Kwart bevolking heeft last van burengerucht N Hoe u met een rekening bij de Rabobank slagvaardiger zaken doet. I Rabobank S L Uitgestelde rij-examens zo snel mogelijk inhalen Onderzoek naar gevolgen bestraling patiënten Somber beel Nederlandse scheepsbouw Politie geeft informatie over gevangenisbezoekers STICHTING GELUIDSHINDER START CAMPAGNE PvdA krijgt genoeg burgemeestersposten Olie-industrie tot informatie verplicht TBC-ONDERZOEK OP BUSSUMSE SCHOLEN Minister De Ruiter: BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 MAART 1979 PAG AMSTERDAM Onder het motto „laten we zacht zijn voor elkaar" start deze week een grootscheepse campagne van de Nederlandse Stichting Geluidhinder. Door middel van in formatieve advertenties en annonces in de vorm van een slagzin in dagbladen en tijd schriften, radio en tv bindt de stichting op nieuw een vreedzame strijd aan tegen buren gerucht en straatlawaai. Voor deze campagne heeft het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne dit jaar een doelsubsidie van 1 miljoen ter beschikking gesteld. Komende maanden zal de krantenlezer dan ook meer dan eens worden geconfronteerd met teksten als „herrie hindert", „lawaai is le- lijk", of „geschetter maakt knetter", waarmee de NSG hoopt te bereiken dat de mensen wat meer goede wil zullen tonen bij het voorko men van een hoop onnodige herrie. Door in de publikaties de nadruk te leggen op actuele situaties wil de stichting bevorderen dat er een soort „geluids-bewustzijn" bij de mensen zal ontstaan. Volgens schattingen is het burenlawaai de op één na grootste bron van geluidshinder en on dervindt ongeveer een kwart van de bevolking dat regelmatig als overlast. Hoewel de NSG al sinds 1977 campagne voert tegen deze vorm van lawaaioverlast mikt men dit maal met stickers en lesmateriaal voor het onderwijs, voor het eerst ook duidelijk op de jongeren die met een niet zelden voorkomende voorkeur voor jankende bromfietsen en dreu nende popmuziek met elkaar voor een flinke hap burengerucht verantwoordelijk zijn. De start van de campagne valt vrijwel samen met de voorbereidingen voor het in werking treden van de nieuwe Wet Geluidhinder, die echter vooral gericht is op het aanpakken van de grote geluidsbronnen als bijvoorbeeld fa brieken en auto's. Burengerucht of straatla waai kan in de praktijk echter nauwelijks worden voorkomen door wettelijke maatrege len, hoewel de NSG ook die aspekten van de geluidhinder toch best graag geregeld had wil len zien in een allesomvattende .wet. Deze vor men van geluidhinder zijn volgens de stichting toch alleen uit te bannen, wanneer de mensen zelf bereid zijn een zekere fatsoensnorm in acht te nemen. Overigens zal het wel even duren, voordat de Wet Geluidhinder zichtbare, of liever gezegd hoorbare resultaten gaat opleveren. Men ver wacht dat de in de wet opgenomen sanering op grote schaal niet voor 1982 kan worden in gezet. Daarvoor ontbreken op dit moment de financiën, de mankracht en de technische uit rusting. Het geld moet komen van de heffin gen op lawaaimakers als motorvoertuigen of geluidsintensieve bedrijven. En dat dan weer onder het motto: De vervuiler betaalt. FRANS WEERTS RIJSWIJK De door het slechte weer in januari en fe bruari uitgestelde rij-examens zullen zo snel mogelijk wor den ingehaald. Dat heeft een woordvoerder van het Cen traal Bureau Rijvaardigheids bewijzen meegdeeld. In de wintermaanden zijn in totaal 42.000 rij-examens min der afgenomen. Vele examens moesten een aantal uren wor den opgeschort. Ook is het voorgekomen dat kandidaten twee keer voor niets opkwa men. Het aantal aanvragen voor een examen is overigens in de eerste twee maanden van dit jaar met 39.000 vermin derd ten opzichte van dezelf de periode een jaar eerder. Het aantal eerste aanvragen voor een examen verminderde met 11.000. Het CBR ver wacht een sterke toename van het aantal aanvragen nu de zomer voor de deur staat en nog veel kandidaten voor de vakantie hun rijbewijs wil len halen. Verwacht wordt dat door te vroeg aanvragen en een te beperkte rijvaardig heid, het aantal geslaagde kandidaten de komende maanden zal afnemen. CNV-VOORZITTER: ,Heel Nederland moet aftoppen' (Van onze sociaal-economische redactie) ZOETERMEER - CNV-voorzitter Harm van der Meulen is er zeer tevreden over, dat bij de overheid de prijscompensatie wordt beperkt tot 450 gulden per procent prijsstijging. Daar mee komen vele tientallen miljoenen beschikbaar voor het scheppen van werkgelegenheid. Volgens hem zou heel Neder land het voorbeeld van de overheid moeten volgen. „Het zou tegen alles ingaan als het bedrijfsleven het voorbeeld van die aftopping niet volgt. Het zijn vooral de werkgevers en enkele kleine belangengroepen die er zich tegen verzetten", aldus Van der Meulen, die voorts zei het te betreuren, dat niet alle bonden, die bij de vakcentrales zijn aangesloten, aftopping van prijscompensatie hebben opgenomen in hun eisenpakket ten. Met name vond hij het onbegrijpelijk, dat de Industrie bonden FNV aftopping niet als eis hebben gesteld. Kort Amerikaans In de Leidse bin nenstad zijn de op namen begonnen van de Nederlandse speelfilm „Kort Amerikaans", naar het gelijknamige boek van Jan Wol kers. De film wordt zoveel mogelijk op genomen in de door Wolkers in zijn boek beschre ven plaatsen in Lei den Leiden Het Academisch Ziekenhuis in Leiden gaat een onderzoek verrichten on der ruim 1.600 patiënten die in dit ziekenhuis in de perio de van 1932 tot 1963 in het hoofd-halsgebied zijn be straald voor tuberculose, hui daandoeningen en andere ziekten. Doel van het onderzoek is er achter te komen hoeveel pa tiënten als gevolg van de be stralingsbehandelingen een kwaadaardig gezwel hebben gekregen. Een Amerikaans onderzoek heeft namelijk aangetoond dat vooral de schildklier na bestraling ge voelig is voor gezwellen van zowel een goedaardig als een kwaadaardig karakter. In Leiden zijn in deze periode In Leids Academisch Ziekenhuis 2.500 mensen bestraald. Hier van zijn er 1.600 nog in leven. Het Academisch Ziekenhuis heeft dit alles kunnen nagaan omdat de afdeling radiothera pie de bestratings gegevens al sinds 1922 nauwkeurig bij houdt. Na een vergelijking met hét bevolkingsregister bleek auto matisch wie nog in leven was. Zestig procent woont nog in de omgeving van Leiden. .Iet ziekenhuis roept .alle pa tiënten op die na 1932 zijn bestraald, omdat in dat jaar de apparatuur is geijkt. Daar om zijn de gegevens over de vóór 1932 toegediende doses niet nauwkeurig en zijn ze voor dit onderzoek onbruik baar. Alle I16OO ex-patiënten krijgen van het ziekhuis een schrifte lijk verzoek om aan het on derzoek mee te werken. In dien iemand besluit dat te doen, betekent dit dat hij of zij de komende twee jaar re gelmatig door een radiothera peut, een keel- neus- en oor- arts en een huisarts wordt onderzocht. Het onderzoek is mogelijk door financiële steun van het Koningin Wilhelmina- fonds, dat voor het eerste jaar 250. 000 gulden heeft toe- ADVERTENTIE De Rabobank publiceert een nieuw „Open boek'.' De verslaglegging van de mutaties-kan aan uw eigen administratie worden aangepast; dat kan niet alleen werk besparenmaar ook een beter inzicht geven. Uw binnenkomende betalingen kunnen versneld worden door gebruik te maken van een incassosysteem. Als ondernemer moet u kunnen rekenen op snelle overboeking van uw betalingsopdrachten. Dat mag u bij de Rabobank. Zij vertelt u graag hoe het nog sneller kan. De Rabobank heeft 3100 vestigingen en miljoenen rekening houders. Daar zitten ook veel van uw cliënten bij. Dat kan gunstig zijn voor het verloop van uw betalingsverkeer. Wiegel blijft tegen vierde bestuurslaag (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Ondanks alle druk uit het land om toch een vierde bestuurslaag te aanvaarden blijft minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) haar afwijzen. „Ik houd vol dat een vierde bestuurslaag tot een verdere ondoorzich tigheid van het bestuur zou leiden", zei de bewindsman gisteren bij de behandeling van zijn begroting in de Eer ste Kamer. De minister reageerde met deze woorden op (onder meer) recente uitspraken van de Noordhollandse commissa ris der Koningin De Wit, „die als een zendeling door het land trekt om mijn gedachten te bestrijden." De minister kondigde aan dat volgende maand de nota van wijzigingen op het wetsont werp over de reorganisatie van het binnenlands bestuur Weggebruikers houden dronken automobilist aan APELDOORN Mede weggebruikers hebben in Apeldoorn de 55-jarige automobilist W. M. aange houden en overgebracht naar het politiebureau wegens het verkeren in kennelijke staat van dronkenschap. De man had zoveel ge dronken dat hij de hele weg, die meer dan 10 me ter breed is, nodig had. Tegenliggers wisten hem maar op het nippertje te ontwijken. Enigen zetten daarop de achtervolging in en slaagden erin de man klem te rijden. De ministers Albeda (Sociale Zaken) en Van Aarda^,, (Economische Zaken), gisteren tijdens het kamerdi over de scheepsbouw. scheepsbouw schuift steeds verder weg. Deze sombere wlwac' den kwamen gisteren uit de mond van minister Van Aai ne van Economische Zaken, tijdens het debat in de Twi °P Kamer over de herstructurering van de scheepsbouw et h. zware metaalindustrie. Wi De beleidscommissie scheepsbouw dacht dat een afslanl van de scheepsbouwindustrie tot 70 procent binnen een w0 zijn beslag zou kunnen krijgen, maar op het ogenblik is perspectief zodanig dat men zich op andere maatregelen i bezinnen. Verdere inkrimping dan tot 70 procent is niet zinvol, meent de minister. Van Aardenne is van oordeel dat voor het behoud Nederlandse scheepsbouwindustrie bepaalde subsidies zijn en dat daarbij het oog gericht moet worden op moge orders van Nederlandse reders en, bijvoorbeeld, op de n ontstane behoefte aan gastankers. MINISTER WIEGEL: Dmn (Van onze parlementaire redactie) parti; DEN HAAG - Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) i gen i dat de PvdA niet hoeft te klagen over haar aandeel ii deel benoemingen van burgemeesters en gewestvoorzitters g .oncj rende de afgelopen maanden. De minister zei gisteren bij de behandeling van de beg van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer dat de PvcJ bij de Tweede Kamerverkiezingen van 1977 ruim 33 van de stemmen behaalde, enkele maanden geleden qua nertal van de gemeenten een evenredig aantal burger sposten bezette. NEDERLAAG VAN AARDENNE DOOR CDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Door toedoen van de CD A-fractie heeft B ter Van Aardenne (Economische Zaken) gisteren in de T de Kamer een nederlaag geleden op het punt van de i tussen de regering en de oliemaatschappijen. De olie-industrie wordt bij de wet verplicht informatie t schaffen aan de overheid, als deze daarom vraagt. De rr had zich, net als zijn voorganger Lubbers, op het staL gesteld dat de maatschappijen in beginsel zelf moeten U. ken of zij de gevraagde inlichtingen willen verstrekkeij CDA-fractie doorkruiste dit door te stemmen voor een a dement van de PvdA op de wet betreffende de uitvoerig het Internationaal Energieprogramma, dat in werking i als er sprake is van energieschaarste. BUSSUM Onder ongeveer 2500 leerlingen van scholen Bussumse wijk „Het Spiegel" komt een onderzoek naar tuberculose. Het betreft een onderzoek onder de schoolt king van het Willem de Zwijgerlyceum, St. Vituscollegej |p| Gooiland-mavo. In deze villawijk zijn onlangs twee geif4;| van longtuberculose geconstateerd. Het eerste geval openbaarde zich eind januari bij een 22-j Njc jongeman. Eind vorige week is bij een 40-jarige bewonei de wijk eveneens open tbc geconstateerd. Dr. M.C. hoofd van het districtsconsultatiebureau tot bestrijding tbc, verklaarde gistermiddag dat er tot dusver geen verband tussen deze gevallen is vastgesteld. Overweg» het massale onderzoek is dat deze leeftijdsgroep extra-gei is voor tbc. Wie ons kent, noemt ons slagvaardig. Cl kunt deze bon opsturen naar de Rabobank in uw woonplaats of ongefrankeerd zenden naar de Centrale Rabobank, Antwoordnummer 700, 5600 VB Eindhoven. geld en goede raad DEN HAAG Minister De Ruiter van Justitie heeft gisteren in antwoord op vragen van het PPR-Kamerlid Beckers toegegeven, dat de politie op verzoek van gevangenisdirecties informatie uit de dossiers verstrekt over bezoekers aan gedetineerden. Op basis van die informatie kan een ge vangenisdirecteur een bezoeker de toe gang weigeren. De regeling geldt met name bij gedetineerden die tot een orga nisatie behoren die het gebruik van wa pens niet uit de weg gaat, of die zich be zig houden met handel in verdovende middelen. Ook bij gedetineerden die vluchtgevaarlijk blijken, wordt soms een onderzoek ingesteld naar de bezoekers. Minister De Ruiter schrijft dat ongeveer de helft van de gevangenisdirecteuren van de mogelijkheid tot onderzoek ge bruik maakt. Er bestaat op dit moment geen algemene richtlijn aan de politie over de gegevens welke aan de directeu ren verstrekt moeten of mogen worden. Wel is inmiddels aan de ambtelijke werkgroep die is belast met het ontwer pen van een wettelijke regeling van de politieregisters gevraagd om dit onder werp in haar studie te betrekken. fedsti Uplleyl *ught Een inzagerecht voor de gegeven ie\ aan de gevangenisdirecteuren ven eravo worden bestaat niet. Wel is het zoèensz directeur de weigering iemand toe ten moet motiveren in zijn ven mededeling aan de gedetineerde mand toegang is geweigerd. Tegel Bj.*] besluit is beklag mogelijk. Minister De Ruiter vindt niet da aeseh< dergelijke onderzoeken de privae; ag he bezoekers wordt aangetast, omd bruik van de politiegegevens slee uitdrukkelijk aangegeven gevallen gestaan. ï'ONil livisiï (en or Vario:

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14