Defect aan auto slechts zelden schuld van berijder Kamer akkoord met uitzending politie naar Namibië VN-verblijf één lange vacantie Regering gaat stress bij ambtenaren onderzoeken Directeur na fraude in eigen bedrijf gearresteerd ficidócGowuvnt IN MEERDERHEID VORM- EN MONTAGEFOUTEN Heróinesmokkelaars zonder proces uitgewezen -Maria Telder gewurgd Kruisinga en de CHU INNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 MAART 1979 PAGINA 13 j (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Bij onder zoeken die de ANWB de afge lopen jaren heeft verricht is aan het licht gekomen dat de fecten aan automotoren voor vers, ofprocent te wijten zijn aan aaeiêe materiaal- of vormfouten en schou aan montagefouten op de fa- briek of door de reparateur. Slechts voor 36 procent ligt Diouse de schuld bij de berijder. Bij 111 "e defecten aan koppelingen en od, gee :au en omple Ti 44. versnellingsbakken kan zelfs maar voor 28 procent de schuld bij de berijder worden gelegd. Dit zei de heer M. Lemckert, chef van de expertisedienst van de ANWB, gis teren op een persconferentie in Am sterdam ter gelegenheid van de inter nationale vakbeurs van garageuitrus tingen, Autcvak. Hoewel de auto veel betrouwbaarder is geworden en ge makkelijker te bedienen zijn we er dus nog lang niet, aldus de ANWB- deskundige. Defecten aan elektrische installaties van auto's staan met 34 procent van het totaal aantal defecten boven aan de lijst van door de ANWB geconstateerde afwijkingen. De roestbescherming van een auto dient nmaar de mening van de heer Lemckert al op de tekentafels te be ginnen, omdat die dan meer effect heeft dan de huidige ml-behandelin- gen, die, zelfs als ze goed zijn uitge voerd, hoogstens roestvertragend wer ken. Lemckert bepleitte een goed auto-on derhoud. Dit kost weliswaar geld. sparing van plotselinge hoge kosten. Volgens de voorzitter van de tentoon stellingscommissie, de heer W. van Kaam, leidt gebrekkig auto-onderhoud ook tot een laag rendement van de verbranding. Het brandstofverbruik kan dan met tien procent stijgen, het geen betekent, dat de automobilist ge middeld per maand zo'n vijftien gul den te veel uitgeeft. Hij zei ook, dat de Nederlandse auto mobilist dit jaar ongeveer vier miljard gulden zal uitgeven aan reparatie en onderhoud van zijn auto. Dit hoge be drag wordt dit jaar mede béinvloed door schades van deze winter. knc ind oor 't d roof' (jf ROTTER DAM (ANP) Drie Chinese heróinesmokkelaars door de Rotterdamse ^Abortus pas binefifin najaar in Tweede Kamer DEN HAAG De openbare behandeling in de Tweede Kamer van de nieuwe abor tus-ontwerpen zal naar het zich laat aanzien pas laat in het najaar kunnen plaats vinden. Een bijzondere com- imissie uit de Tweede Kamer 'heeft namelijk besloten dat de opmerkingen voor het voorlopig verslag pas op 14 juni door de fracties moeten worden ingeleverd, aan de vooravond van het zomerree ès. Daarna is nog geruime tijd nodig voor de verdere schriftelijke voorbereiding. at we i Ipunt ang- Justitie zonder berechting uitgewezen naar Engeland. Reden hiervoor is het feit, dat de justitie het niet eens was met de manier waarop destijds de hand kon worden gelegd op de drie smokke laars. Zij achtte dit in strijd met de wet. Met nog enkele andere Chine zen konden de drie worden aangehouden dank zij de in filtratie in de groep van twee Canadese politieagentes. Deze hadden zich als koeriersters bij de smokkelaars aangeslo ten. Nederland erkent echter niet de politiemethoden in sommige landen, om eigen mensen in criminele groepen te laten infiltreren, om op deze wijze tot arrestatie te kunnen overgaan. De drie Chnezen werden al medio februari naar Engeland uitgewezen, omdat zij als in gezetenen van Hongkong in het bezit zijn van een Engels paspoort. n. Di 'n nuit< Desd ROTTERDAM (ANP) De 49-jarige Maria Telder, van wie bet Jijk dinsdag in een gangkast in haar Rotterdamse woning jgL is gevonden, is gewurgd. I Dat is gebleken uit de sectie die dr. J. Zeldenrust gisteren hfpft gehouden. De vrouw moet omstreeks inni ven het verier 44. het aars lartoi iv< z heeft gehouden. De vrouw moet omstreeks juni van het vorig jaar zijn vermoord. De vrouw, die nauwelijks contact had met de buren of familie, werd al die tijd niet vermist. l5en buur tonderzoek heeft nog geen nieuwe gegevens opgeleverd. Een aantal soldaten, behorende tot de grote VN—een heid, die zaterdag naar Libanon vertrekt, is gisteren tijdelijk bevorderd. Dit in het kader van de voor VN— militairen voorgeschreven rangen. NOORSE SERGEANT IN LIBANON: BEIROET (ANP) Een Noorse sergeant behorende tot de Noorse VN—eenheid in Libanon heeft voor opschudding ge zorgd door in een in Israëlische kranten gepubliceerde brief te schrijven dat de VN—troepen één lange vacantie hebben „met veel whiskey en dorpsfeestjes". De militaire regels, al dus deze sergeant, zijn zo mild dat de VN—soldaten niet meer gemotiveerd zijn. Een VN—woordvoerder heeft intussen de inhoud van de brief scherp gekritiseerd. Er is volgens hem geen enkele reden om aan te nemen dat de Noren in Libanon niet gemotiveerd zouden zijn. In Beiroet heeft de VN—commandant Erskine de mogelijkhe den besproken om ook 500 man van het Libanese leger in te schakelen als VN—eenheid. Boven de Atlantische Oceaan staat al enkele dagen een sterke westelijke luchtstro ming, waarmee slechtweerzo- snel naar West-Europa worden gevoerd. Vanmorgen bevond zich een dergelijke zone met veel bewolking en regen ten westen van de Brit eilanden. Verwacht wordt dat vannacht een actief deel hiervan over ons land zal trekken. De wind zal daarbij op gaan steken. Morgen ag, als de regenzone ons land zal zijn gepasseerd ko- weer in lucht terecht opklaringen en nu en n bui voorkomen. Er blijft veel wind staan en in het temperatuurverloop komt weinig verandering. Vooruitzichten voor zaterdag buiig en veel wind. Middagte- meraturen omstreeks 7 gra den weersvooruizichten in cij- zaterdag aantal uren zon 1 tot 7 temp omstreeks 3 gr max temp omstreeks 7 gr kans op een droge periode minstens 12 uur 60 pro kans op een geheel droog etmaal 30 procent. Vooruitzichten voor zaterdag buiig en veel wind. Middagte- gra- jneraturen omstreeks den weersvooruizichten fers voor zaterdag Jantal uren zon 1 tot 7 temp omstreeks 3 gr nax temp omstreeks 7 gr lans op een droge periode 'an' minstens 12 uur 60 pro cent kans op een geheel droog etmaal 30 procent. temp. elag Ituu jgjjv»'». fis, DEN HAAG De regering streeft naar een meer systemati sche verzameling van beleidsinformatie op het terrein van het personeelsbeleid voor de burgerlijke rijksdienst. In het kader van de bevordering van het welbevinden van het personeel heeft de regering het plan een onderzoek in te stellen om te komen tot een stelsel van „sociale indicatoren" op het terrein van de werk- en leefsituatie van de rijksambte naren. Hierbij kan ook aandacht worden besteed aan de stres- sproblematiek in de rijksdienst. Dit zegt minister Wiegel van Binnenlandse Zaken in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden van D'66. De vragen gingen over de klempositie waarin het middenkader onder de ambtenaren verkeert, waardoor het ziekteverzuim, de ontevre denheid met het werk en de spanningen in het werk groter worden en de zelfwaardering lager. De minister is het met de vragenstellers eens dat er meer nodig is dan het samenstellen van een verzuimstatistiek om een indruk te krijgen van de gevolgen van stress onder de ambtenaren. Het voorgenomen onderzoek zal zich, bij wijze van proef, uitstrekken over drie jaar. Het behelst een periodie ke enquete van een representatieve streekproef uit het burger lijk rijkspersoneel. NS-restauratie Amsterdam weer open AMSTERDAM Het perso- neel van de le klas restaura tie en het snelbuffet van het centraal station in Amster dam zijn gistermiddag weer aan het werk gegaan. In een vijfdaagse staking eiste het personeel een betere bescher ming tegen „raddraaiers" die kelners en andere personeels leden bedreigden. De Nederlandse Bond van Horecapersoneel heeft giste ren met de NS overeenstem ming bereikt over een aantal veiligheidsmaatregelen. Met onmiddelijke ingang zullen re chercheurs van de spoorweg politie de ruimten vóór de restauratie-afdelingen bewa ken. Tevens wordt er op kor te termijn een tv-circuit aan gelegd, waarmee de bewaking nog verder kan worden ver beterd. (Vane r verslaggevers) UTRECHT De Utrechtse politie heeft dinsdagnacht de 48-jarige directeur van het meubileringsbedrijf Huizenga BV gearresteerd, op verden king van miljoenenfraude in zijn eigen bedrijf. De arresta tie volgde onmiddellijk op een klacht van de bouw- en houtbond van het CNV, die al enkele jaren probeerde maatregelen te treffen tegen de directeur, die volgens de bond de werkgelegenheid voor de 150 werknemers ern stig in gevaar bracht. De bank van het bedrijf dreigde dinsdag de geldkraan dicht te draaien. Hoeveel geld er door de directeur uit het bedrijf door fraude is wegge haald, en op welke manier, kon de politie nog niet mede- len. De directeur is samen met zijn moeder eigenaar van het bedrijf. De bank zal in ie der geval nog deze week de lonen van de werknemers uit betalen. Er wordt uitstel van betaling aangevraagd. Volgens voorziter Van Commenee van de industriebond CNV wordt het voor de bewindvoerders zeer goed mogelijk het bedrijf voort te zetten, omdat er een goede orderportefeuille is, „en omdat er uitstekende vaklie den onder het goed gemoti veerde personeel zijn". Al in oktober '76 wilde het CNV maatregelen tegen de di recteur, toen duidelijk werd dat hij personeel van zijn be drijf liet werken aan de bouw en inrichting van zijn dure villa. Daardoor lag de rest van de produktie van het be drijf stil, aldus de CNV-bond, die meerdere malen heeft ge tracht de directeur ertoe te bewegen geld terug te bren gen in de onderneming. Re cent wilde de bank een ac- cauntantsonderzoek, en was de recherche volgens Van Commenee op het spoor van onjuiste praktijken gekomen „door fouten als poging tot brandstichten in eigen be drijf". MUZIEKCENTRUM VERWOEST Een fel uitslaande brand heeft gistera vond het Utrechtse muziekcentrum Tivo- li volledig verwoest. Het houten gebouw was al enige tijd buiten gebruik. Op het moment van de brand, tegen acht uur, waren drie Marokkaanse werknemers van een slopersbedrijf in het gebouw aanwezig. Aanvankelijk bestond er enig misverstand over de vraag of het drietal nog in het pand aanwezig was. Van morgen meldde eèh van hen zich even wel bij de politie. De Marokkanen wa ren snel gevlucht, omdat ze illegaal in Nederland verblijven. Tegen hen worden geen verder stappen ondernomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer en de politiebonden hebben zich in principe akkoord ver klaard met het plan van de Ne derlandse regering om positief te reageren op een verzoek van de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Kurt Waldheim, om enkele tientallen politiemannen beschikbaar te stellen ten behoe ve van de VN-vredesmacht in Namibië, het vroegere zuidwest Afrika. Het is de bedoeling dat deze vredes macht, die in de wandeling UNTAG heet, Namibië zal begeleiden op de weg naar onafhankelijkheid. Enkele ministers hebben gisteren aan de be-' trokken kamercommissies meegedeeld dat het gaat om 20 30 man politie personeel in de leeftijd van 45 tot 50 jaar, te recruteren uit rijks- en ge meentepolitie. De uitzending geschiedt op basis van vrijwilligheid. De politie mensen gaan in Namibië niet zelf poli tiediensten verrichten, maar ze zullen toezicht uitoefenen op de plaatselijke politie. Het is nog niet zeker wanneer de uit zending zal plaats hebben. Veel zal af hangen van het tijdstip waarop in Na mibië onder toezicht van de Verenigde Naties de verkiezingen zullen gehou den worden. Aanvankelijk was het plan de Namibiërs in juni naar de stembus uit te nodigen, maar dat kan ook later dit jaar worden. De totale vredesmacht van de Verenigde Naties in Namibië zal bestaan uit een militair onderdeel van ongeveer 7.000 man en een burgelijk deel van rond 1.900 man, van wie 360 politiemensen. De Unieraad van de CHU heeft zich afgelopen week einde uitgesproken voor het dubbel mandaat van T. Tolman, het aanstaande lid van het direct gekozen Europese parlement. Tegen de binnen het CDA ge maakte afspraken in, zou Tolman daardoor naast Euro pees parlementariër ook lid van het Nederlandse parle ment kunnen blijven. Het besluit van de Unieraad is niet vergezeld gegaan van een inhoudelijke weerlegging van de argumenten, die in het CDA zijn gebruikt om het dubbele mandaat af te wijzen. Principieel koos het CDA voor gescheiden verantwoordelijkheden van nationale en Europese volksvertegenwoordigers, om het nieuwe parlement van Europa een maximale kans te geven. Europese parle mentariërs die naast hun Europese verantwoordelijk heid ook nog eens een verantwoordelijkheid voor natio nale belangen hebben, zouden de kracht van het Euro pese parlement kunnen ondergraven, aldus de terechte principiële redenering van het CDA (die overigens door de PvdA en de VVD vooralsnog niet volledig onder schreven wordt: daar zijn dubbelmandaten voorlopig beperkt toegestaan). Dat de Unieraad nu op het laatste moment dwars door de gemaakte CDA-afspraken heen- fietst heeft begrijpelijk ook als gevolg dat uit de ARP en de KVP weer stemmen opgaan om ook een dubbel- mandaat te krijgen, als de CHU dat zich ook toeeigent. Dat nu de Unieraad van de CHU op de valreep van de CDA-afspraak af wil, is op zijn minst bevreemdend te noemen. Daardoor is de schijn ontstaan dat de het hoogste orgaan van de CHU door middel van het dub- belmandaat wil voorkomen dat ex-CHU-leider en ex-mi nister Kruisinga weer terug komt in de politiek. Indien immers Tolman zijn kamerlidmaatschap zou opzeggen na in het Europese parlement te zijn gekozen, zou Kruisinga als eerste weer in aanmerking komen voor het kamerlidmaatschap. DiE schijn werpt voor buitenstaanders een weinig po sitief licht op het politieke bedrijf. Het beeld van politi ci, die allerlei principieel belangrijke zaken verhaspelen en verdoezelen om toch hun doel maar te bereiken, krijgt erdoor gestalte. Diegenen in de CHU die verant woordelijk zijn voor het besluit van de Unieraad (naar verluidt hebben de uit de CHU afkomstige CDA-kamer- leden er veel toe bijgedragen) zouden er goed aan doen om alsnog het dubbelmandaat inhoudelijk te beargu menteren. Of beter nog, om terug te komen op dat dubbelmandaat, en ex-minister Kruisinga gewoon recht uit duidelijk te maken dat men hem niet meer in een vertegenwoordigende functie wenst. Alleen een doosje punaises De drogist, die ons reeds talloze jaren tot volle tevredenheid bedient, heeft van zijn onoverzichtelijke nering langzaam maar zeker een melancholieke tic over gehouden. Dit heeft hem gemaakt tot een stille dromer, die tussen de vier soorten shampoo en het borstelwerk-met-garantie gapend zijn tijd op aarde uitzit. Vroeger vertoefde hij altijd in een schemerige uithoek van zijn winkel die door een glazen vitrine vol reukwater aan het gezicht der klanten werd onttrokken. Wat hij daar overigens deed, wist niemand. Na lange tijd hebben we pas begrepen, dat hij in dat hoekje eenvoudig niets uitvoerde. Hij zat er slechts, luisterend naar de werkzame geluiden van buiten, de bedwelmende geur van zijn koopwaar als een opiumschuiver inhalerend. Als hij zijn schuilplaats moest verlaten om iemand te bedienen, moest het wel voor een rekening van minstens vijftien gulden zijn, wilde hij het niet doodzonde van zijn tijd vinden. Later liet de drogist zijn dunne zoon de klanten helpen en beperkte hij zich tot het geven van onverstaanbare aanwijzingen vanuit zijn duffe hoekje. In feite veranderde er daarmee niets, want de jongen was niet veel meer dan een blauwtje van zijn pa. Moeder zei eens: „Het lijkt wel of ze die knul met kamillethee gezoogd hebben". En ofschoon de reikweidte van deze mededeling ons grotendeels ontging, begrepen we donders goed, dat ie voor de zoon van de drogist vernietigend was. Toen de zoon vlak na de oorlog naar Canada was geëmigreerd, moest zijn vader weer achter de toonbank. En dat deed ie als vanouds met zo'n oorwurmgezicht, waarop te lezen stond: Die glimlachjes zijn me nog steeds te duur. Toen we gisteren voor een doosje punaises in zijn winkel moesten zijn, overviel ons opeens de gedachte: Hoe wordt een mens nu in vredesnaam drogist?. Aandachtig keken we naar de shampoo en de borstels, die als druipsteenformaties aan de zoldering hingen. Het leek verdacht veel op de inventaris van iemand die afdoende gebombardeerd is. En op dat moment schoot ons het antwoord te binnen: Drogist word je niet, dan ben je vanaf je geboorte. In de kliniek, waar een zuster op de gang de uitslag van negen maanden herenleed komt mededelen, wordt dan ook niet geroepen, of het een dochter of zoon is. „U heeft een drogist", zegt de zustor, „gefeliciteerd,,. Op dat moment van overpeinzing hoorden we de drogist vragen: „U blieft?". Gek, mensen, die zo'n vraag beantwoorden, zeggen nooit: „Nou. laat ik eens kijken. Aardappelen met appelmoes en biefstuk lijkt me wel wat". Let maar eens op. Dat hoor je nooit. De vrouw vóór ons zei ook: ..Heeft u soms wat maagzout voor me, drogist?". Nou dat trof. Hij had er net een mudzak van aangèkregen. Terwijl hij die zuchtend op de toonbank tilde, vroeg hij: „Is het weer zover mevrouw Gons?". En tegelijk waaide er een vage glimlach over zijn gezicht. Hij schept er een duidelijk behagen in om de lijdende mensheid over zijn toonbank te zien hangen. Het liefst verkoopt hij dan ook poeders en dranken. De vrouw knikte, terwijl de drogist nog wat maagzout op de weegschaal mikte. Want als het om pijn gaat, staat ie erop, dat zijn klanten het volle pond krijgen. „Dat komt allemaal door die jachtige tijd", mompelde hij, „geen wonder, dat je daar de gekste kwalen van krijgt. Dat dan drie vijf en zeventig, mevrouw Gons". Nadat ze afgerekend had wendde hij zich temend tot ons. Vrijmoedig bekenden we, dat slechts het onstuitbaar verlangen naar punaises ons zijn zaak had ingedreven. Pijnlijk verrast keek hij op. Zo ongeveer als een suppoost van de Koninklijke Schouwburg, aan wie men vraagt, hoe duur de stoombaden zijn. „Punaises", herkauwde hij vol walging. En na een stilte vervolgde hij hoofdschuddend: „Ik heb ze van een gulden en van èèn vijftig". „Die van een gulden dan maar", zeiden we vol mededogen. Moedeloos liep hij daarop naar een ver vak, waarvan hij terugkeerde met een mottig doosje, dat hij als een slak op de toonbank wierp. „Heeft meneer echt niets vergeten?", riep hij te nadrukkelijk. Als we op dat moment nou fair waren geweest, hadden we schuldbewust geroepen: „Ach, natuurlijk, doe er maar wat asperines bij". Maar daar waren we weer eens te laf voor. ,„Nee, dank u wel", hoorden we onszelf roepen. Terwijl we met de punaises de winkel uitliepen, hoorden we hem halfluid, maar goed verstaanbaar mompelen: „Die is harder ziek dan ie zelf denkt".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13