Waar Abraham het land Kanaan binnenkwam waakt Israël tegen PLO-infiItratie waar de knik in noordelijke richting wordt gemaakt en via Kiryat Shmona het drielandenpunt wordt bereikt, waar Israël, Libanon en Syrië elkaar ontmoeten onder het patrimonium van de besneeuwde Hermon. Vanaf een zeer hoge bergkam zien ceders van de Libanon op mij neer. Heuve len. er door de psalmist ooit toe aangemoedigd om op te springen als lammeren, blijven rustig liggen. Er gebeurt niets verontrustends in dit zeer oude door de zon geblakerde landschap. Bananenplantages schui ven voorbij, uitgestrekte tuinderijen, silo's, bergflanken waarop het ge steente dat naar beneden is gerold langzaam tot stof vergaat. Militairen bedekken vele hectaren in dit gebied met hun groene mantels der liefde; camouflagenetten en zeilen, die in stallaties beletten om te schitteren in het zonlicht. Spoor bijster Op zoek naar Montfort. de ruïne van een kruisvaardersbolwerk, raken wij het spoor bijster. Het onderscheid tussen legerplaatsen en nederzettin gen van de burgerbevolking is nau welijks waarneembaar. Het gaas van metershoge afrasteringen, barricaden van prikkeldraad', toegangspoorten met een wachthokje, vormen de om lijsting voor alle lokaties waar men sen tezamen wonen. Is het ooit anders geweest? Wie enig begrip wil krijgen van de gewapende vrede waarmee het staatje Israël nu al zo lang genoegen moet nemen, vindt in de grensgebieden zijn aan schouwelijk onderwijs. Hier is de hartbrekende psalm ,,'k Heb mijn tra nen onder klagen, tot mijn spijze dag en nacht" zelden van de lucht geweest. Maar dit klaaglied werd al tijd wél gezongen door weerbare mannen en vrouwen, het geweer in de ene, een houweel in de andere hand. De kibboetsen en moshavs (coöpera tieve dorpsgemeenschappen) ontle nen hun bezienswaardigheid deels aan de louteringen die zij doorstaan hebben. Hanita, zeer hoog gelegen tussen de pijnbomen op een steen worp afstand van Libanon: tien ge vallen en in het eerste jaar van de vestiging (1938) nog altijd een on wrikbare vastigheid. In Beit Lohamei Hagetaot herinnert een bescheiden expositie aan getto's en concentratie kampen. De joden lopen niet te koop met hun eeuwenlang geduldig gedra gen lijden en hun weerbaarheid, wel ke in dit land der vaderen niet zel den de vorm heeft aangenomen van een collectief heroïsme. Geen nederzetting of er zijn sporen terug te vinden van deze onverzette lijkheid. Pegi'in bijvoorbeeld, door jo den bewoond sinds de bijbelse tij den. Barem en Meron met de heilig dommen van half in puin gevallen synagogen, het eertijds al door Jo- sua ingenomen Hazor. In dit deel van westelijk Galilea leeft ook nog sterk de droeve heugenis aan het jaar, waarin de staat Israël werd uit geroepen. Een hele landstreek bleef in 1948 maandenlang geïsoleerd, omdat Ara bische strijdkrachten de toegangswe gen versperd hadden. Doorbraakpo gingen van konvooien leidden tot he vige gevechten, die nieuw leed toe voegden aan alles wat de emigranten al doorstaan hadden. Kibboets Netiv Ha Shryyara herinnert aan de slacht offers van dit treffen en Ben Amin is genoemd naar een van de leiders. Zoveel jaren later zijn de kibboetsen, moshavs en dorpen aan deze grens weliswaar tot bloei gekomen, maar nog altijd bedreigd. De bufferzone van Saad Haddads christenlegertje en Unifil aan de overkant houdt de situatie in een wankel evenwicht. Het went Het blijft hier dus voorlopig „prikkel- draadtoerisme". Maar de voorspellin gen van Gershon de Haas worden bewaarheid: het went. Er vliegen geen projectielen over ons hoofd, gezwegen van een inslag die kwetsu ren zou kunnen veroorzaken. De to lerantie van het alles beheersende militaire apparaat is opvallend groot, zodat ons langdurige rondrijden, ke ren. stoppen, fotograferen en het eindeloze meevoeren van lifters (een min of meer morele verplichting in Israël) zich zonder hun tussenkomst kan voltrekken. In het stralende zonlicht, dat aan dit landschap een ongemene helderheid en klaarte geeft, voltrekt zich de sy mbiose tussen het oude testament en de huidige situatie. De continuï teit is onmiskenbaar. Tot op heden is de bede „En bevestigt Gij het werk onzer handen" verhoord, alle wederwaardigheden ten spijt. Dus reizen wij onze weg met blijdschap en gaan niet naar de reusachtige toeristenkerk van Nazareth (een goed uur rijden) of naar Tiberias, om daar aan de oever van het meer de be» faamse Petrusvis te eten. Dit is. ondanks alle echte of ver meende gevaren, toch wel een land om lief te hebben en tiet is boven dien ingesteld op het spijzigen en herbergen van vreemdelingen. Dé gastkibboets Geshar Haziv betreurt veertien doden uit „de nacht van de bruggen" in 1946, toen de Haganah elf oeververbindingen opblies uit pro test tegen de Britse politiek. Wij wor den er. na de wachtpost gepasseerd te zijn, ontvangen in een paradijselij ke oase met zwembad en buitenge woon comfortabele hotelkamers (3 sterren) waar 's winters overnacht kan worden voor krap 25 gulden, in clusief ontbijt. Het toerisme blijft zich ongestoord ontwikkelen. In de „Nederlandse", christelijke kibboets vertelt Kees de Gier. als manager, van zijn plannen om een hotel, restaurant en jeugd herberg te bouwen voor de vele gas ten. thans 14.000 per jaar En langs de grensweg tussen Nahariya en Rosh Hanikrah is zelfs een „Wimpy" aan de wildernis ontworsteld, een van die eethuizen uit een internatio nale keten, welke eenheidshambur gers verkopen tot voor de poorten van de hel. De weg loopt hier pal langs het strand en is van de vloedlijn ge scheiden door een eindeloze barrica de van prikkeldraad. Gershon de Haas vond dat geen gezicht voor de gasten op het terras. Op zijn verzoek hebben de strijdkrachten hier een flinke hap genomen uit hun versper ring, zodat onbelemmerd genoten kan worden van het uitzicht op de zee en het zand. LEO J. LEEUWIS PRIKKELDRAADTOERISME AAN DE GRENS MET LIBANON hebben nooit echt in een vrede ge leefd. Op mooie dagen heb ik soms wel 30.000 mensen in mijn gebied, voornamelijk Israëlische dagjesmen sen, die zwemmen en kamperen ach ter het prikkeldraad en die aange harkte strook zand voor het vasthou den van voetafdrukken. Landsverdedi ging en burgerbestaan met inbegrip van vakanties zijn hier geen tegen stellingen. Alles vloeit in elkaar over". De vreemdeling moet daar wel even aan wennen. Geen strand of het wordt bewaakt vanuit die vogelhuizen op palen, waarin een soldaat op zijn klapstoeltje zit. Een heel gebied kan plotseling in rep en roer raken. Dit gebeurde onlangs toen een argeloze visser zijn laarzen op het strand had achtergelaten en ten onrechte de conclusie werd getrokken, dat een infiltrant de linie had doorbroken. In zo'n geval wordt het hele gebied gesloten voor toeristen en uitgekamd tot in de verste uithoeken. „Dat klinkt allemaal heel sensationeel", al dus mijn gastheer, „maar er gebeurt weinig schokkends. Ik krijg hier ook genoeg Hollanders die een huisje hu ren of de tent meebrengen en in de omgeving op verkenning gaan". Gershon de Haas, tijdig voor de Duitse inval uit ons land vertrokken, later deel uitmakend van de onver schrokken Joodse Brigade, heeft ge leerd om zich aan te passen en een zekere portie stress als onvermijdelijk te accepteren. Alles gaat gewoon door. Autoruitjes worden naar beneden gedraaid als hij op een smalle weg de burge meester van deze uitgestrekte, lande lijke regio als tegenligger krijgt. Snel worden ervaringen uitgewisseld over een aanbesteding. Een nieuwe weg ter ontsluiting van toeristisch interes sante lokaties zal 900.000 gulden gaan kosten. Twintig campings Als tweede belangrijke functie is aan mijn begeleider opgedragen om lei ding te geven aan het kampeerwezen (ruim 20 campings) in Israël. Als zo danig is hij een toenemend aantal landgenoten van dienst met zijn bij zondere arrangementen. Nood maakt vindingrijk. Terzijde van de kustweg ligt een dorp, eens bewoond door Is raël vijandige Arabieren, die de wijk hebben genomen na het stichten van veel onheil. Hun woonplaats is nu een schilder achtige nederzetting voor dagrecre atie pal aan het strand, met terras sen boven de zee, picknickplaatsen, gazons en beplantingen. Schilders zijn net bezig om kleedhokjes en WC's de gewenste kleur te geven. „We roeien met de riemen die wij hebben. Soms blijkt een militair kamp later best ingericht te kunnen worden als bungalowdorp. Er is in mijn regio ook een vakantiedorp van de bekende „Club Méditerranëe", wel een bewijs dat het leven gewoon doorgaat". Waar zou Israël anders die 1.176.000 toeristen (1978) vandaan halen? Het wordt in deze buurt zelfs steeds drukker, nu uit Libanon zoveel VN- militairen enz. herwaarts trekken, voornamelijk via Rosh Hanikrah. Dit aantal is vorig jaar opgelopen tot 105.000, een toeneming van 400 pro cent vergeleken met 1977. Het hoofd kwartier van de Unifil is gevestigd in het Libanese plaatsje Naqoura, vier kilometer van de grens. Van de kust landinwaarts voert een 'sterk kronkelende weg ons in de richting van Golans hoogvlakten. De vuurlinie op een stafkaart zou niet sterker de indruk kunnen wekken, dat de grond nu toch echt wel heet zal worden onder de banden van onze huurauto. Met een hardnekkig heid die soms provocerende vormen schijnt aan te nemen, volgt deze ver binding het grensprofiel, hier en daar de afstand verkleinend tot minder dan een kilometer. Dat gaat zo door tot voorbij Sasa, De beroemde kaap Rosh Hanikrah, die de grensovergang Israël-Libanon markeert. Boven gaat de slagboom op en neer, terwijl: op zeeniveau toeristen de grotten, spelonken en onderaarde meren bezoeken. Gershon de Haas: „Alles went. Het toerisme In de grensgebieden gaat ge woon door". Toerisme in een onherbergzaam, bezet gebied: even de bus uit, wat rondlopen en weer verder. JERUZALEM Er mag niet gefoto grafeerd worden bij de belangrijkste grenspost tussen Israël en Libanon, maar wie de situatie urenlang door de eigen ooglenzen wil observeren wordt niet weggestuurd. En op tien pas afstand van het wachthuisje biedt de shop ansichtkaarten te koop aan, waarop het strategische punt duidelijk is afgebeeld. Er wordt dus niet erg geheimzinnig gedaan. Niettemin is de eens door aartsva der Abraham beklommen „Rosh Ha nikrah" (hij zou via deze kaap het land Kanaan zijn binnengekomen) een steen des aanstoots. Israëli sche militairen bewaken met toege nomen grimmigheid deze hoog gele gen doorlaatpost, sinds gebleken is dat onder de Unifil-vlag explosieven uit hun land naar PLO-concentraties in Libanon zijn gesmokkeld. De situatie moge dan wat gespannen zijn, hoog boven een zee die zich donderend op de rotsen stort, klinkt de internationale van het niet te stui ten toerisme. Geen krachtig psalmge zang, zoals wellicht passend zou zijn bij een grenspost, in het boek Josua reeds genoemd als noordelijkste af bakening van het land der vaderen, maar de opgetogen kreten, het mom pelen en door elkaar heen praten van mensen, die hun nieuwsgierig heid bevredigd wensen te zien. Wie voor het eerst getuige is van dit .jprikkeldraadtoerisme" krijgt de laffe aandrift eerst maar eens uit 'te kijken naar een greppel of steenklomp, om zo nodig dekking te kunnen zoeken. De vakantiebesteding voltrekt zich in dit grensgebied onder het alziende oog van de Israëlische strijdkrachten. Wij voelen ons gepeild door de spanners van een ons onbekende ap paratuur, hoog op de flanken van het gebergte. Diep onder de kaap strekt zich een bruine zandvlakte uit, bespoeld door de golven: het strand. Daar slaan honderden mensen hun tentjes op achter fortificaties van prikkeldraad, met „poorten" om de badgasten door te laten. Die gaten in, de barri caden worden 's morgens geopend en 's avonds gesloten, waarna felle schijnwerpers gaan branden om infil tranten te doen afzien van een nach telijke landing. Patrouillevliegtuigen komen laag over en wachtposten hebben hun op pa len geplaatste observatieposten be trokken, met de stengun onder hand bereik. Onze onzekerheid neemt toe als er een kaartje gekocht moet wor den voor de kabelbaan, nabij het pa noramarestaurant vol drinkende en schransende mensen bij de grenso vergang. De man die er voor is gaan zitten om een gaatje in de entreebe wijzen te knippen, wordt op zijn vin gers gekeken door een tot de tanden bewapende soldaat. „Dit is 's werelds allermerkwaardig ste attractie", verklaart mijn begelei der Gershon de Haas, met een kalm te. als bewandelde hij de paden van onze vredige Keukenhof. „De mensen komen natuurlijk in'de eerste plaats voor deze kabelbaan, waarmee ze af dalen naar de grotten en spelonken van Rosh Hanikrah. welke we voor het publiek toegankelijk hebben ge maakt. Zeer indrukwekkend". Deze zienswijze duldt geen tegen spraak. De schommelende koekdoos suist naar beneden, tot aan het ni veau van de Middellandse Zee, welke een safierblauw sop tot voor onze voeten stuwt. Het is lichtelijk over dreven dit samenspel van oceaan en bergformaties te vergelijken met de grotten van Capri, maar overweldi gend mag het schouwspel wel ge noemd worden. Levensgevaarlijk Holen, spelonken, gangen en onder aardse meren vormen hier een trek pleister voor het toerisme, met een dermate grote zuigkracht, dat het be zoekersaantal de 300.000 zou over schrijden. Majestueus doch levensge vaarlijk is de aanblik, als een ex treem ruwe zee zich op deze kaap stort en zich bulderend toegang ver schaft tot de grotformaties. De kabel baan wordt dan ijlings buiten wer king gesteld. Hoe ijzingwekkend dit ook klinkt er is ooit een kind door de branding meegesleurd wij ontlenen ons ge voel van onzekerheid aan een andere dreiging. Onze begeleider heeft daar begrip voor. „Dit toerisme heeft een soort toegevoegde waarde. De Rosh Hanikrah is voor Israël altijd een his torische plaats geweest, door de eeuwen heen. Hier trokken karavanen voorbij op weg van noord naar zuid, van Afrika naar Europa en omge keerd zou je kunnen zeggen. En nu zie je beneden de dichtgemetselde tunnels en verroeste spoorstaven van de internationale treinverbinding met aansluiting op de Oriënt Express, die we afgekapt hebben". Rosh Hanikrah bleef toch wat het al tijd geweest is. een vitale schakel in het grensverkeer, bovendien als ob servatiepunt uitzicht vol panora ma's over westelijk Galilea inclusief Akko en de berg Karmel en de zee geëxploiteerd. Van deze taak kwij ten zich leden van een nabijgelegen kibboets, die de naam van deze rots draagt. „Uniek in Israël", aldus weer Gershon de Haas. belast met het stichten van attracties en accommo daties ter bevordering van het toeris me in dit deel van Galilea. Op de vraag waarom zoveel mensen toestromen, hoewel er toch sprake is van een min of meer gespannen toe stand, kan hij geen rechtstreeks ant woord geven. „Misschien geeft het je een kick om onder deze omstandig heden je vrije tijd te besteden temid den van militaire installaties en met bewakers die je in de gaten houden. Er hangt altijd iets van onzekerheid in de lucht. Op de meest onverwach te momenten kunnen infiltranten ge signaleerd worden of weer eens een in het wilde weg afgeschoten kar- toesja-granaat naar beneden komen". „Je went aan die onzekerheid. Wij

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17