,Mirovestiging vormt bedreiging voor winkels in Leidse binnenstad' Ouders Antonius school kwaad over leerlingen werving Teldersschool - Boeiende India-week inNieuwe Vaart" „JE REINSTE MISLEIDING" ZIJL/LOB- DE MEEUWEN Vestigingscommissie moet Diamantplein aantrekkelijk maken Q A. RANNER (PvdA): Kleurige modeshow in Stadsgehoorzaal Bewoners Groenoord buigen zich over verbeteringsplan Actie „Hartebrug" succesvol van start iNAi STAD LEIOSECOURANT VRUDAG9MAART 1979 PAGINA3 ii Mevrouw Raghu Ramen geeft een dansdemonstratie LEIDEN Leerlingen uit de brugklas sen van 's lands grootste L.E.A.O.- school, de „Nieuwe Vaart" in het Leidse Lammenschanspark maken op dit mo ment Indiase dagen mee. AI de hele week is er in hun school grote aandacht geschonken aan een derder-wereld-land, waarbij men zich buigt over de cultuur, de economische situatie en de voedsel problemen van zo'n land. In dit geval heeft men niet geheel toevallig gekozen voor India. Leraar H. T. Ramdas wiens ouders aan de boorden van de Ganges leefden, is al weken vantevoren in de weer geweest om zijn leerlingen te activeren voor de India-week, die afgelopen maandag in de „Nieuwe Vaart" van start ging. De ope ning werd verricht door de Hindi-docent M. Gautam. Gedurende de hele week is er in de school een tentoonstelling te be wonderen geweest over aspecten van het Indiase leven. Hierbij ruime aandacht voor de verschillende soorten voedsel, textiel, sieraden en lectuur die er zoal op de markt verschijnen. Woensdag was het mevrouw Oort, werk zaam als doctoraal-assistente aan het In- dologische Instituut, die de leerlingen al les wist te vertellen over de folkloristi sche dansen van India. Mevrouw Raghu Ramen, een speciaal voor de India-week uitgenodigde danseres, bracht dit inlei dende praatje van mevrouw Oort op boeiende wijze in beeld met een schitte rende tempeldans, waarin zij een ode bracht aan het publiek en de Indiase go den. Vandaag werden de leerlingen tij dens een kookdemonstratie in de Ooster se keuken getrakteerd op alle mogelijke lekkernijen uit de Aziatische driehoek. LEIDEN De oudercommis-- sie van de Sint Antonius- scfiool is hevig verontwaar digd over wat zij noemt „grove leugens" die de ouder commissie van de Prof. Tel dersschool rondstrooit. In een huis-aan-huis bezorgd stencil maakt de oudercommissie van de Teldersschool er ge wag van dat er „in de wijk gelegen tussen de Vijfmei- laan Churchilllaan Haagweg per 1 augustus geen lagere school meer is, van welke zuil dan ook". De school wekt de ouders van kleuters op hun kinderen op te geven voor de Prof Tel dersschool omdat deze school in tegenstelling tot andere scholen in de omgeving juist sterk aan het groeien zou zijn zodat de kinderen gedu- ADVERTENTIE rende hun hele lagereschool periode op dezelfde school kunnen blijven" aldus de ou dercommissie. De ouders van de Antonius- school maken zich bijzonder kwaad over deze manier van „leerlingenwerven". De heer Helvensteyn, voorzitter van de oudercommissie: „De brief van de Teldersschool is bij zonder misleidend en boven dien geheel onjuist. In het genoemde gedeelte bevindt zich behalve de Teldersschool en de Antoniusschool ook nog een protestants-christelij ke school. Geen van deze scholen staat op de nomina tie om te verdwijnen. Ik krijg zo langzamerhand het idee dat er door de Telders school een hetze tegen de an dere zuilen wordt gevoerd". Het hoofd van de Prof. Tel dersschool moet toegeven dat de formulering in de brief aan de ouders niet bepaald gelukkig is geweest. Hij ont kent met het verzenden van de brief een hetze te willen voeren. „Voor een gedeelte is het formulier juist. Bedoeld is namelijk de wijk die het dichtst bij Voorschoten ligt. Daar zullen per 1 angustus de protestants- christelijke school „De Wegwijzer" en de Rudolf Steinerschool verdwij nen. Na die datum is in dit gedeelte van Zuid-West alleen nog onze dependance aan de Joh. Wagenaar aan over". A.S. ZATERDAG WATERPOLO- WEDSTRIJD Advertentie aangeboden door MERCASOL LEIDEN Een vestiging scommissie zou moeten bekij- I ken welke mogelijkheden er zijn om het winkelcentrum j aan het Diamantplein in het Morskwartier aantrekkelijker te maken. Deze suggestie deed het CDA-raadslid W. 1 Bleijie gisteravond tijdens j een gezamenlijke vergadering j van de raadscommissies voor economische aangelegenheden I en ruimtelijke ordening. Sinds zijn oprichting voldoet het winkelcentrum bij lange na niet aan de behoefte van de omwonenden. Er is geen evenwichtige brancheverdeling en de entourage van het cen trum is weinig attractief. Vol gens het CDA-raadslid zou een vestigingscommissie kun nen bekijken in hoeverre er nieuwe branches moeten ko men en welke dienen af te vallen, zoals dat ook - is ge beurd in het winkelcentrum „De Kopermolen" in de Me- renwijk. Het PvdA-raadslid A. Ranner stelde ook de situatie van de aanioopgebieden naar de bin nenstad aan de orde, zoals de Doezastraat en de Lage Rijn dijk. „Het is ook denkbaar dat je er naar streeft op ver schillende plaatsen de winke liersfunctie geheel te doen verdwijnen,", aldus Ranner. LEIDEN In meerderheid hebben de leden van de raadscommissies economische aangele genheden en ruimtelijke ordening zich uitge sproken tegen de vestiging van een Miro waar ook in de Leidse binnenstad. Tijdens een gezamenlijke vergadering bleek alleen het CDA-raadslid W. Bleijie enigszins gepor teerd te zijn van het idee om een dergelijke weidewinkel binnen de Leidse gemeentegren zen te halen. ging aan Albert Heijn gedaan dat er ruimte zou worden gecreeërd voor een Miro-vestiging aan de Plesmanlaan of aan de Langegracht. De meeste commissieleden stelden gisteravond dat het college deze toezegging maar moet in trekken omdat zij grote twijfels hebben over het nut van een dergelijk warenhuis. Het PvdA-raadslid A. Ranner stelde dat een Miro- vestiging een grote bedreiging voor het Leidse kernwinkelapparaat zou vormen. „Een Miro- vestiging trekt zijn eigen consument aan. Het is onjuist dat deze consumenten ook de Leid se binnenstad nog even zullen meepikken. Er valt veel meer te vrezen voor het ontstaan van een winkelcentrum naast het kernwinke lapparaat. Het creëren van veel parkeerplaat sen rondom een dergelijke Miro-vestiging zal de verschraling van het kernwinkelapparaat nog eens extra in de hand werken". Het CDA-raadslid Bleijie vond dat er in ieder geval moet worden gestreefd naar nog een warenhuis in de Leidse binnenstad. „En dan denk ik niet in de eerste plaats a^n een groot winkelbedrijf dat scherpe prijzen voert, maar veel meer aan een kwaliteitswinkel. Hiervoor zou ruimte moeten worden gereserveerd aan de Ir. Driessenstraat". De heer Ranner betoog de: „Leiden heeft inderdaad weinig warenhui zen, maar ik vind dat dat niets te maken heeft met al dan niet aantrekkelijk zijn van de binnenstad. Een nieuw warenhuis zou vol gens mij alleen naast V en D of de Hema kunnen worden gevestigd. En daar is geen plaats". Het PvdA-raadslid ziet meer heil in het inrichten van kleine speciaalzaakjes als het gaat om het aantrekkelijk maken van de binnenstad. Van links naar rechts: Wim Meuwissen en Heieen van Meurs. De Nieuwe Komedie brengt morgen „De Vroedvrouwin het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het is het ver haal van zuster Sophiedie vanuit een diepe betrokken heid bij honderden structurele verschoppelingen m haar stad de strijd aanbindt met de apparaten van de geves tigde orde. Aangetoond wordt hoe politieke en andere be langen samenspannen zodra de bestaande orde bedreigd wordt. Aan de voorstelling ontbreekt ook de nodige hu mor niet. De voorstelling begint om half negen. Topconferentie Hogewoerd De afdeling bestratingen van de dienst Gemeentewerken gaat binnenkort van start met bet berbestraten van de Hogewoerd tussen Gangetje en Watersteeg. Tevens zal bet profiel van dit gedeelte iets worden gewijzigd. Zo komt er voor vrachtwagens een laad- en loszone zodat bet verkeer geen oponthoud meer ondervindt Ook is een fietssuggestiestrook in bet plan opgenomen. Boven dien wordt aan de kans van de oneven buisnummers de stoep een tegel breder gemaakt. Voordat met de werk zaamheden wordt begonnen krijgen de bewoners van de Hogewoerd de plannen voorgelegd en wel dinsdag 13 maart om acbt uur in bet informatiecentrum in bet Stadhuis. De Vroed\TOUw Annelies Vaas en Tessy Moerenhout als Eva Braun en Clara Petacci. Toneelgroep Bent speelt morgen bet stuk „Topconferen tie" in de Leidse Schouwburg. Het stuk beschrijft de historische ontmoeting van twee beroemde vrouwen. Eva Braun en Clara Petacci, die samenkomen ter gele genheid van een topconferentie tussen Hitier en Mussoli ni. Terwijl de twee leiders confereren over bet lot van miljoenen neemt de koffie-visite van Clara en Eva de allure aan van een vrouwen-top. In de rollen Annelies Vaes, Tessy Moerenhout en Luk de Konink. De voorstel ling begint om kwart over acbt. Achalay Het volksdansensemble Achalay" treedt 7 april op in de Groenoordhallen bij het evenement Muziek en Show '79". Direct aansluitend op het optreden van Achalay zal in de hal actie worden gevoerd voor het door brand ge troffen dansensemble. Muziekvereniging Nieuw Leven heeft spontaan haar deelname tijd afgestaan voor de dansgroep. De voorverkoop van dit nieuwe evenement in de Groenoordhallen start overigens op woensdag 21 maart. Er komen in totaal 32 verkoopadressen. De toe gangsprijs is vijf gulden. Het programmaboekje kost een gulden. Voorjaarsbustocht Werkgemeenschap „De Ratel" houdt zaterdag 5 mei een voorjaarsbustocht. De tocht gaat naar het noorden van het land. Deelnemers moeten zich voor 10 maart opge ven via tel. 210317. LEIDEN De modellen van de Margriet-modeshow die gisterrruddag en gisteravond m de Leidse Stadsgehoorzaal werd gehouden, tonen een nieuw modebeeld. Veel heldere felle kleuren, zoals helder rood, koningsblauw, warm geel. turquoise, paars en fuchsia. Maar ook de kleuren zwarte en wit spelen een belangrijke rol. Opvallend voor de komende zomer is het silhouet. Dit is duidelijk gebaseerd op de vijftiger jaren. Brede schouders (door middel van schoudervullingen, rimpels of plooien), smalle taille met brede centuur, kleine hoedjes, schoenen met hoge hakken en de rokken wat minder wijd. De Margriet-modeshow, waarvoor de plaa tsen reeds afgelopen vrijdag waren uitverkocht, gaf 60 zelfmaakmodemodellen en 20 breimodellen te zien. Hans van Willigen burg was de, .lady'- speaker. De 6 mannequins die de modellen elegan t presenteerden, showden rokken tot over de knie en wijde rokken tot op de kuit. De broeken werden vaak gecombineerd met bijvoorbeeld een jurk. Vooral de bandplooibroek, ruim op de heupen met steekzakken en nauw toelopende pijpen was toonaangevend. De blouses hadden kleine kraagjes of opstaande boordjes met het accent op de schouders door middel van plooien of rimpels. Verder toonde de modeshow vele doorknoopjurken en - rokken. De stoffen waren van Class Club en de vele hoeden van Joop Knoppers en David Vis. De sieraden waren van Adelbijoux. LEIDEN Bewoners van het Leidse stadsdeel Groe noord hebben gisteravond in hun clubhuis aan de Mus- schenbroekstraat met de ge meente van gedachten gewis seld over een aantal verbete ringsplannen, die in het ka der van de interim-saldorege ling voor rijkssubsidie in aanmerking kunnen komen. De plannen dienen voor 1 mei bij de gemeenteraad op tafel gelegd te worden. In juni zal de raad dan moeten beslissen of de idëeen van de buurt levensvatbaar zijn en nader uitgewerkt kunnen j worden in een bestemmings- plan. Groenoord is een van de laatste leidse wijken (sa- I men met de Maredijk- en Transvaalbuurt) die naar alle waarschijnlijkheid nog kan 1 profiteren van de interim-sal do-regeling, de stadsvernieu wingspot waar het Rijk geld in heeft gestopt om oude voor-oorlogse woonwijken te verbeteren. De bewoners van Groenoord hebben dezer da gen een affiche verspreid waarop een aantal knelpun ten van hun buurt staat ge noemd die dringend om een oplossing vragen. De grenzen van het stadsver nieuwingsgebied Groenoord zijn nog niet duidelijk vastge steld door de gemeente. Voor een aantal bewoners was het gisteren dan ook niet hele maal duidelijk of hun woon gebied eveneens voor de inte- rim-saldoregeling in aanmer king zou kunnen komen. Het ging hier bijvoorbeeld om de flats aan de Willem de Zwij gerlaan, die zelf nog in goede staat verkeren, maar uitkijken op een speeltuin, waarop de regeling wel van toepassing is. Overwogen wordt om deze bewoners in ieder geval bij de volgende discussies over het verbeteringsplan te be trekken. Een aantal oude knelpunten, zoals de bestem ming van het Olga-complex aan de Hansenstraat, de te slopen huizen van de voorma lige wasserij Giezeman aan de Haarlemmerweg en het te bouwen clubhuis, stonden bij de bewoners vooraan op het discussie-lijstje. Het voormali ge Olga-complex, waarvan de gemeente de grond in erf pacht wil uitgeven aan Vleeschmeester Teekens om daar woningbouw te plegen, zou volgens de buurt beter bestemd kunnen worden voor de bouw van een nieuw club huis. Het clubhuis zou thans op de plaats van de huidige buurtaccommodatie aan de Musschenbroekstraat moeten herrijzen. De plannen hier voor zijn al in een vergevor derd stadium. In april zal het ministerie van CRM een be slissing over het plan nemen. De bewoners echter zijn via een enquête tot de conclusie gekomen dat de gemeente be ter een grondruil aan Teekens kan voorstellen, zodat deze in- plaats van aan de Hansen straat op het terrein van het huidige clubhuis woningen kan gaan neerzetten. Of het nieuwe denkbeeld van groe noord nog voor de goedkeu ring van CRM in april het Leiase gemeentebestuur op andere gedachten kan bren gen is twijfelachtig. Wat het terrein van wasserij Giezeman betreft kon een woordvoerder van de gemeentelijke afdeling volkshuisvesting gisteren niets anders zeggen dan dat er voor dit stuk grond nog alle mogelijkheden openliggen, wat inhoudt dat ook hier eventueel sociale woningbouw kan worden geprojecteerd. Emge tijd geleden heeft een Rotterdams bureau een zoge naamde kwaliteitskaart van Groenoord gemaakt, waarop zeer schetsmatig staat aange geven welke woningen voor verbetering in aanmerking ko men. De gegevens uit deze kwaliteitskaart worden in de eerstvolgende buurtkrant be kendgemaakt. LEIDEN De eerste gezamenlijke actie van de Stichting „Hartebmg Blijft", de Stichting „Orgelfonds Hartebrugkerk" en het kerkbestuur van de „Hartebrug"-parochie heeft een voorlopig bedrag van 102.160,- opgeleverd. Dit bedrag zal in drie jaar bij de parochie binnenkomen als bijdrage in het restauratiefonds, dat tien procent van de restauratiekosten moet opbrengen. Van het toegezegde bedrag van 102.160,- is door het kerkbes tuur reeds 23.600,- ontvangen. In april of mei zullen aanvul lende acties worden gevoerd om de benodigde tien procent (ca. 360.000,-) bijeen te brengen. Intussen blijven giro 558718 ten name van het kerkbestuur Hartebrug en de Amrobank nr. 451437209 openstaan voor spontane giften. Twee van de modellen op de Margrietmodeshow". Wijde broek met toelopende pijpen en trui met ,,koe- "motief

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3