Vietnam: Chinezen blij ven aanvallen Vlamingen: geen belasting gelden naar Wallonië ZONNIG AANBOD VAN PANDER. Overgelopen NA Nederland ligt dwars Invallers naderen hoofdstad Kampala Pander ren [u Jood in Rome weigert extra belasting te betalen MR. LUNS AGITATOR Sociaal klimaat in Frankrijk steeds grimmiger Kardinaal Villot ernstig ziek Londense Times zou in april weer verschijnen üq BónéNLANÜ LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 MAART 1979 PAGINA 15 (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME „Ik ben Jood en dat wil ik ook blijven. Als ik dood ga wil ik na een dienst in de synagoge begraven worden op een Joods kerkhof. Dat moet mogelijk zijn, ook zonder dat ik mijn leven lang verplicht ben geweest extra-belasting te betalen aan de Joodse gemeenschap in Rome. Het lidmaat schap van de katholieke kerk is in Italië ook niet afhankelijk van het al of niet betalen van een verplichte bijdrage". Met deze woorden geeft de 50-jarige kleerma ker Nahum Meir in Rome lucht aan zijn ver ontwaardiging over het feit, dat de Joodse ge meenschap hem voor het vierde achtereenvol gende jaar een verplichte belastingaanslag van 150.000 lire (plus minus 400 gulden) heeft op gelegd op grond van een jaarinkomen van 3 miljoen lire. Nahum Meir werd in 1970 door het bewind Ghadaffi uitgewezen uit Libië. Hij vestigde zich in Rome, een geliefde verzamelplaats van Joden die elders hebben moeten vertrekken. Het aantal Russische en Oosteuropese Joden dat zich hier de laatste jaren heeft gevestigd bedraagt tegen de 8.000. Als ze op de formu lieren van de vreemdelingenpolitie invullen dat ze Jood zijn, worden ze automatisch be schouwd als lid van de Joodse gemeenschap die daarvan bericht krijgt. Deze heeft dan op grond van een uit oktober 1930 daterende wet de bevoegdheid, leden van haar gemeenschap een eigen belastingaanslag op te leggen boven die Vein de Italiaanse staat. De wet is tot stand gekomen toen de Joodse gemeenschap destijds protesteerde tegen het feit, dat het in 1929 getekende concordaat tussen de Italiaan se staat en de Heilige Stoel belangrijke finan ciële faciliteiten aan deze laatste verleende. Om aan deze discriminatie een einde te ma ken werd de Joodse gemeenschap het recht verleend een eigen verplichte bijdrage van haar leden te vragen. ids (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Een uiterst merk waardig dokument toonde de Westduitse televisie gis teravond laat toen het delen overnam van een door Oost- Berlijn uitgezonden inter view van vijftien minuten met de naar bet oosten overgelopen NAVO-secreta- resse Ursel Lorenzen. Van wege haar centrale positie in het secretariaat-generaal in Brussel, haar kennis over uiterst geheime aangelegen heden, wordt haar verdwij nen als een zeer ernstige klap voor het militaire bondgenootschap be schouwd. Ursel Lorenzen, die twaalf jaar bij de NAVO werkzaam is geweest, zei in het inter view, dat zij al die tijd de „onmenselijkheid van de oorlogsvoorbereiding" had meegemaakt, en dat zij naar Oost-Berlijn was gegaan, omdat ze deze niet langer met haar humanistische le vensinstelling in overeen stemming kon brengen. Zij vertelde in dit verband van haar kennis over het zoge naamde lange-termijnpro- gramma van de NAVO, dat o.a. een studie over de Oost- blokstaten omvat. Volgens haar schetst dit plan geen realistisch maar volstrekt vertekend beeld van de wer kelijkheid, dat zich zelfs te gen delen van het Westen keert. Daardoor zou onenig heid in de NAVO bestaan: landen als Nederland, Noor wegen en Denemarken zou den het met dit plan vol strekt oneens zijn. Volgens haar is de NAVO erop uit om onrust in socia listische staten uit te buiten als voorwendsel voor militai- ristische maatregelen, waar bij grote delen van de DDR, maar ook van de Bondsre publiek in de as zouden worden gelegd. Zij omschreef NAVO-secre- taris-generaal Joseph Luns als een „agitator" en een „nazi" en heeft gedreigd meer Westerse defensiegehei men openbaar te zullen ma ken. De Westduitse commentator noemde het interview een „goed gespeelde propaganda- truc", bedoeld als compensa tie voor de gegevens, die de overgelopen DDR-functiona- ris Stiller aan het Westen heeft geleverd. Procureur-ge neraal Rebmann heeft giste ren verklaard dat er door diens aanwijzingen talloze DDR-spionnen in de Bonds republiek zijn ontmaskerd. PROPAGANDAOORLOG LOSGEBARSTEN Oproerpolitie in actie tegen staalarbei- dersin Denain DENAIN (Rtr/DPA) In de Franse plaats Denain. in de omgeving van Rijssel, is het tot ernstige gevechten gekomen tussen werk nemers en oproerpolitie. Ongeveer 350 jeugdi ge demonstranten staken in deze staalstad auto's in brand. De grimmigheid van de ge vechten riep herinneringen op aan de gebeur tenissen van mei 1968. De stakingen in Frankrijk breiden zich trouwens steeds ver der uit. Behalve bij de televisie en de spoor wegen wordt nu ook bij de post gestaakt. Er is in FriLnkrijk nog geen dag voorbijgegaan in 1979 waarop niet werd gestaakt. Wat het sociale klimaat zo bederft, is het ont breken van een perspectief. Politieke tegen standers van de Franse president Giscard d'Estaing kwalificeerden zijn reis naar Roeme nië, die eerder dit jaar wegens slechte weers omstandigheden niet doorging, als een vlucht. Er wordt druk gespeculeerd over de vraag hoelang premier Raymond Barre nog aan kan blijven. HANOI/PEKING (KEUTER/UPI- /AP) Ondanks de berichten dat de Chinese troepen zich, zij het langzaam en met mondjes maat, terugtrekken uit het noor den van Vietnam, blijft Hanoi de Chinezen beschuldigen van nieuwe agressie langs de gehele 720 km lange grens. In de Viet namese hoofdstad gaat de mobi lisatie van de bevolking gewoon door en de bunkers tegen luch taanvallen zijn weer in gebruik genomen. Intussen maken Viet namese troepen melding van de verovering van de provinciale hoofdstad Lang Son dat door de Chinese troepen ontruimd was. Volgens Vietnam zouden Chinese troepen rond Cao Bang. dat 26 km binnen Viet namees gebied ligt, weer loopgraven aan leggen en stad en naburige dorpen be schieten, als gevolg waarvan veel doden vallen en eigendommen worden bescha digd. Naar uit Westerse militaire kringen ver luidt zijn nog steeds geen grote Chinese eenheden over de grens teruggetrokken. Het Chinese persbureau Nieuw China heeft melding gemaakt van de terugkeer van enkele Chinese troepencontingenten „na het toebrengen van zware slagen aan de Vietnamese agressor". Verder zegt het persbureau dat de Chinese troe pen opslagplaatsen hebben geopend en dat zij graan, zout, kleding en andere nuttige zaken uitdelen aan de „verarmde Vietnamese bevolking". Beide partijen gaan steeds nadrukkelij ker de overwinning opeisen. Het is waar schijnlijk dat deze propagandaoorlog heel wat langer gaat duren dan de oor log zelf. Over één punt zijn de waarne mers het wel eens: Vietnam stond tot de Chinese terugtocht aan de verliezerskant, want het werd, onbegrijpelijk genoeg, ge heel verrast Er zijn ook berichten, dat het Vietnam niet mogelijk was om een tegenoffensief te ontketenen, omdat het een groot ge brek aan olie had. De deskundigen be klemtonen verder, dat Vietnam met zijn bemoeienissen in Laos en Cambodja en met de grensstrijd met China teveel hooi op de vork heeft genomen en te hoge verwachtingen van de Sovjet-Unie heeft gehad. Overigens heeft de Sovjet-Unie, in een verlate steunactie, een oorlogsbodem ge stuurd naar de Vietnamese haven Da- nang. Deze haven is ooit door de Ameri kanen aangelegd. In Haiphong is een Russische geleide wapen-jager en een on dersteuningsschip aangekomen. Vrouwen en kinderen in Hanoi druk bezig met het graven van loopgraven, die hen moeten be schermen, mochten de Chinezen de stad aanval- RADIO-OEGANDA: NAIROBI (AP/Rtr) Tanzaniaanse troepen en Oegandese opstandelingen zijn diep in Oeganda doorgedrongen en staan momenteel op nog geen 40 kilometer van de hoofdstad Kampala en het internationale vliegveld Enteb be. De Oegandese radio gaf gisteren een oproep door van president Amin aan het leger „om tot de laatste man te vechten". Het oprukken van de binnengevallen strijdkrachten is gisteren door radio Oe ganda bevestigd. Maar volgens de radio was Amin, „de veroveraar van het Britse imperium en stafchef van de gezamenlijke strijdkrachten", niet bezorgd over de situatie. Als minister van gezondheid had Amin de dag doorgebracht met het helpen inrichten van een operatiezaal in een ziekenhuis in Kampala. Hij had gezegd dat de Oegandese strijdkrachten nog niet in het offensief zijn gegaan, maar dat „de vijand binnen ons bereik is", waarmee hij vermoedelijk de artillerie van Mpigi bedoelde, een stad ten zuiden van Kampala, waar een verdedigingsgordel is aangelegd om Kampala en Entebbe te beschermen. Op het vliegveld van Entebbe voert Libië, dat Amin steun heeft toegezegd da gelijks wapens en benzine aan in een door Libische vliegtuigen onderhouden luchtbrug. Ook bevinden zich duizend Libische militairen ten zuiden van Kampala. De hoofdstad zelf is rustig. Tanks staan in het centrum en de rond de stad gelegen heuvels zijn vol luchtdoelgeschut. Vluchtelingen die uit Oeganda in Tanzania aankomen, maken melding van het oppakken van christenen, die ervan worden beschuldigd tevoren van de inval te hebben afgeweten. ROME De kardinaal-staatssecretaris Jean Villot (73) is ernstig ziek. De toestand van de kardinaal, die maandag in het ziekenhuis Gemelli te Rome werd opgenomen, is plotseling aanzienlijk verslechterd. Paus Johannes Pau- lus II heeft hem gistermiddag bezocht. Kardinaal Villot is als staatssecretaris de naaste medewerker van de paus in bestuurlijke aangelegenheden van de kerk. Hij had de leiding in het Vaticaan na de dood van paus Paulus VI en paus Johannes Paulus I. De gezondheid van de kardinaal, die in 1969 in zijn functie werd benoemd, liet al geruime tijd te wensen over, reden waarom zijn herbenoeming na de verkiezing van Johannes Paulus II als tijdelijke maatregel werd gezien. KABINETSFORMATIE MISLUKT (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De politieke toestand in België is gisteravond uitzichtlozer dan ooit geworden, nadat kabinetsformateur Paul vanden Boeynants tot de conclusie was gekomen, dat na drie dagen onder handelen ook zijn formatiepoging was mislukt. Terwijl het meest hachelijke probleem van al, namelijk de toekomst van Brussel, nog niet eens was bespro ken, sprongen de kabinetsonderhandelin gen af op een onoverbrugbaar menings verschil tussen enerzijds de Franstalige partijen en anderzijds de Vlaamse over de financiële middelen voor de toekom-' stige gewesten van het land. De Franstaligen wilden een gemeen schappelijk belastingsysteem dat zou neerkomen op het toekennen van gelden door de centrale overheid aan de gewes- «r>nviil de Vlaamse nartiien daarvan niet wilden weten. Zij hielden vast aan het standpunt, dat de toekomstige gewes ten van België zelf voor hun inkomsten moeten zorgen via eigen belastinginning. Volgens de Franstalige oplossing zou elk landsgedeelte vijftig procent van de nati onale gelden moeten krijgen, m.a.w. er zou voorbij gegaan worden aan het feit dat de belasting in het land voor 60 pro cent door dè Vlamingen en voor 40 pro cent door de Franstaligen worden opge bracht. De Vlaamse partijen hebben dus in feite geweigerd om Vlaams geld be schikbaar te stellen voor de toekomstige Franstalige gewesten Wallonië en moge lijk ook Brussel. De Vlaamse onderhandelaars spraken van een volledige breuk met de Fransta ligen. De politieke toestand in België zit nu opnieuw muurvast, nadat eerder reeds een informateur, een formateur en twee bemiddelaars eveneens hun op dracht hadden moeten staken als gevolg van de meningsverschillen tussen de bei de gemeenschappen van het land. België gaat nu een uiterst moeilijke tijd tege moet. De vraag is welke oplossing ko ning Boudewijn nu kiest. De kans be staat, dat nu eindelijk eens wordt afge stapt van het idee om een zespartijenka- binet te vormen, namelijk de zes par tijen, die de vorige regering vormden. Dat zou betekenen, dat de beide taaipar tijen moeten afhaken. Een regering van socialisten en christendemocraten is nog wel mogelijk en zou bijna een tweederde meerderheid in het parlement hebben. Maar daarvoor moeten de Waalse en christendemokraten in Wallonië eerst hun verbond met het Brusselse FDF ver breken. Voor de staatshervorming is ech ter een tweederde meerderheid nodig in verband met de noodzakelijke grond wetswijzigingen (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Er is kans dat de befaamde Britse Times na Pasen weer verschijnt. Voorlopig wordt de datum van 17 april voorop gezet. De zondagskrant The Sun day Times en de twee week bladen van The Times zou den onmiddellijk daarna op nieuw op straat komen. De publicatie van het dag blad The Times en de ande re kranten uit dezelfde stal werd stopgezet op 30 novem ber 1978. Vandaag zouden de laatste 1340 van de 3000 ontslagen personeelsleden van het Times-bedrijf hun opzegging krijgen. Het zag er niet naar uit, dat daarna nog iemand de zaak zou kunnen redden. Dit ernstige risico heeft de Britse Labour-minister van Arbeid, Albert Booth, aange spoord nog een poging te doen om de oudste krant van Londen te redden van een wisse ondergang. Minis ter Booth schijnt zijn doel bereikt te hebben tijdens langdurige nachtelijke on- derhandelingen met de Ti- mes-directie en de betrokken vakbonden. De bond van grafische ar beiders, die een hoofdrol speelt in het Times-geschil heeft aan zijn leden de raad gegeven de oplossing te aan vaarden. Alle 1400 reeds ontslagen personeelsleden van de Times-uitgeverij zul len weer in dienst genomen worden. Wie in de afgelopen drie tot vier maanden werk loos is geweest, krijgt finan ciële compensatie. Vervolgens zou een begin gemaakt worden met onder handelingen van de grond af aan tussen de Times-directie en alle vakbonden. De direc tie had vorig najaar haar ei gen uitgeverij platgelegd om dat ze met het personeel nieuwe CAO's wilde afslui ten, die tot resultaat zouden hebben dat in de toekomst probleemloos en efficiënt gewerkt zou worden met minder mensen en moderne re apparatuur. Als nu over dit alles tegen 7 april nog geen akkoord be reikt is, zal een beroep ge daan worden op de officiële arbitrage-commissie van de regering Callaghan. Beide partijen hopen evenwel, dat dit onnodig zal blijken. Ie dereen schijnt doordrongen van het besef, dat er geen andere kans meer is om The Times te redden. Het finan ciële verlies voor The Times bedraagt nu al 40miljoen gulden. ADVERTENTIE Vier uiterst comfortabele fauteuils (in 5 standen verstelbaar), met stevige, gevulde kussens in bruin- beige basket weave dessin. De ronde tafel, met een doorsnede van één meter, staat op een stevige kolompoot. Stoelen en tafel zijn van wit weerbestendig PVC met satijnglans-finish. Deze set kompleet tijdelijk voor f 1.325,-. Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE Willy Brandt gaat scheiden BONN (APA) De voorzit ter van de Westduitse soci aal-democratische partij, oud- bondskanselier Willy Brandt, en zijn Noorse vrouw Rut Hansen gaan na een huwelijk van ruim 30 jaar uit elkaar. Naar het secretariaat van Brandt gisteren bekend heeft gemaakt, worden met weder zijds goedvinden stappen on dernomen om tot een echt scheiding te komen. De 65-jarige gewezen bond skanselier trouwde met zijn nu 58-jarige tweede vrouw in 1948 te West-Berlijn, nadat hij haar had leren kennen in Noorwegen waar hij tijdens de Hitler-periode woonde. Beroep Amnesty op Equatoriaal Guinee DEN HAAG (ANP) Am- nesty International Neder land doet een beroep op pre sident Macias de Nguema van de West-Afrikaanse staat Equatoriaal Guinée om men sen die wegens hun politieke of religieuze overtuiging ge vangen zitten, vrij te laten. Volgens Amnesty Internatio nal worden verscheidene hon derden mensen zonder vorm van proces en onder zeer slechte omstandigheden ge vangen gehouden in onder meer de hoofdstad Malabo. Het totale aantal willekeurige arrestaties in Equatoriaal Gui née loopt waarschijnlijk in de duizenden. Talrijk is het aan tal dodelijke slachtoffers ten gevolge van martelingen en standrechtelijke executies. Hongkong verbiedt import hoorn van neushoorn Hongkong (ANP) In de Britse kroonkolonie Hong kong zal de hoorn van de neushoorn niet meer mogen worden ingevoerd. Dit besluit is door de regering genomen nadat hierop door het We- reldnatuurfonds sterk was aangedrongen. Hongkong is een van de be langrijkste handelscentra voor de import van de hoorn van neushoorns. Dit dier wordt echter thans zo wreed ver volgd, dat mogelijk alleen nog een wereldomvattend verbod op de handel zijn voortbe staan kan waarborgen. Andreotti waagt laatste poging ROME (UPI) De Italiaanse kabinetsformateur Giulio Adreotti is gisteren begonnen aan een laatste poging tot het voiroen van een regering die aanvaardbaar is voor christen-democraten en com munisten. Politici zeiden dat wanneer hij niet van beide partijen steun krijgt, Andreotti van plan is toch een regering te vormen en van het parlement een vertrouwensvotum te vra gen. Wanneer hij het vertrou- wenm niet krijgt, zal de nieu we regering als zakenkabinet aanblijven en zullen nieuwe algemene verkiezingen wor den uitgeschreven. Hess opnieuw in ziekenhuis WEST-BERLIJN Rudolf Hess, de voormalige plaats vervanger van Adolf Hitier en de laatste gedetineerde in de Spandau-gevangenis, is gisteren in een Brits militair ziekenhuis in West-Berlijn op genomen. Een Britse woordvoerder kon niet zeggen wat de voormali ge nazi-leider mankeert. De 84-jarige Hess werd 11 dagen geleden ook al opgenomen met bronchitis en ademhaling smoeilijkheden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15