Nederlandse kwartiermakers thans in eigen kampement Oudstrijders woedend op 'Haagse kringen' 9Tien miljoen niet-rokende Nederlanders hebben recht op bescherming" Schriftelijk studeren eist doorzetters Beschietingen in Zuid-Libanon Centraal ambulance systeem nog vol problemen BINNENLAND LEIDSE COURANT/ MAANDAG 5 MAART 1979 PAGINA 6 DR. F. WAFELBAKKER VAN VOLKSGEZONDHEID: UTRECHT(ANP) Er moe ten rookwetten komen zoals bijvoorbeeld al in Finland het geval is om de kleine tien miljoen niet-rokende Nederlanders te beschermen tegen de schadelijke gevolgen van de rookgewoonte van het resterende volksdeel. Hier door moet het recht op vrije lucht, zo mogelijk in Europees verband, worden vastgelegd, aldus dr. F. Wafelbakker, inspecteur jeugdgezondheidszorg bij het ministerie van Volks gezondheid. Het is volgens dr. Wafel- bakker in Nederland met rookmaatregelen droevig gesteld, het Ministerie van Volksgezondheid heeft te weinig mensen en te wei nig geld om werkelijk iets op dit gebied tot stand te brengen. Het is daarom nuttig eens in het buiten land te kijken hoe ze het daar aangepakt hebben. Daarbij is men in Finland het meest gevorderd met rookwetgeving. Ook in Noorwegen en Frankrijk zijn wettelijke maatregelen op dit gebied van kracht, en in Hongarije, Polen en Tsjecho-Slowakije is het recht op vrije lucht onder gebracht bij algemene mi- lieu-bepa lingen. In de Finse rookwetten is onder meer bepaald, dat het roken in openbare ruimten en in het openbaar vervoer beperkt moet wor den. Er mag geen reclame meer worden gemaakt voor rookwaren, een gezond heidswaarschuwing op de pakjes is verplicht en ver koop aan personen onder de 16 is verboden. Verder wordt een half procent van dc belasting op tabaksarti kelen in Finland gebruikt voor de ontwikkeling van een „gezond" tabaksbeleid. „Prima ideeën, die ook goed in Nederland toege past kunnen worden", vindt dr. Wafelbakker. Het kostenprobleem zou dan meteen uit de wereld zijn, want de half procent- sregel zou hier ongeveer 7,5 miljoen gulden opbren gen. De opbrengst van de tabaksaccijns in Nederland is 1,6 miljard gulden. Met die ?,5 miljoen kan dan heel wat meer gedaan wor den dan met de 600.000 gulden die nu beschikbaar is voor rechtstreekse rook- bestrijding, aldus Wafel bakker. Het is weliswaar nog niet zonder meer aan getoond dat het zogenaamd passief roken (het inade men van andermans rook) voor iedereen schadelijk is, vast staat volgens hem wel dat het een recht moet worden om er in ieder ge val van verschoond te blij ven. Er zijn groepen men sen die direct gevaar lopen als ze passief roken. Men sen met astma en allergie, met chronische hart- en longaandoeningen krijgen het gauw te kwaad als zij in rook komen te zitten, en ook contactlensdrager, zui gelingen en kinderen on dervinden er nadelige ge volgen van, aldus dr. Wa felbakker, die verder op merkte dat jonge kinderen waarvan de ouders roken meer last hebben van luch tweginfecties als longont steking en bronchites. DEN HAAG ANP De stichtingen Oud-Strijders Legi oen en Politieke Bewustwording zijn boos op het Vara-telcvisiepro- gramma "Haagse Kringen". Ze vin den dat in de uit zending van afgelo pen vrijdag minis ter-president Van Agt op een zo er gerlijke manier is ondervraagd, dat zij er bij de pre mier en de minis terraad op aandrin gen zich niet meer voor dergelijke „beschamende" uit zendingen te lenen. In het programma werden aan pre mier Van Agt vol gens de organisa ties op een dusda nige manier vragen gesteld over zijn kabinet en het lid maatschap van de NSB van Navo-se- cretaris-generaal mr. Luns, dat die ondervraging meer van een soort in quisitie voor een Vara (volksj-tribu- naal weg had. He laas, zo zeggen de verzetsorganisaties in hun brief, bleek de minister-presi dent tegen dat ver hoor niet opgewas sen te zijn. "Oud-Strijders Le gioen" en "Politie ke Bewustwording" vragen zich af hoe lang politici en ka binetsleden zich nog beschikbaar moeten stellen om in zulk een uitzen ding ten aanschou- we van het hele Nederlandse volk te kijk te worden gesteld en als „kop van jut" te funge ren, aldus beide verzetsgroepen in hun brief. DIKWIJLS TE WEINIG GOEDE INFORMATIE AMSTERDAM (ANP) Stu derenden via een schriftelijke cursus hebben goede informa tie nodig, vóórdat zij met deze cursus beginnen. Zij hebben daaraan volgens een onderzoek grote behoefte. Deze informatie moet gaan over de moeilijkheidsgraad van de cursus, maar ook over de tijd die voor het volgen van zo'n cursus nodig is. Om dan nog maar niet te spreken over de speciale problemen, die het studeren per post met zich meebrengt. Een en ander is gebleken na een onderzoek, dat het Kohn- stamm—instituut van de Am sterdamse universiteit heeft gehouden onder 3500 schrif telijk studerenden voor mavo, havo en vwo en bij 350 afge haakte cursisten. Het onderzoek wees ook uit, dat cursisten met een lager beroepsniveau eerder afhaken dan de anderen. Ook het peil van het dagelijks werk heeft grote invloed op het volhou den bij het schriftelijk stude ren. Voorzitter MHP vreest aftoppingseis ARNHEM Voorzitter Van der Schalie van de Raad voor Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) vreest dat een eventuele aftopping in de prijscompensatie van de overheidssalarissen leidt tot een aftoppingseis in de huidi ge cao-onderhandelingen. Dit' zei hij tijdens de jaarverga dering van de Unie BLHP in Gelderland. Naar aanleiding van een mo gelijke korting op de prijs compensatie voor de middel bare en hoge ambtenaren merkte Van der Schalie ver der op dat een dergelijke maatregel het trendmechanis me aantast:,, Op die manier' worden de overheidsinkomens in plaats van trendvolgers trendsetter". Naar zijn oor deel kan dit op den duur na delige gevolgen hebben voor de inkomensontwikkeling in het bedrijfsleven. Troosteloos De Enschedese tex tielfabriek FIBROTEX heeft dit weekeinde een schade van ze ker 6,5 miljoen gul den geleden door een brand, die een loods vol textiel ver woestte. Wat over bleef was een troos teloze ruïne Vuil goed wassen in zijn helm leert de soldaat al op grote oe feningen. Dat geldt nu ook voor de VN-mannen in Libanon zoals deze sergeant laat zien BEIROET (REUTER) Israëlische kanoneerboten hebben gisteren in het zuiden van Libanon een kwartier lang be schietingen uitgevoerd op Palestijnse stellingen. Toen de Israëliërs met de beschietingen begonnen namen ook christelijke milities twee dorpen, Hasbaya en Khalouat al Bayada veertig minuten lang onder vuur. Aan de beschietingen kwam een einde toen leden van het Noorse contingent van het vredesleger van de VN met de milities contact opgenomen hadden. Tevoren hadden Israëlische vliegtuigen verkenningen uitge voerd boven het zuiden van Libanon met inbegrip van Be iroet. DEN HAAG (ANP) - De in werkingtreding van de Cen trale Posten Ambulancever voer (CPA) per 1 juli zal in grote delen van Nederland niet haalbaar zijn. Staatsse cretaris mevr. Veder-Smit (volksgezondheid) moet de la gere overheden strengere richtlijnen geven, om de drei gende chaos te voorkomen, aldus heeft de vereniging van CHED/Hoofdverpleegkundi- gen, belast met de regeling van de ongevall^ndienst en het ziekenvervoer bij de ge zondheidsdiensten, de staats secretaris laten weten. Volgens de vereniging zijn de huidige richtlijnen aan pro vincies, gemeenten en ge meentelijke samenwerkings verbanden zo vaag, dat met grote vertragingen vaak de goedkoopste en slechtste voorzieningen wor den getroffen voor de centra le posten ambulancevervoer. De vereniging vindt het on juist als de posten worden ondergebracht bij al bestaan de meldkamers van de (regio nale) brandweer. Zij vraagt de staatssecretaris nieuwe richtlijnen vast te stellen, op basis waarvan de subsidie verleend zou kunnen worden als de organisatie van de CPA's de gemeenten te duur wordt. De kwaliteitseisen die de ver eniging wil zouden onder an dere betrekking hebben op de bemanning van de centrale (geen brandwacht, maar een ervaren verpleegkundige), nor men voor het materieel en de leiding van de centrale post, waar een geneeskundige voor moet worden aangesteld. Dierziekte veroorzaakt veesterfte ZWOLLE Een forse uit breiding van de dierziekte „aujeszki" baart de Overijs selse Landbouwmaatschappij grote zorgen. Deze dierziekte grijpt volgens de OLM de laatste tijd vooral in Oost- Nederland om zich heen. Op tientallen bedrijven heeft het virus sterfte veroorzaakt bij varkens en koeien- De OLM gaat stappen onder nemen om deze virusziekte een halt toe te roepen. Men denkt hierbij aan de verplich ting om alle varkens in Ne derland op voorhand in te en ten, zodat een uitbraak van het virus voorkomen kan worden. Volgens de OLM is deze methode in de Oostblok landen met succes toegepast. De dierziekte is daar prak tisch uitgebannen. Agressieve bezoekers bedreigen kelners CS- Amsterdam AMSTERDAM (ANP) De eerste-klas wachtkamer van de restauratie op het Cen traal Station in Amsterdam is voorlopig gesloten in af wachting van maatregelen die het bedienend personeel moeten beschermen tegen agressieve bezoekers. Hiertoe is besloten in overleg met het personeel en de vak-' bond. Onder de kelners was de afgelopen dagen onrust ontstaan doordat zij zich be dreigd voejden door bepaalde bezoekers. Er wordt gedacht aan een oplossing, waarbij de spoorwegrecherche een beter toezicht krijgt op de wachtka mer. Vrouw gedood door kortsluiting KLOOSTERBUREN (ANP) De 57-jarige mevrouw G. A. van Hoorn-Noord uit Kloos terburen is zaterdagmiddag om het leven gekomen we gens kortsluiting in de elek triciteit. Een niet-geaard verlengsnoer was er de oorzaak van dat zij onder stroom kwam te staan toen zij een zogenaamde „aar dappellamp", die wordt ge bruikt bij het sorteren van aardappels, wilde aansteken. De vrouw was op slag dood. HARRIS De Nederlandse kwartiermakers die de komst voorbereiden van het Neder landse VN-detachement, hebben in het Zuidlibanese plaatsje Harris inmiddels een uit 25 tenten bestaand bivak opgeslagen. Gelegen op een strategisch punt, circa 800 meter boven de zeespiegel, kan het sterk geaccidenteerde terrein kilometersver wor den bekeken. Eind vorige week hadden de militairen voor het eerst in hun eigen kampement overnacht, daarvoor hadden zij bij de Fransen geslapen. De meesten deden echter geen oog dicht door de kou omdat er een temperatuur was van slechts enkele graden boven nul. De volgende dag werden er direct dekens uit het VN-hoofdkwartier aangevoerd. Zaterdag werd eveneens voor het eerst de rijdende veldkeuken gebruikt „Heel wat be ter dan bij de Fransen", was algemeen de indruk De 25 gloednieuwe en stevige groene tenten zijn voorlopig voor legering, de geneeskundi ge dienst, eetzaal, kantine en materiaal be stemd. Als de hoofdmacht eenmaal is gear riveerd wordt het uit vijf compagnieën be staande detachement verspreid in het gehele te controleren gebied. Op het circa 200 me ter lange en 100 meter brede bivakterrein staan ook een aantal voertuigen, een opslag plaats voor benzine, toiletten en douches. Een prikkeldraadversperring vergroot de veiligheid in het kamp maar desondanks wordt er dag en nacht patrouille gelopen. „Het is hier wel even wat anders dan een oefening op de hei bij Assen", merkt majoor M. Straatman, plv-commandant van het 44ste pantserinfanterie bataljon op. Hij put bij deze operatie vooral uit zijn Nieuw- Guinea-tijd. „Ik heb geleerd niet in paniek te raken". De majoor zei goed op tijd te zijn met de voorbereiding en zondag kon er voor iedereen zelfs een vrije dag af. En dat betekent onder meer opstaan om twaalf uur in plaats van half zeven. Volgens de plaats vervangend commandant zal de soldaat in de naaste toekomst in dit gebied van alle gemakken worden voorzien. Er is inmiddels zelfs een tv gekomen. „Ze gaan een luie tijd tegemoet", aldus majoor Straatman. „De Nederlanders gaan niet op dezelfde wij ze optreden als de Fransen dat deden. „We hebben onze eigen techniek, de gepantserde wielvoertuigen worden bijvoorbeeld tijdens patrouilles ingezet en bij controleposten ge plaatst, waar de Fransen slechts zandzakken als bescherming hadden. Bovendien zullen de Nederlandse pantserwagens, indien no dig, voor het nodige machtsvertoon kunnen zorgen", aldus majoor Straatman. Voorop staan in moeilijke situaties overreding, ge disciplineerd en vastberaden handelen, ter- de ene op de andere dag uit de de Nederlandse sneeuwkou terechtkomen in de warmte van Libanon brengt zijn eigen problemen mee. Zonnebrand is er een van. Een soms hinderlijk probleem zelfs, dat met wat zonnebrandolie bezworen kan worden wijl ook direct radiografisch contact met het stafbureau moet worden gemaakt. „We zijn hier om gewapende elementen tegen te houden. Pas als het om lijfsbehoud gaat, wordt er geschoten maar zelfs dan hoeven het nog geen direct gerichte schoten te zijn", aldus de commandant der kwartier makers. Men houdt terdege rekening met de moge lijkheid dat Palestijnen of christelijke mili ties in de komende week bij de wisseling der troepen hun posities zullen willen verbe teren. Dat gebeurde ook in het verleden toen Franse eenheden werden afgelost. Veel zal afhangen van de wijze van optreden van de nog onervaren Nederlandse soldaten. „De eerste tijd schakelen we alleen ervaren men sen in bij het patrouillelopen, bijvoorbeeld degenen onder ons. die ook in Nieuw-Guinea en Korea zijn geweest". Overigens is het majoor Straatman nog niet precies duidelij ke welke normen moeten worden gehan teerd als wapens in beslag worden geno men. Volgens de door de Fidzji-eenheden gevolgde methoden werden bijvoorbeeld wa pens, gevorderd van PLO-strijders, later aan het PLO-hoofdkwartier teruggegeven. Eén dag later hadden hun soldaten de wapens al weer in handen, „Een vrij frustrerende zaak", zo meent een Fidzji-officier. De verbindingsdienst van de kwartiermakers heeft sinds twee dagen vier maal daags con tact met het op drieduizend kilometer af stand gelegen Nederland, ondermeer met het op het ministerie van Defensie in Den Haag gevestigde algemene informatiebureau van het VN-detachement. „De ontvangst over en weer is erg goed en als onze mast van vijftien meter hoogte eenmaal staat, zal de verbinding nog beter worden", aldus majoor Straatman. Één man in Harris, burgemeester Moham med Josef Alali, kijkt nog even de kat uit de boom ten aanzien van de Nederlandse soldaten. „Als ze het goed doen dan hangt hier binnenkort de Nederlandse vlag uit en verander ik de naam van mijn restaurant in een Nederlandse naam". Nu heet dit etablis sement nog „restaurant de la paix". Als de Nederlanders het niet maken, dan hang ik er een bordje neer: verboden voor Neder landers", aldus de burgemeester van Harris.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6