VVD-kamerleden onder indruk van Leidse problemen Nieuwe school voor Alphens Albanianae Culturele Raad neemt weer afscheid sn ra Alkemade wil nieu we school in de Gogh De Wilbert bezorgd Eerste paal dorpshuis De Zilk STREEKCOMMiSSIENBEUWS Peter Faber boeit ook ov toneel St. Jans Fanfare in Ons Huis 1979 jaar van het kind BAKFIETSBUFFET STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 MAART 1979 PAGINA 3 DAG 'tros (S) c» MS)' (S> 9.02 (S li Nieuwe pleitbezorger bij regering LEIDEN De Tweede Ka mer-fractie van de WD gaat er bij de regering voor plei ten dat er in het vervolg spe cifieke aandacht wordt be steed aan de financiële pro blemen van de gemeente Lei den in verhouding tot andere steden. Een delegatie van de regeringspartij was gisteren naar de Sleutelstad gekomen om met collega's van de ge meenteraadsfractie van de VVD een aantal knellende zaken te bespreken. De Ka merleden waren dusdanig on der de indruk van de proble men in de stad, dat men er toe besloot om als pleitbezor ger voor Leiden op te treden tijdens de gesprekken die intern niveau met de rege ring plaatsvinden. Concreet is er nog niet bé kend hoe de Kamer-fractie de Leidse kwestie onder de aan dacht van de Haagse politici zal brengen. De heer F. Por- theinen van de WD stelde dat hij niet in details kon tre den, maar dat de steun van zijn partij wel vroeg om een financiële ombuiging, die voor bepaalde zaken nodig zou zijn om de stad uit het slob te trekken. men die een stad kan hebben een plaats als Leiden ze alle maal in zich verenigt. „In drukwekkend" noemde hij de armoede van de stad, de slechte huisvestingssituatie voor bejaarden en de proble men die in het kader van de stadsvernieuwing aan het dag licht treden. Wat de economi sche situatie in Leiden betreft wilde Portheinen kwijt dat de bedrijven in de binnenstad de mogelijkheid gegeven moet worden om zich op andere lo caties in de stad te vestigen. „Het aanhalen van de teugels is noodzakelijk om het huidi ge gemeentebeleid kans van slagen te geven bij het tot stand komen van belangrijke projecten. De gemeente Lei den zal haar cijfers op een rij moeten zetten om uit de moeilijkheden te komen, al dus de heer Portheinen. Hij achtte het hierbij niet uitge sloten dat bepaalde sectoren een veer zullen moe':en laten. Als voorbeeld hiervan zou volgens het Leidse gemeente-, raadslid F. J. Kuijers de situ atie waarin het Leidse onder wijs zich bevindt kunnen die- Een herstructurering van het onderwijs zou volgens Kuijers nodig zijn om aan be paalde aspecten binnen het onderwijs prioriteiten te verle- daardoor meer finan ciële armslag te bieden. Ook de portefeuille „verkeer" kreeg van de regeringspartij ruime aandacht toegemeten. Volgens de WD zou het wen selijk zijn om in Leiden zo snel mogelijk een grote par keergarage van de grond te brengen. Er zijn hiervoor op dit moment een aantal subsi dieregelingen te vinden, waar de gemeente Leiden zich van zou moeten bedienen. Kamer lid Portheinen meende voorts dat de omslachtige procedu res die voor Leiden als arti kel- 12-gemeente zijn voorge schreven om geld of toestem ming voor bepaalde projecten te krijgen drastisch vereen voudigd dienen te worden. De heer Portheinen was ervan overtuigd dat de bezuinigin gen in het kader van Bestek '81 een stad als Leiden bij zonder hard treffen. Hij zegde de gemeente hierop toe oni' vanuit de Kamer alles in het werk te stellen om de stad in het proces van subsidie-aan vragen te steunen. Over de huisvestingssituatie van be jaarden en onder andere de bewoners van woonwagencefi- tra zei het voormalig Leids gemeenteraadslid, dat er van overheidswege financiële grenzen zijn gesteld die op zijn minst twijfelachtig zijn. ,ïïp. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn heeft toestemming gekregen om een nieuwe school te bouwen voor de openbare scholengemeenschap „Albanianae". Met de bouw is een bedrag gemoeid van 10 miljoen gulden. De nieuwe school zal gesitueerd worden aan de Diamant straat. Voor 1 mei zal er met de bouw begonnen moeten worden en zal 14 maanden in beslag nemen. De scholengemeenschap zal na realisering van de nieuwbouw kunnen beschikken over onder meer 77 lokaaleenheden en drie gymlokalen. Goed voor een leerlingenaantal van rond de 1100. Óp dit moment volgen er bij Albanianae aan het Burge meester Visserpark een kleine 400 leerlingen onderwijs. Dat aantal zal het komende schooljaar al fiks worden uitgebreid. Wethouder mevrouw H. Donker meent dat er zich voor dat jaar alleen al voor de brugklas, 310 nieuwe leerlingen hebben aangemeld. Naar verwachting zal dat aantal volgend school jaar uitgroeien naar 820 leerlingen. De wethouder stelt dan öok een „bijzonder moeilijk jaar" in het vooruitzicht omdat het huidige schoolgebouw daarvoor niet toereikend is. „We zullen evenwel naar een oplossing zoeken", aldus de wethou der. De nieuwe school zal gebouwd worden volgens een zogeheten „ladenplan". Dat houdt in dat het een kopie gaat worden van een bestaande school die al staat in Heerhugowaard en waar van er een in aanbouw is in Zevenaar. Het betreft volgens mevrouw Donker een „sobere opzet" die „zeer acceptabel" is. Volgens haar zal het gebouw in overeenstemming zijn met de i het bestuur van de scholengemeenschap. tG ALKEMADE De onder wijscommissie zal het college van b eu w van Alkemade adviseren medewerking te verlenen aan de bouw van een nieuwe zesklassige lagere school en twee speelwerklo kalen voor kleuters in de Gogh. De Jozefschool zou dan verdwijnen. De katholie ke stichting voor basis- en kleuteronderwijs „Maria Pre sentatie" heeft hiertoe een aanvraag ingediend. De heer Kret (VGA) had eni ge bedenkingen tegen de aan vraag, omdat hij nog niet doordrongen was van de noodzaak tot het bouwen van een nieuwe school. Over de juiste plaats van vestiging moet het schoolbestuur zich nog beraden. Gedacht wordt aan de Lupinestraat-hoek So- taweg, maar ook een andere plok zou in aanmerking kun nen komen. Zeker is, dat de .school in de Gogh moet ko men, omdat momenteel zestig procent van de leerlingen van de Jozefschool ui,t dit gebied afkomstig is. Naar schatting zal dit percentage in 1982 zijn opgelopen tot 75 procent. De ^.overige leerlingen van de Jo zefschool zouden kunnen wor den verdeeld over de Maria- school, de Ignatiusschool en de Gerardusschool. Dit zou 'dan voor deze drie scholen, die met een teruglopend leer lingenaanbod te kampen heb ben, weer een nieuwe impuls betekenen. Niets is nog bekend over de datum van aanvang van de bouw. Het schoolbestuur, zal met steun van de gemeente, toestemming aan het ministe rie moeten vragen. KATWIJK Het verzorging stehuis De Wilbert heeft in een telegram aan het Cen traal Orgaan Ziekenhuistarie ven (COZ) aangedrongen op het uitbreiden van de norme ring voor het aannemen van personeel in ziekenhuizen. Maandag zal het COZ een be slissing nemen over het voor stel van de Nationale Zieken huisraad tot verruiming van die norm. De ondernemings raad van De Wilbert stelt dat de kwaliteit van het zorgpro ces ernstig ondermijnd dreigt te worden. In het telegram wordt de verantwoordelijk heid van de ziekenfondsen in' dit overleg benadrukt. Wethouder Schoute met geheel rechts de heer J. Riethoven die het de club finan cieel mogelijk heeft gemaakt te verhuizen. Links enkele leden van het koor "De Sleutels". Nieuw clubhuis gehandicapten LEIDEN Met het optrek- ken van het gordijn van het podium heeft wethouder P. H. Schoute van maatschappe lijke aangelegenheden gistera vond het nieuwe onderkomen van Club '58 geopend. Op het podium stond het koor "De Sleutels" opgesteld, dat enke le vrolijke liedjes ten gehore bracht. "Club '58" is een voortzetting van de commissie vormings werk, die zich sinds 1958 in zet voor de vrijetijdsbesteding in de vorm van wandel-, voet bal-, zwem- en hobbyclubs en een muziekvereniging voor geestelijk gehandicapten. Tot voor kort hadden de activitei ten in het Zaalbergcomplex in Pancras-Oost plaats. Hier moest de club het veld rui men voor de stadsvernieu wing. Als tijdelijke oplossing heeft de club nu een ruimte in de voormalige Morspoort- kazerne. Gedurende ten min ste twee jaar zullen in de ruimte, die een flinke opknap beurt heeft gekregen, allerlei activiteiten worden ontplooid. Burgemeester Bosma van Noordwijkerhout heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de bouw van een dorpshuis in de woonkern De Zilk. Door het wegvallen van de Van Nispen- kantine als gemeenschapscentrum kan de bouw van het nieu we centrum geen overbodige luxe genoemd worden. De beher ende „Stichting Wassenaar" hoopt het dorpshuis in november van dit jaar (elfde v.d. elfde) te kunnen openen. Het centrum krijgt een grote zaal voor 250 personen, voorzien van een verplaatsbaar toneel. Naast een kleinere zaal voor 70 personen, is er een bestuurskamer, waar ook de hulpsecretarie van Noordwijkerhout onderdak zal vinden. De stichtingskosten van het gemeenschapscentrum bedragen 1 miljoen gulden. LEIDEN De Culturele Raad van Leiden is net Heintje Davids. Gisteren werd er voor de derde keer afscheid genomen en het schijnt dat men nog een tijdje door wil blijven func tioneren. In 1977 besloot de Culturele Raad zelf dat men geen functie meer had binnen de reorganisatie-plannen van de gemeente, in "78 gaf de gemeenteraad zijn goekeuring aan de opheffing en gisteren hield men een offi ciële afsluitingsbijeenkomst, waarbij de direc- de Raad. De afsluitingsbijeenkomst ging gepaard met de bekende toespraakjes, waarin de één dank uitspreekt voor al het werk dat verricht is, de ander zijn spijt betuigt voor de opheffing en een derde een vinnig geluid laat horen naar de bestuurderen van de stad, alles onder het genot van een borrel en wat zoutjes. De dank kwam gisteren van wethouder Schoute, de spijt van mevrouw Vos. De heer Habold van de BBK (Bond voor Beeldende Kunstenaars) liet zich kritisch uit over het door de gemeen te gevoerde beleid ten aanzien van de Leidse Cultuur. De functies van de Culturele Raad zullen in de toekomst worden overgenomen door ener zijds de ondersteuningsinstituten, waarbij de LJA en de Welzijnsraad zijn ondergebracht, Der Vogel- h'andler Het muziekgezel schap Kunst en Volharding uit Lis- se verzorgde gister avond in een uit verkocht Rehoboth een gave uitvoering van de operette „Der Vogelhand- Ier". Voorzien van prachtige kostuums in een fraai decor brachten de spelers en speelsters de handen op elkaar. In totaal geeft men in Lisse drie voor stellingen; de mees te plaatsen voor de volgende twee voorstellingen zijn nu al uitverkocht. ADVERTENTIE Openbare bijeenkomst over de vooruitzichten voor het winkelapparaat in de Leidse regio. VOOR MAANDAG 12 MAART A.S. heeft de streekcommissie een voorlichtings- en discussie-avond belegd in de VREDESKERK, Van Vollenhovekade 22 te Leiden. Aanvang 20.00 uur. U bent van harte welkom! Aanleiding voor deze bijeenkomst is de publicatie van het „structuur-rapport Rijnland". De agenda ziet er als volgt uit: 20.00-20.05 uur Opening verricht door A. F. Bolhuis, voorzitter van de streekcommissie Leiden e.o. 20.05-20.15 uur Opzet van het onderzoek door drs. A. Berkhout, Kamer van Koophandel voor Rijn land. 20.15-20.40 u t het onderzoek door drs. C. A. J. 21.00-21.15 uur Pauze. Wij hopen dat u komt! LEIDEN Peter Faber, ex- lid van Het Werktheater en inmiddels gevierd filmacteur, heeft zich niet geheel laten ondersneeuwen door zijn ci nematografische activiteiten en toch nog de lust gehad een solo-programma te ma ken: Maat 45. Een gevulde Leidse Schouwburg kon gis teravond het resultaat aan schouwen. I Wie het spirituele, emotionele en heftige Werktheater-acte ren had hopen terug te zien, kwam wel enigszins bedrogen uit. Faber steunt in zijn pro gramma sterk op verworven heden uit zijn oude mime-ver- leden, heeft erg veel van tevo ren moeten bedenken bij een solo-optreden haast wel een noodzaak en heeft zo doende zijn eigen persoonlijk heid niet die kansen tot ont plooiing gegeven, die zij bij Het Werktheater wel kende. Slechts op enkele ogenblikken met name na de pauze breekt de werkelijke Faber door de voorbedachten rade heen. Maat 45 is een verzameling ideeën, fantasieën, mensen-ty pen en diersoorten, die door Faber gemimed en/of met tekst geacteerd worden. Het romantisch-fantastische over heerst. Opvallend is het the ma vernietiging en dood, dat steeds weerkeert in Maat 45. Toch heeft Faber deze beide niet werkelijk gruwelijk wil len maken; hij toont ze dan ook op poëtische wijze, ly risch, geësthetiseerd. Veel plaats heeft Faber ook inge ruimd voor een meer maat schappelijk betrokken toon. Zijn engagement komt nog niet echt goed uit de verf, maar hoopvolle aanzetten zijn zeker aanwezig. De Hollandse soldaat in Libanon bleek goed getroffen. Maar het meest be vielen mij de goochelaar on middellijk na de pauze en de hond op weg naar de gaska mer van het asiel. Maat 45 is een sympathiek programma, een beetje be dacht en toch niet altijd zo verrassend als gesuggereerd. Maar Peter Faber is te veel vakman om het publiek niet een boeiende avond te bezor gen. Paul van der Plank ZOETERWOUDE Nu de afgelopen periode door alle leden hard gestudeerd is op een ge heel nieuw programma is de St. Jans-Fanfare zover dat er weer een concert gegeven kan worden. Dit vindt vanavond plaats in Ons Huis aan het Kosterpad om 20.15 uur. Behal ve een serieus werk als „Rule Brittannia" (va riaties op het bekende Engelse lied), wordt ook lichtere muziek gespeeld, zoals bv. een se lectie uit de musical „Oklahoma" en melo dieën uit de film „Grease". Het gehele pro gramma duurt ongeveer een uur. Ook worden op deze avond de zeven nieuwe instrumenten die zijn aangeschaft (3 saxofoons en 4 bugels) overhandigd. Na de pauze is er gelegenheid om te dansen op muziek van het trio „Clay Mountens" en de Rammeljetsers. De entree is drie gulden, donateurs hebben gratis toegang. anderzijds door het college van B en W. Met name is B en W van mening dat het onder deel van subsidietoekennen in handen hoort van een democratisch gekozen instituut het geen de Culturele Raad niet was. De onder steuningsinstituten zullen het college bijstaan als adviserend lichaam. Voorts vermeldde de heer Schoute nog dat de gemeente zich blijft beraden over de eventuele bestemming van het Waaggebouw waar nu de Culturele Raad de bovenverdieping bezet. ,,Dc andere Schubert" prachtige liederenavond LEIDEN Schubert hield tijdens het slapen zijn bril op om, als hij ontwaakte, een eventuele muzikale inval direct te kunnen noteren. Zo zijn vele van zijn liederen ontstaan. Het late uur verhinderde een hoge kwaliteit niet, zoals vrijdaga vond bleek in de Kapelzaal van het K&O gebouw. De so praan Ank Reinders, begeleid door pianist Paul Niessing, bracht daar, voor een behoorlijk gevulde zaal, een aantal weinig uitgevoerde liederen van Schubert. Dit ten onrechte, want het bleken stuk voor stuk staaltjes van Schuberts mees terschap. Al direct bij de uitvoering van de eerste 4 liederen bleek het prachtige samenspel tussen zangeres en pianist Niessings be geleiding bleek rustig, sober, maar tegelijkertijd zeer onder steunend te zijn. De zangeres kende enkele minder sterke momenten. Sommige noten kwamen wat zwak of onzeker ten gehore en de expressie vonden we in b.v. An Mein Herz en Lied der Anne Lyle niet geheel overtuigend. Maar al in Gott, im Frühlinge, met een zeer doorzichtige, heldere pianopartij, kwam Ank Reinders' stem tot een vollere uitdrukkingskracht. Van kleine oneffenheden was geen sprake meer. De daarop volgende liederen kenden vele muzikaal diep doorvoelde passages, maar de uitvoering van Schwestergruss, het laatste lied voor de pauze, was een hoogtepunt. De gedra gen dramatiek van de zangstem, samen met het ook hier zeer genuanceerde en heldere pianospel, maakte veel indruk. Na de pauze bleef dit hoge peil gehandhaafd, zowel in b.v. het dromerige Wiegenlied als het veel ontstuimiger Herbst. In de 2 liederen op Italiaanse tekst, bleek Schubert zich duide lijk geïnspireerd te hebben op de Italiaanse opera. Beide droe gen meer het karakter van een aria. De tekst kwam, zoals overigens in alle liederen, volledig tot zijn recht. Enigszins jammer vonden we dat de pianobegeleiding in het laatste lied ten opzichte van de zangstem wat zwaar en fors was. in het toegift der Entfernten, voor het terecht zeer dank bare publiek, bleek het prachtige samenspel weer geheel her steld. „De andere Schubert" is de titel van een grammofoonplaat, die Ank Reinders en Paul Niessing vorig jaar maakten ter gelegenheid van de herdenking van Schuberts 150-ste sterfdag. ADVERTENTIE Vandaar a.s. zondag 16.00 - 20.00 uur voor de jeugd tot 12 jaar een f 12 50 D met gerechten waar het e-r- kind dol op zal zijn. En voor de ouderen het „Dik voor Elkaar-buffet". Een gezellig druk-bezocht gezinsbuffet met culinaire hoogtepunten 25.- p.p. en zoveel u wenst voor iet. u/ i'/o.ao. iu. ■^O&cScu^ S VVV Bowling-, Fun-, Tennis- en Squashcenter Haagsche Schoimweg 10 Leiden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3