Alphense brandweer beleefderustig" 1978 1 Protesten tegen luifel aan Zeeweg Zoeterwoudse groep wint talentenjacht „Generale" van Vita Nova Voorschotense raadsvragen over openbaarheid i0a« KORTWEG Veense fancy fair een succes STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 12 MAART 1979 PAGINA4C ALPHEN AAN DEN RIJN De Al phense brandweer kenschetst het afgelo pen jaar als rustig. Weliswaar rukte men 60 maal meer uit dan in 1977, maar het betrof over het algemeen slechts kleinere branden. De totale schade door brand bleef met een geschat totaal van 888.000 gulden dan ook ruim beneden het totaal van ongeveer een miljoen in 1977. Het aantal loze meldingen bleef constant Dit zegt de Alphense brand weer in het vandaag verschenen jaarver slag. De brandweer kende slechts een tweetal grotere branden: de fabrieksbrand in juli aan de Molenaarsweg en in maart een brand in de officiersmess op het genie-' complex aan de Hoorn. De alarmcentrale in Alphen, waarvan een groot aantal ge meenten in het Rijnland gebruik maakt, is behouden gebleven. De beslissing van de aangesloten gemeenten om uit de Ge meenschappelijke Regeling Regionale Brandweer „Rijnland" te stappen om volgend jaar een eigen samenwerking-' svorm te vinden, wordt door de brand weer als een goede zaak gezien, omdat de alarmcentrale in Alphen daardoor be houden blijft. Het functioneren van de alarmcentrale blijkt uitstekend. In het jaarverslag wor den in elk geval de kwaliteiten ervan ge roemd. De eerste resultaten van een proef van aansluiting van gehandicapten op de alarmcentrale zijn gunstig. De er varing heeft geleerd, dat de gehandicapte' alleen al door de wetenschap altijd over een bereikbaar contact te beschikken zich veel geruster en zelfverzekerd op stelt. Aan de andere kant heeft de proef neming tot de onthutsende conclusie ge leid, dat een gehandicapte soms door de meest simpele oorzaken in een noodsitu atie kan geraken. De proefperiode, die ook dit jaar nog voortduurt, heeft ge leerd dat een portofoon-verbinding met de centrale de voorkeur verdient, hoewel men bij een definitieve opzet met enkele honderden aangeslotenen in eerste in stantie zal kiezen voor een digitale afle zing in plaats van een melding middels spraak. De totstandkoming van een ongevallen- dienst wordt in het jaarverslag gezien als de belangrijkste verbetering in het hulp verleningssysteem. De alarmcentrale ver richt voor deze ongevallendienst overi gens een onmisbare functie. De centrale begeleidt draadloos de hulpverlening. Om het gewondenvervoer zo vlekkeloos mogelijk te laten functioneren werden ook bruggen aan de alarmcentrale ver bonden, waarmee een zo goed mogelijke garantie ontstond, dat een ambulance niet voor een gesloten brug zou komen te staan. In dit kader maakt de Alphen se brandweer de opmerking, dat het in regionaal verband wenselijk zou zijn als ook de bruggen in Leimuiden en Wou- brugge in het waarschuwingssysteem wa ren betrokken. Het alarmeringssysteem van de centrale ten aanzien van het openstaan van brug gen is uiteraard ook voor de brandweer van groot belang. Het waren in het afge lopen jaar echter niet alleen de bruggen die een obstakel vormden voor de Al phense brandweerwagens. De uitruksnel- heid werd bijvoorbeeld vertraagd door de uitrit aan de Havenstraat. De waar- schuwingslichten op de kruising met de drukbereden Prins Bemhardlaan lever den niet het resultaat op, dat alle auto mobilisten afremmen en de uitrukkende brandweerwagens voorrang geven. Een adequate verkeersregeling op het kruis punt zou beter op zijn plaats zijn. Daar bij zijn de verkeerslichten die de brand weer op deze plaats ontbeert op andere plekken in de gemeente de brandweer een doom in het oog. Het rijden door rood licht is de brandweer wel toege staan, maar kan soms tot complicaties leiden. Dit gebeurde het afgelopen jaar, toen een brandweerwagen wegens dit ge drag werd geverbaliseerd. De kanton rechter concludeerde overigens vrij spraak. In de loop van dit jaar worden de brandweerwagens voorzien van een apparaat, dat de .verkeerslichten beïn vloed. Het jubilerende Langeraarse jongerenkoor „Vita he* bejaardentehuis „Aarhoeve". Aanstaande za- Nova" heeft zaterdagavond haar medewerking ver- terdag is „Vita Nova" weer te zien en te beluiste leend aan een eucharistieviering. In het kader van ren in de parochiekerk van de H. HardrianuS in de naderende viering van tienjarig bestaan werd Langeraar. Dan wordt muzikale luister bijgezet de „generale repetitie" gehouden in de kapel van aart de viering om 19.00 uur. Progressieve richtlijnen voor Alkemadese begroting ALKEMADE Na een on langs gehouden openbare fractievergadering heeft Pro gressief Akkoord Alkemade nu enige richtlijnen uitgege ven die zouden kunnen leiden tot een wijziging van de be handeling van de gemeente begroting. Reeds vanaf oktober doet PAA pogingen om de ge meentebegroting op een ande re wijze behandeld te zien, echter tevergeefs. Deze keer zal hun mening in het senio- renoverleg op 13 maart naar voren worden gebracht. PAA stelt drie overwegingen cen traal, te weten: 1) een princi piële scheiding tussen infor matievragen en beleidsbe- schouwingen. Vóór het indie nen van de beschouwingen zullen de informatievragen al schriftelijk gesteld én beant woord dienen te zijn. 2) geen begrotingsbehandeling overdag, omdat hiermee de nauwe betrokkenheid van de burger bij het plaatselijk be stuur geweld wordt aange daan. 3) het meestal saaie voorlezen van lange verhalen dient te worden voorkomen door bij voorbeeld elke fraktie haar beschouwing schriftelijk te la ten indienen met de mogelijk heid van een mondelinge toe lichting van bijv. maximaal vijftien minuten. Tevens stelt PAA voor in het vervolg niet de memorie van antwoord te publiceren, maar liever de beschouwingen van de frakties. Vreemd gedrag van gemeente ter discussie KATWIJK De commissie tot Behoud en Wederopbouw in Katwijk vraagt het ge meentebestuur uitleg over de toestemming om een luifel te bouwen boven het tankstati on van Kamsteeg op de Zee weg. Zij stelt dat de gemeen te blijk van onzorgvuldig be stuur geeft, door deze ver gunning te verlenen, omdat in 1976 het college van B en W de hiertegen ingezonden bezwaarschriften, als gegrond verklaard heeft. Het gaat om een grote over- dekkingskap boven de benzi nepompen, die de mogelijke automobilisten tegen regen moet beschermen. Op grond van artikel 19 van de wet Ruimtelijke Ordening kan de gemeente toestemming verle nen om, voordat het plan door andere instanties is goed gekeurd, te gaan bouwen. De omwonenden hebben in 1976 al geprotesteerd tegen de plannen om zo'n grote luifel te bouwen. De gemeente heeft toen het advies gegeven, om tegen de bestemmingsplannen aldaar een bezwaarschrift in te sturen. Dit is door 37 be woners plus de commissie tot Behoud gedaan. In antwoord hierop kregen zij te horen dat het bezwaar gegrond was. Beeld van de talentenjacht SASSENHEIM Ruim vijfhonderd vijftig mensen bezochten zaterdagmiddag en -avond de jeugdsociëteit „De Stormbal" voor de daar georganiseerde talentenjacht. Winnaar van deze talentenjacht waaraan door tien ver schillende groepen, twee klassieke gitaristen, een bluegrassgroep en iemand die gitaar uit eigen werk speelde werd meegedaan, was de groep Carte Blanche uit Zoeterwoude. Een groep die pop en rock and rollmuziek ten ge hore bracht. Het was voor deze groep pas het derde optreden en de groep viel in de prijzen door de voortreffelijke zang en presentatie van de groepsleden. Tweede werd de groep Gonzo en derde de klassieke gitarist Jaap O verduin. Het bestuur van de Stormbal mag terecht spreken van een bijzonder geslaagde happe ning. Organisator Jan van Dijk wist uit diver se delen van de streek groepen te interesseren in een optreden in De Stormbal. Op het laatst waren er zoveel groepen die aan het evene ment mee wilden doen, dat men doelbewust moest gaan selecteren. Het is nog niet zeker of de Stormbal in de toekomst met het orga niseren van talentenjachten door zal blijven, gaan. Wel zeker is, dat de winnende groep Carte Blanche nog een avond in de Stormbal zal optreden. Voor de drie winnaars waren drie bokalen beschikbaar in de vorm van een gitaar. De jury bestond naast de redacteur van een popblad uit medewerkers van diverse sociëteiten in de regio en medewerkers van de Stormbal en Moef '71. Weer diefstal antieke klok OEGSTGEEST Uit een woning aan de Prins Hendriklaan in Oegst- geest is in de nacht van zaterdag op zondag een 'Friese Staartklok ont vreemd. De daders zijn het huis binnengedrongen door het slot van een tuindeur te forceren. De bewoners waren die nacht niet in het pand aanwezig. SASSENHEIM - Geld en sieraden zijn dit weekein de ontvreemd uit een wo ning aan de Julianalaan in Sassenheim. De daders zijn het huis binnengeko men door het slot van een keukenraam te force ren. De totale waarde van de ontvreemde spullen is nog niet bekend. VOORSCHOTEN Het gemeenteraadslid J. Aikens van D'66 heeft het college van b en w van Voorschoten vragen gesteld over de beslotenheid van commissievergaderingen. Hij vraagt zich af of het al dan niet houden van een besloten vergadering niet van te voren gemotiveerd dient te worden. Hij meent dat het college in een voorafgaande vergadering dit ter discussie moet stellen. In zijn brief stelt hij verder dat het j nogal eens voorkomt dat een commissievergadering in .beslo- j tenjieid wordt voortgezet omdat de voorzitter meent dat de voortgang van de vergadering in het openbaar in bepaalde aangelegenheden nog ongewenst is. Hij vraagt zich af of deze handelwijze van de voorzitter niet „een persoonlijke appreciatie Het raadslid vindt dat alleen bij extreme omstandigheden naar het wapen van de beslotenheid gegrepen mag worden. Hij gelooft dat openbaarheid ook bij plannen in een beginstadium wenselijk is, vooral omdat er dan nog alternatieven kunnen worden aangedragen. Zoeterwoude j"1"" heeft goede |1 bibliotheek- »n- 4 in. B Ml I ■tv jr^ Toch heeft de raad in de voorlaatste gemeenteraadsver gadering goedkeuring gegeven tot de bouw van de luifel. Al leen het raadslid J. Haasnoot (PvdA/PPR) heeft hiertegen uitgebreid geprotesteerd. Een woordvoerder van de Commissie tot Behoud vertel de, dat zij de gang van zaken niet begrijpen en uitermate betreuren. Verder vertelde hij dat de commissie van plan is, met de buurtbewoners, de ge beurtenissen te rapporteren aan het provinciaal bestuur, als de gemeente geen bevredi gende verklaring geeft voor haar handelwijze. bibliotheek voorziening ZOETERWOUDE „dJ plannen voor een nieuw on derkomen voor de biblio.H theek in het Dorp zijn al j een vergevorderd stadium. I En het gedeelte Hoge Rijn- I dijk heeft een nieuw filiaal gehuisvest in „De Eenden-J kooi". Hieruit blijkt wel dat Zoeterwoude goed in de be hoefte voor boeken kan voor zien." Aldus secretaris Wingelaar van de gemeente Zoeterwou de. „De gedachten die bij de provincie leven over de bibli otheekvoorzieningen in ons dorp zijn niet geheel juist Weliswaar voldoen onze bibli- otheken niet aan de wettelijke voorschriften, maar daar te genover staat dat beide dorpskernen apart (t.w. Dorp en Rijndijk) elk ook minder dan 5000 inwoners hebben J De suggestie van de provincie om voor Zoeterwoude een J mobiel filiaal in te stellen, spreekt de Zoeterwoudse ge- k meente dan ook helemaal niet t aan. Dat alles momenteel uit- v stekend werkt, blijkt wel uit j de uitleencijfers en de boeke- i naantallen van de beide filia-j len over het afgelopen jaar. Met plm. 3400 boeken en vei 14.000 uitleningen mag het fi-do< liaal op de Noord bu urtseweg yr( bijzonder succesvol genoemd worden. In de Eendenkooi zit r men nog in de groeiperiode, r/.j Ook hier heeft men echter al!»J* de beschikking over een boe- die kenbestand van ongeveer 15001 boeken. j Me ianc ■ner Bloemencorso aar in Noord wijk NOORDWUK Op zaterdag 21 april zal het bloemencorso uit de streek voor de vijfde achtereenvolgende maal haar eindpunt vinden op de Ko ningin Wilhelmina Boulevard in de badplaats. Het Noordwijkse Bloemenco- mi té onder voorzitterschap van Jan van den Haak wil aan dit lustrum extra-luisterj verbinden. Zo denkt men er over kinderen in de gelegen heid te stellen met door hen zelf versierde fietsen aan het corso deel te nemen, een idee dat volgens de organisatoren uit het comité heel goed zou De passen in "het jaar van het i31 kind". De mooist versierde fietsen komen in aanmerkiiy M voor een prijs. Om verkeei D stechnische redenen zal het aantal deelnemende kinderen D beperkt moeten zijn. w Verder is men van plan het i d£ sponsorschap te animeren. De! betrokken bedrijven en instel-! lingen krijgen gratis een mo- zalek. Creatieve en kunstzin- nige Noordwijkse gezinnen zullen de bloemtapijten aan- III leggen. 0 LPHEN AAN DEN RIJN Het Alphens Vrouwencafé or ganiseert morgen de thema avond „Vrouw en Reklame". Er zal gediscussieerd worden over het gebruik en misbruik van vrouwen in reklamebood- schappen. Het Vrouwencafé tekent hierbij aan dat de vrouwen in reklamebood- schappen vaak getoond wor den als sexpoes, zorgzame moeder of toegewijde echtge note. „Deze types hebben één overeenkomst: ze schijnen geen van allen een greintje verstand te bezitten", aldus het Vrouwencafé. Over dit soort zaken wordt vanaf 20.30 uur gediscussieerd in het café dat wordt gehouden in het gebouw van Midas aan de Saffierstraat te Alphen aan den Rijn. Het café is geopend vanaf 20 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN „MAC RIJNLAND" organi seert vanavond de zogeheten Lenterit. Inschrijven voor deze oriëntatierit is mogelijk tussen 19 en 20.15 uur in het restaurant van de Rijnstreek- hal aan de Dillenburgstraat te Alphen aan den Rijn. De eer ste deelnemer start om pre cies 19.31 uur. Het reglement is aan de starttafel te verkrij gen. De prijsuitreiking van de Lenterit die in vier klassen wordt verreden, vindt plaats direkt na het sluiten van de finishcontróle. HAZERSWOUDE Het da gelijks bestuur van de -on langs door wethouder A. Be- rlemon geïnstalleerde Culture le Raad van Hazerswoude be staat uit voorzitter J. Dekker, vicevoorzitter N. J. Kalfsbeek- van Cleeff en secretaris N. Blokker. Op woensdag 21 maart, om half negen, komt de raad voor het eerst in o- penbare vergadering bijeen. De bijeenkomst vindt plaats in het gemeentehuis. ZOETERWOUDE - Op bij zonder overtuigende wijze heeft gymvereniging Meer burg de gisteren voor het eerst in het distrikt Den Haag gehouden jazzwedstnjden, ge wonnen. Terwijl de concur rentie niet boven de twintig punten kwam, veroverden zo wel de meisjes tot 16 jaar als de dames met puntentotalen van respectievelijk 23,6 en 25 de eerste plaats. Met de opge voerde show kunnen straks wellicht ook hoge ogen bij de nationale kampioenschappen in Didam gegooid worden. Trainster Thea van Tongeren zal voor die datum (8 april) nog een enkele kleine wijzi ging aan moeten brengen. Bij de nationale kampioenschap pen zullen ook verplichte fi guren afgewerkt moeten wor den, iets waar bij Meerburg nog veel aandacht aan be steed zal worden, vooral om dat er erg lastige opgaven tussen zitten volgens de train ster. De afgelopen weekeinde in Roe- lofarendsveen gehouden fancy fair is evenals in het verleden een doorslaand succes gewor den. De fancy fair was georga niseerd door de stichting Jeugd Alkemade, een samenwerking sorgaan van alle Alkemadese verenigingen. De opbrengst van deze fancy fair, komt ten goede aan de jeugd. Traditiegetrouw werd de in de garage van BOVO-tours gehouden fancy fair opgesierd door talloze attracties. Meest in trek bleek de zogeheten tafel- tennisrobot, die De Treffers had den meegenomen. Er werd dan ook het gehele weekeinde druk gepingpongd. En dat alles voor het goede doel. MMO handbal kampioen HOOGMADE Zondagmid dag werden de dames van het eerste team van MMO kam-1 pioen. In de sporthal te Roe-'j lofarendsveen speelden zij te gen Hercules II, met wie zij een gelijkstand van 7—7 be- j haalden. Dit was voor de handbalploeg van MMO vol doende om voor het zaalspel i naar de derde divisie te gaan. U" „De old timers"in Dorpshuis Aarlanderveen AARLANDERVEEN Voor een volledig uitverkocht Dorpshuis voerde de toneel vereniging „De old Timers", dit weekeinde ten bate van het restauratiefonds van de Parochiekerk van de H. II. Petrus en Paulus, het blijspel 't is maar een gave" op. De klucht speelde zich af, ten huize van de familie Durant, waar door vreemdsoortige hy pnotische krachten rare ver wikkelingen en misverstanden ontstonden. De verwikkelin gen werden steeds groter, toen de monteur van de PTT (Frans Dobbe) verscheen en een fraai staaltje liet zien van hypnose. Bij al deze toestan den werden de lachspieren flink geactiveerd. Onder regie van W. Herr wer den de overige rollen op voortreffelijke wijze vertolkt door Mien Ouwerkerk, W. Herr, Anja van Kessel, Joke Wijzenbroek, Map Hijman, Karei Kempen, Reinier Kem pen, Ans Kempen en Tom van Veen. Aan het einde van het stuk werden de spelers en speelsters gehuldigd, voor het feit dat deze vereniging, al 5 jaar speelt voor het restaura tiefonds van de kerk. Wassenaarse zwemclubs schorsen overeenkomst met sportfondsenbad WASSENAAR De drie Wassenaarse verenigingen die gebruik maken van het sporfondsenbad hebben de overeen komst per 1 mei opgeschort. Reden hiervan zijn de nieuwe tarieven, die de verenigingen met ingang van die da tum zouden moeten betalen. De vereni gingen WIK, De Zilvermeeuwen en de Wassenaarse Reddingsbrigade kunnen geen begrip opbrengen voor deze nieu we tarieven. De door de gemeente voorgestane aan passing hóudt in een verhoging van de- tarieven voor het binnenpad met ruim 28 procent en voor hefc-buitenbad met ruim 31 procent. De tekorten die hier door zouden ontstaan wil de gemeente door subsidiëring bijpassen. Daartoe dienen de clubs wel hun begroting te tonen. De clubs vrezen hierdoor een aantasting van hun zelfstandigheid. Tij dens een ledenvergadering van WIK gingen zelfs stemmen op om onder deze voorwaarden alle zwemactiviteiten te staken. Zover wilde het WIK-bestuur echter niet gaan. De andere verenigin gen zullen binnenkort de gemeentelijke voorstellen bespreken. Koudekerk gaat ,,scholenhoek" indelen KOUDEKERK De commissie Openbare werken krijgt in de vergadering van maandag 12 maart drie alternatieven te be spreken voor de terreinindeling van de zogenaamde „scholen: hoek" in Koudekerk aan den Rijn. Het gemeentebestuur wil in de scholenhoek graag een aantal parkeerplaatsen en een basketbalveld realiseren. In verband met dit speelveld moeten alle ramen in de noordgevel van de scholendependance van hardglas worden voorzien. De alterna tieve plannen voorzien in de verplaatsing van de klimrekken en zandbak en de aanleg van meer parkeerplaatsen. In het advies aan de commissieleden hebben b en wal gekozen voor het eerste, goedkopere plan van 26.000 gulden Ook wordt de commissie gevraagd een bedrag van 6500 gul den uit trekken voor een inrichtingsplan van het terrein nabij m de Ridderhofstand „Den Toll" langs de Koudekerkse Kerklaan. h( Gedacht wordt aan de aansluiting op het terrein Ridderhof en de aankleding van het Hofstedelaantje. m

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4