Aldo Traversaro, een eenvoudige kampioen I droomprijs 1295; Korte opleving bezorgt FC Den Haag oefenzege jhï Verwarring over aantal ronden Compleet! en voor 'n Verdedigend Rangers bedwingt FC Köln Groningen behoudt subsidie SPORT LEIDSE COURANT ,IK KEN KOOPMANS NU EN ZAL HEM ANDERS AANPAKKEN ROTTERDAM - Met zijn pe tje dat ook in Baskenland wordt gedragen, zijn panta lon van bruine corduroy en zijn kort suède jasje met blinkend witte bontkraag lijkt Aldo Traversaro meer op de machinebankwerker die hij nog steeds is, dan op de Europese kampioen in het halfzwaargewicht. Hij keek ook wat vreemd op toen hij de auto van eigen, Italiaanse, makelij ontwaarde waarmee hij van Schiphol werd afge haald. Met vette, witte let ters was op de achterruit ge schilderd dat „ook Europees bokskampioen Aldo Traversa ro" dit merk rijdt. In het Rijnhotel in Rotterdam slofte hij naar de balie en draaide onmiddellijk aan de stan daard met prentbriefkaarten. Een man, ook al is hij Euo- pees kampioen, die pas tien maanden getrouwd is, zendt direct na aankomst een teken van leven. Zijn petje zette hij niet af. Het tochtte nogal en Aldo Traversaro, die ei genlijk veertien dagen gele den al in sportpaleis Ahoy' tegen uitdager Rudie Koop- mans zou boksen, voerde het gesprek snotterend. Mocht er nog enige twijfel bestaan of hij inderdaad ziek is geweest, waardoor hij om uitstel moest vragen, dan demon streerde hij overduidelijk dat zijn griepaanval wel voorbij is, maar de neus nog steeds protesteert. Toch: „Ik voel me best, een beetje natte neus. Maar ik heb me 35 da gen serieus voorbereid op dit gevecht." Aldo Traversaro, een eenvou dige kampioen. Zijn knokige vingers verraden dat hij het handwerk in de ring beoefent, maar uitgezonderd de wat in gedeukte neus beziet hij de wereld met zulke onschuldige ogen dat niemand in hem een „killer" zal vermoeden. Dat is hij ook niet, de machinebank werker uit Chiavari die bezig is een nieuw huis te bouwen in Sestri Levante waar hij zich zal terugtrekken als zijn carrière ten einde is. Zonder enige schroom legt hij zijn particuliere leven bloot en verhaalt hij van zijn voorbe reiding op het titelgevecht. Dikdoenerij is hem vreemd. „Toen ik vorig jaar, op 15 fe bruari, tegen Rudie Koop- mans bokste, kende ik hem niet. Nu wel en daarom heb ik vooral getraind op de ver dediging. Koopmans is snel en ik heb snelle sparring partners gehad, de Ameri kaanse zwaargewicht Gregory Johnson, mijn landgenoten Bruno Arcari en Cabrera, en nog wat semi-professionals. Als de mensen in Nederland denken dat ik enige rancune heb tegen Koopmans, vergis sen ze zich. Hij heeft minder vriendelijke dingen gezegd, maar dat kwam door de te leurstelling. Alleen moet hij geen kopstoten meer geven, dat is niet sportief." Als „herinnering" aan het eerste duel toont Traversaro twee littekens onder zijn oog. „Kopstoten van Rudie Koop mans. Ik ben blij dat de En gelsman Deakin morgen het gevecht leidt. Engelsen grij pen in als er iets onreglemen tairs gebeurt. Dat moet een goede scheidsrechter ook. of Minder Met het Spaanse jurylid is het kleine Italiaanse gezel schap minder content. Vila Sanchez - met de Fransman Horn jurlyd - staat bekend ais een „thuisfluiter". De be faamde telfout die vorig jaar werd gemaakt door de Spaanse scheidsrechter, waar door Koopmans luttele uren Europees kampioen was, heeft ook niet bijgedragen het vertrouwen in Spaanse boksofficials te versterken. Aldo Traversaro, wiens ge zicht telkenmale tot een gri mas vertrekt vanwege een „tik" die hij maar niet uit kan bannen, is zich ervan be wust dat het publiek in Ahoy' hem morgen niet op vleugelen naar de ring zal dragen. „Dat weet ik, maar als ik in de ring ben, telt maar één ding: Koopmans. Ik besef dat men twijfelt aan mijn ziekte, maar ik heb nog nooit een gevecht uitgesteld, wel mijn tegenstan ders, zoals Peralta. Toen ik tegen hem in de ring kwam, was het duel zo dikwijls uit gesteld dat ik overtraind was. Toen ik vorig jaar tegen Koopmans bokste, hoorde ik twee dagen tevoren dat mijn vader, die inmiddels is overle den, een ongeneeslijke ziekte had. Maar ik bokste wél. Een dag voor mijn gevecht tegen Francois Fiol stierf mijn va der. Maar ik heb wél gebokst en als er een reden was om af te zeggen, was het toen toch wel geweest." Er is geen enkele aanleiding om te twijfelen aan Traversa- ro's woorden. Hij lijkt een man die alleen maar het goe de wil en ziet. De beschuldi ging dat Koopmans vorig jaar ongeoorloofde middelen zou den zijn toegediend, doet hij af met een verbaasde trek op zijn gezicht. „Daar heb ik he lemaal niet in geloofd. Het zou alleen spijtig zijn als hij door gebruik van doping Eu ropees kampioen zou worden. Spijtig voor hem en voor de sport. Ik heb er ook helemaal geen moeite mee dat er dit- Manager Rocco Agostino (recht: is een weegschaal om te controle maal dopingcontrole is. Waar om zou ik?" Morgen, na het duel, steekt Aldo Traversaro ongeveer zestigduizend gulden in zijn portefeuille. In Italië ont vangt hij dan nog de televi sierechten, want op het Itali aanse scherm wordt de partij geheel uitgezonden. Langza merhand moet Traversaro, die al enige malen zijn titel verdedigde en om de wereld kroon bokste tegen Rossman toch wel een leuk bedrag op de bank hebben. Zonder enige terughoudend heid zegt hij: „Ik heb altijd i: „Het enige dat Aldo nodig heeft »n of hij het juiste gewicht heeft". serieus geleefd en mijn baan aangehouden. Als mijn carriè re ten einde is, ga ik bekijken of ik genoeg met boksen ver diend heb om van te leven. Zo niet, dan blijf ik gewoon machinebankwerker. Ik bouw nu een huis van het geld dat ik met boksen verdiende." Als rasechte Italiaan maakt hij zich geen zorgen over de toekomst. Hij ziet wel hoe het loopt. Ook 'morgen. „Vorige week heb ik tot het laatst ge wacht om Koopmans aan te pakken. Nu zal ik het anders doen." En zelfs in die woor den ligt geen zweem van kap sones verborgen. Aldo Traver saro, een eenvoudige kam- voor zijn gevecht met Koopmans pioen die net zo goed alleen maar machinebankwerker zou kunnen zijn met zijn kleding van alledag. Er zijn voorbeel den bekend van kampioenen, die het breder lieten hangen. „Die ken ik ook, daarom blijf ik maar gewoon. Voor het ge vecht train ik niet meer. Ik voel me goed. Ik houd mijn spieren wat los en dat kan op mijn hotelkamer, ik ga wat wandelen, meer niet." Zijn manager, Rocco Agostino, is ook niet uit zijn evenwicht te brengen. „Het enige dat Aldo nodig heeft, is een weegschaal om te controleren of hij het juiste gewicht heeft." HERMAN VA N REROFM WOENS 1AART 1979 lUjl A AN NEW YORK DEN HAAG Piero Pini. de secretaris van de Euro pese Boks Unie (EBU) heeft gisteravond voor verwarring gezorgd rond het gevecht tussen Aldo Traversaro en Rudi Koopmans. Hans Nijdam, de secretaris van de Nederlandse Boks Bond kreeg een dringend te legram uit Rome, waarin Pini schreef dat het titelge vecht over vijftien ronden moet gaan. Eind vorig jaar besloot de EBU Europese ti telgevechten voortaan over twaalf ronden in plaats van vijftien te laten gaan. Dit ter bescherming van de boksers. De EBU had besloten tot in korting van de titelgevechten naar aanleiding van het on geval dat de Westduitser Jörg Eipel was overkomen in een titelgevecht tegen de Fransman Alain Marion. Ei- pel ging v in dat gevecht zwaar knock out en bleef gedurende een maand in coma. zijn tweede confrontatie met Traversaro, was onaange naam verrast. „Dit is na tuurlijk weer typisch een Italiaanse rotstreek. Ik denk er niet aan langer dan twaalf ronden te boksen. Ze kunnen mij wat. Ik heb een contract voor twaalf ronden en daar houd ik mij aan Opnieuw toont Topform u de goede kanten van het wonen. Met een machtig-mooie kollektie slaapkamers bijvoorbeeld, zoals deze romantische bedkombipatie Lucia. Rondom nobel eiken, met ingebouwde verlichting, kantelbare toiletspiegel en handige bijouterie - laden. Plus 2 royale nachtkastjes en bovenbouw. Kompleet bij u thuis voor de rustgevende somma van Afgebeeld bed 140x200 cm; ook verkrijgbaar in 180x200 cm. Bijpassende 3-deurs garderobe- kast leverbaar. Alles gemak kelijk zelf te monteren. Door ons geplaatst 50.- Elke donderdag koopavond/Zoetermeer vrijdagavond. Jos Jonker manifesteerde zich nadrukkelijk in het oefenduel tegen FC Amsterdam. Hij maakte onder meer het tweede Haagse doelpunt. AMSTERDAM -FC Den Haag heeft gis teren in een oefenduel tegen FC Amster dam weliswaar met 2-0 gezegevierd, maar overtuigend was het allemaal niet wat de discipelen van trainer Piet de Visser op de goed bespeelbare grasmat van het kille Olympisch stadion legden. Een korte opleving in de tweede helft bezorgde de eredivisieploeg twee tref fers, maar daarmee was het krachtsver schil wel iets te sterk uitgedrukt. Het in de eerste divisie op een uiterst beschei den plan opererende FC Amsterdam was zelfs in de eerste helft van het door nog geen tweehonderd toeschou wers bekeken duel de betere ploeg, maar uit de veelheid van aanvallen kwamen wel kansen, maar geen doel punten voort. Hetgeen voor het grootste deel op het conto moest worden geschreven van de te geringe trefzekerheid van de hoofdste delijken, eerder dan aan het feilloze op treden van de Haagse defensie. Daarin had De Visser Aad Kila als rechtsachter geposteerd, maar de middenvelder van origine had op die positie nogal wat moeite om zich staande te houden tegen de getructe Martin Wiggemansen. Deze slaagde erin zich vooral in de bginfase keer op keer vrij te maken van zijn be waker om vervolgens enige fraaie voor zetten af te leveren. Maar de Amster damse aanval deed in gebrek aan stoot kracht weinig onder bij die varf 'de te genstander. Zodat FC Den Haag zich gaandeweg enigszins kon herstellen, waarbij het feit dat er over de Amster damse linkervleugel steeds minder ge vaar ontstond meer een voortvloeisel was van het terugvallen van Wiggemansen dan van „groeien" van Kila. Weinig Voor het overige had Piet de Visser weinig experimenten uitgehaald met de samenstelling van zijn ploeg, die naar het zich laat aanzien komende zondag in dezelfde formatie tegen FC VVV zal aantreden als waarmee gisteren tegen FC Amsterdam werd gespeeld. Dat bete kent dan met een middenveldbezetting door Albertsen, Van Vliet en Jonker en een frontlinie bestaande uit Verheyen, Van Leeuwen en Hoekema. Van dit sextet voldeed Jos Jonker gister avond verreweg het best en bleef Jan Verheyen onder het niveau dat van hem mocht worden verwacht. De ex-speler van Feyenoord en AZ '67 bewees enige keren over meer dan voldoende snelheid te beschikken, maar hij schoot te kort in balgevoel en combinatievermogen. Nu dient gezegd dat Verheyen gedurende lange perioden erg weinig in het spel werd betrokken, hetgeen voor een debu terende speler natuurlijk nooit zo plezie rig is. De keren dat Verheyen, die in de tweede helft zijn heil steeds meer in het centrum van de aanval ging zoeken - waarbij hij medespelers meer in de weg liep dan assisteerde -, in het spelverloop werd gemengd presteerde hij evenwel onvoldoende. Zodat het de vraag is of de van Wacker afkomstige aanvaller het vleugelprobleem bij FC Den Haag kan oplossen. Een positief punt was het spel, vooral de tweede helft, van Jos Jonker. De tech nisch vaardige middenvelder manifesteer de zich nadrukkelijker en smaakte het genoegen zijn goede spel bekroond te zien met de tweede treffer. Het eerste doelpunt van FC Den Haag ontstond re gelrecht uit een offensieve actie van Aad Mansveld, die zich gerichter dan voor heen aanvallend uitte. De als libero be vredigend spelende Hagenaar drong ver op, ging een combinatie aan met Albert- sen en rondde de door de laatste terug gekaatste bal beheerst - overigens via de handen van doelman Van der Meeren - af. Deze treffer leidde een korte opleving in het Haagse spel in, maar even snel als het spelniveau enigszins steeg, daalde het peil weer. FC Amsterdam, dat zijn soms fris ogende spel van voor de rust (waarbij Wiggemansen eenmaal op de lat had gekopt) niet meer kon halen, kwam zelfs enigszins terug. Maar onder meer twéé reddingen van doelman Hans Galjé, bij inzetten van Wegman en de voor Van de Merkt ingevallen Van Bommel, ston den een treffer in de weg. Hoewel FC Den Haag zich vervolgens met wat meer open spel en lange passes nog enige keren in kansrijke positie ma noeuvreerde, vielen er geen treffers meer. Aan de zege van 2-0 kunnen het beste niet al te veel konsekwenties worden verbonden. Daarvoor was de ontmoeting gisteravond in het Olympisch stadion ook letterlijk veel te vriendschappelijk. FRANK WERKMAN Opstelling FC Den Haag: Galjé; Kila, Mans veld, Wickel, Korevaar; Albertsen, Van Vliet, Jonker; Verheyen, Van Leeuwen, Hoekema. KEULEN Met een geheel op de verdediging gerichte tak- tiek heeft Rangers uit Glasgow de kansen om door te drin gen tot de halve finales van de Europa Cup 1 in takt gehou den. De Westduitse kampioen FC Köln haalde voor 35.000 toeschouwers uit een groot veldoverwicht slechts één doel punt. Dat werd in de 58e minuut met het hoofd gemaakt door Dieter Muller. Trainer John Greig van Rangers had uit het laatste Bundesli- ga-optreden van FC Köln de les getrokken regisseur Heinz Flohe extra mandekking te geven. Hij offerde daaraan aan voerder Jardine op. Dat werkte wonderwel al maakte Herbert Neumann van de vrijheid, die hij daardoor kreeg, een goed gebruik. De blonde middelvelder was overal te vinden. Hielp in de verdediging en stelde de Schotse doelman McLoy met strakke schoten op de proef. De lange laatste man van de Schotten had de grootste moeite met lage ballen. Enkele keren waren vooral Cullman en Neumann dicht bij een doelpunt, maar in de meest benarde situaties kreeg McLoy hulp van zijn verdediger Dawson. Bij de Keulenaren speelde Dieter Müller een verrassend sterke wedstrijd. GRONINGEN De Groningse gemeenteraad heeft besloten de eerste-divisieclub FC Gro ningen ook het seizoen 1979/1980 weer te sub sidiëren. FC Groningen zal kunnen rekenen op een gemeentelijke bijdrage van 1,55 per betalende bezoeker met een minimum van 181.000 gulden. Deze bedragen stemmen vrijwel overeen met die van de subsidieregeling voor het lopende seizoen. De gemeente heeft de subsidie vanwe- In totaal heeft de Groningerraad in de begro ting een ruimte van 300.000 gulden voor FC Groningen gereserveerd. Dit zal naar schatting ook het bedrag zijn als FC Groningen pu bliek blijft trekken dat over het lopende seizoen wordt uitbetaald. Het subisidievoorstel ondervond in de raad weinig problemen. Sportwereld DEVENTER - Go Ahead Eagles heeft de 22-jarige mid denvelder Jan van Dijk tot het eind van het seizoen op huurbasis overgenomen van FC Groningen. Enkele sympa thisanten zorgden voor de be nodigde financiën. DEN HAAG - PSV won een oefenwedstrijd tegen het Bel gische Waterschei met 2—1 en PEC/Zwolle versloeg de ama teur tweedeklasser Robur et Velocitas met 3— 1. LONDEN Uitslagen Engel se league: Coventry City-Li verpool 0—0; Birmingham- Queens Park Rangers 3—1; Middlesbrough-Everton 1—2. CAEN De Nederlandse ju nioren ijhockeyploeg heeft in de strijd om de wereldtitel in de b-groep met 104 verloren van Zwitserland. DUSSELDORP Aan de Spartakiade, die van 21 juli tot 5 augustus in Moskou wordt gehouden, zullen onge veer 4560 deelnemers uit hon derd landen meedoen. LONDEN Zonder opgaaf van redenen heeft Rudy Har- tono zich teruggetrokken voor de all-England badminton kampioenschappen. De 29-ja- rige Indonesiër behaalde de meest begeerde titel al acht keer.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17