heeft Kroetz niet geaarzeld enige schokef fecten op het toneel te zetten, schokkend in ieder geval voor de toeschouwer die de „nette" klassieke stukken gewend is. Ik geloof dat het Publieksthe- ater werkelijke affiniteit met Agnes B. niet heeft kunnen vinden. Natuurlijk het stuk werd spectaculair in beeld ge bracht met knappe scènewis seling en snel gespeelde mas- sascenes. Maar het tot een aangrijpend beeld maken van de verhouding tussen de ge neraties in het Duitsland van nu, is hHet Publiekstheater niet gelukt. Daarvoor was Ag nes B. misschien ook wel te PAUL VAN DER PLANK en 2 1 en 11 Langs 38 Paa i/isrubr- press. NacK ochtfl GeldeL de ss. P'« ktie. ire en 14.02 ;,,S4 LEIDEN De Leidse Kyno- logenvereniging Rijnland or ganiseert op zondag 18 maart een grote hondenshow in de Groenoordhallen. Het is het 33-ste jaar dat de hon denliefhebbers uit de regio elkaar ontmoeten in deze be roemd geworden clubmatch. Ruim 325 honden onderver deeld in zo'n 80 rassen betre den tijdens dit evenement de ring om elkaar in schoon heid de loef af te steken. Als volwaardige mannequins paraderen de viervoeters voor het oog van zeven in ternationaal bekende keur meesters, die aan de beste creaties een prijs zullen uit delen. Jan Vermeulen, com missaris van de Kynologen- vereniging, vertelt in zijn huiskamer-kennel aan de Leidse Lombokstraat over de clubmatch en de ijdelheid van de familie Van de Glib ber, een hondengezin, dat in Europa de ene prijs na de andere in de wacht weet te slepen. ..Honden zijn ontzettend ijde- le wezens. Thuis kunnen ze o zo lief zijn, maar als ze een maal 'in de ring staan, dan zullen ze ook alles doen om K YNOLOGEN VERENIGING RIJNLAND IN GROENOORDHALLEN zo mooi en zo deftig moge lijk uit de verf te komen. Neem Iluca Sandy nou, het is werkelijk een schat van een hondje en een goede moeder voor haar jongen, maar als ze tijdens een ten toonstelling een andere hond Sandy" van de Glibber heeft al heel wat prijzen in de wacht gesleept. ziet, dan gaat ze gehjk in de houding staan met haar neus in de lucht. Gewoon om te showen hoe mooi ze is. Sandy heeft in de zeven jaar dat ze leeft over heel Europa eerste prijzen gewonnen. Ze is een Australische terrier waarvan er in Europa mis schien maar een paar hon derd bestaan. Haar zoon Clo- vis van de GUbbertjes twee jaar) heeft zijn moeder wat het aantal prijzen betreft al lang overtroffen. Pas geleden nog werd hij in zijn soort verkozen tot de beste Duitse jeugdkampioen en tijdens de Eurodog-show werd hij twee de en behaalde daarmee de trofee van Vlaanderen. Sandy bleef hem toen de baas, want zij won er de eer ste prijs. Maar dat zal haar waarschijnlijk geen tweede maal lukken Het evenement in de Groe noordhallen belooft voor de hondenliefhebbrs een succes te worden. Talrijke organisa ties, waaronder de dierenbe- Van Dongen, die verleden jaar in de Groenoordhallen kampioen scherming, de dieren hulp dienst, Amivedi (instelling voor weggelopen of uit huis gezette katten en honden) en het bedrijfsleven zullen van uit hun stands alle informa tie geven op het gebied van huisdieren. Zo wordt er bij voorbeeld een vakantiegids voor honden aangeboden, waarin alle adressen ge noemd staan van kennels en particulieren die gedurende de vakantietijd een huisdier tegen geringe vergoeding on derhun hoede willen nemen. De keuringen die vanaf 's morgens tien uur door het publiek te volgen zijn wor den over negen groepen hon den gehouden. Uit die groe pen komen de mooiste, de braafste en beschaafdste honden voor een hoofdprijs in aanmerking. Zowel de grootste hond als de kleinste hond ter wereld dingen tij dens de clubmatch mee om de hoogste onderscheiding. Het kleinste hondje, de Chi huahua (uitspraak: sjiwawa meervoud sjiwafwaf) kan als het ware verstopt in de bin nenzak de trein in worden gesmokkeld. Jan Vermeulen daarover: „Laatst nog toonde een kennis mij een Chihua hua-jong, dat hij m een cog nacglas met zich meedroeg, het zijn werkelijk ontzettend kleine scharminkeltjes. Onder in het glaasje zat een bodem pje cognac. Ik vroeg aan mijn kennis of dat niet slecht voor het beestje was. Die zei toen, s nee hoor dat vindt hij lekker. Wist ik veel, dat zijn hondje een plasje in het glas had gedaan, daar kwam ik later pas achter". Er valt nog meer te beleven op zondag 18 maart. Van 's middags twee tot vier uur vindt er een junior-handling plaats waarin de jeugd tus sen de vier en zestien jaar een demonstratie geeft met honden die hun beste pootje voor zullen zetten om te la ten zien hoe gehoorzaam en beleefd zij kunnen zijn. als anderen kijken. Voor iedere hond is tijdens deze show een prijsje te verdienen. De grote wisselbeker voor de mooiste hond wordt aangebo den door makelaarskantoor Rijnland In totaal zijn er 47 bekers en 250 draagrosetten te vergeven. Wethouder P. H. Schoute zal bij deze gelegen heid aanwezig zijn om een van de viervoeters de legpen ning van de gemeente Leiden op de borst tesDelden. Vrouwenraad De Leidse Vrouwenraad houdt vnjdag 30 maart zijn jaarvergadering. De bijeenkomst, die om twee uur begint, wordt gehouden in de Vredeskerk aan de Burggraven- laan. Na het huishoudelijke gedeelte spreekt mevrouw mr. C. M. Smithuysen-Naessens, voorzitster van de sectie {permanente educatie van de Nederlandse Vrouwenraad over „het nut van vrouwenraden". Humprey Bogart Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 9 vertoont maandag 19 maart de film „The Roaring Twenties" in de serie klassieke films uit Hollywood. In de hoofdrol len van deze klassieke gangsterfilm spelen Humphrey Bogart en James Cagney in de hoofdrollen. De voorstel ling begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden vijftig en twee gulden vijftig voor leden van het Kijk huis. Alterna lieve geneeskunde In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat gaat dinsdag 20 maart een serie lezingen over Radiësthe- sis als alternatieve geneeskunde van start. Deze genees wijze is gebaseerd op de gevoeligheid voor stralen. Deze worden geregistreerd door middel van een pendel, wige- lorde of het Radionice-apparaat waardoor men ziekten kan diagnostiseren en lokaliseren en het juiste genees middel of dieet kiezen. De eerste lezing wordt gegeven door H. den Hartog onder de titel „Wat is Radiësthesie". De lezing begint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden. Leden hebben gratis toegang. Makreel Een scène uit „Makreel" De Amsterdamse theatergroep „Waste of time" komt vrij dag 16 en zaterdag 17 maart naar het LAK-theater met de produktie „Makreel". Het is de achtste produktie van de theatergroep. „Makreel" is een spel zonder woorden, zonder veel verhaal, met meer opeenvolging van situaties, waarbij mime, muziek en geluid, licht en toneelbeeld sa mengaan. De voorstellingen beginnen beiden om half ne gen. Milieu vriendelijk De stichting MEMO (Mens En Milieuvriendelijk Onder nemen) houdt donderdag 22 maart een lezing in het Ge sprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat. De heer F. Schadke zal spreken over „kleinschalig ondernemen". Tevens wordt de film van het Amsterdamse Stadsjour- naal „Bij brood alleen kan de mens niet leven" worden vertoond. De film gaat over de strijd om het bestaan van de kleine bakkers tegen het bakkerijconcern Mene- ba. De lezing begint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden. Java-magie Het Indonesische muziek- en dansensemble van Surya- brata geeft vrijdag 16 maart een voorstelling in de Leid se Schouwburg. Muziek, dans en declamatie wisselen el kaar af in een wervelende show. De voorstelling begint om kwart over acht. Sportcafé Het Sportcafé van het Leidse Vrijetijdscentrum organi seert donderdag 22 maart een schaaksimultaan met de Nederlandse schaker/schrijver en wielrenner Time Krab bé. Iedereen kan zich voor de simultaan opgeven bij het Vrijetijdscentrum, tel. 14.64.49. De simultaan begint om kwart over acht. Oprechili De afdeling Leiden van de stichting Oprechili houdt vrij dag 16 maart een feest voor Chilenen en Nederlanders in het Leidse Volkshuis. De stichting zet zich in voor de slachtoffers van de militaire dictatuur in Chili. De op brengst van de feestavond is bestemd voor een kindereet zaal in Santiago, de hoofdstad van Chili. De eetzaal is bedoeld voor een groep kinderen van wie de ouders om politieke redenen werkloos zijn geworden en die hun kin deren daarom onmogelijk voldoende eten kunnen geven. De feestavond begint om acht uur. De toegangsprijs is twee gulden vijftig. ADVERTENTIE Frederikslraat 585. Iel 070-468970 DEN HAAG

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3