SS 'Bestevaer' geeft Rotterdam weer zeemanshart dan constructief de daklijsten. In dit gebouw werken nu zo'n 25 mensen voor Bestevaernog altijd met hart en ziel. Deze vastberadenheid heeft morele on dersteuning gekregen van autoriteiten als burge meester André van der Louw en ir. B. Wilton, voor zitter van de Kamer van Koophandel voor Rotterdam en de Beneden-Maas, Anthonie van Kampen, de reeds eerdergenoemde heren en vele anderen. Vertrouwen Maar de commercieel ingestelde havenstad hecht waarschijnlijk nog meer waarde aan de bereidheid van Van Nieveld-Goudriaan om in opdracht van Be stevaer het complete fleet-management te gaan ver zorgen. Deze van ouds bekende rederij thans on derdeel van het SHV-concem neemt dus de ver antwoording op zich van allerlei technische en nauti sche voorzieningen. Dit blijk van vertrouwen heeft het gezicht van Bestevaer" een zakelijke trek ver leend, als tegenwicht voor de van zoutwaterliefde fonkelende ogen en een wat nostalgische glimlach. Kan er nu nog iets mis gaan? Directeur Joost de Jong heeft zijn functie als projectontwikkelaar van de gemeente Rotterdam opgegeven. Hij weerlegt met klem onze indruk, als zou zijn N.V. geboren zijn uit een wat ongericht idealisme in zeevaartkringen, Piet- Hein-romantiek en de vooral in Rotterdam levende gevoelens van weemoed, misschien zelfs van rancu ne over het „deserteren" van de HAL. „Westerterp heeft al eens verklaard dat niet alleen gevoelens van nationale trots in het geding zijn, maar ook nuchtere, sociaal-economische ovenwegin gen, zoals werkgelegenheid voor 325 landgenoten. Zeker, „De Lijn" heeft veel mensen die aan de zee verknocht zijn wat ontredderd achtergelaten. Het overstelpende aanbod van sollicitatiebrieven spreekt duidelijke taal. Maar afgezien van deze achtergron den wijst ons marktonderzoek uit dat een Neder lands cruiseschip winst moet kunnen opzeilen". „Wij houden er een consequente opbouwfilosofie op na, met als einddoel de aankoop van een nieuw, speciaal voor dit doel ontworpen schip. Deze vorm van vakantiebesteding staat nog in de kinderschoe nen. Nauwelijks één procent van de bevolking gaat uit varen, in vergelijking met het gebruik dat van an dere transportmiddelen wordt gemaakt. Een totaal van rond de 25.000. Veel mensen hebben nog nooit de zee gezien of kampen met watervrees; daar moet een goede voorlichting iets aan kunnen doen". Als er sprake is van een zich „afzetten" tegen de HAL heeft dit slechts betrekking op de sfeer van weelde en exclusiviteit, het kostbare entertainment enz. aan boord van de „Rotterdam" (wereldreizen „vanaf" 23.810,-1) en andere vaartuigen van „De Lijn". Dit heeft cruises de reputatie gegeven van spelevaarten voorde rijken der aarde. Drempelvrees Russische en Poolse reders hebben inmiddels bewe zen dat het ook anders kan en nu wil „Bestevaer" het cruiseschip tot tussen de schuifdeuren afmeren om het gewoneNederlandse publiek te genezen van een onmiskenbare drempelvrees. Blijkens de vele reacties (aanmeldingen voor een zilveren-brui loftsreisjeen verenigingstrips op de woelige baren, de belangstelling voor large en medium Bestevaer-T- shirts. bierkroezen en stropdassen), de aandeeltjesro- mantiek en de clubbladtoon van het bulletin zal. het best lukken om de hutten vol te krijgen met een an der publiek dan dat waar de HAL op mikt vanuit New York. Joost de Jong: „En wij gaan ook deviezen verdie nen. Cruisen vanuit Nederland is aantrekkelijk voor miljoenen Duitsers in de grensgebieden. Ook België. Luxemburg. Frankrijk en Zwitserland zullen warm worden gemaakt voor een reis met de „Prins -van Oranje". Vooral de korte cruises hebben een goede toekomst. Wij gaan de kortste 4 tot 7 dagen verkopen onder de naam „Bestevaertjes". Varen op een schip dat voor een heel klein deel aan jezelf toebehoort, het moet een sensatie zijn voor de kinderen die hun spaarpotjes hebben omge keerd om een scheepsdeeltjete kopen van zpjn gigantische 18.000 tonner en zoveel kleine aandeel houders. Toch kan „Bestevaer" niet gaan dobberen op deze stroom van aanhankelijkheid. Er is reeds een Club van Duizend" gevormd, bestaande uit-765 mensen, die voor ten minste dit bedrag aan aande len hebben gekocht en een forse emissie (deelne ming minimaal f5000,-) is aangekondigd. Slechts in de marge van het zakenleven kunnen qq)c kleine mede-eigenaren onder de thans 1700 aandeel houders met hun „hojo-hojo" getuigen van een Ga- voorwaardelijke sympathie. Bestevaerzal echter nimmer de waarde van deze morele steun onder schatten, ook niet als er straks misschien tientallen miljoenen op tafel moeten komen. De „Prins van Oranje" gaat varen, in het licht van een voortdurende publiciteit. Er zijn reeds elf rarjip- uitzendingen aan dit merkwaardige experiment ge wijd en meer dan 2500 passagiers staan op. de wachtlijst. Veel wordt verwacht van de „Sterrenpara des", nachtelijkse cruises op de Noordzee, met veel vertier, prijs slechts f 109,-. De terminal, die bedekt was met de grauwsluiers van een diepe mistroostig heid, zal dankzij de meer dan 40 afvaarten per jaar weer een veel grotere bedrijvigheid te zien geven. De overigens totaal verouderde accommodatie moet worden aangepast. Oppepper Rotterdam krijgt weer een hart. De heer G. J. de Vos tot Nederveen Cappel, directeur van HAL-doch- ter „Zeetours", heeft verklaard dat „Bestevaer" als het allemaal lukt de cruisevaart een geduchte op pepper kan geven. Zijn woord heeft gezag, omdat zeker dertig procent van alle cruiseboekingen in ons land over zijn organisatie loopt. In het witte huis aan de Westerkade ziet men de meimaand met spanning tegemoet. Dan komt het chartervaartuig in Piraeus uit het dok en zal er koers gezet worden naar de nieuwe thuishaven. Het programma van de „Prins van Oranje" vermeldt, af gezien van de „Sterrenparades" en „Bestevaerties". reizen van doorgaans twee weken naar de Baltische staten, wijngebieden in Portugal en Frankrijk (Viney ard cruises), vaarten rond Groot-Brittannië, Polar cruises tot ver voorbij de Noordkaap en spelevaarten naar de Middellandse Zee. De prijzen zijn concurrerend, maar niet opzienbarend laag. behalve voor de mensen met aandelen, die tien procent van het gestorte bedrag in mindering mogen brengen op de passageprijs. Er is plaats voor onge veer vijfhonderd passagiers. LEOJ. LEEUWIS wierp het Bestevaer-team zich op de bestudering van het ene aanbod na het andere, maar geen van de schepen bleek ertoe voorbestemd om ooit een B op de pijp te krijgen. Noodoplossing Het charteren van de „Prins van Oranje", een schip dat onder de naam „Rasa Sayang" en „Golden Moon" reeds vele zeeën bevaren heeft sinds de te waterlating in 1956, moet min of meer gezien wor den als een noodoplossing. De Griekse reder Michael Stroubakis wil dit vaartuig voor zeven maanden (met recht van koop nadien) in charter geven voor de som van 200.000 dollar. Ge zagvoerder Hans van Hanja (47), zal de scepter gaan zwaaien over een grotendeels Nederlandse beman ning van 200 koppen, maar het vaartuig, dat op uit drukkelijk verzoek van veel aandeelhouders een Oranje-naam zal dragen, voert de Cypriotische vlag in top, zolang het alleen maar gehuurd kan worden. Er moeten concessies worden gedaan. De aankoop- verliezen zijn intussen zo hoog opgelopen, dat het tijd is om tickets te gaan verkopen. Hoe hartverwar mend het ook moge zijn als de eigen krant weer een 17 dagen oude baby als aandeelhouder en dus mede-eigenaar ten tonele voert, er moet nu eens ge varen worden wil „Bestevaer" niet alle zee-officieren, ketelbinkies, Rotterdamse notabelen en supporters van zich vervreemden. Terwijl een kwart miljoen cruise^jidsen met het pro gramma voor 1979 verspreid worden via reisbureaus van de ANVR, de ANWB, warenhuizen en een ban kinstelling, zit directeur Joost de Jong nog altijd strijdbaar in het kantoor aan de Westerkade. Zijn marineblauwe kostuum draagt bij aan de sfeer van onkreukbaarheid in dit witte zeevaartpaleis, met ra men die uitzien op de Wilhelminakade. Hier hebben ooit de Rotterdamse havenbaronnen hun gezinnen ondergebracht en later had Smit Internationale" er het hoofdkantoor. Witte, spiralende zuiltjes ondersteunen meer speels Directeur Joost de Jong (links) en financieel direc teur J. S. J. Holm van „Bestevaer" In het kantoor aan de Rotterdamse Westerkade. Veel vraag naar testeva er T-shirts (large en medium), bierkroezen, stickers en stropdassen. Ze vinden gretig aftrek bij de „supporters", die op hun beurt gul zijn met bloemen, het moreel sterkende brieven en ansichtkaarten en soms met een luxe doos bonbons. tek van de 105 jaar ide HAL uit ons land, alle gevoelens gorden overkoepeld de gezamenlijke I om ons land weer i woordje mee te la- spreken in de pas- (giersvaart. Vlag, be loning en haven die- i puur Nederlands te Iet de wervingsactie tientje per )sdeel" heeft de leming reeds aan- jpnds de gevoeligste jaren getroffen. Hele riilies van zeevaren- maar ook tal landrotten ver- \arden zich bereid om mini-aandelen te en te gepaster het zeegat uit te [Men, daartoe aange- digd door een kor- Igsregeling. yaren en in de con- rrentiestrijd geharde pers hebben met eni- I' verbazing gadegeslagen hoe de diep in ons volk. fankerde zoutwaterliefde plotseling ontwaakte. De Pselijke aanpak van „Bestevaer" krijgt gestalte in Bn krantje, dat thans de oplage van 20.000 reeds toeft overschreden. In rubrieken als „Beste mensjes" richt de redactie zich tot de allerkleinste pikbroekjes, die van (groot)vaders met een brok in de keel aan delen ten geschenke hebben gekregen en derhalve laetö Wj&bpl'sch) een scheepsdeel het hunne mogen noe- ieda! P*" Verfll-^ de correspondentie blijkt dat reeds menige stuur- Mspaak, segmenten van de gezagvoerderspet, pa- Oina's uit het .logboek zowel als seinlampen en kom- ^naalden „op naam" zijn gesteld. De versmelting i hl( een keiharde miljoenenonderneming als het ex- Werep van een passagiersschip met zoveel knus- i kaï*^ 'n de famiHekring, leidt tot taferelen als op de v J&tste aandeelhoudersvergadering. Het complex aan de Wilhelminakade, waar eens de trotse passagiersvaartui gen van de HAL („De UJn", zeggen Rotterdammers) werden afgemeerd. Nu halen uitluitend schepen onder vreemde vlaggen passagiers af aan deze ter minal. .„Bestevaer" zorgt er voor, dat Nederland weer een woordje mee gaat spreken in de crulsevaart Z'ÏÏ Bewogenheid I 07oen hekend werd gemaakt dat eindelijk een schip JjJ de vaart zou komen, was er sprake van een zeke- z0\j bewogenheid. Het „Bestevaer"-bulletin gewaagde w^j ysn bloemen, applaus, gejuich, opluchting, blijd- aa^ ontroering en het plengen van menige traan. Vit alles voltrekt zich onder het doorgaans droge deifl oog van niemand minder dan drs. T. E. Westerterp, jers te- president-commissaris, en een functionaris als vah ~érs: h H. Horsting. secretaris van de Rotterdamse fü "kemer van Koophandel. ann Als houder van aandeel nummer één kon laatstge- jpernde recht doen gelden op een eerbewijs als het hgelijste certificaat, te bezichtigen in de kamer van ieu)l directeur Joost de Jong. De zeevaartromantiek heeft heel wat losgeweekt, nadat een kleine groep man- merendeels oud-werknemers van de HAL reüniesfeer een herleving van de passagiers- Scheepvaart had bespiegeld. Sinds die gedenkwaardige avond hebben tientallen mensen geheel belangeloos aan het project gewerkt. Vrouwen van gezagvoerders en andere zeevarenden, klommen zij niet als katten in het want en vochten zij niet als leeuwen? Maanden van administratieve beslommeringen, eindeloze discussies en getob in noodkantoortjes gingen vooraf aan de oprichting van „Bestevaer". Daar werd geen cent voor betaald. Een stroom van correspondentie toonde aan hoe schrijnend de gevolgen waren van zoveel bij de HAL gevallen ontslagen. Veler gemoed schoot vol en gol ven van idealisme speelden over ons vlakke land. tot voorbij de Martinitoren. Een kapiteinsvrouw uit Tiel reisde drie keer per week naar Rotterdam om als vrijwilligster deze schone zaak te dienen en veler betrokkenheid deed niet onder voorde hare. Sindsdien is „Bestevaer" een soort club gebleven met dermate bezielde supporters, dat gepensioneer den zich aanmeldden voor pro-deo-werk op het schip dat er nog niet was en nu kantje-boord op tijd aan het cruise-seizoen 1979 zal gaan deelnemen. Intussen hebben allerlei tegenslagen de initiatiefne mers enige wind uit de zeilen genomen. Zo wordt het toch wel als een teleurstelling ervaren dat de aankoop van een eigen vaartuig nog niet ver wezenlijkt kon worden. Onderhandelingen met de Griekse scheepsmagnaat John C. Carras over zijn superluxe „Daphne" (soms op reis met het volledige Philharmonisch Orkest van Los Angeles aan boord) liepen na hoopvolle verwachtingen op niets uit. De miljoenendans werd voortgezet. De aankoop van het m.s. „Bonaire Star" kwam zo goed als rond dankzij het verbouwingscontract met een Duitse werf en financiering via een Duitse hypotheekbank, maar toen een beroep werd gedaan op kredietverschaffers in ons land voor de ontbrekende 20 procent, leden alle pogingen schipbreuk. Zo ontging de Nederland se scheepsbouw een order van 10 miljoen gulden. Pijnlijk getroffen door dit gebrek aan vertrouwen ondt •r* k bert» V JÉ* Omdi ,i Jen. Ulj de Cai Een kunstzinnige impressie van de „Prins van Oranje IjROTTERDAM In Rotterdam wordt reikhalzend uit- uik vi rgezien naar de dag waarop het 18.600 ton metende eew m.s. „Prins van Oranje" zal uitvaren voor de eerste cmise. De tros wordt op 18 mei aanstaande losges pen Jol meten aan de Wilhelminakade, waar nog maar zo tek kort .geleden onze internationale passagiersvaart tri- gedrull omfen vierde. Dit geschiedt niet bij toeval. Een grote -ontluistering heeft om zich heen gegrepen op de waar zeekastelen van de Holland Amerika Lijn af en aan voeren, bevracht met reizigers en varens- I gezellen, even welgeschapen en van zessen klaar als ze altijd bezongen zijn in onze vaderlandse zoutwa terhymne. Sinds al die indrukwekkende vaartuigen I van de HAL overal hun thuishavens hebben (voorna- I melijk Amerikaanse) behalve in het land van her komst en onze jongens vervangen zijn door goedko- I pe crews, ligt deze Wilhelminakade aan de Maas als I een symbool van onze maritieme teloorgang. Het Irijn uitsluitend vaartuigen met een andere vlag dan he* onze driekleur, die hier nog afmeren om passagiers aan boord te nemen vooreen cruise. in me 'Ons vroeger zo toonaangevende land speelt geen gli enkele rol meer in deze. sector van de zeevaart. ewrock 'Hoezeer dit een deel van ons volk heeft gekwetst in sch 4 -de diepste gevoelens blijkt uit alles wat vooraf is ge gaan aan de wedergeboorte van de passagiersvaart. D9.„Prins van Oranje" is een collectieve droom, die tastbare vormen aan gaat nemen als dit schip de Waterweg op zal varen, onder door de havenbrand weer opgespoten erebogen, met aan de wallekant orkestmuziek en de zwaaiende benen van majorette§, Én helikopters in de lucht, ei.Nederlandse Cruise Maatschappij „Bestevaer" pnigt niet alleen het 'economische, technische en itische management voor de exploitatie, maar is 'ens een naamloze vennootschap belast met de Having van Hollands Glorie. Op 18 mei zal de nde van de Wilhelminakade worden uitgewist het opmerkelijkste van de 140 cruise-schepen [die de oceanen bevaren. stevaer" haakt in op een scala van emoties, va- end van gekwetste trots tot diep leedwezen en oonlijke misère, htstaan door het ver- t«@? met welk vaartuig de wedergeboorte van de Nederlandse passagiersscheepvaart wordt Ingeluid HOLLANDS GLORIE HERLEEFT

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21