ÜMdóG Sourto/nt Harde acties van industriebonden te verwachten Gesprek Carter-Sadat: niet slecht, niet erg goed Drie gewonden vlak voor vertrek naar Libanon Hete zondag in Voerstreek verwacht ANTIEKBEURS Aftreden koningin is niet in zicht Kort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.49 per mm. Telefoontjes ƒ4.46 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 43,05; jaar 160.70; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 10 maart 1979,69e jaargang no. 21294 Een zaak van leven en dood Zaterdag: „Een zaak van le ven en dood", speelfilm met David Niven op Ned.I om 21.55 uur. Ned.n om 21.30 uur slot van „Het Aspen-mysterie". Zondag: Ned.I om 19.30 uur Earth, Wind Fire. Ned.II om 22.05 uur speelfilm Enkele buien Eerst buien, afgewisseld door opklaringen. Later van het westen uit toenemende bewol king. Matige tot krachtige wind uit west tot zuidwest Middagtemperaturen ongeveer 5 graden. Vooruitzichten voor zondag en maandag: Aanhoudend onbestendig en weinig verandering in tempe ratuur. Twee meisjes onder auto ALPHEN AAN DEN RIJN Twee Alphense meisjes van 15 en 14 jaar zijn gistermid dag omstreeks kwart voor vijf onder een auto gekomen. Het 15-jarig meisje, Leonora van Dam moest in het Rij- noordziekenhuis worden op genomen met een gebroken knie, een hersenschudding en diverse kneuzingen terwijl bet 14-jarig meisje, Mariska Taox, na behandeld te zijn aan diverse kneuzingen en schaafwonden naar huis toe kon. Het ongeluk gebeurde op de Oranje Nassausingel ter hoog te van de Delftzichtweg die de meisjes op de fiets over wilde steken, iets dat ter plaatse verboden is. Ze wer den gegrepen door een auto die werd bestuurd door een 50-jarige Alphense. BRUSSEL De Belgische (demissionaire) eerste-minis ter, Paul vanden Boeynants, heeft geweigerd een samenscholings verbod uit te vaardigen voor de Belgische Voerstreek. Wel zijn er strenge maatregelen getroffen om geweldpleging en het uitlokken van incidenten daar te voorkomen. De Belgische eerste-minister zei al zijn ministers te hebben aangeraden zich zondag niet in de Voerstreek te laten zien. In dat gebied verwacht men een botsing van Walen en Vlamin gen, naar aanleiding van een groots opgezette Waalse betoging en aangekondigde tegenmanifestatie van een aantal (soms ui terst rechtse) Vlaamse organisaties. De Belgische Voersteek, een Vlaamse enclave in Waals gebied, grenzend aan het zuiden vem Nederlands-Limburg, met nauwe lijks vierduizend vijfhonderd inwoners, is al sinds 1962 een bron van onrust, met name als gevolg van betogingen door Walen en Vlamingen van elders. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 én 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht Roofoverval Voorschotens benzinestation VOORSCHOTEN Drie don ker getinte mannen hebben gistermiddag rond vijf uur een brutale roofoverval ge pleegd op een benzinepomp station aan de Leidseweg in Voorschoten. Het pompstati on ligt op nog geen twintig meter afstand van het bureau van de rijkspolitie De drie mannen, waren het kantoortje van de jeugdige pompbediende binnengestapt en stonden eerst even te dra len. Plotseling greep een van hen de jongeman bij de nek en dreigde hem met een over igens onzichtbaar pistool neer te schieten als hij de kas niet zou openen. Nadat de pomp bediende de eis hed ingewil ligd, deed het drietal een greep in de kas en verdween met medeneming van enkele honderden guldens. De pompbediende snelde hier op naar het nabijgelegen poli tiebureau. Een achtervolging werd wel ingezet, maar de ro vers waren inmiddels verdwe nen. De politie heeft overi gens goede hoop de daders snel te kunnen vatten. ADVERTENTIE Eerste Leidse Zond. van 10-17 uur STADSGEHOORZAAL Het kamp van de kwartier makers (foto boven) is her schapen in een modder poel. In alle vroegte stapten zij in Zuidlaren in bus sen, die hen naar Schiphol zouden brengen voor de vlucht naar Liba- WÊÊÊÊM Na vastlopen onderhandelingen in groot-metaal ZUIDLAREN Drie soldaten van het Nederlandse Unifil-detachement in Zuid laren zijn aan de vooravond van hun vertrek bij hun kazerne gewond geraakt bij een aanrijding. Twee van de drie ge wonden liepen een beenbreuk op, de derde heeft vermoedelijk een hersenlet sel; hij ligt in coma. Drie andere mili tairen die bij het ongeluk betrokken wa ren, bleven ongedeerd. Zij gaan vandaag gewoon mee naar Libanon. De militairen werden geschept door een achterop komende auto, bestuurd door een arts. Hij had de militairen, die niet op het voetpad maar op de rechter rij strook liepen, te laat opgemerkt. iDe ruim 700 man tellende hoofdmacht van het Nederlandse detachement zal bij aankomst in Libanon in een modderpoel terecht komen. Langdurige regenval en zware windstoten hebben het tentenkamp van de 75 kwartiermakers de laatste da gen geteisterd. Een aatal tenten is onder water komen te staan en het terrein is vrijwel onbegaanbaar. Er is overigens een begin gemaakt met het verhuizen van de stafcompagnie naar de definitieve onderkomens in Haris: elf woningen die door de Libanese regering ter beschik king zijn gesteld. Ook zullen vlak bij de basis achtpersoons prefabhuisjes worden neergezet voor ondermeer het hospitaal. De hoofdmacht zal na aankomst in Bei roet in de Libanese hoofdstad overnach ten. Daarna gaan de manschappen naar de vijftien tentenkampen die in het door hen te controleren gebied worden opge zet. Vanaf maandag gaan de Nederlan ders patrouille meelopen met de Fran sen, van wie ze woensdag alle taken overnemen. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De Industriebon den NVV en NKV zijn van plan acties te ondernemen om de werk gevers te dwingen te onderhande len over arbeidstijdverkorting en herverdeling van het werk. Direc te aanleiding daartoe is het vast lopen van de CAO-onderhandelin- gen in de groot-metaal, waar de ondernemers thans niet willen praten over dit onderwerp. De ac tie wordt pas in de tweede helft van deze maand ontketend als zou blijken dat de werkgevers in ande re bedrijfstakken en ondernemin gen eenzelfde standpunt innemen. Volgens de twee industriebonden ziet het er daar naar uit. Over de aard en plaats van de acties wil men nog geen mededelingen doen. „De situatie is zeer ernstig", zei voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond NVV gisteravond. De onderhandelingen over de me- taal-CAO zijn door de twee indus triebonden afgebroken; de indus triebond CNV, de unie BLHP en de vakbond van hoger personeel spreken van schorsing omdat deze laatste de arbeidstijdverkorting nauwelijks of niet als eis hadden gesteld. Zij voelen er echter weinig voor om afzonderlijk met de me taalwerkgevers verder te onderhan delen. De werkgevers zijn er zelf ook niet op gebrand. Een week geleden zag het er naar uit, dat er een opening in het over leg was ontstaan, maar de vijfde en de zesde vergadering over de metaal-CAO leverde toch geen suc ces op. De industriebonden NW en NKV wensten hun verlangens op het gebied van de werktijdver korting, vervroegde uittreding en vakantieverlenging als één geheel te zien. De werkgevers deden wel een nog niet geheel uitgewerkt aanbod op het gebied van de vervroegde uit treding: een 5-jaar contract, aan het eind waarvan ook 60-jarigen vervroegd zouden kunnen vertrek ken. En ook boden zij enige ver lenging van de vakantie aan, zij het niet een streven naar een ba sis-vakantie van 25 dagen. Maar over arbeidstijdverkorting viel niet te praten. De werkgevers wilden Rechts een onpartijdig onderzoek Helft: liever vervroegd pensioen dan korter werken DEN HAAG Wanneer men zou kiezen tus sen vervroegd met pensioen gaan of verkor ting van de arbeidstijd nu, kiest 50 procent van de Nederlanders voor eerder met pensi oen gaan, tegen 36 procent voor korter wer ken nu. Dit blijkt een in november gehouden NIPÓ-enquete, in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken. Voor verkorting van arbeidstijd nu of ver vroegde pensionering is 56 procent van de on dervraagden bereid één procent of meer van zijn inkomen af te staan, 43 procent wil zelfs twee procent of meer afstaan. Naarmate men meer verdient wil men iets vaker inkomen af staan voor verkorting van de werktijd. Meer tijd voor hobby's n ontspanning blijkt het be langrijkste motief voor allen die arbeidstijd verkorting in enigerlei v> Zevenhovense José Koopman ontdekt haar derde Caransa-duizendje NIEUWVEEN „Ik heb er weer een", riep de 25-jarige José Koopman uit Zevenhoven don derdag uit, toen zij in een pak bankbiljetten van een postagentschap in Rijpwetering een duizendje ontdekte afkomstig van de Caran- sa-ontvoering. Het was bet derde bankbiljet van duizend gulden, afkomstig van de ge ruchtmakende ontvoering, dat zij in de afge lopen weken herkende. „Ik controleer altijd alle bankbiljetten van duizend gulden die bier binnen komen. En dat zijn er beel wat. Alle banken hebben een dertien pagina's tellende lijst waarop de mers van de bewuste biljetten voorko- ik loop die lijst altijd even door", zegt de cassière van de Nieuwveense Rabobank, José Koopman. Met bet duizendje van de Nieuwveense bank erbij beeft de Amsterdamse recherche, die bet onderzoek naar de ontvoering leidt, al bijna drie miljoen van de tien miljoen die werd betaald voor de vrijlating van de Ne derlandse miljonair Maup Caransa achter haald. laten instellen naar de mogelijkhe den en consequenties van arbeids tijdverkorting, dat dan basis zou kunnen zijn voor de onderhande lingen voor de CAO van 1981. De industriebonden NW en NKV, die hun eis van verkorting van de werkweek van 40 naar 35 uur in 1979 al hadden afgezwakt tot een gefaseerde verkorting, wilden van die nadere eis dit jaar al iets reali seren. Toen kon men vrij snel de koffers pakken. Intussen liggen er ook nog reeksen andere eisen, die niet ingewilligd zijn. Direct daarna belegden de voorzit ters Groeneveld en Spijkers van respectievelijk de Industriebonden NVV en NKV een persconferentie om uitdrukking te geven aan hun ernstige bezorgdheid over de ont stane situatie. „De werkgevers vol gen het bevel van hun centrale or ganisatie VNO, om niet te spreken over arbeidstijdverkorting, slaafs op", zei Groenevelt. „Wij willen duidelijk maken dat we bij de CAO-onderhandelingen niet om geld komen vragen, maar om af spraken over werk. Maar we krij gen een bot neen te horen". Groenevelt zei dat men dit niet al leen in de metaal ondervindt maar ook bij Hoogovens, Philips, Unile ver, de textielsector, Douwe Eg berts, Van Gelder Papier en op nog meer plaatsen. „En wat zie je nu: ze gaan geld aanbieden. Bij Hoogovens wordt met de geldbui del gerammeld, bij Philips vragen ze wat we nog aan verlangens heb ben op geldgebied en in het alge meen riskeert men de tekenen wijzen erop een nieuwe vierhon derd gulden golf, als men maar van het gedonder van de arbeids tijdverkorting af kan komen. Alom hebben de werkgevers geroepen dat dit jaar financieel niets zou kunnen, maar terwijl wij op de nul-lijn zitten, blijkt er geld genoeg te zijn. Wat Hoogovens bijvoor beeld biedt kost zo'n 20 25 mil joen gulden dit jaar. En je ziet ook dat men genoeg geld over heeft om mensen bij elkaar weg te ko pen. Het zijn net haaien: wie de grootste bek heeft vangt het meest". De twee industriebonden gaan thans in beraad. „Niet om ons ei senpakket te veranderen, maar om acties te beramen met behulp waarvan de werkgevers kunnen worden gedwongen om te praten. Want er hebben eigenlijk in onze bedrijfstakken nog geen onderhan delingen plaatsgevonden". VAN AGT BEVESTIGT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Premier Van Agt heeft op zijn wekelijkse persconferentie gisteravond beves tigd dat een troonsafstand van koningin Juliana voorlopig niet te verwachten is. De minister-president onderstreepte daarbij het commentaar van de Rijksvoorlichtingsdienst in deze krant dat het aftreden van de konin gin eerder een zaak van jaren dan van maan den is. Van Agt zei te hopen dat deze mede deling een einde zal maken aan de steeds wassende stroom van geruchten over een op handen zijnde troonsafstand ten gunste van prinses Beatrix. De minister-president wees in dit verband op reeksen van verzoeken om inlichtingen van di verse gemeentebesturen omtrent de gesugge reerde troonsafstand in verband met het voor bereiden van festiviteiten. „Al die geruchten berusten op niets. Er is geen enkele aanwij zing dat de koningin aan abdicatie zou den ken", aldus Van Agt. Er is intussen overeenstemming bereikt over wetsontwerp dat het lidmaatschap van het Koninklijk Huis regelt. Het ontwerp is doorge stuurd naar de Raad van State om advies en komt daarna in het kabinet opnieuw aan de orde. In afwachting daarvan wilde Van Agt niet op de inhoud van het ontwerp in gaan. Wel stelde hij nadrukkelijk dat de regering (Koningin en ministers) over de inhoud van het ontwerp eenstemmig is. Het ontwerp is van groot belang voor de ministeriële verant woordelijkheid die kabinetten hebben voor het doen en laten van de leden van het Konink lijk Huis. ALEANDRIë (UPI/Rtr) President Sa- dat van Egypte heeft zich gisteren heel wat optimistischer over de vredeskansen uitgelaten dan zijn Amerikaanse gast Carter. Terwijl deze laatste zei dat de uitkomst van het gesprek nog in de lucht hangt, noemde Sadat de overgeble ven verschillen „belachelijk. Het gaat slechts om een paar woorden." Dit ver leidde premier Begin van Israël ertoe te verklaren: „Als zij gering zijn, laat hem dan akkoord gaan. Het is niet zo moe- lijk in te stemmen met kleine dingen". Na de tweede gespreksronde van van daag verklaarde een Amerikaanse func tionaris echter dat de besprekingen wel iswaar niet slecht waren verlopen, „maar ik zou ook niet zeggen erg goed". Carter was een het diner zeer lovend over Sadat, die hij een groot leider en misschien de populairste man in de Ver enigde Staten noemde. „Ik zou niet graag met hem willen dingen naar het presidentschap in Egypte en zelfs in de Verenigde Staten zou ik het moeilijk te gen hem krijgen", grapte Carter. AMSTERDAM ITai Beiden hadden vandaag in een vrolijk versierde trein een tocht naar Alexandrië gemaakt, waar Carter was verwelkomd met leuzen als „Carter wij vertrouwen u", maar ook „God zegene Nixon". Van avond vertrekt Carter naar Israël. Bij een debat in de Veiligheidsraad over het beleid van Israël in de bezette gebie den heeft Jordanië verklaard dat de Is raëlische autoriteiten zich gedragen als „gieren en vampieren" en het voortbe staan van de Palestijnse bevolking in ge vaar brengen. José Koopman, de ontdekster van drie Caransa-dui- zendjes Int watersporttentoonstelling

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1