Alkemadese drieling Van der Kooy viert vandaag eerste verjaardag zDe wonderbaarlijke genezing van Blacky Japans bezoek bij Noordwijkse supergrutter Van den Broek Kaas voor broodnodige deviezen Omtrent oude Noordwijkse gevelstenen Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien eri elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in déze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 MAART 1979 PAGINA 5 ALKEMADE/RIJPWETE- RING Vandaag op de kop af een jaar geleden werd de Alkemadese drieling Van der Kooy om 's ochtends half vier geboren. Driemaal vier pond zwaar zagen Mark, Rob en Jeroen van der Kooy ach ter elkaar het levenslicht in het Academisch Ziekenhus Leiden, waar moeder Joke van der Kooy middels de kei zersnede bet drietal geboren zag. Complicaties gebruikelijk bij de geboorte van meerlin gen bleven ook bij de Van der Kooy-drieling niet uit. De geboorte had noodzakelijker wijs maar liefst vijf weken te vroeg plaats. De drie stam- houdertjes hielden dan ook een gedwongen verblijf van vier weken in respectievelijk de couveuse en de zogeheten „warme kamer". Nu, een jaar later, is moeder Joke van der Kooy (28) de nerveuze spanning rond de geboorte grotendeels vergeten. Ze heeft dan ook andere din gen aan haar hoofd. „Een drieling betekent natuurlijk wel dat alle problemen in drievoud op je afkomen", lacht Joke hartelijk, voordat ze glimlachend aan een op somming van de problemen- lijst begint. „Om te beginnen moet je er iedere voeding drie stuks de fles geven. Maar ook drie keer luiers verschonen, drie maal baden, drie keer achter elkaar naar bed brengen en natuurlijk ook drie keer troosten als er gehuild wordt. Het lijkt wel alsof wanneer er een begint de anderen uit solidariteit mee gaan doen". Maar ook vader Gerard (35) van de Kooy heeft inmiddels al wat komische verwikkelin gen achter de rug door de komst van de drieling. „Een wandelwagen konden we al leen maar voor een tweeling kopen. Dus heb ik er zelf een derde plaats aan moeten vast- lassen", vertelt hij met nau welijks verholen schik. Financieel had de komst van de drie-in-een natuurlijk ook de nodige gevolgen. „Om te beginnen hebben we drie bo xen nodig om iedere jongen zijn eigen plekje te gunnen. Want als ze met z'n drieën zijn kom je ogen tekort. En bovendien heeft Itob nogal eens de neiging te willen do mineren". Inmiddels is de verjaardag- spost in Huize Van der Kooy ruim binnengestroomd. „De belangstelling is weer net zo groot als kort na de geboor te", herinnert Joke van der Kooy zich trots. „Toen leek het wel of heel Alkemade de jongens wilde zien. Vandaag lijkt het daar wel weer een beetje op". Mark, Rob en Jeroen vinden het allemaal uitstekend. De slingers, de taart met drie keer één kaarsje en... niet te vergeten de cadeautjes, die een stevige aanslag hebben gepleegd op de beurzen van de respectievelijke gulle gevers. Want eerlijk is eerlijk, en driemaal is scheepsrecht, zeker in huize Van der Kooy. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een lyormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. Blacky, een keeshondje van ongeveer vijf jaar oud, heeft achteraf gezien, een nogal trieste geschiedenis achter de rug. Het begon drie jaar geleden toen Blacky als zwerfdiertje naar het asiel werd gebracht. Hij was toen pas twee jaar oud en het bleek destijds dui delijk dat Blacky nooit lang eenzelfde baas gehad kon hebben. Hij voldeed exact aan alle miserabele condities waaraan een zwerver maar kan voldoen. Mager, vies, en het leven zat. Beheerder Will Tiele was op het tijdstip waarop Blacky arriveerde nog niet bij het Nieuw Leids Dierenasiel in Dienst. Blacky kreeg het voor elkaar. Hij kreeg een bazin uit duizenden, zoals later zou blijken. Maar niet alles was rozengeur en maneschijn in het verdere leven van hond en bazin. Blacky begon namelijk met zijn gezondheid te sukkelen. Blacky kreeg op (zéér) geregelde tij den last van diarree en overgeven. Aanvanke lijk accepteerde Blacky's bazin dit als een on gemak waar ze nu eenmaal mee leven moest en besteedde er verder weinig of geen aan dacht aan. Blacky bleef voor haar de liefste hond en ze had dit er graag voor over. Maar Blacky blééf op gezette tijden zijn onaangena me gewoonten voortzetten. En zoals zo vaak gebeurt, blijkt de aanhouder te winnen. Ten slotte liet Blacky's bazin haar hond onderzoe ken en de diagnose was ronduit vernietigend. Blacky zou aan een nierziekte lijden en ook nog heel slechte longen te hebben. Volgens de dierenarts voldoende reden om het dier te la ten afmaken. Blacky werd daarop naar het asiel teruggebracht voor het verlossende spui tje. Na driejaar. Een wel heel gelukkige samen?.oop van om- standigheden redde Blacky van dit lot. De dierenarts die op dat moment dienst deed in het asiel, kon op de bewuste dag niet komen. Op die manier kreeg Blacky enig uitstel van executie. Alsof hij begreep waar het om ging, herstelde hij opvallend snel van zijn vermeen de nierziekte en ook zijn kortademigheid ver dween. Beheerder Will Tiele zag dit alles met verbazing aan en besloot een en ander nog eens aan te zien. De dierenarts die de daarop volgende week weer wel kwam kon alleen constateren dat Blacky in principe gezond was en geen spoor van nierziekte vertoonde. Het geheim van deze raadselachtige genezing is niet zo moeilijk te ontsluieren. Toen Blacky pas een korte tijd bij zijn nieuwe bazin was en zijn bekende verschijnselen begon te verto nen, gaf zijn bazin hem op aanraden van een dierenarts een nierdieet. De werkelijke oor zaak van Blacky's „ziekte" was alleen wat nervositeit. Als je dan drie jaar lang op een nierdieet wordt gezet, dan wórd je echt wel ziek. Na twee weken verblijf in het asiel kon Will Tiele de bazin van Blacky dan ook opbe llen met de mededeling dat de voor haar doodgewaande hond weer naar huis terug kon keren. Het telefoontje van Will Tiele bleef onbeant woord. De vrouw liet niets meer van zich ho ren. We kunnen dus gevoeglijk overgaan tot een beschrijving van Blacky's uiterlijk om zo doende te zorgen voor een nieuwe baas voor deze hond. Blacky heeft een gitzwarte vacht, halflang, zoals dat bij keeshonden gebruikelijk is. Daarbij mogen we de prachtige krulstaart niet vergeten want dat vormt een essentieel deel van Blacky's uiterlijk. Hij is 45 cm. groot en dat is een voortreffelijke maat voor ieder Met keeshondje Blacky zal zich overal thuisvoelen. soort huis. Of het nu een flat is of een boer derij, Blacky voelt zich er gegarandeerd thuis. Ten overvloede kan vermeld worden dat Blacky zich bijzonder wel thuis voelt in de auto. erg vriendelijk omspringt met kinderen en bovendien nog waaks is ook. Voldoende positieve eigenschappen die een zonnige toe komst voor Blacky voorspellen. sg niet zo zonnig is de toekomst voor Hek tor, de herder van vorige week. Niet éénmaal mocht de telefoon overgaan voor deze „ont snappingskunstenaar". Toch hoopt Hektor zijn grote voorbeeld, Houdini, te overtreffen met zijn allerlaatste, definitieve ontsnapping. Maar daar is natuurlijk wel iemand uit het publiek voor nodig. BART SPIJKER Johan Admiraal en Noordwijkse gevelstenen, dat is bijna hetzelfde. Admiraal is musicus en speelt ook z'n liedje mee in de gemeentelijke commissie voor culturele zaken. Maar steeds komen die gevelstenen weer bovendrijven. Antieke stenen, die z'n hart gestolen hebben. Johan Admiraal moet en zal die antieke gevelstenen die Noordwijk rijk is („en dat zijn er niet zo erg veel") op een rijtje zetten. Burgemeester Bonnike staat helemaal achter de intenties van zijn plaatsgenoot, en hij zorgde er zelf voor, dat Openbare Werken van Noordwijk de opdracht kreeg dat alle Noordwijkse antiquiteiten weer boven water komen. Behoud Noordwijk, ook in z'n oude gevelstenen, lijkt mij het opzwepend devies. „Het dorp kent weinig van dergelijke pronkstukken als gevelstenen", meent Johan Admiraal, „het bekendste is wellicht het „Weespoortje" bij het gemeentehuis. Die van het Interkruisgebouw, het Wilhelminahof je van Van Vreewijk zijn van meer recente datum". Waar het echter Admiraal om ging was de gedenksteen die rond 1611 werd aangebracht in het front van de schoolwoning van meester Benjamin Claesz. Van der Burgh in de „Buurt", de tegenwoordige Hoofdstraat. „Het ornament was destijds gemaakt van zandsteen, waarin de figuur van een springende haas als zinnebeeld van de „grafelijke wildernis" zoals men in die tijd het duingebied aanduidde en verder was de steen voorzien van het opschrift „Bedenk den Armen". „Het schooltje staat er nog", aldus Admiraal, die zich, volgens een zegsman, veel moeite heeft getroost om een oude gravure te bemachtigen, waarop de meesterswoning uit de 17e eeuw stond afgebeeld, ongeveer op de plaats waar nu de sigaren- en tijdschriftenzaak van Barnhoorn is gevestigd. De gedenksteen was in de loop der jaren tachtig in de vorige eeuw aan lager wal geraakt en pas in 1922 werd de steen in ere hersteld en kreeg een plaats in de buitenmuur van de dr. J. Th. de Visserschool. Het was een steen die niet aller liefde kon wegdragen, want het ding werd al vóór de laatste wereldoorlog weggemetseld achter een muur, hetgeen bleek toen tegen de vijftiger jaren aan de Abraham van Royenstraat een gymlokaal werd gebouwd. Die toestand staat nu op de nominatie te worden gesloopt en daarom vond Johan Admiraal het wenselijk, z'n mede commissieleden op één en ander attent te maken. Nou, daar heb je zo'n onvergankelijke steen, mét overigens een oorkonde in een loden buis. Op die oorkonde zou volgens Admiraal de strofe voorkomen waarin het bestuur „Wind en stormen verduurde", „want er was bij de stichting van de school nogal wat heibel geweest Nee, het waren geen Chinezen die deze week in zondagse pakken voor een kleine invasie zorgden in de Noordwijk Binnense Zeestraat. In de razendsnelle toenadering tussen het voormalige Hemelse Rijk en het Europese Westen, namelijk ook de bijna broederlijke banden die de onderdanen van Peking gelegd hebben met uitgekookte Nederlandse instanties, in dat bilaterale verkeer (bij zoiets moet ik altijd aan de heer Luns denken) dan kun je Chinezen op de meest onverwachte momenten tegen het wat vale lijf lopen. Maar het waren dus geen Chinezen. Het waren commercieel voelende Japanners, Chinezen hebben trouwens sinds de Grote Roerganger Mao geen zondagse pakken meer, maar zo'n oude fout kan hersteld worden en daar is men dan ook druk me bezig, dacht ik. Maar goed, het waren Japanners, een stuk of zeventien schatte ik, die in het consumptieve paleisje van grootgrutter Jan van den Broek Dingros Móltimarkt geheten neerstreken om nader kennis te maken met de Hollandse kaas. De heren kwamen in het gezelschap van enkele lieden van het Nederlands Zuivelbureau, dat al helemaal niet vies is van kaas. Japanners met zuivel-interessen. Het was een klein peloton van supermarkt-ondernemers die op zichzelf wel kaas hadden gegeten van Nederlandse zuivelprodukten, maar die produkten moeten in Japan ook nog aan de man worden gebracht. En daar is het om begonnen. Want kaas uit het vuistje is in Japan een geheel onbekende rite. Er is praktisch geen enkele Japanse huisvrouw die vrijdags een kilo Goudse of komijnenkaas komt halen. Smeltkaas, ja, dat kennen de Japanners wel. Van de zijde der Japanners die Europese kazen vaak te sterk vinden smaken. Uiteraard, uiteraard, want gesmolten kaas is zachter. Dat dank je de boeren Kaas: „eerste ruiken, dan proeven", meenden de Japanners. Koekoek. Toch zal die Hollandse kaas (aan de Franse gaan we maar even voorbij) aan de Japanse man gebracht moeten worden. Die Japanse bezoekers, die er een hele wereldreis voor over hadden, zijn daar ook vast van overtuigd. Ze waren er ook als smaakmakers, promotors van een produkt dat gisteren bij Van den Broek, die nog veel meer aan z'n hoofd heeft dan slechts z'n Noordwijkse vestiging, verwelkomde de Aziaten in uitgekookt Engels en schonk hen, bij wijze van waardering voor hun belangstellende komst ieder een door Delfts Blauw aangetaste kruik die een jonge Nederlandse nationale drank bevatte. De Japanse bezoekers bleven glimlachen, proeven en fotograferen. Van den Broek was trots: zijn multimarkt was door het Zuivelbureau uitgekozen, „omdat onze wijze van presentatie en verzorging als voorbeeld kan dienen". Kaas boven baas. De Japanse heertjes bleven glimlachen. Vriendelijke gladgeschoren mannetjes, die na het proeven de kaasprikkertjes in hun broekzak staken omdat ze er na de hap geen raad mee wisten. Ze waren bereid om te leren. Zoals een Japanse zuivelvoorman zei: „Ach, we importeren al veel Nederlandse kaas, maar we kunnen nu pas zien hoe een Nederlandse consument z'n eigen kaas koopt en hoe die z'n kaas beoordeelt". De Japannsers kregen ook een stukje warme rookworst aangebodea Er waren er die net en blokje kaas achter de kiezen hadden en derhalve noodgedwongen moesten bedanken voor de worst. Erg jammer, want het leek de Hema wel.. De „smaakmaker" van de Noordwijkse Kerkstraat, Van den Broek, gaf college. „Vind je het gek, dat die Japanners geen echte kaas kennen? Nou, dat is helemaal niet zo gek. Wij eten toch ook geen gebraden slang of zoiets? Chinese boontjes, ja, dat wel. Maar die Japanse onbekendheid met onze kazen moet afgelopen zijn. Ik heb er even aan gedacht ze saké aan te bieden, maar bij nader inzien hebben we het maar op Bols gehouden". De Japanners zijn nadien charmant huns weegs gegaan. En het Nederlands Zuivelbureau maar turven... EPAX moet vooral i aan vrede, schten ►rmen. tuatie an be- ouden n dan Groot-, 'oeren amdat thode- n. Zij Shell aan ncties actie- nderd halen van adesiè agen. t van •gade- heeft :ering ereikt ver- cedu- aan n. Er reling n. In is er ritiek de en In de r een at de e lig- mini-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5