Kankerbestrij ding in kleinere centra KARDINAAL VILLOT (73) OVERLEDEN -ÏCliomeini belooft jremier Bazargan meer steun Levenslang voor spoorwegsaboteur ficidócSotwcmt Philips komt met nieuw geluidsweergavesysteem MEER AANDACHT VOOR PREVENTIE De PvdA-koers Hanoi bemoeilijkt terugtocht China 3INNENLAND/BUITENLAND leidse courant zaterdag 10 maart 1979 pagina 7 paus Paulus VI naar Rome gehaald als prefect van de curie-congregatie van het con cilie. Twee jaar later benoem de de paus hem tot zijn staatssecretaris als opvolger van de bejaarde kardinaal Ci- cognani. Hij werd daarmee de eerste niet-Italiaan op deze post sinds de befaamde Merry del Val (de voorganger van de latere Pius XII in die functie). Zijn benoeming werd gezien als uitvloeisel van het streven van de paus de Ro- In 1970 werd kardinaal Villot tevens camerlengo van de kerk, een functie waaraan de leiding van de kerk is verbon den wanneer er geen paus is. Villot heeft tweemaal als zo danig moeten optreden, name lijk na het overlijden van de pausen Paulus VI en Johan nes Paulus I. Kardinaal Villot is vaak be schreven als een zeer bemin nelijk mens, die de problemen van de kerk in verzoenende geest placht aan te pakken. Dit heeft hij met name ge daan toen paus Paulus VI kardinaal Alfrink weigerde te ontvangen, toen deze in 1970 de verlangens van het pasto raal concilie van Noordwij- kerhout inzake het celibaat in Rome ter discussie had ge steld. Kardinaal Villot ontving kardinaal Alfrink toen in Pa rijs, waar hij volgens ingewij den meer begrip voor Neder land kon opbrengen dan de paus. Later ontkende het Va- ticaan dat kardinaal Villot de paus met ontslag zou hebben bedreigd wegens diens harde houding tegenover de Neder landse kerkprovincie. Kardinaal Villot stond bekend om zijn gevoel voor humor en zijn „understatements". Zo was een van zijn geliefde uit drukkingen: „Laten we de za ken niet overdramatiseren". 9".® Westers geklede vrouwen in Iran tijdens hun betoging '0- {jWhet universiteitsterrein van Teheran. TEHERAN (AFP/TJPI) De val van de eerste Iraanse rege- ing na de machtsovername door de ayatollah Khomeini is [isteren voorkomen. De geestelijke leider wist premier Bazar- ;an te overreden geen ontslag te nemen en beloofde hem jmeer steun. Khomeini deed ook een beroep op de bevolking «de regering te steunen, opdat deze haar taken, het organise ren van een referendum en het opstellen van een nieuwe [grondwet, kan uitvoeren. ijjazargan was gisteren naar de heilige stad Qom gegaan om zijn betrekkingen met de ayatollah te „normaliseren", zoals hij ^verklaarde. Officieel werd tegengesproken dat Bazargan zijn intslag wilde indienen, maar algemeen wasbekend dat de iremier weinig gelukkig was met de kritiek die Khomeini lezer dagen op de regering had geuit en op het eigenmachtig ptreden van de Khomeini's islamitische revolutionairen. De iremier was met name verontrust over de arrestatie deze reek van de politicus Ahmad Baniahmad, wiens vrijlating pas 'erd verkregen na geruchten over Bazargans aftreden. Sinds e val van de regering van dr. Bakhtiar, die nog door de sjah 'as benoemd, zijn 44 mensen geëxecuteerd door revolutionaire uurpelotons op beschuldiging van massamoord, foltering en itspattingen. De comité's hebben duizenden mensen laten ar resteren, meest functionarissen die het bewind van de sjah hebben gediend., Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Anti-Revo lutionaire Partij viert begin vdlgërfde maand haar hon- o derdjarig bestaan. Op 3 april wordt in het Tweede Kamer gebouw een borstbeeld van dr. Abraham Kuyper onthuld en op 7 april wordt een grote bijeenkomst in De Doelen in Rotterdam gehouden. De protesten van de Iraanse vrouwen tegen het verplicht dra gen van de sluier zijn ook gisteren doorgegaan. Mannelijke revolutionairen probeerden hen te intimideren met stenen.en rywe" taal. Gisteravond is een uitzending van een Amerikaanse documentaire over de zeilsport op de Iraanse televisie onder broken, nadat een dame in bikini in beeld was gekomen. ARP viert eeuwfeest Tijdens de manifestatie in Rotterdam, waar vele honcier- den leden van de ARP wor- den verwacht, spreekt partijs- voorzitter Hans de Boer een rede uit en worden ook korte toespraken gehouden door vertegenwoordigers van ande re organisaties. In de tweede helft van maart verschijnt een jubileumbundel bij uitge verij Wever in Franeker. POLITIE LEGT BESLAG OP PARTU VALSE DUIZENDJES HEUSDEN Bij een inval in een boerderij in Herpt (gemeen te Heusden) heeft de politie gisteren een partij van ongeveer duizend valse biljetten van duizend gulden in beslag genomen. Volgens de politie is dat de grootste partij die ooit in één keer in Nederland is aangetroffen. Vier personen zijn, in de boerde rij aangehouden, onder wie een die gewapend was met een geladen revolver. Volgens de politie gaat het om vervalsingen van goede kwali teit van die al in 1975 in omloop zijn gebracht en waardoor de afgelopen jaren vele Nederlanders zijn gedupeerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gezien de maatschappe lijke ontwikkelingen in de laatste jaren, vindt de regering het noodzakelijk de gedachten rond de kankerbestrijding bij te stellen. Dit schrijven minister Gin jaar en staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) in een nota aan de Tweede Kamer. In het bijzonder willen de bewindslieden af van de zogenaamde integrale kanker centra, zoals de vorige regering die ge dacht had. Men wil nu komen tot de op richting van „samenwerkingsverbanden", die een bescheidener opzet moeten krij gen, zeker op het punt van wetenschap pelijk onderzoek. In een klein land als Nederland zal geen behoefte zijn aan nog meer omvangrijke instellingen, dan het Nederlands Kankerinstituut in Am sterdam. Ginjaar en Veder-Smit menen dat een aantal van acht „samenwerkingsverban den" voldoende is om de gehele bevol king te verzekeren van de beste facilitei ten voor de behandeling van kanker. Een van de belangrijkste taken van deze centra zal worden het opzetten van een algemene kanker-registratie, op welk ge bied Nederland internationaal een ach terstand heeft. De bewinslieden zijn be reid in de aanloopfase (2 3 jaar) zoveel geld ter beschikking te stellen van de nieuwe centra, dat bepaalde essentiële taken tot ontwikkeling gebracht kunnen worden. Daarna zal de financiering in beginsel verzorgd moeten worden door een opslag op de verpleeggelden. Omdat zeer waarschijnlijk tenminste 60 procent van alle kanker veroorzaakt wordt door milieu-invloeden, vinden Gin jaar en Veder-Smit, dat er meer aan dacht moet komen voor de preventie. Van de circa 55 miljoen gulden, die nu jaarlijks voor' kankeronderzoek wordt uitgegeven, zal dan ook een groter ge deelte bestemd moeten worden, aldus de bewindslieden, voor onderzoek gericht op het voorkomen van kanker. De traditio nele medisch-biologische research zal daardoor eventueel iets minder omvang rijk worden, maar behoeft niet in kwali teit achteruit te gaan, meende de minis ter en de staatssecretaris. Wat betreft particulier acties, zoals „ge ven voor leven", merken de bewindslie den op, dat de organisatoren van te vo ren overleg moeten voeren met de over heid. Dit omdat hun acties gewoonlijk op langere termijn kosten met zich mee brengen, die door de gemeenschap ge dragen moeten worden. Vermoedelijk komt er controle van de overheid op gel den, die via zulk soort acties wordt inge zameld. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Een rechtbank in Rastatt heeft gis teren de 52-jarige aquariumhandelaar Her mann Kraft, beter bekend als „Monsieur X" tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Kraft is schuldig bevonden -in de periode 1975 tot 1977 minstens 12 aanslagen op spoor wegtrajecten in het zuiden van Duitsland als mede chantage op spoorwegen te hebben ge pleegd. Bij de aanslagen is voor miljoenen schade aangericht, vooral bij de ontsporingen van een goederentrein in 1976 en van de Ita lia Express in 1977. In het laatste geval ont kwamen 25 mensen op het nippertje aan de dood. Het geruchtmakende proces tegen de myste rieuze „Monsieur X" heeft meer dan vier we ken geduurd. Er moesten 20 deskundigen en 80 getuigen aan te pas komen. Doorslagge vend voor Krafts veroordeling is een micros copisch onderzoek geweest waaruit tevoor schijn kwam, dat identieke lakdeeltjes van een speciaal werktuig (dat overigens zelf niet is gevonden) zowel op de plaats van het mis drijf als op de auto en de overall van Kraft werden aangetroffen. Daarnaast wees een gra- fologisch onderzoek uit, dat het handschrift op de dreigbrieven van „Monsieur X" hetzelf de was als dat van de verdachte. Kraft zelf heeft tot het laatst toe ontkend „Monsieur X" te zijn geweest. Zeehondjes met verf besmeurd HALIFAX Acht milieube schermers zijn gisteren gear resteerd in Halifax op Nova Scotia (Canada), nadat zij honderden jonge zeehonden met verf hadden besmeurd om zodoende te voorkomen dat deze dieren door jagers zouden worden doodgeknup peld. Aan een huid vol verf hebben de jagers immers niets. De milieu-activisten boden fel verzet toen zij gearresteerd werden, zo liet een Canadese regeringswoordvoerder weten. Volgens de Canadese wet is het verboden tussenbeide te komen bij de jaarlijkse jacht op zeehonden. Een woord voerder van de milieu-organi satie Greenpeace zei dat de verf de dieren geen kwaad doet, maar dat de huid door de verf waardeloos wordt voor de jagers. Paus werkt aan encycliek VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus II zal op 15 maart zijn eerste encycliek publiceren, zo is vernomen uit Vaticaanse bron. De encycliek gaat over de rechten van de mens en de doelen die Johan nes Paulus zich heeft gesteld voor zijn pausschap. Delen ervan zijn reeds toegezonden aan de voorzitters van de na tionale bisschoppenconferen ties. Ruimteveer steekt over Het ruimteveer „Colum bia", beter bekend onder de naam „Space shuttle", houdt het verkeer in de stad Lancaster op, wan neer het via de weg wordt vervoerd naar de luch tmachtbasis Edwards. La ter, tijdens een testvlucht, verloor het ruimteveer een deel van zijn hitteschild, waardoor nog meer vertra ging optreedt voor de eer ste vlucht op eigen kracht van het door zoveel pech achtervolgde voertuig. De PvdA blijkt nog niet veel geleerd te hebben van de eerdere ervaringen bij samenwerking met kleinere linkse partijen. Welgemoed schreef het partijbestuur deze week in een strategie-plan opnieuw neer dat ge streefd moet worden naar samenwerking met PPR, PSP en D'66. Net als voorheen blijft uitgangspunt dat er met de WD geen samenwerking mogelijk is, en al evenzeer onveranderd is de stellingname (zij het nu op papier in wat vriendelijker bewoordingen) dat er met het CDA alleen op harde voorwaarden kan worden sa mengewerkt HET PvdA-bestuur herinnert zich kennelijk niet meer de omvangrijke perikelen in 1976 en 1977, toen gepoogd moest worden om met de PPR tot een regeerakkoord te komen. D'66, toen al op de onafhankelijke toer, wil de al helemaal niet meedoen. Uiterst langdurige bespre kingen met het PPR-bestuur bleven uiteindelijk zonder concreet resultaat, slechts de afspraak bleef dat men el kaar na de verkiezingen weer zou ontmoeten. Toen de PPR uit de verkiezingen van mei '77 meer dan gehal veerd te voorschijn kwam (van zeven naar drie kamer zetels) had de PvdA zelfs helemaal geen zin meer in het gesprek, nog zittend met een kater van de uiterst moeizame onderhandelingen met de PPR in de maan den vóór de verkiezingen. Die kater is kennelijk weer weg, maar de situatie lijkt toch niet veranderd. met het openhouden van samenwerking met het CDA heeft in de PvdA vooralsnog de meer gematigde lijn de overhand gekregen, zeker omdat de stellingname rela tief in vrij vriendelijke bewoordingen is neergeschreven. Dat wil zeggen: vergeleken met eerdere, fellere stelling- names van de PvdA. De in de mondelinge toelichting genoemde eis dat Van Agt persoonlijk zou moeten ver dwijnen getuigt echter weer van de oude arrogantie van het PvdA-bestuur, waarvan de uitwerking voorspel baar is: CDA-politici klimmen terecht in ae hoogste boom. Wat dit betreft zit Den Uyl weer als vanouds op de afremmende toer: hij haastte zich te zeggen dat Van_ Agt persoonlijk niet weg hoeft in een eventuele her- nieuwde samenwerking PvdA-CD A. de PvdA speelt met de strategie-publicatie in op de interne discussie die in het CDA op gang is gekomen over de politieke koers die er gevaren moet worden, en de verhouding tussen enerzijds de partij en de kamer fractie, en anderzijds het gevoerde kabinetsbeleid. De vraag in hoeverre er een alternatief is voor de huidige coalitie kan in die interne CDA-discussie een nog vrij belangrijke rol gaan spelen. Het woord is nu aan het PvdA-congres. Van de uit komst daarvan hangt veel af, maar ook van de uitein delijke keuze voor het voorzitterschap van de PvdA. De nu door het partijbestuur uitgezette stategie lijkt op het lijf geschreven van kandidaat Wim Meier, en veel min der op zijn tegenvoeter Max van den Berg. Omdat de intern nog steeds onomstreden oppositieleider Den Uyl zich sterk heeft uitgesproken voor Wim Meier als par tijvoorzitter, is het komende congres ook erg belangrijk voor de rol die Den Uyl nog in de PvdA kan spelen. Behalve de koers van de PvdA, ligt ook het lot van Den Uyl daarmee min of meer in handen van het PvdA-congres. PEKING/HANOI (UPI/Rtr) China heeft Vietnam ervan beschuldigd de Chinese terug tocht uit dat land te bemoei lijken door de Chinezen in de rug aan te vallen. Hanoi van zijn kant beschuldigt China ervan niet van plan te zijn uit het land terug te trekken, maar een nieuwe massale aanval voor te bereiden. Bo vendien zijn de Chinezen, volgens Hanoi overgegaan op een taktièk van plundering en verwoesting. Ook zouden de Chinezen de Laotiaanse grenspost Bo Teng hebben aangevallen en bezet. Volgens Peking verloopt de terugtocht minder snel we gens zware Vietnamese artille rie-aanvallen op de terugtrek kende Chinese troepen. De Chinezen hebben de steden Lang-Son en Pho Lu verlaten, maar steden als Dong Dang, Loc Binh, Cao Bang, Lao Cai en Cam Duong zijn nog in hun handen. In Peking is verklaard dat het nog wel even zal duren voordat er onderhandeld zal worden met Hanoi. Virtnma heeft laten weten geen woord te willen wisselen, voordat de laatste Chinese soldaat uit het land vertrokken is. NUHOF (DS 70 Kabinet is arm aan ideeen (Van onze parlementaire redactie) EINDHOVEN „Het is verontrustend te moeten constateren dat het kabinet-Van Agt weinig oog heeft voor de samenle vingsproblemen op de langere termijn. Het kabinet is arm aan ideeën". Dit zei het Tweede Kamerlid Nijhof vanmorgen op het con gres van zijn partij, DS '70, in Eindhoven. Hij betoogde dat Bestek '81 in deze omvang niet nodig zou zijn geweest als de al jaren geleden gehouden pleidooien van DS '70 (Drees Jr.) voor versobering van de overheidsuitgaven waren opgevolgd. Nijhof constateerde dat er een belangrijke klimaatsverschil zit tussen het zittende en het vorige kabinet. „De schuimklopperij van Den Uyl is vervangen door de pretentieloosheid van Van Agt". Hij noemde de PvdA een oppositie zonder leider omdat, naar zijn indruk, het optreden van Den Uyl als leider van de Tweede Kamerfractie van de PvdA niet sterk is. Het CDA vertoont sinds het vertrek van Aantjes de aanblik van een horzel zonder angel. COMPACT DISK ZAL GRAMMOFOONPLAAT VERDRINGEN c EINDHOVEN Philips heeft gisteren een geluids- - weergavesysteem geïntrodu ceerd dat de consument pas - in het begin van de jaren tachtig in de winkel zal vin- - den: de compact disc, een kleine grammofoonplaat die, aldus Philips, de gewone plaat zal kunnen verdringen. Niet alleen zou de geluids weergave aanzienlijk worden verbeterd, maar ook de le vensduur van plaat en (een nieuw soortafspeler zou aanzienlijk hoger zijn. Een van de nevenvoordelen zou zijn, dat de compact disc niet' zou zijn te beschadigen. De prijzen van plaat en af speler zullen niet duurder zijn dan wat tot dusver voor vergelijkbare produkten moet worden betaald. De compact disc bestaat uit een kunststofplaatje van ruim elf centimeter doorsne de; dit plaatje kan aan één zijde worden afgespeeld en heeft een afspeelduur van zestig minuten. De groeven van de normale plaat aan de oppervlakte, zijn in de compact disc vervangen door zes miljard putjes die in het materiaal het geluids spoor vormen. Dit geluids spoor wordt gelezen door een lichtstraal in een nieuw ontwikkelde arm die met het plaatje geen contact maakt. De snelheid waarmee de compact disc wordt afge speeld is niet constant; de aanvankelijke snelheid neemt af naarmate de arm met het geluidsspoor mee naar het midden beweegt. Bij de compact disc behoort een nieuw ontwikkelde klei ne afspeler met inwendig de arm, die geen naald bevat maar een (lazer) lichtstraal. Hierdoor kan geen slijtage optreden; de plaat zou onge voelig zijn voor stof en stati sche ladingen. Philips zoekt naar standaardisatie, om uit wisseling met andere fabri kanten mogelijk te maken. Voorts is een nieuwe com pact cassette geïntroduceerd die april-mei in de handel komt Het bandje is voorzien van zuivere ijzerdeeltjes die beter het geluid weergeven dan de bestaande bandjes; ook de cassette zelf zou me chanisch sterk zijn verbe terd. Van Dam weigert bloed proef: boete van 4000,- AMSTERDAM - Het PvdA- tw eed e-kamerlid Marcel van Dam is door de politierechter in Amsterdam veroordeeld tot 4000,- boete en 9 maan den voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid, omdat hij geweigerd heeft een bloedproef te ondergaan. Van Dam, die overigens niet op de zitting aanwezig was, werd op 27 oktober om half twaalf 's nachts aangetroffen op het Amsterdamse Konings plein, alwaar hij in een auto zonder verlichting de vrije trambaan bereed. Na een po sitief uitgevallen blaasproef werd hij meegevoerd naar het bureau Lijnbaansgracht, waar hij echter weigerde zich te la ten prikken. Volgens eigen zeggen vreesde hij door de in greep van zijn stokje te gaan. Zelf schatte hij zijn drankge bruik op acht pijpjes pils. Omdat het Van Dams eerste overtreding was en hij boven dien door een rijverbod „ern stig in zijn beroepsactiviteiten zou worden belemmerd", liet de politierechter het bij y een fóurwaardelijke ontzegging.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7