Raad Lisse moet beslissen over bouw nieuw raadhuis Voorschotense jongeren komen met eigen bouwplan voor Corneliahoeve SLOOP HUIDIGE ONDERKOMEN LIJKT ONVERMIJDELIJK Succesvolle dekenale zangavond Frans theater EHBO-kring wedstrijd in Lisse HUISVESTING VOOR VEERTIEN WONINGZOEKENDEN REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 MAART 1979 PAGINA 4 VOORHOUT/KATWIJK P. S. C. van Kampen uit Voor hout en M. Guijt uit Katwijk zijn aan de Culinaire Vak school. te Groningen geslaagd voor het examen basisoplei ding A-kok I en II. RIJNSBURG In de Rijns- burgse Voorhof wordt op vrij dag 9 maart een bijeenkomst gehouden met als thema „Pleidooi voor het leven". Spreker is onder meer pater Koopman. Films en dia's wor den vertoond ter ondersteu ning van zijn strijd tegen zwangerschapsonderbreking. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. KATWIJK De Katwijkse Rijnstraat zal gedurende twee weken afgesloten zijn in ver band met het bouwrijp ma ken van het plangebied „Schutterswei". De NZH-bus- sen 30, 32 en 41 die gewoon lijk over de Rijnstraat rijden zullen in die periode over de provinciale weg rijden. De omleidingsroute voor het ver keer zal met borden worden aangegeven. LISSE In het vormingscen trum Qbus treedt zaterdag 10 maart de folkgroep „Plane- denn" op. Deze groep speelt Schotse, Ierse en Engelse volksmuziek. De groep die be staat uit Frank van Hooff, Ad van Oploo, Peter van Al phen en Peter Reynders staan bekend om de boeiende com binatie van oude volksmuziek en hun eigen achtergronden. De toegangsprijs tot het con cert dat om half negen begint is 4 gulden. CJP-houders en Qbus-leden betalen 2.50 gul den. SASSENHEIM De Zwem vereniging van Sassenheim houdt woensdag 14 maart de algemene ledenvergadering in de grote zaal van het Bruine Paard aan de Sassenheimse Hoofdstraat. Naast de gebrui kelijke agendapunten komt de viering van het derde lustrum van de vereniging aan de orde. De vergadering begint om acht uur. VOORSCHOTEN - De Belgi sche Toneelgroep De Zwarte Komedie brengt zaterdaga vond 10 maart in de Linde hoeve in Voorschoten het to neelspel „Ulrike in Wonder land". Het toneelstuk handelt over het leven van Ulrike Meinhof. Met enkele duidelij ke lijnen worden haar af komst en omgeving gesitueerd in de historische kontekst van het na-oorlogse Duitsland. Deze boeiende produktie over Ulrike Meinhof begint om 21.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 3 gulden. Eventuele verdere inlichtingen zijn te verkrijgen op telefoonnummer 01717-5357. VOORSCHOTEN Met de reconstructie van de oostzijde van het gedeelte Leidseweg- noord tussen de Piet Heyn- laan en de Voorschoterweg wordt binnenkort een begin gemaakt. Dit maken b en w van Voorschoten bekend. Het doorgaande verkeer en het plaatselijke verkeer in de zuidelijke richting dienen de door middel van borden aan gegeven omleidingsroute te volgen. Deze weg blijft voor het verkeer in noordelijke richting berijdbaar. Hongerige dieven LEIDEN Uit een kelder ruimte aan de Kraaierhorst is een grote hoeveelheid etens waren gestolen. De etenswa ren, kippen, vlees en groenten ter waarde van ongeveer vijf honderd gulden, lagen in een vrieskist. De hongere dieven verschaften zich toegang tot de kelder door het forceren van het slot van de toegang sdeur. Nog niets bekend over lokatiesubsidie woningen War- mundastraat WARMOND Met de wo ningbouw in de Warmundas- traat kan nog geen begin worden gemaakt, omdat er nog geen rijkssubsidie is ver kregen. In afwachting van die lokatie-subsidie toch al met bouten beginnen brengt de verwachte medewerking van de overheid in gevaar. „Er rest niet veel meer dan afwachten", aldüs burgemees-- ter De Vreeze van Warmond gisteravond in de commissie vergadering ruimtelijke orde ning. De burgemeester antwoordde dit op vragen van het com missielid Marks. Evenals de andere leden van de commis sie vreest hij dat langer wachten een ongunstige in vloed op de bouwprijs zal hebben. De aannemer had vo rige week al volgens de plan ning moeten beginnen. Zon der de subsidie evenwel ko men de huren van de nieuw bouwwoningen volgens bere keningen van de woningbouw vereniging Warmunda onver antwoord hoog te liggen, zo dat men het verstandiger acht rustig af te wachten. Fietser aan- LEIDEN Een 20-jarige Arnhemse is gistermorgen op haar fiets aangereden door een auto. De wielrijdster stak ter hoogte van de Oegstgees- terweg de Willem de Zwijger- laan over. Op hetzelfde mo ment sloeg een automobilist, een 56-jarige Hagenaar, link saf de Oegstgeesterweg in. Hij kon de wielrijdster niet meer ontwijken. De vrouw is met lichte verwondingen in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. COMMISSIE FINANCIËN OEGSTGEEST: „Voorlichtingsavonden niet meer nodig" VOORSCHOTEN De Voor- schotense politieke partijen die tijdens de gemeenteraads verkiezingen een oplossing voor het probleem van de jongerenhuisvesting hoog in het vaandel hadden staan, kunnen daar binnenkort wat aan doen. De Stichting Jon gerenhuisvesting Voorschoten heeft namelijk een plan opge steld voor de huisvesting van ongeveer 14 jeugdige woning zoekenden in deze gemeente. De Stichting wil de onlangs door de gemeente te koop aangeboden boerderij „Corne liahoeve" verbouwen voor de huisvesting van jongeren. Morgenavond zal zij de door een bekende architect ge maakte tekeningen en een kostenberekening voor de verbouwing van de hoeve aan het college van burge meester en wethouders over handigen. De verbouwing van deze hoe ve is al eerder bij het overleg tussen stichting en gemeente naar voren gekomen, maar heeft tot nu toe niets con creets opgeleverd. Volgens de stichting zou de huur van de huidige huurders in de Corne liahoeve, Van der Weide, Van der Werf en Van Lierop, per 1 april door de gemeente zijn opgezegd, en zou de Cornelia hoeve nu te koop zijn voor de hoogst biedende. De stichting heeft daarop een verzoek in gediend om tot aankoop van deze hoeve over te gaan. Kernprobleem voor de stich ting zal waarschijnlijk de ver koopprijs zijn. Zij hoopt, dat de gemeente gezien de huidi ge problematiek van de jon gerenhuisvesting, de hoeve voor een symbolische prijs van 1 gulden aan de stichting zal overdragen. Pe verbou wing wil de stichting met subsidie van het Rijk bekosti gen. De politieke partijen bin nen de gemeenteraad kunnen volgens de jongeren nu kiezen tussen de hoogst mogelijke prijs of het lenigen van een stukje huisvestingsnood. Om het h ui sves tings „wan beleid van de gemeente Voor schoten onder de aandacht te brengen, kraakten vijftien Voorschotense werkende jon geren in de nacht van vrijdag 17 op zaterdag 18 juni van Voor de twaalfde achtereenvolgende maal gers en zangeressen uit maar liefst 14 paro- petitie-avonden naar een resultaat had we- werd gisteravond in de Bisschoppelijke Nij- chies uit de wijde omgeving deelgenomen. ten te leiden, dat gisteravond door het aan- verheids School in Voorhout de zogeheten Het geheel stond onder leiding van pastoor wezige publiek met een luid applaus werd dekenale korenavond gehouden. Aan deze Kuypers, die de koren tijdens de talloze re- gewaardeerd, zangbijeenkomst werd door ruim 300 zan- LISSE De gemeenteraad van Lisse krijgt in de vergadering van woens dag 14 maart het voorstel om plan nen voor te bereiden voor de bouw van een geheel nieuw raadhuis op de plaats van het oude complex aan de Lissese Heereweg. Burgemeester en wethouders stellen voor om eveneens de nabijgelegen gebouwen Rehobotb en Het Baken van de Hervormde Ge meente aan te kopen en te slopen voor de bouw van het gemeentelijke onderkomen. Voor het voorbereiden van de nieuwbouwplannen wordt aan de raad een krediet gevraagd van 250.000 gulden. De definitieve beslissing over de even tuele afbraak van het raadhuis aan de Heereweg hoeft pas genomen te wor den als het definitieve sloop- en bouw plan van architect Duintjer ter tafel komt. Door het raadsvoorstel en een uitspraak van het seniorenconvent, om het opstellen van alternatieve plannen voor een nieuw raadhuis achterwege te laten, staat het raadhuiscomplex dichter bij de slopershamer dan ooit Het seniorenconvent, de vergadering van alle fractievoorzitters, legde op 17 januari van dit jaar de wens van de Lissese raad om alternatieven voor de sloop te overwegen, naast zich neer. Hiermee is het vonnis over het uit 1909 daterende gemeentehuis eigenlijk wel geveld. Al in 1975 is gebleken dat het raad huis van Lisse te klein is voor de huisvesting van het bestuurlijke en ad ministratieve apparaat van de snel groeiende gemeente. Personeelsuitbrei ding is ook na de uitbreiding van het raadhuiscomplex nauwelijks meer mo gelijk, uitbreiding van het gemeentelij ke archief is dringend noodzakelijk, er is te weinig wachtruimte en zo is ook de raadszaal niet meer berekend op de toegenomen publieke belangstelling bij raadsvergaderingen. Het elders in de gemeente onderbrengen van ge meentelijke diensten wordt beschouwd als een weinig elegante oplossing voor het ruimtegebrek in het Lissese raad huis. De beslissing om nieuwbouw te plegen is volgens het gemeentebestuur niet „Ijchtvaardig" genomen. Veel uit breidingsplannen zijn in de afgelopen jaren besproken, maar om praktische redenen weer terzijde geschoven. Bo vendien wilde het gemeentebestuur een oplossing op lange termijn vinden voor het ambtelijke ruimtegebrek. En uitbreiding zou alleen de eerste jaren effectief kunnen zijn. Naar aanleiding van reacties uit de raad en de plaatselijke bevolking stel len b en w in het pre-advies aan de raad nadrukkelijk met de nieuwbouw „geen status-symbool te willen oprich ten" en dat alternatieve oplossingen terdege zijn onderzocht. Bij de plaats keuze voor het nieuw te bouwen raad huis zijn naast de huidige lokatie twee alternatieven onderzocht; het braaklig gende terrein bij het winkelcentrum Blokhuis en de parkeerplaats aan de Bondstraat tegenover het huidige ge meentehuis. Het terrein bij Blokhuis is al gereserveerd voor uitbreiding van OEGSTGEEST Het is niet waarschijnlijk dat de geplande twee voorlichtingsavonden voor de bewoners van de Grunerie nog door gang zullen vinden. De commissie financiën s het er in haar gisteravond gehouden ver gadering over eens dat de voorlichtingsavon den veel van hun nut hebben verloren nu be sloten is gehoor te geven aan de bezwaren van deze bewoners met betrekking tot de aanleg van de sportvelden. Eergisteren werd in de commissie openbare werken al in principe akkoord gegaan met de bewonersvoorstellen om de diepspitmethode, die volgens hen huisverzakkingen zou kunnen veroorzaken, te laten varen en te vervangen door de zogeheten omspuitmethode. De commissie financiën zag zelf echter ook nog de nodige bezwaren ten aanzien van de sportveldenaanleg liggen. Hoewel de nieuw te gebruiken methode niet duurder uitkomt dan bij het diepspitten, pleitte het D'66-raadslid Wuisman voor een nieuwe becijfering van de kosten door een onafhankelijke deskundige. „De 2,2 miljoen gulden die men nu nodig denkt te hebben, lijkt mij aan de hoge kant". OEGSTGEEST- De Franse theatergroep G.E.S.T., lid van het Haagse Centrum voor Amateurtoneel HCA, brengt op 22 en 23 maart het toneel- steuk ,,L' Assemblée des fern s'' van R. Merle. De op voering vindt plaats in de Aula van het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijs voor personen met CJP of 65plus kaart is 10 gulden en voor anderen 12,50 gulden. LISSE In „Rehoboth" aan de Lissese Achterweg worden vrijdagavond 30 maart de jaarlijkse kringwedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Vereniging E.H.B.O. (kring Leiden). De afdelingen die met een ploeg van drie deelnemers mogen deelnemen zijn: Alphen, Ridderveld, Hillegom, Katwijk, Lei den, Leiderdorp, Lisse, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Val kenburg en Voorchoten. De wedstrijdjury wordt gevormd door diverse artsen. Een van deze geneesheren heeft de supervisie en stelt een ongevalsoefening samen. Een lotus-groep zorgt voor de „slachtoffers". De winnende afdeling zal worden afge vaardigd naar de districtswedstrijden in Leiderdorp. De Corneliahoeve: nu nog in het vorig jaar een woonhuis aan de Leidseweg 233. Het pand stond toen al ruim een jaar leeg en was door de Rijkswaterstaat aangekocht omdat de woning op het traject voor de aan te leggen Rijksweg 11 was gelegen. Naar aanleiding van deze kraakaktie werd de aktie- groep door de gemeente voor een gesprek uitgenodigd. Op 1 juli verliet de aktiegroep het pand aan de Leidseweg. Een jong gezin betrok het even later in overleg met Rijkswaterstaat. De aktie groep is inmiddels getransfor meerd in de stichting Jonge renhuisvesting Voorschoten. „Na onze kraakactie hebben wij een serie gesprekken met wethouder Marselis en de heer Dool en later de heren Van Dalen en Eveleens ge had. Er werd ons gevraagd een lijst op te stellen van mo gelijke gebouwen die voor de huisvesting van jongeren ge schikt zouden kunnen zijn. Wij hadden op de lijst het voormalige kindertehuis Nieuw Voordorp, het Cultu reel Centrum aan de Prinses Margrietlaan, de Laurentiusk- leuterschool en de Cornelia hoeve aan de Leidseweg ge zet. Op de Corneliahoeve na bleken alle gebouwen uitein delijk ongeschikt voor de huisvesting van jongeren door de enorme kosten die de ver bouwing met zich mee zou brengen. Door de subsidiemo gelijkheden die in de nota Van Dam zijn gelanceerd is het echter wel mogelijk om de Corneliahoeve geschikt te maken voor de huisvesting van jongeren, met subsidie van het Rijk. Een andere op lossing is het gemeenschappe lijk bewonen van flats. De ge meente Voorschoten heeft hier reeds positief op gerea geerd en ons toegezegd om binnenkort een flat beschik baar te stellen voor Voorscho tense jongeren bij wijze van experiment. „Een andere mogelijkheid voor jongerenhuis vesting is de nieuwbouw van één- en twee persoonshuishoudens binnen de grenzen van de Van Dam- nota. Hiervoor hebben wij een stuk grond op het oog in Bijdorp I, rechts achter de Lindehoeve, waarop in het bestemmingsplan luxe-terras flats staan. Volgens mij zijn er al genoeg dure woningen in Voorschoten. Je trekt daar alleen maar nieuwe inwoners mee aan. De bestemming moet dus gewijzigd worden in gestapelde bouw in twee of drie lagen. We willen dan een plan ontwikkelen om een aan tal „Van Dam" eenheden in gestapelde bouw te realiseren met huurprijzen rond de 250 gulden per maand. Ook hier zal de grondprijs een zwaar stempel op de totale stichting- skosten drukken", aldus Piet den Hartog, Paul van den Burg en Harry Zweekhorst van de Stichting Jongeren- huisvesting Voorschoten. Uit een onderzoek van de Stichting de Lindehoeve in Voorschoten bleek dat de vraag naar woonruimte, on der de jongeren groot was. Van de ondervraagden wil 87 procent zelfstandig gaan wo nen. Uiteraard is dit onder zoek niet representatief. De gemeente heeft ook een woon- wensenonderzoek gehouden, waarin de vraag naar één- of tweepersoonshuishoudens werd onderzocht Volgens dit onderzoek bleek de interesse wat minder. Toch wil de gemeente zich in zetten voor een verbetering van jongerenhuis vesting. Dit blijkt al uit het beschikbaar stellen van een flat voor ge meenschappelijk gebruik door jongeren. Verder wil zij de huisvesting van jongeren be trekken in de huisvestingsno ta, die omstreeks april zal worden uitgebracht De wo ningadviescommissie in Voor schoten staat echter volgens de laatst verschenen nota over het vraagstuk van de jongerenhuisvesting nogal sceptisch tegenover het be schikbaar stellen van woon ruimte voor deze groep men sen. De commissie is van me ning dat de gemeente zich momenteel niet kan veroorlo ven om meer woningen (bij voorbeeld 4-kamerflats) te be stemmen voor jongeren. Zij zegt in de nota dat het ge bruik van 4-kamerflats voor gemeenschappelijke bewoning voor bij voorbeeld ongehuw- den niet ten koste mag gaan van de (aanstaande) gezinnen. De commissie meent dat de nood onder overige woning zoekenden ook vaak schrij nend is en dat het te ver gaat om de schaarse woningruimte nog te versnipperen voor jon ge alleenstaanden. Zij ziet nieuwbouw als het enige al ternatief voor, ondermeer, jongerenhuisvesting. Toch wil ook de woningadviescommis sie haar medewerking verle nen aan het tot stand bren gen van experimenten op het gebied van deze huisvesting. het daar gevestigde winkelcentrum en de plaatselijke bibliotheek. Om aan de Bondstraat te kunnen bouwen moeten andere gebouwen gesloopt worden (on der meer het danscentrum Welkom) en zou het gemeentehuis alle parkeer- faciliteiten verliezen. Bij de nieuwbouw op de huidige plaats moeten twee verenigingsgebou wen van de Nederlandse Hervormde Kerk verdwijnen. Met de kerkvoogdij van deze gemeente is in principe al een grondtransactie overeengekomen. De Hervormde Kerk krijgt in ruil voor de bestaande accommodatie aan de Achterweg, grond aan de Heereweg aan de andere zijde van het kerkge bouw. Dit dan met de verplichting om er een nieuw verenigingsgebouw te stichten ter vervanging van „Reho both" en „Het Baken". Tijdens de sloop en nieuwbouw van het raadhuis kan de gemeente Lisse tijdelijk ge bruik maken van de leeggekomen Jo zefschool aan de Heereweg. Het huidige gemeentelijk onderkomen in Lisse Volgens de stichting Jongerenhuisvesting Voorschoten kan de Corneliahoeve in zowel de stal alswel het woonhuis zelf plaats bieden aan zo'n 14 woningzoekende jongeren

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4