Levendige groei bij christelijke gemeenschappen in de Sovjet-Unie Hervormde synode nu ook tegen bezit kernwapens Noorden dreigt te worden m99 Het NMB spaarpapier aan toonder. kerk wereld Pools blad wantrouwt Duitse bisschoppen Geen beperking van autobezit VVV's propageren vakantie in eigen land BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 MAART 1979 PAGINA 15 Uitbreiding staking in Amsterdams station AMSTERDAM De staking van het Horeca-personeel op bet centraal station in Am sterdam heeft zich gisteren uit-gebreid. Nadat afgelopen vrijdag de kelners van de le klas restauratie het werk neergelegd hebben, omdat ze voortdurend werden bedreigd door enkele „raddraaiers", heeft gisteren het personeel van het snelbuffet zich bij de stakingsactie aangesloten, zij vrezen dat ook zij bedreigd zullen worden. De heer A. van Egmond van de Nederlandse Bond van Ho- recapersoneel deelde mee dat de directie weliswaar heeft aangekondigd een televisie circuit aan te zullen brengen en enkele veiligheidsmensen aan te stellen, maar dat niet is voldaan aan de eis dat de „boosdoeners" worden ge weerd. Volgens de directie is dat niet mogelijk, omdat de restauratie een openbare gele genheid is. DRIEBERGEN De generale synode van de hervormde kerk, die in 1962 al het gebruik van kernwapens afwees, heeft zich gisteren tijdens haar vergadering te Driebergen ook tegen het bezit ervan gekeerd. Een schets voor een nieuw synodaal geschrift met deze strekking werd door alle richtingen met in stemming begroet. De schets zal nu door de gemeenten worden besproken. In 1980 zal de synode een definitief standpunt innemen. Ter vergadering werd een verklaring voorgele zen van de minister van defensie, mr. J. Scholten, die lid is van de Nederlandse her vormde kerk. Hij noemde de schets uiterst eenzijdig en een belemmering voor een eoed gesprek in de hervormde gemeente. Als deze schets wordt geaccepteerd, aldus de minister, dan moet men er bij zeggen: Nederland uit de NAVO. In een vraaggesprek met het blad „Hervormd Nederland" erkent de minister, dat hij wel eens twijfelt aan de weg die hij en de NAVO gaan om de vrede te bereiken. Maar ondanks die twijfel zegt hij te geloven de vrede een slechte dienst te bewijzen als hij de leuze van het Interkerkelijk Vredesberaad „Helpt de kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Ne derland" tot de zijne zou maken. Het zou hem deugd doen wanneer het IKV van deze ieuze zou afstappen. MINISTER TUUNMAN: DEN HAAG Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat voelt weinig voor beperking van het autobezit, wel voor beperking van het gebruik van de auto. De bewindsman heeft dit gisteren gezegd in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Het „hinderlijk autogebruik" kan worden bestreden door par keren in centra moeilijk te maken en door de bevordering van het openbaar vervoer, zoals de aanleg van vrije tram- en busbanen. Ingrijpen in het autobezit is moeilijker. In de be staande maatschappij is de auto onmisbaar. Bovendien hangt er een enorme werkgelegenheid mee samen, aldus de bewinds man. Daarnaast wordt het openbaar vervoer bevorderd: honderden miljoenen worden daaraan besteed, bijvoorbeeld voor de aan leg van de metro's in Rotterdam en Amsterdam, de Schiphol- lijn en de Nieuwegeinlijn. De bewindsman bestreed, dat van een sturend beleid geen sprake was. Van 1972 tot 1977 hebben 81 miljoen reizigers méér gebruik gemaakt van het streekver voer: een toename van zestien procent, aldus Tuijnman. De minister voelt in tegenstelling tot vorig jaar weinig voor verhoging van de maximumsnelheid. Het aantal verkeersdoden loopt dan waarschijnlijk op, en het brandstofgebruik neemt toe. Dat is in verband met een mogelijk dreigende energie- schaarste niet wenselijk. Dragen van een autogordel vermindert de kans op een dode lijk verkeersongeval met zestig procent. Buitenlandse cijfers komen nog hoger uit, aldus de minister. Hij voelt dan ook niets voor ontheffing. Nieuwe functie Amsterdamse Chinezenexperts (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De twee als Chinezenexperts bekend staan de Amsterdamse hoofdagenten Damsteeg! en Waterloo, wier schorsing vorige week door burgemeester Polak werd opgehe ven, nadat zij lange tijd verdacht zijn van corruptie, krijgen hun oude functie bij de criminele inlichtingendienst van de hoofdstedelijke politie niet terug. Hoofdcommissaris Sanders heeft de twee politiemannen laten weten dat zij binnen het korps worden overgeplaatst. Dam- steegt wordt „aanrijdingsemploye" terwijl Waterloo te werk zal worden gesteld in het kader van de regeling voor het wegslepen van auto's. Volgens de raadsman van de twee politiemannen moet de overplaatsing gezien worden als een soort afkoelingsperiode en zal het tweetal binnen afzienbare tijd weer bij de recherche te werk worden gesteld. VEILING In opdracht van de directie heeft morgen en vrijdag de veiling plaats van be drijfsmiddelen van de Scheepswerf/Machinefabriek en Constructiewerkplaats van de Arnhemse Scheepsbouw Maatschappij. De vraag is, wie er nu een bod zal uitbrengen op deze scheeps- of fabriekskat. Bijna helft Nederlanders tegen ,,5 gulden" DEN HAAG Bijna de helft van de Nederlanders zou het „erg bezwaarlijk" vinden om bij een verblijf in het zieken huis een eigen bijdrage van 5 gulden per dag te moeten be talen. Dat blijkt uit een on derzoek dat het NIPO vorige maand heeft gehouden onder ruim negenhonderd mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. 47 procent van de onder vraagden noemde de eigen bijdrage „erg bezwaarlijk", 13 procent vond dat „tamelijk bezwaarlijk" en volgens 11 procent „kan het desnoods wel". 21 procent van de on dervraagden had geen be zwaar tegen de eigen bijdra ge. Uit het NIPO-onderzoek blijkt verder dat de bezwaren bij ziekenfonspatiënten groter zijn dan bij particulier verze kerden. Het percentage onder vraagden dat bezwaar had daalde naarmate het inkomen hoger was. Spaarwinstbiljet rt met vaste Jooptijd. /Q Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van IV2 of zes jaar vast met een rente van 81/2 Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premiespaarbiljet i met variabele looptijd. Rente tot I De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaar biljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na 2,3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.-en wij betalen u terug: f 865,33 f4.326,65 f 612,95 f3.064,73 2 jaar 2 jaar 6 jaar f 1.000,- f5.000,- f 1.000,- f5.000,- termijn hoofdsom+ basisrente premie waardoor u ontvangt totale' rente 3 jaar f 1.102,50 f 1.157,63 f 1.215,51 f 1.276,28 f 55,- f 95,- f 145.- f230,- f 1.157,50 f 1.252.63 f 1.360,51 f 1.506,28 7'/?% 73/4% 8 8V2% De NMB denkt met u mee. *De percentages vermeld onder „totale rente" zijn afgeron4 en berekend op basis van samengestelde interest. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1150,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rentewijzigingen voorbehouden. SENAAT OVER SPREIDING RIJKSDIENSTEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De fracties van de PvdA en het CDA in de Eerste Kamer hebben gisteren bij de behandeling van de begroting van Bin nenlandse Zaken hun bezorgdheid geuit over de mate waarin het Noorden tot dusver in de operatie spreiding rijksdiensten deelt. „De dwarsligger schijnt de PTT te zijn", zei senator Tjeerdsma (CDA). „Maar daar kan toch geen regering in berusten; het indertijd uitgestippelde spreidingsbeleid is immers door de Tweede Kamer goedgekeurd en door de regering vastgesteld. Nu zal men toch zijn be lofte moeten nakomen, of de zaak moeten in leveren. Kan de ene rijksdienst niet gespreid worden, dan zal men moeten pogen een ande re rijksdienst hiervoor in aanmerking te laten komen", aldus Tjeersma, die verklaarde dat het Noorden in de huidige situatie moeilijk kan berusten. De PvdA-er Kolthoff zei de indruk te hebben gekregen dat Leeuwarden door de regering niet correct behandeld wordt. „Aan Leeuwar den is in het kader van de spreiding van de centrale directie van de PTT een aantal ar beidsplaatsen van randdiensten beloofd. Uitla tingen van de regering hebben de vrees ge wekt dat zij de Giro en de Dienst persoonlijke leningen wil meetellen. Dat zou onjuist zijn, want deze twee diensten behoren noch tot de centrale directie noch tot de randdiensten." (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN De VW's in Nederland onderzoeken mogelijkheden om in de nabi je toekomst een netwerk van beeldschermen op te bouwen om het publiek nog sneller te kunnen informeren over alle mogelijkheden voor het door brengen van vacantie en vrije tijd in eigen land. De diverse organisaties die hier mee te maken hebben voeren reeds besprekingen met de PTT en het betrokken minis terie. Men onderzoekt al of de cen trale computer van de PTT kan worden ingeschakeld voor de opslag van o.m. toe ristische gegevens, die dan kunnen worden opgevraagd via televisieschermen op de VW-balie. Hulp van de computer om het publiek van dienst te zijn is nog veel vérstrekkender dein een campagne beoogt, die deze week van start gaat: in troductie van de zogeheten I- kantoren. Zestig van de circa vierhonderdvijftig VW-kanto- ren in Nederland worden her kenbaar gemaakt met een „I", ook internationaal al een veel gebruikt symbool om de weg te wijzen naar royaal uitge ruste informatieadressen. De verschillen tussen VW-I-kan- toren en de normale kantoren bestaan hieruit, dat op een met „I" gemerkt kantoor, in formatie wordt gegeven over heel Nederland. De overige kantoren beperken zich tot plaatselijke en regionale in formatie. De VWs menen dat er nog een belangrijke reden is om de vacantiemogelijkheden van eigen land extra te benadruk ken. Economisch gezien blijft de groei van het binnenlands" toerisme belangrijk achter. Cijfers wijzen uit, dat de Ne derlandse vacantieganger dit jaar ongeveer acht miljard gulden in het buitenland zal gaan besteden, terwijl de op brengsten van het toerisme in Nederland, de drie miljard nog niet eens kunnen halen. Het christendom ontmoet in de Sovjet-Unie groeien de belangstelling en vele gemeenschappen, vooral ook de niet-orthodoxe kunnen een levendige groei registreren. Dit is de mening van leden van een baptistendelegatie uit de Sovjet-Unie, die een bezoek van enkele weken heeft gebracht aan de Bondsrepu bliek Duitsland en West-Berlijn. De delegatie, die bestond uit vijf vooraanstaande ker kelijke werkers, onder leiding van de 65-jarige An drei E. Klimenko uit Moskou, beoordelen de situatie van de christenen in de Sovjet-Unie wat de godsdien stige kant betreft als zeer positief. Dat is geheel en al aan de gezinnen te danken, want elke vorm van godsdienstonderricht, zelfs aan kinderen binnen de gemeente, is verboden. Ondanks vijfenzestig jaar onderdrukking van de godsdienst en ondanks een strijdbaar atheisme is het de tegenstanders van het christelijke geloof niet ge lukt te verhinderen, dat steeds meer mensen zich voor dat geloof interesseren. Op het ogenblik vragen zelfs atheistische gespreksgroepen bijbels op. Niet weinig gelovigen zijn trouwens via de indoctrinerende kritiek op het geloof bij het christendom uitgekomen, aldus de Sovjetrussische pastores. Aan de vraag naar bijbels kan nauwelijks tegemoet worden gekomen, ondanks het feit, dat in de afgelo pen drie jaar tienduizenden exemplaren in het Rus sisch en het Duits, zijn geimporteerd dan wel in het land zelf werden gedrukt. Volgens de delegatieleden is er in het gebied van Tasj kent ook een snelgroeien de roóms-katholieke gemeenschap, die uit een paar honderd gelovigen bestaat. Onlangs hebben zij een vergunning gekregen om een kerk te bouwen. Zij worden geleid door een Poolse priester en de baptis ten onderhouden goede betrekkingen met de groep. De christenen in de Sovjet-Unie worden wel in het maatschappelijk leven gediscrimineerd, maar daaraan is men gewend geraakt. Het is nauwelijks mogelijk om als christen leraar of officier te worden, maar bijvoorbeeld technische of medische beroepen zijn voor christenen over het algemeen wel toegankelijk. Volgens de delegatieleden bestaat er in de Sovjet- Unie sinds lange tijd ook weer de mogelijkheid voor christenen, die niet in het leger willen, vervangende dienstplicht te vervullen, zelfs zonder te worden ge discrimineerd. Zeer terughoudend toonde de delegatie zich ten op zichte van dissidenten. Met politieke dissidenten wil len de baptisten blijkbaar niets te maken hebben. Godsdienstig gemotiveerde dissidenten echter probe ren zij te „kalmeren" en van demonstratieve hande lingen te weerhouden. „Trybuna Ludu", het orgaan van de Poolse arbeiderspartij, heeft zijn wantrouwen geuit jegens een aantal Westduitse bisschoppen en het Vaticaan gewaarschuwd voor hun benoe ming in belangrijke functies. Het blad rea geert hiermee op een artikel in het Wetduit- se dagblad „Die Welt", waarin sprake is van de toekomstige kardinaal benoemingen. „Die Welt" laat weten dat bisschop Frnaz Hengsbach van Essen grote kans heeft de purperen mantel omgehangen te krijgen en binnenkort wel naar Rome zal worden geroe pen om een hoge functie te bekleden. Hij komt, zo meent „Die Welt", in aanmerking voor de functie van hoofd van de Vaticaanse diplomatieke dienst. Volgens „Trybuna Ludu" hebben Hengsbach en enkele andere Westduitse bisschoppen het ontstaan van goede betrekkingen tussen Bonn en Warschau altijd tegengewerkt. Het blad beschuldigt hen ervan contacten te hebben met voor Polen „vijandige stromingen" die ook de betrekkingen tussen andere Europese landen geen goed doen. „Trybuna Ludu" meldt dat de Poolse autori teiten Hengsbach in 1972 een visum hebben geweigerd, toen hij wilde deelnemen aan een internationaal symposium dat georganiseerd werd in het voormalige concentratiekamp Auschwitz. .Hengsbach wilde geen eer betui gen aan de nagedachtenis der slachtoffers, maar van de gelegenheid gebruik maken om de betrekkingen tussen Polen en de Bondsre publiek te vergiftigen", aldus het blad. De weersomstandigheden in januari, vooral in het week einde van 27 en 28 januari, hebben de jaarlijkse tellin gen van het r. k. kerkbezoek door het KASKI statistisch onbruikbaar gemaakt. Het instituut heeft daarom beslo ten nieuwe tellingen te laten verrichten. De eerste zal worden gehouden in het weekeinde van eind maart- /begin april. De tweede in het Paasweekeinde van 14 en 15 april. De eerste telling is bedoeld als een correctie op de tellingen van januari, de tweede om het kerkbe zoek op kerkelijke hoogtijda gen te meten. De permanente raad van de bisschoppen van Latijnsame- rikaanse landen (CELAM) houdt in juni een buitenge wone vergadering, waarop doelstelling en koers van de KORTE METTEN kerk in Latijns-Amerika zul len worden besproken. De se cretaris van de CELAM, aartsbisschop Alfonso Lopez Trujillo zei, dat het er om gaat een algemene opzet voor de pastoraal te maken, zon der te veel in details te tre den. Een en ander zal in juni ook gemakkelijker kunnen, omdat men dan de mening van de paus over het slotdo cument van de conferentie in Puebla zal kennen. De hervormde synode heeft dr. F. O. van Gennep uit Driebergen benoemd tot her vormd kerkelijk hoogleraar te Leiden. Hij volgt per 1 oktober prof. dr. M. H. Bol- kestein (66) op als hoogle raar in de praktische theolo gie en het hervormde ker krecht. Dr. Van Gennep (54), rector van het theologisch seminarie van de hervormde kerk, was onder meer hulp prediker voor jeugdwerk van de Haagse Duinoordkerk en predikant te Leidschendam- Veur. In 1962 promoveerde hij in Amsterdam cum laude op een proefschrift over „De ethiek van Albert Camus". De Limburgse missiebisschop E. J. F. Vroemen van Chik- wawa in Malawi heeft van wege zijn zwakke gezondheid paus Johannes Paulus II ver zocht om ontslag. De paus heeft zijn verzoek ingewilligd en tegelijkertijd de inheemse priester en hulpbisschop, Fe lix Mkhori, tot bisschop be noemd. Mgr. Vroemen (69), afkomstig uit Elsloo, behoort tot de congregatie van de montfortanen. Hij heeft het bisdom Chikwawa geleid sinds de oprichting ervan in 1965. Met een half miljoen handte keningen wil de Ierse leken beweging „Knights of Co lumbus" kracht bijzetten aan een uitnodiging aan de paus om een bezoek aan Ierland te brengen. Dat zou dan moeten gebeuren in augustus bij gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van het Maria-heiligdom in Knock in het noordwesten van de Ier se Republiek. De „Knights of Columbus" zijn tot hun initiatief gekomen, gesterkt als zij zijn door een soortge lijke actie in 1974, toen zij 600.000 handtekeningen ver zamelden ten gunste van de heiligverklaring van Oliver Plunkett. Een jaar later kwam die heiligverklaring. Geen proces tegen kardinaal Benelli De officier van justitie van Florence heeft het openbaar ministerie geadviseerd geen onderzoek in te stellen te gen kardinaal Benelli, aart sbisschop van Florence, in verband met diens uitlatin gen over de abortuswetge ving in Italië. Hij heeft de raad gegeven de aanklacht tegen de kardinaal te sepo neren. Volgens de officier van jus titie bevat de aanklacht, in gediend door de president van het gerechtshof, Giovan ni, Sabalich, van Camerino, niet voldoende gronden voor een vervolging. Sabalich had kardinaal Benelli beschul digd van belediging van het Italiaanse parlement, omdat de kardinaal de abortuswet geving als illegaal en als „een etterbuil" had betiteld. De motivering van de offi cier van justitie, dertién pa gina's machineschrift lang, is niet bekend gemaakt Hij zou zich echter beroepen hebben op argumentaties uit het internationaal recht en algemene waardeoordelen van maatschappelijk, politie ke en culturele aard hebben aangevoerd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15