Samenhang tussen verstedelijking en zware zomerregens GROENTE FR|fIT BL fEMEN B#LLEN ,,Westland-Zuid" schakelt over op snelle telefoon Nieuwe afzetregelingen nu zaterdagveiling vervalt 137 HOLLANDSE TOMATEN ZIJN ER WEER TULPEN-STAMBOEK: BIJNA 3000 NAMEN LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 5 MAART 1979 PAGINA 9 - 's-Gravenzande Veiling „Westland-Zuid" is niet bang voorop te lopen. Zo werd het aanvoerpakket de laatste jaren flink uitge breid met de zogenaamde nieuwe produkten, bijvoor beeld puntzakradijs, rettich, courgette en ijsbergsla. Als eerste veiling in het land beschikt „Zuid" nu ook over de snelste telefoon. Men schakelde namelijk over van het draaischijf- naar het druk toe tsensys- teem. Deze tijdbesparende innova tie werd recentelijk gevierd met een officiële ingebrui kneming, een behendigheids wedstrijd voor heftruck chauffeurs, een gezamenlijke maaltijd en natuurlijk de onvermijdelijke drukwed- strijd. Tijdwinst Iedereen die op of rond de veiling werkt, maakte het feest mee. Ook burgemeester Van Prooyen was met zijn echtgenote van de partij. De heer A. van Dijk, voorzitter van de koopliedenvereniging, dook na het welkomstwoord in het grijze verleden van het veilingwezen. Zo'n halve eeuw geleden waren de vei lingen al zeer trots over een drietal telefoonlijnen te be schikken. Al duurde het soms weieens erg lang om een verbinding tot stand te brengen. Nog verder terug in de tijd vervulde de koe rier belangrijke diensten voor de handelaren. Hij ren de met een briefje waarop de prijzen en orders ston den, van de ene naar de an dere veiling. Al die jaren is één element in de handel hetzelfde gebleven: men komt steeds tijd te kort. En daarom is het zo belangrijk dat de veiling het beste op communicatie-gebied voor de kopers ter beschikking stelt. De heer Van Dijk noemde het aantal van honderddui zend bakjes tomaten. Deze worden in amper 25 minu ten verkocht. En daarmee is het belang van een snelle verbinding met de binnen- en buitenlandse klant wel aangetoond. Met vakantie Als eerste belde de heer Van Dijk met veilingvoorzit ter Zeelenberg, die momen teel op de Canarische Eilan den met vakantie is. De heer Kees van Dijk sprak daarna met een handelsrela tie in Noorwegen en de heer Kees Bos nam „Engeland" voor zijn rekening. De zaal luisterde via de geïmprovi seerde geluidsinstallatie mee. Na de toespraken van vice- voorzitter Van Holstein en burgemeester Van Prooyen maakte men zich op voor de behendigheidswedstrijd on der de heftruckchauffeurs. De ploeg van de veiling won het van die van de handel. Individueel kwam Gerrit Bruggeman als de beste uit de strijd. De drukwedstrijd stond voor de avond op het programma. Kortom, de in- troduktie van de snelle tele foon werd op een gepaste, gezellige manier gevierd, zoals men van de „Westland- Zuid-gemeenschap" mag ver wachten. De hele veilinggemeenschap leeft mee De heer Van Dijk met aan de andere kant van de lijn voorzitter Zeelenberg HONSELERSDIJK Het afschaffen van veilen van bloemen op zaterdag, heeft kwekers en handelaren voor pro blemen geplaatst, waarvan de oplos sing naar het zich Iaat aanzien, op lan gere termijn pas mogelijk is. Welis waar is getracht om de verloren vei lingdag zo goed mogelijk op te vangen, maar er moet nog worden afgewacht of en in hoeverre nieuwe afzetregelin gen gevonden kunnen worden met zo weinig mogelijk schade. Er worden nu nog mogelijkheden be zien, zoals het aanvoeren van produk ten op zaterdag voor verkoop op maan dag. Daartoe zal bijvoorbeeld in het ge bouw van de CCWS te Honselersdijk half maart een extra ventilatiesysteem in de aanvoerhal in gebruik worden ge nomen, waardoor niet alleen de lucht kan worden ververst, maar 's nachts ook warme lucht afgevoerd. „Het is in het algemeen belang dat de koper in de bank zit en blijft zitten", constateert het CCWS-bestuur in. een beschouwing over de toekomstige ont wikkelingen. Zonder opnieuw in te gaan op de reden voor het afschaffen van de zaterdagvei ling wordt gesteld, dat nu het accent meer moet liggen op het opvangen van de gevolgen daarvan. Een chaos zowel op de veiling als bij de handelskanalen moet worden voorkomen. Een veiling functioneert pas, wanneer vraag en aanbod op elkaar zijn afgestemd en door middel van de veiling worden ge concentreerd. Het is ook om die reden dat de centra le organisatie van de VBN maatregelen heeft genomen om te trachten eventu eel buiten de veiling om bloemen te verkopen, te signaleren. Voorkomen moet worden dat door afbrokkeling van de concentratie het prijspeil onder onaanvaardbare druk komt te staan. Bezien wordt daarom hoe eventueel nabestellingen door kopers geregeld kunnen worden. Er is een gesprek geweest tussen be stuur van de CCWS en de voorzitters van de Westlandse Bloemenstudieclub over een aanvoerschema als gevolg van opheffing van de zaterdagveiling. Daar toe worden ook enkele proeven geno men, zowel met aanvoertijden als met aanvoermethoden. Hierbij is ook van belang arbeidsbesparing, behoud van kwaliteit en prijsvorming. Tekort Momenteel is voor de snijbloemen een rolstapelwagen in ontwikkeling. Omdat een tekort aan roltafels wordt ver wacht, heeft het bestuur van de CCWS 1.500 stapelwagens bijbesteld, welke dit voorjaar worden afgeleverd. In het Contactorgaan van de CCWS wordt meegedeeld, dat het dagelijks be stuur van het algemeen bestuur machti ging heeft ontvangen om te doen onder zoeken of en op welke termijn behoefte bestaat aan uitbreiding van het veiling complex. Al in 1978 zijn bij de chrysan ten proeven genomen met verkoop van grotere eenheden. Er mag worden ge steld dat deze proeven zijn geslaagd. Omzichtig Momenteel wordt verder bezien of en bij welke produkten in bepaalde perio den ook een vergroting van verkoo peenheden mogelijk is. Hierbij moet omzichtig te werk worden gegaan, ten einde de prijsvorming niet negatief te beïnvloeden. Bij de chrysantenproef is gebleken dat een en ander de door loopsnelheid van het produkt door de veiling bevordert, hetgeen een knelpunt van de distributie verlicht. In dit verband is het van belang dat de commissie „Routing" de hele gang door de veiling van het produkt bestu deert. In genoemde commissie hebben zitting stafmedewerkers, bestuursleden en externe adviseurs. „Op diverse fronten worden deze voor bereidingen getroffen om zowel op kor te- als langere termijn het CCWS-vei- lingbedrijf van aanvoer tot afvoer vlot en soepel te laten verlopen. Ook nu er op zaterdag niet meer geveild wordt. Hierbij staat een goede service zowel naar teler als koper met behoud van een goede prijsvorming en produkts- kwaliteit centraal", zo deelt het Contac torgaan van de veiling mee. Wageningen - De verstedelij king en de industriële ont wikkeling van Rotterdam, Luik, Antwerpen, Gent en Zeeuws-Vlaanderen hebben een toename van zware zo merregens boven deze gebie den teweeggebracht. Tot die conclusie komen prof. ir. D. A. Kraijenhoff van de Leur en de student II. Prak in een studie aan de Wagening- se Landbouwhogeschool naar de invloed van verste delijking en industriële ont wikkeling op de zomerneer slag in Nederland. Zij trek ken daaruit conclusies voor de aanleg van rioleringen. Men heeft op vele plaatsen in de wereld al vastgesteld, dat grote steden en industrie door hun van de landelijke omgeving afwijkende struc tuur, energiehuishouding en produktie van afvalstoffen een verandering van het kli maat hebben teweegge bracht, niet alleen in de stad zelf, maar ook in de omge ving ervan. Onderzoekingen in de Vere nigde Staten brachten aan het licht dat stedelijke agg lomeraties en industrieën een verandering in het oor spronkelijke neerslagpatroon in het betreffende gebied veroorzaakten. De verande ringen deden zich ook - zij het in mindere mate - op af standen van 30 tot 60 kilo meter benedenwinds van zware industrie voor. Deze toename zou het gevolg zijn van omzetting van de uit rookgassen afkomstige zwa- WAGENINGSE ONDERZOEKERS: veldioxyde tot sulfaten en sulfiden, die op hun beurt het „uitregenen" van regen wolken bevorderen. Toename Uit de studie van de Wage- ningers blijkt dat in de regi o's Rotterdam, Zuid-Limburg en Zuid-Oost-Zeeland sinds het einde van de jaren veer tig 's zomers vaken zware regenval voorkwam dan in overig Nederland. Er bestaat volgens de onderzoekers een duidelijk verband met ver stedelijking en industriële ontwikkeling in deze gebie den, of in de buurt daarvan. Ook constateerden zij ver houdingsgewijs meer zomer- neerslag in het Gooi en het IJsselmondgebied. Met de toenemende uitstoot van zwaveldioxide en rook- deeltjes in Nederland nam ook het aantal zware regens in de genoemde gebieden toe. Aan het eind van de ja ren zestig begon die zware regenval af te nemen, toen de introductie van aardgas en lichte oliën de lucht weer zuiverde. Gezien de overheersende zuid-westen wind zou de oorzaak van die regenverzwaring derhal ve gezocht kunnen worden in industriële bedrijvigheid in het Rotterdam-Botlek-ge- bied. Eigenlijk betekent dit vol gens de onderzoekers dat we in Nederland al vele jaren aan weersbeïnvloeding heb ben gedaan, zij het onbe wust. Onder andere in de Sovjet-Unie zijn op het ge bied van bewuste weersbeïn vloeding ter beperking van hagelschade in land- en tuin bouwgebieden goede resulta ten geboekt. Maar het is vol gens de onderzoekers geens zins zeker dat de netto re sultaten ook in Nederland gunstig uitvallen. Bovendien vragen zij zich af wat we moeten verwachten wanneer industrie en energiebedrijven in de toekomst noodgedwon gen op kolen en zwaardere olie terug moeten grijpen als gevolg waarvan de luchtve rontreiniging zal toenemen. De menselijke invloed op de waterhuishouding in de at mosfeer lijkt ook in Neder land een uitvoerige studie waard, zo betogen de onder zoekers Kraijenhoff en Prak tenslotte. Voorzichtig begint het voorjaar zich aan te kondigen. De dagen worden langzaam maar zeker langer en het zonnetje laat zich wat meer zien. Ook op de veilingen is het aan de aanvoer te merken, van de nieuwe teelten worden de aanvoeren ge leidelijk groter. De aanvoer van Holland se tomaten begint geleidelijk toe te ne men, ook al is het aanbod nog wel be perkt. Dit wordt onder meer duidelijk geïllustreerd door de veilingprijzen die tot stand komen. nl. 6,85 voor een kilo A-tomaten. Het valt echter te hopen dat de prijzen voorlopig op een behoorlijk niveau zullen blijven, omdat de teelt meer gekost heeft dan andere jaren. Deze extra kosten zullen eerst op tafel moeten komen voordat er een vergelij king gemaakt kan worden met het vori ge seizoen. De langere dagen en wat meer zon zullen het afrij pen van de vruchten bevorderen, tevens zal de groei en de vruchtzetting verbeteren. Hopelijk blijft het prijsklimaat de komende weken ook gunstig. Komkommers De groei in de komkommeraanvoer ver liep wat trager als vorig jaar. Toch kan het aanbod op korte termijn een behoor lijke uitbreiding ondergaan. Het lang zaam groter wordende aanbod veroor zaakt wel een prijsdaling, maar tot op heden bleef deze binnen de perken. De export naar West-Duitsland verloopt vlot. In vergelijking met vorig jaar worden er duidelijk meer komkommers op de West- Duitse markt afgezet. Nederland is ech ter niet de enige leverancier, want Grie kenland levert ook nog steeds behoorlij ke hoeveelheden. Naar verwacht zal het Griekse aanbod de komende weken klei ner worden, waardoor er meer ruimte voor de Hollandse komkommer ontstaat. In de afgelopen week werden er goede prijzen betaald. De sortering 36/41 liep wat op in prijs en bracht 96 cent per stuk op. De lichte sorteringen moesten duidelijk afhaken. De sortering 26/31 zakte terug naar 41 cent. Het aanbod kan snel groter worden en de prijzen zullen als gevolg hiervan lager uitvallen. Tomaten, maar dan groeiend op steenwol. Vaste prijzen bij slag De aanvoer op de 14 belangrijkste veilin gen schommelt rond de 16 miljoen krop pen per week. Deze aanvoer vindt zon der problemen zijn weg. Vooral de ex port naar West-Duitsland verloopt vlot. Er worden duidelijk grotere hoeveelhe den Hollandse sla afgenomen. Dit is on der meer mogelijk door de kleinere hoe veelheden die geleverd worden door Frankrijk, Italië en België. De gemiddel de prijs voor een krop sla lag om en na bij de 52 cent. (vorig jaar bedroeg deze 33 cent). Voor de komende week wordt er in de aanvoer weinig verandering ver wacht, deze zal waarschijnlijk iets klei ner uitvallen. Als gevolg hiervan wordt er op aanhoudend goede prijzen gere- Overige gewassen Andijvie bleef ook de afgelopen week weer goed aan de prijs, nl. 4,40 per kilo. Dit wordt in hoofdzaak veroorzaakt door het kleine aanbod, hetgeen gewoon is voor deze tijd van het jaar. Door het wegvallen van de aanvoer van enkele wintergroenten is er voor dit gewas nog steeds een gezonde belangstelling. De tijd begint echter aan te breken dat de aan voer kan gaan toenemen en dan zal de prijs niet aan een verval kunnen ontko men. Het is niet uitgesloten dat de eerste aanzet hiertoe de komende week zal plaats vinden. Ook in de aavoer van kas- spinazie begint meer beweging te komen, het aanbod wordt geleidelijk groter. Als gevolg hiervan daalt de veilingprijs. De afgelopen week lag de gemiddelde prijs op ongeveer 3 gulden per kilo. Voor de komende week moet er op lagere prijzen gerekend worden. De groei in het aan bod van radijs is groter dan de vraag. Het gevolg zal duidelijk zijn. Dat de prijs zo snel terug zou vallen was echter niet geheel te voorzien. Op dins dag 27 februari werd er nog 93 cent voor een bosje betaald, een dag later was de prijs teruggezakt naar 65 cent. Nu na de carnaval mag er waarschijnlijk wel op een herstel van de vraag in West- Duitsland gerekend worden. Verder prijsverval lijkt er daarom niet in te zit ten. Raapstelen, een echte voorjaars groente. werd voor gemiddeld 39 cent per bosje geveild. VIER MILJOEN ACHTERSTAND IN TWEE MAANDEN Over de eerste twee maanden van dit jaar heeft de CCWS een totale achter stand in omzet van ruim vier miljoen gulden. Dit is de financiële vertaling van het barre winterweer in 1979, waarmee de rekening nog niet is opgemaakt. Want er komt een fors bedrag aan stookkosten bij om over de schade van de gewassen maar te zwijgen. Het is het beeld dat zich aan alle bloemenveilingen vertoont en uiteindelijk in de portemonnee van de kwekers. Men kan slechts wensen dat het ergste nu achter de rug is en we te rugkeren tot normaler toestanden, ook al kunnen die mee- of tégenvallen. Afgelo pen week liet het er nog bij zitten, lag het omzetcijfer nog beneden dat van de zelfde week van het vorig jaar. Ook de gemiddelde prijs van de bloemen bleef daar onder, zoals straks zal blijken. In elk geval heeft februari toch de achter stand nog wat in kunnen lopen, vooral dank zij de potplanten, waarbij de grote re aanvoer de belangrijkste rol speelde. In de tweede helft van vorige week her stelde de handel zich wat van de carna valsfeesten. Toch bleef de prijsvorming nog zwak, voor de bolbloemen was deze zelfs slecht. De laatste dagen van de week verbeterde de toestand. De CCWS had een omzetcijfer van 8.782.473,70 bij een aanvoer van 23.230.016 bos of stuks tegen vorig jaar respectievelijk 9.888.257,47 en 26.310.801. In het algemeen dus nog een beperkter aanvoer waarop alleen de jaarrond troschrysanten met een aanvoer van 3.578.818 door ongeveer een miljoen mèèr een uitzondering maakte. Maar dat ging ten koste van de prijs. Met ruim zes mil joen bos freesia bleef deze aanvoer nog een miljoen onder die van dezelfde week in het vorig jaar, maar wel een iets gun stiger prijs. Gemiddelde prijzen met tus sen haakjes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 34 (28), trosanjers 22 (22), anthuriums 1,50 (2,04), snijgroen 19 (24), jaarrond troschrysanten 58 (64), idem geplozen 63 (76), freesia 29 (27), ge- rbera 34 (47), irissen 15 (20), leliekelken 73 (87), lelietak 79 (74), cymbidium groot 64 (65), idem klein 20 (28), grote rozen 58 (62), idem klein 43 (45), sonia 50 (59), red garnette 34 (34), tulpen 16 (19). Wat de potplanten betreft gaat het nog steeds redelijk ook wat de prijzen be treft. Er was een aanvoer van 520.134 stuks met opbrengst van 1.014.497,48 tegen vorig jaar 468.726 stuks voor 981.065,90. De maand februari gaf een omzet aan snijbloemen te zien van 36.083.377,20 tegen 32.094.831, 40 vorig jaar, een toe name dus met 3.988.545,80 of ruim 12 procent. Van potplanten beliep de omzet 4.122.805,37 en vorig jaar 2.679.353,24, meer 1.443.452,13 of ruim 50 procent. De omzet over de eerste maanden van dit jaar aan de CCWS bedroeg 72.027.695,73 en vorig jaar 76.273.757,35, minder 4.246.061,62. De verwachtingen voor deze week zijn dat de aanvoer van bloemen en planten weer zal gaan toenemen en vooral als gevolg van de invoer van bloemen uit de derde landen, meer druk op de prijsvor ming uitfoefenen. De aanvoer zal in de komende week nog wel beperkt blijven, totdat de grote stroom van voorjaars bloemen losbarst. Deze week donderdag, vrijdag en zaterdag is er in de potplan tenhal van de CCWS de reeds eerder aangekondigde pot- en plantenbeurs, die uitsluitend voor de handel en dus niet voor het publiek in het algemeen toegan kelijk is. Hoeveel soorten tulpen zijn er wel niet?... Dat vraagt de altijd hogelijk verbaasde bezoeker als hij op de Keukenhof loopt of de kleurige banen ziet die dat bolge was door de streek tussen Leiden en Haarlem trekt. Het antwoord doet de verbazing meestal ten top stijgen: er zijn nl. zo'n kleine drieduizend verschillende soorten geregistreerd. En zo'n groot aan tal had men nu ook weer niet verwacht. Nu moet men van al die drieduizend verschillende rassen geen grote hoeken verwachten. Van veruit de meesten zijn maar zeer beperkte hoeveelheden lever baar. Het tulpen-„stamboek" de Classified List of Tulipnames dat door de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur wordt uitgegeven, telt bijna 200 pagina's niet alleen met namen, maar ook andere bij zonderheden zoals de winnaars van de rassen, tot welke groep de tulpen beho ren, lijsten met historische cultivars, enz. Zo om de vijf jaar moet een nieuwe druk op de perser worden gelegd. Want er komen niet alleen jaarlijks de nodige nieuwigheden bij, maar er zijn er ook die uit de culturen verdwijnen. Verarming Ondanks het indrukwekkende aantal cul- tivers, wordt toch terecht geklaagd over een steeds verder gaande verarming van het assortiment Wie een goede rode tulp wil hebben, behoeft over gebrek aan keus niet te klagen. Maar als men werk elijke goede rose tulpen wil aanwijzen, dan heeft men aan één hand genoeg. Voor prima witte zal men niet eens aan een handvol komen en zo is het ook met gele tulpen, als men cultivars wil heb ben, die in behoorlijke hoeveelheden te koop zijn. Golden Apeldoorn uiteraard buiten beschouwing gelaten... Nu een dezer dagen alle gegevens over het uitgeplante tulpen-areaal bekend zijn geworden, is weer eens gebleken dat de nieuwigheden die veel voor de praktijk lijken te beloven, bepaald nog niet voor het opscheppen liggen. Van de witte nieuwelingen noemen we bijv. White Dream, niet groot van stuk, wel erg mooi gemodelleerd en sterk op het wa ter. Laten we hopen dat men deze new comer ook uit het virus zal weten te de broeiers in een goed blaadje staat. Vooral in de Scandinavische landen. Vó rig jaar registreerde men van Merry Christmas 1.46 ha, maar nu staat er al bijna vier bunder van. Bijna over de kop ging de oppervlakte van Oranje Mo narch, nl. van 17 naar bijna 34 ha. Wondert ulp Goede witte en gele tulpen zijn nog altijd schaars houden, maar dat is met witte tulpen een allesbehalve eenvoudige zaak, omdat het virus-beeld maar heel zwakjes afte kent. Het areaal van White Dream heeft een flinke sprong gemaakt. Het kwam in één jaar tijd van twee op vijf hectare. Het ligt voor de hand dat van deze aan winst, waarin wel veel handel is gedaan, de meeste tulpen zijn gekocht door kwe kers die hun „kraam" willen vernieuwen. Nu er echter vijf bunder van staat, wordt het wel tijd dat ook de handel ge legenheid krijgt om White Dream in het buitenland te laten testen. Want van Snow Star, die bepaald niet nieuw is en in het buitenland wel bekend is, staat ook maar vijf hectare. Verdubbeld Verdubbeld is ook het areaal, van Red Gander, een sport van de bekende Lila Gander. Het areaal van Red Gander kwam van 0,60 ha op 1.20 ha. Nog een sport die kennelijk groeit als kool is Merry Christmas, een rode mutant uit de lila Christmas Marvel, een tulp die bij Het areaal van Jingle Bell is inmiddels boven de twee hectare gekomen. Dit is (tot nu toe) de enige tulp waarmee men bij wijze van spreken, kan lezen en schrijven. Iedere tot nu toe bekende tulp moet een bepaalde koudepenode meema ken, wil men hem met succes in bloei kunnen trekken. Dat is met Jingle Bell niet het geval. Die kan men in de herfst in een bak planten en die bak meteen in de vensterbank zetten. In feite dus het zelfde als men doet met de uit Frankrijk en Israël afkomstige Paperwhite-narcis- sen. Het grappige is dat de winnaars van deze tulp Bito BV uit St Pancras bij Alkmaar van deze wonderlijke eigen schappen helemaal niet op de hoogte wa ren. Men had wat bollen weggegeven aan kennissen in Zwitserland. En wisten die mensen veel van bollen. Ze planten Jingle Bell in een potje en zetten dat voor het raam. En ziet: na verloop van een paar weken begonnen ze te bloeien. En wel zo mooi, dat ze een jubelende be dankbrief naar Holland stuurden. De mannen van Bito konden hun oren niet geloven toen ze vernamen hoe men met de bollen was omgesprongen. Ze namen het jaar daarop meteen zelf de proef op de som en waarachtig: het klopte. Jingle Bell was toen nog niet in de handel ge bracht en kon dus nog onder het Kwe kersrecht worden gebracht. Hetgeen met spoed gebeurde. Na enkele jaren de tulp links en rechts gepousseerd te hebben, zag de fa. Langeveld uit Lisse, die een zeer grote droogverkoop in Amerika heeft, wel brood in deze tulp en kocht de gehele stock. Het totale areaal van Jingle Bell staat nu dus op de Lissese kwekerij. Er is trouwens nog een hele reeks tul pen, waarover de nodige bijzonderheden te vertellen vallen. Maar daarover willen we het graag in een volgend artikeltje eens met u gaan hebben.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9