Leger van tienduizend man sterk mag zieh eigenaar nöémen van •^én vakantiecomplex met 400 appartementen Affuitmakerij in Delft (1679) groeide uit tot de „Hembrug" *nThi tfiM 'e onmiddellijke omgeving is er op het ogenblik alleen nog maar een primitief ploe- le boer te zien. TENERIFE De Franse organisatie Club hotel heeft, wat de eerste Indruk betreft, niets aan het toeval willen overlaten. De enorme hal van het appartementencom plex Marazul aan de zuidkust van Tenerife geeft de argeloos binnenstappende bezoe ker het gevoel in een droomwereld te zijn beland. Bij de aanblik van de schitterende vloer van glanzend roze marmer met dito pilaren, plantenbakken met grote palmen en exotische planten, zithoeken met rieten stoelen als pauwentronen en het uitzicht op een fraaie tuin met groene ligweide, wuivende palmen en een groot rond zwembad, waant men zich in een paleis. De bedoeling achter dit fraais wordt echter snel duidelijk tijdens een gesprek met Ge rald Mélières, de 28-jarige directeur voor de Benelux van Clubhotel. Marazul, gelegen aan de voet van de bergen en op 300 me ter van de zee, heeft 400 appartementen welke volgens het, voor Nederland nieuwe, principe van het multi-eigendom zullen wor den verkocht voor perioden van twee we ken. Daartoe worden door Clubhotel per complex aandelen uitgegeven. Een aandeel geeft de koper recht op twee weken (of een veelvoud daarvan) vakantie in een bij de koop vast te stellen periode in een ap partementvan Marazul. Een eenvoudige rekensom leert dat bij ma ximale bezetting het bezit van de 400 ap partementen wordt verdeeld over ongeveer 1C.000 eigenaren, het zogenaamde multi-ei gendom. Het aandeelhouderschap geeft recht op het bijwonen van de jaarvergadering van Club hotel in Parijs en inzage in de boeken ter controle van het financieel beheer. Voor stellen tot wijzigingen inzake de statuten of het beheer door Clubhotel moeten volgens de Franse wet worden gesteund door 75 procent van de aandeelhouders. Gezien het gecompliceerde eigenarenbestand is dit in de praktijk een te verwaarlozen mogelijk heid. Mélières hierover: „Het beheer door Club hotel geeft weinig problemen, de formule van het multi-eigendom bestaat in Frankrijk nu tien jaar en blijkt zo goed aan te slaan dat er voor meerdere van onze achttien complexen al wachtlijsten zijn voor adspi- rant kopers. Marazul is ons eerste complex buiten Frankrijk en er staan nog tien ande re projecten, o.a. in Mexico, op stapel". Prijzen De prijs van een aandeel is afhankelijk van de grootte van het appartement en de peri ode waarin men over het appartement wil beschikken. Een vierpersoons-appartement voor het leven twee weken in mei kost on geveer 12.000 gulden en een zespersoons- appartement met Kerstmis komt op 19.000 gulden. Naast dit eenmalige aankoopbedrag berekent Clubhotel 150 gulden per week aan servicekosten voor water, elektriciteit, bewassing (eenmaal per week schone la kens en handdoeken), reparatiewerkzaamhe den, verzekering en het jaarlijks opknappen van het appartement. Deze kosten zullen naar verwachting jaarlijks met 10 procent stijgen. Gratis uitzicht op zee Wat krijgt men nu voor zo'n bedrag? Méliéres: „Wij zijn hier in Marazul uitge gaan van een luxueuzere opzet dan in onze Franse complexen, welke zich voorna melijk in ski-gebieden bevinden en meer doelmatig zijn ingericht. In een zespersoons appartement bijvoorbeeld heeft men de be schikking over een woonkamer met twee slaapbanken, twee slaapkamers, een fraaie badkamer met wastafel, toilet en ligbad en een goed geoutilleerde keuken met fornuis, koelkast, servies, bestek, wasmachine enz. Het magnifieke uitzicht op de Atlantische Oceaan vanaf een balkon van twintig vier kante meter is bij de prijs inbegrepen". Het geheel ziet er inderdaad verzorgd uit. Vaste vloerbedekking in de ruime kamers met stijlvolle meubelen. Voldoende kast- ruimte en muziek in elk appartement met in de woonkamer de mogelijkheid tot heta. aansluiten van een televisietoestel. Wat v minder aandacht is er besteed aan de ge-.-, horigheid in het gebouw. De geluiden van i de buren dringen gemakkelijk door en op I het balkon zit men ondanks de afscheiding van gehamerd glas praktisch bij de buren aan de rotan tafel. Wat is nu het grote voordeel van het muiti- eigendom? Mélières: „De prijzen van vakantiereizen en bungalows zullen de komende jaren sterk stijgen. De eigenaar van een Clubhotel-ap partement heeft daar geen last van en is elk jaar verzekerd van een onbezorgde va kantie in de gekozen periode zonder pro blemen over reserveringen e.d. Daar komt bij dat men de inflatie de baas is en de waarde van het appartement naar verwach ting jaarlijks zo'n vijftien procent zal stij gen. De eigenaar mag met zijn periode doen wat hij wil: verhuren, weggeven aan vrienden, aan zijn kinderen overdoen of na verloop van tijd eventueel verkopen. Voor het verhuren heeft Clubhotel een internatio nale verhuurservice in het leven geroepen, waarop men een beroep kan doen. Wil men verkopen dan biedt Clubhotel zijn diensten aan om hierbij te bemiddelen. Service Optimale dienstverlening, voor het beheer de belangrijkste bron van inkomsten, is het parool bij Clubhotel. Het ontbreken van een zandstrand is ondervangen door de aanleg van een zwembad met zoet water en een bad met zout water op driehonderd meter i van het gebouw tegen de rotsen vlakbij de zee, vooral bedoeld voor de jongere bewo- ners. In het acht hectaren grote privè-park verder drie tennisbanen en mogelijkheid tot volleybal en petanque. In- het gebouw bevinden zich winkels, een supermarkt, een restaurant, een nachtclub, een bar, een concertzaal en een speciale ruimte om te kaarten. Voor uitstapjes is er de mogelijkheid tot het huren van een auto en er is dagelijks gratis busvervoer naar het op twaalf kilo meter afstand gelegen vissersplaatsje Los Christianos. Geen overbodige luxe overi gens want in de directe omgeving van het complex zijn weinig andere recreatieve mó gelijkheden dan het kijken naar een primi tief ploegende boer met op de achtergrond een bananenplantage. Mélières: „We gaan pas in juni officieel open en werken nog aan voorzieningen in de recreatieve sfeer. Er komt o.a. een bui tenruimte op de rotsen waar men 's a- vonds naar muziek kan luisteren". Voor wie het bovenstaande als muziek in de oren klinkt bestaat de mogelijkheid om bij wijze van proef twee weken een app.ar- tement te huren in het al voor dertig pro cent verkochte complex dat, volgens Méliè res, werd opgezet door een Franse miljo nair om er zijn vrienden te ontmoeten. Door de hoge bouwkosten ging de man failliet en voor hem veranderde Marazul van een droomwereld in een nachtmerrie. HANS SCHNEIDER Uitgebreide Informatie over Marazul Is ver krijgbaar bij SCI - Clubhotel, Van der Eist- plein 20, Brussel, België. Frontaanzicht vanaf het Noordzeekanaal van het jubilerende Eurometaal in Zaandam. Totaaloverzicht van de verschillende munitiesoorten, welke op het ogenblik door het be- Irijf worden vervaardigd. schaamrode kaken de les uit het potsierlij ke figuur dat ze hadden geslagen. Toen er een definitieve vrede was gesloten, die van Nijmegen, richtte stadhouder Wil lem III een Korps Artillerie op. Om het van materiaal te voorzien, besloten de Gecom mitteerde Raden van Holland en West-Fries land tot de stichting van een eigen affuit makerij in de goede stad Delft. Vuurwerk Het was in 1679 dat de eerste twintig werk nemers onder leiding van ene Reyer van der Burch aan de slag gingen. Driehonderd jaar geleden dus, een jubileum dat hoe kan het anders? met veel vuurwerk luis ter zal worden bijgezet door Eurometaal aan het Noordzeekanaal: de nieuwe naam en de nieuwe lokatie van de krijgshaftige onderneming welke in de Zaandamse volk smond echter koppig de Artillerie-inrichting of kortweg de Hembrug blijft heten. De twintig werknemers met wie men be gon, zijn er inmiddels 1200 geworden en de omzet in 1978 beliep 150 miljoen gul den. Om te bewijzen hoe jong een 300-jari- ge nog kan zijn, wordt dezer dagen een 3000 tons pers geïnstalleerd, de grootste van zijn soort in Europa. „We hebben een duidelijke bijdrage kunnen leveren op tech nisch, economisch en sociaal gebied en we gaan daar mee door", meldt de directie blij. Pacifisten zullen minder hard juichen, maar „voor de komende jaren is de order portefeuille reeds aanzienlijk". Munitie van midden-kaliber, tankmunitie en artilleriemunitie van zwaar kaliber, rook- en lichtgranaten, handgranaten, mijnen, licht-' spoormunitie en ontstekingen, antitankmuni- tie en oefenmunitie, allemaal vermaard om hun „hoge kwaliteit, duurzaamheid, be trouwbaarheid en houdbaarheid een van de veiligste produkten op dit gebied". Uiteraard is de Nederlandse behoefte aan munitie te gering om een bedrijf ter groot te van een vliegtuigfabriek draaiende te houden. Het antwoord luidt: exporteren wat er te exporteren valt. Vanwege de beper kende voorschriften bestaat de klantenkring voornamelijk uit Navolanden. We hoeven dus niet te vrezen, dat onbevoegden elkaar Honderd jaar geleden werd deze foto gemaakt van het personeel van de constructie- werkplaats in Delft. „EUROMETAAL ZAANDAM HEEFT VAST WERKVOORU" ilkon 11 auni en fiets uit de Hembrug-stal. met granaten van Eurometaal naar het le ven gaan staan. Terug naar het begin. Gedurende de eerste anderhalve eeuw blijken zich geen opzien barende zaken te hebben afgespeeld, daar in Delft. In een paar eenvoudige werkplaat sen vervaardigde een handjevol mensen op beperkte schaal affuiten waar de vuurmon den tenminste niet doorheen zakten bij het eerste gezicht van een vijand. Een herha ling van „De Donderslag" bleef uit. De gro te ontwikkelingen kwamen pas na de Napo leontische oorlogen. Nederland werd sa mengevoegd met de Zuidelijke Nederlanden en diende een buffer te vormen tegen de Franse dreiging. De noodzaak van een sterk leger drong zich op. Delft kreeg zijn kans. In 1808, onder koning Lodewijk, is er al sprake van een bataljon werklieden, ondor wie een compagnie geweermakers. Mede als gevolg van de industriële revolutie groeiden de ambachtelijke werkplaatsen uit tot een volwaardig militair produktiebedrijf, compleet met patronenfabriek, smederij, ververij en ijzergieterij. Een unieke gebeur tenis, zo staat in de annalen, vormde de aanschaf van een 500 kilo zware Staartha- merpers. De keurstempels een kroontje met daaronder de initialen van de keurders werden een begrip. Vuursteengeweren maakten plaats voor percussiegeweren en deze op hun beurt voor geweren met ge trokken loop. Delft bleek in dit stadium door ruimtege brek geen mogelijkheid te bieden voor de eerste echte aanmaak van wapens in grote re series en daarom verplaatste men het bedrijf naar de noordzijde van het Noord zeekanaal, bij de Hembrug in de gemeente Zaandam. Bijkomende overweging: de nieu we vestiging lag binnen de waterlinie en binnen de stelling Amsterdam, dus in tijden van oorlog betrekkelijk veilig. Onze strategen gingen er we praten over de jaren rond de eeuwwisseling van uit dat een oorlog best eens zes maan den zou kunnen duren en het was zaak gedurende zo'n periode de wapenproduktie op peil te kunnen houden. Ondertussen schreef het „Staatsbedrijf der Artillerie Inrichtingen" dat tijdens de eerste wereldoorlog zijn grootste omvang van 8500 personeelsleden bereikte, naast militai re ook sociale geschiedenis. In 1903 dorst een jonge luitenant een bedrijfsrapport uit te brengen onder de titel: „Terug naar een achturige werkdag", nogal revolutionair voor een tijd waarin men vaak meer dan zestig uur per week werkte, ook op de za terdag. Helemaal zijn zin kreeg hij niet, maar wel ging de Hembrug in 1906 als eer ste fabriek in Nederland over op een werk dag van 9 uur en een jaar later kreeg iede re arbeider recht op 8 verlofdagen; een unicum, want het begrip vakantie moest nog worden uitgevonden. Om de werknemer niet „te vermoeid" op het werk te laten komen (de fiets en de trein waren te kostbaar, dus gaf men de omdat het Nederlandse leger zijn uitrusting vlug en voordelig uit de geallieerde lege*- dumps kon betrekken. Landbouwmachines dan maar weer. Op dit terrein echter bleek men het niet te kunnen bolwerken tegen de buitenlandse concurrentie. Uitkomst bracht tenslotte de markt voor wapenrevi sie, kleine munitie en later ook weer voor grotere munitiesoorten. Men ontwikkelde in eigen beheer het Ar-49 geweer (later door de Amerikanen omge bouwd tot het succesvolle M16 jungle ge^ weer) maar de invoering waarop men staat meende te kunnen maken, ging niet dOÖT en een daverende financiële klap was het^ gevolg. Tot overmaat van ramp moest men ook nog de produktie van 50 munitie voortijdig stoppen omdat een herberekening van de legerbehoeften had plaats gevonden en de orders werden geannuleerd. Bedroevende bedrijfsresultaten, kortom, zo zeer dat het Ministerie van defensie in 1970 liet uitzoeken of de Hembrug niet tot een andere basis moest komen, nu de Neder landse behoefte aan munitie eenvoudig te klein gebleken was. Slotsom: alleen interna tionale samenwerking en specialisatie kon den redding brengen. West-Duitsland bood daartoe de aantrekkelijkste voorwaarden. Zo kwam de succesvolle vrijage met Dynarflll. Nobel tot stand. Bijkomend voordeel: hef vullen met kruit van de zwaardere kalibaÜ.' granaten kon verplaatst worden naar de fa briek te Liebenau op een hei nabij Hanno ver. Dat gaf opluchting, want langzamer hand kon er aan de geïndustrialiseerde boorden van het Noordzeekanaal heel wat in de lucht vliegen en de echo's van de ontploffingen in de Muidense Kruitfabriek denderden nog na. Een ander explosief probleem en hier voor is nog geen oplossing gevonden betreft de arbeidsmarkt. „Hij blijft ons voor bijzondere vraagstukken stellen", laat de di rectie weten, „met name in Zaandam, maar ook in de verdere omgeving. Bij de wer ving van alle soorten personeel onge schoold. geschoold en kader blijkt steeds weer dat het aanbod te wensen overlaat en dat bovendien de kwaliteit van het aanbod vaak niet aan de eisen beant woordt". De lucht in Zo komt het dat Eurometaal uit nood ook maar de lucht is ingegaan, zij het op min der drastische wijze dan zijn voorganger ,,'t Secreet van Holland" in 1654 deed. Boven sportevenementen en andere publiekstrek kers cirkelen vliegtuigjes rond die wervende teksten slepen. „Eurometaal Zaandam heeft vast werk voor u". Men hoopt vurig dat het helpt, want men zou de eindelijk weer ge zonde onderneming niet graag door zijn ei gen affuit zien zakken. PIET SNOEREN Voor de Tweede Wereldoorlog werden er in Zaandam ook motorfietsen gemaakt fan alle kanten naderden de vijanden: En- iland, Frankrijk, Munster, Keulen. Onze ationale troepen voor zover het zooitje )'art2fl mgeregeld die naam mocht dragen pro- riingen, terug te schieten, doch eilaas, de gennet 'Peren vuurmonden zakten moedeloos ren loor hun affuiten. Het houtwerk bleek ver- jlmd voor zover de wormen het niet had- len geconsumeerd. De verwaarlozing was otaal. Onze voorvaderen trokken met Herdenkingspenning, geslagen door Ko ninklijke Begeer in Voorschoten bij gele- genheid van het 300-jarig bestaan van Eu rometaal. Op de penning staan vier be- langrijke kenmerken van het bedrijf afge beeld, nl. vakmanschap, kwaliteit, munitie- produkten en installaties. Het kroontje aan de keerzijde werd 150 jaar geleden ge- I bruikt door keurders als een produkt was goedgekeurd. voorkeur aan lopen) werd besloten een reiskostenvergoeding in te stellen. Het be- j drijf kende toen reeds een pensioenvoorzie- I ning en betaalde bij ziekte 70 procent van het loon uit. Het zou tot 1929 duren voor- j dat men deze elementen in een ziektewet zou terugvinden. Bloei brachten ook de politieke dreigingen j van de dertiger jaren. Niks geen gebroken geweertje bij de Hembrug. De personeels- I sterkte groeide weer tot 5000 man. Ze fa briceerden niet alleen alle soorten munitie, maar ook legervoertuigen, automobielen, fietsen en zelfs zadels. Na de capitulatie in 1940 werden de bakens verzet. Van wapen tuig schakelde men over op landbouwma chines en gereedschapswerktuigen. De weerstand tegen de Duitse bezetters voor wie men gedwongen was te werken, nam echter zulke vormen aan dat het voltallige personeel in 1944 onderdook, waarna de Duitsers de fabriek tot het laatste schroefje leegroofden. Legerdumps De zegeningen van vrede en wederopbouw gingen aanvankelijk de neus van de Hem brug voorbij. Niet alleen restten er geplun derde hallen, maar er was ook een ver bleekte behoefte aan militaire produktie Te [AANDAM De bewoners van de stad Ier Oranjes waren er allerminst gelukkig mee. Ze herinnerden zich nog als de dag an gisteren de „Donderslag van Delft". )p 12 oktober 1654 had die weerklonken 3en het Pulver ofte Buskruytmagazijn ,,'t Secreet van Holland" met zijn hele voor- aad van 80.000 pond kruit de lucht in •loog, een klap die volgens de overleve- "3 ing tot op Texel werd gehoord. Maar het on niet anders. De kroniekschrijvers |chreven 1672 boven een van de zwartste Jzijden uit de vaderlandse geschiede nis. Het rampjaar. Volk redeloos, regering Qu# Bdeloos, land reddeloos.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19